Uw winkelier voor zichzelf. verkoopt toch ook SC H O P'S VI eesch waren? De groote schoonmaak te Moskou HAAR DE BIOSCOOP t ELKEN AVOND VAN 7.30 TOT 1.30 UUR BAND-MUZiEK in „TRSAMON" Julianalaan 124, t/o WiSton Doek TEVENS DANS AMUSEMENT Aanbevelend, SLAVENBURG, Telefoon No. 69797 Gfdnd Lulse Ullrich in GEVANGENE No. 317. VOOR TAXI'S LUXE AUTO VERHUUR TOURINGCARi Thalia Wallace Ford in „DE MAN MET HET VERMINKTE GEZICHT Olympia Harry Piel in „90 MINUTEN OPONTHOUD WÉEKRECLAME M S. Studio'3 2 Kiithevon Nagy en Pierre Richard Willm in „LA ROUTE IMPERIALE". Passage Theater VACANT s';->- Stalin leeft nog, maar is ernstig ziek. Het pousseeren van Worosjilow, Een „weekiijvig" man, De positie van Kaganowitsj. De bolsjewistischG pClVtïJ plaats genoemd, waar dat sanatorium zou liggen. Het is echter mogelijk, dat Stalin nog steeds in Moskou 01 in do omstreken van de hoofdstad verblijf houdt. Do dictator brengt gewoonlijk den zo mer in het hoerenhuis to Gorki (in do omstreken van Moskou) door. 's Winters woont hij in het Kremlin, dat Streng bewaakt wordt, Staliu is, in tegenstelling met andere dictators, zeer bescheiden ea stelt zich tevreden met de eerste ver dieping van een klein huis, waar vroegen paleisbedienden woonden. In de beneden verdieping van dat huis is do persoonlijke lijfnacht van den dictator gehuisvest. Stalin voelt zich daar volkomen veilig. De verblijfplaats van Stalin is dus op het oogenblik onbekend, hetgeen de onrust in bet land vergroot. De toekomstige dictator. Opvallend is de rol, die Worosjilow den laatslen tijd speelt m de plaats, die bij plotseling in het Land heeft ingeno men. Wie de Sovjet-bladen volgt weet, dat ge tegenwoordig bijna in elk blad een portret van den chef van do gewapende krachten van U.S.S.R. kunt viuden. Do le zer ziet Worosjilow op maneuvres, in ge sprek met kinderen, bij een bezoek aan een oorlogsschip enz. Daar de Sovjet- pers onder zeer strenge censuur staat en bij liet plaatsen van elk bericht met de stemming in de hoogste kringen rekening moet houden, zoo ligt het voor de baad, dat dit systematische pousseeren van Wo rosjilow geen toevalligheid is, dat er een nadrukkelijk bevel moet bestaan, om Wo rosjilow in het centrum van de alge meen» belangstelling te plaatsen, zijn po pulariteit te vergrooten. De algemeene opvatting in Rusland is, dat Stalin zich terdege rekenschap geeft van den tóestand, die na zijn dood zou kunnen ontstaan en dat hij Worosjilow uitgeschakeld. Er vinden nu te Moskou vreemde en voor velen vaak volkomen onverwachte dingen plaatsmenschen als Jagoda, de chef van do G.P.Oo., van wien boweerd werd, dat iedereen, zelfs do dictator Sta lin in eigen persoon hem vreesde, wor den plotseling afgezet en naar onbelang rijke betrekkingen verplaatst; menschen "wier namen weinig bekend waren, won den tot leiders van de belangrijkste de partementen benoemd (men denke aim Jezjow, den nieuwen chef van deG.P.Oe). Tenslotte kotnen bijna eiken dag' berich ten binnen over arrestaties van personen, die nog kort geleden tot de inachtigsteni in den lande bobben behoord. Een nieuw tijdperk. Do lezer weet natuurlijk, dat Radek go- arrestecard is; deze Radek wenï (en niet ten onreelite) als de spreektrompet van Stalin in zake de buitenlandsche politiek beschouwd. Tegelijk met Radek zijn nog eenige personen gearresteerd, die nog kort geleden op den bolsjewistischen Olympus hebben getroond1. Al die verschuivingen, afzettingen, arrestaties enz. foonen aan, dat er in het Kreml iets gaande is, dat er duigen gebeuren, die het einde van een. bepaald tijdperk in de geschiedenis van Sovjèt-Rusland zullen beteekenen en een nieuw tijdperk moeten inluiden. Wij kun nen voorloopig nog niet alles overzien, om dat de groote verandering nog in wording is, zich nog niet geheel heeft afgetee- kend De eerste vraag, die iedereen in Rus land en in het buitenland stelt, is: waar is Stalin Zooals de lezer weet, hebben in het Westen ook hier te lande hardnekkige geruchten gecirculeerd, als zou Stalin gestorven zijn. Aanleiding tot die geruchten was het feit, dat de dicta-'tot zijn opvolger aangewezen heeft. De tor zich de laatste weken nergens ver toont, geen toespraken houdt, geen be sprekingen .bijwoont, dat de Sovjet-bladen geen nieuwe, foto's van hem opnemen en niets van hem vertellen. En aangezien de boisjewiki reeds herhaaldelijk den dood' van een der leiders eenigen tijd verzwe gen .hadden (de dood' van Lenin -werd eenige dagen verzwegen; de berichten in de. buitenlandsche bladen -over zijn over lijden werden met klem tegengesproken), zoo lag de conclusie voor de hand. Jn- tusschen zijn die geruchten toch onjuist Stalin leeft. Tast staat echter, -dat Slalin ziek is, 'ioaar. bet schijnt is hg zeer ernstig ziek, het is zelfs mogelijk,: dat zijn leven in gevaar is. Maar waar wordt lig verpleegd Volgens sommige berichten is- hg naar den Kaukasus vertrokken, waar de over heid, op bevel van do G.P.Oe., uit een sanatorium alle zieken heeft verwijderd om de veiligheid van den dictator beter bladen moeten dus de bevolking met de gedachte vertrouwd maken, dat Woros jilow de toekomstige dictator, is. Hij zou das: nu zoo iets als een „troonopvolger" zijn. Volgens sommige berichten zou deze gedeeltelijke overdracht van de bevoegd' heden .aan Worosjilow geen vrijwillige daad van Stalin geweest zijn, maar afge dwongen door het leger, In heide gevallen is do positie van Wo rosjilow lang niet zoo sterk als het schijnt. Indien Stalin van zijn ziekte herstelt, dan kan hij de vrijwillige of afgedwongen over dracht van de macht aan Worosjilow weer intrekken. Iets dergelijks is reeds een keer gebeurd. Een paar jaar geleden heeft Sta lin, die redenen had om over het gedrag van Worosjilow ontevreden te zijn, dezen verboden zich met de politiek te bemoeien; de bladen kregen toen bevel den; naam van Worosjilow alleen in die gevallen te noemen, wanneer dit onvermijdelijk was, doch steeds naast hem een paar andere te kunnen waarborgen. Er wordt zelfs bolsjewistische leiders te vermelden. Wij beweren geenszins, dat dit ook nu ge beuren zal, wij wijzen or alleen op, dat zijn positie labiel is, In elk geval is Wo rosjilow op hot oogenblik een der meest op den voorgrond tredende bolsjewistische leiders. - Worosjilow is eon ras-echte Rus (dus geen Georgiër als Slalin en vele andere bolsjewistische machthebbers geen Jood, geen Pool, geen Duitscher of Let), hij hoeft het uiterlijk van oen echten Rus uit het volk, hij stamt uit do orulersto lagen van het volk, heeft in zijn kinderjaren vcol leed gekend, was jarenlang arbeider op een fabriek, heeft deelgenomen aan den revo lutionairen arbeid onder do opperste lei ding ran Lonin, hoeft meogevochton tij dens don burgeroorlog. Ilij beeft dus ia hot algemeen allo gegevens om onder do tegenwoordige omstandigheden populair to worden. Daartegenover slaat echter, dat hij weinig ruggograat bezit (hij is wat men in het Russisch „weekiijvig" noemt); hij heeft geen eigen program, hij weet niet precies wat hij eigenlijk wil, hij laat zich makkelijk door anderen Imheerschen, hij mist den moed on vooral do volharding om zijn wil door te voeren. Sommige emi gre's koesteren do hoop, dat Worosjilow, zoodra hij do macht in handen krijgt, een volkomen omwenteling zal uitvoeren en daarbij in den geest van de emigratie. Dat zijn natuurlijk ijdelo verwachtingen. In dien Worosjilow werkelijk dictator wordt, dan zal hij in sterke mate "door anderen, vooral door do maarschalken van liet Roode Leger, beïnvloed worden. Ecu „Hooge Raad"? Stalin kent de gebreken van Worosjilow (Stalin is in bet algemeen iemand met zeer veel menschenketmis), liij begrijpt dus, dat Worosjilow geenszins de ineest ge schikte persoonlijkheid is om dictator te worden. Daarom wordt aangenomen,, dat Stalin een soort „Hoogen Raad" ingesteld heeft, zoodat Worosjilow slechts in schijn de macht zal hebben, maar in werkelijk heid ran zijn „raadgevers" afhankelijk zal zijn. Wie zijn echter die mannen? Er worden verschillende namen genoemd, doch het zijn slechts gissingen. Nog kort geletien werd Kaganowitsj als de mogelijke opvolger van Stalin gedood verfd'. Do schrijver van dit stuk vond steeds, dat de kansen van Kaganowitsj gering waren. Do positie van Kaganowitsj hing uitsluitend van de goede gezindheid van Stalin af. Worosjilow heeft een macht achter zich, n.l. het leger. Achter Kaga nowitsj staal niemand. Hij is devertrou weling van: Stalin, d!en laatsten tijd is hij de zwager van den dictator geworden (de tegenwoordige vrouw van Stalin is een zuster van Kaganowitsj),hetgeen zijn po sitie versterkte, maar de huwelijksbanden zijn in. Rusland zwak, zij doen meer aan spinneweb dan aan stevige koorden den ken. En komt er een breuk tussc-heriSta lin en zijn tegenwoordige vrouw, dan loopt Kaganowitsj. gevaar, zijn steun te verlie zen. Wij begeven ons niet in een bespre king van do intieme aangelegenheden van Stalin, ofschoon hierover het een en an der te vertellen valt. Eén ding staat vast: de positie van Kaganowitsj is lang niet zoo hecht als vroeger. Den laatsten tijd wordt 'het .werk van Kaganowitsj zeTfs in de Sovjet-pers bocritiseerd, iets dat to vernemen eenige weken geleden nog volkomen on denkbaar was. Do kansen van Kaganowitsj, om lid van den „Hoogen Raad" to wor den, zijn dus zeer gering. En wordt hij door Stalin toch als zoodanig aangewezen, dan zullen de machthebbers na den dood van Stalin den onbeminden Kaganowitsj ongetwijfeld uit bet staatsbestuur verwij deren. Lenin beschouwde Trotsky, Zinow- jew, Kamenew enz. als do aangewezen voortzetters van zijn werk, hetgeen Staliu niet belet hoeft deze leerlingen en vrien den van den grooten leeraar ter dool to laten brengen en te verbannen. Indien die „Hooge Raad" geen fantasie maar een realiteit is, dan bestaat hij eer der uit Worosjilow, Jczpow, Molotow, 'Postysjow en Zijdanow. Doch ook dit zijn slechts veronderstellingen. De machtheb bers in het Kreml geven er de voorkeur aan, hun hesluiten geheim to houden. Met de wensclien 011 de meening van het land hebben zij nooit rekening gehouden. Vroe ger moesten zij tot op zekere hoogte niet de stemming in de bolsjewistische partij rekening houden, doch nu is ook deze noodzakelijkheid verdwenende bolsjewis tische partij lieeft.haar beteekenis verlo ren, de leiders doen wat zij willen. Opvallend weinig wordt in Rusland over Kalinin gesproken. Officieel is, dat boer tje nog steeds do „president" van U.S.S.ll. maar de laatste weken wordt zijn naam niet meer genoemd. Vergeefs zoekt do le zer zijn portret in de Sovjet-bladen, ver geefs zoekt hij eenvoudig, naar zijn naam, De polder Volharding", op Texel, rie vorige weck nog vruchtbaar laud, is door den storm herschapen in een binnenzee. Op den achtergrond is nog een stuk dijk zichtbaar. liet is als bestaat die „president" niet meer Het belangrijkste .deel van zijn functieis. reeds lang aan Petrowsky overgedragen. Er zijn aanwijzingen, dat de positie van Litwinow ook lang niet zoo hecht is als in het buitenland aangenomen wordt. Som migen noemen reeds de, moge! ijkeopvol gers van Litwinow. .Dit "is misschien voor barig, maar 'do laatste- arrestaties onder zijn kennissen en vrienden beloven ook voor hem weinig goeds. Dr. BORIS RAPTSCKINSICV. Bernhard te Tips voor a.s. Zondag De geheel nieuwe DANS-PAftKETVLOER is een ELDORADO voor liefhebbers Moderne inrichting Prima consumpties Billijke prijzcnl Stations in ulle deelen der stad Ook te Sc.'.'edam en Hillegersberg kwaliteit lagere prijs en dan nog 10 O/o Kletskoppen nu 25 cent per 2 ons Otm oud bekend fijn koelcjo Paula speculaasjes nu 17 ct p. V2 pond Hazelnoot kletskopjes nu 27 ct per 2 ons (SCHIEDAM) Benjamino GigIi, Magda Schei der en de 5-jarige Peter Bosse in „VERGEET MIJ NIET". In het vóórprogramma Jack Holt in „VERKEERD BEOORDEELD", Bij de radio. Een intiem snapshot Jn de kamer van Prins Reckenwalde tijdens het verblijf van H. K. H. Prinses Juliana. Even wordt op een Nederlandschen zender afgestemd om het laatste nieuws uit Holland

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 10