Grootbedrijf in Waalwijk uitgebreid Radioprogramma's Rechtszaken Sport Lawntennis 'ai gelBcisnesa «ïieaisi Luchtvaart. Ernstig vliegtuigongeluk Watervliegtuig verongelukt nd iO UltA QAKMclS De schoenfirma Van Haren opende het vijftigste filiaal en stelde een leerfabriek in bedrijf. Waalwijk in feeststemming. SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Gemengd Nieuws Geraffineerde oplichters. Twee jongemannen, oen expedilieknechi en een los-werkman, die don laatston tijd lam brood als orgeldraaiers verdienden, standen gisteren voor de Ainslerdanischo rechtbank terecht, verdacht van een ge raffineerde oplichting. Op 12 Febm ari bestelde de expeditie» knccht bij oen banketbakker in do Van Baerlestraat te Amsterdam voor ruim f 2 taartjes. Zijn ouders zoo vertclilo hij tegen de winkeljuffrouw vierden hun zilveren bruiloft en hij wilde zo eons verrassen. De loopjongen moest er voor zorgen, dat hij wisselgeld meenam, want iiij had thuis „alléén maar groot geld", en hij wilde liever contant betalen. Kotten tijd later verscheen de loop jongen niet de bestelde taartjes en voor zien van kleingeld om een bankje van 25 te wisselen. Voor liet huis stond de man, die de taartjes besteld had: ,,goef mij al vast die f23 wisselgeld maar, ik m<jet nog even een boodschap doen". De loopjongen, die het buskruit blijk baar niet had uilgevonden, dacht een oogenblik (liep na cn aarzelde... „Je kiint liet gerust geven, daar in do deur staat mijn broer, die zal je 't geld boven geven," Do jongen lief zich overtuigen en gaf de 23 gulden af. De „broer" nam toen de regie over: „Ga maar naar boven, moeder weet er alles van en ze zal je het briefjo van f25 wel geven". Do opgegeven naam sfond inderdaad op de deur en vol moed beklom do bakkers jongen de drie hooge trappen. De bewo ners van de derde 6lage wisten echter van niets en toen de jongen met zijn taartjes weer buiten kwam, waren de bei de „broers" verdwenen. De politie had het tweetal echter spoe dig opgespoorde De winkeljuffrouw en do loopjongen herkenden hen direct. Ter zitting legden zij een bekentenis af, zij waren het er echter niet over eens van wien het geraffineerde plannetje was uit gegaan. De officier van justitie vorderde tegen den: expcditieknecht zes maandeu gevan- genissiraf met aftrek van de voorloopigo liochtenis. Tegen den los-werkman eischic hij drie maanden. Vonnis 2 Juni. Ondc man van zijn spaargelden beroofd. De'rechtbank te Amsterdam veroordeel de gisteren twee Hilversummers, den 4G-ja rigen metselaar H. R. en don 37-jarigen timmerman C. R. wegens diefstal met in braak 'in vercenigirig resp. tot drio jaar gevangenisstraf en tot twee jaar, in beide gevallen met aftrek van de voorioopige hechtenis. Het tweetal heeft op Woensdag 22 April van hel vorige jaar op klaarlichten dag ingebroken in de woning van een ouden man aan den Kleinen Drift to Hilversum. Zij maakten de spaarpenningen van den man, een bedrag van ruim f6000, buil. Tijdens de behandeling van do zaak ont leenden beide verdachten; Een vrouw, verdacht van holing, werd vrijgesproken. Dc internationale kampioenschappen van Frankrijk. Op den eersten speeldag der interna tionale kampioenschappen van Frankrijk kwam het Nederlandscbe heerendubbel van Swol—Teschmachcr tweemaal uit. •In do eerste ronde werd in de morgen uren van de Franscho hoeren J. Cornbe- inale—G. Rimet gewonnen, doch des mid dags moesten zij voor de tweede ronde aantreden tegen de zeer sterke Engelsche combinatie HareWilde. In straight sets •weiden onze landgenooten geslagen. HISTORISCHE AVONTURENROMAN door G. P. BAKKER 10) Hij trok zijn zwaard en stak naar den zanger. Deze was bliksemsnel opgespron gen, greep zijn luit en voor de .Kroaat hem kon treffen, sloeg hij die over het hoofd van zijn vijand. De luit brak als papier én zat om den hals van den krijgs man! De splinters hadden zijngelaat open gereten. „Jammer van de luit," zei de zanger. :;'A Het was zoö'n dwaas gezicht, dat de jonge burger luid begon te lachen. Maar ile luitenant, wit van woede en pijn, moord in zijn wilde, oogén, wierp zich met ge trokken -zwaard op den zanger, die zich slechls door een achterwaartschen sprong konrédden. Hij hief den rechterarm op om den slag af te wéren, zijn .linkerhand groep een zwaren eiken stoel. 'ié Toen klonk een schot. De Kroaat,in bot hoofd getroffen., viel neer als een blok, de luit nog om den hals. De jonge burger zat 'rustig' met een ,r pokend pistool in dé hand. en als bij loo- Militair toestel bij verkeerde laudingsmanoeuvre in brand gevlogen, Dc bestuurder ge dood. Uit Bandoeng wordt ons door Anetn- A.N.P. gemeld: Fen Fokker-vliegtuig van dc lucht vaart afdeelïng is nabij het vliegveld 1 jikampek brandend neergestort. Van de vliegvelden Andir en Tjikampok is hulp geboden. De bestuurder, sergeant Luca, is bij dit ongeluk gedood. Officieeel wórdt omtrent dit pngeluk nog medegedeeld, dat het te wijlen is aan een foutieve landingsmanoeuvre, waarbij do Fokker de boomen rond het vliegveld raak te. Hierdoor is do machine over den kop geslagen, neergestort en in brand ge vlogen. De Furopeesche sergeant Luca werd go- dood in liet toestel aangetroffen. De over ledene was gehuwd en laat een kind achter. De commandant van de luchtvaart af deel ing en een commissie van onderzoek arriveerden met Glenn Martins op Tji- kampek, Vanochtend heeft de begrafenis met mi litaire eer plaats gehad. Van dc tien inzittenden vijf gedood. Tijdens het vertrekken van Antibes voor een proefvlucht is een watervliegtuig, het eerste" toestel van eeii nieuw type, ver ongelukt. Vijf der tien inzittenden, onder wie do eerste bestuurder en een ingenieur van de Air France, zijn oin het leven geko men, twee inzittenden werden licht ge wond. Het toestel, dat bestemd was voor passagiers- en goederenvervoer over liet Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, kon volgens berekeningen een snelheid van 360 kilometer por uur be reiken. Nader wordt gemeld, dat het toestel het prototype „Atlantique no. 1" was, dat gisteren voor het laatst zijn schroeven be proefde voor de overdracht. De zee was vrij woest en de wind tamelijk sterk. Toen het zware toestel zon starten verloor het een van de drijvers. Door de golfslag kreeg liet vliegtuig een hevige schok, waar door de tien inzittenden in' het water wer den geslingerd'. Het vliegtuig viel plat cp zee terug, doch toen de drenkelingen zich aan liet toestel vastklemden, ont plofte een motor en slingerde hen ver weg.: Het stoffelijk 'overschot van drie inzit tenden is. nog niet gevonden; twee an dere lijken konden naar den oever wor den gebracht. Twee inzittenden werden licht gewond, terwijl de drie overigen on- gedeerd zijn gebleven. De Oceaanrace, die niet doorgaal. Amy Johnson, die zich aan hoard van de Normandië heeft ingescheept, heeft ten aanzien van het besluit van het Ameri- kaansche departement van handel betref fende de luchtrace New-York—Parijs ver klaard „De reden van dit besluit is be scherming van de Pan American Airways, welke maatschappij binnenkort een Trans- AUnntischen. luchtlijn zal openen. Het de partement van handel vreest, dat een on geluk zal gebeuren tijdens de race, het geen de maatschappij zou benadeelen. Dit besluit komt neer op do verklaring, dat de moderne luchtvaart gevaarlijk is". m tot 1/ï uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUIDSSIGNAAL' VERBODEN NIEUW verslag lag ook in de andere eeri twee loops vuurwapen. De zanger knikte hem dankbaar toe, raapte snel hetzwaard van den getrof fene op. Beiden zochten dekking achter de groote eikenhouten tafel. Alles was in één oogenblik gebeurd. De officieren sprongen op, trokken hun zwaar den. Alleen dc majoor bleef fcalrn zitten, een glimlach om de lippen, alsof de zaak hern volstrekt niet aanging. Zoo stonden ze tegenover elkaar. De offi cieren gereed voor dén aanval, nóg weife lend om do óp hen gerichte pistolen. De beidé''anderen in rustige afwachting. De weinige mcnschen, nog in de' groote zaal aanwezig,"; hadden ijlings een goed heen komen gezocht. De waard stond handen wringend voor de tapkast. „Mijn hecle zaak gaat straks in vlammen op," jammerde hij. Zijn knechten hadden zich bij de deur teruggetrokken, om zoo spoedig mogelijk het hazenpad te kiezen. Alleen de jonge .zigeunervrouw, die nog altijd aan haar tafel, zat, keek rood van opwinding naar den afloop. Onder de tafel hielde ze kramp achtig in haar rechterhand; een Spaan sche dolk. „Lafaards," schreeuwde ze tegen den waard. „Laat jij hier met je vijf sterke knechten een jongen en een grijsaard kalm vermoorden." „Het schijnt mij, 'dat. ze zioh anders best zelf kunnen redden," klonk een zware stem, en een brcedo figuur, geheel in staal, trad kalm de. zaal. binnen. Onder den ruiterhelm zag men alleen óen grijze Jange snor/ een forschen neiis. een paar - i: (Van onzen A redacteur.; Waalwijk vlagde 1 Do stad één lange, lange straat .verkeerde in feestvreugde, want do dag was aan gebroken, waarop dc ledcrfabriek van de firma van Haren in bedrijf gesteld zou worden en tevens do dag van de opening van liet vijftigste filiaal. Begonnen in Rotterdam in het jaar 1929 op 29 Augustus met. tweo filialen, heeft hel bedrijf zich als een spinneweb over bel land uitgestrekt. Thans bevinden zicli eenige enorme fabrieken in Waalwijk waar liét hecle proces van kooienhuid tot sierlijk schoenwerk plaats vindt. Het geheim van slagen? Een der hoeren van Haren gaf de op lossing: „Aarzel niet' Ga niet denken of piekeren over een uitbreidingsplan. Dan lukt het nooit, maar laat je leiden door zaken instinct als men het zoo wil noe men". 1 De firma schijnt dus op z'n. minst vijf tig maal zakeninstinct te hebben gehad en lot heil naar liet scheen van het per soneel van alle rang en stand. Filiaal houders waren van heinde cai verro toe* gestroomd om getuige te zijn van do tweo groote gebeurtenissen die voor Waalwijk in liet algemeen, voor van Haren in het bizonder van belang waren. Groote auto bussen uit verschillende provincies arri veerden, versierd met toepasselijke op schriften. „Op naar het vijftigste filiaal van van Haren!" Drukte heerscht er voor liet fabrieksge bouw waar de gasten ontvangen worden. Do grcolc kantoorruimte is herschapenin een garderobe en een andero zaal fun geert als ontvangkamer. Groepen mcn schen wandelen door de fabriek, die thans nog op volle kracht werkt. Machines ra telen oorverdoovend,' scheurend is soms het geluid. Ponsmachines- puffen: en klik ken. Van leer .tot schoen... Gedeeltelijk een proces aan den loopen den band. Ieder heeft' zija of htfar (aak. De èen perforeert (doet perforceren), de ander slijpt bij, verft of haalt dó plooien uit bet bovenleer on aan het einde staan do wille doozen, die- als tijdelijke rust plaats van .do schoen zullen dienen. Fcslivitcilcn. Een feestelijke stemming beerschlo er in de fabriek. Niet in het minst door het vooruitzicht van het groote festijn, dat den arbeiders des avonds wachtte. In den middag zette burgemeester Moonen de mo toren van de nieuwe leerfabriek: in gang en daarmede het bedrijf, in de avonduren was het muziek die het personeel in gang zette. Ruim 1000 mcnschen woonden bet feest bij lot verheerlijking van Terpsichoro I Fecstluncli, receptie, feestdiner, mu ziek, aubade, feestelijke 'verlichting... hot was al feest wat de klok sloeg in Waal wijk. ::\:7 w';' U - Burgemeester Moonon speechte. Hij ge waagde van den grooten ondernemings zin van de firmanten die niet alleen tol licil van henzclven, maar ook van Waal wijk en de inwoners - geleid hoeft.Het schonk hem meer dan voldoening do nieu we fabriek in bedrijf te mogen stellen. Filiaalhouders brachten toepasselijke ge- VRIJDAG, 21 Mei 1937. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gowijde mu ziek. S.30 Gramofoon. 9.30 G.elukwonsoheii 9.45 Gramofoon, 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon. 11.15 Piano. 12.00 Be richten. 12,15 Gramofoon. 12.30 Ensem ble cn gramofoon. 2.00 Gramofoon. 2.30 Christel. Lectuur. 3.00 Sopraan en piano.- 4.00 Orgel. 5.00 Piano cn de clamatie. 6.25 Tuinbouwpraalje. 7.00 Be richten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Ro- portage. 8.00 Berichten. 8.15 Arnhom- scho Orkestvercen., dameskoor en so liste. 9.00 Literaiie causeirie. 9.30 Ver volg concert (10.00 Berichten). 10.30— 12.00 Gramofoon. Hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoon, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 De Fliereflui ters en solist. 11.10 Declamatie. 11.30 Concert. 12.00 Kovacs Lajos cn gramo foon. 2.00 Causerie. 2.30 Gramofoon. 2.40 Dameskoor. 3.00 Gramofoon. 3..15 AVRO-Dansorkest. 4,00 „Melody Circle" 5.00 Kiuderuurtjo. 5.30 „Fantasia". 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoon. 7.00 Juridische lezing. 7.20 Gramofoon. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie. 8.00 VPRO- D'ubbelkwartct. 8.15 Lezing m.m.v. het yPBO-Dubbelkwartét. S.45 Concert. 9.00 Komische voordracht. 9.30 VARA orkcst en solisten. 10.30 Berichten, 10.40 Avoel-, wijding.. 1100 Jazzmuziek;. 11.30—12.00 Gramofoon. Droilwich, 1500 M. 10.20 Gramofoon.11.20 Orgel. 11.50 BBC-dansorkcst. 12.35 Dames-strijkkwar tet. 1.20 Lezing. 1.35—1.50 en 2.20— 2.40 Gramofoon. 3.20 Radiotooncel. 3.50 Orkest. 4.35 Zigeunerorkest. 5.20 'Be richten. 5.45 Brian Lawrance en zijn B-and. 6.15 Voor tuinliefhebbcrs. 6.35 Orkest en solist. 7,20 Rovue-program. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie. S.55 Strijk kwartet en soliste. 10.05 Declamatie. 10.20 Dansorkest. 10.50" Spörtreportage. 11.00 Dansmuziek: 11.10—11,20 Repor tage nachtegalonzang. limbo l'aris, 1648 M. 6.10 cn 7.20 Gramofoon. 11.35 Kamer orkest cn zang. 3.20 Kwartet. 4.20 Dans orkest. 5.50 Piano. 6.05 Zang. 7.05 Piano. 7.35 Zang.' 7.50 Piano. 8.20 Chansons 10:20—11.50 Philh. Orkest. Keulen, 456 M. 5.50 Concert. 6.30 Gramofoon. 7.50 Amu sementsorkest. 8.50% Gramofoon. 11.20 Kloinorkest. 1.35. Gevarieerd'.'-concert.' 3.20 Orkest. 4.40 Viool cn piano. 5.20 Orkest. 7.30 Muziekkorps. 9.50 Zang 10.20-—11.20 'Orkest. Brussel, 322 cu 484 M. 322 M. (Vlaamscli)11.20 Gramofoon. 11.GÓ Orkest. 12.30 Salonorkcst. 1.2.50— I.20 en 4.20 Gramofoon. 5.50, 6.20 cn 7.20 Gramofoon. 7.23 Symphonic-orkcst. 9.30--10.20 Gramofoon. 484 M. (Fransch): il.20 Gramofoon. II.40 Zang. 11.50 Salonorkcst. '12.30 Or kest. 1.00—1.20 Gramofoon. 4.20 Piano. 4.40 Ilerdcr'sDuiléa-Trio. 5.35 Gramo foon. 6.05. Cello. G.35 Zang. 7.20 Bonte Avond. 9.30—10.20 Gramofoon. D-eiitselila.ndsender, 1571 M. 7.30 Orkest, koor en solisten. 8.20 Voor dracht. 9.20 Berichten. 9.50—11.20 Klein- orkest. Om 10.05 Weerbericht, Vrijdag, 21 Mei. Programma 3. Keulen - 8.00, Pauze 9.20, Droilwich 10.20, Parijs Radio 1105, Brussel (Vlaamsch) 12.20, Keulen 1.20, Droil wich 2.20, Diversen 2.40, Keulen'3.20, Parijs Radio 4.20, Keulen 5.20, Londen Regional 8.50, Brussel (Fracsch) 7.20, Londen Regional 7.45, Brussel (Vlaamsch) 9.20, Brussel (Fransch) 9.30, Boedapest 9.45, Parijs Radio 10.20. Programma 4. Brussel (Vlaamsch) 8.00, Pauze, 8.20, Londen Regional 9.35, Droitwich 4.20, Diversen' 5.20, Droitwich 5,45, Diversen 8.40, Droitwich 10.20. Programma 5. Brussel (Fransch) 12.00, Diversen 1.20, Brussel (Vlaamsch 4.20, Diversen 9.15, .Regional programma 9.50, Diversen 11.20. schenken, personeel gaf uiting aan erken telijkheid door cadeaux en een aubade, dié', later óp den middag aan de familie van Haren gebrachtwerd. Do lieer Ivo van Haren sprak tijdens do lunch. Hij bracht naar voren, dat voor een slagen van een bedrijf als het zijne eenige voorwaarden vereischte zijn. Er moet overeenstemming zijn tussclnefii den grondstotfenprijs en het product,, do fabricatie en dc distributie dienen in één hand vereenigd te zijn en tevens moet do detailprijs overeenkomen met de koop kracht van liet publiek. Maar daar komt een zeer voorname fac tor bij. De arbeidswaardeering! De boei- yau Haren noemde het een heel aange naam iets 'dat hij mocht - cn kon zeggcin, dat in zijn fabrieken nog arbeidswaardee ring heerscht. Meerdere woorden van'er kentelijkheid zijn er gesproken, door mcn schen van allerlei maatschappelijken stand die met elkander in harmonio leefden in dit groote bedrijf. Waalwijk beleefde een grootcn dag! Brutaio straatroof te Rotterdam. Gistermiddag omstreeks half drie ver voegde zich bij den banketbakker B. in de Polderlaan te Rotterdam-Zuid, een wis- selloopér, van de bankinstelling U. Mees en 'Zoenen voor het aanbieden van een kwitantie.-De man had zijn rijwiel tegen het trottoir gezet. Toon hij 'zich in den- winkel bevond, kwam uit,de naastgelegen sigarenwinkel een. man, die na dé om geving verkend te hebben, zich snel naar dé fiets "van den wisselloopcr begaf en uit scherpe oogen onder oen paar grauwe borstelige wenkbaumen. „Wapens neer," brulde hij en voor men bet wist stond' hij lusschen de beide vijandige kampen. Twee luitenanls volgden hem op don voet. „Laat die dame naar huis gaan," zei hij tegen den waard. „Het is hier geen plaats voor vrouwen, zelfs niet als ze met dolken spelen." Het zigeunermeisje stond' op, maar bleef bij de knechten staan. Met het eiken- takje, dat hij in de rechterhand hield, wees dcvreemdeling /naar den uitgang cn beval: „Waard, allen ér. uit en stuit de déiir. We hebben' hier geen toeschou wers noodïg." Bevend over alle- leden ^voldeed deze aan liet bevel. 1 Strakkeek hij metzijn grijze oogen naar de. keizerlijke officieren. „Hoeren," klonk zijn zware stem. „Steekt op de. zwaarden. Of beter geeft ze mij. Je bent mijn/gevangenen. Gooit ze op die tafel. Vlug'wat." „Wie.ben je?" „Ben je gek?" „Hoor hem," klonken de antwoorden door elkaar. „Je mannen zijn overrompeld. Je dacht zeker, dat' wé jullie kalm zouden laten aftrekken." De majoor sprong op. „To wapen,'.' sclireeuwdc hij. „Voor dén keizer." „Maak geen drukte," sprak de ander. „Het zal je niets helpen.Hij wendde zich tot den majoor, bekommerde zich niet om. den zanger of om Edzke. De laatste had met stomme verwondering naar het too- nool gekeken. Zijn pistolen- waren even snel -verdwenen als hij.'ze getrokken bad'. Zijn hoed met broeden rand trok hij diep over de oogen. De bard was weer kalm op zijn stoel gaan zitten. Niemand kan u hier te hulp komen," de daarop bevestigde tasch eer/linnen zak greep. Ilij snelde hiermede naar (lo over zijde, waar hij zijn eigen fiets had1 neer gezet en verdween. De sigarenwinkelier, die zijn klant'had nagekeken, stelde di rect den wisselloopcr van een en ander in kennis. Het bleek, dat dé beroover f150 uit do Tasch bad buitgemaakt., De man is evenwel ontkomen. De: politie, die vari een cu ander op de hoogte is gebracht, stelt een uitgebreid onderzoekin Vcrkiczingsrumoer te Amsterdam. Gisteravond togen acht uur ontstonden vechtpartijen op de'Dageraadsbrug bij de Czaar Peterstraat en bij do brug ever bet Loozingskanaal bij de Zeeburgerstraat to Amsterdam, tussclien de aanhangers van verschillende politieke partijen. Jongens in een kano hadden een bord weggehaald van een bepaalde politieke partij, dat op de brug stond opgesteld'. Weldra ontstonden tussclien aanhangers van de verschillende partijen eon hevige kloppartij. Ojy dc Dage raadsbrug groep de militaire politic in, dié de vechtende.uit elkaar joeg. De ge meentepolitie trad. op bij het Loozings kanaal. Ilier kwam een wielrijder in het gedrang, wiens fiets "aanmerkelijk bescha digd werd en dié lichte wondén opliep. De twee jongens in de kano zijn ont komen. 'Arrestaties hadden niet plaats. Faillissementen. U i tgesproken: - P. Prijdekkcr, Willem BuijtcnwecJislraat 207. Rotterdam, handelaar in naaimachines zaak doende Beijerl and schel aan 46, Rotter dam, ónder den naam „Zuider Naaimachi nehuis". R.-o. rar. Si. N. B. Halberls'ma. Cm: mr. E. van Ilacrsma Barna, Rotter-- dam. i de stad1. 'Morgen waait de 'Zweedsche vlag van den toren. Als je geen vuile streken uithaalt,.-zat je geen haar gekrcn.rt wer dén en niets van je eigendom zal worden aangeraakt. Wij zijn geen roevers of moor- louiwuu -- y ilènaars. Steek oen. paar nieuwe kcixursen" sprak dé zware stem van kap'itein Mei- op" de' pinnen. Breng wat wjn brood! chiór' tegen den majoor. „Uw achterhoede /Cn vlcesch en ga' rustig slapen. Leef inrp den sleutel van de deur. v ,-,V'an 'dc achterdeur, e.xoellentie," meen de de waard. „Dan kan do voordeur ge grendeld blijven." 7 „Ja, nog beter. En'nu naar bed én gec» luistervinkje spelen, begrepen?" ..De waard, had vol verbazing .naar het drietal gekeken. Naar den.zanger, clen jon gen burger en dén krijgsman. Wat zou er nu gebeuren? Ilij begreep er niets van, was héél nieuwsgierig, maar- dc angst won het. p. Hij ging naar boven, kroop in bed, maar sloot geen oog. Wat zou dat drietal, van plan zijn "„Je kwaamt op het goede oogenbhk zei Saxon, do zanger, tegen kapitein Mel- cliior. „Je hebt .mijn bevelen stipt uilge- voerd, maar zonder onzen jóngen-vriend Edzke zou het er een moment slecht voor me hebben uitgezien. We hebben geluk 'ge had. Tweemaal was ik dicht bij een onver wachte oplossing." VrW-, Uw Excellentie waagt te veel,: oor deelde Melchior. „Is dal nu werk voor een generaal.' Als zanger zich tusschen do vijanden begeven. Goed' voor een jongeiï luitenant." - tegen is gevangen of gevlucht naar de hoofd macht. Saxon's ruitenshebben de stad overmeesterd. En nu, je wapenen op tafel. Geef je eerewoord niét te ontvluchten. We kunnen later praten. Misschien heb ik een .voorstel te doen." Aarzelend' wérd' aan zijn bevel voldaan. „Generaal," fluisterde Edzke den zanger in het oor, zoo. zacht, datniemand an ders het zou kunnen verstaan. „Ritmees ter Melchior en een paar van zijn luite nants." v i .'LviS/yb-ii'jd/.Vy „Bliksemsche kwajongen," bromde gene raal Saxon, of wel de zanger binnens monds. „Edzke, hoe .wist 'jé? Hoé! heb je me herkend?'': .- - „Hollandschc scihippersoógen, generaal," en 'zijn blozend gezicht glom van 'd'e pret. Hoofdstuk VII Weer zaten drie mannen, generaal Saxon, kapitein Melchior en Edzke, om dé tafel in de bovenzaal. De beidé luitenants waren met de gevangenen vertrokken. De waard had de herberg op bevel van kapitein Melchior gesloten. „Weet wel," had zijn zware stem ge-, klonken, dat mijn bevelen stipt inoelen worden': uitgevoerd. - Wij 'zijn meester/.van (Wordt -vervolgd)^

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6