v t lb r a ABDIJSIROOP Stop dien hoest TW4EEDE BLAD SGHSÉDAfVSSCHE, COURANT Gemengd Nieuws Mijmeringen. AKKER's versièrkie ZATEIIDAO 21 AUG. 1937 No. 21(539- Sport Het 50-jarig bestaan van den Aig. Ned. Politiebond Internationaal sporlfcesl op September in hel Olympisch s Stadion. Op, 2, 3 en 4 September a.s, is hel leest voor de Nedortandsche dienaren van den Heiligen Hermandad: do Algemeen© Ncderlandselio Politiebond "viert dan haar 1 50-jarig bestaan. Natuuilijk mag in het i Kader' van deze feestelijkheden de sport, j dit belangrijke onderdeel van de physidke i on Sgeestelijk'o gesteldheid van de politre- mannen, «iet ontbreken m. daaromzal er op den laatsten dag (4 September) een groot sporlfeest in liet Olympisch S lad ion 1 to Amsterdam worden gehouden, waaiaan een internationaal cachet wordt verleun door het deelnemen van oen elftal der Engelsehe „hobbies". i I Het. eerste deel van liet sportfeost be staat uit athleliekwedstiïj'cten. Het hoogtepunt van den dag komt daar na in den vorm van oen voetbalwedstrijd tussehen een" Nederlandse!! politic-elftal, waarin békende spelers^ "als hagend aal, Ha alk, Jan Ilallc, e.dl zijn" opgesteld, togen een Engalsch politie-olflal "van do Metro politan'police uit' Londen. .Scheidsrechter is de lieer van Moorsd. In de rust van don voetbalwedstrijd zal nog een ruiterdemonshatie worden gege ven door de Amsterdamsehe politieruiters, terwijl oék klassikaal brugtumen op het programma staat door de Grcxningsche po litie. Aanrijding door vrachtauto .1 Personenauto in do flank ge- 1 ramd. Vier lichtgewonden. Gistermiddag om vijf uur heeft zich te Nieuwerbrug (Z.II.) op den rijksstraatweg Leiden—Utrecht toen hotsbig voorgedaan tusschcsn een vrachtwagen ton een perso nenauto, waarhij vier personen verwondin gen van hokten aard opliepen. Het ongeluk gebeurde, toen twee vracht auto's, die uit de richting Bodegraven kwamen, links den weg wilden oversteken naar het parkeerterrein bij do kiosk.„De "Witte Wimpel". De bestuurder van do üvoede vrachtauto, wiens uitzicht door den voor hom rijdenden wageh belemmerd werd, merkte de van den anderen kant komende personenauto te laat op, met het gevolg, dat ©on aanrijding niet kon worden voorkomen. De personenauto, die vrij groote snelheid had, werd door de vrachtauto in de flank gegrepen ton in elkaar gedrukt. Dto inzittenden waren, de bestuurder, de hoor W'. A. Cr. Peters uit tlbbergen en zijn twee zoons de hoeren G. M. on A. M. Wi P,elera, alsmede twee Duitschers, de boeren II. Jansen uit ;Cleve en iemand uit Krefeld. Alleen 'de hoor G. M, Peters bleef ongedeerd. Do vier anderen liepen snijwondon op, doch de heer Jansen had bovendien oen gescheur de knieschijf en twee gekneusde ribben, ilij is in algemeen ziekenhuis to Woerden verbonden, waarna luj naar zijn woonplaats kon worden, vervoord. De overige drie gewonden zijn op do plaats valn het on geluk door twee doktoren behandeld on konden eveneens naar hun haaidsteden terugkomen. Do vrachtauto werd eveneons ernstig beschadigd. Tegen den bestuurder, zekeren A K. uit Leiden, is proces-verbaal op gemaakt. De Wielrennen wereldkampioenschappen Kopenhagen te Van der Vijver bij de training ernstig gevallen. (Van een speeialen ANP-verslaggever,) Gistermiddag heeft zich bij de training voor de wereldkampioenschappen op de ördrupbaan te Kopenhagen, een ernstige valpartij voorgedaan, waarvan helaas een der Iloilandsche deelnemers het slachtoffer geworden is. De Iloilandsche amateur-sprinters waren hun baantje aan het lijden, onder toezicht van den trainer, Guus Schilling. Op een gegeven moment kwam door het springen van een band Van der Vijver te vallen, terwijl bovendien twee Engelsehe rijders over hem heen tui melden. Dc Ördrupbaan. is van cement, zoodat het geen verwondering be hoefde te wekken, dat Van der -Vijver ernstige schaafwonden had opgeloo- pen. Vooral het rechterdijbeen was er minder goed afgekomen, lerwijl ook de rechteronkel en zijn rechterhand geblesseerd waren. Een Deensche geneesheer heeft onzen landgenoot direct verbonden en naar zijn hotel laten overbrengen. Toen wij Van den Vijver gisteravond bezochten, lag hij, geheel in verband ge wikkeld, te bed Vanzelfsprekend was de stemming verre van opgewekt. Immers he denavond vangen de kampioenswedstrijden aan en juist_ op den eersten dag worden de sprintwedstrijden voor do amateurs ver werkt "D-polijk zal hij, na een goeden nadK «eden zooveel opgeknapt zijn, dat hij te kunnen starten, doch al zou dit het geval zijn, dan nog is een onzer besté I'-amateursprinters ernstig door zijn blessure gehandicapt. Sir Malcolm Campbell in zijn race-boot op liet Lago-Mag- giore, tijdens de training voor de recordpoging over een afstand van 1000 meter, waartoe een baan van 7 kilo meter uerd uitgezet. sss Het is natuurlijk ook wel aardig om een rijkbloeiondo dahlia te hebben met wat [deinero bloemen, dat is tenslotte cea kwestie van smaak, de ervaring leert ons al spoedig wat ons het besto bevalt. A. C. MULLER—ID'ZEBDA. door MARK (MANNING 3) Te gedachten van beide mannen vlogen ar Diana, De toestand liegen rrltiek te worden. Door do onverwachte gevangen neming van Alam Khan, bijgenaamd de Cobra, was voor lien slechts een situatie ontstaan, weinig belangrijker dan den bi zonder roodo dageraad op een gewonen werkdag; een spanning, niet ftl te hinderlijk voor een geest, er «aan gewoon gespannen te zijn. Maar Diana? Do ge dachte aan de mogelijkheid', dat zij over geleverd zou zijn aan oen bloeddorstige, dweepzieke bevolking, vervulde den resi dent en zijn metgezel met angst Indien Labak in opstand kwam, zou Alam Khan of wel de Cobra in vrijheid gesteld wor den en in minder dan een uur do hel losbarsten, Het halve bataillon Gurkha's en de met muildieren bespannen bergbaiterij, welke Sir John per radio had aangevraagd, waren pas ondenveg en konden eerst na een marsch van zes dagen te Labak ver wacht woiden; dit feit verergerde nog liet perspectief van de naaste toekomst. Adder de oleanderhaag naderde het dansende licht van een lantaarn. ONZE TUiN. De dahlia's bloeien. In Augustus bloeien de dah'ia's vol op en dus is het nu do juiste tijd om ze eens" van nabij te bekijken, en als we een merkwaardig ras of een fraaie va riëteit ontdekken, dan schrijven we die vast op om in het voorjaar een aardig sortiment samen te kannen stellen. In de laatste jaren hebben de kweekers zich dermate op de dahliacultuur toegelegd1 dat we ze thans met recht tot de beste tuin planten mogen rekenen. Elk jaar komen er weer nieuwigheden bij, het is daarom ondoenlijk om een lijst te geven van de mooiste variëteiten. Voor tuinversieiing komen oa in aan merking, de decoratieve, de cactus ca de semi-cactus,'Jde pompon, de halskraag" en de mignondahlia's. Wie van groote bloemen houdt zal ze ker enkele grootbloemige Ameiikaansche dahlia's kiezen, de planten zelf zijn echter ook groot, zoodat we er in een kleinen tuin wat voorzichtig .moe moeten zijn Wat de cactusdahlia's betreft, hiervan wa ren de stelen vroeger erg slap, doch dit is gelukkig thans zeer verbeterd. Omdat dikwijls de overgang van decoratieve naar cactus-Dahlia's gering is, worden de lus sclienvormen tegenwoordig semi cactus ge noemd. Voot kleine tuinen zijn de mignondah lia's ideaal, ze behoeven niet opgebon den te worden, want ze blijven laag en bloeien ongemeen rijk. IVel moeten de uit gebloeide bloemen altijd meteen verwij derd worden, anders "houdt de bloei ontij dig op. Ze worden ook wel eens perk- dalilia's genoemd, omdat ze door hun nette struikvorm zoo uitermate geschikt zijn voor perkbeplanting. Ook in groepjes van drie of vijf stuks vóór in den bor der geven zij zeer veel effect. Willen we ons op groote bloemen toe leggen, dan laten we steeds de hoofdknop doorgroeien, terwijl we de zijknoppen tij dig nijpen. De commandant van hot kleine cavale rie escorte van de residentie kwam rap port uitbrengen. Na Sir John Lindsay kende geen enkele blanke Yanistan beter dan majoor Ralph biereer Hoofdstuk II. De Swastika Gouron, „Is er nieuws, Mercer?" vroeg sir John. Do magere persoon in khaki belastte den gesp van zijn sabelriem en iteek aan dachtig naar de lantaarn in zijn hand. „Niet veel bizonders, sir John; één van onze wachten beweert, dat een dichte menigte voor de gevangenis slaat te schreeuwen. Ik geloof niet, dat er iels ernstigs van zal komen Albans van avond niet" Zijn gezicht betrok. „U wilt er wel aan denken, sir John, om de blinden van uw slaapkamer te sluiten? Ze schieten giaag, indien ze licht zien Ik heb miss Diana gewaarschuwd. 3 Giay, ik dank je nog wel voor dien pot tabak)' Je bent zeker er geen verlet van te zullen hebben?" „Heel positief.", (Het was zijn laatste pol, maar Mercer's voorraad was op.) „Nu, slaapt u wel, sir John. Bonsoir, Giay." „Wel te rusten, mijn waarde. Waak over onze haardsteden," antwoordde opge weld Gray. „Ik zal doorgaan met mijn uiterste best to doen," beloofde Meroer. Do tamboers scandeerden de laatste woorden. Do resident streek met zijn Brcult met de traditie. F,r is in do jaren na den wereklooilog een groep van litteraire- jongeren in ons land opgestaan (schrijvers en dichters als Marsman en Slauerhoff), die met eten voor het tijdsgewricht typische verholenheid bun standpunt ten opzichte van de oudere ge neraties, niet alleen, wat de litteraire, maar evenzeer wat de geestelijke, filoso fische, religieuze, politieke aspecten der samenleving betreft bepaalden. Zij na men bewust stelling op alle gebieden des levens en zetten op luiden toon hot hoe en waarom dier keuze uiteen. Marsman noemde zijn generatie „losgelaten", sprak (in 1927) van een „scheur" in de ontwik kelingsgeschiedenis der mtonschh'eid, „en do ouderen achter die scheur kunnen niet verder doordringen". Do nieuwe Nederlandse!» litteratuur, welke op den grondslag van deze overtui ging, deze bewuste breuk mei alle tra ditie is ontslaan,-hééft een kortstondige, felle, bloei gehad. Het is luer niet de plaats voor eenbeschouwing van haar Roermond herbergde deze weck weer eens voor een dag militairen. Als oiule gar nizoensplaats herleefde de Roerstad een oogenblik, want honderden nieuwsgierigen, waren op het marktplein aanwezig bij dc olficieclc begroeting door het gemeente. bestuur. yye waarde als cultuurgoed voor den Neder- landschen stam. Maar de snelheid, waar mee het productief vermogen der gene ratie verwelkte, beteekent, dat haar geeste lijke voedingsbodem arm aan vruchtbare sappen is geweest. Breken met de traditie. Wie, die zich in de itmeihjke betoeterds daarvan ver diept,' is achteraf verbaasd over de kort stondigheid der driftige bloei? Kan er kolossaler vergissing begaan worden dan een bqraaide generate „losgelaten" te noemen, d.w.z. ontdaan van de banden, welke elk nageslacht aan zijn voorgeslacht binden, en daarmee aan mi schier ein deloos verleden? IIcl zou gemakkelijk zijn het woord van Marsman in hot absurde to trekken, en dan belachelijk te maken. Naar zijn uiterste consequentie mag men het echter niet beoordeelon. Dwaas kan het voor het tijdstip, waarop do wereld een losbandige bende geleek, welke naar haar ondergang in buitensporige genot en winzucht scheen te snellen, geenszins herten. In den maalstroom der naoor- sclio zinneloosheid en zinsbegoocheling ont sprong het aan een gemoed, dat felle levensdrift koel en zakelijk meende te kunnen belijden en rationeel behoerschm. Do groote fout, die men maakte was deze: dat men met negatie van al de culturcde schatten, welke de monschhcid in den loop van eenige tientallen van eeuwen heeft vergaard, zich ©en levens beeld wilde scheppen louter uit toigen inueilijk ramogen. Dn „breuk met de traditie" selne-ef dat als 't waio onver biddelijk voor. De schatkamer der hislo- hand over zijn voorhoofd on keek naai de lucht. „Di had gelijk," mompelde hij. „We krijgen onweer, nog weer zoo'n verwenscht omveer."1 IIccl in de verte begon een schelle stem (o zingen. Het was het Mohammedaansche Credo. En iusschen het gezang en het stads- nrmoer door steeds het meedcogenloos tromgeroffel. „Hoor je dat?" vroeg sir John ernstig „Dat beteekent, dat de Mollah's lusschen- beide komen. Gister hebben ze het pra irje verspreid, dat de Protect een engel zou zenden om Alam Khan, den Cobra, te be vrijden Wat denk jo er van?" „Hebt u dal veihaal gehoord, dat in den bazaar in omloop is, over den „Man met den Sluier", die zich van den „Spiegel van Priester Johannes" zou hebben mees ter gemaakt?" informeerde Cray „liet is beet interessant: er wordt beweerd, dat wie de bezitter er van is, de weerspiege ling van alles wat op do wereld gebeurt, er in kan zien...'1 „Werkelijk Gray," protesteerde sir John, „voor iemand van ondervinding als jij... die al zoolang bij den geheimen dienst werkt...'1 Gray lachte schamper. „Ja, ik geef toe, dat het zondeiling klinkt Maar heusch, sir "John, het hoofd van mijn kameeldlijvers beweert bij hoog en laag, dat in zijn land een legende beslaat, volgens welke een zekere Priester Joliannnes "eertijds een burcht hoeft be zeten hier in deze bergen, Nu, dat geloof ik graag." lie werd door deze jongoren niet betre den, of deden ze het nog wel dam werd een vlugge elenzijdige kous gedaan, schijnbaar geschikt om hun opvattingen, hun overtuigingen en vooroordeelen ito rechtvaardigen. De hevigheid vooral waar mee ze tegen de nog levende schrijvers generatie uit do school van 80 te velde trokken, hield hen '-af van toen bezinning op wat bet verleden aan ononibeteriijket kennis en inzicht vermag te openbaren. Breken met de traditie. De „oorlogsgene ratie",die dit woord in baar vaandel schieef, is sneller en luidruchtiger van stapei geloopen dan eik vorig scbrijvars- goslacht. Maar haar driftige vaart was fcoil, korter nog dan die der schoonheid en genotzoekende Tachtigers. Eia na de oorlogsgeneratie zijn er geen figuren valt werkelijk groot formaat moer opgestaan. Dc hedondaagsche Ncderlandscho littera tuur beweegt zich op een bedenkelijk laag peil. De vergissing, hoe kolossaal, is natuur lijk niet onherstelbaar. De breuk met bot velleden kan worden verholpen. Verdien ping in wat voorgeslachten gedurende eeuwen aan waardevolle geestelijke goe deren hebben verzameld ton overgeleverd, bezinning op wat daarvan voor onzen tijd bezielende ©tementen bevat zal in staat zijn een nieuwe gezonde en belang rijke litteratuur in het aanzijn te roepen. Verdieping en bezinning. Ach, is er éón levensgebied, waarop deze bolde vermo gens niet aan liet werk behoeven te wor den gezet 1 S. van Mariëngaarde. I Sir John klikte ongeduldig met zijn „Die jongelui... Indien een deigebj.-ce plaals bestond, Giay, dan hadden wij al lang er van hooren spreken. Van hooren zoggen kennen we enkele verspreide mines, Grïckscho, geloof ik Maar dat idee van jou is fantastisch „Dal weet ik nog niet, sir John Hier in de beigen zijn genoeg ontoegankelijke dalen, waarin zoo'n formidabele resting |«ost \ciboigcn kon zijn, zonder dat hel aan iemand bekend is en zelfs onzii hibnai van uit een vliegmachine Ik voor mij \cnnocd, dat de „Man mei den Simei" in een dergelijk oord zijn hoofdkwartier heeft En indien het zoo is, zal ik liet uilvinden." „Ik hoop, dat je succes zult hebben Maar zooals ik al gezegd heb, je dwaalt :'t of andere luitje van leem zou meer in zijn lijn liggen Om van iemand te sp,e ken, die wel degelijk beslaat, heb je toe vallig ooil dien kerel, dien ze den Cobra noemen, gezien? Zes voot negen duim, met een neus als een kromzwaard en een baard tot zijn middel. Een geweldige bruul. Jij meel zes voet en vier duun, is liel niel?" 1 „Plus een kwait..." Beide mannen zwegen, hoog in don he mel fiool klagend een verloven kogel Gray boog zich voorover en doofde rijn eindje sigaar in het aschbakje „Hebt u Gaibraith nog gekend, sir John?" vroeg hij zaclil. „Ik bedoel wie vóór mijbelast waas met dc opsporing van den gesluicrden man De sigaar van den resident gloeide. „Ja... Waarom?" i Ei kwam geen anLwoord Daarop: „Ifot was immers de zevende, die gezon den weid, niet Gnay?" i „De achtste" i Het tiomgeioffcl was geëindigd en de klaagtonen van do schalmei begonnen op nieuw „Gaibraith Sahib wist te vee!." Van uit-do diepe duisternis richtte een fdhcuoine slojn zich lot hen, oen slem, die van heet ver scheen te komen. De resident rul te een kollen vloek en Clr.vy, hteld mol een kort sissend geluid zijn adem in, l.angzameihand word de silhouette van' den vicomdeling duidelijk omlijnd, even als oen e'.ectriseh gloeiend gemaakte draad bij gedeelten zichtbaar wordt. Doch er was geen enkel schijnsel, dat op of om hem viel, mets dan do dichte mallich- tendo ncvelgcstaüe, die zich, zonder dat liter voor ecu waarneembare oorzaak be stond, gaandeweg aftcekendo. Vlak bij hen op den grond hurkte, ge huld in oen wit lmnCn gewaad, de Sa.lhu', een Ihndoesche asceet met ernstig gelaat. Midden op zijn borst fonkelde een naar liet scheen uit lichtende robijnen bestaande Swastika. Zijn vieemd schittoiende oogca richtten zich dooi borend op heide Engel- schen „Wel verduiveld, Gray, hoe is dat indik vidu hier gekomen. Is het éón van joüj mannen?"- J (Worr7l vervolgd.) i t DUK NoJorlautlsclio bowerkixu; door MARIE DE BEUIONTE •Ah. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien. alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdbsiroop is vanoud» een natuurlijk kruiden- middel» bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker vernissende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is In de nieu-we Abdbsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de atof wetke er bestaat, namelijk de „codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- cenigt dus nu In rich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop ,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f2.—f 3.50 p. flacon long.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 5