1 u na WA 332051 ■iS'it*1211 LAATSTE NIEUWS y/M Rechtszaken De inbraak in het Rembrandt theater. Luchtvaart. Nieuw wereldrecord non-stop-vlucht Hieuwe Uitgaven. BINNENLAND SPOET Voetbal. Nederlandsch elftal - Doncaster Rovers F.C. BUITENLAND Toekomstbeeld van ontdekkings reiziger. Burgerlijke Stand CsemeRgd Nieuws Beurs van Amsterdam. Amy Molllson maakt noodlanding Thaelmann zal niet terechtstaan. Handel en Bedrijf 7. Be 70-jarige herdenking van do opening van den Nieuwen Waterweg. Ilr. Ms. Do Ruytcr zal, naar wij verno men, 31 October to Rotterdam aankomen mot nog eonigo oorlogschepen, om luister bij te zetten aan do 70-jarige herdenking van do opening van den Waterweg. De schepen zullen tor bezichtiging zijn op nader' aam ie geven uren. Rechercheurs opnieuw gehoord. Gistermiddag te vij£ uur zette het Am sterdamsen gerechtshof de behandeling voort van die strafzaak tegen de heide mannon, die er van worden verdacht te hebben ingebroken in tiet Rombrandlt theater, waaroij de inhoud van. twoo brand kasten. werd gestolen. Brigadier-rechercheur Do Boecr en zijn colJcga Van Dijk legden eanig© aanvullen de ver Waringen af. Do hoofdgetuige do gedetineerde v. d, S. had pas na lang aandringen zijn bezwa rende verklaringen over de verdachten af gelegd. Zij kwamen getuige De Boer vol komen betrouwbaar voor. Voorts verklaarden de rechercheurs nog, dat de inbraak h.i, door twee personen was uitgevoerd; bet kwam got. zoor aan nemelijk voor, dat vord. B., die mank is, toch aan de nachtelijke expeditie heeft deelgenomen. Natuurlijk werd door zijn lichaamsge brek het risico grooter, doch hij kan zeer zeker nog meedoen, gezien zijn overigens forsche gestalte. •B. zat in finanoioele moeilijkheden, waar schijnlijk is het plan niet van hem uit gegaan, doch is hij als „technisch leider", als „oude rot in hot vak" meegegaan. Pres. (tot verd, B.)U hoort het, recher cheur De Boer denkt, dat het plan niet van u is uitgegaan on u beweert, dat u indertijd het plan hoeft gemaakt en dat u daar f 100 voor heeft gekregen. Verdachte: Do rechercheur ■weet ook niet alles. Pres.: Maar heel veel. Verdachte B. doet nogmaals zijn ver haal bij de inbraak (die hem ten laste is gelegd) is hij niet aanwezig geweest. Wel hooft hij geld voor hot plan gehad. Ook v. d. Wh de tweede verdachte, blijft er bij onschuldig te zijn. Do procureur-generaal mr. dr. B. Rci- lingh, persisteerde bij zijn eisch (vier jaar gevangenisstraf togen, beide verd ach ten). Do verdediger van B., mr. Fr. Pauwels, legde er nogmaals den nadruk op, dat men voorzichtig dient te zijn mot do door don kroongetuige afgelegde verklaringen. Een voroordioalrng zal 'niet kunnen vol gen, wanneer men aan do waarheidsliefde van v. d'. S. twijfelt. „Wat hebben wij aan die praatjes vain dtezo duistere klanten" riep pi. uit. Mr. Blaisse vulde zijn pleidooi eveneens nog op enkele punten aan en nok hij oon- cludocrdo tot vrijspraak. liet gerechtshof zal 3 November arrest wijzen. Makelaar en bakker wegens oplichting veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam vei oordeelde vandaag een makelaar en een bakker we gens oplichting resp tot andcihalf jaar gevangenisstraf met aftrok van voorarrest an negen maanden gevangenisstraf Het tweetal had m een Limburgsche courant een advertentie geplaatst, waarin een depothouder voor eeu brood filiaal ge vraagd werd Een juffiouw uit Heerlen ging op het fraaie aanbod van die beide verdachten in en betaalde fÖOO borgtocht. Van hot brood filiaal kwam echter niets en de juffrouw was haar geld' kwijt. De makelaar had bovendien nog f 1000 verduisterd ten nadeele van feen client. Het 0. M. had resp. anderhalf jaar en een jaar gerequireerd. Het spertwatervliegluig 580 K.M. in 6 uur 5 minuten afgelegd. De Russische vlieger Pismenny en de boordwerktuigkundige Kocsnetzof hebben een afstandsvlucht gemaakt zonder tus- schondaling om te trachten bet wereldre cord met hun sportwatorvliegtuig op hun naam te brengen. Zij vertrokken daartoe met hun toestel uit Fissk en daalden op 13 K.M. van Tsjerkassy op de Dnjepr. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden legde het toestel 580 IC.M. af in 6 uur en 5 mi nuten. Pismenny en Koesnelzof hebben deze prestatie het ten name van Amerikaiainsehe vliegers staande record mét 191 K.M. ver beterd. Vertrek en aankomst van de vlucht van Pismenny en Koesnelzof werden door sporteommissarissen gercgistreeid. In vliegers kringen beschouwt men den tocht als een buitengewone prestatie. Hoogste harometersland 772.0 teRodiefon Laagste baiomettrs and 748.3 te Seydisfjor 1 Verwachting lot den avond van 22 Oct.: Matige, aanvankelijk tijdelijk afnemende, later weer toenemende Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt lot betrokken, waarschijnlijk cenige regen, aan vankelijk iets zachter. auto naar huis gaan Do bemanning der vlicghoot terecht. De admiraliteit heeft medegedeeld, dat do acht koppen tellende bemanning van de vliegboot, welke gisteren als vermist werd opgegeven, op Gasjima, een klein eiland op 50 mijl ten Zuiden van het eiland Hatsjijo is aangetroffen. De Japan- sche vliegboot was wrak geslagen en ge zonken. Vlucht Riga—Tokio. De Let lands die piloot Zukurs is gis teren vertrokken voor een vlucht van Riga naar Tokio. Haar toestel vernield, zelf lichte kwetsuren opgeloopen. Do bekende r.viatrioe Amy Mollison is op een solovlucht van Lc Bourget naar Croydon, in den mist verdwaa'd Zij maak- to een noodlanding op een land bij Cliels- field, in liet graafschap Kent Haar toe stel werd ernstig beschadigd1, zij .-'elf liep enkele schrammen op aan bet gelaak en een lichte wond aar> haar schouder. Zij kon evenwel, na verbonden te zijn, per Voetbal Jaarboekje 1936 1937. Door C. A. W. Hirschinan. V De niet gesloten sjioorboomen. Amsterdam, 21 October. In verband met het feit, dat gisteravond te kwart over zes de drukke spoorwegovergang op de Woesperzijdo niet gesloten was, toen een Bieseltrein passeerde, hoeft, met het oog op den ernst van dit feit, dat nood lottige gevolgen had kunnen hebben., de commissaris .van het politiebureau aan de Linn.aousslraat tegen dan betrokken lrulp- overwegwachter, in afwachting vain de maatregelen, welke de spoorwegadmi- nistratie nemen zal, proces-verbaal opge maakt terzake van het aain zijn schuld te wijten hebben dat gevaar voor het verkeer ontstaat door mechanische kracht over een spoorweg. x, Met 72 door do Nederlan ders gewonnen. Vanmiddag werd' op het Sparta-terrein to Rotterdam de oefenwedstrijd iusschen bot Nederlandsohe elftal en de Doncaster Rovers F.C., een Engelscho club uit do tweede divisie, gespeeld. Bo stand met de rust was 3—2. Het einde kwam met den stand 7—2 m hot voordcel van Nederland. Ho doelpunten werden achtereenvolgens gescoord door Bakhuis (5), Bergman (in valler voor Van Nelle) één en Drok even eens een. Het was een aardige wedstrijd; cr waren ongeveer 15000 belangstellenden. vistisclic „marsch naar Brussel". Brussel, 21 October. Do Rexisten ma- ®kend>, dat zij Zondag een „marsch 1 i el'" zullen organiseeren met 'W.UQO aanhangers. f D« bcnocmi„rvaH Ry^ Smyg]y tot C maarschalk. dat BeTCSt1'Sd wordt' pleehtigb fj* .tSdens de mother den vollik &0J6mbcr m verband nationale feest ?P! 8 plaatsvindende St V0I'den, overhandigd. Levenslange gevangenisstraf. Londen, 21 October. Die Dady Herald meldt, dat Thaelmann, de leider der Duit scho communisten, die reeds meer dan B1/» jaar op oen gerechtelijk voorns wacht, niet zal tcreoht slaain. Hij is voor zijn verder leven overge bracht van do strafgevangenis te Moabit- Beilijn naar oen concentratiekamp in Sak sen, nadat, aldus voegt de Daily Herald1 hieraan toe, de natiouaal-socialisliscbe ge rechtelijke autoriteiten tot het besluit wa ren gekomen dat die zaak tegen Thael mann .zelfs voor een Duitscho rechtbank niet tot eon vonnis zou kunnen leidon. Spoedig, nadat Thaelmann in blaart 1933 was gearresteerd, verklaarde Hitier da,t de wereld verbaasd zou staan over de ontdek kingen, welke aan het licht zouden komen bij een gerechtelijke behandeling. Thaelmann werd beschuldigd van hoog verraad waarop in Diuitschland de dood straf staat omdat hij getracht zou heb ben de grondwet van Weimar te hebban willen teniet doen, hetgeen volgens de Daily Herald ©en verbazingwekkende aan klacht van do zijde der nazi's is. Meer dan 10Ó leden van het Brilsche parlement voor het meerondoel afge vaardigden der Labour-partij hebben er er bij do rijksregeering op aangedrongen Thaelmann te" laten terechtstaan of in vrij heid te stellen. Tegenspraak betreffende dcu (lood van Priclo. Parijs, 21 October. Do Spaansche am bassade spreekt formeel het bericht om trent den dood van tndalecio Piieto tegen, De strijd tegen do gangsters in do Ycrccnigdc Staten. New York, 21 October. Piocureur Dowoy, die belast is met den strijd tegen de gang sterbenden, heeft de negen leidendo figu ren doen arresteeren van een organisatie, die cr haar werk van maakte de vakver- eenigmgen van café- en restaurantpereoneel en do eigenaars der etablissementen een geregelde som gclds te doen betalen om met rust te worden gelaten. De bende inde op deze wijze een be drag van 2 millioen dollar per jaar De oprichter van deze gang was de beruchte Seihultz, die oen tijd geleden ver moord is en onder wiens leiding ver scheidene moorden gepleegd1 zijn. In November 1924 veischeen het laat ste Voetbal Jaarboekje door den KN.VB. samengesteld en uitgegeven, omdat dit, lichaam dacht voldoende gedaan te heb ben voor het verzorgen van de geschie- denishronnen door do steeds uitvoeriger wordende jaarverslagen en de samenstel ling van het adresboek. De opeenvolgende successen van het Neilerlandsche elftal, zoowel op .eigen als op vreemden bodem zijn er niet vreemd aan, dat de Nederlanders meer en meer belang gingen stollen in de edele voetbal- knnst. Men wilde meer weten over wat er op voetbalgebied' alzoo gebeurde on voor hen, die geheel en al thuis zijn in do voetbalwereld1 bestond reeds lang de be hoefte op gemakkelijke wijze gebeurtenis sen uit het verleden weer in herinnering terug te roepen. Welnu in deze behoeften is thans voorzien door do uitgave van het Voetbal Jaarbookjo 19361937, niet door den K.N,V.'.l., dooh door C. A. W Ilirschman samengesteld'. Dit boekje, bestaande uit 416 pagina's, mot 50 zeer geslaagde foto's van spelers van het Nederlandschc elftal, oud-spelers, officials etc, bevat oen schat van gege vens, zoowel uit het grijze verloden als het tegenwoordige tijdperk, die stuk voor stuk belangwekkend zijn. Om maar een greep tc doen uit het vele, noemen wij: do organisatie van don K.N.V.R. en do erkende honden, het kampioenschap vans Nederland, allo in ons land beslaande toer nooien, ook de belangrijkste buitenland- sche tournooien, het voetbal der Olym pische Spelen, het Wereldkampioenschap der F.I.F.A. etc. Vele vooraanstaande figuren op voetbal- gebied, las de hoeren Lotsy, Van Emmeues Herberts, De Vries, hebben hun medewer king verleend'. Alles is zeer overzichtelijk gerangschikt, en een woord' van hulde aan den samensteller is zeer zeker op zijn plaats. Het Voetbal Jaarboekje is voorzien, van een fleurigen omslag uitgevoerd' in zwart, wit en blauw, door Maas don Ilartog, ont leend' aan het Amstcrdaraschc Stadion. -oor de overkomende hooge stortzeeën ss aan het logies van de bemanning nogal schade toegebracht. Het schip is heden Ixehoudem in IJmui- den. aangekomen. Tijdens het lossen van de lading zal de schade hersteld worden. Bewoonbaarheid van Poolge bieden. „Millioenen menschen zullen eons go zond en comfortabel in het Poolgebied le ven", aldus do voorspelling van dr. Le* vine, een ontdekkingsreiziger en hoog leeraar aan do Greighton-univer»iteit to Omaha (Neluaska) in een rede voor hel Ameriknansche congres van physischo the rapie. Mol de gestadige toename dor we- leldbevolkmg van ongeveer 20 million men- schen per jaar, voorzag hij, dat de komen de generalies den blik zouden wenden naar de Noordelijke gebieden om dezen voor de menschelijko beschaving open te stellen. „Uitgestrekte gebieden in Groenland, Amenkaansch en Aziatisch Poolgebied zijn zeer schaars bevolkt", verklaarde hij. Alaska b.v. kan gemakkelijk een bevol king herbergen vain 10 tot 20 millioen menschen". Dr. Levine, die teruggekeerd is van zijn derde bezoek aan het Poolgebied, ziet in de uitbreiding van de vervoermiddelen door de lucht en over land de oplossing van de kwestie der voedselvoorziening voor de genen, die zich in de koude streken ves tigen. Het ©enige ernstige nadeel van liet Pool gebied acht hij van klimatologisdhen aard wegens het gebrek aan ultra-violette strn ten, als gevolg van do hooge breedten en de langdurige perioden van volkomen of bijna volkomen duisternis. F-cliter, zoo merkte hij op, komt do vita mine D. der zonnestralen ook overvloedig voor in do zeehonden- en walrussenoho. Vertrokken Eng. s.s. Traainferry No. 2, naar Harwich. Ned. m.s. Kedoe, naar Rotterdam. Hal ss. Prowidenza, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 21 Oct. Aangekomen Duitsch s.s. Sohwarzes Meer, om olie te laden aan het empla cement der N.V, Schieveem. Noorsch m.s. Betancuria, van Londen, om te dokken bij de werf Wilton. Faillissementen. In do weck van 12 tot en met 17 Oc tober 1936 werden in Nederland 89 fail lissementen uitgesproken. Hoog water. 21 Get. 7.00 uur, 19.13 uur. 22 Oct. 7.40 uur, 19 58 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 21 Oct. G.37 u., ondg. 16.52 u. Zonsopg. 22 Oct. G39 u., ondg. 1G50 u. 23 October EK. 30 October V.M. Noorsch stoomschip aan den grond gcloopcn. In den afgeioopcm macht is het 6852 texn metende Noorsdie stoomschip „Beth" na bij fort Rammekens aan dien grond' gc loopcn. Het schip dat van Casablanca naar Vlissingcn onderweg was lag sinds Zon dag op de roede van Ylissingon voor anker, dodi is, door den storm, afgedreven,. Er zijn twee sleopbooteaa in d'e nabijheid en men er wadi t, dat de „Beth" in dan ma- middag met hoog water wel zal vlot- komen. Nationaal politic-concert. Op de door de besturen der politie man nenkoren uit Ren Raag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam gehouden vergade ring is besloten dat het 9e vocale nationaal politieconcert in hot najaar van 1937 te Rotterdam zal worden gehouden in de grooto Doclcnznal De politie mannenzang- vereeniging „Hermandad" to Rotterdam', is met die orgamsatio van dit concert belast. Peter de Groole en de baarden. Czaax Peter do Grooto stond bekend als een vindingrijk man. Toen Rusland eens in geldverlegenheid zat, bedacht hij het volgende om aan de noodigc roebels to komen. Hij boval zijn onderdanen den baard af te scheren. Slechts do Czaar en zij, die aan het Ilof verbonden waren, mochten oen baard dragen. In vroeger jaren werd een baard door een Rus als iets heiligs beschouwd. liet hevel van den vorst biacht dan ook een ware pa niek onder de Russen. Men zond vele verzoekschriften in, waar in men schreef, dat Peter de Groote's onderdanen alles zouden doen, wat hij hun beval, doch dat hot bovel van den baard af te scheren voor de Russen bijna onuitvoerbaar was. Toon liet do Czaax bekend maken, dat degene, die zijn baard wildo behouden, oon belasting moest be talen van tien roebel. Met genoegen be taalden nu duizenden Russen jaarlijks hun tien roebel en waren den Czaar dankbaar, dat hij hun den baard liet behouden en Peter do Grooto had zijn zin, want de schatkist werd door do haardbelasting aan merkelijk voller. Hij hield niet van brieven. Fontenelle, do bekende Franscho schrij ver, vond, dat brieven gewoonlijk niet bi zonder aangenaam waren en hij had de vaste gewoonte, om legen hem /-"richte vlugschriften noch entieken te lezen. Iloi. heeft blijkbaar zijn gezondheid goed ge daan, want luj is bijna honderd jaar oud' geworden. Zóóver hooft do Duitscho dichter Wie- land hot niet gebracht; hij is maar tach tig jaar oud geworden, maar hij was nog consequenter dan Fontenelle en liet een voudig bijna alle brieven ongelezen. Toon men na zijn dood in 1813 zijn nalaten schap regelde, vond men in een afgele gen vertrekje vair zijn huis een grooto kist gevuld met ongeopende brieven. To taal waren het meer dan 2000 stuks 1 SCHIEDAM. Geboren: 19 October: Johanna Elisabeth, d', van! A. van Wijnen en P. A Roerlravo, Mar conistraat 95. 20 October: Gera'rda Jacoba Nicolotlai, d. van J. H. L. L. Vorslenbos on C. vanl Ettikoven, Hoofdstraat 89. Fijl jo Aliila, d. van J. van der Steen en A. A. den Bouw meester, Rozenburgerslraat 14. Overleden: 19 October- C. C. A. Kolmeijer, 19 jrar, Dr. Nolotstraat 1. 1 VLAARDINGEN. Geboren: 14 October: Gijsbertha', d'. van II. Yroegft en M. C. Sierrevcld1, Van Kinsbergenplaats 12 15 'October: Cornells, z. van 0. van d'CUJ Windt en A. de Goede, Weteringstraat 14. Cornelia, d. van W. Meijer en A. A. Vermeulen, Nieuwelaan 52. Dirk, z. van J. J. de Ligt en C. van der Lee, Wil lem Bcukelszoonslxaat 63, Maiia, d'. van W. F. Struijs, en C. J. II. Kiuneging, 4o Maassteeg 1. 16 October: Adriana, d. van T. Dekker en J, ten Cato, Emmastraat 27. 17 October: Jacobus Philippns, z. vanl J. P. Groenewcgert en I. van Osnabrugge, Vaartweg G. 18 'October- Joop, z. van J, van Boon; en J. Smit, Westhavenkado 61. Picter, z. van L. Dijkshoorn en C. van Bergen, Kortedijk 3. 19 October: Jan, z. van D. Blijloven! en J. IT. van der Caaij, Waalstraat 6S. Overleden: 15 October: Johannes Rrobbel, 70 jaar, ochtgcn. van G. van den Brink, De Wet straat 2. 16 October- Hendrik de Bruijn, 71 jaar, wed. van J. Bos, De Wetstraat 34. 17 0'ctohcr: Dina I man so, 75 jaar, echt- genoole van G. Droppert, lo Van Loijden! Gaolstiaat 55. Jongen door vrachtauto overreden en gedood. Gistermiddag om vijf uur is de 13 ja rige A. Okkinga, zoon van den directeur van do coöperatieve melkfabriek te Be duin, toen hij per fiets uit Groningen huis waarts keerde, ter hoogte van den spoor wegovergang tc Bodum, bij het uitwijken voor een personen-auto, dooi oen uit tegen overgestelde richting komende vrachtauto van do firma Beishuizon, uit Groningen, gegrepen. De knaap bckwatn verwondin gen aan hot hoofd en is des avonds aan de gevolgen van het ongeval o^rledcn. Engclscli s.s. „Uksmonth" loopt tijdens storm schade op. Het Engelsch stoomschip „Uksrnouth", d'at met ©en lad'ing ijzererts bestemd voor d'e hoogovens te IJmuidon van Oxclosvmd kwam, heeft het tijdiens den jangstem storm, op die Noordzee zwaar te verduren gehad. Ileurs van Schiedam. WOENSDAG, 21 October. Officicclc notcering van de Commissie uil de Kamer van Koophandel. Moutwijn f14.— per ILL. ad 46 pG't. Zonder fust en zonder belasting. 'Niet-of ficied. Buitenlandsciie spiritus: f9.f9 50. püt Binnenlandscho spiritus: flGöO A 100 Zonder fust en zonder belasting. SPOELING: fl.20. KOERSEN 01' 21 OCTOBER 1936 (Medegedeeld cL do Amsterdamsche Bank). Intf. Ondernemingen Binnenland. V.K. A. K. U. 407» Van Berkel477» 77'7ia HEDEN 403/- Va Cert. Calvó Noderl. Ford 240 Ncd. Gist- en Spiritus 473 Ned, Kabelfabriek.4I3V„ Philips Gl. G. B2317" Unilover 1597 Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel Genera] Motors U. S. Leather Kennecott Copper U. S. Steel Corp.... 55'7i, 3/i e «Vi. 69 /jo 2007a 190 ELECTK. OND. Aniom Ned. Ind. Gas Mij.. Buitenland. Cities Service83/s MIJNEN. Algcmeene Exploratie 178 Iledjang Lebong,270 Singkcp Tin Mij.10772 PETROLEUM. Kon. Oho 707a 285 4727a 415 227Va- 156%- 34%- 017.- 5415/ia 37a 42 - 587a— 200 192 35/.a~ 17774 270 1097a 37, 77a »/l« Vb 4007, 4047a— 7 Buitenland. Shell Union Tidewater Ass. Oil.. RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam. TABAK. Deli Mij Doli Batavia Oostkust 19l7,a 157a 22678 837a 4067., 289 2337a 007, 19'7ia 15 "Ao 219 23 32%- 401 'Scheepvaart. SCHIEDAM, 20 Oct. Aangekomen Ned. m.s. Rotterdam. Fransch s.s. P.L.M. 14, beiden van Bot terdam, om te dekken bij de wetf Wil ton. Senembah 262 SCHEEPVAART. Ned. Scheopv. Unie 787. SPOORWEGEN. Canadian. Pac.. Uièsouri IC. T.. N.-York Centr. Railr. Southern Pac Son thorn Railway Cy. 2817,- 280 - 60 255 - 8 57a 9 4 60 77 87. 107, 867a 8Ö73 187s 10 - 6 - 85%- 337a- ll13'10 7,o V» "/xe 4 /s Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Octol>cr. Londen 9 09 1/1, Berlijn 74.90, Parijs 8.64yl', Brussel 31,29, Bern 42.75, Kopen hagen 40.62'/?, Stockholm 4G.9Q, Osloj -15,72'A, New-York 1.85%, Prolongatie 2% °/o.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3