te schiedaMsche courant ZUID - AFRiKAANSCHE STUDENTEN !N NEDERLAND BINNENLAND Handels- en betalingsverkeer met Italië De wijziging der crisis-invoerwet Rechtszaken Zeven of elf" De moord te Groede TWEEDE BLAD ,,Kenl gij dat volk vol heuLamocd?" (Van een bizonderen correspondent). In een in dun Boerenoorlog veel ge zongen lied, komen de volgende regels voor: „Waai boog nou in ons helder lug Tram aaise Vrijheids vlag". Regels, lie bij ons, Nederlanders, asso ciaties op.oepeu niet alleen aan den vrij heidsstrijd der Afrikaners, maar ook aan een koesterende zon. die vanuit een diep- blauwen hemel dezo Afrikaners beschijnt. Een schril contrast hiermee vormt wel de voorstelling, welke men zich moet ma ken van den intocht der deelnemers aan de excursie van Zuid-Alrikaansche studen ten, die thans in Nederland vertoeven. Via Amsterdam en Utrecht trokken zij naar dat oentrum van nieuwe cultuur, dat de laat ste jaren is opgebloeid op het punt, waar Friesland, Groningen en Drente aan elkaar grenzen, de Volkshoogescliool Ailardsoog bij Bakkeveen. En hoe trokken zij er heen? Op een dag, dat geen zon was te zien en één der nevels, die het spreekwoord: Mist heeft vorst ia de kist, hen in het gezicht striemde, een damp, die zich op de Moe ren afzet en welker koude door de dik ste overjas en den zwaarsten mantel heen dringt. Kortom, zij liepen er, zooals een ooggetuige ons vertelde, als katten door de sneeuw. Maar Ailardsoog is uitnemend tegen de kou gewapend'. Niet alleen door de groo- te kachels, die in de zalen een behaag lijke atmosfeer doen ontstaan, of de stamp pot, welke er een „specialité de la maison" is, maar ook door de warmte, welk de op deze piek van samenkomst gehouden discussie kenmerkt. De leiding heeft er een - handje van menschen uit de meest uiteenloopende milieu's en behept met de meest uiteenloopende gedachten tegen el kaar te laten discussieeren, dat de stukken er af vliegen, doch zorgt er tevens voor, dat de gedachfenwisseling op peil blijft. M. a. w„ na afloop van dergelijke bespre kingen begrijpt men elkaar veel beLer dan voorheen. Een paar maal waren wij er getuige van, dat Friezen en Afrikaners met elkander in contact kwamen. En „Ailardsoog" zou Ailardsoog niet geweest zijn, als het boven geschetste resultaat was uitgebleven. „Wij hebben begrepen, dat jullie oen oud volk bent en wij een nieuw volk on dat hij jullie daardoor de problemen heel anders liggen dan bij ons". Zoo ongeveer formuleerde het een jong Zuid-Afrikaner, die op het Friesche studentencongres te Fianeker de rede van prof. Kapteyn over „Friesche cultuurmorphologio" had be luisterd. Maar, dat de studiosi \an het oude volk en liet jonge volk het uitste kend met elkaar konden vinden bleek des avonds op den gezelligen avond in de „Bogt van Gtine", de oude Franeker stu dentenkroeg, waar de Friezen kon ion ge nieten van den zang der Zuid-Afrikaners 011 deze laatsten kennis maakten met zoo ongeveer alle liedjes, welke er in de Frys- ke Lieiefcoeken staan. En wij hebben ook de Zuid-Afrikaners beter loeren begrijpen, 't Is een stoer volk, dat daar onder die stralende zon en hel dere lucht oen hard leven leidt. „Nationa lisme betc-ekent voor ons Christelijk ratio nalisme", zeidc- de leider der Afrikaners in één van zijn toespraken, ,,'t Leven in Afrika is moeilijk en zonder God en Chris tus zou het er niet uit te houden zijn." Moeilijk door het gebrek aan voldoen de water, moeilijk door de economische omstandigheden, moeilijk ook door de cul tureel© en geestelijke omstandigheden. Reeds tiental en jiren hond' hM natu- relkmprob'eem de g est en in b roering. Een boerenvolk had een taalstrijd te voeren on twee fionten, mar lie' Engeisch en naar hel Hoog ilo'.'aod-ch. En de opbouw van hun land speell zich af onder de scha duw van den Boerenoorlog, d'c wel is waar weinig mannen deed sue iv den. maar 26 000 vrouwen en kinderen in de concen tratiekampen deed wegkwijnen. \'iet voor niets spreekt een Zuid-Af; ikam-ch d ch'er over een plant, die door het wiel van een Ossenwagen wordt overleden. De os senwagen gaat verder, de plant richt zich weer op, maar de stengel vertoon! "en breuk... Toch richt de plant van het Afrikaner- dom zich weer op en de Zuid Afrikaansche studenten nemen tegenwoordig een actief aandeel in dit opricht ngswerk. Lang tracht te men hen te organiseeren in Godsdien stig- en pohuek-neuirale vereen .gingen j lang bleef er een zekere animositeit be staan tusschen de noordelijken en de zui delijken, tusschen de afstammelingen der oude voortrekkers en hen, wier vooronders sedert 1800 steeds onder Engeisch bewind hadden ge-taan. Maar op den duur ging dat niet. „Een Afrikaner voelt zich niet op zijn gemak als liij niet over Godsdienst en po'itiek mag praten". En wat die animo-i'e t be lieft, men begreep, dat de cultureele ge varen, welke van Engelsche zijde dreig den, langzamerhand Ie groot werden om zich de weelde van oen dergel ij ken twee dracht nog langer le kunnen permit loeren. Zoo weid dan op het in 1933 le Pretoria gehouden congres van Afrikaansche stu denten besloten de oude vierkleur, de vlag der Zuid Afrikaansche republiek, als stu- denlenvlag aan ie nemen. Niet omdat liet de vlag van Transvaal was, maar omdat hel de vlag was van Paul Kiuger, voor iederen. Afrikaner, hij moge in Transvaal, den Vrijstaat, Natal of de Kaapprovincie wonen, den Vader des Vaderlands. Het zal een indrukwekkend oogenblik zijn geweest, toen daar op dezelfde plaats, waar drie en dertig jaar geleden de vierkleur werd neergehaald, deze na het zingen van Paul Kruger's volkslied: „Kent gij dat volk vol heldenmoed?" weer werd golieschen... En zoo besloot de spreker, die ons dit op den afscheidsavond van Friesland ver telde, „deze golf van nationale geestdrift zal door ons studenten over heel Zuid- Afrika worden uilgedragen. Wij Afrikaan sche studenten vormen niet een afgeschei den groep van intellectueelen, maar wij wortelen in het volksleven. Onze vacan- ties brengen wij op de boerderij1 door. En als wij zijn afgestudeerd, blijven wij, welke maatschappelijke functie wij daar ook be- kleeden, verbonden aan onze voorouderlijke „plaats", welke wij in eigendom houden en zelf exploitoeren". Zoo blijft ieder Zuid- Afrikaner, hij moge dan minister, rech ter of advocaat zijn, tevens boer, w. z. naar tijd en ruimt© wortelend in de voor vaderlijke Afrikaansche volksgemeenschap. Hard is het leven in Zuid-Afrika, maar taai het volk, dat in zijn volksliedjes zingi van de kat, die doodgeschoten werd en daarna bij Ceylon verdronken, vervol gens uit 'n vliegmachine te pletter viel cn eindelijk verbrandde, maai- steeds terug kwam. „Die kat kom weer", zoo luidde het refrein van dit oogenschijnlijk zoo boer tige liedje met een diepen, tragischen, maar tegelijkertijd bemoedigenden zin. Het auto-ongeluk onder Koedijk eischie drie menseh-enlevens. De wagen, waarin drie kinderen den dood vonden, wordt uit het Noord-llollandsth Kanaal opgehaald. Eenige overeenkomsten gc- teckend. De 'legeeiingspersdieinst meldt: Te Rome beeft de onderleekening plaats gehad van eenige overeenkomsten ter re geling van het handels- en betalingsver keer tusschen Nederland en Italië voor het jaar 1938. De cl earing overeenkomst van 1 Januari 1937, is, in hoofdzaak ongewijzigd, voor den duur van een jaar verlengd. In verband met het feit, dat de achter stallige vorderingen op Italië grootendeels zijn geliquideerd, is echter de onderlee kening, waarop tol dusveire 10 pCt. van de stortingen in Nedeiland werden geboekt, opgeheven. De handelsovereenkomst regelt in do eerste plaats den invoer in N' derland van Jlaliaauseho goederen welke hier te la-nie aan coatingentcering zijn omdeiworpen. In het algemeen zijn de aan Italië toegekende invoert ©ntingonten in de nieuwe overeenkomst gehandhaafd en slecht® op enkele punten, waar zekere aan passing mogelijk nas, eenig-zins gewijzigd, aan enkel Lesh.ande contingenten zijn thans in het belang der Nederlandseho industrie voorwaaiden vernonden. Voor wat beticft de uitvoermogetijkheid van Ned ei land naar llalië kan worden me degedeeld, dat de lijst van producten waar voor gespeuifioeenle contingenten gelden. Een belangrijke uitbreiding zoowel in aantal als in waarde heeft ondergaan. Exporleuis zullen zich terzake dezer uit voervergunningen niet het crisisui vo. rbu- reati in vei binding kunnen stellen tot het vei'krijgen van nadere inlichtingen. Voor de in de overeenkomst niet mei name genoemde artikelen zullen vootls con tingenten gelden, gelijk aan 50 pCt. van den overecnkonisfigen invoer in llalië, gedu rende 1934. Hofberichten. II.M. de Koningin heeft Zaterdag op 1 Januari te 12 uur en te 2 uur, ten paleize aan het Noordeinde resp. do datnes en hoeren van het corps diplomatique en de Nedcrlandsche autoriteiten in de gelegen heid gesteld, Haar Nieuwjaarswenschon aan le bieden. Il.M. de Koningin was Zaterdagavond in de Rogentessekerk onder gehoor van ds. A. B. te Winkel, Het standpunt van den mi nister. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Embden, betreffende toe passing van de crisisinvoarwet, luidt het antwoord van den heer Steenherghe, mi nister van economische zaken: Bij de beantwoording van de vragen der sprekers in de Eerste Kamer had do mi nister zijn eindoordeel ten aanzien van de toepassing d-er nieuwe bevoegdheden, over welke hij ingevolge de wijziging der crisisinvoexwet de beschikking heeft, reeds gevormd. Een tegenspraak in do verklaringen van den minister bij zijn verdediging van het" ontwerp bestaat in feite niet. Het zij opgemerkt, dat de gewijzigde wet de mogelijkheid opent, eenmaal genomen maatregelen, indien noodig en indien het juiste tijdstip daarvoor aangebroken is, op soepele wijze toe te passen. Do minister kan niet verklaren, .lat on der de huidige omstandigheden do strijd middelen niet zullen worden toegepast. Hij moge verwijzen naar hetgeen verklaard wordt in do memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, nl., dat tegenover be paalde landen steodb behoefte kan be staan aan bizoadere ondorhaudclingsohjee- ten. wn lluevecl eieren verhandelde Barneveld? Op de grootste vrije eiermarkt van Ne derland, (e Barneveld, zijn in het jaar 1937 verhandeld 65.560,000 eieren, en te Voorthuizen 4.355.000. De gemeente Bar neveld leverde dus in dit jaar het respec tabele aantal van 63.915.000 stuks eieren. De grootste aanvoer had plaats op 22 April, toen er op één dag 2.360.000 sluks werden aangevoerd. Do hoogste maand- aanvoer werd eveneens in April bereikt met i 1.050.000 stuks. De hoogste prijs werd besteed1 op Don derdag 9 December, toen de middel prijs der bruine eieren i 5.89 per 100 stuks was. en die der witte f5.G2y3. Don minimum prijs brachten de eieren op tijdens de markt van 20 Mei, daar toen de midcM- prijs der bruine eieren f3.30 per 100 stuks was, en die der witte f2.52</3 per 100 stuks. Sterfgevallen mond- cn klauwzeer, liet iintal sterfgevallen tengevolge van het im lid- en klauwzeer bedroeg in de week van 19—26 -December: runderen 123 (2626), kalveren 172 (2895), varkens en biggen 183 (2391), schapen 7 (181) en geiten 1 (46). Do tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de totalen tot 26 December aan. Dr. Colijn hersteld. De minister-president, dr. II. Colijn heeft gisteren na zijn ongesteldheid, zijn ambts bezigheden hervat en heeft gistermiddag de vergadering van den ministerraad ge presideerd. Het knopen van gasmaskers. De minister van sociale zaken vestigt de aandacht van heil, die thans wenschea over te gaan tot den aankoop van gas maskers, bestemd voor bescherming tegen strijdgassen, eiop, dat het gasmaskerbe- sluit (Staatsblad 1937, no. 856) op grond van de Warenwet (Staatsblad 1935, no. 793), hetwelk eischen inhoudt omlront de constructie en doelmaiigheid van gasmas kers, op 1 Februari 1938 in werking treedt. Hel is bekend, dat thans gasmaskers wor den aangeboden, welke zeer waarschijn lijk niet aan de gestelde eischen van deug delijkheid en doelmatigheid met betrekking lot de bescherming tegen strijdgassen vol doen. De minister voornoemd geeft be langhebbenden derhalve met nadruk in overweging zich, alvorens tot aankoop over te gaan, te overtuigen of de gasmaskers voldoen aan de gestelde eischen. Bij twij fel kan zulks, onder opgave van merken en gegevens, schriftelijk worden gevraagd bij do afdeelmg volksgezondheid van zijn departement. Na 1 Februari 193S zullen de goedge keurde maskers van een stempel zijn voor zien en kan worden aangenomen, dat gas maskers, welke niet voorzien zijn van dit stempel dat in de Staatscourant van 16 December j.l. is gepubliceerd niet aan de gestelde eischen voor wat betreft het bieden van bescherming tegen strijd gassen voldoen. Op liet terrein van liet Zuiderpark aan de Bernard Zn eerskade le Amster dam werd gistermiddag een repetitie gehouden met het. gesehut, dat de hoofd stedelijke bevolking de (dijde gebeurtenis ia ons Vorstenhuis zal niededeelen. De jourualist O. L. Hansen, die eeuigen tijd in gijzeling heeft doorgebracht, was gisteren aanwezig op de perstribune van den Haagschen gemeenteraad, om weer ver slag te maken van de eerste vergadering in het nieuwe jaar. Drie Rotterdammers wisten met dobbelen werkloozcn geld afhandig tc maken. Due Rotteulammcrs, de 33-jnrige los- weikman A. van L. de 39-jaiige zeeman W. M. en de 31-jarige los wc; kinau E. B stonden gisteren in hoogcr beioep voor het Haagsebe gerechls'-of lencht van een vo-nnis van den Rüt'eidamschou po ie'.cch- ter, die hen wegens het gelegenheid geven lot hazardspel ieder tot drie maanden gi vangenïsstraf heeft veioordceld. Dit vonnis was dairom zoo zwaar uit gevallen, omdat de drie verdaenten hoofd zakelijk lnm slachtoffers uitzochten onder werkloozen, die hun zoo juist van den steun ontvangen geldra dadelijk verdol», helden. Ten lmizc- van één der vei dachten werd om de beurt het dobbelspel zeven of elf' gespeeld, waariiij het gooien van deze brndc getallen met twee dobbelsteencn voorna melijk winst opleverde. Degene hij wien hel spel werd gespeeld, de z.g. ,,keembaas" kreeg een gedeelte van de gemaakte whist. Bij oen inval, welke do Rotlcidamsche po'i'ie op zekeren dag dood, werden twee veidacnhn geairoslo.rd. De piocurenr-generaal was van meaning, dat de opgelegde stiaf wel aan den zwaren kant was uitgevallen. De Rolierdamschc po litierechter heeft hier cons een afschrik wekkend voorbeeld willen stellen. Spr. meende evenwel, dat een gevangenisstraf ran twee maanden voor ieder voldoende was en requiioerde deze straf. Uitspraak 17 Januari. Dc Iiii-lilhc.srJieriniiig verplicht ook tot persoonlijke diensten. Artikel 12 van de luchtbcschermingswot verplicht ieder, de door den burgemeester van hem schriltclijke gevorderde mede werking lot uitvoering der wet to voi leenen. Zoo had de burgemeester van Xij- kerk, in welke plaats op 11. Maart 1937 een luchtbescherming:?oefening gehouden werd, een inwoner bevolen zich i.e 2.-13 uur ïi.m. te bevinden hij een brandweer- kastje. De heer B. heeft aan dit hevel niet voldaan en stond deswege terecht voor den politierechter te Zwolle, die echter ont slag van rechtsvervolging gaf, oordeclende, dat de wet niet tot het verrichten van per soonlijke diensten verplicht. Hel hof te Arnhem daarenlegen was van oordeel, dat de wet (art. 12) iuderdaa i aan den burgemeester van een dergelijke uit gebreide bevoegdheid geeft. Het vcrnie'igde t vonnis van den politierechter en veroor deelde ter zake B. van het opzettelijk niet voldoen aan een verplichting bedoeld in arL 12 der wet «treffende bescherming te gen luchtaanvallen, den lieer B. tot f 10 boete subs, twee dagen hechtenis. Tegen dit arrest te-ctcnde B. cassatie aan, de Hooge Raad, in dez.e zaak arrest wijzende, heeft overwogen, dat de luchtlie- scheimingswet niet ui duik'helijk antwoord geeft op de vraag, of ouder de gevorler<le medenerking ook is begrepen daadwerke lijke deelneming aan een oefening, zooals in dezen is gevorderd Ook in de geselde- denis van de totstandkoming der wet is oen afdoend antwoord op die vraag niet te vinden. Evenwel is aldus zegt de Ilooge Raad! gelet op de ruime bewooiding waarin het voorschrift is vervat, in verhand met aard en strekking van do wet, een hope k e op vatting als die van den betrokkene, niet te aanvaarden, liet hof heeft dan ook te- recht geoordeeld, dat voor hem de ver plichting bestond, de van hem gevorderde medewerking te vc' henen. De Hooge Raad verwierp aldus het cas satieberoep. j Verdachte van rechtsvervol ging ontslagen. liet gerechtshof in Den Bosch heeft ar rest gewezen in de ziak tegen den land bouwer F. J. G., wonende te Groede, die aldaar op 4 Maart van het jaar 1937 den and hou werkknecht A. v, d. Vege mei een revolver hooft doo lgesclioten. Het nood lottig schot had G. gelost, nadat de landb ouw ciskneclit v. d. Wege hem 'ïad mis handeld, terwijl diens patroon toesnelde, om hem met een knuppel te slaan. Door de rechtbank te Middelburg is G. wegens loodslag lot vijl jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het gerechtshof in Den Haag heeft in iioogor beroep G. veroordeeld lot drie jaar gevangenisstraf. Bij arrest van ion lioogon raad is de zaak verwezen naar liet gerechtshof in Den Bosch, waar de zaak op 22 December j 1. word' nehandeld. Fe advocaat-generaal heeft toen opgrond' van noodweer ontslag van rechtsvervol ging gcëischt, waarna liet Hof G. onmid dellijk iu vrijheid heeft gesteld. 'let Hof heelt thans op grond van noodweer G. ontslagen van reehtsvervo'ging. Politic-agent verzaakt zijn plicht. De Hooge Baad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van "-en Amstcr- d.umschcn politic agent, die in hooger be roep door het gerechtshof te Ani-terriarn i« veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf wegens het aannemen van een gift om daarna in strijd met zijn plicht le handelen. OEIt DINSDAG 4 JANUARI 1938. No. 21753.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5