S niet uit tot morgeo, wat gij heden neg kunt deen. DAT MOET JE KENNEN -fmi£ fB/trm remp/J EHi, die altijd alles verschoof. Hoe moeder de kinderen bezig hield. O, wat waren Ab en Wim vanmiddag vervelend! Het regende wel, maar daarom behoefden zij toch niet zoo te kibbelen en elkaar te slaan. Moeder was ten einde raad en had al een paar maal getracht met goede woorden de jongens tot rede te bren gen. Maar zij had de kamer nog niet ver iaten of het was weer heelemaal mis. Ein delijk had zij iets bedacht. Juist toen het bijna tot een vechtpartij zou komen, kwam moeder binnen met oen paar oude tijdschriften en zei: „Jongens, willen we eens wat moois gaan maken voor St. Nicolaas? Het is nog wel zoo ver niet, maar als wij bij ieder cadeautje een vers je willen doen, moesten we dat versje schrijven op mooi versierd papier. Zij haalde nu mooi gekleurd papier voor den dag, een paar scharen, de lijmpot, een potlood en allerlei andere benoodigdheden en zette haar jongens aan het werk. Dat hielp! Dadelijk waren zij heelemaal in hun spel verdiept en knipten bloemen uit de tijdschriften en randjes en hartjes en van allerlei, dat zij op het papier lijm den en plakten dat het een lieve lust was. Ab de kleinste van de twee smeerde zich zelf ook heelemaal vol met gluton en zijn handen en gezicht zagen er lekker vies uit, maar dat was niet zoo erg, want toen Moeder na een half uurtje eens r.aar haar kinderen kwam kijken, moest zij wel even om Ab lachen en zei, dat hij zijn handen en gezicht eens moest gaan wasschen, dan Zij plukte bloemen, inplaats naar de gasfabriek te gaan. Wat de gevolgen daarvan waren. Elli was een lief meis je, maar zij had een -ÜS groot gebrek, zij stel- T* ttb de alles uit tot later. I i flflIfjn Als moeder aan haar i Ij vroeg: „Elli, heb je je M huiswerk al klaar?" Uj M dan antwoordde zij: Jïli fir 'Iffa 'ij „Nog niet, moeder, ik jjjj/i' [I/Sm J zal liet straks wel ma- ken." Zoo ging het met alle dingen, die Elli moest doen. Zij werden ve-schoven naar „straks" of „morgen" of heelemaal niet ge daan. Of moeder haar nu al beknorde, het gaf allemaal niets, tot op zekeren dag de vreeselijke gebeurtenis plaats vond Elli's moeder, die weduwe was, woonde in een klein huisje aan den buitenkant der stad. In de onmiddellijke nabijheid was 'n landweg, waarover dagelijks ontelbare auto's en andere voertuigen reden. Behal ve Elli woonde er ook nog een klein broer tje in het huis, een fc.eek ventjè van onge veer drie jaar, die niet erg sterk was. Op zekeren dag werd Wimpie ziek, roodvonk had hij. Moeder legde hem in een kamer, die op den tuin uitzag en zei tegen Elli, dat zij daar heelemaal niet mocht komen, omdat zij het anders misschien ook kreeg. Het duurde weken eer Wimpie eindelijk beter begon te worden. Op een van deze dagen riep moeder Elli bij zich en vroeg: „Ruik je niets, Elli?" „Ruiken? Wat ruiken, moeder?" Zij stak haar neusje in de lucht. „Neen!" De moeder schudde het hoofd. Zou zij zich zoo vergissen? Zij had toch duidelijk 'n gaslucht waargenomen, enfin, misschien had zij zich-toch vergist. Nauwelijks een uur later stelde zij dezelfde lucht vast. Het rook in huis naar gas. Wel heel zwak, maar toch duidelijk merkbaar en met zulke din gen kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Zou het gaskraantje misschien niet goed dicht zijn? Moeder liep haar de keuken, maar daar was alles in orde. K-14, J-16, 1-17, F-16, F-15, C-14, A-12, A-ll B-ll. Zoo, nu hebben jullie den omtrek van den kooper, probeer hem nu maar zoo mooi mogelijk te Icleuren. MOOIE BIETEN TE KOOP. Zoo gedacht, zoo gedaan. "Inplaats van naar de stad te gaan, ging zij naar de wei de, een eindje verderop en plukte met een paar andere meisjes, die zij daar aantrof, een ruikertje bloemen. Zij hadden veel pret onder elkaar en het was al laat ge worden, toen zij weer naar huis terug ging. „Wanneer komt de gasfitter, Elli?" „Morgen, moeder." De moeder was boos, zij had gedacht, dat vandaag nog een vakkundig gasfitter naar haar toe zou komen, en intusschen had zij vastgesteld, dat zij zich in geen geval ver giste. Het rook werkelijk naar gas, maar zij kon niet vaststellen, waar het lek kon zijn. Toen, midden in den nacht, gebeurde het ongeluk. Elli werd wakker door een eigenaardig geluid. Het was, alsof er iets in huis was omgevallen. Een doffe vaidaarop eeh zacht steunen Verschrikt sprong Elli haar bed uit. Naar moeder! Zij had geen enkele andere ge dachte. Zij rende in haar nachtpon over de gang en struikelde over een lichaam. Ge lukkig scheen de maan in de gang en zoo zag Elli, dat haar moeder bewegingloos op den grond lag. Zij had zeker naar Wimpie willen gaan en was onderweg flauw geval len. Flauw gevallen? Een vreeselijke gedachte doortrilde het meisje. Werkelijk, het rook naar gas. En hoe! Gas stijgt naar boven en moeder, die veel grooter was dan zij. was het slacht offer geworden. Nu moet het gezegd worden, dat Elh iets heel verstandigs deed. Zij gooide alle ra men in het huis open, zoodat het flink kon doortochten. Toen greep zij haar mantel en rende de deur uitover den landweg, die door de maan beschenen werd., naar de stad. De tranen liepen over haar gezicht. Haar moedero hemeltje., haar lieve moeder.. En Wimpie! Een dokter., vlug naar een dokter. Er kwam haar een auto achterop gere den, waarvan de bestuurder zich verwon derde, dat er een meisje midden in den nacht op den weg liep. Hij stopte en vroeg, waar zij naar toe moest. Toen zij vertelde, De groenteboer had een kist met bieten te koop gezet en nu kwam een liefhebber om ze te koopen. Wie denken jullie dat hij was? Jij kunt dit ontdekken door ais volgt te doen. Je neemt 'n potlood 'en begint op het punt waar lijn E lijn 14 kruist, nu trek je een lijn naar punt B11 en vervolgens naar B-8, D-9, E-12, 1-12, H-li, H-9, K-12, K-ll, 1-10, K-9, M-9, 1-6, K-4, M-7, N-5, S-l, X-5, Y-9,:Z-8, Z-13, Y-10, Y-14, X-16, Q-14, P-13, P-i0, R-12, T-10, P-5, M-7, 0-9, M-ll, M-12, P-10, P-14, 0-15, N-14, N-12, K-14, K-13, M-l^, K-12, K-15, L-15i> 1-12, MOPPEN. Ik denk, dat ik muzikant word als ik groot ben", zei Bertie, die liever lui was dan moe. En waarom? vroeg zijn moeder lachend. Wel, zei Bertie, omdat ik dan mijn leven lang niets anders heb te doen dan te spelen. wat er bij haarsthuis gebeurd was, liet de man,haar instappen en reed haar naar den dokter. Aan ..dezen man was het te dan ken, dat twintig minuten later een zieken auto voor de-;deur stilhield om moeder en het kleine broertje, die beiden intusschen „Ga eens gauw naar de stad, Elli en haal een gasfitter." Elli vertrok haar gezicht. Zij was juist van plan om met haar poppen in den tuin te gaan spelen. „Hé, moeder, waarom?" „Omdat er iemand moet komen om de gasleiding te onderzoeken." „Dat kan toch wei tot morgen wachten, moeder?" „Neen, dat moet nu direct gebeuren." „Waarom nu. moeder?" Niemapd zal er zich over verwonderen, dat haar'moeder ongeduldig werd en dus liet Elli zuchtend haar .poppen in dén steek en ging op weg. Terwijl zij over den land weg liep verloor zij weer de lust om naar de stad te gaan. Waarom was daar nu zoo'n haast mee Morgen, als zij uit school kwam, moest zij er langs, dat was toch tijd genoeg. Sclioonc borden. 'J Tante: Wat is er Bob/wahkijk je zielig. Bob: O tante, moeder heeft gezegd, dat ik altijd mijn bordgoed .schoon .moet ma ken, en ik heb zooveel zout op mya bord laten liggen. Maar vader laat hem constateeren, 1 kt» '.f i. -V C- ,'i "*- 'i Dat het nietmaklykia ;,jongleeren!' Hij haalt de borden ér nu bij, WaV hij kan, dénkt hij, kan ook jijt Zelfs in bed denkt onzeFrana Nog steeds aan de bordendan*. .Verbaasd kijkt Frans- naar - den man. Die blijkbaar nu van alles kan.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 8