ÉÉRSTE BLAD. DE STRIJD IN CHINA Dinsdag 24 Augustus 1937 FiBmglinsters 90ste Jaargang. Tol. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. DUITENLAND De Japanners schijnen in Sjanghai belangrijke troepenafdéeiing aan land gezet te hebben. Hard nekkige tegenstand der Chineezen. In het Noorden is de Nankaiipas door de Japansche troepen bezet. f Het voornaamste voorval te Slianghai was gisteren liet aan. land brengen van flfdcelingen Japansche. troepen. Ds berich ten hierover spraken elkaar aanvankelijk tegen. Itet eerste bericht was van Chineé- sclie zijde en meldde, dat de pogingen ;ont troepen aan land te zetten, 'verhin derd was. Weliswaar was het gelukt om een duizendtal s öldaten bij'het'fortj AVoe- SQcng te doen landanj doch hotgros .der Japansche troepen kon niet aan land ko men. V .V.' :.".L Van- Japanschezijde werd echter mede gedeeld, dat 'juist het gros der troepen wel aan land gebracht kon worden, on danks den heiligen tegenstand der Chinee zen. Aan don kant der Japanners vielen tachtig dooden, terwijl bij de Chineezen de verliescijfers voel grooter moeten 'zijn.. Een feit is in ieder geval, dat hot. Ja pansche vlaggesühip Idzóeirio weer terug gekomen is op zijn oorspronkelijke plaats, vanwaar het gedurende een etmaal afwezig was geweest, zoodat do veronderstelling niet gewaagd is, da.t het schip geassisteerd heeft bij hot landen. Toch schijnen do Ghineezoa wel eenig succes geboekt te hebben, want een vreem deling heeft verklaard, gezien te hebben, dal een Japansche torpedobootjager gezon ken is, terwijl een kanonneerboot zich ontredderd van het gevechtsterrein terug trok. Dit bericht wordt door eèn métledoé- ling van Havas bevestigd. Dut Frahscho persbureau voegt er aan toe, dat bij AVOé- soeng door' degelande "troepen'éen""li'd vigen1 strijd geleverd werd tegen de Chi- nicezen die er tenslotte in slaagden do landingstroepen terug ie slaan. Do bombardementen gaan nog steeds door. Nadat do Idzoemo teruggekeerd was op zijn oude ligplaats is onmiddellijk een bombardement op Pioetoeng begoimen. Ja pansche vliegtuigen bombardeerden de om geving van het Noorderstation. Een grooto brand- ontstond1 in de nabijheid van de Japanscho marineclub. Het projectiel, dat gistermorgen het wa renhuis van do Sincere Company aan den Nankingroad heeft getroffen, heeft ongo- voor 150 personen gedood en oen hon derdtal gewond. Door granaatscherven werden voorts verscheidene personen in het aan do overzijde van do straat ge legen warenhuis gedood. Naar het D.N.B. meldt, zijn bij de ont ploffing ook verscheidene leden der Duit- sche kolonie gedood. In het Duitsche Rau- lus-ziekenhuis zijn ruim honderdvijftig slachtoffers. In Japansche kringen alhier wordt ver klaard1, dat het uiteindelijke dool van do goheele landingsactie gericht is tegen Nan- king. Men moet ook verwachten, dat de krijgs verrichtingen in het gebied van doJangtso verscheidene maanden zullen duren. lOp grond van deze verklaringen ver wacht men hier, dat de Japansche lucht- 1 strijdkrachten zullen overgaan tot een. verscherpt optreden tegen Nanking in den eerstvolgenden tijd. Een Japansche persstem. In een hoofdartikel wijst de Japanscho Times er op, dat hot Chineesche incident niet langer een plaatselijke aangelegen heid is en dat de strijd zich thans uit breidt van Kalgan naar Nanking en Han- kau, terwijl do toestand te Tsingtau zoo gespannen is, dat ieder oogonblik een ont ploffing kan voorkomen, waardoor de strijd over geheel China zou worden uitgestrekt. .Het blad herinnert aan de Vverklaring van den eersten minister over het voe ren van een positieve en doeltreffende politiek van bestraffing van China, welke tlians door de Japansche regeering is aan vaard enverklaart, dat Japan niet vol daan zal zijn voor een werkelijke afstraf fing aan China gegeven is eu China zijn ongelijk erkent en verontschuldigingen aan biedt. Daarom weet men ook niets bepaalds omtrent de vraag, of de strijd een, hvee of verscheidene jaren zal duren. Do go heele Japanscho nnlio is thans bevangen in haar patriottische gevoelens, die dage lijks op verschillende wijze tot uiting ko men. Het blad schrijft met nadruk, dat er geen twijfel kan bestaan aan do Ja pansche overwinning, maar wijst er toch op, dal, wanneer de strijd nog twee ja ren duurt, Japans fnonsclienmaferiaal en economische kracht tot liet uiterste be last zullen worden. Daarom moet do ge- heele natio kalm blijven en zich'in ernst voorbereiden voor een langdurig conflict. GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN. Hinderwet. Burgemeester en.Wêlhouders van Schie dam hebben bij hun'besluit van 19 Augus tus 1937 vergunning verleend^ aan J. GE- LEIJNSE (Chemische Jiiduistrie „Azinol" tot oprichting van een inricliting voor het. bottelen van azijnzuurop flesschon en voor het opslaan van diverse met- brandgevaarlijke chemicaliën iu het pand' Scliie lGa, Schiedam, 21 Auguslus 1937. - 367(3 13 De gevechten in het Noorden. De Jajianselto troepen hebben de Naiiknu-pas bezet. Do strijd', in het, Nooa'den, waarbij het cr voor do '"Japanschetroepen~om gaat zich te bevrijden van den druk dor Chi- neesclio troepen, die zich ten Noord-Wes- tenvan", Pieiping in het gebergte rond de Nankau-pas hebben.genesteld;, te bevrijden, 'schijnt 'thans in' een- critiek stadium te komen.- Domei meldde althans vanmorgen, dat' depas. door do. Japanners was bezet. Indien dit zoo is, dan bezetten de-Japan ners thans, een zeer belangrijk stategisch! punt aan 'denspoor\VcgReiping—Soéijoe- an,'in het Westen; Eveneens uit Japansche bron komt het bericht, volgens hetwelk hot Kwantöeng- leger do stad Kalgan, ton Noord-Westen van Nankau, aan den spoorweg Reiping Soieijuean bezet hebben, evenals de li nies aan den Chineeschen Meur bij Kal gan. Hevige gevechten worden in ieder geval van beide zijden gemeld. De strijd in Spanje. Kwestie bij Volkenbond aan hangig gemaakt. Do regeering te Valencia heeft op grond van artikel 2 van het Volkenbondspact verzocht om plaatsing op de agenda van den Volkenbondsraad van de kwestie der torpedccring van een aantal haror sche pen in de Middellandsche Zee, waarvan zij do Italiaansche viool strijdkrachten de schuld geeft: Valencia laat aart don raads voorzitter en aan den secretaris generaal do beslissing om den raad al c*f niet in bïüteiigëwcme' zitting 'bijeen "tö roepen. Weer een En gel sell schip gebombardeerd. Uit Pierpignan wordt gemeld, dat het Engelscho s.s. Noemi Julia, op weg van Marseille naar Barcelona, gistermorgen is gebombardeerd. Het schip is de haven van P,ort JVendres biunengeloopen. De ka pitein van hét schip verklaarde tegen over vertegenwoordigers van de pers, dat boven zijn schip gistermorgen tusschen' acht en negen uur 's morgens op den 42sten lengtegraad en dim tierden breedte graad twee vliegtuigen hadden gecircoldi, die op de vleugels oen zwarte kokarde met een doodskop en de nummers 528, resp. 529 droegen. Toen de beide vliegtuigen weer weggevlogen waren, was om kwart over negen een bombaTdomentstoestel ver schenen en had' twee bommen neerge worpen, die op 10 meter aistand van het schip in het water waren neergekomen, liet schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat zijn schip de vlag der niet-inmenging had ge voerd en twee controleurs aan boord had een Engelschmaii en een Nederlander. 1 Het aftreden van generaal Fan- 1 I pel als Duilseh ambassadeur. Het aftreden van generaal Faupel als Duitsch ambassadeur bij generaal Franco liceft te Berlijn levendige verwondering gewekt. i Volgens geloofwaardig lijkende inlich tingen echter schijnen zekere leidende Duitsche persoonlijkheden-reeds thans van. oordeel te zijn, dat de rogóering van Va lencia verloren heeft. Daarom zou Hitler het oogonblik ge komen achten öni een beroepsdiplomaat te laten treden in do plaats van generaal Faupel, dio beter (huis is In do krijgs kunde dan in de buifenlandscho politiek. 1 De strijd om Santander. Naar uit Santander wordt gemold heb ben vliegtuigen der opstandelingen do plaatsen Torrelaveja en Arenas de Igun'a gebombardeerd. Van béide steden zijn slechts puinhoopen overgebleven. Het bom bardement heeft bovendien oen groot aan tal slachtoffers gemaakt. Radio Barcelona, heeft gisteravond mede gedeeld, dat de regeeringstroepen aan hot front van Santander een op-tanks steu nenden aanval der opstandelingen hebben doen mislukken. Vcrschediono der tanks werden vernield. Na cenigo pogingen trok ken do troepen terug. Zuid-Sla vië Kabinctslicrvormiug? - In verband mét do bespreking-a van den Zuiu-Shnvisohen regent meent men uil goede bron te Weonen te weten, dat Zuid- Slavische politieke kringen do mogelijk heid' onder oogen zien van oen binnenkort in to voeren kabinelshorvonning. |J gl| 11 Duitsehland Studonlcnducls toi nailer order verboden-. De rijksstudentenleidër -..heeft do „Mcn- sur'V het studentenduet op, den sabel of op den dogen, tot nader order verhelen, ia afwachting van een prmaipiecte regeling. De onvoorwaardelijke genoegd oen in g met de wapens bestaat bij dé D;uitsoho studen ten sedert deinvoering vain do oare-oode van Juni 1937. I i ij'..: Evangelische,.predikant in vrij heid .;gesteM.: Het hooggerechtshof te Dórlmund, heeft d'e onmiddellijke ihyïïjheidstdling bevolen van den Evangelischén predikant Klose, die wegens een geschil met do nationaal socialislisohe polariteiten in de gevangenis te Bochum was opgesloten. Duitsehland en de clearing. Rijksbankdirecteur, Karl Blessing, een der intiemste medewerkers van dr. Schacht, schrijft in een voorwoord voor' liet zoo juist vcrschencu werk van, dr-, Wemcr Fischer over „deviezendearing"; o.m. het volgende; „Er kan geen sprake van zijn, dat wij eenigerlei belang hebben bij het thans beslaande systeem van d'e clearing en het bilaleralisme. Wij streven er dan ook volstrekt naar aan' de opheffing van dit systeem, naar vermogen mede te wer ken SlediLs een ding wijzen wij af en wel zoo beslist mogelijkwij' zullen voor de opheffing van het dearin'gsystoem nooit een prijs betalen, die nadeel zou ople veren voor ons werk ten ..behoeve van de beveiliging Van dó bestaansgrondslagen van ons volk'.'-' Lidmaatschap der „Ittftaryv Club" verboden voor ...nationaal socialisten. Rijkslcider Walter Birséh, de' "deskun dige der nationaal socialistische partij-vóór demografische en rassen-kwesties;'heeft 'een order uitgevaardigd, volgens welke leden der t partij, die levens lid zijn van de „Rotary Glub", voor 31 December 1937 liet lidmaatschap van laatstgenoemde organisa tie moeten hebben opgezegd. Zij-, die na dien datum nog lid der „Rotary Club" zijn, zullen worden vervolgd. België Franscli-Belgisclio economische be sprekingen afgebroken. Volgens mededoeling van liet Belgische ministerie van builcnlandsche zaken Zijn de economische besprekingen met Frank rijk, welke o.a. betrekking hadden op liet vervoer via d:e haven van Duinlcéikén, af gebroken. 1 Woensdag zal do ministerraad bijeen komen, teneinde don toestand te bespreken, die thans is ontstaan. Polen De bocrenslaking. w De door dé boeronstuking ontstane too stend is volgens tot dusverre nog niet be vestigde berichten weer toegespitst. De arbeiders in do stad Kiel co zouden n.l. in sympathièstaking zijn gegaan, Ilc-t zou, naar verluidt, den staken den leden van de boerenvolkspartijgelakt zijn een wapen arsenaal te bestormen. Volgens een an dere mededoeling zouden de in handen der boeren zijnde wapens van buitenland- schcn oorsprong zijn. Int» Samenwerking Het verbreken der diplomatieke be trekkingen tnsschen Lissabon en I'raag. Het Tsjechoslowaaksoho departement van buiten!andsohe zaken publiceert een offi ciéélo verklaring ten aanzien van het af breken der diplomatieke betrekkingen lus- scihèn Portugal en Tsjeobo-Slowak'ije. Daar in wordt o.m. gezegd, dat het Tsjceho-Slo- waalksohe minislerie van buitcnland'scihe za ken zich bereid1 heeft verklaard te vol doen aan 'de j-verd oré Porlugpesoho w-en- sohen en de garantie.op zicih nemen voor het nakomen van de Weringstermijn-voor do eerste partij machinegeweren* voor zoo- ver Portugal het concurrentioverbod1 voor Tsjocho-SJowaaksche onderdanen in Porlu- gal "opheft. Aangezien later block, dat do wapenfabrieken van Bruenn met hot oog op haar.verplichtingen tegenover de Tsje- clio-Slawaaksclie wec-rmacJit niet in slaat waren d'e ïeveringslermij:nen: in acht te nemen voor de volgraute partijen, deed: het Tsjocho-Slowaaiksehe ministerie van buiten landsdie zaken, hot voorstel ten behoove van de nakoming ook van do overige le veringstermijnen in plaats van de bestelde types het in het 'l^jeelio-Slowankscjho leger goed' gebleken machinegeweer type te laten treden. Dit bemiddelingsvoorstel werd' door tic Portugeesolio regeering afgewezen en beantwoord' inet liet terugroepen, van haar gezant op 18 Augustus j.l. Het vertrek van de „Van Galen" uit do lia.vcn van Socrabaja naar Sjanghai ter bescherming van de Ncderlandschc onderdanen, wier positie iu verband met liet Japansch-Cliinccsco conflict in gevaar gekomen is. i Volkenbond Het rapport van do nrandaatscom- 1 missie over Palestina. In een officieel communiqué, dat het rapport van d'e mandaatsqommissie aan het Volkonbondssecretariaat samenvat wordt heden aangegeven dat de mandaalsoommis- sie, terwijl zij zich in principe voor oen bestudeeïing van de deeüngsoplossing in Palestina verklaart, van moening--was, dat ecu verlenging van d'e periode tot het aan- leeren der politieke vrijheden, wolfco door het mandaat gevormd wordt, volstrekt noodzakelijk zou zijn, zoowel voor den nieuwen Araliisolien als den nieuwen Jo-od- scken staat. De commissie beëiii ;t haar rapport met hulde lo biengen aau de in spanning v-an Grooi-Rrittannië in Palestina. BSNNEMLAND Hr. Ms. Van Galen te Sjanghai In aanvaring niet een sleep boot. De commandant van do „Van Galen", heeft gisteren het volgende aan de ma rine-autoriteiten in Den Ilaag geseind'; „Opgestoomd naar Sjanghai en om 15 .uur aangekomen. Bij mnnoc-uvroeion aange varen door sleepboot, waardoor bakboord vooruit deuk in voorsteven. Zeewaardig heid' iiilaót". Tussrlien de strijdende partijen. Anela meldt Itet (lepai'iv.'Jjftut der marine deelde me. do, dat, toer. .-tie „Van Galen" de Whangpoo opvoer, twee granaten op een afsland' van honderd a tweehonderd meter van liet schip ontploften. Verder werd waarschijnlijk met mi trailleurs over liet dek van de „Va;n Galen" geschoten, zoodat do milraillenr- kogels' op liet dek neervielen. Aan boord' van do „Van Galen" is al les wol. n.M. do Koningin naar Varsscvcld. De burgemeester van Wisch, heeft van- tnoTgen bekend gemaakt, dat 1I.M. de Koningin Donderdagnamiddag de land bouw- en nijvorhcidstcintoonstelling („La- ncijlo") te Varsscvcld met een bezoek komt vereeren. Duilsclio marine-ailaehó overleden. In den afgeloopon nacht is te 's-Graven- hage, in den ouderdom van 50 jaar, in hotel Vieux Doelen aan een hartkramp plotseling overleden schout-bij nacht Erwin Wassner,. marinc-atlaclié bij liet Duitsche gezantschap to Londen en te 's-Gravenbage. Kruising van. voorrangswegen met tram wegen. Be A.N.W.B. Heeft de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd op liet grooto gevaar dat thans bestaat bij krui sing van voorrangswegen met tramwegen, liet. motorverkoer, wetende dat het oj> do kruisingen voorrang heeft boven liet ver keer komende zoowel van links al van rechts, rekent daarop, maar liet tram verkeer hoeft weer voorrang lm n liet verkeer op den voorrangsweg. Dit in de oorzaak zijn .van ernstige ongelukken. De A.N.W.B. heeft daarom gevraagd lo .willen bevorderen', dat in dergelijke ge vallen ter plaatse de voorrang oip den voorrangsweg wordt opgeheven en dat bo vendjon bij de kruising borden wordon geplaatst ter aanduiding van do bedoelde trainkruising. Het belrckkelijkc der dingen. 24 Augustus. Mijn vriendelijke vriend, dio zoozeer verheugd zijt over het u ten deel gevallen voorzitterschap van do vereeniging lot het Bevorderen van do Postduivensport, ik wil geen roet vain scepticisme in uw feestsoop werpen, doch' het mangelt u aan historisch besef. Ik weet, dat go héél veel moeite gedaan hebt, opdat deze core u ten deel zou vallen, dat ge u vrienden hebt moeten verwerven en dat go vijanden hebt moeten maken, dat -ge o|p de algemeene vergade ring hot woord hebt moeten voeren van puilt 1 der agenda af tot de rondvraag toe om eindelijk dit door u zoo heet begeerde voorzitterschap in de wacht te kunnen'sloepen en daarom wil ik hot niet al (e hard ;zeggen, maar dacht go dat. da oero u geworden, in de historie ook maar van het allergeringste belang is Denkt ge, dat die 'vereeniging van belang is?. Denkt go dat uw porsóón van belang is? En hebt ge wel eens er over nagedacht,- dat in de 1100 Ncderlatidscho gcmoenleit tezamen zeker elf millioen voroGiirigi'ngon bestaan, radon, comiló's commissies, clubs, diaconieën, genootschappen, socië teiten, groepen, corpsen, lichamen en gezelschappen, die tezamen zoowat GO.OOO OCO vergaderingen, feestavonden, en bijeenkomsten houden, waarop ten minste 312.000.000 brandende kwesties behandeld worden en weot go dat ieder dier veioonigingen enzoovoort oen wereld op zichzelvo vormt, geheel afgescheiden van ;\1 die andere werelden, dat ieder van die werelden haar eigen eerbewijzen en eervollo posten liceft on dat er over twee honderd jaar van aldie elf millioein oc niet één meer zal over zijn on dat dan niemand in Nederland meer iets van al die brandende kwesties welen zal, laat staan de namen kennen zal van de voor zitters e;n de oertorsers en dat do aarde dan even goed om do zon zal draaien'. En dat is dan nog maar alléén in Ne derland, terwijl' er. op do hcelo aarde misschien wel een paar milliard oomiló'g en zoo zijn er cein paar milliard core- zetels dio allemaal tot slof vergaan zul len zijn over twoe kleine eeuwdn in dé eeuwigheid. En de aarde, die zoo groot is, is zoo! klein 1 Kent go iets van de afstanden in dat minusculo stukje van het heelal, dat gy met uw zwakke menschenoogcai kimt waarnemen? .Weet go bijvoorbeeld, dat wanneer go de afstand van do aarde tot de zon op tien millimeter, fixeert, de dichtstbij zijnde planeet .op 100 meter vané ons verwijderd is oii dat ge dan den Melkweg ergens diep in...-..'. Afrika zoudt moeten zoeken en vermenigvuldig die maten mot den werkelijker! afstand van do aarde tot' de zon en bcdcink dan welke reusachtigo, onbeschrijfelijke gelalten go krijgt en over weeg dan óók nog, dat do afsland vanl den Melkweg naar do nardo èetn héél klein afstandje is, zoo klein als een slips niet eens een lijn in lieL heelal en denk dan nóg eens na over hel ljolang van uw Postduivenvcreeaiiging en van dd grootheid van derzei vér voorzitterschap. En besef, mijn vriendelijke 'vriend, dalj ik uw blijdschap onr die eeré n aango- daan allerminst niet deel on dat ik uiteg kleiner vind dan de kléinste spel delen op- mét al uw eerzuchtige, porbogeerigdl vriendjes op de 'heele aardo er bij. J Kijk naar den Melkweg vriend, ëof wordt eindelijk wijs! Dei» CMiri.nl' verschijnt dagelijks,'met uit- loudering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.— franco per poet f2.60. Prijs por w»ok: 15 cte. -Afzon- dorlu'ko miranriors 4 ota. Abonnementen wordon dngolijka aangonomon. Advertonticn voor bet eerstvolgond num mer raooton vóór elf uur aan liet linrean bezorgd zjjn, 's Zntordags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niot gewaarborgd. Nfl 91R4.1 Prijs der Advertcntiën: van t—5 regels 11.55: >1V' faiwnr» jedore rogel meer f0.30; In fcet Zaterdaguummei 1t-5 regels fl.80, ledero regel meer f035. Ueclaraea f 0.75 per regel. Incaseokostonöcts.j poatkwltantiealö ets. Tarieven van advertemi'öo bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar, Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klefna Advortentiën opgenomen 5. f030 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Kik woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden, a Woensdags: Kleine Advertentiëntot25 woor den f 0.25, mits v6ór Dinsdagavond 0 uur aan hot Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien oiot v66r Vrydagavond 6 uur bezorgd. SKI jé

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1