HH AH Imp DE DRIE AUTO'S Miesje en haar vlieger in vroegér tijden Hl Een cactusstandertje mwmi. BoftcEdfllH „Wel, wel,'hoe gaat liet jullie?" vroegen ze elkaar.verheugd. „We zijn eigenlijk zus ters hè, en het is altijd leuk .als zusters elkaar zo onverwachts zien." Toen begon nen ze te vertellen van hun leven. „Nou, mijn vrachten zijn soms wel èrg zwaar," zei de vrachtauto, ,,'t Is maar gelukkig, dat ik zo'n sterke motor heb, want anders kon ik het werk niet doen, wat er van mij werd geëischt." „Ja, zo gaat het mij ook" vertelde de doktersauto, ,,soms moet de dokter naar een patiënt, die midden op de hei woont en dan gaat het over zandwegen, door kui len en over hobbels, maar ik weet wel hoe veel of ik kan en ik doe al m'n best om het zo goed mogelijk te doen. De race-auto keek een beetje minachtend naar de vrachtauto, die er niet mooier op was geworden en naar de doktersauto die vol modderspatten zat. „Ik heb een heèl ander leven, hoor", zei ze. „Wij rijden altijd over prachtige wegen en nooit.zittèn er in mij meer danjtwee personen, meestal maar één. En ik ga harder dan alle andere, ik ben de snelste, de mooiste en de sierlijk ste, Over een. paar. dagen ga ik meedoen aan een grote snelheidswedstrijd en je zult zien dat ik het win." Dé eigenaar van de kleine' auto kwam uit het hotel en reed met haar weg. „Ze is nog niets veranderd", zei de personenauto. „Nee, ik geloof nog altijd dat het niet goed met haar zal aflopen," antwoordde de vrachtauto. Een maand-later zagen die beide elkaar weer, het was maar een ogenblik, want ze moesten wachten bij een verkeers- sein. „Je hebt gelijk gehad," vertelde de dok tersauto haastig „Je weet wel dat de race auto het 'had over die wedstrijd? Nu ver leden week werd mijn dokter geroepen om dat er een ongeluk gebeurd was op een autobaan. We zijn er direct heen gegaan. En het was de kleine racewagen. Ja, de man was er nog vrij goed afgekomen, maar zij lag helemaal uit elkaar, het was zielig om te zien. De motor was ook defect, daar door was het ongeluk geloof ik gebeurd. Alles was gebroken en' verbogen, ze moet een geweldige vaart hebben gehad." „Och, ja, ik had het wel gedacht," zuchtte de vrachtauto, 'jj't Is verschrikkelijk, maar ze wou ook altijd nog harder dan alle an deren. Dat kon -niet goed gaan. Toen werd het verkeerslicht weer groen en de beide auto's gingen uit elkaar. door Iet Hoogers. In dé tjd omstreeks 1800 begon de sigaret vanuit Engeland zich te Cjm 1 JÏ verspreiden over de J) /v ra andere landen De ta- bakswinkeJs prezen ze aan en vertoonden ze in hun winkelramen. Maar f \j, /al velen verfoeiden aan- xlLjpns vankelijk deze nieuwe uitvinding. „Het is. een teken dat de mensen er op achteruit gaan", zeiden ze. En vooral waren ze veront waardigd als heren „uit goede kringen" zich in gezelschap of op straat durfden vertonen met zo'n afschuwelijke sigaret. Maar de sigarettenrokers stoorden zich er niet aan. Het was ook lang niet zo erg als hun voorvaderen hadden moeten strijden voor hun sigaar of hun pijpje tabak. Vier eeuwen lang is er eerst om gevochten voordat er volledige „vrijheid van roken"; in alle landen bestond Er kwamen wetten die het roken verboden,' gevangenisstraf en hoge geldboetes in sommige landen stonden op het roken van tabak, de niet-rokers schreven allerlei boze, hatelijke geschriften om het roken tegen te gaan. NOVisMv/». naam is voor de neus,'nadelig voor de her- sen en, verderfelijk voor de longen en waarvan de zwarte rookwolken wel'lijken op boosaardige dampen. Maar noch deze oproep, noch de hoge be lasting die op tabak werd gesteld, hadden enige uitwerking Het gebruik ■.'van het roken werd steeds meer algemeen. In 1622 werd een boer uit Baden door 'n dominee aangeklaagd: '„Christian Leder- mann is een verkwister en zo verslaafd aan het roken van tabak dat hij met Pasen rokend in de kerk kwam. Dat gaf zo'n slank, dat de dominee het haast niet kon uithouden." Dat was dan ook werkelijk wel een beetje heel erg. Ook in Zwitserland, in Bern vaardigde de gemeenteraad in 1661 een streng verbod uit tegen het roken. Daar werd een aparte „tabaksrechtbank" ingesteld en alle rokers werden onbarmhartig veroordeeld tot het schandbord op de markt. Intussen verweerden de rokers zich. Ze streden verwoed voor hun rechten, ook zij schreven geschriften en gaven die uit, waarin ze pleitten voor het roken. Volgons een Duits dokter was' de tabak een genees middel voor alle kwalen Hij beval het roken sterk aan omdat-het de „werkzaam heid dés geestes" bevorderde. Tabaksblade ren werden in die tijd gebruikt als genees middel tegen verkoudheid pest, bevroren voeten, wormen cn huidziekten. In ons land schijnt men nogal rustig zijn pijpje gerookt te hebben, wij horen ten minste weinig over de strijd van rokers tegen niet-rokers. Wel weten we dat dokter Cornells-Boritekoé de vrouwen aanried om ook te gaan roken, in plaats van het de mannen te verwijten; ,,Het zou ook voor lien de gezondheid bevorderen,wanneer ze meededen aan het genieten van de ^,lo- back in plaats van onvrindelijk- te brom men en te snauwen. Miesje laat baar vlieger op, Kijk, ze zet zich schrap, Want de wind rukt aan het touw, Miesje houdt het krap. Miezekind, goed opgepast, Want die wilde wind, Neemt zo graag jouw vlieger mee, Houd goed vast, hoor kind 1 In Duitsland was het tot 1848 ten streng ste verboden buitenshuis te roken. Wie met een sigaar of een pijp langs een poli tieagent kwam, kreeg onmiddellijk boete of werd gearresteerd. En iedere roker, die het niet laten kon zijn sigaar of pijpje ook mee op straat te nemen, was voortdurend in angst dat hij betrapt zou worden. In 1603 richtte de Engelse koning,'.Taco- bus I, een oproep tot zijn volk, waarin hij zi.in toorn uitte over „die'.stinkende onaan gename gewoonte vanj'rokën". Het is een gewoonte" schreef hij daarin, die onaange- We gaan een standertje maken voor de kleine cactusjes, die tegenwoordig iedereen haast heeft. Hebben we wat sigarenkistjes en onze figuuirzaak klaar liggen? Eerst zagen we het onderste plankje dat het grootste is namelijk 30 c.m. lang en 20 breed. Onder de vier hoeken spijkeren we de pootjes, houten blokjes of anders kun je naar de winkel gaan en metalen pootjes kopen, die je erin kunt schroeven. niet beschadigd worden. Nu druk je de bin nenkant van die uitgeholde radijs plat tegen een bord, terwijl je de „staart" vast houdt. Als je hem nu weer loslaat blijft de halve radijs aan het bord vastzitten, hoe je het bord ook houdt. Langzamerhand gaat het radijsje weer bol staan en nog blijft het hangen, ook al houd je het bord op z'n kop. De naald en de cent. stukje, dat in de gleuf van het grootste past is 20 c.m. lang en 10 c.m. hoog. Je ziet hoe je het in elkaar schuift en nu goed vastlijmen, liefst met houtlijm. Daarna komen de plankjes erop, waar de cactuspotjes op kunnen staan. Op iedere onderarm één, op iedere uitstekende kant van het kleinste schotje één, en bovenop het grootste schotje één, dat zijn er samen vijf. Hoe groot die plankjes moeten zijn hangt natuurlijk af van de grootte der bloempotjes. Het best kun je ze erop spij keren, met dunne spijkertjes. Nu is de stan der klaar, "tenminste hij moet nog een aardig kleurtje hebben. Twee kleuren is heel leuk: zwart met rood of met geel bijv staat erg vrolijk bij het groen van de cactusjés. Als je. hoort beweren, dat je met een naald een cent kunt doorboren, zul je hét vast niet geloven. Die is immers veel te hard! zul je zeggen. En toch is het zo! Door de kurk van een fles wordt de naald gestoken. Zorg dat dé punt er aan het andere eind weer pen beetje uit te voorschijn komt. Als aan de andere kant het oog er nog uitsteekt, kun je dat af knijpen met de nijptang, maar misschien is de kurk zo groot dat de hele naald er in verdwijnt.-Nu léggen we::dé céht op een onderlaag; van zacht hout, zetten' de kurk er boven op, met de punt van dé naald naar beneden. We nemen een hamer en geven een korte krachtige slag op de kurk. De naald zal dan door de cent heengaan en sléchts met moeite er weer uit kunnen worden gehaald. EEN RADIJS BLIJFT AAN EEN BORD VV7 7"7';'HANGEN.- Nu volgt de rest, zoals hét op het plaatje beneden is aangegeven. Daar kun je het duidelijk zien dat het rechtopstaande ge deelte uit twee stukken bestaat. Het hoog ste stuk, waar de gleuf inzit, is van on deren 30 cm. lang, de hoogte is 18 c.m. De beide armen aan de onderkant zijn ieder 12 .c.m. lang en 4 c.m. hoog. Het kleinste Hoe kan dat? Ja, het is eigenlijk maar een halve radijs. Snijd maar eens een ra dijsje door midden, dwars door, zodat de „staart" midden in de ene. helft blijft zit ten. Hol nu die helft een eind uit, voor zichtig, zodat de rand en de buitenkant vortilM! Help! Daar rént hij dóór de tuin Eri hij schreeuwt vari angst en pijn. Adriaanzal in 't vervolg Vast" wel meer gehoorzaam zijn; Adriaan probeert liét- toch> Loopt er stilletjes naar toe. ,Och, ze komen niet," denkt hij „Niemand weet dat ik het doe." Zzzzzjt,1 de"zwerm' vliegt uit de korf, Jjiist als Adriaan (laar staat, Vol schrik vliegt hij achteruit, Maar nu 'is het al te laat.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 12