I et leggen van k no pen Waar de wijnstok vandaan komt Een glijbaan voor druppels mm ui mmi August de domme, een aardige clown Hoe zou het er uitzien, als werkelijk iemand W? /tyfAh Een der nuttigste cn oudste uit vindingen. Nu de wereld-jamboree van de padvin ders zo vlak voor de deur staat, willen wij jèens verschillende soorten van knopen la- Jen zien, juist orndat vele padvinders in het leggen hiervan zo bedreven zijn. Op bijgaand plaatje zien jullie verschil lende soorten van knopen. In fig. 1 wordt .een heel eenvoudige knoop voorgesteld, [jwelke jullie allen zelf ook kunt maken, prïaar al is hij eenvoudig, daarom is hij piet minder gewichtig als de andere inge- wikkelder knopen, omdat deze eigenlijk de 'grondslag vormt van alle andere vormen, ïn vroeger jaren bedienden de wevers, d'te zich belastten met het weven van tafel- en [^vloerkleden, zich van deze knoop. Men (knoopte twee draden tezamen, en wel op jzo'n wijze,, als je kunt zien op fig: 2. Deze Cweversknoop is wel niet zo vast, maar veel kleiner en neemt dus niet zoveel plaats in. r Behalve deze soorten bestaan er nog een roassa kunstige knopen, want met dezelfde knoop, waarmee wij twee einden van een band met elkaar verbinden, kunnen wij b.v. niet twee kabels vastknopen. Kabels laten zich niet zo gemakkelijk knopen en ^in elkaar vlechten als touw. Er komen evenwel gevallen voor, waarin men' kno- pen moet maken, niet' alleen met linten en banden, maar ook met kabels, zoals zulks b.v. bij het takelwerk op schépen vaak no- 'dig wordt. Het knopen leggen maakt dan pok een niet onbelanrijk deel uit van liet matrozenwerk en het wordt bij hun als een niet gering;e zaak beschouwd,vlug vaste en toch licht weer uit elkaar te halen kno- pen te kunnen leggen. |i De afbeeldingen 3. 6, 9 en 16 zijn de kno- pen, welke de matrozen en schippers bij hun werkzaamheden gebruiken. De meeste zijn'nog niet toegetrokken voorgesteld, ten einde des te beter ie zien, op welke wijze het knoopleggen geschiedt. Bij enkele afbeeldingen .zijn tegelijk de gevallen aangeduid, waar deze of gene knoop toepassing vindt. De knoop op fi guur 17 is, ondtr de hier afgebeelde, on getwijfeld. het moeilijkst te leggen, waar om deze vorm dan ook de liefdesknoop wordt genoemd. Die benaming is natuurlijk symbolisch en wijst op de hechte band, die de ware liefde met 2\ch draagt. Deze knoop wordt vooral gebruikt, als men b.v. een kruik of kan b.Ccfr, waarin water moet worden geschept en geen handvat heeft; dan zijn dergelijke knopen natuurlijk on misbaar. Men legt een strik, volgens fig. 17 en doet die om de kan heen, zoals fig. 18 aantoont. De kan krijgt op deze manier handvaten en men behoeft niet bang te zijn, dat de kan of kruik onder de touwen uit zak glijden, want de touwen houden hem stevig in hun midden. Kunstiger dan alle knopen, welke wij kennen, moet toch wel de knoop geweest zijn, waarvan thans nog een spreekwoord bestaat, dat jullie allen wel eens gehoord zult hebben: n.l. de knoop doorhakken. Het verhaal hieromtrent gaat, dat er in Phrygië een bloedig gevecht ontstond over de keuze van een nieuwe koning. Toen be sloten de Phrygiërs eindelijk 't orakel tot scheidsrechter te nemen en degene tot ko ning te verheffen, die het orakel zou noe men. Zij zonden een gezant naar het ora kel en dit bestemde hem tot koning, die ge zeten op een wagen, met het voornemen om naar de tempel van Jupiter te rijden, het eerst den gezant op zijn terugweg ozu ontmoeten. Deze man was Gordus, een Phygisch landsman. Hij besteeg de konings troon en schonk zijn' wagen uit dankbaar heid aan Jupiter. De landsman maakte aan de dissel van de wagen zo'n kunstige knoop, dat het orai-cel aan hem, die deze knoop zou losmaken, de macht zou geven over de gehele wereld te heersen. Toen Alexander de Grote op^zijn tocht door Azië ook de Jupiter bezocht en zich de voor spelling van het orakel herinnerde, hakte Wj eenvoudig de Gordiaanse knoop, zoals men deze noemde, door en had alzo kans gezien de knoop los te maken! En wer kelijk heerste Alexander lange tijd over een groot stuk van de wereld. Tegenwoordig zeggen wij wel eens, wan neer een oplossing moet worden gezocht in een belangrijke'zaak of er moet een be slissing worden genomen: „Wie zal de knoop doorhakken?" En dit gezégde is on getwijfeld afkomstig van de geschiedenis van Alexander de Grote. Vele mensen, die dit gezegde gebruiken, zullen de herkomst van deze woorden misschien niet eens we ten en toch is het wel interessant/om met zoiets bekend te zijn. Het is de wijnstok, die ons dc heer lijke druiven levert De wijnstok is van alle gewassen die, waarvan de mens het meeste profijt heeft weten te trekken voor zijn behoefte, voor zijn weelde, voor zijn genoegen en voor zijn lichamelijke gezondheid. De wijnstok is ook een der fraaiste vruchtdragende planten. Zijn om de muren en heggen slingerende takken zyn dikwijls heel mooi. De wijnstok groeit in de zuidelijke Euro pese landen zeer welig en vaak treft men daar vlak voor de mooie Villaterrassen wijn stokken aan met mooie groene ranken, die hier. werdén neergezet om de schoonheid van de omgeving te verhogen. De grote, brede bladeren, welke de wijn stok bezit, beschutten de vruchten in de bloeimaanden tegen mogelijke regenvla gen, wind en koude Ook de te felle zonne stralen zouden de vruchten kunnen doen verdorren, wanneer de bladeren zich niet beschermend over de druiven heonbogen. Als alle andere vruchten in de loop van het jaar zijn opgeraakt, kan men nog heer lijke druiventrossen bekomen. De natuur zelf heeft ons het geheim geleerd de drui ven voor de wintermaanden te drogen en als zodanig zijn de vruchten een genot en versterking voor zieken en gezonden. Men perst de wijn uit de druiven. De wijn was dikwijls een ongeluk voor drank zuchtige mensen, maar vaak ook een wel daad voor de zieken en gebrekkigen. L' - Va- August de Domme, die, in het circus de mensen tussen de verschillende nummers door, altijd bezig houdt, heeft verschillende gezichten. Met zijn stemming verandert zijn gezicht. Daar'/n geven wij hier een spelletje, waarmede je veel plezier kunt hebben, want nu kun je August net zoveel andere gezichten iatc-n trekken als hij zelf en jij zelf wilt. Je hebt niets anders te doen, dan de bei- Ofschoon de Grieken en Romeinen de wijnstok ook reeds kenden, werden er toch in die dagen niet veel druiven gekweekt. Italië was het eerste land in Europa, waar de wijnstok groeide. Vanuit Italië gingen de'druiven over naar Gallië, het tegen woordige Frankrijk. De wijnteelt breidde zich in Frankrijk aliengs meer uit. De ko ningen en de grote heren, die de regering van Fankijk in handen hadden, deden alle mogelijke moeite om de uitbreiding van de druiven teelt in Frankrijk te bevorderen. Zij zagen 'voor Frankrijk een mooie toe komst, weggelegd want de druivenleelt werd steeds populairder en de druiven brachten veel geld op. Iedereen plantte in die tijd druiven. Zelfs het kleinste boeren gezin, dat men op zijn weg door Frankrijk tegenkwam, nodigde den vreemdeling uit tot een druivenrr aaltijd. Tot in de paleis tuinen van de versten zag men de druiven- stokken groeien." Later ging de wijnstok meer naar de Noordelijke landen over en ook in ons land heeft men uitgestrekte kassen met druiven. Alleen worden de Hollandse kasdruiven je zijstroken, waarop de verscn;Jüende ge zichten afgebeeld staan, precies langs de rand uit te knippen De clown zelf moet vooral de witte, s'p iok langs het lichaam behouden en ook wui Lo.en tot zijn-naam toe, moet het witte papier blijven. Je ziet onder zijn naam een stippellijn, die door geknipt moet worden en bij zijn kraag, er vlak bovep, ook een stippellijn, die ook doorgeknipt moet worden, zodat je twee gleuven hebt gekregen, waardopr je nu eerst de ene strook met koppen, daarna de andere strook voorzichtig trekt. Op deze manier wisselt hij dus steeds van gezicht. niet gebruikt om er wijn van te maken, doch worden alleen als fruit genuttigd. Zoals het plaatje laat zien, is een druif een tengere heester en als de natuur haar niet ter hulp was gekomen door haar ran ken te geven, welke zij kan gebruiken om muren en hekken te „omarmen", dan zou den haar mooie, kostbare trossen al gauw op de grond en in het zand vallen. De stengel van de wijnstok kan als het ware alle vormen aannemen. Zij kruipt als een slang omhoog en houdt zich stevig vast, wanneer zij een steunpilaar heeft ge vonden. Zij groeit steeds om datgene heen, wat zij met haar sterke ranken kan vinden. Dikwijls vindt men een wijnstok rond een boom gegroeid, welke dan geheel om de stam is gekronkeld. Wanneer men hem van de boom zou willen verwijderen, diende men hem stuk te maken. In de warme landen als Italië, Spanje enz., laat men de wijnstokken langs de prachtige bergen opklimmen en enig mooi is het voor den vreemdeling om te zien, hoe ze zich hoger en hoger om de steenrot sen slingeren en een weg naar boven zoe ken. De wijnstok kan eeuwenwoud worden en is heel gemakkelijk te kweken. De na tuur zorgt eindelijk voor zijn groei. Het is zonlicht, veel zonlicht, wat hij nodig heeft en dan, als de zon is ondergegaan, water. In het paleis van Hampton-Court in de buurt van Londen is een wijnstok, die hon derden jaren oud is en in de goede jaren meer dan 4000 trossen druiven oplevert! In Frankrijk is een wijnstok, die ook heel oud is en jaarlijks 350 flesschen wijn le vert, tenminste als de oogst goed is. Men beweert, dat er over geheel de wereld 1400 soorten druiven zijn. Of dit aantal niet overdreven is, zal menigeen zich wel eens n «v>*i filtw. hebben afgevraagd, maar zo iets is natuur lijk heel moeilijk na te gaan. Het is be kend, dat de zuidelijke landen de heerlijk ste druiven leveren, hoewel de Westland- se druiven, vooral in de laatste tientallen jaren, een ware wereldvermaardheid heb ben gekregen. Als men een druppel water op een vel papier laat vallen, dan zal het water zich onmiddellijk tot een grote natte plek ver wijden en in het papier dringen. Heeft men het papier echter eerst geolied of met vet bedekt, dan kan de druppel zich niet ver delen, doch zal als een licht afgeplatte ko gel over het papier heen rollen. .de kerk met zich meedraagt? ...'.voor een ander met een kromme - ;V:'4 -. V/V' "V rug staat? een ander aan detand voelt? .van woede tegen de muur loopt? Dit feit benutten wij nu voor het vol gende spelletje. Wij nemen een lang sterk stuk geolied papier, daarna stellen wij vier of meer boeken van verschillende grootte achter elkaar op de tafel op, met, de rug naar boven, zoals de tekening dui delijk laat zien. Over de rug der boeken léggen wij nu de lange papierbaan met da len, terwijl het eindé van de papierband in een schaaltje terecht komt. Nu nemen wij met een lepel een druppel water uit een glas en laten dit op de glij baan vallen. De druppel zal proberen zo snel mogelijk naar beneden te komen. Door de vaart overwint hij gemakkelijk de hoog ten en krijgt bij iedere volgende naar be- nederidaling ophieuw vaart, om de komen de hoogte te overwinnen. Eindelijk valt de druppel nu in het schaaltje, dat onder aan de papierband is gezet. Aardig is het om verschillende druppels tegelijk naar beneden te. laten glijden. Zij zullen hun best doen, pm zo, vlug mogelijk hun doel te bereiken en het is, alsof zij een wedstrijd met elkaar, aangaan. Om te zorgen, dat de papierband goed stevig blijft liggen, is het nodig deze met spelden of papierklemmen vast te zétten.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6