Be Qemeskmuk' keert tot de AmsÊ's tegen Shest émp. BtmehUss, Asthma let huis der mysteries SCHIEDAMSCHE COURANT TWEEÖE BLi&iD Werkzaamheden in kleine tuinen. Mijmeringen. Kerk en Scfoool UIT HET ENGELSCH DOOR H. A. C. S. Sport Drosera Beroemde Geleerden roemen ihans de kruiden- welke Abdijsiroopbevaf- De'zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden n Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging l dconitum Grijp dus vol vertrouwen ncar,/s wereSds béste hoesf-siroop": Voetbal. De wedstrijden van morgen. DElt ZATERDAG, PliliR. 1037. No. 21-175. Wat gcca Iu.vo is. Iladde liet den op zuiverheid van laat gcslelden lezer niet zekerlijk reeds bij den aanvang al lo zeer pijn gedaan, ik zou hoven deze overdenking geschreven heb ben: „Geen overbodige luxe". En, hoezeer dit ook een gemeenplaat- sige woordovcrtollighe.d moge lijken, toch 'was hot te verdedigen geweest. Want men noemt het een luxe tegenwoordig, en hel js toch heel zeker niet overbodig, integen deel ze lis. Ik bedoel datgene, waarvan iemand on langs eens ergens gezegd heelt, dat het in een nabije toekomst, voor den gewonen mcnsch een niet meer te betalen luxe zal zijn: de stilte Ik hoor hot al: go wilt bij de radio van uw buurman terecht komen zoo zal de lezer denkon. Neen, toch niet. Of althans: lang niet uitsluitend. Ik wilde het nu' eens over liet steeds zeldzamer worden van de stille in hot algemeen hebben. Wat zeldzaam en moei lijk fo erlangen wordt, wordt langzamer hand... luxe, en tenslotte... niet meer te betalen luxe... Is dat zoo met de stilte? Voor zoover dit de sleden betreft, is het zonder twijfel het gevat. liet toete ren en knetteren van auto en bus, tiet denderen van voorbijrijdende trams, het aanhoudend gieren van fluitketels, liet saxo phoon en piano en viool en zangbeoefe- nen, en, natuurlijk de radio, vermengen zich er heet den dag met stofzuigergezoem, trappengeklos, treingedaver en wielbandge- xatel tol een cacophonie, waarvoor men warempel een deciinaal-meetsteisel hoeft moeten uitdenken om deszelfs wanklankigo hevigheid in cijfers uitgedrukt aanschou welijk voorstelbaar te maken, teneinde via statistiek en grafiek tot bepaling van een voor 's menschon welzijn toelaatbaar maxi mum-aantal decibels te komen... Het is waarlijk, voor wie het eens be seft, iets vrceselijks. We bestrijden slechte hygiënische toe standen te vuur en te zwaard: muffe en duffe lucht, te weinig licht, bacterievrij leidingwater, brood van den keuringsdienst, melk onder toezicht van rijksconsulenten en wat niet al. Een rij'ksdecihelconsulent hebben we nog niet... liet is me vollen ernst, lezer en ik heb géén neef, die op een baantje uit.is. Affhans opjj'dit"jbaanIjö"~"rnet? "..'jlT™ Maar wc zullen èr 'Imusch 'en ernstig werk van moeten maken, ter bevordering van de geestelijke gezondheid en evenwich tigheid van don komenden menscii, dat aan de vergiftiging met of do gedwongen gewenning aan onnatuurlijk geluid een einde kome. Het natuurlijke geluid, dat we op het land liooren: liet suizen van den wind of het looien van den storm, het klette ren van den regen en het rikketikken van den hagel, het blaffen van een bond en het kwaken van de kikkers, het tjilpen der musschen en het loeien van koeien, deze geluiden vormen in him veelsoor tigheid noten van harmonische schoonheid in den zang der natuur; maar liet hei- densche kabaal, dat de mensch van deze eeuiv i.iets-ontziend ontketent, daaraan moet paal en perk gesteld worden. In den strijd der minder goed gesitueer den om een „mensctlnvaardig bestaan" dient ook als programmapunt voor te komen: het recht op stilte. Want: dat is geen „overbodige luxe". Pliilonoits. Koude «achten. Door de koude der vorige week werden we er even aan hcrinneid, dat hot thans winter is, en bijgevolg hard kan vriezen. Bij zoo een plotseling invallende strenge koude hebben we er wel aan to denken, dat sommige planten dan onze hulp wel eens noodig kunnen hebben, liet kan noo- dig blijken om het winterdek van niet ge heel wintcihardc vaste planten nog wat le verzwaren. Tengevolge van liet zachte winter weer, dat we tot aan deze periode van koude hebben gehad, waren sommige planten on der dit dek al gaan groeien, en juist deze jonge plantendeel en zijn erg gevoelig voor vorst. Ook kan liet noodig zijn om de kuilen waarin Dahliaknollen of bepaalde groenlensourten zijin opgekuild, to beveili gen tegen invriezen door het aanbrengen van een laag ruigte ovor de kuil. Do bak ken waarin niel-winterharde planten wor den bewaard, vragen dan onze bizondere aanducht. Het dekmateriaal wordt dan ver zwaard en ook do zijden van den bak worden, indien zulks noodig blijkt, tegen invriezen beveiligd. Wanneer het ook over dag flink vriest, is het vaak niet moge lijk om af te dekken. Toch zullen we, wanneer dit mogelijk blijkt, al is het maar voor enkele uren, het dekmateriaal weg nemen daar de planten behalve warmte, toch ook allereerst licht noodig hebben Wanneer dan de zon op de ruiten schijnt, wordt de temperatuur in deze bakken al spoedig vrij hoog, en ook dit is verkeerd Daarom luchten we dan al spoedig' en voorkomen we op deze wijze can te groot verschil tusschen dag- en nacht temp era- tuur. Dit temperatuursverschil is vooral in deze maand dikwijls zeer nadeelig voor tal van planten. In Februari kunnen de nachten nog streng koud zijn, terwijl overdag hot zon netje al vrij voel kracht heeft. Daardoor hebben ook tal van planten, die in den vollen grond staan, veel to lijden. Vooral kruidachtige planten die 's winters groen blijven, zijn daar gevoelig voor. "De wor tels staan dan in den bevroren grond en kunnen dientengevolge niet fiuietion- neeren, onder den invloed van hot warme zonnetje gaan de bladeren verdampen, he evenwicht wordt verbroken en do bladeren verschrompelen. Ook het snelle ontdooien van do bevroren bladeren kan dit ver schrompelen tengevolge hebben Daarom is het aan te raden om over planten als: viooltjes, vcrgeelmenieljes muur bloemen, campanula en tal van an deren bij vorst in dezen tijd van het jaar dennentakken of fijn rijs te leggen, opdat het..zonnetje ze niet direct kanrakeun_«n Ti et" cin td do)eh"Téër"'geléi cl el ij k plaal's'-Tieef t A. G. Evnng. Lu tb. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (vac. P. II. Bor- gers) ds, II. Joh. Jaanus, te Nijmegen. 7) Mijn hart klopte zóó hevig, dat ik liet gevoel had, dat wie daar bij het raam was, het zeker hooren moest. De deur naar de hall was veel verder van mij af dan liet raam en was op slot. Indien ik schreeuwde, zou ik er dan in slagen het slapende huis wakker te krijgen, vóór ik zeil tot zwijgen gebracht zou zijn? Moest ik daar, als versteend, blijven zitten en nnjir patiënt laten vermoorden? Moest ik... Er kwam weer een zwak geluid van den kant van het raam, daarna een stilte, alsof de indringer opnieuw luisterde, om zeker te zijn, dat niemand zijn aanwezig heid ontdekt had'. Door de ademlooze stilte drong liet zachte geruiseh van den regen de overstelpende zoete geur van de Vjae den regen gedrenkte rozen de ka- met binnen. Op dat oogenblik gooide ik de lamp van dt tal cl. Ik deed het nietmet opzet, ik was bezig te ^robeeren overeind te komen, truy&eti Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevatten tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees- krachtigè stollen, in nun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stollen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch te Bem zegt o.a.t- „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden." Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.„Alleen die stollen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal - kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middel: „cocleïnum". Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt •de schitterende werking van Abdij-, siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen def ademhalingsorganen, de ondervin ding zal '2 U bewijzen, is ondenkbaar} 'MËËm/SMP R.C.H. heeft nog een klein kansje. Z.F.C. in de knoei. Henncs-Il.V.S. kan gel ijle spelen. Ecu groote dag voor S.V.V. De vorst van vorige week hoeft tic doir- gefourneerde voetbalcntliousiasten eenigen angst bezorgd; zij kannen echter gerust zijn. Het regentje van de laatste dagen heeft de vorst, die eventueel nog in den grond mocht zitten, er radicaal uitgehaald en zooals do papieren thans staan, zullen geen of slechts weinig velden afgekeurd worden. Hi Afdeeling I blijft de spanning ondet' aan de ranglijst nog voortduren, aange zien R.C.H. een klein kansje heeft van de onderste plaats af te komen. Daartoe moet zij in de eerste plaats van Blauw Wit winnen. Groot is do kans dus niet, maar men weet hoe een s (aartclub, in het nauw, soms voor een verrassing kan zorgen. terwijl ik, in liet blinde, naar een steun zocht on mijn oogen gericht hield naar de schaduw in het raam. De lamp viel van de tafel, met een doften slag op liet dikke kleed en de glazen bal brak in stukken en er was een soort van schu rend geluid op het balcon. De schaduw was verdwenen. „Wat is er? Zuster, zuster Koate. Wat gebeurt ei'?" Het was, natuurlijk, mijn patiënt. „N niets," zei ik, flauwtjes „Niets." „Wat was dat voor een lawaai?" Zijn stem word luider, nu liij beelemaal wak ker word. „Doe het licht aan. Wat was dat voor een lawaai?" Mijn instinct, dat geoefend was, mijn patiënt rustig te houden, liet zich gelden. „Niets," zei ik, veel kalmer. „Ik stak mijn liand uit en stootte, bij ongeluk, de lamp van do tafel. Het bolletje is ge broken. Dat i s alles." „0," zei hij. en na een oogenblik nage dacht te hebben, herhaalde hij, nu min der angstig: „0." En, hoe kon ik, bij' slot van rekening, zeker zijn, dat er iets anders was? Het kon best bet een of andere bedrieglijke spel van licht en schaduw zijn, op iiel door den regen drijfnatte balcon. En ra- pien zijn er voor- bekend, dat zij altijd kraken. Toen echter beging ik een fout.In plaats van naar ,het raam te gaan, om te kijken en te,,luisteren naar de een of andere, verdwijnend^ gestalte, liep ik-naar de badkamer, knipte een "klein lampje aan Excelsior kan tegen B.F.C. ven puntje veroveren, aangezien do Dordtcnaren den laatsten tijd weer leelijk aan het afzakken zijn. Xerxes krijgt het tegen Ajax verre van gemakkelijk en zal wel een nederlaagje te slikken krijgen. De wedstrijd D.II.C.—Stormvogels loopt, nu geen van beide partijen belang heeft bij den uilslag, waarschijnlijk uit op een gelijk spel. De groote vraag in Afdeeling II is, of Feijenoord en D.W.S. gelijk zullen blijven. Feijenoord krijgt Z.F.C. op bezoek. Den Zaandammers zal morgen wel de genade slag toegebracht worden, zoodat zij gedoemd zullen zijn degradatiewedstrijden le spelen. D.W.S. beeft het moeilijker in haar uitwedstrijd tegen V.S.V., maar ook voor haar ligt een overwinning binnen bet bereik. Zijn de resultaten dus, zooals venvacht mag worden, dan komt een be slissingswedstrijd tusschen de heide lei ders steeds dichter bij. Om Z.F.C. definitief te doen kelderen moet K.F.C. op eigen terrein een puntje op Haarlem veroveren, een opgave, waar- en liet de deur naar de slaapkamer op een kier. Mijn patiënt, die slaperig was door bot slaapmiddel, dat dr. Bonügny voor den nacht luid voorgeschreven, was opeens weer in slaap gevallen en dus lun- derde bet licht hem niet en ik voelde mij zelf veel veiliger en normaler. Ik ben in den regel 's nachts niet bang. Maar het was niet vreemd, dat ik toch niet insliep en ik donk dal het omstreeks twee uur was, dat een tweede poging ge daan werd, om Bayard Thatcher's kamer binnen te dringen. Ditmaal gebeurde bot van binnen het huis uit, en het drong eerst tot mij door, toen ik flauwtjes iets hoorde bewegen in de hall en oen heel zacht klikken, van het slot. De deur was, natuurlijk, nog op slot, en ik kan niet beschrijven, hoe ik mij voelde, toen ik daar in het flauwe liölit keek en den ge- polijsten deurknop zag bewegen. Tenslotte stapte ik zachtjes naar de deur en hoog mijn hoofd, om te luisteren en ik ben er zeker van,- dat ik een soort van snuivend geluid hoorde als dat van een hond op een warmen dag. Ditmaal dreef mij de wanhoopsnood van hevigen angst. Ik greep naar den sleutel en draaide heini in het slot om, ofschoon ik niet wist, wat ik van plan was le doen. Maar mijn vingers trilden en wa ren onhandig en de sleutel hokte, en het duurde lange tien minuten voor ik de deur open kreeg. Er was niets. Een dof "nachtlicht brandde in de leoge hall. De rij dichte deuren en de glim mende trap, die in hel duister verdween, toe de Koogers zeer zeker in staaf zijn Hermes-DVS gnat naar Sparta en hoe wel beide clubs nagenoeg gcpn belang hebben bij den uitslag, is, gezien de groote rivaliteit tusschen hen, een aardige strijd te wachten. In het liermes-DVS-team speelt Is. v .d. Tuyn weer mee, terwijl Koe- genboeg op de midvoorplants blijft. Sparta heeft eenige weken proefnemingen gedaan met verscheidene opstellingen, Thans is zij weer tot haar „oude liefde" teruggekeerd eu de opstelling is precies zooals bij don wedstrijd llermes-Dv'S- Sparta, Het minste, waarmee de Schiedammers zich tevreden mogen stelten, is toch wel een gelijk spel. Als de ware vechtlust er is, dan lijkt ons zelfs een beter resultaat waarschijnlijk. HBS ontvangt VUC. Plaatselijke ontmoe tingen leveren bijna altijd verrassende cij fers op, maar gezien de verhoudingen, kan HBS een kleine overwinning behalen In Afdeeling IIA staat morgen een big- matcli op hel programma. S\7V krijgt Nep- tunus, een van haar ergste concurrenten, op bezoek. Wij voorspellen een vinnigen wedstrijd, waarbij geen van beide partijen elkaar veel zal toegeven. Winnen de rood groenen, dan zijn zij zoo goed als zeker vertelden mij niets. Of noen. Hadden mijn oogen daar niet iets zien bewogen langs den muur tegenover? Maar er was niets o, ja, do spiegel. Hij hing in een hoek tegenover mij, zoodat hij, daar waar ik stond, den muur en do deuren weerspiegelde, die zich aan den zelfden kant als mijt eigen deur bevonden. En een van die deuren cewoog. Zachtjes en geheimzinnig, maar zij bewoog. Er was geen licht in de kaïr.er er ach ter. Maar ik was er zeker van, dat_ er in de nauwe zwarte opening een gezicht was, een paar oogen. Iemand, die naar mij keek, die getuige was van mijn angst een paaT oogen, die ik niet wezen lijk zag, maar die-de mijne, in den spie gel, ontmoetten. Het was een buitengewoon vreeslijk oogenblik. Maar de deur ging ten slotte dicht en bleef dicht, terwijl ik als vast genageld op die plaats bleef slaan. Ik heb het altijd gevoeld als een besliste ver dienste van mijn zenuwen, dat ik do tegen woordigheid van geest bewaarde, om de hall binnen le stappen, te tellen en te ontdekken, dat het de tweede deur vanaf de ramen was, Waarschijnlijk zou ik die tegenwoordig heid van geest niet gehad hebben, indien ik geweten had, dat, terwijl mijn oogen strak gericht waren op de deur, dio dicht ging, naar mij gekeken werd uit een ge heel onverdaclhten hoek.' Eerst, toen ik terug kwam, nadat ik de deuren geleld had, kwam ik tot de ontdekking, dat een man zachtjes ergens vandaan gekomen van den kampioenstitel, een nederlaag zou wel niet alle verwachtingen op het eersle klasseschap in duigen gooien, maaT dan wordt het toch oppassen geblazen. SVV komt weer voi'edig in het veld; Ponlus en Semeijn zijn hersteld, de laatste nog wel niet heelemaal, maar bij de trai ning voelde liij zich weer zoo fit, dat hij het wil probeeren. Neptunus zal eveneens volledig verschij nen en zoo zullen wij morgen kunnen genieten van een kamp tusschen twee na genoeg gelijkwaardige tegenstanders. SVV is misschien iels sterker, maar zal haar zwaartepunt moeten leggen in de verdedi ging Snelle uitvallen, een geducht wa pen der Schiedammers, kunnen de noodige resultaten opleveren, waardoor we met ecu gerust hart de twee dan nog resteerende wedstrijden tegemoet kunnen gaan. Het kan, dus het moettl Lukt het SVV een overwinning uit het vuur te sleepen en struikelt ODS tegen VDL, of speelt zij gelijk, dan kunnen de Schiedammers feest gaan vieren, want dan zij kampioen. Waarschijnlijk lijkt dit echter niet, aan gezien VDL reeds volkomen veilig staat en ODS bij een overwinning nog steeds een, zij het uiterst klein, kansje behoudt. was de trap op, vermoedde ik en dat hij, op den overloop, met zwakke, hnif-dichte oogen, naar mij stond te kij ken Ik was op het punt van te gillen. Ik zou gegild hebben, indien niet mijn koel plotseling verlamd was. Eén seconde, welke minstens tien leek, stonden wij daar, ik mol mijn hand tegen de deur van de kamer van mijn patiënt, op het punt naar binnen te vluchten, en hij, leunend tegen de trapleuning. Hij was een jonge man, van omstreeks dertig jaar, die, wat zijn neus en voor hoofd betrof, nogal erg op Bayard That cher leek; zijn kin echter was slap, zijn mond bleek en oen beetje week en hij had zware oogleden en zijn oogen maak ten een indruk van zwakte. Geleidelijk zakte mijn angst. Dit moest de geheim zinnige Dave Thatcher zijn, over wien zij gesproken hadden Janice's echtge noot. liet was een vreemde ontmoeting. Geen van ons beiden sprak; geen van ons bei den scheen te ademen; het was precies of wij onder een betoovering verkeerden en levenloos waren Hij stond daar, en zag er vreeselijk bleek en vermoeid uit, alsof het leven uit hem weggevloeid was. Toen hij zich ging bewegen en de trap verder opliep, deed hij' tiet zóó slap, zóó merkwaardig levenloos, dat Irj Ie be toovering heelemaal niet verbrak Ik trok mij in de slaapkamer terug, en leunde tegen de deur. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 5