Lasten en lusten van het verhuizen mm KhÉHAM k& TWEEDE BLAD SCHiEDAIMSCHE COURANT Amerikaansche tradities. Omstreeks 1 Mei en 1 October verandert de halve Amerikaansche bevolking van woning. New-York. - October 1937 Weer dan men in de Oude Wereld vermoeden zou, zijn do Amerikanen groote vereerders van de traditie, speciaal waar liet typische dingen van hun eigen land betreft en evenzeer zijn zij geneigd die elders in do we reld niet een glimlach te bezien. Als een zeer bisoudere Amerikaansche tra ditie haal ik bijv. aan, dat oen presi dent op hel voorbeeld van George Washington nimmer een derde -i'.tings- periode mag ingaan een zoor ac tueel onderwerp, aangezien Roosevelt aan zijn tweede bezig is en er stem men opgaan om hem in 1910 voor de derde maal het Witte Huis te Wash ington te laten bewonen. Maar die stemmen verdwijnen vooralsnog onder een koor van protest: de traditie ver zet er zich tegenEn zoo eischt die zelfde traditie aam den andereu kant, dat half Amerika op of omstreeks 1 Mei en 1 October verhuist. Ik kan er ditmaal van meepraten, omdat ik er dit jaar zelf aan meedeed, zij het ook op den 16den September in plaats van twee weken later en niettegen staande het feit, dat ik t>vee winters en drie zomers op mijn vorige adres gewoond heb. Nu heb ik het groote voordeel niet in de groole wereldstad zelf te wonen maar een goed uur met een sneltrein er vandaan in een klein plaatsje, waar alles veel gemoedelijker toegaat. Ik maakte dus een afspraak met onzen dorpscben ver- huisman, een ijzersterken en goedlacbschen neger, oin mij dien Zaterdagmorgen te hel pen verhuizen en vooral niet te verge ten van te voren leege kisten en tonnen, voor servies, keukengerei c.d. to brengen. „Yassuhgrinnikte bij, maar alles, wat wij tol wanhoop van mijn vrouw ontvin gén en nog wel den avond te voren, was eone heele ton en zonder houtwol. Den volgenden morgen verschoen de ver huisauto, die niet één, maar vier donkere snuiten bevatte, die mij minzaam en toch ietwat bedeesd toelachten, zooals negers dat gewoon zijn te doen. Het bleken twee" volwassen edities te zijn met twee jongere bloedverwanten in de korte broek. Rhytmische verhuizcing. Weinigen onder mijn lezers behoef ik nader te vertellen welk een /onderlinge gewaarwording zulk een verhuizing eigen lijk is, wanneer het een na het ander de deur uitgaat en de kamers hoe langer hoe kaler worden. Maar ditmaal ontbrak de vróolijko noot toch allerminst! Mijn don kere kwartet hield er op alle mogelijke manieren de stemming in. Het jeugdige tweetal hield namelijk oen onderlingen wedstrijd, wie het meest naar buiten kon zeulen niet alleen, maar wie het groot ste' gewicht kon torsen een en ander zeer bevorderlijk voor een vlot verloop van het leegdragen. Ofschoon ik de stem rning al fideel genoeg vond on de grap pen heen en weer vlogen, vonden de heeren het nog niet genoeg. Kon ik de radio niet aanzetten met Jazz? Ik had al gezien hoe die fantastische negervoe ten af en toe een brok „tap dance" de den; wanneer ze naar binnen stapten om een nieuw vrachtje te halen. Dus kwam die vraag mij zoo gek niet voor, temeer daar do radio op allo tijden en ontijden Jazz spuit. Leveren de li stations In New-York niets van dien aard op dat moment, dan is hot nog wol in boston of Chicago of ergens anders op to visschon. En zoo gingen onze stoelen, lampen, boekon, bedden en ik had haast gezegd onze piano op rliythmischo manier het huis uit en do auto in. I>o piano werd overigens door liet oudsfo tweetal opge pakt of het een extra zware boekenkist was en later op dezelfde manier do trap an ons nieuwe tehuis opgedragen. Ver was de verhuizing niet, van een cottage naar ceti flat en maar tweo minuten per auto van elkaar gelegen, maar in vier uur tijds was alles afgeloopen. Rn daar voor moest ik tweo kwartjes por man per uur of ac.ht dollar in totaal neertellen. Ik weet niet hoe op het oogenbhk het verhuistarief in ons land er uitziet, (naar wel weet ik, dat deze rekening van mg; belachelijk laag is voor dit land, win-' neer ik bovendien in aanmerking neem dat er niets gebroken werd om' maar te zwijgen van. iets le missen. Ik ken Ben nie al een jaar of zeven, die met mijn eigen jongens op de High School was en zijn heele familie wordt in ons dorp ge waardeerd als keurige en hard werken de menschen iets, dat in Amerika voor het donkere ras heel wat zeggen wil. De lialfjaarlijksclic tredmolen. Een paar dagen geleden stonden de New-Yorksche kranten vol van verhuis- wee, want het breekt immers als een c-pi dein ie omstreeks 1 October uit? De aan leiding daartoe is, dat op dien datum en 1 Mei de huurcontracten ingaan en hoe veel jaren men al geprobeerd heeft daar in een verandering te' brengen, het heeft nog rnaar niet mógen'gelukken. Van tradi tie gesproken! Het gevolg van dezen toe stand is, dat er een ware opstopping van verhuiszuchtigen en emballeurs plaats heelt. Een mij bekende dame is 'le vorige week door de halfjaarlijksche tredmolen gegaan en haar ondervindingen kunnen hier als die van anderen nog eens na- erteld woelen. De huisbaas deelde ©enige weken tevoren mede, dat hij -zich genood zaakt.zag de huur voor het volgende jaar. op te* slaan, hetgeen mijn. zegsvrouw lo begrootelijk "werd en haar noodzaakte een ander flat te zoeken. Nu staan er altijd- honderden, misschien (luizenden Mats in New-York leeg, maar daarom is liet nog niet zoo gemakkelijk te vinden, wat men hebben wil en bekostigen kan. Zij vond er een, die nog bewoond was en waarvan de bewoners den 29sten zouden verhuizen. Dan kon de- schilder er den 30sten aan den gang gaan en den' volgenden dag do ver huismannen de boel naar binnen bren gen. Ja, ik weet,, dat dit alles te. kort lijkt en dat de verf nog nat zou zijn, maar zoo gaat het dikwijls... in New- York. De vorige familie vertrok niet, omdat hun verhuizer eenvoudig niet kwam opdagen op den 29sten, rnaar pas op den eersten. Die- van mijn ken nis verscheen 's avonds om tien uur op den 30sten en bracht de boel over. Zoo stonden op een gegeven dag twee mcubilairen -in een ongeverfd flat en twee families moesten hun onderdak bij familie, kennissen of in een hotel zoeken. Maar wat het kostte! Tien dol lar per uur! Zuivere afzetterij door de reusachtige aanvraag en de nood zak elijkheid om maar in twee we ken van het heele jaar te kunnen verhuizen. Onderverhuren van flats. SHI IIPPI- Dc motoren van het vcrongclnktc K.L.M.-vliegtuig „Specht" zijn ter onderzoek door do deskundigen te Bandoeng op transport gesteld. Bovenstaande foto, genomen aan de kade te Tandjong Priok, toont duidelijk hoo deerlijk dc motoren en schroeven ge havend werden. BINNENLAND Optreden legen mishandeling van pluimvee op dc markten te Punncrend en Barncvcld. Meermalen is reeds aanmerking gemaakt op het aanvoeren van ganzen met go- Overzicht Tweede Kamer üerziening van dc Grondwet. De Tweede Kamer heeft gistermiddag in bonden poolen en vleugels tweede lezing de voorstellen lot herzie- Thans heeft de inspectiedienst van de '.Hrèré actie DER WOENSDAG 20 October 1937. No. 21090. Maar er steekt nog wel iels achter die traditie. Een groot aantal New-Yor kers pleegt in de zomermaanden de stad den rug loo to koeren en de maanden Juni, Juli en Augustus buiten door to brengen. Het liefst, zouden zij por 1 September een flat. betrekken, zich 's winters goed van centrale verwarming en heet water la ten voorzien en dan tegen Juni weer do vrije natuur opzoeken. Huiseigenaren zou den op die manier drie maanden por jaar en dc voordeeligsto nogal verliezen; van daar dat de huurcontracten metMei en OctobeT ingaan en zich oen ware markt in het onderverhuren van flats gevormd1 heeft. Eenfatsoenlijk men'sch kan in do zomermaanden in do groote Amerikaan sche steden voor een prikje een pracht- üat machtig worden, ais hij wat handig te werk gaat en geen bezwaar heeft tegen een snikheeten zomer in do stad-. De eigenaren kunnen met een onderhuurder boffen en andersom, -hetgeen -me doet den ken aan bevriende landgenooten, die na terugkomst hun eigendommen niet alleen vrijwel geruïneerd vonden, maar rekenin gen om van te. schrikken, zooals die van de telefoon,: waarop lange gesprek ken naar San Francisco o.d. stonden. ning der Grondwet behandeld. Deze voor stellen zijn in acht wetsontwerpen samen gevat. De Kamer besloot eerst algemeene be schouwingen le hóuden, welke gistermid dag zijn geëindigd. In de vergadering, wel ke. vanmiddag om één uur begint, zul len dc afzonderlijke wetsontwerpen bespro ken worden. De discussie leverde'weinig jiGuwe ge zichtspunten op. Alle fracties handhaaf den het in eerste lezing ingenomen stand punt. Alleen de liberalen deelden mede, dat zij hun aanvankelijke bezwaren legen de Grondwetswijziging, welke hot instel len van openbare lichamen vcor beroep en bedrijf zou mogelijk moe. en maken, heb ben- laten varen. Da N.S.B. bestreed bij monde van den heer De Marchant et d'An- scnibourg alle acht!ontwerpen, behalve het eerste, dat strekt ':Tot wijziging der be palingen betreffende het inkomen van de Kroon. De heer De Visser {communist) bestreed alle acht de ontwerpen. Voorstanders van alle ontwerpen ver klaarden zich de chrislolijk historische, de katholieke en antirevolutionaire, én de liberale fractie bij monde van de heeren De Geer, Kortenhorst, Schouten en Bie- rema. He sociaaldemocratische en de vrijzin nig-democratische fractie keerden zich bij monde van de heeren Albarda en Joekes legen het ontwerp betreffende de wering van revolutionaire volkseer egenwo .-rdiger- on legen het zevende wetsontwerp, bet zoogenaamde „verzamelen:werp", dat vóór- stellen bevat tot beperking der parle mentaire onschendbaarheid en 'lot uitslui ting van de verkiesbaarheid wegéns poli tieke delicten. Deze bepalingen kunnen vol gens deze fracties tegen de democratie worden gericht en zijn bovendien over bodig. Dc heer Kersten (H.G.S.) verklaarde, met handhaving van zijn bezwaren, te zullen stemmen voor alle voorstellen, behalve voor liet ontwerp betreffende hot kiesrecht. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeijon, was om gezond heidsredenen verhinderd de vergadering bij te wonen. Minister De Wilde verdedigde in zijn plaats de voorstellen, waarbij hij betoogde, dat zij slechts éen tictere func- lionnecring van het parlementaire stelsel beoogen. Do minister deed in het bizon- der een beroep op de sociaal-democraten en de vrij '.innig-deinocralen hun bezwaren te laten varen. Achter; de regceringstafel zaten geduron- de de beraadslagingen de ministers Co'.ijn, Goseling, Van Dijk, Weller, Steenbergive en Van Buuren Betalingsverkeer lusschcn Nederland cu Roemenië. De minister van bui'.enlandsehc zakken heeft aan de Tweede Kamer doen loc- komen den Franscho tekst van den - op 21- Augustus 1937' te Boekarest - gesloten modus vivendi ter tijdel'rjkke regeling van hel betalingsverkkcer lusschcn' Nederland en Roemenië. In feite komt do getroffen regeling hier op neer, dat de -Roemccnsoho regeering haar opzegging van helcilearingverdrag heeft moeien terugnemen, terwijl ookosrc rirens de vooidcelen in lioofdzaak aan Noderlandschen kant -liggen.-.: Veroeniging tot Bescherming van Dierein den eigenaars en expediteurs, welke gan zen naar de markt te Purmerend ver voeren, meegedeeld, dal do dieren de vol gende week aangevoerd moeten worden in kisten of manden, waarin de ganzen voldoende ruimte hebben om te kunnen zilLen of staan. Wordt hieraan niet vol daan, dan wordl proces-verbaal opgemaakt. Het vervoer van pluimvee naar de vee markten te Purmerend en Barnevekl, even als do behandeling van' deze dieren tij dens de markt zelf, is ten hernel schreiend. Dp hoeren, welke hun ganzen naar de markt wenschcn te vervoeren, binden de pooten reeds den avond er voor met dun ne -touwtjes bij elkaar. Gedurende den nacht liggen de beesten dan op den grond in afwachting van hel oogenblik, waarop zij naar de markt zullen worden ver voord. Deze touwtjes dringen .door de huid, de poolen zwellen op en dat een dergelijke behandeling uitermate pijnlijk is, behoeft niet gezegd te worden. Ook tijdens dc markt worden do dieren met'gebonden poolen op den grond nocT- gelegd. Zij kunnen zich dan niet ver roeren, eigenaars en koopers loopen in de meest onverschillige houding langs de beesten heen en het komt meermalen voor, dat deze menschc-n op de ganzepooten trappen of de beesten met- hun schoenen op zij schuiven. Dc boeren behandelen hun dieren op een dergelijke schandelijke wijze, omdat het hierdoor mogelijk is in één rit een groot "aantal dieren te vervoeren. De Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft ook de autoriteiten van een en ander in kennis gesteld. Dr. Abraham Kiiyper-tcnloonslclling te Amsterdam. In leeenwoordigheid van den minister president, dr. II. Colijn, is gistermiddag cim twee uur in enkele zalen van de afdoe, ling „moderne kunst" van het rijksmuseum te Amsterdam, de dr. Abraham Kuyper-len- toonstelling geopend'. kwijtschelding'eener rekening vati I GO we gens geleverde dranken, wanneer de burg©, meesier een bedrag van f 15 zou bijpassen bij do f25, welke v. d. D. beschikbaar had ter voldoening van het per 1 Mei 1932 verschuldigde vergunningsrecht aan den burgemeester. Voorts werd verd. ten Isate gelegd, dat hij i n liet tijdvak van 1 JJui 1930 tot 1 Juli 193G, in zijn functie van burgemeester ver schillende gelden zich wederrechtelijk zou hebben toegeëigend. Deze gelden, die de, dagvaarding nader specificeert, en die in totaal het bedrag van f53.761 beloopen, behoorde ntoe-aan een stichting en waren bestemd voor bijslag op pensioenen en op. ongevallenrenten. Als verdedigers traden op mrs. W. A. Hoek en J. Fokma. In verband met bet eerste ten laste geleg de werd gehoord de heer T. Tanis Tzn., koopman en wethouder van Ouddorp. Verd. gui een heel ander relaas van het voorge vallene. Hij zou Tanis nooit om een „fooitje" gevraagd hebben. De heer C. J. Goumare, de vader van L\ J, G., vertelt, dat hij op zekeren dag door een onbekende werd opgebeld, dio hem over de verduistering van zijn, zoon inlichtte en hem Vertelde, dat als hij niet voor zijn zoon zou bijspringen, deze op. den Noordsingel terecht zou komen. Dc burgemeester bekendeter zitting, dat hij dit telefoongesprek met C. J; Gr. lieeft gevoerd, maar ontkent ten stelligste mot den Noordsingel gedreigd te hebben. Hierna werd het vierde ten laste gelegde feit behandeld. Verd. zou op 30 April 1932 zekere IL v. d. Doel, wijnhandelaar le Ouddorp, nu ruslende te Rijswijk, f60 schuldig geweest zijn. V. d. Doel had hem al tientallen malon om het geld gevraagd. Op dien bowuston 30 April moest v. d. Doel £40 aan de ge meente Ouddorp betalen, ter voldoening van hét per 1 Mei 1932 verschuldigde ver gunningsrecht. Had hij op 1 Mei het geld niet, dan was hij zijn vergunning kwijt. Hij was toen 's avonds naar liet woonhuis van den bru'gemcesler gegaan, met de hoop. dat hij zijn f 60 nu eindelijk eens zou Rechtszaken Mond- en klauwzeer. - De lieer Wijnkoop heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van economi sche zaken: Is het de regeering békend dat 'door liet heorschend' mond- en 'klauwzeer, waar door wel een vierde doel van den Neder- landschen .veestapel is rangelast, .vooral vele financieel niet draagkrachtige boeron met den ondergang worden bedreigd? I Zoo ja, wat is de' regeering dan van plan, boven en behalve de handhaving van don voor de boeren noodzakel ijken gewonen crisissteun, bijv..-door een geldelijke too- lage voor. hot door -de ziekte getroffen deel, der weikendo boeren, tót directe on dersteuning in dezen te deen - Verduistering en omkooping door burgemeester Verdacht van niet minder dan vier strafbare feilen. Voor de Rotterdaihsche rechtbank stond gisteren terecht de 46-jarige burgemeester van Ouddorp G. J. du S.,. beschuldigd van verduistering en omkooping. Hem'werd- ten laste gelogd, dat hij in Juni 1929, als burgemeester en hulpofficier van justitie, van den kolenhandelaar i. Tanis Tzn., de belofte zou hebben aange nomen, dat deze bij totstandkoming van een betalingsregeling tusschen- Tanisals directeur der N.V. Beurtraar (onderneming „Ouddorp" en oen in zijn dienst staanden schipper P. J. G., die oen bedrag van f (00 zou hebben verduisterd, of bij eon overeen komst met dé familie van den schipper, een bedrag van f 100 zo-u afschrijven van de 'k'OJenrêke-ning, welke de burgemeester bij liom had1. - Dat hij bovenbedoelde afschrijving van f 100 heeft verricht na liet tot stand' brengen van genoemde betalingsregeling. Dat hij in 1932 van M. Pijl de gelofte zou hebben aangenomen van ontvangst eener enveloppe met gold', indien Pijl door gunstige inlichtingen on verdere tusschen- komst van verdachte zóu worden benoemd tot filiaalchef oenor. firma te Ouddorp. Dat verdachte op 30 April 1932 zou heb ben aaingonomen een door II. v. d. Dool aan dén" burgemeester gedane belofte, van 'krijgen. De burgemeester wilde toen niet belalcu, zcod'at v".d. Dc-cl tot bet.uiterste overging en don burgemeester voor f 1,5. zijn schuld van f 60 wilde kwij-lschelden, omdat hij zelf nog f25 had en nu dc vergunningsrechten kon betalen. Deze afkoop is strafbaar. De burgemeester ontkent dit ten stelligste en beweert, dat v. d. Doel hem £40 had ge geven (er voldoening van zijn vergunnings recht'aan dc gemeente. De zitting werd hierna tot 2 uur go- scho-rst. Gistermiddag werd dc zaak voortgezet. Behandeld werd het derde ten laste gelegde. Getuige M;. Pij-I, winkelier te Oudiloip, die geho-ord' werd, vertelde o.m. dat hij. filiaal- houder voor Albert Hcyn te Ouddorp kon worden. Bij zijn sollicitatie had hij geschré ven,, dat, men'..bijden burgemeestervan de gemeente om cvontucéle- inlichtingen kon komen'. -Do -burgemeester.'heeftdit in- -• 'derdaad gedaan, doch hij had tegen Pijl gè- zogd', dat dc oèno dienst do andere waard was en hij één enveloppé met. inhoud' wil--: de hebben. Eerst gaf Pijl hem f30, doch daarmee was hij niet tevreden.' Ilij wilde f 200 hebben. Pijl kon hom dit onmogelijk, geven; Toen .wilde do burgemeester; dat 'hijP een i schuldbekentenis yobr f 200 zou tec- 'kenen. Pijl-Ts hierop' niet ingegaan; zóodat verd. met do f30 genoegen moest nomen. Toon verdachte het woord kreeg, zeido hij,dat Pijl een hoogst onbetrouwbaar per- - soón is en dat hij later bij AlbertEeyp wegens groote slordigheid hij had .hij zijn ontslag een tekort van f800 is ontslagen. Pijl strooit; in Óuddo'jL allerlei •lage kletspraatjes over denburgemeester rond. Ae; v 1 De zitting wórdi hiema tót- vandaag go- schorst.: -j' 'A;'.- Het concours postiche eoitture op da groot# kapperstentoonstelling te Am sterdam elschte veel vaardigheid van 'de Figaro's. Een der deelnemen la

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6