de Positie der joden in duitschlanb ZWARE KAGHELPIJ PEN Waar dat wiel; draait Iférteert ia ie MeiansÉfi toant. 'Si M.STAAT KLEINE advertentien. Gemengd Nieuws Kom eens even kijken SCHILDERWERKEN. Abonneert Scfiiedamsché Courant Een elailsl ©lipce '1®Is&tten'i PRIJS SLECHTS f 0.60 M-iest mem De wetten van Neucenberg. De situatie na twee jaren. De scheiding van Duitschers en Joden. 5. ZIT- en SLAAPKAMER TE KOOP 2 DUBBELE PADDEN GROOTE KERK - SCHIEDAM Hoogstraat67-69 - Tel. 68436 Boet awxgewezen adres - (Op.carton geplakt) f 1 Verkrijg!).bij den Boekhandel of bij den Uitgever H.A.M. Roeiants Lange-Haven, hoek Korte Haven - Telefoon 69300 (3 lijnen] (Eigen correspondcintio). I. Berlijn, September. - Do positie dor Joden in Duitscbland is nog steeds de moeito waard om aan eeoi bespreking te onderwerpen. Eon greep slechts. Een lijvig boek deel ware noodig, om tot een oenigscins volledig overzicht te geraken. Boekdoelen over deze kwestie, pro zoowol als contra het Daiitscho standpunt, zijn ook reeds gescbroven. In 1936 verscheen bij Franz Éher Naclif. in München (dat wil dus zeggen bij de N.S.D.A.P., want deze uit- geversfinna is met do jaren ouder leiding van Max Amann, Hitler's vriend en com pagnie-kameraad uit den wereldoorlog, vrij wel almachtig geworden), het werk „Die Juden in Deutschland", waarin een po ging gedaan werd, do houding dor natio- naal-socialistische bei veging ten opzichte van het Jodendom in het algemeen en de Duitscho Joden in het bi zonder te rao- tiveoreii aan de hand van uitvoerig ma teriaal. „Deze regcoring is antisemitisch", ver klaarde de rijksminister voor propaganda en volksvoorlichting dr. Josef Göbbels in den loop van dein regeeringstijd van het Hitler-kabinel in een van zijn vele groole redevoeringen. Dat was geen nieuws. Maar het was desniettemin een historische pro clamatie. Men moet er altijd weer aan terugdenken. Hoe anti-semitiscli deze no- geering is, valt in de eerste plaats to lezien in het „onveranderlijk programma 'der partij", maar het is pas drastisch dui delijk geworden op het Neurenbergscbo Partijcongres van 1935. Sindsdien loven de Joden in Duitschland onder den druk van „de wetten vair Neurenberg". Dc bloedvcnuenging. Het kernstuk van deze wetten was zeieer de regeling van do bloed vermenging in cm buiten het huwelijk. Voor het laatste geval werd het beginsel dor „Rassen schande" op don voorgrond gesteld en de gemeenschap met zware tuchthuisstraffen bedreigd (die in de practijk sindsdien in derdaad reeds in honderden gevallen op gelegd zijn). De voorschriften !>ctreffen de toegelaten echtverbintenissen waren op het 'eerste oogenblik nogal verwarrend en hebben dan ook in en buiten Duitscldand moeilijkheden met zich gebracht. Toen de uitvoeringsbepalingen bekend en toegelicht waren, kwam men tot h'et volgende resul taat: 1. Huwelijk tusschen Jood en Jood ver- oorloofd. 2. Jood en „halfjood" 1 veroorloofd (beiden zijn dan Joden). Jood en „kwart jood verboden. Jood en Duitscber of „Artverwandter" verboden. „Halfjood" en „half jood" veroorloofd. 3. x 6. Huwelijk tusschen „Halfjood" „kwartjood" en loe- stemming is aan te vragen. V. „Halfjood" en Duit- schor toestemming is aan te vragen. S. „Kwartjood" en Duitschcr niet ver boden. Ecu geestelijk ghetto. De strekking van deze „rassenwet" blijkt uit dit overzicht zoo duidelijk, dat com mentaar feitelijk overbodig is. Men staat op het standpunt, dat van 1935 af ge streefd moot worden naar „bloedzuivering" en dat bij huwelijken van niet-Joodsche Duitschers er voor te zorgen is, dat liet „percentage Joodsch bloed" bij het na geslacht steeds geringer wordt, Joden zoo veel mogelijk met 100 pCt. (en desnoods 75 pCt.) rasgenootcn moeten huwen en do „kwartjoden" op den duur in het Duit scho volk moeten opgaan. Waar wij schre ven: „toestemming is aan te vragen" moge ter verduidelijking er nog aan toegevoegd worden, dat deze toestemming slechts uiterst zelden gegeven wordt, on het dus praclisch ook op „verboden" uittoepen zal. De „Wet(en van Neurenberg" (op de overige, ten dooie zeer pijnlijk aandoen de bepalingen gaan wij liier niet verder in) brachten voor het eerst een moer of minder scherp geformuleerde scheiding. Practisch was die scheiding natuurlijk reeds begonnen op 30 Januari 1933. Sinds dien leven de Duitsclie Joden binnen de rijksgrenzen zonder eenig voorbehoud in oen „geestelijk ghetto". „De sleutel voor dc toekomst der nalic". Bezien we nu eerst het Duitscho partij standpunt. In liet bijvoegsel „volk und Familie" van do dagdijkscbe, parlij-officieuse Na- tional-Sozialislische Korrespendenz werd dezer dagen een overzicht gewijd aan het onderwelp: de situatie na twee jaren Wer king der Wetten van Neurenberg. Daarin wordt al dadelijk geconstateerd, dat „al len, die het ernstig meenem mot een op lossing van het Joeusche vraagstuk... her ademden, teen de nati on a al-s oei alis lisch e staat deze wetten verkondigde". Men meent dat nu „niemand meer van anti semitische slroomrngen in den boezem van dc N.S.D.A.P. spreken kon en den strijd der partij tegen Joodsche ondermij ning dc-r natie om zoo te zeggen als een particuliere zaak der beweging kon kwa- lificeeren". Sindsdien zijn twee jaren voor bij gegaan „en men kan zeggen, dat men met de uitwerking der Wetten van Neu renberg in het algemeen tevreden mag zijn". Het correspondentieblad betreurt dan echter, dat ,;er in de Duilsehe volks gemeenschap nog een zeker percentage minderwaardigen is", die het met do Jo den blijft honden. Maar vergeleken, met „het moeras van vóór de afkondiging dérwetten" is do toestand toch' veelver botord. Het Duitscho volk ziet met den dag meer het Joodsche gevaar en begrijpt ook steeds beter, dat do religious's beken tenis der Joden met de dingen 'niets 'tc maken heeft eu hot alleen, om lietras goat. Inlusschon, aldus in korte woorden het nationaal-socialistisclio beloog, is hot met deze wetgeving alleen niet gedaan, Het volk in al zijn geledingen, eiko bedrijfs leiding, clko ambtelijke instantie, moet er dagelijks weer op gewezen worden, dat het rassenvraagstuk „do sleutel is voor de toekomst der natie". Te vele Duitschers denken lieden nog, dat bet al moer dan voldoende is, do Wetten van Neurenberg streng door lo voeren, en helaas zijn ei- zelfs onder ambtenaren en beambten nog to velen, die praclisch niet verder willen gaan en bijv. er niets, legen hebben, dat hun vrouwen bij Joden koopon, en dat hun gezinnen vriendschappelijk met Jood sche families verkoeren,' omdat... do Wiet daarover niets zegt. „Ja so was gibt es nocb", zegt do correspondentie woorde lijk, „und nicht zu knapp". (12 Augustus 1937). Hoe het wèl moet! Als voorbeeld, hoe liet wèl moot, haalt liet blad dan oen verordening van een gemeente in den gouw KeulenAken aan, die. zegt, dat voortaan alle Duitschers, die met Joden omgaan of zaken doen, „met Joden gelijkgesteld zullen worden, en o.a. uitgesleten zullen worden van het gebruik maken van openbare plant soenen enz. der gemeen lo, on als zo dien omgang desondanks niet slaken, ook geen gemeentelijke bestellingen moer zullon krij gen". Dat is, meentliet correspondentie blad der partij „oen maatregel, die ver dient, als voorbeeld te strekken". .Wij willen liier nog andere „navolgings- waardige voorbeelden" van allerjongsten datum opsommen. De gouw Baden lieeft op 2 Juli 1937 mededeeling gedaan van het vonnis van het „Badischo, yenvaltungsgorichtshof" in Karlsruhe, waarbij een burgemeester van een landelijke gcmeoiilo ontslagen is om dat hij als „representant der nationaal- socialistische wereldbeschouwing" mot Joden verkeerd', had en met een Jood- schen veehandelaar zaken had gedaan „ofschoon hij niet op dezen aangewezen was." Dit vonnis, zegt de gouwleiding, „is voor alle ambtenaren van principiecle beteiekenis." Do eclitgenóÓte van een lid dor N.S.D.A.P. had in'Rcmscheid in een Jood- schenwinkel ingekocht en daar zij niet alles baar betaald bad, diende de Jood sche winkelier beklag in on eischic van den echtgenoot liet resloerand bedrag op. Do rechter bleek op liet standpunt to staan, dat „de echtgenoot, niet opkomt voor scfiulden, dóór zijn vrouw bij Joden gemaakt." Het reeds meer genoemde cor respondentieblad der partij voegt er aan toe, dat „dit vonnis dus duidelijk onder streept, dat het koopon door D-uitschcrs in Joodsche zaken algemeen als verwer pelijk lo beschouwen is." Naar aanleiding van twee vonnissen van Duitscho rechtbanken besprak „Kammer- gerichlsrat" Friédrich van liet rijksininiste- rio justitie' in hot blad „Deutsche Justiz" dezer dagen principieel het koopon in de wetten den Joden toestaan, in Duitscli- laiul handel te drijven, dit geschiedt, om een erfenis van vroeger, lijden zoowel jmó gelijk zonder storingen'to mjuidcoren"; Op vele gebieden is deni Joden'.'alles verbo den, op andere gedeeltelijk, op economisch gebied is hun nog eon zoor groole vrij heid gelaten. Maar geen onbeperkte! „Do Joden mooten er zich maar in schikken) dat het Duitscho volk zijn volksgenooten legen do Joden waarschuwt on dat de beweging, die grondvest van den staat is, haar aanhangers aanraking nvot Joden en het koopon 'in Joodsche zaken ver biedt." Daarom is het volkomen in or de, dat een Duitscber, die oen winkel binnengaat, eerst vraagt of dc zaak wol niet-Joodscb is. Doot bijv. een ambtenaar dat niet, dan maakt hij zich strafbaar. Een compromis is hier uilgoslolon. „Reine scheiding". Aan propaganda voor dozo „reine schei ding" tusschen het Duitscho volk en zijn kleine Joodsche minderheid hooft het dan ook niet ontbroken. De „StQrmer"-actie van Neurenberg uitgaande, (maar er ver schijnen in Duitscldand nog vele andere moer of minder radicale anti-semilisclio speciaal-organen) geeft hierbij nog altijd den toon aan. 'Do zichtbare uitwerking is algemeen bekend. „StürmorkasLeiu" (open bare permanente uithangborden, waarop allo bladzijden van'dit weekblad openge vouwen zijn), borden in laltoozo gemeen ten, in badinrichtingen,' buitentuinen, restaurants enz. met het opschrift „Juden unerwiinscht" of zelfs „Judón 'raus!" (in do onmiddellijke omgeving van Berlijn). 'In het jongste nummer van' het pfficioelo or gaan dier S.S. „Das Schwarzo 'Korps" werd een geïllustreerd artikel gewijd aan het drukke Joodsche bezoek aan: oen bekend hotel-restaurant in iCladow aan den Ila- vel bij Berlijn en in vollen ernst do eisch gesteld, dat deri Joodschen bezoekers voortaan een afgescheiden dool wordt aan gewezen en op voor ken bestemde tafels „Joodsche vlaggetjes" (bedoeld in de caat'lriór; tbipif hooi) zelfs, niet „kwart jood" is, dus^dat ondor'zijn: grootouders niet óón volbloed 'Jood mag 'voorkomen. Fa nog geen maandóud is het volgende,' kraeso govai: - een 23-jarigo Joodsclio jongenian in Maagdenburg had onlangs oen uiefrJoodsck jong'; meisje uit- genoodigd met hein oéri bioscoop te be zoeken. Zij zag daarin oan beleed iging en diende een aanklacht iri. Het open baar ministerio stolde zich op hot stand punt, dat do beklaagde door d^zo nit- noodiging alleen, roods-;'do'wetten van Neurenberg bewust overtreden: heeft. Zijn invitatie was niets anders dan „do in leiding tot een erotische verhouding" on ook „een bewijs van minachting voor hot meisje, omdat hij meondote mogen ver wachten, dat hot zich met iemand van oen vreemd ras zou inlaten". De rechter veroordeelde op 19 Augus tus j.l. dezen jongen main tot vier weken gevangenisstraf.;. lloo kan men gebruikte flesschcn schoonmaken? In iedero huishouding komt het voor, dat flessohen, in maatglazen bijvoorbeeld, die erg vuil zijn, grondig gereinigd moe- ten worden, orn zo weer.gereed te hebben voor bet gebruik., Gaat bet om wijnflesschen, dan geeft bet schoon maken niet zooveel moeito, men gebruikt hiervoor warm soclawater en zoogenaamde liageltjes of kleine motalen balletjes en schudt deninhoud flink hoen en wcer.' De hageltjes wórden in een zeef. je opgevangen en 'de flesch wordt met schoon water ecnige malen nagespoeld.' Iets anders is het, als men volte of stor'k riekende flesschcn moet reinigen. Maak't men deze met sodawater schoon, „„uu.™ v.oggerjes ^euoem m uc dan denkt men soms, dat allo volspon* „wettelijke veTOLxloolde en beschermde yennJdetd zijn, doch a er blijkt, dat er Joodsche zaken. Hij constateerde, dat „als blauw-witte vlag der Zionisten") wordan aangebracht. Waar het hier nog slechts om. een wensch gaat, zij gewezen op een doorgo- voorden maatregel van do gemeente Ber lijn, dio op den Teutoburgcr Platz in hot Noord-Oosten der stad dezer dagen door liet „Gartenbauamt des Verwaltungsbe- zirks Prenzlaucr Eerg" op 92 van do 100 op dat plein staande banken het opschrift „Voor Joden verboden" heeft laten aan brengen. Het dagblad „Der Angriff", 'dat daarvan melding maakt, voegt er aan toe, dat „daarmee, een toestand geschapen is, die door alle volksgenooten begroet wordt en voor andere stadswijken kan wor'den aanbevolen." I Besluiten en vonnissen.': Besluiten we deze kleine bloemlezing met oen herinnering aan do omstandig heid, dat do Duitscho overheid aan Duit schers „met eon gering percentage Joodsch bloed" toestaat hun Joodsche hamen in Duitscho te veranderen en met 'nog eeni- ge der alleraclueclsto besluiten en von nissen. Drie dagen geleden verkondigde de rijksminister van justitie, dat voortaan voor het lidmaatschap van wat in Neder land de „orde der advocaten" zouden noemen, de cisch gesteld moet worden, dat de „Rechlswahror" (gelijk de advo- nog een veilig waas is achtergebleven of dat do sterke lucht is blijven hangen. De flesch inwendig met oen borstel rei nigen gaat niet vanwege den nauwen liaJs, doch hier helpt verdund natronloog en, als men de flesch hiermee heeft behandeld, geconcentreerd.zwavelzuur. Men moet met beide vloeistoffen voorzichtig te werk gaan en oppassen, dat men geen spatjes in do oogen krijgt. Het zijn bijtende giften, die, evenals zoutzuur en dergelijke chemi sche hulpmiddelen, builen lvet bereik van onbevoegden moeten zijn. Men doet op liter water 50 gr. natron loog, vult dc flesschcn hiermede en laat de oplossing een dag en een nacht inwer ken. Men giet ze dan leeg, vult ze met ■warm water en spoelt ze oenige. malen' na. Dan 'doet incn ongeveer oen vinger hoogte geconcentreerde zwavelzuur in de flesch, schudt deze voorzichtig lieen en weer en giet den inhoud weer terug in de flesch, waaruit do vloeistof werd geschon ken. Men spoelt de schoongemaakte flesch goed na; vervolgons omgekeerd drogen. Wanneer men zwavelzuur verdund wenscht te gebruiken, moot men steeds eerst water in de flesch doen en daarna do gewenschto hoeveelheid zwavelzuur bij voegen. Nimmer omgekeerd, aangezien liet mengsel dan zoozeer wordt verwarmd', dat men kans hoeft, dat do flesch springt. Heer zoekt met pension, omstreeks October. Br. onder. lett. M O, bureau van dit blad. deze en volgende week maken wij weer voor 1.uw JAPON geheel pasklaar. Vlugge aflevering. Prima Coupe. Atelier C R O O NT, Beatrijs straat 4, Rotterdam (VVV). aan hoofdstraat in Westen. Koopsom f 14.000.Zeer solide belegging; Br. onder letters M P, bureau van dit blad L. Haven 141. Donderdag 10 September S.15 u. n.m. Jcanucttc Molsbcrgon Zang Bram; v. d. Star Altviool Bep y. StarWerhoevcn Viool Adr. CV Schuurman Orgel Programma (entree) a 25 ct. bij den Boekhandel en 's avonds aan de Kerk. S30SS vanaf 4C ct. per meter. Ellebogen 20 et. Roosters. 15 ct. Kolenemmers 49 ct. Kolenschoppen 12 ct. l'okcii 15 ct. Alles wordt pasklaar afgeleverd. AAI ALIA VAN SOLMSSTB. 12B VOOR ALLE VOORKOMENDE Zeer concurreerend Uiterst solide Nanmloozc Vennootschap Distilleerderij C. MEIJER A Co., gevestigd te Schiedam. AJgcmocne Vergadering van Aandeel houders, te houden op Wocusdag 22 September a.s., des nam. half 3, ten Kantore der Vennootschap, Nieuwe Haven No. 9, Schiedam. De agenda Jigt vanaf heden voor Aandeelhouders ten kantore der Ven nootschap ter inzage. Voor het bij wonen van de vergadering moeten aandeelen uiterlijk 3 dagen vóór de vergadering ten kantore der Vennoot schap worden gedeponeerd. DE GEDELEGEERDE COMMISSARIS. Schiedam, 14 September 1937. t/m. 15 woorden50 cent, t/m. 25 woorden75 cent, elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden, in de Zaterdagscho editie i 1.—tenzij die Vrijdags reeds aan 't Bureau zijn bezorgd. GROOTE VOORRAAD PFAFF-naaimachinesal leen bij C. KOK, Bróers- vest 93. Door en door solide is onze reclame naai machine van f 55. Repa ration aan alle soorten naaimachines. KOK, Broersvest 93, Tel. G7937 ADVERTENTIES in deze rubriek hebben beslist succes 1 ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annoncé in- dit blad. Gevraagd een net MEISJE boven 18 jaar, van 7.30 tot 4.30 uur, Vrijdags den gebeden dag. AanmeldenJuliana- laan 118b. Gevrcagd een WERKSTER voor Vrijdag a t half, negen tot' vijf hui'. Brieven onder lett. N.A'. aan het Bureau van dit Blad, Lange Haven 141. WOENSDAG, 15 SEPT., zijn onze winkels wegens Grooio Verzoendag den gebeden dag gesloten. HIJMANS'. Fotohandel. CITV-BAZAR. Xnnmloozc Vennootschap VAN DULKEN WEILAND Co.'s DISTILLEERDERIJ, gevestigd tc Scliicdam. Algcmccne Vergadering van Aandeel houders, overeenkomstig artikel 9 der statuten, ten Kantore der Vennoot schap, Nieuwe Haven 9 te Schiedam, op Woensdag 22 September a.s., nam. 8 uur. Vïé agenda ligt vanaf heden ten Kantore der Vennootschap voor Aan deelhouders ter inzage. DE DIRECTIE. Schiedam, 14 September 1937. OP DE van Schiedam, in 1936 geteekend door den Dienst ..van. Gemeentewerken,-op een schaal 1-.10.000 en in %-•.'..V„-v- - ,y; 3 kleuren gedrukt, behoort eigenlijk tot de uitrusting van elke onderneming en van alle Vereenigingen hier ter stede gevestigd. viest nooit een haard ot haardkachel in den blinde weg, maar gaat naar een specialist. U vindt bij ons niet minder dan 'n 133 tal modellen haarden en haardkachels, o.a.: Aibion. Ciska, Olga, Juno, E.M. Jaarama, Jan Jaarsma, Ger- maine, Faber,. Permanent, Becking 8. Bongers, Lips Peters, Davo, Nestor- Martin en Godin. Daaruit het meest ge schikte merkte kiezen is voor U moeilijk en misschien wel onbegonnen werk. Laten wij U daarom aan de hand van onze ervaring en aan de hand van de véle merken, die wij voeren, duidelijk demon- streeren wat voor U de meest geschikte haard of haardkachel is. Ook al omdat Uw portem.onnaie een woordje mee spreekt hebt U.een betrouwbaar advies noodig, waardoor U voor Uw geld hel beste krijgt, wat daarvoor te koop is. Vergeet niet, dat wij een 63-jarige reputatie als haarden-specialisten bezitten en niets liever wenschen, dan ook U daarvan een bewijs te geven. Komt U eens in onze magazijnen? HAARDEN - KACHELS - FORNUIZEN NIEUWE MARKT 19, ROTTERDAM ROTTERD. DIJK 247, SCHIEDAM K u z e u li 133 modellen

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 4