Het smokkelbedrijf aan het tanen Ingrijpende maatregelen Leeraren werden bespionneerd De wiide jachten op smokkelaars, vergezeld met schietpartijen, behooren vrijwel tot het verleden. liet is een sümme lijd geworden voor Sjefke, tl'n Peeï en Charreltjo, die een poosje geleden nog met plevier en succes opereerden iu het Zuiden van Limburg aan de grens van Neder land en België. Margarine, sigarettenpapier en wat dies meer zij de winst van vroeger is geslonken tot vrijwiel niets. Het smokkelbedrijf is en decondence. En smokkelverhalen hebben oen histo risch tintje gekregen in liet zonnige MaassLrcechlscbe land. Hoog steekt d© .Pietersberg uit boven liet Albert Kanaal en de Maas en aan den voet, een paar honderd nieter voorhij liet dorpje St. Pieter zitten de Hollandsche en Belgische kommiezen en douaniers vre dig te rooken in de schaduw buiten de trillende middaghitte. Ach, het is veel stiller en rustiger voor hen geworden. Gesmokkeld wordt er nog •wel natuurlijk maar het engrossmokkel- bedrtjf is vrijwel stilgelegd Niet alleen dat door de monetaire maatregelen in Nederland er voor gezorgd hebben dat do winsten niet meer zoo enorm kunnen zijn gelijk \re-eger Let geval was, maar ook een ander besluit heeft succes geboekt. Een bepaalde tijd voor zonsonder gang mogen zich geen werklooren op minder dan 500 meter van do grens ophouden... Anders inhouding van steun en niet alleen van hem, maar van alle steuntrekkers uit het gezin. En zoo moet Sjefke thuis blijven en moeder zal hem desnoods wel met de bezem legen den avond van de froitièro halen Nee, dat waren vroeger andere tijden, toen Charreltje en z'n vrindjes frank cn vrij do grens over kondon op elk uur van den dag, maar vooral op elk uur van den nacht. Een goedkoop glaasje hier halen in een van de tallooze Beize esta- mineetjes die zich aaneen gerijd hebben, langs de hoogo wanden van de Pieters berg. Een glaasje nat voor een paar Hol landsche centen. Was het bierhedrag nog al opgeloopen, geen nool Een kleine be rekening en dan maar zoozeel küo mar garine besteld. In Holland oraebt dat winst in de broekzak, want niet alleen het ver dronken geld werd teruggekregen, de meer waarde van de Belzemargarine in Hol land zorgde nog wel voor cv tra zakgeld. Een paar manuekes met d'n velo voor op om te kijken of de kommiezen op de 'loer lagen. Een seintje en dan dóór. Wa ren de douaniers op hun post, dan de margerine weggooien en met een leuk gezicht straffeloos door naar het lieve vaderland. Volgende dag nog maar eens weer probeeren als ze de achtergelaten, waren lerug konden vinden en anders opnieuw listen verzonnen met verdubbelde hoeveelheden. Eens moest het tóch luk ken... De caféhouder in St. Pieter is nu weer tamelijk tevreden. Het Hollandsche koper en zilver blijft nu tenminste in eigen land. Trouwens zijn glaasje bier kost op het oogenblik zoo niet minder, dan toch eveu- 'veel als over de grens eni "t is veel beter. „Als je Belzebier een dag Iaat staan, dan is het groen. Het lijfcent wel vef- gif..." Och nee, meneere, 't smokkelen is gedaan. De straffen zijn to hoog voer de winsten dio er nu te maken zijn. Voor elk Belze sigarettenpapier- tje dat ze bij je vinden krijg je een gulden boete... Nee, het is beter zoo. Be schietpartijen van vroeger zullen in gelieiimeia «lieiast HISTORISCHE AVONTURENROMAN door G. P. BAKKER a 48; „Bat bewedigt mij toch niet," meende de andere. „Benoem hem tol ritmeester," raadde Banner. „Hij is nog zoo jong," oordeelde Bau dissen. ,.De hertog van Weimar was zeventien toen hijonder den markgraaf van Saden hij Wimpfen moedig vocht als .ritmeester tegen Tilly. Tilly verstrooide de protesten t- sche legers en Bernhard trad in dienst bij prins Maurits en later bij Frederik Hen drik Nu is hij een onzer beste krijgsover sten. In het Hollandsche leger werden de lielden gekweekt." „Maar hij was een hertog," opperde Bau- dissen. s „Mijn meening'''iè beleend.•'-'flr'J-!h'eb 'dfè nooit onder .stoelen of banken gestoken. De we niet meer beleven". Do schietpartijen van vroegcrl Ai, dat was me wat als er weer zoo'n dolle pantserauto langs de wegen resi de. Maar ook de kommiezen waren niet vair gisteren cn met een snelle wagen er achter aan. Heel Maastricht desnoods door en maar schieten. Nog woidt er gefluisterd van dien ©enen vuilik van oen kommies die zoo dekselsch goed schoot. Do achtervolgauto was voor zien van een opendakconstructie. Rechtop in den wagen ging dan dieèn kommies staan, een paar waarschuwingsschoten en dan raak. Was de smokkelauto gepant serd op een wijze, dat do kogels er niet door gingen, dan de handen stuk, maar vaak reed de dolle smokkelaar dan toch door. Op do Markt en op het Vrijhof, in nauwe, kronkelende straatjes van Maastricht zijn vaak razende auto inhaalwedstrijden gehouden waarbij de schoten knalden. Want ook een smok kelaar kan schieten en de kommies is geen boezemvriend van 'm. Zware ijzeren biels zijn er geslagen op do paadjes van den Pietersberg. Daar kim je nu alleen maar over lóópen. En dat loont met. Er zijn nog wel kculer- smokkelnartjes die op den dag een paar pondjes overbrengen en er zijn er wel (waaronder werkloozen die zich met la ten afsclirikhen) die 's nachts oen paar kilo overbrengen maar dat goed tel je niet mee. De reuzen onder de smokkelaars, die telcien, ze zijn nu verdwenen. Er dnjft nog wel eens een bootje, be laden met winstwaren, do Maas af in den donkeren macht. Soms wordt liet m Maastricht opgepikt, soms niet. Maar het is met belangrijk. De duizenden kilo's waren pas de moei te waard. En nu zitten de kommiezen en doua niers vreedzaam hun pijpje te smookon. Op een oud bankje. Het is rustig aan de grens geworden. Je kunt er weer oud worden zonder dat je het merkt. Nee, de leut is er wél van af! deze boete weinig aan en gingen door met do levering aan slijters. De federatie wond de zich toen tot den rechter en leisdhto !in kort geding een verbod tot verkoop aan dezo slijters mot oplegging van een dwang som en indien noodig, handhaving van het hevel met behulp van de politie. Sir, C. van Rij trad op voor de federatie; mr. H. Parfumeur --uit Den Ilaag, voor do gedaagden. Laatstgenoemde betoogde o.a., dat bij toewijzing van de vordering vele slijters broodeloos zouden worden. Waar moeten die slijters heei\? Zij konden elders geen brood krijgen, omdat zij zich niet aan do prijzen wilden houden. Er is dus hier een geval van overmacht. Toewijzing van den «isch zou een ne gatie zijn van de 'belangen van velo slij ters en ook van den consument. De president zal later uilspraak doch. Gemengd Nieuws Teleurgestelde beleggers Promotor ea boekhouder aan gehouden. De aanhouding van een 53-jarigen boek houder, die Donderdag door rechercheurs van de centrale ïechercho m een kantoor aan het Dysselhofplanlsoen to Amsterdam werd gearresteerd, houdt verband met een andere airestatie die van II. M van de B. en 's Gravenliage. Laatstgenoemde oen promotor, die zich bezig hield met het aanbrengen van gel den voor nieuw op te richten maatschap pijen, bad vooral m België verschillende personen weten te interesse oren voor on dernemingen, dio later op niet uitliepen. Bij de politie kwamen klachten binnen van Belgische beleggers, die van hun schoon© verwachtingen weinig of niets te;echt had den zien komen. De politie heeft, toen er een gegrond vermoeden bij" haar was ge lezen, dat de promotor de beleggers met valsche voorepiegclingei tot het afstaan van hun geld liatl bewogen, de aanhou ding van den promotor en diens boekhou der gelast. Tegelijkeitijd heeft zij de hoe ken en bescheiden in beslag doea nemen. Gisieien zij'n de verdachten voor den rechter-commissaris geleid. Het doet zich aanzien, dat het onderzoek in deze zaak gerumien tijd m beslag zal nemen. Rechtszaken Strijd over de broodprijzen Kort geding voor den president v an de Amslerdamsche recht bank. Voor den vice-president der Amsterdam- sclie rechtbank mr. J. G de Vries, is gis teren in kort geding gepleit in een bakkers kwestie, de broodprijzen in de hoofdstad betreffende. 1 De federatie voor hot Amsterdamsche bakkersbedrijf had een vordering ingesteld tegen leden die niet meewerkten aan tie broodprijs yerhoogi ng door brood te lever ren aam slijters, welke de oude prijzen handhaafden. 1 Teneinde de slijters den pas af tesnlijHen, waren de leden der federatie voor het Am sterdamsche bakkersbedrijf een z.g.n. prij zen contract aangegaan, waarbij is bepaald dat men elkanders slijters niet zou over nemen. Toen echter kort geleden de broodprijs werd verhoogd met een cent, hebben vele afnemers o*p hun kar bekend gemaakt, dat zij met aaia de verhooging mee deden. De bakkerij associatie „Nieuw Leven", le verde aan slijters die tot dusverre mot tot hun afnemers behoorden en die zich aan de oude pnjzon hidden. Dit was roor de federatie aanleiding de onwillige bak kers voor zidi te dagen en te veroordeelen tot f -15 boete. Zij trokken zich echter van Lawaai oorzaak van ziekten? Vermoedelijk (le bran ran \elc hartkwalen. In Weenen liesiudccit men in hoever re lawaai oorzaak kan worden van ziek ten. Beweerd wordt, dat de doktoren moer en meer tot bet' inzicht komen, dat, het lawaai nadoelig is voor de gezondheid Dr. Foster 'Kennedy van het Bel lev no Hospital te New York, heeft hieromtrent experimenten verricht Hij liet in tegen woordigheid van patiënten papieren zak jes springen en1 onderzocht de uitwerking hiervan op het zenuwstelsel. Hij consta teerde, dat de bloeddruk op do hersenen in zeven seconden 4 maal zoo sterk was als gewoonlijk en dat het een halve mi nuut duurde, voordat de druk weer nor maal was. Hieruit blijkt, dat lawaai hooge eischen aan de bloedcirculatie stelt. En het is niet onmogelijk, dat men hiermede do oorzaak op het spoor is van het toe nemen van het aantal hartkwalen. Luisterpost oulilclit op het dak vau een school. In een middelbare school in iCotinje (Zuid-Slaviö) kwam men .door een toeval lo weten, dat do vergaderingen, van" de leciaien reeds sedert velo jaren beluisterd worden, zoodat do leerlingen voortdurend op do hoogte waren, van wat er in do leeraarskamer besproken werd. Toon name lijk do dochter van den directeur op eten keer op het dak van do school kwam, zag zij daar oen leerling zitten, dio aan dachtig door een opening koek on notities maakte. Hot meisjo kwam naderbij on be merkte, dat men door de opening in do loeiaarskamer kon kijken, waar do verga deringen gehouden werden. Do leerling werd naar den directeur ge bracht, waar hij vertelde, dat do leeraars- vergaderingen voortdurend door de teer lingen beluisterd werden; do geheime dienst functionncerdo reeds sedert volo jaren. Zoodra bekend word, dat do leeraren eon vergadering zouden koudon, wtord door het lot de leerling uitgezocht, dio dan naar het dak moest gaan, om de ge sprekken af to luisteren. Do Rollingen, kregen later liet resultaat te kooron. Se dert meer dan 10 jaar werden op dezio wijze de leeraren beluisterd, zonder dat zij ooit bet gat in de zoldering bemerkt hadden. Smaragdgroene te Salzburg neder in exploitatie. De eeuwenoude smara.gd-de! ve. ij in het Habachtal in Salzburg zal weder ter liaind genomen worden. Daar do bestaande mijn gangen nog uit de middeleeuwen dak-eren, zullen eerst moderne mijngangen gebouwd moeten worden. Zware ouvveders in Oostenrijk. Boven Oostenrijk hebben zich de laatste dagen zware onwedors ontlast. Twee per sonen zijn door den bliksem getroffen en gedood en verscheidene zwaar gewond. Verscheidene boerderijen zijn in de ascb gelegd. Abraham Lincoln Do populairste president der Vereenigde Staten. Onder d'c presidenten, die aan de spits van de Vereeaigde Staten van Amerika heb ben gestaan, is na George Washington, den stichter van do H. S. A., Abraham Lincoln ondanks zijn koitcn lijd van regceren, de belangrijkste en populairste geweest. Aan zijn energie en inzicht dankt Amerika do eenheid, welke Lincoln ondei do staten bracht cn aan hem danken do negers lam bevrijding van de slavernij, ofschoon moet woiden erkend, dat do blanke Amerikanen hun bruine en zwarte broeders tot op den liuidigeu dag nooit als hun gelijken hebben wdlcn beschouwen. Rond het midden van de vorige eeuw was hot vraagstuk van de slavernij oen der moeilijkst op te lessen sociale problemen. Hier scheidde het Noorden der Voroarngde Staten zich van liet Zuiden. Tot de mach tige voorstanders van den slavenhandel be hoorden de Democraten, die in de voorde ving van de slavernij een economische noodzakelijkheid voor het Zuiden zagen. Hun scherpste tegaisianders waren de Re publikeinen, de „Abolitionisten". De een- beid der Unie te redden en Ie verstevigen, was cle grootste missie van Abraham Lincoln. i Lincoln was een man, die een zeer een voudige opvoeding had genoten en zijn vroomheid en Godsvertrouwen hielden hom sterk en strijdvaardig. Illij Mom op van een eenvoudig landarbeider tot postmaster en door zelfstudie word hij advocaat. Als redenaar maakte hij naam en zoo kwam het, dat men hem koos in het Representan tenhuis, waar hij een der invloedrijkste afgevaardigden was, die slechts het groote doel kende: do versterking van de Bonds- regeering. Ofschoon het niet dadelijk zijn doel was zich diiect of indirecct op te weipen voor de af schaf fine vam den. slavenhandel in het Zuiden, ging deze on menschel ijfco instelling hem, als eerlijk en« rechtschapen monscih. die in de slaven geen minderen zag, toch ter harte. Toen hij in het jaar 1861 tot president werd gekozen en de Zuidelijke Staten zich van de Unie afscheidden, zocht Lincoln met allen ijver de eenheid te herwinnen. Het Zuiden echter vormde de „Confederatie der Sesessionistischo Zuidelijke Staten" en ko zen een eigen president. Twee gezanten van de Zuidelijke Staten verschenen als commissionairs, om tus- schen het Noorden en hot Zuiden onder handelingen aan te knoopon. Lincoln door zag hun plannen en sprak: „Gclooven de mensehen in het Zuiden werkelijk, dat het Noorden de jyormi'ng Yan een Zuidelijk! slaventtjk ïustig zal aanzien en dezo vor- besie officieren komen uit de rijen. Ik moet mets van adellijke vrijwilligers heb ben," meende graaf Banner. „Ik ben het met u eens," zei SSahlhans, die /elf aan nederige afkomst was „Ik verzoek de hoeren de k\\ eriie van den jongen luitenant aan hun koning over te laten," oordeelde Gustaaf Adolf. „Kijk," vervolgde hij, „daar komt juist weer een afdeciing van onze nieuwe artillerie^ In Zweden makeifwe toch het bests oorlogs materiaal." Hoofdstuk XXVil. Na het noenmaal zat de koning met zijn generaals in een afzonderlijke zaal in crè Oud© Herberg. De ernstige zaken, waien blijkbaar afgehandeld', want Saxon liet Fransohe champagne komen en zei rnet ede VToelijk laohje: „Ileeren, welkom onder mijn dak." „!s dit jouw huis?" vroeg Gustaaf ver wonderd'. „Zeker, Sire. Een paar jaar geleden voor het eerste beleg van Maagdenburg, dat Waltenstein, zooals u allen weel, heeft moeten opbreken, reed ik'eens met hem hier langs. De herberg was verlaten. Ik maakte de opmerking, dat de ligging -zoo rrmoien luit strategisch' oogpunt voor som-" riiVg'ri'^1 HïóTginfl-rter~trffs{-ek-errd was. Bovendien die oude herberg lag'daar als een sprookje uit vroegere eeuwen te midden dor don kere beukenwouden, diep verscholen in het groen, en toch slechts een klein eindje van den grooten heerweg verwijderd. De hertog antwoordde met, maar een paar dagen later, ik bad' kern een kleinen dienst bewezen, gaf hij mij de xoopaele op zijn naam en een bewijs van over dracht aan mij. Ziehier Saxon zei hij je idyllisch plekje met wat bosch er bij. Ik heb zoo'n idee, dat die hor- berg je later in de praktijk wel eens goed te stade kan komen. Of hij het nu met zijn sterrewichelaar gelézen had? Ik durf het bijna niet te galooven, waat eerlijk gézegd heb ik noch in Zeno, noch in de sterren ooit veel vertrouwen gesteld, maar toch is zijn voorspelling uitgekomen. Jk stond de herberg in bruikleen af aan Rudolf, een oud wachtmeester van mij, met wien de heerén trouwens r kennis ge maakt hebben, evenals met zijn vrouw Annette, een bekoorlijke zootelaar. Die bei den wilden trouwen. Ze hebben een aantal flinke knechts, ook kuröksiers,en maken bet hier heel goed. Mijn kamers zijn altijd gereed. Meermalen heb ik hier een toe vlucht gezocht en van vermomming ver wisseld." „Dus dit is de herberg, waarheen je met ptinsos Marion gevlucht"-bént?" vroeg de koning. „Ja, sire. Hier bracht ik haar in veilig- ming zonder strijd zal toelaten?" Hij liet de Zuidelijke Staten door zijn secretaris Sewaro een aan duidelijkheid niets tenen- sdhen overlatend antwooid toekomen, waar in lit] zeide, dat hij in do confederatie van het Zuiden gëan onafhankelijke natie mot oen Onwankelbare regeering zag, maat slechts een „eenzijdige en partijdige groep opgewondenon". Hot kalme antwoord va,n Lincoln biachl beroering: liet Zuiden begon te revolteeren. Van alle kam ten drong men aan op 'tegen werking en strijd, van welken aard ook, tegen het „weerbarstige Noorden". Me! don steun der Fransdien violen do Zuidelijk© Staten aan. Het groote drama van den Bondsoorlog, dat vier jaren duurde, was begonnen. Na aanvankelijke overwinningen aan de zijde van de Zuidelijk© troepen, verloren zij cn moesten ten slotte hun laalslovevgeblevie- nen op 9 April 1865 terugroepen. Reeds in Juni 1862 vaardigde Abraham Lincoln voor het Territorium het verbod dor slavernij uit, dat in het daarop vol gend jaar, op 1 Januari 1863 van kracht werd, Zijn groote succes was voor de Uni© aanleiding A bral ui lm Lincoln in 1864 nog maals lot president der Vereenigde Stalen te kiezen. ITij, do populaire, eenvoudig© Amerikaan, de man, die wist wat beleid en wilskracht bcteekendo hij een landsbestuur en een verzoening lusschon hot Noorden ©n Zuiden van het uitgesLrekte Amerika lot stand had gebracht, aanvaardde opnieuw de leiding van dit belangrijk© stuk wereld, dat de Vereenigde Staten van Amerika vormen. Nauwelijks had hij zijn liiomphalen in tocht in Richmond, de hoofdstad van do Zuidelijke Staten gehouden, of hij werd, op Goeden Vrijdag van 1815, door eon goed getroffen kogel van cenraanhangei der Zui delijke Staten doodgeschoten. Dé moord vond plaats, toon de president, gezeten in zijn loge, een iooneelvoorstelling bijwoon de. Den moordenaar, John Wilkes Booth, een actteur, gelukte hei aanvankelijk te ontkomen, docli eon geweldige drijfjacht werd ingezet om h©m te vatten. En ina twaalf dagen vond men hem in een ajïlce- ling soldaten. Daar hij zich tegen de arres tatie verzette, weid hij ter plaats© dood geschoten. Do moord op den geliefdon pre sident was gewroken, maar intusjolven hadden de Vereenigde Staten een groot verlies door rijn dood te boeken. Hooger op. Fiederik I van Ilolienzollern was op reis naar Koningsbergen. Toen hij' even hij Marienburg halt maakte, daar er iets aan zijn reiswagen niet in orde was, vond hij een jongen, die bij het voorspan hoorde cn een groote boterham zat te eten. Do koning sprak hem aan en zeide: Jongen wat eet je daar? Vlccseh mijnheer. Wat voor vleesoh? Raadt u eens? Kalfsvlcesch Hooger op. Ham? Geraden. Den koning beviel de naïeve onbevangen heid van den jongen en hij zette het ge sprek voort. Jongen, voor wica hou je mij? Nu, u kunt wel eöa korporaal zijn. Hooger op. Kapitein misschien? Hooger op. Een generaal soms? Hooger op. Als door den bliksem getroffen sprong de jongen op, trok zijn muts vau zijn hoofd en riep: Hemel, u bent zoowaar de koning zelf. 1 Frederik lachte en gaf den jongen een.' geldstuk. ORANJE BOVEN beid tijdens de verwoesting van Maagden burg Hier speelde zo voor werkvrouw om aan Pappenbeim le ontkomen „Het spreekt vanzelf," vervolgde Saxon, „dat de hoeren hier mijn gasten zijn en nis een uwer soms in do buurt komt en wat uitrusten wil om do een of andere reden, dan is hij hier welkom en volko men veilig. Zelfs Tilly zou h er de roode haan niet durven laten kraaien. De acte op naam van Wallenstein,* hertog van Friedland, ligt ïn de kast van Rudolf eu de macht van den hertog, die zijn op volger Tilly, onder ons, niet veel goeds gunt, gaat "heel ver. Wallenstein heeft nog altijd lange armen." "„Mijn -waarde graaf," zei de koning. „Je schijnt overal schuilplaatsen te hebben en hulp te kunnen krijgen." „Sire, antwoordde generaal Saxon „Uwe Majesteit heeft mij indertijd' opgedragen den geheimen dienst in handen te nemen; zonder den steun van vele zijden zou liet mij onmogelijk zij'n van de bewe ningen va li den-vijand op de, hoogte te blijven." r - „Maai je trekt er altijd zelf op uit, meende Banner, „Dat moet. Het zou een beetje lang duren u geheel op de,hoogte te brengen van mijn systeem van werken en van alle middelen, waarover ik beschik, maar dit 'staat vast, ais men van zijn, mensehen veel, ja soms zelfs het schijnbaar onmo gelijke vergt, dan moet men zelf voor gaan Uwe Majesteit geeft ons immers altijd het voorbeeld'" „Ik weet, dat je in verschillende ver mommingen optreedt. We hebben dat van morgen trouwens zelf gezien, maarkeen goede vriend heeft me veiteld, dat je als zanger altijd zooveel succes hebt. De rol van bard schijnt je, bizonder te liggen, zei de koning. „Zou je iels voor ons willen zingen?" „Zoo'n voornaam gehoor heb ik nog nooit gehad, sire. Een geheele generate staf Ik wil natuurlijk graag iels zingen, maar ik hen een beetje droevig gestemd1. Vanmorgen zijn we door het vcrwoesto Maagdenburg gereden. Ik geloof, dal do markies gelijk beef.: een avonturier is altijd een beetje een gevoelsmensch, en de komende, slag houdt mij bezig., zal dus geen vroolijk lied z-jn." Htf zich oen luit brengen. De sterke banden, die geween-waren ros en zwaard te hanteere.u, gleden nut zacht engevoelig over de snaren. Wordt vervolgd,) W ft» .uit "Htv „«I, (Nadruk verboden). Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een yoor- rangsweg rijdt. I».

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6