€- o b r a DE GESPANNEN POLITIEKE ATMOSFEER IN BELGIË ¥®rst DE NIEUWE RINSO... EEN TOVERMIDDEL! ,p%KG4utótte'' k i n so- Aan den vooravond van het parlementair debat over het „schandaal" van de Nationale Bank I j i (Van onz-en correspondent). Brussel, 5 September 1937, Do zaak van de- Nationale Bank van IBelgio is een regoeringszaak geworden. In ,,L* Iiidépendance", liet blad, waarin do lieer Van Zeeland een hom genegen groep belangen heeft, is een verklaring verschenen, waarop een tueeningversschil met den minister van financiën, den heer IX» Man, volgde. Do kabinetsraad heeft be raadslaagd, waarna beslist werd Kam«r en Senaat bijeen te roepen om een parlemen tair debat te voeren. Er zijn tonnen inkt en papier over het „schandaal" verspreid geworden en nieiï kan den indruk niet van zich afwenden dat zoowel aan de eene als aan de andere zijde niet met voldoende duidelijkheid is gesproken geworden, om door de verwar ring voordeel to oogsten bij de openbare meening. Het wordt meer en meer oen pijnlijke zaak en men is het er algemeen over eens dat het parlementaire debat volstrekt noodzakelijk is. De regeering is op zeker oogenblik, op. losse schroeven komen te staan, na de verklaring van den e-erate-mmistei aan de „Indêpmdanco Beige", en als het dan zoo ver moet ko men dat zij in discrediet wordt gebracht is het beter dat zij valt voor het parle ment dan door een campagne, waaromtrent do Kanier niet voldoende is voorgelicht. De heer Van Zeeland heeft to kennen gegeven dat hij in Februari, Juni en No vember 1934 geld van de Bank heeft ont vangen, dat is in het jaar dat hij gedurende vier maanden minister is geweest in de regeering de Broqueville en ten slotte in April 1935, toen hij definitief zijn func tie van vice-gouvemeur in de Bank heeft neergelegd, om eerste-minisler te worden. Be openbare meening heeft hierin een te genspraak gezien met het rapport van minister Da Man, waarin werd gezegd dat de eerste-minister gedurende zijn verlof in 1934 en sinds April 1935 geen bezoldiging had ontvangen. In zijn verklaring luid de heer Van Zeeland or met nadruk do aandacht op gevestigd dat hrj er steeds gofid op gelet had geen sommen op te strijken die behoorden tot de wedde van vice-gouvemeur. Dit bedrag 235.009 frank is onaangeroerd in het bezol digingsfonds van de Bank gebleven tot na zijn definitief vertrek. Minister De Man moest er zich wel zenuwachtig om maken, maar na een gesprek met den eerste-minisfer heeft hij op zijn beurt een verklaring afgelegd lui dende dat er geen tegenspraak is, dat de betalingen waarover de heer Van Zeeland het heeft gehad, niet iverden gedaan door de Nationale Bank, maar door het ge meenschappelijke bézoldigingsfonds, welk fonds persoonlijk eigendom is van de be stuurders A'an de Bank, en beheerscb', wórdt door een regime van bizondere .overeenkomsten. Tevens heeft htj echter hierover eed nieuw onderzoek aangekon digd, waarvan de uitslag aan het parle ment zal Avorden medegedeeld als het Dinsdag a.s, zal vergaderen. Nadien heeft de minister van financiën nog een ver klaring afgelegd, waarin hij heeft aan gekondigd dat de aanvallen tegen den eerste-minister verwerpelijk en lasterlijk zijn en dat het nieuwe verslag een over tuigend bewijs zal zijn van do mimsterioele solidariteit en van de Avaardeering welke alle ministers voor hun leider koesteren. De minister besloot mot te zeggen Jat»de regeering eensgezind den slag zal leveren door MARK CHANN1N6 en hem zal thuis halen. Voegen wij hier bij dat de heer Van Zeeland, in zijn in terview aan de „Imlépehdance" ook had gezegd, dat degenen, die aan zijn zijde werken, Aveten wat hij gedaan heeft, met het geld dat hij ontving. „Sommigen zul len misschien van gevoelen zijn het to moeten zeggen", meende hij. Wat hem belieft hij avou niet verder gaan. Wellicht zal men door het Kamerdebat vernemen Avat de oerste-minister met het geld hoeft aangevangen. Terugkeer tol ministcricelc solidariteit. Hieruit valt dus te onthouden, dat de socialisten teruggekeerd zijn text de op vatting van ministerieele solidariteit, die zij bijkbaar een oogenbilik hebben willen opzeggen, om als manoeuvre voor do openbare meening te A-erschijnen als doge nen die den schoonmaak hadden gehou den. Men begrijpt welke atmosfeer in po litiek opzicht ontstaat door het feit dat do minister van financiën weken bezig is mot een onderzoek over een schan daal" waarbij de eerstominister zelf is betrokken, al is de positie van den eer-te- mi nister nog zoo zuiver en eerlijk en al is het „schandaal" niets anders dan een toestand in verband met de wijze waarop de hooge functionarissen va de Nat. Bank Avorden vergoed, iets waaromtrent alle partijen en iedereen sedert jaren op de hoogte Avas of kon zijn. Het is, als oppositie tegen de regeering, behendig in elkaar gezet en nu ook heeft deze op positie op de vergadering van de aan deelhouders der Bank, opnieuw oen paar dagen lang herrie gemaakt op de felste manier. Bruiaal en heftig heeft Degrelle den gouverneur beleedigd, terwijl de Vlaamsch nationalist, senator Van Dieren, met heel vat meer distinctie echter mee aan den magen duwde. Alle veranderingen ami de statuten die werden voorgesteld, om de toestanden die tot de huidige incidenten aanleiding gaven, te verwijdden, ziji goedgekeurd. Alle amen dementen van de mimierhei 1 die de oppo sitie voerde, zijn afgewezen Het tenem is dus schoon gemaakt om Dinsdag voor de Kamer te komen. Aan het stelsel van den spaarpot, waaruit de functionarissen der Bank zich zelf betaalden is een einde gesteld en vervangen door vaste vergoe dingen Wat van Zeeland ontving. Om nu in de zaak klaar te zien staat het vast dat de heer von Zealand, gewezen vice-gouvomcur der Bank, in Juni 1931 100000 fr. heeft ontvangen, in November 1934 50.000 fr., hij zijn terugkeer navr du Bank en in April 1935 180.000 fr. als ükuidatic van zijn aandeel in het gemeen schappelijk fonds, te verdoelen volgens do bizondere ove-oenkoinstem Een eerste vraag wordt gesteld, met het oog op het debat, nl. of doze wijze van betalingen aan het hooger poisoned van do Bank statunir was, regelmatig en moreel goed te piaten Op 19 Juni 1929 is dit stelsel \ran 'kracht geworden. Do Algomeene Raad van do Bank, bestaande uit den gouverneur, vice- gouverneurs, directeurs, censoren on re genten, 3>raeht elk jaar 3,5 millioen fr, op de begroot ing voor vei goedingen. De zllpennuigen van de regenten en censo ren, 500 fr. pei zitting, werden hiervan betaald liet overschot kwam lor beschik king Aan den gouverneur, don vioe-gouver- neur en de directeurs. Do „spaarpot". Uit do verschillende verklaringen endoor afleiding meent men nu dat dezen voor elk hunner een traktement vaststelden, uil dit fonds en dat het overschot weid ver deeld onder lren, naar de „particuliere overeenkomsten" Dit wordt echter m strijd met de statuten geacht, omdat deze bepalen dat de vergoeding van genoemde ambtena ren door den a'ge meen en raad moest wor den vastgesteld, en er geen deelneming in de rvinsten avos Men voegt er bij dat, als zij een traktement hadden, en boven dien nog een „spaarpot" verdoelden, n.l. dat, wat van het algeméén fonds'overbleef, zij zich een som toeeigenden, die niet was voorzien doosr de statuten Men heeft er vroeger echter nooit bezwaren in gevonden. Een feit is, dat er aan een dergelijk sy steem van betaling een iramoreele kant is. Zitpermingen, die niet werden betaald, door afwezigheid of ziekte van een regent of censor b.v,, kwam terecht in den „spaar pot" en Averd verdeeld onder don gouver neur, den vice-gouvemeur en de directeurs Wanneer de loonen van al het klein per soneel in 19c5 werden verminderd, gebeur de dit ook voor de leidende funcüotiaaissen. Doch hun 10 pCt .kwam in den spaarpot terecht in plaats van in de kas der bank en zij verloren er weer niets bij. Was een directeur met verlof zonder vergoeding, dan waren het de anderen die er van pro fiteerden. Voor het geval van den lieer van Zeeland, gaat het er nu om, te weteh, of de sornmen, die hij m 1934 en 1935 heeft ontvangen, bëhooron tot bet trakto- ment, dat hem ten deel viel ofwel tot den „spaarpot", en of hun bedrag niet abnor maal hoog was De eerste minister heeft ge sproken over 2C5CKX) fr,, doch de lieer Franrik had het op de vergadering van aandeelhouders over 330 030 fr. Daarover gaat, zooals gezegd', het nieuwe onderzoek van den heer de Man Wat een situa'ie zal men uitroepen.' De eerste minister is als het ware in beschuldiging gesteld. Men betreurt dat de heer van Zeeland niet volledig heeft gesproken over al deze 17) „Wat je daar zei, is waar," kwam de lange, magere lusschcnbeide, een stofje wegblazend, dat het uiteinde van zijn vtuu- sfeen ontsierde. „Mijn broer is een van de vier oppassers van het beest. Ze is jaloersch, zelfs opeen man." „Is het Avaar, dat hi) eiken morgen een bloemkrans om haar hals hangt, en dat zo met kostbare oliën gezalfd wordt?" informeerde een der mannen. „Dat alles is Avaar... Bovendien eet ze uit een gouden schaal, ingelegd mot sma ragden (de man zuchtte diep). Da goud smid, die er iets aan repareeren moest, beeft me verteld, dat die bak Avel een lakt (honderdduizend roupies) waard is." „Wah..." riepen drie verschrikte stom men, „Ja," vervolgde de man voldaan, ,ea ze slaapt .vóór zijn bed op zijden kussens." Onwetend van de thuiskomst van den Cobra, leefden zijn vrouwen tevreden met hun sleurbestaan, Avaarin slechts door ziekte van een hunner eon kleine varia tie kwam en dat pas met hun dood ein digde. „Mijn antimonium Wajw is mijn an timonium?" riep een kleine, len'ga Geor- giaansche, terwijl haar oog speurde in de doos met cosmetiek. „Hos kan een ineLje er nu voor zorgen, dat haar oogen bekoor lijk zijn, ind.en die lamme schepsels haar heur middelen ontstelen." „Die staat naast je op het tafeltje," zei lachend een Turei-meisje. „Hoe dikwijls moet ik zeggen, om op te houden met jullie gepraat en je te gaart klcedcn," foeterde een dikke negerin, ter- Aviji ze op een fontein toeliep, in het midden van de vestibule, die haar Avater kreeg 'van een natuurlijke Avarme bron. „Het eten zal bederven, als je niet komt" De beide jonge vrouAven tot wie zij zich xiehlie, kwamen uit het water. Elkaar na zittend rondom het bassin, speelden ze tusschen de slanke zuilen, die een koe pel droegen van veelkleurig glas. „Wil je met de zweep hebben onge loovige schepsels?" schreeuwde Avoedcnd de negerin, haar log lichaam m bewe ging zettend, aisof zij die vlugge gestal len, op Avier hals en armen, blank als ivoor, waterdruppels schitterden, zou wegjagen. Bij het hooren noemen van het woord zweep het was geen ijdele bedreiging bleef één der rondspringende jonge meisjes plotseling staan, met een arm om een der zuilen geslagen. „Het is de schuld van Gulbundun," riep ze iegen de negerin, terwijl ze haar nat'e krullen, die haar over de oogen hingen, terugsloeg „Ze laat me nooit met rust." „Rust? Wie praat er van rast. Oh pape gaaien. Weest stil," krijschte een hooge stem, die uit de Moorseho galerij, welke Jrizouderhedeii, toen op 18 Maait jl. do heer Sap zijn bekende interpellatie heeft gehouden. Dan hadden do moeilijkheden van thans dadelijk van de baan geweest Do rogoeting verwekt nu den schijn ceu misstand, die ernstig was, in do Nationale Bank te hebben willen dekken en alhoewel dit niet is te verwachten, zou het debat van Dinsdag wol eens verrassingen kunnen op leveren Men spant zich echter in om do meerderheid duidelijk te maken dat dit „in cident" voor sommige machten slechts een middel ik om een ïegooiing weg te werken die structimilien'ormingen op haar pro gramma liceft, welke voor hen nadeehg uit vallen, zooals conlrolo op de elecüierteils- nmtscliapprjen en apen Lngsi nd us trie Dat zal deze meerderheid wel versterken m haar overtuiging Rechtszaken Vadermoord Twee broers voor de Maastrichl- scho rechtbank. Gisteren stonden \oor de rechtbank to Maastricht terecht de gebroeders II. B. en A. B. uit Keikrade, wegens doodslag, geploegd op hun vader. De man, dio ecw. dronkaard was, kwam in don avond van 4 Juni thuis en maakte ruzie over oöii stoel, dien in do huiskamer verplaatst Avas. Op het gerucht der woordenwisse ling tusschen den vader aan den cenen kant en de moeder' en' zoon aan den an deren kant, kwam A. naar beneden, die zijn vader verzocht stil le zijn. Vader B. richtte zich toen legen zijn zoon A. Er ontstond een vechtpartij, waai bij üe zoons hun vader met oen stool legen den grond sloegen. Toon hij daar lag, zijn zij doorgegaan met slaan, totdat de stoel vernield avos. De man was toen reeds overleden. Urt de verklaringen van de vrouw van den verslagene eax van ean. drietal getuigen ft décharge bleek, dat de man reeds jaren lang zijn gezin tot een hol gemaakt had en altijd ruzie zocht, als hij dronken was. In zijn requisitoir wilde het 0 M„ waar- genomen door mr. Dautzenberg, daar Avel rekening mee houden, doch toch oen ern stige straf eischen, omdat do zoons na den eersten slag hadden kunnen ophou den. Tegen elk der verdachten eisdite spr. een gevangenisstraf van tivee jaar on zes maanden wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. De verdediger van do verdachten, mr. Van der Kroon, Avas van meening, dat noodweerexces hier kan worden aange nomen. s 1 De factor noodweerexces trad juist op, nadat de -eerste slag avos toegebracht. Beide verdachten waren toen vervuld van de gedachte „laat hem niet meer op komen". Indien de rechtbank geen noodweer kan aannemen, gelooft spr. toch Avel, dat er een geringere straf kan opgelegd worden, omdat het misdrijf niet door een bizon- dero afschuwelijkheid ivordt gekenschetst. Het is niet de opzet van de verdachten geweest om te dooden. PI. zou, indien er geen noodweer ivordt aangenomen, e:n geringe onvoorwaardelijke straf opgelegd Avillen zien, verbonden aan een langere voorwaardelijke straf. De uitspraak is bepaald op 20 Septem ber, De inbraak in de Van Hogcnhoucklaan in Den Haag. De 28-jarige bloemist A. H. E. en do 22 jarige los werkman H. J. W., die tij dens een inbraak in de Van Hogenliouck- laan in Den Haag op heeterdaad zijn. be» trapt, werden door de Haagsche recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van ieder tivee jaar. De eisch bad drie jaar tegen beiden geluid. 1 De kwestie met de „Thorpeliali" Behandeling in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Uravcnhage ivedcrom uitgesteld. 1 Op do lol van liet llaagsche gerechts hof kwam gisteren neder voor de kwestie van het Britscho stoomschip „Thorpohall" dat, zooats men weel, met een kostbare lading uit Spanje de liaven van Vtissin- gen was binnen geloopcn, waar namens oenige banken en particulieren uit Bilbao en Salamanca beslag werd gelegd op een gedeelte der lading. In kort geding is daarna, aangezien do kapitein van het schip na do inbeslag neming de beslagen goederen niet in bo- AA.iring wcnschto te govern, door do oisclrers suquestralie (in bewaring geven) der goe deren gevraagd. Deze eisch werd door den president van de Middelburgsche rechtbank toegewezen. Mr Dieleman, optredende voor de Spaan sdie en Baskischo regeeringon, is daarna in hooger beroep gekomen bij het Haag sche geréchtshof, voor welk college de gedaagde partijen, gisteren voor antwoord iverd geconcludeerd, ivaarop aan de ap- pelcerende partijen opnieuw' joch uitstel Ai-erd toegestaan tot 20 September. Gelden verduisterd ten nadecle van kantoorbediende. Wegens verduistering van geld ten na- deele van een Haagschen kantoorbedien de werd de 46-jarige D. T. door de Haag- sdie rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. T. had in eeft Haagsen dagblad een ad- vertontie gezet, ivaarin filiaalhouders ge vraagd Averdon. Do kantoorbediende schreef op dc advertentie en werd aan genomen. Hij moest echter f500 borg tocht storten. Deze borgtocht heeft T, ten eigen bate gebruikt. De officier van justitie had twee jaar en drie maanden gevorderd. Zware straf voor diefstal uit een sigaretten-automaat. Wegens diefstal van een pakje sigaretten uit een automaat te Delft verootrdeelde de Haagsche rechtbank den 46-jarigen los werkman II. G. H. tot een gevangenisstraf \'an een jaar en drie maanden, conform den eisch van den officier van justitie. Gemengd Nieuws naar de vertrekken van den Cobra voer de, kwam. Het Avas Jaffir, bewaker van den ha rem, het hoofd der eunuchen, oen al te zwaarlijvig man, wiens woord wet was. „Kleed je aan," vervolgde hij, met beide handen saamgevouwen op zijn buik, „an ders zou dc Meester wel eens een paar hoofden kunnen afslaan, voor speelgoed van Sbiv... Trek je japon aan, Gulbun dun schaamtelooze." Oogenblikkelijk was het uit met lachen en gekscheren. Er ivas niets moer te hoo ren dan het zachte geklater van do fon tein en het geklots van het licht bewogen ivater tegen den wand van de piscine, Zelfs do dikke negerifi had niets meer in te brengen. Gulbundun, een meisje van twaalf jaar en in het minst niet onder den indruk, stak een klein, rose tongetje uit legen bet hoofd der eunuchen. „Ik zal me 'aankleeden, wanneer het me belieft, oh dikste van alle dikkerds," riep zo brutaal. En als om haar onafhan kelijkheid te toonen, stak ze uitdagend een rose teen in het marnieren bekken. De dikke lippen van' Jaffir, den eunuch, gingen vaneen en lieten een soort geknor hooren. „Moet ik missohion Shiv even halen?" Hij ivist, hoe bang ze voor de tijgerin ivas. Gulbundun bewoog nadenkend haar teen door het ivafer, wijs genoeg om te iveten, dat in haar blauive oogen geen vree3 te lezer, mocht zijn. Gulbundun was een' Cir- cassische en» ontwikkeldi'cor haar -leeftijd. „Op een goeden dag, oh Jaffir," zei ze uitdagend, inet afgewonden blik, „wan- Schilder vau 28 meter hooge kraan ge vallen. Tegen vijf uur is gistermiddag op ,de Bomeokado ie Amsterdam de 41-jarige schilder J. R. van een 28 meter hooge kraan van het havenbedrijf Do 'Rietlanden, ivaarop hij aan het iverk ivas gevallen en op de kade terecht gekomen. Die man ivas op slag dood. R. ivas bezig do kraan te schilderen, terwijl deze in bedrijf was. Gewoonlijk zijn de kranen in bedrijf, als zij geschil derd ivorden of als andere werkzaamheden er op verricht ivorden, aangezien er naast do beivegende doelen voldoende ruimte is om zich te bewegen. R. schijnt echter met een draaiende as, die o\'er de goheole breedte van de kraan ter hoogte van hot 28 meter hooge platvorm loopt, in aanraking te zijn go- komen en te zijn meegesleurd, tengevol ge waarvan hij omlaag iveird geslingerd. Zijn lijk is naar het Brmiengasthuis over gebracht. Nabij de zg. Oemtenbrug over de Lcid- sehe vaart te Bennebroek, is gistermid dag omstreeks 1 uur het anderhaif-jaxig kind van den heer D© Vries, bij het spe len in het water gevallen. Eerst na langen tijd dreggen liceft men de kleine opge haald, doch een terstond aanwezige ge neesheer kon slechts den dood eonstatee- ren. neer Shiv eens geen olie heeft, om haar huid te doen glanzen, dan zul jij de geluk kige zijn, dien ze opeet. En dan zul je rust hebben." i Tegelijkertijd hoorden ze, alsof het dier het verstaan had, een kort afgebroken gebrul en het gerinkel over de steenen van haar gouden ketting. Een gele kop met valsohe fonkelende oogen loerde tus schen de zwarte porlières van Bonkhara- borduursel door. Shiv had haar kluisters verbroken, Het bloeiende gezichtje vah Gulbundun verbleekte, Het geklater der fontein en het gemurmel van het water C3heen in tenser te ivorden. Angstig drongen de vrou- Aven zich tegen den ■marmeren wand. Een tamme pauw slaakte een rauiwen kreet en fladderde onhandig naar een breede richel in den wand Langzaam, met lange, stoepende passen liep het gestreepte monster door den ha rem, even stilstaande, snoof het verach telijk den geur op van parfum. De tijgerin-; trok een hoogen rug en strekte haar klauwen, ivaaruit als kleine kromme zwaarden, de gele nagels staken en' een lang aangehouden toornig gebrul dreunde onder den koepel. Terzijde zat Gulbundun, beschenen door de regenboogtinten van een zonnestraal, die door het veelkleurig - glazen dak viel; haar oogen leken twee diepe blauwe vij vers temidden van een sneeuwveld. De tijgerin haatte dit kind. Het gebrul werd luider, terwijl zij don gestreepten kop tussctien de machtige schenders terugtrok en de gluiperige oogen doordringend vestigde op haar slachtoffer. De gruwel van het schouwspel, waarvan ze getuige gingen zijn, deed de omstanders versteenen. Zelfs het hoofd der eunuchen sloot zijn kleine, diepliggende oogen. 'Over enkele minuten zcxu alles afgeloopen zijn gelooft zij Allah, Hij trilde als bruine gelei, die geschud wordt. En toen opeens drong in Jie drukkende stilte het geluid door van ver hoornge schal dezen keer in korten, snellen kadans Shiv spitste liaax go ren, inwendig grom mend, draaide zij eert keer om. haar eigen spil en daarop liep ze weg met haar sluipenden gang tusschen don rooden voor hang door, de gouden ketting rinkelend achter haar aan. Zij ivist, dait Al am Khan was thuisgekomen. Hoofdstuk X, Thuiskomst A'an den Cobra. Aan bet einde van de onderaardsche gang onderscheidde Diana een lialf-ronde opening, waardoor daglicht scheen het bovenste gedeelte van den lunne', dat boven den grond, die op deze plaats sterk helde, uitkwam. Firoz, ncch Chï- rine ivaren in haar buurt; ze zou ze bo vendien niets hebben kunnen vrag.n, daar het leven van den hoefslag der paarden en de weerklank van stemmen elk ge sprek, dat niet geschreeuwd werd, onmo gelijk maakte. Kivam er dan nooit een einde aan die verslikkende duisternis, vol van warme paardeniucht' en van den-reuk van mén- scben, die alleen met water in aanraking komen, wanneer ze zwemmende een rivier doortrekken? kV Nederlaailsche lioivcrkln0- door MARDE DE BELMONTE Uw wasmachine bespaart U ongetwijfeld heol wat tijd en moeite, vergeleken bij het wassen met de hand. Maar een werkelijk verbluffend resultaat bereikt U, wanneer Rinso Uw wasmachine komt helpen. U zult het zien. Rinso tovert het vuilste wasgoed helderwit en werkt bovendien nog veel vlugger en veel zuiniger dan een gewoon zeeppoeder. Het tijdrovende voorweken is met de nieuwe Rinso overbodig, terwijl Rinso voorts niet behoeft te worden aangemaakt. Rinso heeft een ongewoon hoog vetgehalte, waardoor in een oogwenk een overvloedig schuim te voorschijn wordt getoverd. En tenslotte kan dit zo wonderbaarlijk werkzame Rinso-sop nog meerdere malen achtereen worden gebruikt HECHTS Kind verdronken. - - - (IV or rit venwh/1.)

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6