UIT DE KAMER üacSioprogpamBm's DERDE BLAB SCHIEDAMSGHE COURANT Delfstoffen in Nieuw Guinea. Textiel en batik. Kapi- taalsvlucht. Vogelbescherming. Contingenteeringen verdwijnen voorshands niet. Landverhuizing. Trams afgeschaft of met kunst en vliegwerk geholpen. Duitsch- iand's schuld. Pachtwet. Alvorens straks hot groote 'ournooi over do Rnksbegrooling voor 1937 aan te van een luidt de Kamer sclioon-schip willen maken. onder den stapel wetsontwerpen en cont usies, dio sedert don zomer ziju voorbereid. Ken agenda van voorlig rnta- meis lijkt heel wat, maar er was heel ■wat klem-goed lrij, dat geen woord waai- -cüe word gelceuid, omdat men Let kon aanvaarden. De belangrijkste onderwerpen werden, als te doen gcljinikclijk is, aan het einde van do lijst geplaatst. Van do kleinere verdienen eenige toch wol even do aandacht In de eerste plaats vei melden wij bel ontwerp in zake de exploitatie aan delfstoffen in Nieuw- Oumea Over dit voorstel is in de pers al heel wat te doen geweest en bij de sclniftelijke vooibereidiug waien ook be zwaren geopperd, maar bij de mondelinge behandeling kwam van dat alles niet veel aan den dag Men heeft groote verwach tingen van deze exploratie, op dit ter rein en daaiom stapt men over vele lm zwaren heen, zelfs over dat bezwaar, dat do staat lrier weer een particuliere maat schappij haar gang laat gaan en met zeil de hand aan den ploeg slaat. Wel werd liij de besprekingen de vrees geuit, dal to veel vreemdelingen zich in Kieuw Guinea zullen nestelen en zij de inlieemsólie be volking zullen vcidiingen. Het instellen van een regeeringscominissariaat tempert die vrees echter. De regeering zei bovendien toe, dat zij hierop bizondcrhjk baar aan dacht gevestigd zal houden. Met die toe zegging was men tevreden en de schoonc illusie, dat er een nieuwe bron van wcl- vaarl en rijkdom, zal worden aangeboord, deed abc leden vóór' het ontwerp stem men. Eveneens kon men zioli vereenigen met liet ontwerp, dat steun verleenon zal aan de texlielnijrerlieid in Nederland en de batik-nijverheid in Indié. Do minister er kende, dat liet hier een moeilijke kwestie gold, dat men trachten zal die zoo goed mogelijk op te lossen. Do contingenleermg heeft gemaakt, dat do textielnijverheid niet van de markt is verdiongon; ton einde de Indische nijver heid uit de verdrukking te helpen, zal stcmiverleening tot eeri bedrag van 8Va honderdduizend gulden noodig z.ijn. Een verhoogirig vna de bos taande invoerrechten, voor afgewerkte -textielproducten moet do middelen daarvoor leveren. De samenwer king Luspclien inoedr-rlaadcen- 'koloriien is, hier tot een goed rosul_taat_ geleid. De strijd tegen kapitaalylucht heeft weer eens geleid tot pen uitbreiding der fiscale bepalingen. Indertijd hooft do Eerste Ka- mor een desbetreffende bepaling verwor pen Van ietwat anderen vorm is die nu wederom door de Tweede Kamer aange nomen. Belastingplichtig voor successie ook voor schenkingen en legaten aan instellin gen blijft hij"1, die binnen tien jaar nadat liij zich in het buitenland heeft gevestigd, komt te overlijden Misschien vlooit op die wijze nog weer iets terug, maar veel illusies dient men er niet van te koesteren. Wie zich er aan onttrekken wil, vindt wel uitwegen. De wijziging der Vogclwet is ontegen zeggelijk oen verbetering. Te betreuren valt alleen, d'at de minister niet wat radi caler is geweest in sommige bepalingen. De denkbeelden omtrent dierenbescherming zijn ui de laatste kwart-eeuw zeer vist ont wikkeld en stellig behoorde het vangen van vogels om die in een kooi op lo slui ten foor „genoegen" van de menschen eindelijk eens en-voor altijd verboden te zi|n. Do minister achtte dit „genoegen" niet ongeoorloofd en met '12 tcgon 29 stem men aanvaardde do Kamer die opvatting. Togen waren de socialisten, communisten, mej. Katz, de heer Rutgers van Rozenburg en een paar viijzinnig-dcmocralen. Eea paar wijzigingen zij'n in liet ontwerp aangebracht; enkele vogels zullen tot de met-bcschcnndo kunnen worden gerekend, als dit ter- vooikoming van schade aan land-, tuin- en bosclibouw wenschelijk wordl geacht. Voorts werd bet rapen van tieren van kieviten wat strenger geregeld1. Do zoeker of rapcr mag alleen op zijn eigen terrein dit verfoeide werk uitvoeren en op een ander terrein alleen in gezelschap van den eigenaar. Bovendien is do raap- tijd' ingekort; deze zal nu loopen van 1 Februari tot 20 April, terwijl de minister nog de bevoegdheid heeft den slnïtings datum te vervroegen, mot het oog op het derde legsol der kieviten Vermelden wij nog dat een amendement van Zadelhof! is aangenomen, waarbij het vangen van beschermde vogels op groote schaal, met netten, kooien, vallen, enz, is voibodca. dan is het voornaamste aange stipt. Deze/wet is in veel een verbetering, maai' op de boogie van den tijd stond ze niet. O vei het Ncderlandseh-Diuitsoho handels verdrag nas men niet best lo spreken. Men /iet over onzio grens nog steeds de bedoeken is ervan iniet voldoondo in. Inmid dels vns het véiheugeswd'-to vejmemen, dat Duilschland wel aardig zijn schulden af betaald. In twee jaar tijd zijn dio van 70 tot 20 millioeu gulden teiuggeloopen. Met de afschaffing der ciontingeinteorin- gen gaat het niet hard. Van de linkerzijde is op versnelling dier opruiming; van ctnsio maatregelen aangedrongen; do minister echter wil contingenteering als ondoThan- delingsobjcct hantceren, méér nog dan voorheen. Dit wil dus zeggetn, dat er van opruiming dier belemmeringen vooishands niets o£ zeer weinig te wachten valt. En dit was nu juist Jo illusie bij den val van den gulden, jUen is dat gerlngeloor in den handel moe, behalve dam natuuilijk zij, dm er rechtstreeks voordeel bij hebben. Hoe zonderling overheidsbemoeiing worden kan hoeft do befaamde steun aan de kotfio be wezen. De regecnng bopeiklo daarvan den invoer op 17 Maart; diende 11 Mei het ontwerp in, dat die conhngenLeering moest goedkeuion, en trok op 12 Mei de contin- genloenng iri Nu was op 21 October aan do orde de goedkeuring van hel ontwerp voor het tijdvak 17 Maart11 Mei. Dat dit oen idwaze geschiedenis is, erkent ieder Do Minister vond liet echter dood-gowoon, luj vieesde indertijd een overmatigen in voer. Toen dio echter uitbleef, was de rem niet meer noodig De fout zit natuur lijk voor een goed deel hierin, dat heL .wetsontwerp veel te laat is ingediend cm daardoor de betoekems die do goedkeuting van hot Pailement "kan hebben, verdwijnt Do wijziging der bepalingen voor la'nd- veihuizing is goedgekeurd. Veel heeft dit mot te beduiden; men vil gereed zijn als er mogelijkheid op emigratie is, maar men moet afwachten of dio komt. De meeste trams m ons land zijn nood L|dend en dus ten doode opgeschreven, liet kunst en vliegwerk worden enkele nog in stand gehouden. In Nooril-Brabant, waar bot rijk een renteloos voorschot gaf van meer clan een half milhoen gulden, krijgt liet nu tien mille aan aandcelen teiug. Elders, in Drente en Overijssel, heeft men de diverse maatschappijen tot samenwerking gedwongen De tram wordt nu gedeeltelijk door bussen vervangen. Op die manier houdt men het particulier bus initiatief er lekker bu! ten. Hoewel enkele leden tegen deze laatste taktiek protesteer den, werd het ontwerp toch met bijna algeniecne stemmen aangenomen. In Zceuwsck-Vlaandeien, is de samenwerking nog niet bereikt, maar ook hier is men adn het „sanoeren", d. w. z dat de staat er in de eerste plaals zijn veeren bij. laat.wVan „het .-departoment---v3urs=wae Inslaat: schijnt niets anders.te verwachten te zijn dan wanhoopspogingen om de, ondergaande maatschappijtjes te helpen door hun het bus-monopolio te geven Op den duur is dit natuurlijk toch met te houden, omdat het particulier autoverkeer zonder de bus sen een rendement onmogelijk maakt. Het belangtïjlcsto punt van deze agenda was de herziening van de Pachtwet. Ge lijk men zich zal herinneren, beeft cle Eerste Kamer in 1932 het ontwerp-her- ziening verworpen, voornamelijk omdat daarin hot z g. combinatie-recht was op genomen, d. w. z. het recht om pachten voor onbepaaklen tijd aan te geven Thans is dit eenigermalc verzacht, al is liet feitelijk principieel liet zelfde gebleven. De wet regelt nu nader do vergoeding van de verbeteringen, welke de pachter heeft aangebiadit; voorts worden buiten sporige contracten aan het oordeel van den rechter onderworpen en worden pacht commissies ingesteld als rechtbanken in paolit-zaken, liet gewichtige kernpunt van deze male- rio is de vraag, of de pachter ten koste van den verpachter beschermd mag wor den. Normaal is, dat een rechter alleen uitspraak dooi over een gesloten contract; hier echter legt men economische en so dale veihoudingen ter. beoordeeling in .de handen van don rechter. Het gaat daarbij zóóver, dat de rechter kan dwingen een contract te aanvaarden. Op die klip is in do Eerste Kamer het ontwerp gestrand. Ook mr De Geer verzette zich nu legen deze zi ontoelaatbaien dwang in een behoorlijken rechtstand. Een continet is oen overeenkomst op vrijwillig risico cn wie dit niet aanvaarden wil, blijvo er buiten. Volgons dezen afgevaardigde mag de bevoegdheid van don rechter niet verder gaan dan vernietiging van eon onredelijk contract Wat nu wordt voorgesteld, opent de mogelijkheid voor iodcren pachter om maar alles ito l-eekencn, omdat hij er straks l'ocih weer afkomt als liet contract one rous is. liet is inderdaad een uiterst moeilijke kwestie; men wil de verhouding van pach ter en verpachten.' redelijk regelen, doch dat schijnt zoor netelig. Volgens don hoor v. cl. Sluis is'er niet to veel voor den pachter gedaan; andere leden moon on, dat do ver pachter eenvoudig aan den pachter is over geleverd. Te veel wordt do pacht aam do vrije concurrentie ontlrokkön, meent do heer Weitkamp, waardoor do minder goe de pachters tja voel beschermd worden. Een pachter die aan al zijn verplichtingen vol doet, mort gehandhaafd ayorden in zijn paid! t maar in bizondero gevallen moot de ver pachter zijn eigendom volledig behouden. liet lijkt ons, dat men eon al gemeen o ro geling wil maken dio voor allo gevallen toe passelijk is en die allerlei excepties hoeft, dio de rechter maar moet uitzoeken. Nu tracht men dóór al die moeilijkheden, heen 'Dio glippen maar altijd is er wel één partij, die daarvan de dupe is Met allerlei amendementen willen do Kamer leden probeoicn de wet nog iets soepeler to maken. Aangezien het hier een bóeren- belang is, is liet aantal sprekers weer legio. Fr gaat tegcnwooidig naar het lijkt geen belang moer boven dal der boeren. Over liet verdere debat mengen meer. Kueist en Wetenschap Opera Italian». Morgenavond geeft de N V. lialiaanscbo Opera in den Groeten Schouwburg te Rot terdam een opvoering van de opora „De Barelvissclieis" van Georges Bizet Alleen reeds bet duet van don tenor met den banton, de aria van den tenor, cn do aria van do sopraan, zijn een gang naar deze op\ooiing waaid. Voeg hierbij do vele bnllantc ensembles vol zoete, frisscho cn oorspronkelijke melodieën, dan behoeft liet geen betoog, dat dit oeuvre bij iedereen, operaliefhebber of niet, zeer in clcn smaak valt Ook do bezoeker, die niet alleen aandacht heeft voor do vo calo prestaties, wordt in Bizet's geniaal geschreven Parelvisschcrs voortdurend geboeid door het instrumentale e'oment Voor do vertolking van de rol van Nadir is door de Italiaanscho Opera als gast geëngageerd de tenor Enzo do Muro Lomanlo, terwijl tic bekende baiiton Fran cesco Valentino als Ziurga zal optreden Do priesteres Leila zal worden voorgesteld door de soprano legger» Attilia Ar du en de opperpriester Nu ra-bad door Bruno Car massi. Rechtszaken Oplichting door middel van spirlstisclie seances. De rechtbank te 's-Gravenbago deed uil- spiaak in de zaok van den 17-jarigcn scholier E. II. Ph. B., tegen wien door het O. M wegens medeplichtigheid aan oplichting, gepleegd door middel van spi ritistische seances, 6 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk is geëischt, met ter beschikkingstelling van do regeering. De rechtbank verklaarde verdachte schul dig aan het voortgezet misdrijf van mede plichtighcid aan oplichting. Do rechtbank bepaalde, dal verdachte voorwaardelijk ter beschikking van de regeering zal worden gesteld, en beval, dat hij zal worden ge plaatst onder toezicht van „Pro Juven- lute". In verhand met den aard' van het mis drijf en de omstandigheden waaronder het werd gepleegd', overwoog de rechtbank dal de jeugdige verdachte bij zijn hande lingen geleid werd door motieven, eigen aan zijn jeugdigen leeftijd en Joor per sonen, waarmedy hij in aanraking kwam, alsmede door het milieu, waarin hij ver keerde. ZATERDAG, 24 October 1936. Hilversum I, BS75 M. K110 uitzending. S.OO9.15 en 10 00 Gramofoon. 11 30 Godsd. halluur. 1215 KRO orkest en gramofoon. 2 00 Voor do ïijpero jeugd. 2 30 Melodistcn en zang. 3 00 Kinder- uurlje. 4,05 Melodistcn. 4 45 Gramofoon. 5.00 Melodistcn 5 30 Gramofoon. 5 45 Voor Kalh. Padvindois 6 20 Jonrn. weekoverzicht. 6 45 Gramofoon. 7.00 Be richten. 7.15 Kalh RVU. 7 35 Actueelo aetherflitsen. 8 00 Berichten. 810 Over peinzing met muzik. omlijsting. 8.30 Gramofoon. 9 30 Esperanto 9.40 „Even tijd voor9.45 Intern, spoitrevue 10.00 Trio. 10 30 Berichten. 10 40 Gra mofoon (Cabaret). 1100—12 00 Giamo foon. Hilversum II, 391 31. VARA-uit? ending. S.OO Gramofoon. 1000 Morgenwijding, 1.0.15 Orgel, gramofoon en voordracht. 12.001.45 Gramofoon. 2 00 Dans muziek. 2,30 Filmpraatje. 2 45 Gramo foon. 3.15 Scliaaldcs. 3.30 Gramofoon. 4 40 „Socialistische volksscholen in Mexico", causerie. 5 00 „Melody Cir cle". 5.40 Literaire lezing 6 00 Orgel. 6.30 Gramofoon. 7.00 „De Flierefluiters", ni.m.v. solisten. 8 00 TIcrh SOS-be.r. 8 03 Beiiclilcn 8.15 „The four screnadcrs" (accordeon) on gramofoon. 9.00 N V.V.- uitzending, 10.00 Berichten 10.15 VARA- Groot-orkest. 11.05 Dansmuziek, 11.30— Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 11,20 Orgel. 1150 Strijkkwartet. 12.50 Gramofoon, 1.20 Orkest. 2.25 Gramofoon, 3.20 Orkest, m.mv. soliste. 4 35 Bas ca piano. 5.35 Dansmuziek. 7.05 Kwintet, 8,35 Dansmuziek. 9,40 Gevar program ma. '10.40 Orkest, m.m.v. soliste. 12 09 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 164S M. 7 20 en 8 20 Gramofoon. 11.20 Orkest. 2 50 Gramofoon. 4 20 Orkest. 5.50 on. 6 50 Gramofoon. 8 20 Zang cn piano. 9 05 Opera. 110512 35 Dansmuziek eo populair conceit Keulen, 456 M. 5 50 Orkest 11 20 Militair orkest en so listen. 1.35 Gramofoon 3.20 Kloinorkest. 5.23 Koor m m v. solisten 6 00 Gramo foon. 7 30 Kleinorkesl, koor en solisten, 9 5011,20 Vroohjk programma. Brussel, 322 cn 481 31. 322 M 12 20 Gramofoon. 12 50 Salon- orkest. 1 30 Klcin-orkcst 1 50—2 20 Gr.v niofoon 2 23 Piano. 2 50 Zang 3 20 Gra mofoon. 3 35 Oikesl 4- 50 Cello 5 20 Okost 6 20 Salonorkest 7.20 Gramofoon 8 20 Cabaret. 9 20 Gramofoon. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gramofoon. 481 31 12,20 Gramofoon. 12 50 Klcin- orkcst 130 Salonoikcst 1.50 Gramo foon. 2 20 Orkest. 3 20 Gramofoon 4.30 Gramofoon. 5 35 Dansmuziek. 6 35 Or kest. 8 20 Kamermuziek. 9 20 Dansmu ziek 10 30 Kleln-orkest. 11.20—12.20 Gramofoon. Dcutsclilandscnder, 357.1 31, 7 30 Dansmuziek. 9 50 Piano. 10 20 12.20 Orkest. DER VRIJDAG, 23 October 1936. No. 21388. ..in Temio-ji.) li-.'--v cour - H. K H. Prinses Juliana en Prins Bernhard tijdens het verblijf der vorstelijke verloofden op het slot Keckenwaide, de ouderlijke woning van den Prins. - De historische decoratie van het kasteei werd met belangstelling door de Prinses bewonderd

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 9