Donderdag 12 November 1936. EERSTE BLAD. De besprekingen te Weenen. Algemeene beschouwingen. No. 21405 89ste jaargang. Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 681Q3, 68617 en 68923 Postrekening No. 53IL BUITENLAND Het Italiaansche keizerrijk door Oostenrijk en Hongarije erkend. Pat do besprekingen te Weenen o.a. zou den uitloopen 'op de erkenning van de verovering van Abessinie, was een reeds tevoren bekend' feit. Gisteravond' is deze erkenning op een ©enigszins demonstratieve wijze publiek ge maakt. Aan een groot banket bracht Schusdmigg oen dronk uit op „den ko ning van' Italië en keizer van Abessinie". Van Hongaaxsche zijde werd verklaard het was de minister van buitenlandsche zaken, Kanya dat do rijksbestuurder Horthy, bij zijn aanstaand' bezoek aan Rome den koning van Italië er van in ken nis zal stellen, dat Hongarije hem erkent als keizer van Abessinié. 'Do besprekingen van Ciano, den reizen- den afgezant van Mussolini, met de Öos- tenrijksche en Hongaarsche diplömaten te Weenen sluiten logisch aan bij die te Ber lijn. Do Italiaansche bezoeken aan Ber lijn en Weenen zijn dan ook k'ort op el kaar gevolgd1. Tot nu toe hebben de be sprokingen oen zelfde richting gevolgd Ook Duitschiand' heeft immers liet Italiaansche imperium erkend'. Wat echter niet zoo in het daglicht der openbaarheid treedt is het Italiaansche streven om thans zooveel mogelijk vas ten voet te krijgen in Midden-Europa. De sympathieën van Mussolini hebben vroeger nooit zoozeer den kant van Duitschiand' gezocht, maar sinds beider Voikenbondspo'iiick vrijwel parallel loopt, schijnt daar een kentering in gekomen. Een opmerkelijk feit was het toch wol, dat Mussolini's schoonzoon eerst naar Berlijn en Berchtesgaden ging, waar het hem dan buitenlandsche zaken van hot Vaticaan, ook aan een vriendelijke 'ontvangst niet z'c'1 na ZÜ"1 terugkeer uit d'e eroeuigde Bovendien bieden de regeerlngstroepen, die hun laatste kaart uitspelen, wanhopig tegenstand, doch hun spel kan als verloren worden beschouwd. In een communiqué, dat vannacht door het hoofdkwartier van de Noordelijke legers der opstandelingen werd uitgegeven, wordt medegedeeld, dat «en aanval van do regoe ringsfcroepen bij Madrid op den rechter vleugel van de opstandelingen werd afge slagen. Do vijand verloor 52 dooden. Ook op den linkervleugel ontketende de regee- ringsüoepen een aanval met.artillerie en lanki doch ook hier werden zij1 afge slagen. Vanuit hun stellingen voor Madriu kun nen de opstandelingen de anarchie in d® stad zien, Grooto branden breken in het centrum van de stad uit. Deze wijkeu liggen niet onder het vuur van de artillerie der opstandelingen, zoodat „het voor ons niet mogelijk is de stad met zoo weinig mogelijk schade to veroveren", sohrijft het hoofdkwartier verder. Aan het front van Guadalajara maakte de vijand van den dichten mist gebrnik om een aanval te doen op Almadones. De opstandelingen deden een tegenaanval en de regeeringstroepen werden met aanziein- lijke'vcrliezen afgeslagen. Duitschiand I'aeclli naar Berlijn? Do „öej Nemzedek" een. Hongaarscli blad1 verneemt uit Berlijn, dat kardinaal- staatssecretaris Pacelti, do „minister vain Int. Samenwerking De bespreking van Beek eu Eden. Een door het Britscihe departement van buitenlandsche zaken uitgegeven communi qué deelt om. mede, dat 'in de afgeloopen drie dagen de Poolsche minister van bui tenlandsche zaken eh jde andere leden der Britsehe regeering een reeks besprekingen heeft gevoerd over den algemeenen toe stand in Europa'm óver problemen, die rechtstreeks Polen en het vereen igd konink rijk betreffen. v, Beek en Eden hebben tót hun' genoegen een overeenstemming vair inzichten en ver langens hunner beide "regeeringen,*kunnen vaststellen ten aanzien' van de problemen, die beide landen imteresseeren, Zij achtten het in hooge mate wensóholijk, dat do po ging tot regeling van de' E.uropeesdhe pro blemen wordt voortgezel.-Tevens heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt zekere punten te bestudeeren, welke betrekking hebben op het ontwerp voor een westelijk pact, dat Polen belang inboezemt, terwijl men erkende, dat middelen zullen moeten worden gevonden tol eerbiediging van de wettige belangen van Polen in deze aange legenheid. Beek en Eden zijn van opvatting dat internationale samenwerking het best gehandhaafd kan worden" binnen het kader van den Volkenbond en dat niets nood- lottigerzou zijn voor de hoop op een Europeesche kalmcering dan een schijn bare of werkelijke verdeeling van Europa in twee tegenover elkander staande bloes. In de Tweede Kamer werden redevoeringen v gehouden door de heeren Bierema, Joekes, öe Geer en Schaiker. heeft" ontbroken c T Ook de sfeer te Weenen is niet- stug. Ciano zal zijn collega's terdege op de hoogte gebracht hebben van wat hij in Vaticaan bestaande kwesties. Duitschiand' heeft besproken. Aan een dut- Algclicclo wijziging der regeering? Staten naar Berlijn zou...begeven om met rijkskanselier Ilitler te spreken over de regeling van tussellen Duitschiand' en het delijko voorstelling van de Duitsclie hou ding inzake hot vraagstuk van het Donau- bckken is Italië alles ge'egen. De protocollen van Rome vormen hier bij de basis der besprekingen, en inder daad zal Italië op dit gebied' doende zijn om zijn terrein van actie uit te breiden tot DuitscbJand1. Overigens zulleh de onderhandelingen niet slechts betrekking hebben op de kwes ties der erkenning van het n'euwe Romein sdie keizerrijk door Hongarije en Oos tenrijk, doch vooral ook op d'e houding dezer staten en Italië jegens eten Volken bond' Wat tenslotte de kwestie van het her stel der Habsburgsche monarchie betreft, daarover zal Ita'.ie zich nog geen kop zorgen maken. Het legimisten-vraagstuk wordt nog steeds niet actueel geacht De strijd om Madrid. Weinig verandering in den toestand. De Spaansdie ambassadeur te Lon den heeft verklaard' zeer voldaan te zijn over den loop der gebeurtenissen, zulks op grond' van oen gisteravond' uit de ambassade te Londen gevoerd telefoongesprek. Del Vayo voegde hier aan toe, dat hij een gunstigen indruk heeft van d'o wijze waarop de zaken voor Ü'o regeeringstroepen' een keer nemen. Het gerucht deed gisteren te Madrid de ronde, dat een escadrille regceriagsvlLog- tuigem in do nabijheid dier hoofdstad een gecamoufleerd vliegveld der opstandelingen hebben ontdekt en gebombardeerd. Twin tig toestellen zouden zijn vernield of zwaar beschadigd. Mededcclingtn der opstande lingen. Door radio-Sevilla wordt o.a. medege deeld, dat de toestand aan het Madrileen- sehe front gestabiliseerd is. Alle tegenaan vallen der regeeringslroepen zijn afgesla gen. De zestiende Russische tank weid buitgemaakt. Zestien vliegtuigen der rectit- schen hebben de regeeringslinies, alsmede vijandelijke oeneentraties gebombardeerd. Do rechtscbo troepen zijn nog steeds meester van de Toledo brug eu da Villa- veide brug. Er worut thans in liet Retiro paik gevochten. - Met betrekking tot het tragic tempo, waarin de bezetting van Madrid geschiedt, verklaart radio Sevilla, dat dit normaal is, gezien de uitgestrektheid van de stad liet is oen gevolg van die 'noodzakelijkheid ©ener voorzichtige actie en ©ener onberis pelijke organisatie der achtenvaartsche ver bindingen. (Vervolg vergadering wan gisteren). Do lieer Goseling (r.k.) zet zijn rede voort: Verschillende crisis-instellingen 'kunnen wellicht worden .herzien.-Spr. beschikt niet over voldoende algemeertojgegev-ens. Maar b.v. de sc'heêpvaartsléua' zóu 'wellicht ge heel of ten deele kunnen-vervallen. Spr. vraagt naar de werking van het ega lisatiefonds. De memorie van antwoord zegt, dat niet 'de bedoeling is, de goud- waarde van den gulden op te schroeven. Maar hoe staat liet1 met voorbereiding der herziening van de bepklingea in zake de goud clausule in -contracten'? Zonder een',ge prijsverhooging zal do depreciatie van den gulden voor de bin- iic-nlandsclie markt niet kunnen blijven. Dit ciratie bèteokent behoud der geestelijke vrij wil echter niet zeggen, dat een algemeene lieid. Voor onze zelfstandigheid.is .verster- prijsverhooging noodig zal zijn king der weermacht onvermijdelijk. Spr. is De inschrijving op de'jongste conversie- het op dit punt eens met don heerlGoseling, leening opent hoopvolle perspectieven. Bij de regeering dient haar standpunt ton deze het slreven naar .belastingverlaging moet to herzien, vooral- worden gestreefli' ..haar een betere Spr. hoopt dat.,het, alsnog mogelijk zal op yerdere inkrimping moeten worden aan gestuurd Wat do ordening belieft, is spr. het eens met wat dienaangaande in de memorie van antwoord voorkomt. Als do regcermg medewerkt aan liet ver bindend verklaren van arbeidsovereemko- komstcn, moet ze "dit ook kunnen doen ten aanzien van het onverbindend verklaren. Gczagshandhaving, Spr. juicht maatregelen voor doeltreffen de - gezagshandhaving toe. Hot moet niet kunnen voorkomen, dat geoorloofde vergaderingen worden ver stoord. Spr. acht ons volk over het alge meen lo verstandig voor communisme en fascisme. Handhaving ecnei good® derno- peningspogingen, De organisate van den Volkenbond is nog te zwak. Wij moeten een weermacht in stand houden om cos deel van de collectieve veiligheid te ver zekeren. Wij kunnen dienaangaande slechts zoover gaan, als onze financiën veroc-r- - loven. Het geloof is geen regoeringszaaken kan geen grondslag zijn van een regee- lingsbeieid. De moeljke 'omstandigheden dulden geen separatisme, doch eisehea samenwerking op zoo breed mogelijken grondslag. De beklemming van dc "crisis nog niet geweken. De heer De Geer (ohrist. hist.) consta teert, dat de beklemming, waaronder we nu al jaren leven, t. a. v. de ocononn- sche omstandigheden nog niet is geweken. De opleving hier te lande was sleehis incidenteel. Spr, waarschuwt tegen mrs- plaatst optimisme. Niettemin: het hoofd! omhoog, en dat is het tegendeel van; den kop in het zand. Wat_ de begroolingscijfers, als ook werk loosheidsuitgaven, bet Lett, zijn er vele over geheveld naar den kapitaaldienst, /.oowel bij rijk als gemeenten; voorts worden ook crisiskosten ingedeeld bij den gewonen dienst. Spr. waarschuwt er tegen, door groepcering der cijfers een onjuist begroo- tingsbeekl te geven. Spr. vraagt zich af, of do voordeden der munt correct ie de nadee'en zullen over- i treffen; de meeningen zijn verdeeld. -De uitslag der laatste ening, de stijging van het 'staatsorediet, is „en dhr eerste vruch ten van de monetaire politiek. Vcilagmg van rente is een publick belang, en ze - komt in het zicht, voor rijk, gemeenion, hypothecaire leeningen, enz. Alle moge lijkheden der muntoorrectie moeten worden aangewend voor werkverruiming. Een voordeel is ook. dat de devaluatie als strijdpunt uit ons midden verdwe nen is. i Dc nationale eenheid. Spr. verheugt zich over' de versterking der nationale eenheid, welke o.m. tot uiting komt in zako do defensie eu "dio getnoan- scbapsgcdaehto. Spr. betreurt, dat de re- Madame Tabouis schrijft in „L' Oeuvre", dat over ©enigen tijd de regeer ing in Diuitsehland geheel gewijzigd zal worden op zoodanige wijze, dat alle actie van het rijk onderworpen zal zijn aan het militair gezag. Het ontwerpen van deze wijziging zou als volgt luiden: Hitier verheft zich meer boven de details van do uitoefening van het gezag. Ilij zal zich meer onzichtbaar maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden vertoeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch die macht wordt uitgeoefend door een vioe-kanselier, Goering. Goering zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.l. Von Ribbentrop, Keppkr en een derus welke nog niet bekend is. Do Rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een senaat, bestaande uit 200 door den Führer benoemde leden. Tenslotte zouden do prefecten meer di rect aan het militair commando worden verbonden. Op deze wijzo zou de Fulirer alle macht onder zijn geestelijk© leiding houden en deze organisalio staat gelijk met de voor- mobilisatie van de hulpbronnen van een geheel volk tot een geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij weten zeer wel, dat de industrieën, wel ke niet lot den oorlog voorbereiden, onder drukt zullen worden. Italië Boitai minister van nationale opvoeding. De gouverneur van Rome, Guiseppo Bot- tai, is benoemd' tot minister van nationale opvoeding, in de plaats van graaf Do Vecchi. Abessinie Pacificatie van Abcssinië groolcndcels voltooid. Het Italiaansche agentschap Slefani meldt, d'at het einde van het regenseizoen do illusies der laatste „robellen" ia Abes sinié beeft doen vervliegen, want in slechts 40 dagen zijn d'o pacificatie en de be zetting van geheel Abessinie grootenrtoels voltooid'. Twee colonnes rukken snel op in het gebied' van Dsjimme. Een hiervan, onder bevel van generaal Ge'oso, heeft bijna A'hata bereikt, en Ras Desta loopt gevaar te worden omsingeld, hetgeen hij alleen nog kan voorkomen door naar het Westen te vluchten. China Weer een Japanner doodgeschoten. Een Japansch matroos, opvarende van een Japansch vrachtschip, is gistermiddag in d'e internationale wijk to Sjanghai dood geschoten, Do dader, naar man zegt een iChirees is ontkomen. verhouding van directe en'-indirecte be lastingen, in liet' raam eoncr, juiste ge zinspolitiek. Do rcgcering toone zich bereid tot breed overleg met de Kamer, ook - in zako fi- jiancioele verhoudingen. Niet alles, in de troonrede aangekondigd, kan dit jaar tot stand worden gebracht. Ma.ar mogo van de veranderde omstandig heden in do eerste plaats hot werkende volk profftiteeren. De term „aanpassing" mag blijven be houden, als de regeering zelve zich maar aanpast bij do gewijzigde omstandigheden. Dat allo gezag van God komt, moge zich mamfesteeren in de gezagdragers. Vol gens het apostehvoord is God liefde. De economische -toestand. De heer Bierema (lib.) betoogt dat internationaal do laatste jaren do positie van Nederland is verzwakt. Doch daar tegenover wijst spr, op den vooruitgang in de scheepvaart, den scheepsbouw, do tex tielnijverheid. We moeten echter den dag niet voor den avond prijzen. Spr. wijst op do verschillende oorzaken van de crisis, thans weten wo nog met of <le geringe verbetering een gevolg is van die aan- passings-poliliek der regeering, dan wel van de depreciatie van den gulden. Spr. betoogt dat perioden van protectionisme en vrijhandel samengaan mot perioden van prijsdaling en prijsstijging. To \erv xc'hteti is dat bet ruilverkeer vrijer zal worden, liet bedrijfsleven moet dan ook vrijer wonlen, bizonder ten aan zien van de crisis-maatregelen. Als do crisisinvoerwet voor oideningsuooleindan wordt gebruikt, moet spr.'s fractie overwe gen, haar houding jegens die regeering Itorzicn. -Hitvoering van productieve wecken. De regeering bevorder© mot meer kracht do uitvoering van productieve werken. Spr. is sceptisch in zake de gevolgen der maat schappij voor industriefinanciering. Wat deregeering in de stukken geschreven heeft over do monetaire politiek, kan spr ten volle bevredigen. Wil men werkver ruiming bereiken, dan moet niet op looms- verhooging do nadruk worden gelegd. Hel is moeilijk, thans to zeggen of de depre ciatie van den gulden het evenwicht tus- scheti productiekosten binnens- en buiten slands zal hei-stellen. liet komt spr. voor, dat de wijzo waarop do regeering bijdraagt in de werkloosheids kosten, voor alle gemeenten onvol doende is. Do tekorten der spoorwegen zijn voor spr. oen zeer donkere bladzijde van de rijksbegrooting. Zelfs al komt er een. eco nomischer opleving, grooter clan welke op timist ook verwacht, dan nog mag er geen sprake van zijn, de bezuinigingen weer on gedaan te maken, als waarop van verschil zijn, vertegenwoordigers "der ovferzeesche gewesten to doen overkomen voor het hu welijk van Prinses Jniiana. Tegen de coalitie-politiek. Spr. heeft geen bezwaar tegen positief christelijke grondslagen en levensbeschou wingen, integendeel. Maar wel heeft spr. bezwaar tegen de vroegere coalitie-politiek met haar onwaarachtige antithese. Spr. verheugt zich over de evolutie in de S. D, A. P. Door het marxisme echter is sa,menwerking met de liberalen welhaast practised onmogelijk. Ei- is voor spr. geen. reden, steun aan het kabinet te onthouden, niet behoud van het recht op ciriliek. De hoer Joekes (vrijz. dom.) vestigt er wederom de aandacht op, dat de crisis omstandigheden moeten leidon lot boper- king der regeeriiigs-bemoeiïngen. Het probleem vau den ambte naar in de politiek. Het standpunt der regeering in zako hot lidmaatschap van ambtenaren aan bepaal de organisaties moet worden herzien. Mis schien zal oen persoonlijke verklaring van trouw aan de overheid liet gewenstihte re sultaat bereiken. Do monetaire maatregelen van do re geering waren noodzakelijk. Spr, heeft slechts felle critiek voor pamfletten als dat van do N.S B., hetwelk kort na do genomen maatrege'en verscheen. Spr. acht doeltreffende voorlichting van hel volk in zake finano.-eelo en economi sche maatregelen der regeering noodzake lijk. Verscherpte maatregelen tegen verstoring van openbare vergadcringon aoht spr. nut tig. Spr hoopt, dat in zake concentratie bij hot bizonder onderwijs een bevredigend resultaat wordt vorkregen. De depreciatie van don gulden heeft een gunstigen invloed geïnd' op het vraagstuk der vasto lasten on d'us do regeering nit een impasse gebracht, Spr. wijst op het succes der jongste 3 pet. leening, in wezen eon 3'/s jict lec- ning, oen zeer bemoedigend toeken. Fr is nu een verlaging van ,den rentevoet m bet algemeen te verwachten. Wat de maatregelen togen prijsopdrij ving betreft, vraagt spi\ naar den omvang van inbeslagnemingen Het heeft spr. verheugd, dat do regee ring van verlaging van huurhijslag voor workloozen heeft afgezien, liet ontwerp tot herberekening van pensioenen moot worden aangehouden, totdat do gevolgen der depreciatie boter te overzien zijn Al lerlei maatregelen, mot name crisismaat regelen, moeten aan dio depreciatie nader worden getoetst Maatregelen tot vex-betering van liet eco nomiscb leven moeten door do regeering bevorderd worden. Spr, dringt aan op uil voering van openbare werken. liet plan van den arbeid houdt onvo'doende reke ning met iinanc'eele mogelijkheden. De weermacht. lende zijde wordt aangedrongen. Zelfs zal Spr. betreurt het mislukken van ontwa geering met verzwaring der pcrsoncellasten wil wachten op een uitspraak der kiezers. Dit geeft een onjuist beeld. Bovendien ba- hoort in defensie-vraagstukken do regee ring de leiding te behouden.' Spr. wijst op de dreigend)© internatio nale verb oud in gar. Hier te lande heerscht 'gelukkig groote eemsteinmigheid. Onze.,re-j geering zal aLlos dom om de wereld.' tot bezinning te brengen. In zake vrede en verspreiding van internationaal recht kan elk ktein volk groot zijn. Do gem een s c h ap s ged ac 11 te besprekend', bestrijdt spr. zoowel do soo. diom als den. hoer Luig beek. Do eersto wil die de r.-kath, trekken, de tweede juist afstooten. Spr. beroept zich in den broede op Groen van Prinsterer ter verdediging van samengaan van rechtscho partijen. t Spr. betoogt ten slotte dat het kabinet- Colijn on vooral minister Colijn ton on rechte verantwoordelijk gesteld worden voor de gevolgen der crisis. Een communistische stem. Do heer Sclialkor (comm.) schetst do algemeen© verarming en d© gevolgen daar van voor gezondheid, geestesgesteldheid!, enz DnitscJdand hoeft van N-wleiiandsclio ere- dieton gebruik wielen te maken om tegen Sovjet-Rusland in te gaan. Alleen in Rus land heorsclil geen algemeene werkloos heid; toenadering zou in ons voordeel kun nen zijn. Speculanten bobben 600.millioen devalu atie-winst weten te maken, doch de re geering heeft geweigerd, daarvan haar deel tol zich te trekken. Actief is de regecrimg alleen geweest in afbraak van liet levens peil der massa. Slechts conslrucliev® wol- vaartspolitiek kan ©enigermate do koop kracht vermeerderen. Minister Colijn trachtte in een rede te Amsterdam, de aandacht van de hoofdzaak af te leidon door tol bestrjd'ing der extre mistische partijen aan te sporen. Hj mis kent hot volksgericht en onderschat het oiulerscheidings-vermogen van d'o kiezers der werkende massa. Spr. noemt het fascisme een gevaar. Dit blijkt weer in Spanje. Spr. komt er tegen op, dat ondanks d'o devaluatie de regeering de aanpassing voortzet. Hot,eco nomisch leven moet worden hersteld' op kosten van het grool-kapitaal. Do vergadering wordt te 6.10 uur ver daagd tot vandaag óén, uur. Gemengd Nieuws Door ekclrische tram gegrepen. Gisteren is op de Vaalsdierstraat P. K. uit Vaals op Duitsch gebied' door do eleetrische tram gegrepon. Do man bekwam een schedelbreuk en is gisteravond aan de gevolgen van het ongeluk o*'erleden. Treinongeluk cischl talrijke slirhtoi'fers. In liet nabij Fairiand' (Indiana; gelegen London zijn 10 wagens van den expro-se- trein Chicago Cincinnati ontspoord. Tenge- volgo hiervan zijn twee personen gedood en minstens twinl'g personen gewond' D«o com ant verschijnt dagelijks, met Bit» eondering van Zou- en Feestdagen. Frijs per kwartaal f 2.—franco per port f 2.5Ö. Prijs por weck: 16 ets.*-- Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagolijk» aangenomen. Advertentie:! voor het eerstvolgend num mer moeten vóór alt uur aan liet Burea* bezorgd zijn, Zaterdags vóór O uur. Son bepaalde plaats fan advertenties wordt niet gewaarborgd. Crya *l«t AAive^uut-u» vati ii iedero regel moer f O 30; ia het Zaterdagnurnmer 1-—5 regels f 1.80, Iedere regel meer f 035. Réclames f0.75 per regel* Incassokosten 5 eia; postkwltantles 15 ets. 1 arleren n an adverlentiea bij abormoment zijn aan het Bureau verkrijgbaar, Dagebjks "worden tegen vooruitbetaling KHne Advortentiën opgenomen k f050 t/ra» 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eon maximum van 30 woorden. 's IVoensdags: Kleine Ad vertenlrën tot Zwoor den f 0.25, rmts vóór Dinsdagavond Buur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiön M.OO, indien ■iet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1