STADSNIEUWS SlOOimSSCIi „EDELWEISS'' .Belangrijke opdracht Itonr de N.V, Werf Qnsfo "iet succes uitgevoerd. In opdracht van de „Manchester Ship Canal Company" te Manchester, hoeft do N.V, erf Gusto, oen kraan vervaardigd, welke beschouw d moet worden als een constructiewerk van zeer bizemdero tech nische beteekenis. He Engelsclio maatschappij, welke de opdracht lot den boaw gegeven" had, Iwd als eiscli gesteld, dat de kraan zou be zitten: le. Een opheffende kracht van 250 ton, noodïg voor hot open- en dichtdoen der grooto fcuiaalsluuen. 2e. Een soortgelijke opheffende kracht voor bergingsuoeleinden en 3e. Eeeu opheffende krach t van 120 ton, voor het in-, uit en overladen van zware voorworpen. De werf Gusto heeft deze opdracht, waar aan technisch zeer vele moeilijkheden wa ren verbonden, tot volle tevredenheid dor Engelsohe maatschappij kunnen uitvoeren. Ongeladen verplaatst het schip, waarop do kraan is gebouwd, 1.150 tons. Het pon ton heeft een lengte van 147 Engelscho voet en een breedte van 44 voet en 3 inches. Ongeladen heeft het sdhip een diep gang van 5 voet 6 inches aan den kant, waar de machinerieën zijn geconstrueerd, welke diepgang 13 voet wordt, wanneer de kraan het maximum gewicht min draagver mogen torst De hoogte en de breedte van den boven bouw 69 voet boven het wateroppervlak zijn zoo geconstrueerd', dat rekeming is gehouden met de breedte van het kanaal en de hoogte der vaste bruggen. Om da effectieve Jengte en de stabiliteit van de kraan grooter to maken, is een bi- zondere constructie aangebracht, beslaande uit twee hulp-pontons, welke gemonteerd' zijn aan den achtersteven van het schip. Deze hangen links en rechts buiten boord'. Deze constructie verhoogt de stabiliteit van de kraan, wanneer deze geladen is, met 50 °/oEen tweede genieuze vinding is de bouw van een 150-tons ballastwagen in het ruim van het ponton, welke achter in het schip gemonteerd is en op rads automatisch in de breedte van het schip verplaatsbaar is. Op deze wijze worden de gevolgen van het omzwaaien van de kraanboom indien deze oen zwaar vootr- werp verplaatst opgeheven en is tevens een gelijkmatige kanteling gewaarborgd. De kraan wordt electrisch gedreven door een dynamo, welke in werking wordt ge steld door een stoommachine van 200 pk. met 500 omwentelingen per minuut. De stroom wordt geleverd door een Scho'sche ketel met een warmfeoppervlakte van 970 vierkante voet en een druk van 130 1b per vierkante mch. Verschillende mo toren zorgen voor de energie, nocdig voor de reeds opgesomde doeleinden en wat daarmede in verband staat. Comfortabele vertrekken zija voor de officieren en de bemanning ingericht. Keuring van koplantaarns en gloeilampen voor motorrijtuigen Invoering uitgesteld tot 1 Januari 1939. De minister van waterstaat .reeft bepaald, dat de kenringseischen voor gloeilampen en koplantaarns van mo- - torrrjtuigen deze eisohen zijn on langs gepubliceerd inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zullen wor- - den op 1 Januari 1939. Schiedamsche Reddingsbrigade Demonstratie en onderlinge wedstrijden. Men schrijft ons: Morgenmiddag houdt de Schiedamsohe Reddingsbrigade baar jaaiiijksche demon stratie en onderlinge wedstrijden in de gemeentelijke zweminrichting^ aan den West-Franke landschedijk. Het programma bevat naast de verschil lende vervoer- en bevrijdingsgrepen, het demonstreeren van reddingsmateriaai, oa reddingsbaak, haspel, reddingsklos, en het 'allernieuwste, speciaal voor zeereddingen, de drijfhussen „Eureka", een uitvinding van den heer Kooy. Na afwerking van bovenstaand progiam vangt de demonstra ie van de jeugdgroep aan en daarna nemen de onderlinge wed strijden een aanvang. Behalve banen op do £5, 50 en 100 M. voor de jeugd, ongediplomeerden en gedi plomeerden, noemen wij het nummer ge kleed pop duiken voor dames en honen, waarbij mej. Janny Ouwens, haar titel vasn brigade-kampioen popduiken dames zal ver dedigen. Gezien de vele inschrijvingen op dit nummer, ziet het er naar uit, dat de beker-houdster het niet gemakkelijk zal hebben. De clou van den dag zal wei zijn het nummer gccostumrerd hinde niszwrmmen voor dames en heeren. Vrouwenbad. v.B.n.z.o.z. Wat zoekt de vrouw in het water? Welke mneilijke drang leidt haar? Ziehiet, het gi eindprobleem, waarvoor wij ons geplaatst zagen bij do behandeling van een hoogst ernstige zaak, waarvoor gistermiddag on ze aandacht werd gevraagd door een vrouw. Het is uitsluitend een kwestie voor de vrouwen. De heeren kunnen dit stukje gerust overslaan, want hun belangen staan hier buiten. Maai toch zijn de leden van bet „sterke geslacht" wel zoo nieuws gierig, dat zij deze regelen nu met nog grooter belangstelling zullen lezen. Hoe wel zij er eigenlijk niets mee to maken hebben. Intusschen hebben wij toestem ming van do betrokkenen om het open lijk in de krant to behandelen, zoodat wij er maar in zullen berusten, dat ook „do" man het leest. Ter zake. Nee, neo, behalve dea titel is er geen greintje Schnitzler in dit stuk je, geen fijnzinnig behandeld psycholo gisch geval, geen extreme pointe, mets van dit alles. Het is eigenlijk heel gewoon. Het gaat over domvrouw in het bad. een onderwerp, dat Santerro of Ingres beter ligt dan ons, maar wij zullen er oas aan wagen. Daar gaat-ie dan! Vrouwenbad. Waarom do vrouw or heen gaat? De vrouw zwemt in het bad, pre cies eender als de man. Dat is al her haaldelijk geconstateerd. En wat de vrouw in het water zoekt, is al even eenvou dig. De innerlijke drang, die haar in hel water drijft, moet zonder twijfel gezocht worden in haar zin voor combinatie. De zachtheid van het vrouwelijk karak ter vindt haar evenbeeld in eon van do voornaamste eigenschappen van het wa ter, namelijk dat het op zij gaat als jo er tegen drukt. De bij tijd on wijlen voor komende geslotenheid van de vrouw is eveneens terug te vindon in het water, dat even geheimzinnig den bodem ver hult als het eeuwige mysterie de vrouwe lijke ziel. Maar als er reden toe is, kan de vrouw allesbehalve gesloten zijn...... erx kan de wmd het water niet heerlijk doen kabbelen, al maar kabbelen Zoo komen wij eindelijk tot de zaak zelve. Er is namelijk onrust in Vrouwen- had, er broeit revolutie, er worden plan nen gesmeed tegen bot gezag, er heerscht ontevredenheid on gramschap. De man staat bui tea Vrouwenbad! Onze zorgzame gemeente heeft de bokten en de geiten streng gescheiden, zcodat de vrouw in het bad' heelemaal aan zich zelf overgelaten is. En nu gaat het niet goed.' Er is misschien niet het minste cau sale verhand1 tusschen dit alles, maar eau feit is, dat het niet goed gaat. En daarover is men bij ons komen klagen. Er is een dame bij ons gekomen, die ons verteld heeft, dat de vrouwen nu georganiseerd gaan optreden en ter bestrij ding van de heerschende wantoestanden een vereeaiging hebben opgericht, onder den naam: Vereeniging tot Behartiging ram de Belangen van de Zwemsters van het Gemeentelijk Zwembad. Deze vereeniging en nu citeeren wij letterlijk het schrijven van do seo-etaresse stelt zich voor o.a. aan te dringen op verbetering van de wan-toestanden, die heerschen hij het gebruik van de kleed- hokjes. Kortelings is zij opgericht met 52 leden. De vereeniging hoeft groote plannen, maar d'aarover kunnen wij nog niets publi- ceeren. Wel deelde men ons mede, dat men beschikt over een behoorlijke portie feiten-materiaal, dat te zijner tijd zijn nut zal hebben te bewijzen. Aldus staat Vrouwenbad paraat voor de bescherming van het recht en de oide binnen zijn muren, goed georganisoerd en met hoop op de toekomst, wel toogorust en met vrouwelijk enthousiasme gereed' om den strijd te aanvaarden. Fiat! Stranddieven betrapt. Gisteren is ecu 34-jarigo werkloozo man uit Schiedam, ketelmaker van beroep, op liet strand te Hook va li Holland op hecter- daad betrapt, by 't stelen van een porto- monnaio met geld ait do kleeran van oen bader. De diefstal werd n.l. opgemerkt it oor twee meisjes van 14 en 17 jaar, die hiervan een heer, die in oon strandstoel zat, in kermis, stelden, Bezo heer bicek een agent van - politie iu burger te zijn uit Rotterdam, die voor zijn genoegen in Hoek van Holland was, Deze heeft don dief onmiddeiiijb aangehouden on in be waring doen stellen. De man had de portemonnaio reeds on der liet zand verborgen, doch zij werd spoedig gevonden. 1 Voorts heeft de politie een 23-jarig meis je uit Vlaardingen gearresteerd, dat uit een taschjo, dal zij op het strand had ge vonden, een bedrag van tien gulilm had gestolen. CoUcetc. Door de vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift woidt op 8 September a s. een deuicoilecte gehouden, waarvoor col lectanten zich kunnen opgeven Aleidastraat 72a- - Geslaagd. In Den Ilaag slaagde voor het examen coupeuse-leerares mej T. Kroon; diploma A ontving mej T. Pauwcis; voor eostumière slaagde mej. C. de Vries; voor lingene de dames M Dreuge en G, v. cl. Gang, allen leerlingen van mej Pauwols, Groene- ncfaan 93 Vlug en Lenig. De seizoenvergadering van de korfh3l- DANSENÜ2 Aanbevelend, BEK» vereeniging Vlug en Lenig zal gehouden worden 8 September a.s. in Gebouw Een dracht Passage Theater. Pygmalion". .„Do speurhond van Alaska". Ook iu Schiedam heeft de film „Pygma lion" hetzelfde geweldige succes als hair in de andere steden van Nederland' Ion deel viel. De belangstelling voor dit film werk, waarin zooals men weet Lilly Bouw meester zich als de meest vooraanstaande Nederlnndsclio filmster ontpopt heeft, was zoo groot, dat de directie van liet Passage theater zich genoodzaakt heeft gezien het le prolongeeron. In hel vooiprogramtna draait eveneens voor do tweede week „De speurhond van Alaska." City theater. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen rle volgende geneeskundigen den dienst waar: J_ C W. Groenewegen, Burg. Knappert- laan 41, en J. 7. S. de Maever, Burg. Knapperllaan 30 Morgen zijn geopend de apotheken win de firma Van Westcndoip, Emmastmat 1, en de Rembrandt apotheek, Hembrandt- laan 5b. De verjaardag van H. M. de Koningin Kinderfeest „Gusto". Zooals elk jaar het geval is, zullen de kinderen van de Buurtvereeniging „Gusto" op 1 September feest vieren ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin. Om 7 uur begint dit feest, dat in Musis Pairum gehouden worden en waaraan hel gezelschap Barthly zijn medewerking verleend. liet muzikale gedeelte wordt ver zorgd door den heer Voortman en zijn ensemble. Tusschen de bedrijven door zullen den kinderen versnaperingen worden aangebo den. „Sanders van de Rivier". „De Veroveraar van Inilic". „Sanders van de Rivier", de hoofdfilm van deze week, speelt in Afrika, waar dui zenden inboorlingen, onder Engelsohe heer schappij, elke stam met zijn eigen hoofd, doch alles in werkelijkheid wordt be- slnuru door een handjevol Europeanen. Cért van deze mannen was Resident San ders. up een dag komt kapitein Hamilton van zijn reis terug met een vreemde in- booiling, die „Lord Sandi" wil opreken. Sanders herkent in hem de ontvluchte gevangene Rosambo, een kloeke handige kerel. Sanders stelt hem aan als hoofd van een der stammen. In deze functie krijgt hij opdracht om den "stam, die geregeerd wordt door den ouden koning Mofolaba. te onderwerpen; omdat deze stam ervan brseluildigd wordt vrouwen van andere stammen te hebben geroofd. Rosambo doodt don bevelhebber en de oude ko ning zweert hiervoor wraak te zullen ne men. Hij is echter hang voor Sanders. Een van do knapste meisjes,dat door d'e slavenhandelaars1 was buitgemaakt, wonlt door Bosambo als vrouw uitverkoien. San ders noemt nu eenigen tijd rust en nu acht de oude koning het tijdstip om wraak te nemen, aangebroken. Ferguson, San ders plaatsvervanger, komt in een zeer moeilijke situatie. Hij wordt door koning Mofolaba gedood.' Sanders ontvangt be richt, dat Bosambo alleen op weg is naar den koning en hij neemt dadelijk een snelle boot om naar Mofolaba's woon plaats te gaan, die juist wraak wil ne men op Bosambo en Lilongo, diens vrouw Sanders weet met luitenant Tibbets Bo sambo en Lilongo te ontzetten en Co ders roept zijn volk bijeen en wijst Bo sambo aan om de leiding over te nemen. Als bizonderheid kan vermeld worden, dat de directie van 'City hot publek na afloop der voorstellingen in staat stelt een bijdrage te storten in door den com- mis«arm van politie verzegelde bussen ten bate van de nagelaten betrekkingen van den bij den noodlottigen brand' te Hel mond om het leven gtekomen directeur van de bioscoop aldaar. Als tweede film gaat „De veroveraar van Indie", een zeer sjwmnend verhaal, met Ronald Colman en Loretta Young in de hoofdrollen AGENDA. SCHIEDAM, Passage Theater, 815 uur. Pygmalion. De speurhond vain Alaska. Zondag 1 en 4 uur. Matinee; Za terdag en Woensdag 2 uur. Do speuihoml van Alaska. City Theater, 8.15 uur. Sanders van de rivier. Veroveraar Van Indie. Zondag 3 en 5 uur. Matinée. Heden en morgen. Rottordamschcdijk, Lunapark. 1 Sept. Musis Sacrum, 7 uur. Kinderfeest „Gusto". 8 Sept. Gebouw Eendracht; 8 uur. Ver gadering Vlug en Lenig. ROTTERDAM lieden e.v.d. Arena, 2.15 dn 8 30 u. (Zon dag ook 5.15 uur.) Do Csardns- vorstm. Heden c.v.d. Tivoü, S.30 uur. „De Rotter dammers". 't Cafétje Bioscopen. Capiiol, 2.15 u. 8.15 u. Sterker dan do wet,- Scheiding op korten ter mijn. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Prins en Bodel- knaap. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Elophant Boy. Olympia 7 u. 9.15 u. Renbaan sensatie. 'rmscs. 2.15 u. 8.15 u. Zonon van de Zuidzee; Een vorstelijk avontuur Studio '32 2 u. 7 u- 9.15 u. 't Jochie. Thalia 2.15 u. 7 u. 9.15 u Chingching. Concert. as GLAS m LOOD. m N.V. v. KA fWIJK's GLASHANDEL TELEFOON 68735 Voor de uitvoering morgenmiddag to 1 uur in do Plantage te geven door hel Stedelijk Muziekcorps, is het volgende programma samengesteld 1. Uncle Sammy, Marsch A. Holzman 2. Ouverture Der Zigcuncrbaron Joh. Strauss 3. Bonausagen, Wals J. Fucik 1. l'Arlésienno (Suite 4 deelen) 1. Pasto rale; 2. Intermezzo; 3. Menuettto; 4. Farandole G. Bizet 5, Largo, van H,indol H, II. van Vleuten 6, Officer of the Day, Marsch R. B. Hall G. A. DE WINTER Westmolenstraat 16-131 Telef. 68519 GftRAG£ „UNIQUE" 'l'SS'oteSi'f RADIO-ELECTRICITEIT C. v. d. MOST 5 Rechtszaken De „Docjocng". P^shi© van. den tinbuggermo'on Do-o- joeng", met bestemming Uitlijou, gesleept door do sleepboot „Dumber", was op 18 dezer 36 OL Noord en 15.02 Oost. Kunst en Wetenschap Het nieuwe bestrijdingsmiddel tegen meeldauw op rozen. In verband met de proeven, die ccnig© weken geleden in het Rosarium in liet Vondelpark werden genomen met een nieuw chemisch preparaat tot hesüijllmg van de meeldauw op rozen, vernemen Wij thans, dat de plantenziektokundigc dienst te Wagenmgcn, die deze proeven met groote belangstelling volgde en de resul taten onderzocht een gunstige uitspraak heeft gedaan inzak© do geschiktheid van dit bestrijdingsmiddel. Aan den uitvinder, don tuinder J. C. Krey te Amsterdam, word medegedeeld', dat het middel een goede uitwerking heeft. liet drijvende Poolstalion. Het drijvende Noordp ooi s tal i on heeft in drie maanden tijds een afstand' van 539 kilometer in gebroken lijn en van 395 kilometer in rechte lijn in Zuidoostelijke richting afgelegd. Dc schots bevindt zich op het oogenblik op ongeveer 600 kilo meter afstand van de Groenlandzee, waar heen zij afdrijft. Om dezen afstand af te leggen zal de schots neg minstens vier maanden noo dig hebben. Op 20 Augustus bevond' het station zich op 87 .graden 8 minuten Noorder-breedte en 2 graden Oaster-leng- te. Er is dus in drio dagen geen veran dering in haar positie gekomen. Reeds twee dagen valt een fijne regen en hangt er mist boven het Poolgebied. Do tem peratuur hcdïaagt nul graden. Kerk en Schoei Bedreiging met doodslag. Do officier van justitie te Assen eisehte gisteren tegen J. S. to B a rgor- O os ter veen, gemeente Ernmen, can gevangenisstraf van acht maanden wegens poging tot dood slag/op 13 Juni aldaar gepleegd. Hij zou ■n 1. De J. aldaar met een bijl bobben be dreigd onder het uitroepen van de woor den: „Man, ik zal je do liersens inslaan." Bovendien had verdachte, dio reeds meerdere malen veroordeeld is zich be vonden in het zg. bewakingsgebied aan de grens, terwijl dei .toegang tot dat ge bied hem ontzegd was wegens smokket- affaires. Eveneens stond wegens bedreiging met doodslag terecht Geert P. uit Eemster, gemeente Dwingeioo, Hij zou zijn zustor on broer, bij wien hij inwoonde, met een mes hebben bedreigd. Tegen hem eischte de officier van justitie vier maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. De verduistering bij de Ger. Kerk te'Asscn. Voor do rechtbank te Assen stond gis teren terecht Antonio Willem B. to Assen wegens het opaeltelijk verduisteren van een bedrag van f1890, toebehoorendc aan de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Assen, waarvan hij diakenpermingnieester was, en een bedrag van £456,50, hetwelk hij onder zich had als penningmeester van de Vereen, tot Instandhouding van het Militair Tehuis te Assen. Deze verduiste ringen had verdachte gepleegd in hot tijd vak van Januari 1936 tot Maart 1937. Verdachte bekende de feiten ön toonde berouw over hetgeen hij gedaan had. Als getuigen weiden gehoord drie personen, die de kassen hadden nagezien en do te korten hadden geconstateerd. D'e officier van justitie zeide, dat bij het bepalen van de straf rekening gehou den diende te warden mot het foit, dat hot hier belangrijke bedragen betrof cm dat verdachte het volle vertrouwen ge noot van de betrokken instellingen, waar hij nog kwam, dat verdachte een behoor lijke betrekking had. Ten gunste van ver dachte kon alleen worden aangevoerd, dat hij nog niet eerder met den strafrechter in aanraking was geweest. Er was ook een reciassieeringsrappoxt uitgebracht, doch de rapporteur kon daarin niet tot een be paald voorstel komen. Dlo officier eischte tenslotte een ge vangenisstraf voor dem tijd van 8 maan- den. De verdediger inr. Ton Holte uit Assen pleitte clementie, waarhij hij er op weos, dat verdachte in de moeilijkheden was gekomen door ziekte van zijn vrouw on hemzelf en doordat hij een zeer slordig beheer voerde zonder verantwoordelijk heidsgevoel. Godsdienstige samenkomsten Ncd, l'rolcstantcnbond. Kerk Westvest. Zondag, half 11: ds. H. H. Dorgelo, He.rv pred. te Naarden. Nut. Dcrv. Genu Groote Kerk, Lange Kerkstraat. Zondag, 10 uur: ds. F. Dom van Oost- kapelle. 5 uur: ds. Broers. Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat. Zondag, 10 uur: ds. C. M. Krijger, van Beverwijk. 5 uur: ds. Van Reken, van Overschie. Westeikeik, Westfranke- tandschestraat. Zondag, 10 uur: ds. Bokma. VereenigingslokaaL Zondag, 10 uur: Jeugdkerk, de heer H. van Roon, van Vlaardingen. Wijklokaal Gorzen. Zondag, 10 uur: de heer H. Ussotstein. Gebouw Irene. Zondag, 10 uur kindersamenkomst, mej, S Voogct Oosterker k. Zondag, 10 uur: ds. O. Vonk. 5 uur: ds. Ph. J Huyser, van Wastor- lee. Plantagekerk. Zondag, 10 uur: do heer A. A. Oosten brink, cand. te Dedemsvaart. 5 uur: ds. C. Vonk Juliana k er k. t Zondag, 10 uur: ds. Ph J Huyser, 5 uur: de heer A. A. Oostenbrink. Ei ang. Lnlh. Gcm. Lange Nieuwstraat. Zondag, 10 uurds. J. Borgma, Ev. I.uth. pred. te Groningen. Chr. Gcref. Kerk. Burgemeester Knappertlaau, Zondag, 10 en 5 uur: ds. P. Zwier. Oud-Knlh. kerk. Dam 30. Zondag, 10 en 4 uur: Dienst. Ned. Herv. Evangelisatie. Gebouw Eendracht Zondag, 10 en 5 uur: ds D J- v- Graaf, Herv. pred. te Schoonhoven. Leger des llcils. Lange Haven 2 7, Zondag, 7 uur: Bidstond. 16 uur: lleiligingsd.onst. 3,45 uur: Openluchtsamenkomst m het Sterrebosch. 8 uur: Veilossiagspredikatie. Kapitein© W. Doek leidt de bijeenkom sten. Dinsdag, 8 uur: Soldatcnsarrenkomst Woensdag, 8 uur: Ilcilssamenkomsl door majoor J. Kerkman. Dondeidag, «lialf 3: Gezinsbond. Herstel» Aj.'is.u.i'rke Zcndingsgcniefinte. Stadhouderslaan 2 6. Zondag, half 10 en 4 uur: Dienst Stads Evangelisatie Jeruël. Goereeschestraat 1 Zondag, 10 uur: Opbouwingssarrenkoaist 12 uur: Kindersamenkomst. Dinsdag, 8 uur: Vrouwenvereniging BANDMUZIEK IDEALE PARKET VLOER *s Zondags van 3 tot 6 uur concert „TRIANON" B.K.LAAN, HOEK JUL1ANALAAN jr. Or%a mi mi w r:ii nm Gezelligste Bar van Schiedam Nog eenigo leden gevraagd voer Bïliard- en Kaartclub VLAARD.D1JK, HOEK REMBR.LAAN SLAVENBURG HOT1ERODUK *'86 TELEF, 6 7 776 Gcref. Kerk.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2