Dit wier MM fl 4 Mi DE STRIJD OM TERUEL Een gelukkig Nieuwjaar mmmmmmmmmm H. Th. van der VLERK OP DEN DREMPEL VAN HET NIEUWE JAAR Vrijdag 31 December 1937 Rotterdamschedijk 208 G, D.BÓkGf/jA. De strijd in China Bericht. België Roemenië Een interview met dr. H. Coiijn over de vooruit zichten op economisch en politiek gebied. 90ste Jaargang. No. 21751 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 {HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. EERSTE BLAD BUITENLAND De rechtsche troepen schijnen aan de winnende hand. Een speciale correspondent van het Fran- eölm agentschap Havas meldt: Terwijl de opmarsch der regeeringstroe pen te TerueJ voortgezet wordt aan het buitenste front, hebben de rcchlsrihm twee tegenaanvallen, krachtiger dan de vooraf gaande, ondernomen, welke echter door de rog eorings troepen, die zich op de hoogten Hondom Temet bevinden, werden afgesla- ;en. De troepen van Franco maaiklen ge» uïk van vliegtuigen en veohtwagens, maar slaagden er niet in het opperbevel der re- - geeringstroepen te verrassen. Do vöcrbe- reiding der rochtsohe artillerie, goslound dloor bombardementsvliegtuigen, beeft ruim drie uur geduurd. Het voornaamste doel der ïeehtsclion was de top van Zorro, die ten Zn Mwestem van Teruel ligt. Een langdu rige en verbeten veldslag werd geleverd pp de omringende hoogten en de hellingen van dezen top. Ondanks het mitraillourvuur en het vuur uit hot anti-lankgesehut der iregoering gingen de rechtschen telkens weer tot den aanval over zonder de regeerings- Jinies te kunnen verbreken. De si rijd duur de tot den middag en de regeeringslroepen slaagden er in de pogingen der rechtschen geheel te niet te doen Intnssohen vielen die troepen van Franco hevig aan ten Oos ten van Teruel op de regoeringslinies van de Pieno. De regeeringstroepen gingen och- ter tot een tegenaanval over, sloegen hun tegenstanders terug, maakten zich mees ter van twee veehtwagens en herwonnen het verloren terrein. Gisteren waren de luchtstrijdkracht®11 van heide partijen zeer actief. Yan rechtsche zijde wordt gemeld, dat de strijd om Teruel zich ontwik kelt zooals men verwacht had De i rechtsche troepen hebben het offensief ingezet, datFranco ter plaalse -onU worpen heeft. De* rechtschen oefenen druk uit in drie richtingen: ton Noor- den van Teruel tegen de Sierra Pa- lomeia, tegen den weg Galayud-Teruel en legen het dal van de Guadalaiivier. De tegenstand der linkscilie troepen verslapt. Men gelooft hier, dal de be legerden te Teruel weidia bevrijd zul- len zijn. Radio Saragossa deelt zelfs mede, dat men na de operaties van vandaag kan verzekeren, dat het linksche front van Teruel definitief gebroken is. De aanval, die rechtschen vanochtend vroeg hebben ontketend, heeft alle ge stelde doelen doen bereiken. Om ze ven uur gisteravond maakten de recht sche troepen nog steeds voortgang. De te Teruel belegerde rechtsche strijd- krachten honden nog steeds krachtig stand. Fan iinksclre zijde wordt wel toegege ven, dat de opstandelingen gisteren in den geheelen sector hevige aanvallen heb ben ontketend, die de regeeringstroepon hebben gedwongen eenige wijzigingen tn hun linies te brengen. In de stad Teruel zelve daarentegen hebben de regeeringstroepen hun voor- doelen behouden. In een offieieelo mededeeling van he denmorgen van de troepen van Franco wordt gezegd, dat -de schitterende op- rnuracil van do rechtsche troepen voort is gegaan met krachtige aanvallen op de vijandelijke stellingen. De regeeringstroepen hebben een bloe- ,dige nederlaag geleden. Zij werden terug geslagen en hun verliezen bedragen on geveer zesduizend man. Meer dan zes honderd man, waaronder een brigade-com mandant, Werden gevangen genomen. Meer dan duizend dooden werden op net slag veld achter gelaten. Het aantal mitrailleurs en anli-vechtwagenkanonnen, dat in han- -den van de rechtschen is- gevallen, ts zeer groot. Tijdens den opmarsch zijn de rechtsche Hoepen den weg Campillo naar Concud gepasseerd, evenals de hooglea ten Zui den van Campillo, Primervallejo, Pedrr- zas en Morrones. De opmarsch duurde nog voort op het oogenblik, dat deze mededeeling werd op gesteld. De- verdediging van Teruel wordt held haftig voortgezet. Tijdons luchlgevechten worden acht vlieg tuigen van den vijand omlaag geschoten, terwijl de rechtsche luchtmacht' geen ver liezen leed. Het garnizoen vau Teruel blijft draadloos ziin geestdrift' bij - de "nadering van de rechtsche troepen betuigen. De linkervleu gel van de regeeringstroepen is gedemorali seerd, de stellingen van do regeeringstroe pen worden voortdurend door de rechtsche artillerie bestookt. Plundering te Tsingtau. Nu de 'Chineesche troepen en mariniers en de Chineesche politie Tsingtau heeft verlaten, is de bevolking begonnen do Ja- pansche winkelwijk te plunderen. De bur gemeester en de garnizoenscommandant hebben de stad in overhaaste vlucht ver laten en ook vele Chineesche inwoners ver laten de stad. De toestand' is uiterst ge spannen. Het nieuwe buitenlandscho vrijwilligers corps heeft de taak van de politie overge nomen. Het Japansche antwoord aan Engeland. In het Japansche antwoord op do Rrit- sche nota inzake het incident met de Lady Bird1 wordt o.a. gezegd, dat aan de ver ontschuldiging en het aanbod tot schade loosstelling van 14 dezer niets behoefde te worden toegevoegd. Ten aanzien van de garanties voor de toekomst verklaarde de Japansclro opper bevelhebber dat strenge opdrachten waren gegeven geen schepen op de Jangtse aan te vallen, tenzij' duidelijk blijkt, dat zij dienen voor militaire doeleinden van de Cliineezem. Deze opdrachten zijn thans herhaald, de grootst mogelijke zorg moet in acht worden genomen, dat geen aanvallen wor den gedaan op de tevens en eigendommen van Britten en andere buitenlanders. Met liet oog op den Nieuwjaarsdag zal de Sollied,-unsdhe Courant" morgen (Zater dag) NIET verschijnen. Franck overleden. De gouverneur van dfo Belgische Natio nale Bank, Louis Frandk, is hedenochtend op 69-jarigen leeftijd -overleden. Franok was in het kabinet Delaciroix na den wapenstilstand, minister Van koloniën. In 1926, na den val van den franc, werd hij gouverneur van do Nationale Bank. Voor slechts 10 cent kunt U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Mljnhardtjes", hartvormige cachets Tijdelijk proefdoosje 10 ct. Bij Apoth. en Drog, wordt U toegewenscht door Directie, Redactie en "Administratie van de Schiedamsche Courant, die ook in 1938 weer alles tn het werk zullen stellen om U zoo spoedig mogelijk op de hoogte te brengen van datgene, dat voor V of voor Uw onderneming van belang is of U interesseert. Schiedam, 31 December 193j. UURWERKMAKER Be anti-semiotische maatregelen der nieuwe regcering, Gelijk reeds gemeld/''heeft' de -nieuwe' Roemeensche regeering bevel gegeven tot opheffing van ©en aantal dagbladen, die eigendom zijn van Joodsfche ondernemin gen" op grond van do overweging,-dat deze bladen voornamelijk geredigeerd" worden door vreemdelingen en zij steeds ©en hou ding hebben aangenomen, die strijdig is met de belangen des lands. Volgens berichten in de dagbladen zal de regeering nog oen aantal maatregelen van uitgesproken anti-semietisclien aard nemen, o.m. een verbod voor Joden mede te werken aan dagbladen, die in de Roe- meensche taal verschijnen, een intrekking j van de aan Joden verleende vergunningen tot verkoop van gemonopoliseerde produc ten van den staat alcohol, tabak, luci- feTS enz. herziening van de naturalisa- tie-pTocedures na het jaar 1922, onteige ning van landbouwondernemingen, die m Joodsche handen zijn, en verbod voor Joden zich bezig te houden met eenigerlei handel in plattelandsgemeenten. Deze berichten hebben groote beroering gewekt onder do Joodsche bevolking, die betrekkelijk groot is in Roemenië, ruim een millioan op een totaal van 18 mil- lioen inwoners. Do consternatie is vooral groot in de Joodsché kringen in Boeka rest, waarde Joden een overwegende plaats WEET GIJ, DAT DE Bellevoyastraat 75, R'dam,Telefoon 32631-36235 Sedert April 1935 een uitstekend verzorgde CHEMISCHE WASCH'INRICHTING heeft geopend? Hebt gij reeds een proef genomen, zoo neen, DOE HET DAN NU. innemen in den handel, de financiën en de vrije beroepen. Bulgarije heeft reeds verklaard geen ge vluchte Joden te zullen toelaten. - - Frankrijk De heropening der tentoonstelling. De Senaatscommissie voor financiën heeft met 18 tegen 3 stemmen het wetsontwerp strekkende tot heropening van do wereld tentoonstelling, verworpen. Na dc staking. De bond van vakvereenigingen voor het Parijsche gebied en de intersyndicale der openbare diensten publiceert een commu niqué, dat verklaart: „Op grond van de nauwkeurige verplichtingen, aangegaan dooi de regeenng in de persoon van drie ha ra- mi nis ters, welke spraken in overeenstem ming met den_ minister-president", is do stakingsbeweging geëindigd, en zal een jaar- lijkscho schadeloosstelling van 1320 Danes aan de gemeente-ambtenaren worden toege kend. Voorts profes leert het communiqué tegen het gebruik van militaire vrachtwa gens, die in dienst gesteld waren van de stakingsbrekers. Engeland Eden naar Zuid-Frankrijk. Minister Eden is gisteren te Londen ,to ruggekeerd. Hij hoopt de volgende week voor enkele dagen naar Zuid-Frankrijk to Minister-pi osident dr. fl. Coiijn heeft in een onderhoud met den vertegenwoordiger van het Fransclie dagblad Agcnce Eoono- miquo en Financier© te 's-Gravenhage zijn indrukken weergegeven ten aanzien van de belangrijkste problemen in verband met de vooruitzichten voor 1938 op pohlick en economisch geinod in Nederland, Neder- landsch-Indiu en de wereld. Achteruitgang, Ten aanzien van de internationale eco nomische positie merkt minister Coiijn op, dat de/.e in vergelijking rneL die van eincto 1936, was achteruitgegaan. Nadat de nog overgebleven goud'landen gedwongen wanen geworden den gouden staniiaaid los te laten, was er, hoe men ook verder over die wijziging moge denken, mede in ver band met een verlevendiging der wereld, conjunctuur, eenige reden om aan te ne men, dat op cenigszins ruime schaal zou worden overgegaan tot opheffing van han delsbelemmeringen Dat was zelfs in uit- zicht gesteld, Die verwachting is niet voi- vuld in den tijd, dat de gunstige werehl- conj unci uur zich bleef voort zet ten (tot den zomer 1937) en zal dus ook wel niet vervuld woiden nu do stijging in de aan gaan. lijdens de afwezigheid van Eden junctuur tot slaan kwam en zelfs in som- zal minister-president Chamberlain de lei- nuge opzichten het omgekeerde viel te zien. ding over het departement van bui'enland- sche zaken op zich nemen. De Duitsche koopvaardijvloot. In den loop van het jaar is de Duit sche koopvaardijvloot uitgebreid met 1/0 000 ton nieuwe seheepsruimte De to laio tonnage bedraagt thans ongeveer 4 millioon. Bij de Duitsche werven zijn nieu we schepen tot 500.000 ton in aanbouw. Pogingen tot verzoening van protestantisme met nat. socialisme. De „Wittenbergbond", die opgericht is in de oude Luiherstad, onderneemt pogin gen omhet Duitsche protestantisme cn hel naiionaal socialisme tot elkander te brengen. Deze bond wordt gesteund door „do vereeniging van evangelische predi kanten in het derde rijk", die verwant schappen heeft met de beweging der „Duit sche christenen". Nationaal socialistische kringen bewe ren, dat in Noord Duilschland bijna een duizendtal predikanten toegetreden is tol den Wittenbergbond. Naar het "schijnt beeft deze actie voornamelijk het oog op de 3elijdeniskeik, die de oppositie tegen de denkbeelden van het nationaal socia lisme vertegenwoordigt. Nuntius blijft in Berlijn. In kringen der nuntiatuur ie Berlijn wordt formeel het "gerucht tegengesproken, dat de nuntius, mgr. Orsenigo, binnenkort uit Duitschland naar Italië zou vertrek ken. Zooals men weet; zal de nuntius op 11 Januari de gebruikelijke toespraak hou den b:j de ontvangst van het corps diplo matique door rijkskanselier Hitier. De hoop op een algemeeoie verbetering dor conjunctuur is verzwakt en die op nmif-trhionrl vermindering van handelsbelemmeringen is UUi(,SCir8NS3K1Q verdwenen. Daarom acht de minister over het algemeen den toestond thans ongun stiger dan een jaar geleden. Streven naar nationale zelf voorziening. Antwoordend op de viaag of de handels belemmeringen in de wereld binnen afzieo- baren tijd zouden kunnen worden verlicht of opgeheven, verklaarde dr. Coiijn: In derdaad, alle oude obstakels zijn gebleven on enkele nieuwe zijn er bij gekomen. Het streven naar nationale zelfvoorziening neemt hior en daar on beslissende wijze toie en dit kan geen ander gevolg hebben dan dat het weroldgoederenverkeer nog meer zal worden afgesnoerd en de verar ming der volkeren toeneemt. Ook wrslerhtiug in den in ternationalen toestand. Wat betreft de'a interna'ionalen poli teken toestand' verklaarde de heer Coiijn, dat het voor eeai staatsman, die tot een dor klei nere landen behoort voorzichtig is om zich maar niet al te veeluit te spreken over do groote politiek. Ooik al omdat men slechts ten dcele ingelicht is over wat in de raadkamers der groote mogendheden behandeld wordt en dat men zich dus be perken moet let wat men gemeenplaatsen" pleegt to noemen. Alweer' vergelijkend' met den toestond van een jaar terug, is er' vcrslechting te con state eren. De oude moeilijkheden zijn er aile nog. Geen een van hetoökonis is opgeruimd. In-Spanje houdt de burgertwist aan en de nc-n-in tor vent ie doet haar naam eer aan. Er -wordt tot nog too in geen enkel opzicht geïntervenieerd. Het Abessijnselie geval staat nog altijd o|p de dagorde. De vraag van Duilschland naar koloniën wordt nog even luid, zoo niet luider gehoord dan een jaar geleden. En zoo is er meer. Maar naast de oude kwalen, die den patient kwellen, zijn er nog mieuwo en bizonder pijnlijke bijge komen. Pijnlijk vooral omdat Je Oost-Azia tische gebeurtenissen en bel uittreden van Italië uit den Volkenbond wel als het over lijdensbericht van de collectieve veiligheid mogen worden beschouwd. De collectieve veiligheid is be graven. Aangaande de beteekenis' -en de gevolgen van de beslissing van Italië op 11 Decem ber j.l., vcoial wat belrefl den Volkenbond vervolgde do minister zijn exposé met er opnieuw op te wijzen, dat de collectieve veiligheid begraven was Al was de laatste jaren de hoop dat de idee dei col loot leve veiüglieid gered Icon worden al sterk ver zwakt Nu naast Duilschland en Japan ook Italië den bond den rug toekeerde, moet men de hoop geheel laten varen. Behalve Rusland zijn er nu nog maar twee groote mogendheden lid van den Bond. Behalve Amerika zijn er drie buiten den Bond Indien er al monsclien gebleven zijn; die, -onder deze verhoudingen, nog geloof hechten aan collectieve veiligheid, dan zal het aantal verdwijnend klein zijn. Ik be hoor er in" elk geval niet toe. Zoolang Italië nog lid van den Bond was kon men nog een zwakke hoop koesteren, dat het heen nog wel eens in hel lid zou komen, maar nu Ilalio uit de to Genève aangenomen houding deze oones-equentie heeft getrokken, mag men hierop m,i. niet meer tekenen. De verkeerde grondslag van den Volkenbond. Men ziet de aanhangers van cm bepaal de staalkundige ideologie steeds dichter elkaar naderen en wat nog meer zegt in zoodanige positie komen, dat zij door hun ne verspreide ligging in twee werolddeeten, een merkwaardige o verkeersellende positie innemen. Dit is één kant van de zaak. De andore kant is, dat n,u wel duidelijk gebleken is, dat een Volkenbond, die rust op den in 1919 gelegden grondslag geen levensvatbaarheid lieeft Dat te we ton is in- tusschen misschien een voordeel, omdat daardoor de weg naar een beteren toestand kan worden geëffend 1 Het koloniale vraagstuk. Daarna werd aangeroerd het probleem van een cvenlueele herverdeeling van mandaats- of koloniale gebieden en bet grondsI often vraags tuk. Hieromtrent beperk te minister Coiijn zich tot do volgende opmerkingen. „Men moet zijn hand nimmer m een wespennest steken en dus moet een Ne- derlandsch minister-president zich niet mensen in dingen, die hem met aan gaan. Nederland heeft niets verworven van wat vroeger aan Duitschland behoorde en du3 slaan wij buiten het probleem ran de teruggave der Duitsche koloniën. De op lossing is moeilijk genoeg en daarom doen ouhnders maar beter zich er heelemaal niet over uit te toten." De politieke positie van Nederland. Wat betreft de politieke positie van Nederland, wees de minister er op, dat deze altijd dezelfde geweest is. Volko men vrij van alle banden met wie ook: geneigd om in vrede te leven met ieder, die o-ns met rust laat. Dat weet men in helbuitenland sinds vele jaren en men waardeert dit standpunt. Het eenige zwak- se punt in onze positie was wellicht, dat tot voor kort onze hulpmiddelen onvol doende waren om zekerheid le verschaffen, dat onze zelfstandigheidspoütiek onder moeilijke omstandigheden ook feitelijk kon worden volgehouden. Na heigeen mtus- sclren in 1936 en 1937 reeds geschied is on liet stuk der militaire voorzieningen en nu de minister van defensie er in geslaagd is vooi de, vóór de jongste ver keringen gelegde, grondslagen voor ver dere versterking der weermacht een be- largrijke meerderheid in de Tweede Kar mei 1e vinden (aan de goedkeuring der Eeiste Kamer behoeft niet getwijfeld te worden), nu rust de zolfstandigheidspoli- iiek van Nederland op een stevigen grond slag, omdat we de middelen zullen be rillen deze zoo noodig kracht bij 1e zot ten." Op economisch gebied niets nieuws. „Op economisch gebied valt over den toestand van Nederland niets nieuws te zeggen. Invoer en uitvoer zijn beide i.e-- langrijk toegenomen, al hebben we het peil van 1929 nog tang niet bereikt. Lei men hierop alleen, dan is do loe- «tond in December 1937 beter dan in Dec-ember 1936. Waagt men zich eind 1937 aan bespiegelingen voor do toe komst, dan heb ik evenwel hot gevoel, da- wij blij mogen zijn indien de djn in 1938 van nu aan horizontaal blijft loopen. Maar men moet er aan denken, cto een minister geen profetische gaven bezil en er eiken dag dingen gebeuren, die zelfs wel gefundeerde verwaclrlingen over hoop werpen." Lndiè. Tot besluit roerde dr. Coiijn nog even den economischer! en poiitieken toestand van Nederlandsch-Indie aan, opmerkend, dat de economische situatie in Indio zeer s.erk is verbeterd, al ziet het er momen k-el lang zoo rooskleurig niet meer rut ais enkele maanden geleden. Gelukkig ech ter zijn or in do afgeloopen jaren enkele internationale regelingen voor s'omm.ge be langrijke stapelproducten tot stond geko men (tin, thee, rubber, suiker),1 die een terugval tot onremuneratieve prijzen zul len voorkomen. Dit zal in vele streken ook een ongunstige terugslag op de be volking voorkomen. De toestand is thans dus niet onbevredigend, al zullen de ja ren van Iioogconjuncctuur als wij na den oorlog nu -cu dan haddon, naar de mee* mug van den minister niet terug'o-ren. „In politiek opzicht, is Ct niets b, rijers op te merken. Dc laiS'e tien a of jaar was het in Indio vo.kö iren unv en nu de economische toostende i ver're' d li« er geen enkele a in'eiding "|-> .uiders dan ordenen rust le verwachten." Dcr.8 courant Torscliijnt dagelijks, metuit- londering van Zon- on Feestdagen. Prijs por kwartaal f 2.—; franco per post f 2 50. P I'll a por week- 15 eta. Af'zon- AerHjKO nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Adverlontióu voor Uot eerstvolgend num mer moeten vóór olf uur aan liet Bureau beeorgd zijn, 'o Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentièn wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentl'én: van 1-^regcIs f4 55; Iedere regel meer f 0.30, in het Zat^Kiagnumtoer 5 regels f 180, iedere regel meer f 035 - Reclames f0.75 per regel lncassokosten5cts.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentièn bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleino Advertentièn opgenomen 1030 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk wooid meer 5 oent tot een maximum van 30 woorden. *8 Woensdags: Kleine Advertentièn tot 25 woor den f 0.25, mits v6ór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentièn H 00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. 55HB i -i tj.tv

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1