Laatste Nieuws Rechtszaken De moord op een fabrieksmeisje te Leiden. „Snijden". Apart kasboek voor de fiscus. Hoofdinspecteur van politie geschorst. De inbraak in het Rembrandt- theater. De Nijenrode-zaak. Hwehtvaapt RadioraëeMws. Burgerlijke Stand Sport Waterpolo. Gemengd üieaws Brand te Delft. De schat der Inca's. Beurs vau Amsterdam. BUITENLAND De verkiezingen in de Ver. Staten Handel en Bedrijf BEURSTHERMOMETER. Advocaat-generaal eischt wegens moord twaalf jaar. Ill lioogor beroep stond1 voor hot Ilaag- sclio gerechtshof tcrocht do 25-jarigo go- wezcit moostekaioeht M. C. B., uit Leiden, gedetineerd, die door do llaagsclio reekt- hank is veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf, wegens doodslag geploegd in don avond van 14 April in de hal van oen bioscooptheater aan don Stationsweg te Leiden, waar hij de 22-jarige fabrieksar beidster Johanna Si era uit Zoetorwoudo, uit wraak met een broodmes eenige steken in don rug hoeft toegebraclit, tengevolge waarvan bot slachtoffer na korten tijd is overleden. Do officier van justitie, die togen B., wegens moord twaalf jaar gevangenisstraf had geëischt, beeft tegen dit vonnis ge appelleerd!. Do verdachte, door den president, mr Lodder ondervraagd zcidc, dat hij zijn daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toedoen van het meisje, met wie hij oen verhouding had, was ontslagen. Hij had daarbij echter niet de bedoeling om haar te dooden.. Do president hield B. voor, dat diens verklaringen voor de politie afgelegd er op wezen, dat hij wel degelijk do bedoe ling heeft gehad om hot meisje tb dooden. Er hooft dien avond geen enkele woor denwisseling tusschen verdachte en het meisje plaats gehad, maar deze is door hem in koelen bloede doodgestoken. Er waren thans geen getuigen gedag vaard. Do advocaat-generaal eiselite oen gevan genisstraf van twaalf jaar wegens moord. liet hof zal 18 November a.s. uitspraak doen. Boorde ItoUcrdanischc recht bank gestraft met twee maanden. Gistermiddag heeft de rechtbank een ver zekeringsagent te Schiedam, D. V., we gens het veroorzaken van lichamelijk let sel, veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. hl den afgeloopcn zomer was V. op een Zondag met zijn auto naar Oostvoorne gereden en had hij op den smallen, druk ken Brielschen weg eon andere auto inge haald. Bij het passceren wondde V. te vroeg het stuur naar rechts, waardoor de ingehaalde auto in een sloot terecht kwam. Een van do inzittenden een bejaarde vrouw liep daarbij zoodanige kwetsuren op, dat zij na eenige dagen in het ziekenhuis overleed, terwijl een andere passagier zijn arm verwondde. mysterieuze aflaire hadden gespeeld, naar den Ilaag->chen ronslalhezilter Koning, Toen deze gevonden was, liegen het ge val als een sneeuwbal te rollen. Tenslotte werd Onnes ervan beschuldigd dte inbraak op touw te hebben gezel, om de verzeke- ringssom in handen te krijgen. Onnes ontkende echicr alle schuld on wierp deze op Koning, dien hij beschuldig de van chantage. Deze Koning was namelijk <le kroonge tuig o in do zaak tegen Onnes. Om tegen Onnes evenwel te getuigen, moest hij zich zelf wel beschuldigen van medeplichtigheid Voorts werden meegesleept do andere personen, die oen mindere rol haddon ge spoeld, namelijk de „detective" Johanknegt en zijn secretaresse, de beide „aannemers" van do inbraak, en tenslotte de drie inbre kers, die zich „verhuizers" noemen. De Amsterdamsche rechtbank sprak zoo- wet Onnes ais Koning vrij wegens gebrek aan bewij'a Van dit vonnis ging de offi cier van jwartie in hooger beroep en gis teren is d& behandeling voor het Amsicr- darnscho hof begonnen. De zaak heeft zoo lang geduurd, omdat Onnes ernstig ziek is geweest. Eerst werd gisteren Koning gehoord, daarna is Onnes voor geweest. De laatste -ontkent nog steeds alle schuld en vanmorgen, bij het verhoor van Ko ning als getuige tegen Onnes, heeft hij met veel vaardigheid getracht iedere be wering van den getuige te ontzenuwen. Nieuwe gezichtspunten zijn echter nog niet tevoorschijn gekomen. Twee maanden gevangenisstraf Do Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren vonnis gewezen in de zaak tegen den 48 jarigen winkelier J. A. do R, te Rot terdam, die veertien dagen geleden heeft teiecht gestaan wegens valschheid in ge schrifte en het gebruik maken van ver- valschte stukken. De man had oen dubbele boekhouding aangelegd, om de inkomstenbelasting te kunnen ontduiken. Hij had op zijn belas tingbiljet vermeld, dat zijn verdiens'on in 1931 ongeveer f4000 hadden bedragen. Ter staving van die opgave had de inspecteur van do belastingen hem inzaste van de boeken gevraagd, waarop verdachte oa. twee kasboeken inzond. Een er van bleek speciaal voor den fiscus bijgehouden te zijn. Uit het andere bleek, dat de man wel E 12.000 had verdiend. De rechtbank heeft de R. thans veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. De eisch luidde zes maanden. Hoogste barometerstand 7G6.3 te Munchcm. Laagste barometerstand 739.0 te Vardó. Verwachting tot den avond van 5 Nov.: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, nevelig let zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, wei nig verandering in temperatuur. Alleen de mijnwerker Racmakers, die langen tijd' in levensgevaar verkeerde, be vindt zich nog in het ziekenhuis. Hij is nog gedeeltelijk blind. Hij schreef brieven. o.a. anonieme Beide verdachten tot vier jaar veroordeeld. Illet Amsterdamsche gerechtshof woes gisteren arrest ia de strafzaak tegen J. B. ien J. v. dl. W., verdacht van inbraak in het Reinbrandt-theafcer, waar ia den nacht van 24 op 25 November van het vorige jaar twee brandkasten zijla opengebroken en de inhoud gestolen. Do rechtbank had beide mannen veroor deeld' tot vier jaar gevangenisstraf. Do procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het hof, arrest wijzend1, veroardeoldle Lte" de verdachten wegens diefstal in voroeni ging tot vier jaar gevangenisstraf met af trek van acht maanden voorarrest Het tweetal had' zijn onschuld volge houden. Behandeling voor het Amsterdam sche hof. Gisteren is het Amsteidamsche hof die behandeling in hooger beroep begonnen van d'e bekende Nijenrodle-zaak, de geheim zinnige inbraak- en verduistcringsMstorio, d'io reeds zooveel stof heeft doen op waaien. Ter verduidelijking van de huidige si tuatie zullen wij een korte uiteenzetting geven van het verloop van do zaak, m daarbij de „franje" maar buiten beschou wing laten. In don nacht vaar 29 A/%1 op 1 Maart 1932 werd1 ingebroken in hot kastcfól-Nijen- rode aan de «Vecht, bewoond door den hoer Onnes, die als kasteelheer dienst deed. Do eigenlijke bezitster was de Inmstfirma Goudstikker te Amsterdam. Met deze inbraak bleken een groot aan tal miniaturen en schilderijen, tafelzilver •an kostbare kunstvoorwerpen verdwenen te zijn. Deze inbraak werd1 zoo volmaakt ge pleegd, dat do Utrechtsche justitie er geen iraad mee wist. Toen kwam de verzekering, want Onnes nulde uitbetaling van de assuramtiesom ten bedrage van f 86.700. De verzekering was zeer achterdochtig, maar moest toch, door Onnes gedagvaard', tenslotte over die brug komen en betaalde f72.000.—. Do zaak zelf liep echter dood, totdat in begin 1933 de Amsterdamsche justitie doo puur toeval enkele draden in handen, kreeg. Deze leidden via allerlei tusschenpetrsonen, die een min of meer belangrijke rol in deze De sportvliegers Heymans en Sluylcr te Rangoon, De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn vandaag tot Rangoon ge vorderd. Zij vertrokken oin 0.45 (pl. tuit Cal cutta en maakten een tiisscheclanding te Akyab. Om 11.25 uur (pl t.) zetten rij den tooht voort en landden om 14.40 uur (pl. t.) te Rangoon. Het weer was goed'. Morgen zal de tocht worden voortgezet. De burgemeester van Assen, mr. J. Bo- thenius Lobman, heeft aan don hoofd in specteur van politie te Assen, den heer Van* der M., kennis gegeven, dat hij in rijn betrekking wordt geschorst tot den datum, waarop de beslissing, waarbij hem ontslag uit den dienst is verleend, ore- herroepelijk zal zijn geworden. Naar wij vernemen, zal do beslissing van den burgemeester aan het oordeel van het bevoegde scheidsgerecht onder worpen worden, terwijl in hoogste instan tie een beslissing door den centrales! raad van beroep te Utrecht moet woiden ge nomen. Het ontslag is o a. verleend op giond van het feit. dat de hoofd-inspecleur van politie bcschuid.gd wordt van het schrij ven van de anonieme brieven. Als raadsman van den hoofd-inspecteur treedt op mr. dr J. 'tb Hesse, advocaat en procureur te Groningen. Merkwaardige statistiek. Uit officieelc- cijfers, welke zoo juist te Weenen gepubliceerd zijn, blijkt, dat van do soldaten, die in den wereldoorlog ge wond zijn, er meer ma den oorlog aan hun verwondingen bezueken zijn dan tij dens de gevechten. In den strijd zijn namelijk gesneuveld 8.53S.OOO soldaten, terwijl 15.000.000 pas na den oorlog aan de tijdens den strijd opgeloopen verwondingen zijn overleden. Van do soldaten, dio in den wereldoorlog gewond zijn, Zijn er 4.247.000 nog in leven, Verdronken. Vanochtend is te Best in het Wilhelmina- kanaal onder de spoorbrug, het lijk ge vonden van den 68-jarigen A. R., wonen de te Best. Do man, die gisteravond was gaan wandelen, is waarschijnlijk door de duisternis misleid in het water terecht ge komen. Het stoffelijk overschot is naar het Gast huis te Best overgebracht. Wielrijder gedood. Gisteravond is op de Oldenzaalsche straat to Enschede de 58-jarige slager J. Snip pers, toen hij daar op do fiets reed, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door een koopvrouw uit Hengelo. De man werd met een sehedribarisfracluur naar het R. K. ziekenhuis te Enschede ver voerd, waar hij la,er aan zijn verwon dingen is overleden. Verzet vtegen de politie. Een ongeveer 40 jarige man, die meer malen voor mishandeling is veroordeeld, geraakte in den afgeloopen nacht op de Zieseniskade te Amsterdam aan het twisten met een drietal personen. De ruzie liep zoo hoog, dat de politie er aan te pas moest komen. Toen een agent hem wilde aanhouden, ging hij den politieman met een stuk gaspijp te lijf, even later had hij zelfs als tweede wapen e&j mes in de hand. De agent, die zich uit allo macht verweerde, kreeg weldra assistentie van een tweeden agent on een brigadier. Onder hevig verzet werd de woesteling overmeesterd en naar het bureau Leidsche plein overgebracht, waar hij in verzeker de bewaring is gesteld. Vertrokken Eng. s.s. Llandilo, naar Car diff. Eng. s.s. Ilarpagus, naar Rotterdam. Nooiscli s.s. Foina, naar Sunderland SCHIEDAM, 4 Nov. Aangekomen Grieksch s.s. Theodoras T, van Straloni, orn te bunkeren in de Wil li ebninahaven. Eng. s.s. Politician, van Rotterdam, om te dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. fiuog water. 4 Nov. 7.14 uur, 19.33 uur. 5 Nov. 8.10 uur, 20.33 uur. Programma-wijziging N.C.R.V. Hedenavond 9.15 uur brengt de N.C.R.V. de reportage van een bezoek aan de nieuwe onderzeeboot 0. 16. S.Z.C.—H.C.Z. Het eerste 7-tal van de S.Z.C. heerrn zal morgenavond in het Sportfomdsenbad om half 10 een waterpolowodstrijd spelen, welke bedoeld is als oefonpartij, tegen H.C.Z uit Den Haag. Zeer groote schade aangericht. Gistermiddag omstreeks rijf uur is brand uitgebroken op de zolderverdieping van perceel Phoenixslraait 14 te Delft, vaar de heer Van Baarle sigaren fabriceert. Het vuur breidde zicii snel uit en in. enkele oogemblik'ken stond ook een ameu blement, dat tijdelijk op dezen zolder was geplaatst, in vlammen. Do politiebrandweer was spoedig ter piaatso en wist door doortastend optroden liet vuur te beperken tot de zolderverdie ping, die geheel uitbrandde. Op het gelijkstraatsche gedeelte en de eerste verdieping drijft de heer Van Vclzen een sigarenkandei. De heer Van Velzen heeft door den brand veel waterschade geleden. Een voorraad sigaren ter vaarde van duizend gulden, ging verloren. Deze was niet verzekerd. Hoe groot de schade is, die hij den heer Van. Baarle is aange richt, slaat nog niet vast. Bij het blusschingswerk werd die stroom van. de electriseke (Tam Den HaagDelft veiligheidshalve uitgeschakeld, waardoor het tramverkeer een haif uur vertraging ondervond. De niclliyl-aJcohoIvcrgifliging ie Spck- Iiolzcrhcide. Heden hebben vier van de rijf patiënten, die in verband met de methyl-alcoholvier- giftiging in*®" het ziekenhuis te Kerkradio ■werden verpleegd', diit ziekenhuis kunnen verlaten. De „Koning der bakten". De boom, welken de Europeanen Quin quina noemen en de Indianen Cascarilla, groeit op de Peruaansclie bergen van Ca- jamma bij Loxa of Loja, ongeveer 250 mijlen van Cosco naaf het Noorden. [Iet stadje Loxa ligt in een vallei, schilder achtig aan hot riviertje de Catamaio. liet klimaat is er zacht en. hoewel d'e warmte soms zeer groot is, wordt deze nimmer ondraaglijk. Op do bergen van Cajamma heeft men drie soorten Quinquina: do witte, de roodc en de gele, welke bladen, bloemen en vruchten het gelicele jaar door dragen. Hoewel de roode Quinquina-soort als de beste bekend' staat, gebruikt men tevens de geelachtige. Do Indianen kenden de goede werking van Quinquina roods lang voor de komst van de Spanjaarden. Zlij hielden hun we tenschap lang geheim voor den gehaton vijand' en genazen hun aan koorts lij dende zieken door water te laten drin ken, waarin schors van de Quinquina ge durende één dag was afgetrokken. Door de dierenwereld leerden de India nen de genezende werking van don Quin- quina-boom. Bama's, welke door koortsen waren aangetast en van de schors knab belden of van het water dronken, waar afgevallen bladeren hun werking hadden gedaan, genazen volkomen. Do Indianen dreven geen handel met de Quinquina. Zij loefden vreedzaam en ge lukkig en dachten niet aau de toekomst. Heden ten dage drijven zij handel met do Spanjaarden en laten hij den notaris een acte opmaken, als certificaat, dat hun bast de cc-hto Loxa bast is. Het woord Quitta is gevormd van de landstaal van Peru en is afgeleid van Quina-ai, wat in do oude Indianentaal be- teekent „mantel" of ,.capo", waarmede de inboorlingen zich omhulden, zinnebeeldig schors. Quina-qulna betcckcnt scliois bij uitnemendheid, of koning der basten. Bij de overbrenging naar Euorpa heeft men er Quinquina vau gemaakt. Deze schat der Inca's heeft onder do inenschheid meer zegea gebracht dan hun beruchte goudschat. Kinine word n steeds grootero hoeveelheden als bet eenige ge nezende en voorbehoedmiddel bij malaria toegepast. Rij griep past de wetenschap steeds meer kinine toe, speciaal ter voor koming van griep en het natuurproduct ki nine heeft reeds herhaaldelijk zijn uitste kende werking bij griep-epidemieën bewe zen. 1 Diphtheric le Bleyerheide. Voor do tweede maal sedert eind Sep tember is te Bleyerheide (gemeente Kerk- rade) een diphtherieepidemio geconsta teerd. Eenige weken geleden werd de sluiting van do eerste klas der 'Canisiusschool op geheven. Er waren vier kindexen, allen uit deze klas, overleden. In liet begin van deze week hebben zich opnieuw gevallen van diphtheric voorge daan. Negen patiëntjes zijn in het ziekenhuis te Kerkrade opgenomen. Een kind, dal thuis werd verpleegd, is overleden. Do kinderen zijn leerlingen van de eerste klas der Angclo-sehool, welke school in hetzelfde gebouw is ondergebracht als die •Canisius-school. Londen krijgt een „gasproof" ziekenhuis. Te Londen zal een ziekenhuis worden gebouwd, waar de patiënten beveiligd zul len zijn tegen gifgassen. Een overdekte, ruim 7 meter breede weg, zal toegang geven tot de verschil lende afdeel ingan. Bij luchtaanvallen zul len aan heide uiteinden dubbele deuren worden aangebracht, waardoor de weg in een luditsluis wordt veranderd. Hierin zullen do slachtoffers van luchtaanvallen gereinigd kunnen worden van de gassen, waarmede zij besmot zijn, alvorens in hel ziekenhuis te worden opgenomen. Het dak van het ziekenhuis zal speciaal versterkt zijn, terwijl do vensters worden voorzien van onspllnterbaar glas. Op vele afdoelingen zullen luclitvorver- schingsinstallatios worden aangebracht. De bouwkosten van dit nieuwe zieleen- huis, dat den naam Westminster Hospilal zal dragen, zullen S50.000 pond' sterling (meer dan 8 miliioen gulden) brio open. SCHIEDAM. Geboren: 2 November: Peter, z. van J. van de Koeren en A. Bogcrd', Mariastraat 78. Aallje, d. van H. Groeneweg en J. AL Mak, Mariastraat 83, 3 November: Franciscus Johannes, z. van J, W. Natcrop en E. G. J. Elsiug, J.A. Alb. Thijmsiraat 24. Overleden: 1 November: P. Hoogstad, 5G jaar, echt- genoote van G. P. van Galon, Nassanlaan 75. 2 November: P. den Bezemer, 74 jaar, Nassaulaan 75. 31 Oclobor: K, L. Schellenberg, 35 jaar, Nassaulaan 75. YLAARDINGEN. Geboren: 27 Oct. Johannes Wilhelmus, zoon van P. J. van Dijon en J. M. Remmers waal, Mr, Troelslxastraat 68. 28 Oct. Wilhelmina, dochter van D. P. Verburgh en W. Reijerse, Broekweg 172. Ondertrouwd: IJ. van Luipön, 27 j. ('s-Gravenzandc) e J. de Willigen, 26 j. II. P. Cordi 27 j. (Voorburg) en E. Boer, 27 j. J. P. Sas, 29 j. en N. van der Hoek, 29 j. J. van der Werf, 30 j. en S. Bruinaars, 25 j. KOERSEN Ot' 4 NOVEMBER 1936 (Medegedeeld d. do Amsterdamsche Bank), ind. Ondernemingen Binnenland. A. K. U. Van Berkel56 Gert. Caivé Nederl. Ford Ned. Gist- en Spiritus Ned. Kabelfabriek. Philips Gl. G. B Unilever Buitonland. Anaconda Bethlehem Steel General Motors U. S. Leather Kennccott Copper S. Steel Corp ELECTR. OND. Aniem Nod. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities Service MIJNEN. Algemeene Exploraüo Rcdiang Lebong. Singkep Tin Mij... PETROLEUM. Kon. Olie Do stembussen gesloten. New-York, 4 November. De stombu- rcaux zijn reeds verscheidene uren geslo ten, doch liet Amerikaansche verkiezings systeem is oud en ingewikkeld, zoodat nog 24 uur voorbij moeten gaan eer de defini tieve uitslagen bekend' zijn. Do laatste vcrkiezingscijfers in do ver kiezingen voor den senaat wijzen 'er op, dat in dit bestuurslichaam meer dan 70 dcmocralcn zitting zullen hebben. Tot nu toe is 70 democraten het hoogste aantal geweest. Bij de verkiezingen voor heL Huis van Afgevaardigden wonnen de democraten tot nu toe 12 zetels en zij verloren 2 man daten. In de stad New-York zijn in totaal 2.016 201 stemmen uitgebracht voor Roose velt en 659.746 voor Lauden. Beurs vau Schiethint. WOENSDAG, 4 November. Officicda notecring van de Commissie uil de Kamer van Koophandel. Moutwijn f14.per ILL. ad 46 pOt Zonder fust en zonder belasting. A' iet-of fideel. Buitenlandscho spiritusf 9.—f 9.50. pCt. BinnenJandscho spiritusf 16 50 A 100 SPOELING: f"l.20. Scheepvaart. SCHIEDAM, 3 Nov. Aangekomen Noorsch s.s. Fdino, vau Siigvnag, om erts te lossen in de W:l- helminahaven. Duilsch s.s. Ammerland, van Rotterdam, om te dokken bij de werf Wilton. Buitenland. ■Shell Union Tidewater Ass. Oil., RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Ilandelsver. A'dam. TABAK. Deli Batavia V.K 43 Vu 56 83 247 484% 414 260' 160%, HEDEN 431/0— 4 '/8 871/»— 00 250 481 315 285%92 173 51/2 3 Vin 54*/4 56% 3%6 46% 583/4 38'/,— Vu 53"%- 55 »/m 3% 46 1/. 57i/2 2251/4 209% 226 212 S3/8 3%o~ 178 266 115 17S 270 1191/2 4041/4 4051/2- 7 201/j 15% j 20%%2 15%,- Vu 266% 2671/2— 76 82 4221/j 32%3Va 426%82 313% 252 67 273 321 9 252 60 67% 273 7 90% 941/2— 7 10'Vte 513/l,l 31%o 34% 17%„ 10»/.o-17ie 5% 6 331/2- Uf 83%4 171/, SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pac. Missouri K. T,, N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cy. Wisselkoersen. Londen 9.05%, Berlijn 74.50, Parijs 8.61, Brussel 31.2 7Va, Bern 42 58, Kopen-i hagen 40 43, Stockholm 46.721/2, Oslo| 45.521/2, New-York l.Sös/s, Praag 6.57, Pror longatie 1% °/o StemmingMARKT Phüips Olie Beleggin- gen Amerika Suiker Scheepv. Rubber Wettig (jciloponeerd. P.Z.M.C.)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3