WAT JE rNÏET Mm DOEN WËËÊÊÊÊ^IÊÈêÊiêSÊ$ÊÊÊÉÊËÉÈÈMÊÊÊèMMÊÉÊÊÈM ij*.'**' URNS. DE TOVERRING, door Violette Carr, Het volgende verhaal ''/X T dient alleen, om jullie J eens goed te laten naden- i ken. Nietwaar, wij bewe- kir ren toch allemaal, dat I Jhsr men ons geen knollen voor 1 citroenen kan verkopen. y/1 }j Dus opgelet en vooral met y k s h aandacht gelezen wat er j 'Ijl nu volgt. jl Laten wij eerst even de tekening bekijken, die de 11 1 situatie weergeeft. Er heeft namelijk een diefstal plaats gevonden op de boerderij A. Nu zijn er twee wegen van de boerderij A naar het dorp B, n.l. een kron kelweggetje door 't moeras aangeduid door C en' een brede rijweg, die van het huis naar beneden en daarna langs de bomen naar'het dorp B loopt en dus een heel eind om is. Gaat de boer te voet dan neemt hij het kronkelweggetje, moet hij met paard en wagen naar het dorp, dan kan hij niet gnders dan over de weg B rijden. ONZE BUURMAN LEEST DE COURANT. Heb je wel eens geprobeerd den buurman na te tekenen? Als hij 's morgens op de stoep loopt te wandelen, leest hij altijd het ochtendblad. Zoals je ziet, is het helemaal niet moeilijk hem al lezende uit te tekenen. Probeer hét'maareens. Je hebt voor dit grapje, niets anders no dig'dan een stuk hjzerdraad. Met behulp van'een tang buig je die draadom,, zodat je de ringen en'de hoeken krijgt, die je nodig hebt. Wanneer je die ringen en hoe ken klaar hebt, zorg je, dat ze aan elkaar bevestigd worden, zoals je op het plaatje ziet. Nu moet je de kleine ring zodanig over de rest schuiven, zodat hij schijnbaar stevig vast zit en men zou denken, dat hij niet meer los te maken is, en zoals te zien is op de derde afbeelding. Hoe het gaat, zie je op de tweede afbeelding. die de-vprige dag. de schoeiden gestolen had? -AAy Wie kon de schoenen gestolen, hebben? Ér waren drie mogelijkheden: de zigeu ners, de! landloper en de handv/erksman.. Maar wie. van die mensen wist precies, waar de boer zijn geld geborgen had? Was misschien iemand van de bewoners de in breker en de dief? Misschien de nieuwe knecht? Én dat de honden niet aangeslagen hadden bewees, dat de man op de boerde rij bekend moest zijn. De politie werkte koortsachtig om het raadsel op te lossen. Zij vorstehier en daar. Er bleek nu, dat de vagebond tweemaal in „De Gouden Leeuw" „was geweest. Eens om zeven uur en voor de tweede, maal om negen uur. Om zeven uur. had hij geen cent en bedelde om een stuk brood. Om negen uur had hij geld genoeg, bestelde brood en koffie en be taalde. Hoe was de man opeens aan het geld gekomen? En de p.olitie kreeg nog meer inlichtin gen. De waard van „De Gouden Leeuw" herinnerde: zich, dat de landloper om zeven: uur een groot pak bij zich had en om ne gen uur niets meer. Wat had er in dat pak gezeten? Nu, beste; kinderen, de politie was' lcnap. .Zij - overlegde zorgvuldig en handelde er naar. Enwerkelijk, zij slaagde er in den man gevangen te nemen, die 's nachts in gebroken en het geld gestolen had. Wie was; de dader? waard werd. Hij kende de' weg op zijn duimpje en kon dus in het donker de boer derij vinden, terwijl de honden, die hem kenden, ook niet aansloegen. Om alle ver denking van zich af te wenden, trok hij de schoenen van den boer aan en zo' kón hij ongemerkt zijn misdaad volvoeren. Niet de zigeuners, niet de handwerksman, de landloper of de nieuwe knecht en ook niet de boer zelf kwamen voor de diefstal van het geld in aanmerking, alleen de ontsla gen knecht Klaas was de dader. dat twee paar schoenen van hem, die'pas opnieuw gezoold en gehakt waren en op de drempel hadden gestaan, verdwenen waren. De boer ging zichzelf overtuigen, maar de schoenen waren enbleven weg. Het ergste gebeurde er echter die nacht. Toen de boer des morgens opstond, was 't duidelijk te zien, dat er ingebroken was. Het gekste was, dat de honden, die heel waakzaam waren, niet hadden aangeslagen. De boer bewaarde zijn geld in een aarden bloempot, waaroverheen een steen lag, en deze bloempot stond boven op de linnen kast. De steen was van de bloempot af en de pot was leeg. Al het geld was verdwe nen. Het had die nacht, waarin het stikdonker was, gestortregend. En ziedaar: de politie, van het feit in kennis gesteld,, kon al spoe dig voetsporen vaststellen. Deze voetspo ren liepen over het smalle pad C naar het dorp, langs de boerderij en weer terug. Hoe was liet mogelijk, dat de honden niet had den aangeslagen en dat degene, die liet geld gestolen had zo goed de weg door 't moeras had geweten? De politie volgde het voetspoor, vergeleek deze met de schoenen van de bewoners van de boerderij en kwam tot de conclusie, dat de schoenen van den boer er precies in pasten. Wat was nu het raadsel? Zou de boer bij 'zichzelf hebben ingebroken? Was de dief misschien degeen, JONGEN MET HARMONICA, *-5-3! -cyT Hier zien jullie een jon gen met een harmonica, die in één lijn getekend kan worden. 'Probeer het maar NOV|.>MMA De boerderij ligt dus, zoals duidelijk te zien is, helemaal van de weg af gebogen en daardoor weten vreemdelingen hem niet tc vinden. Zo ver wat betreft de plaats van hande ling. Luister nu echter goed. Op de eenzame boerderij woont de boer met de boerin, een dienstmeid en twee knechts. Op zekere dag krijgen de boer en een van de knechts,,.die Klaas heette, ru zie. Dat liep zo hoog, dat Klaas geen ogen blik langer bij den boer wilde blijven werken eri op stel en sprong naar zijn getrouwde zuster in B ging. De boer, die al het werk niet met een knecht afkon, was genoodzaakt een andere knecht te hu ren, wat drie dagen later dan ook gebeur de. Deze knecht heette Kobus. Hij maakte niet bepaald een gunstige indruk, maar hij deed zijn werk en daarom lette de boer er niet verder op. Zo ging dus het leven op de eenzame boerderij weer zijn gewone gang. Toen op een Dinsdag doken er zigeuners óp. Het waren drie mannen en twee vrouwen, die er vuil en verwaarloosd uitzagen. De boer was dan ook met de vi site niets ingenomen, al kwamen zij paar den bij hem kopen en hij joeg ze zijn erf Jullie hebt natuurlijk allemaal onmid dellijk de oplossing gevonden. Wij zullen ze ook nog even vertellen. Öe dief,~;iyan de schoenen was de vage bond. Hij gende met zijn buit naar het dorp en vond daar Klaas, die de schoenen yan hem kocht. De n-landloper vertelde Klaas, dat er die middag zigeuners op de boerderij geweest waren en nu kreeg Klaas het boze plan om 's nachts in de boerderij in te breken en de schuld op de zigeuners te'laden. Daar hij bij den boer gewerkt had, wist hij precies waar het geld be- Alfred Nobel, de beroemde chemische uitvinder en stichter van de naar hem ge noemde Nobelprijs, sneed zich eens in zijn vinger. Hij nam [wat schietkatoen, doopte dit in ether-alcohol en streek daarmede óver de "wond. Hij had reeds lang naar een stof gezocht, waardoor het'mogelijk zou zijn nitroglycerine te absorberen en te ver dichten. Opeens' bemerkte hij, dat de kle verige stof op zijn vinger langzaam tot een elastisch laagje verhardde en zo kwam hij op de gedachte, dat dit misschien de ge zochte vloeistof kon zijn. Hij' mengde nu Collodium met nitroglycerine, daaruit ont- Op diezelfde dag kwamen er toevallig nog twee vreemdelingen, n.l. een vagebond en even later :een; handwerksman, die be weerde,, dat hij allerlei dingen, die stuk waren, kon repareren, maar er tenslotte toch niets van terecht bracht. De boer was kwaad, zoveel vreemd volk op een dag, die hem allemaal van zijn werk afgehouden hadden, hij moest er niets van hebben. Doch zijn stemming zonk helemaal be neden nul toen de boerin hem vertelde, werkje, Het zo kleurig mogelijk te niaken, anders is het zelfs in één kleur ook nog de moeite waard. Iedere kruissteek wordt bij stof met een fijne draad over vier draden, bij stramien over twee draden geborduurd. Zo, en hu maar aan de „ang. EEN HANDWERKJE VOOR MEISJES. Hier zien jullie een mooi open rijtuig afgebeeld, dat de moeite waard is op een kleedje'na te borduren. Ieder ruitje telt voor één kruissteek. Heb je nog mooie kleuren zijde over, dan is het een prettig Detandenborstel is eeh: uitvinding van een Engelsman, Addie genaamd. Deze man had er behoefte' aan', 'zyn'tanden te poetsen; dat is ongeveer 150 jaar geleden. Toenter tijd reinigden de. mensem de tanden met 'n lapje, terwijl de rijke lui' eëri; aan het eind uitgeplozen; houtje gebruikten, eeh instru ment, datde tandartsen gebruikten._Er be staat thans., nog eenlfirma^Adaïê'ïri'Erige- land en vervaardigt nog steeds .tandenbors tels. Loop je des zomers heerlijk buiten, Gooi dan geen stenen door de ruiten. Schreeuw niet en wees toch geen kruis, Als er iemand ziek is, thuis. Zie je 'n invalide gaan, .-m-Xt''-!' Blijf niet naar hem wijzend staan. Luister naar wat wij vertellen; Het -is laf, diéreri te kwellen, -u

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 8