m DIJSIRPOP ckweCver Amm's DE GOUDEN RAT tweede blad tegenfar fep,Bnms Mêë.Ms: mm SCHIEDAMSCHE COURANT De werkloosheid. Nieuw Fokker-gevechtsvliegtuig. ZATERDAG, 14 NOV. 103(1. No. 21407. BENN£3>UANS} Mijmeringen. Ea torh... Er zijn van die woorden on uitdrukkin gen, die, op zichzelf beschouwd, zoo ver bazend cm belang ink kunnen schijnen^ Lil die toch soms zoo vreeset ijk voel lieleo kond hebban. Hol Eppur t Iloliaan- sclio „En toch" wordt zelfs loegcsdire- von aan oon dor grootsten ondor dia groo ten, toen hij' don brandstapel moest bo stijgen... Eppur so inuovo... on toch diaait zij- Do aaide namelijk. Die niet stilstond1, zooals de wetenschap dier diagen liet be weerde. maar die draaide in oon sliJsLaan den sterrenhemel Welk ooa moed! Welk een verzekerd heidl Welk een eerbied mootein we heb ben voor zulke martelaren of zij nu voor hun geloof of voor de wetenschap stierven Alles tegen je te weten, heel do geor ganiseerde en geijkte, ©igone to wetenschap polyko wetenschap verklarende, - dat jo idoeón onzin zijn, én dan, ondanks! hoon, verachting, verbod,, mishandeling, brood roof en uitstooting, "ja ondanks doodsge vaar en zelfs in het gezicht van den brandstapel te zeggen... Ein toch. Waarom? Vanwaar deze heldenmoed? Ach, het is zoo eenvoudig: men kan niet- anders. Wie eens door een groot idee gegrepen werd, wie eens die genade erlangde van eon dieper inzicht omtrent een of ander probleem dan tot dien ooit eonig mensch beschoren was geweest to beseffen, wie eens de waarheid ziet en zo slechts voor het grijpen heeft... die kan niet meer zeggen, dat de oud'e onwaar heden, die rnun tot dusverre aanvaardde voor wat ze niet waren, nog waar zijn. De een zal sterker zijn d'an don ander, Baruch of Boned'ictus do Spinoza wilde zijn benoemde groobo werk over de meta- pliysica niet uitgeven voor zijn dood, een ander trotseert or editor bij leven pijn bank en brandstapel voor om te getui gon! (En bij Spinoza was het geen laf heid dodi slechts bet besef der wijsheid dio todi dooi zou dringen, ook al werd dat nu niet dadelijk gepubliceerd. De eer zucht der publiciteit ontbrak hom daarbij goiii.: moestal bij de waarlijk grooton). Maar m elk geval wio eens het licht dor waarheid zag, die kan dat'lidit niet moer onder oon korenmaat stollen. Dat geldt in zakan des geioofs, dat geldt even- zoor voor diegenen, welke met oen onder- zoekersgoest geboren, slechts éón dool bcin non: do natuur en bel heelal geheimen te ontworstelen Zoo gaat hot in het dagehjksclie leven dor mensdien echter ook. Daar zijn dingen, die goed zijn, en dingen die niet deugen. En inu kan tijdelijk het niet-goede wel eens de overhand krijgen, zeker. Maar bet goede en het ware en het rechte en het schoono laten zich toch nimmer voor im mer onderdrukken. Gelukkig iniet. Men kan zo in een hoek duwen, men kan zich er tijdelijk van verlossen, men kan ze ne- geeren, men kan zelfs het slechte en bet onoprechte, het leelijke en bet onware het onrecht en de zelfzucht tijdelijk pro- pageeren en laten overlioerschen... maar toch zal op den duur „alles reg kom", zooals onze t Zuid-Afrikaansclie vriondc-n zeggen. Niet immer direct. Er blijft in 't loven onrecht onhersteld, leed onuitgcwischt. Zoo is der menschen maatschappij niet. Wij zijn nu eenmaal geen engelen. Maar geloof u het gerust: op den duur overwint het goede toch. Soms tè laat, Koninklijk bezoek aan het Paleis Soesidijk. Gistermiddag ainvoerden op het' Paléis Soesidijk Il.M. de-Koningin, H.K'Hi. Prim ses Juliana en de( moeder van Prins Bom hard, Prinses Armgard. Do llooge gasten kwamen' ui een limou sine, waarop dó Koninklijke Standaard! wapperde, van liet Loo, vanwaar zij om kwart voor twaalf waren vertrokken. - Het dool van liet Koninklijk bezoek was, Prinses Armgard1 in het Paleis rónd te leiden. Ten Paleizo werd de lunch ge bruikt. Ecnige vermindering van het aantal werkloozen in de groo- tc sleden des lands. - Het Dentinal Bureau voor do Statistiek verstrekt in afwachting van het meer uitvoerig maandoverzicht nopens de werk loosheid in het geheelo land reeds Uhans de navolgende cijfers belfeffende die aan tallen geheel werkloozen, die op het einde van October 1936 bij de gemeentelijke ar- beidsbeuizen in de zeven gemeenten bo ven de 100,000 inwoners als werkzoeken den waren ingeschreven. Aantal werkloozen einde Oct. 193G. Sopt. 1936. Amsterdam 56 097 57.964 Rotterdam -54.228 55.449 'st'Gravenhage i 25.081 25.433 Utrecht 11.575 11.722 Haarlem 6.914 6.769 Groningen 5.005 5.182 Eindhoven 4 845 4.986 Totaal 163.745 167.505 Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, daalde liet aantal werkloozen te -Amster dam (met 1867), Rotterdam (1221), 's-Gra- venliage (352), Utrecht (147), Groningen (177) en Eindhoven (141), terwijl het te Haarlem steeg (met 145), een totale ver mindering in de 7 gemeenten dus van 3760. Opgemerkt zij, dat deze vermindering meer heteefcenis krijgt als men daartegen over stelt do stijging van het aantal werk loozen in de overeenkomstige maanden van 1935 met 4046 en van 1934 miet 5598. Deze stijging had plaats in allo 7 gemeen ten, met dien verstande dat in Groningen het aantal werkloozen van September op October 1935 ©enigszins daalde. Het 35e Nationaal Middenstandseongrcs Het hoofdbestuur van clen Koninklijken Necleriandscben Middenslandsbond heeft in zijn laatstgehouden vergadering besloten de uilnoodiging te aanvaarden van de Zwolsdie vereeniging voor handel en in dustrie'om ter" gelegenheid van haar 25t-ja- rig bestaan het 35e nationale midden- standscongros in 1937 to Zwolle te hou den Omtrent do to behandelen onderwerpen zijn reeds voorbereidende maatregelen ge nomen, o.m. werd aan den heer F. L, van dor Leeuw, directeur van het bonds- bureau, opgedragen om het onderwetrp van zijn inleiding op het vorige congres te Delft, „organisatie en publiekrechtelijk© vertegenwoordiging van den middenstand", na dor in een prac-advies uit te werken en daarbij' o.m. rekening te houden met nadien gevolgde publicaties en met die aanhangige grondwetshei zien mg. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur om ook in 1937 de alge- meene bondsvergadering en het congres op verschillende data te houden, aange zien de dit jaar genomen proef over het algemeen een gunstig resultaat heeft ge had. Naar alle waarschijnlijkheid zal de algcmeene bondsvergadering het volgendl jaar wederom in een plaats in het centrum des lands gehouden worden. Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „genees- kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid aan enkele „ingewijden" bekend waren. Do voornaamste uit het 20-tal kruiden zijn» Drosera rotundifolia, Herba Althaeae, Aconilum napel lus, Juglans regia, Herba Serpylli, Herba Maté, Herba Marubii, Herba Meliloti. Deze kruiden bevatten tegen aandoeningen van de adem halingsorganen geneeskrachtige stoffen in hun natuurlijke samen stelling, waardoor zij gemakke lijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Hun werking is snel en veelzijdig. Zij schaden het gestel niet, daar ze geen sporen In het lichaam achter laten, in tegenstelling met de nieuwere z.g. chemische synthetische middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachtig ver sterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan heeft toe gevoegd de krachtig „hoest-be- dwingende" slof i „codeïne", zbnder dat da natuurlijke werking der kruiden wordt verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt zij nog doel treffender. 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen der adem halingsorganen, de ondervinding zal het U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar ,,'s werelds béste hoest-siroop" I Verlaagde prijzen t f 0.75 - f 1.25 - f 2,- - f 3.50. Overal verkrijgbaar I naar het Eugeisch van PAUL TRENT door J SCHOUTEN 65) Toen hij naar zijn hut terugkeerde, ont moette hij Jane, die een hartstochtelijk beroep op hem deed, want zij Vreemde dat Grafton zich op een duivelsche ma nier op Desbrook zou wreken. Hij stel de haar echter gerust met haar te ver- Karen, dat zoo lang Desbrook zich niet misdroeg, hij slechts gevangen gehouden zou worden. „Mag ik u om een gunst vragen? Ik s;meek u er om. Laat hem vrij als hij ii belooft u niet meer aan te vallen,' smeekte zij hom ernstig. Dit verdoek deed Grafton's gevoel voor humor ontwaken en het vermaakte hem er in toe te stommen. „Goed, a's hij mij dat be'ooven wil kan hij er dade'ijk uit komen. .Tane, lieve, je zult mij onder geen omstandigheden bekrompen of hale'ijk vinden Hij dacht, dat dit gebaar niet nriaten zou indruk te maken op het meisje en dat deed het ook inderdaad. Hij verkeerde echter in de tueening dat Dosbiook zou weigeren om de vereischto Do ofte te geven, maar hierin vergiste hij ztcli, wint Ralph was van mooning, dat hij zich. ter wUo van zijn vrijheid, wel een kleine vernedering kon laten aanleunen !n zijn gevangenschap zou hij voortdurend ge kwe-d worden door gedachten over Jane en zich steeds weer afvragen wat er met baar gebeurde, terwijl hij haar niet kon soms héél laat, zoodat we het nog slechts met een weemoedigen glimlach mogen be leven, maar... toch. Philonous. Kunst en Wetenschap Haliaansche Opera. Niet op Donderdag 25, /ooals aanvanke lijk de bedoeling was, maar op Donder dag 18 November as. zal in de Groote Schouwburg te Rotterdam door de ltaliaan- sche Opera een jubileum voorstelling van La Boheme van Puccini worden ge geven, ter eere van Sara Scuderi, die ge durende tien seizoens aan de Italiaansche Opera in ons land' is verbonden. De jubi- laresse zal de rol van Mimi zingen. luchtvaart Groote snelheid en zware be- wapening. Behalve jager ook bommenwerper. Op de Paripche luditvaarttenloonstelUng wordt door Fokker een nieuw type ge vechtsvliegtuig tentoongesteld, de G I, streng in het geheim gebouwd naar de nieuwste militaire eischen. Door zijn groo te snelheid zal het gebruikt kunnen wor- helpen. Als hij vrij was, zou hij mis schien toch de kans krijgen iets voor haar te doen. Dus toen .Taylor het luik weer opende en Jane hem vertelde, wat Grafton gezegd had, stemde hij onmid dellijk toe. „In orde, ik zal geen vinger meer naar je uitsteken, zoolang wij aan boord' van dit schip zijn," nep hij tegen Grafton, die achter Jane in de deuropening stond en het tooneeltje met spottonde blikken op nam. „Ik heb me misrekend'," riep Grafton opgewekt uit. „Ik d'acht, dat je me die belofte niet zou willen geven," zei hij lachend.- De kwartiermeester kwam hem roeipen en hij ging naar dek, maar voor hij hen verliet, deelde hij Tayloor mee, dat hij dien avond in de salon wilde d'ineeren en d'at miss Fraser aan zijn rechterhand geplaatst moest worden. Brockdorf stond op de brug en wenkte hem en hij voegde zich bij den kapitein. „Morgenochtend zullen wij Ierland om gevaren zijn en werkelijk ik wilde wel, dat u besluiten kon om dan van koers te veranderen. Ik voel mij heelemaal niet op mijn gemak over deze geschiedenis. Ik verzoek u, mij nit uw dienst te ontslaan," vroeg Brookdorl respectvol, doch mot groote overtuiging. Grafton was ten zeerste verbaasd over dit verzoek, want hij had gemeend', dat zijn kapitein hem', onder alle omstandig heden trouw zou blijven had nem als zijn trouwste sateliet beschouwd Bo vendien mocht hij den rondborstigen zee man graag en zou bet hem spijlen den kapitein te zien heengaan. Hier was op nieuw een roden om zijn plan naar Le ningrad te gaan, op te geven en de ver leiding was groot om op dat zelfde oogen blik bevel te geven om het jaolit van koers te doen veranderen en naar het Zuid westen, naar Zuid-Amerika te varen. Zijn voorzichtige aard' deed hem echter beslui ten, hiermee te wachten tot den volgenden morgen. „Je hebt niet geheel ongelijk, Brode dorf. Om je de waarheid te /eggen, voel ik het precies zoo als jij. Laat mij tot morgenochtend wachten met liet nemen van een beslissing, Wat zou je zeggen van Zuid-Amerikaï Heb je daar ook eeni- ge belangen?" vroeg bij terloops. „Die heb ik er zeker. Ik heb alleen maar geivaoht erheen te gaan tot ik ge11010® kapitaal bij elkaar zou hebben. Waarom besluit u 'er nu dadelijk niet toe?" vroeg Brockdorf kortaf. „Neen, ik zal je morgenochtend mijn beslissing meedeelen." Dien avond kleedde Grafton zich met do grootste zorg en (rok zijn rok aan inplaats van zijn smoking. Hij had zelfs een kleurig lintje van een Oostersoho orde in het knoopsgat, dat hij wegens bewe zen diensten, niet aan het groote pubhek bekend', ontvangen bad. Hij sloeg zeer zeker geen slecht figuur, zooals hij daar aan het hoofd van de la fel slond en wacht te tot zijn gasten allen gezeten waren. Do formaliteiten werden d tmaal strenger in adit genomen dan gewoonlijk. Het ia waar, Grafton zag er niet op zijn voor- deeligst uit, want zijn gez'oht loonde dui delijk tcekenen van de beide slagen, die hij ontvangen had'. Desbrook nam onmid dellijk aan Jane's rechterzijde plaats, lor den ais jager, doch bovendien is het nieu we toestel bedoeld als bommenwerper. Het is voorzien van zware bewapening. Het toestel is een tweepersoons, twee- motorige middendekker, met intrekbaar lan dingsgestel. De beide in don houten vleu gel ingebouwde gondels van de luchtgo koelde Hispano-Suiza-motoren, gaan over in een staartstuk. Hot vliegtuig heeft dus twee staarten, welke onderling verbonden zijn door het horizontaal fel tabiiovlak. Door deze con structie krijgt de schutter, die achter in den zeer korten romp is gezeten, een uitzonderlijk groot schootsveld naar ach teren, boven, onder en opzij voor het ma chinegeweer, dat in een draaibaren glazen koepel Is gemonteerd. De bestuurder hoeft een voor een jaclit- vlieger ongekend goed zicht, doordat hij niet achter een motor is gezeten. In den rompneus heeft hij tot zijn beschikking: 2 kanonnen van 23 inM. en 2 mitrailleurs van 7.9 m.M. Verder bevindt zich in den romp een door kleppen afgesloten ruimte voor bommen. wijl do prinses aan de linkerzijde van Graf ton plaats genomen had. Do uilgezoohtstc wijnen werden gesobonkon, waarbij de oude gewoonte gevolgd werd om hij ïederén gang een anderen wijn aan ie bieden Do groot-herteg zat aan hot lieneden einde der tafel en nam met een gnmmigen glimlach aan het maal deel. Grafton en de prinses hielden het ge sprek gaande, de anderen stelden zich meest tevreden met toeluisteren. Nadat de koffie geserveerd was, liet Grafton een oude flesch Toquet openen en hot glas van iederen gast werd met den kort lijken wijn gevuld. Toen stond hij en en keek de tafel rond, waarin zijn blikken op Jane bleven rusten. Zich tot hen allen richtend, sprak hij „Uw hoogheid, dames en hoeren, ik heb dit diner een eenigszins formeel ka rakter gegeven, daar dit een be'angrijk oogenblik in mijn leven is Ik ben altijd een zwerver geweest, die zich in allerlei avon turen stortte. Ik lieb de wisselvallighe den van liet teven leeron kennen; soms was ik duizenden waard en op indere tij den bezat ik geen cent Al die jaren hob ik hot denkbeeld om rustig le gaan leven gehaat, maar nu is mijn raste' oosheid plotseling verdwenen en ik geloof voor goed. Dit heb ik te danken aan bol meisje hier naast mij, aan mijn toekom stige vrouw. Ik vcizook n op baar ge zondheid te drinken," eind gele hij zijn speech. Toen verhief hij zijn stem en zei duidelijk: „Op mijn toekomstige vrouw." De toast werd met een grimmig stilzwij gen ontvangen en bij wierp een spotten- eten blik op zijn gasten. De horizontale snelheid van het toestel bedraagt meer dan 450 K.M-uur, terwijl de vli-eger in den verticalen duik uit sterk te-overwegingen niet aan snelheidshegren- zing is gebonden. De bediening der bewapening is geheel pneumatisch-hydraulisdh, terwijl naar ver kiezing mot de kanonnen, met do machine geweren oif met alle vier tegelijk kan worden geschoten. Rompneus, motorbekappingen en het ge deelte van het toestel achter den vleugel' (staarten, stabilo en kielvlakiken) zijn ge heel van metaal vervaardigd. Door de groote snelheid, wendbaarheid', groote vuurkracht en groote actieradius (1350 K.M. zonder overbelasting) is het toestel in de eerste plaats een „super" jager, welke boven jachtvliegtuigen van liet normale type nog het voordeel heeft van naar achteren te kunnen schieten. Het (oesiel kent zich voorts als besdiermings- vliegtuig om ingezet te woiden tegen, gronddoelen. „Wil niemand op degezondhrid van mijn vrouw drinken?" vroeg hij glim lachend. Nog steeds zwegen zij allen, doch Des brook stond op. „Ik stel een dronk in op .,Jano en. haar geluk," riep hij tartend. In antwoord hierop stonden de man non op en dronken don wijn, terwijl zij Jane's naam mompelden. De prinses had zioh niet bewogen, doch bad bet tooneel gadegeslagen mtet oogen, die schitterden van vroolijkbód. „Dat is niet heelemaal geloopen, zooals jo het verwacht had," fluisterde zij Graf ton toe. „Ik weet niet wat ik verwachtte. Maar ik ben bier best tevreden mee. „Op Jane Fraser en haar geluk," zei hij op duide- lijken toon en dronk in één teug zijn glas leeg. Desbrook glimlachte en er lag geen af keer in den blik, dien hij hem toewierp, llij kon den man nog steeds niet veraf schuwen. De prinses stelde voor om wat te gaan dansen en de meube'en werden op zij geschoven en de gramofoon begon te spe len. Fr waren weliswaar slechts Ivvee da mes in het gezelschap, doch de boeren konden om kle beurt dansen. Door een onbekende oorzaak scheen da stemming volkomen veranderd'te zijn. Hot leek alsóf alsof het verleden vergalei mi oen wapen stilstand uilgeroepen was ea cderean ver maakte zich. Missch'en bevonden 1 ch onder een betoovering, want er uearsohte algcmeene vroolijkheid. (Wordt vervolgd). DICK jmsmm3

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5