ABDIJSIROOP De plotselinge dood van Barmat in de gevangenis te Vorst Stop dien hoest AKKER's verstèrkte TWEEDE BLAD SCHSEDAMSCHE COURANT Radionieuws Omdat het gerecht de openbare meening niet durfde trotseeren werd geen toelating verleend tot verpleging in een kliniek. - Een pijnlijk bezoek in de spreekkamer van de gevangenis. - Waarom de lijkschouwing gebeurt. Boksen Kerk en Schooi Sport Dammen Voetbal De wedstrijden van morgen Gemengd Nieuws Vreemdeling met vijf passen Felle brand te Deventer (Van onzen correspondent.) Brussel, 6 Januari 1937. Julius Baxmat is de vijfde persoon die in de als het Barmatproces hekende aeval overlijdt. Eerst overleed een directeur van de Nationale Bank, de heer Tilmont, toen hij vernam dat de Appenzellwissels, door Barmat afgestaan, door de Zivitsersche hank als valsch werden beschouwd. Ge neraal Etienne pleegde zelfmoord tijdens het protest, toen hij op het punt stond als getuige te worden verhoord. Ook de heer Anspacli-Puissant, advocaat, die bij Goldzieher Penso was betrokken, over leed. Zoo pas overleed gouverneur Franok, die slechts als getuige in liet Barmatpro- "ces was verschenen en nu is het de l>eurt aan Bairmat zelf. Het bericht van zijn over lijden lieeft een zekere sensatie verwekt en liet spreekt van zelf dat men in aller lei kringen aan dit plotselnige overlijden allerlei beschouwingen vastknoopt, waar van men de beteekenis .zal-begrijpen door do overweging van een blad als ,,La Na tion Beige", dat een hevige campagne heeft gevoerd in verfilmd1 met de Barniat- zaak namelijk dat Raxmat talrijke gehei men met zich in het graE meeneemt en dat zekere personen dit met verlichting zullen vernemen. Niet edelmoedig. De grand van de zoo geruchtmakende zaak Barmat is voldoende bekend' en ook de reden van uitlevering aan het Belgische gerecht. Wat uit de krantenberichten vour het publiek minder blijkt is, dat het Bel gische gerecht in de laatste maanden ten opzichte van Bannat bijna uitsluitend ge handeld heeft onder invloed1 van de open bare meening. Dit heeft tot maatregelen! geleid welke in menschelijk opzicht niet edelmoedig zijn te noemen, waarbij de per soon van Barmat huiten beschouwing Blijft Het Brusselsclie parket heetf er nooit aan gedacht de uitlevering te vragen van Bar mat voor de zaak van Goldzieher Penso, welke veel belangrijker was dan de ;aak van de Floramijn te Boehum, die overigens ook niet nieuw was. Maar toen was de politieke campagne in verlmnd met Ear- mat niet zoo erg, of liever zij werd niet eens gevoerd. De Florazaak is dan het voorwendsel geweest om Barmat in han den te krijgen en men mag gerust aan nemen dat het gerecht hierdoor heeft willen bewijzen aan de openbare meening dat het onafhankelijk is, dat het niets of niemand ontziet, ook niet de hooggeplaat- sten, die, volgens de beweringen van som mige organen, door Barmat in het gedrang zouden kunnen worden gebracht Certificaat van Nederlandsehen dokter. Dat het Nederlandsche gerecht de uit levering heeft toegestaan, of liever heeft geadviseerd aan de regeering, komt hier bij niet in bespreking. Wel verdient het vaststelling van het Nederlandsche gerecht bij de uifjeveringspapieren van 3armat ook een certificaat heeft gevoegd van dr. Dubois, uit Amsterdam, luidende, dat hij kon worden vervoerd. Het gerecht heeft zich dus tegen alle verantwoordelijkheid in verband met den ziekelijken toestand van Barmat willen dekken. Aldus werd ons de aanwezigheid van dit certificaat uitgelegd. Bij zijn aankomst in België, per auto, begon echter het pijnlijke karakter van heel de zaak. Barmat kreeg geen vergunning om met een particuliere auto de reis voort to zeiten. Men zou immers hebben kunnen vertollen dat voor Bar mat een uitzondering werd gemaakt en dat hij gunsten, genoot. Dit wou het gerecht blijkbaar ook vermijden en al dug werd Barmat verplicht met den celwagen le r< ïzen. Te Antwerpen verklaarde hij niet in staat te zijn nog verder-fe gaan, doch hiermee werd geen rekening gehouden. Geen ernstig onderzoek. Men weet, dat Barmat, eenmaal te Brus sel aangekomen, verklaarde niet in staat te zijn zich naar het gerechtshof te laten voeren. Zijn raadsman, nir, 3eauearne, beeft hem gesteund door alle middelen, doch tot op het laatste oogenblik is Bar mat beschouwd geworden als een man van slechten wil, als een simulateur. Hij werd overgebracht naar cel 405 van de z.ïeken- afdeeling in de gevangenis ca de raad- t kamer verplaatste zich zelf naar Forst om de aflevering van het aanhoudings bevel tegen hem te bekrachtigen voor een maand. Fan Maandag af heeft zijn advokaat alle mogelijke stappen gedaan om er de aandacht op te vestigen dat Barmat geen comedie speelde, dat hij cinslig ziek was, en dat hij naar een pnvale kliniek moest worden overgebracht. Dit werd hem geweigerd op advies van den gevangenisdekter, die zijn toestand niet van dien aard achtte, dat een der gelijke maatregel noodzakelijk was. Alsdan heeft de advokaat zich tot dr. Dejonghe gewend te Amsterdam, die Barmat aldaar heeft verpleegd, om een certificaat te 1 te- komen over de behandeling die hij Barmat had voorgeschreven en over de ziekte zelf. Ook dat getuigschrift heeft niet gehol pen. Er is niemand gevonden geworden die de verantwoordelijkheid durfde op zich nemen van den toestand .van 3armat zoo ernstig mogelijk te onderzoeken en er de gevolgtrekkingen nit te halen die voor de hand lagen. Men zou weer de openbare meening den indruk hebben gegeven dat Barmat een bizondere gunsteling wa», dat hij niet alleen kolossale discontoeredicten kon losmaken van de Nationale 3ank, maar dat hij ook kon verkrijgen dat het ge recht hem speciaal behandelde. Er werd voorgesteld dat hij zijn paspoort zou heb ben geconsigneerd bij het gerecht, maar ook dat werd geen waarborg geacht. Bezoek van mevr. Barmat. Mevr. Barmat was intusschen te Brussel aangekomen, ,om een bezoek te brengen aan haar gemaal. Dit werd toegestaan doch al hoewel gevraagd werd, dat zij hom zou mogen ontmoeten in de oei zelf van de ziekenafcleeiing werd dit geweigerd. Men beschouwde Barmat in staat om zijn viomv te ontmoeten in de spreekkamer, waar bei den van elkander gescheiden waren door glas en tralies. Bannat moest op een draag stoel worden geplaatst om aldus naar de spreekkamer te worden gebracht. Die ver lamming, bet gevolg van rnggemergtering, begon reeds in te treden, als voorteekenen van het naderende einde. Mevr. Barmat kon zich door haar man vrijwel niet meer doen verslaan. Hij kon ook door tongver- lamming bijna niet meer spreken. De gunst van bet bezoek in de cel, in plaats van in de spreekkamer, had ook verkeerd kunnen uitgelegd worden. Mevr. Barmat gaf zich echter rekenschap van den waren toestand van haar echtge noot. Op haar eisch werd in overleg met mr, Beaucame een dokter toegelaten. Dr De Buscher, die Woensdagavond den pa tiënt onderzocht en levensgevaar aanwezig achtte. Hij gaf den wenscli te kennen dat een consultatie zou plaats hebben samen met een wetsdokter, dr. Ley. Woensdagmor gen n.l. had een andere wetsdokter, dr. 'Fervaec'k den zieke nog onderzocht. Dit consult zou Dondagmorgen gebeurenmaar toen was het reeds te laat. Donderdagmor gen werd mevr. Barmat gewaarschuwd in verband1 met het naderende einde van haar man. Zij begaf zich naar de gevangenis, waar Bannat haar nauwelijks nog herkende. Zoo is hg-in haai- armen-'gestorven, op- het ijzeren bedje van een gevangeniscel, eenzaamOnmiddellijk nadat het afster ven bekend' is geworden, heeft het parket het besluit genomen dat de sectie moest worden uitgevoerd. De advocaat die gevraagd had met een dokter de verrichting te mogen bijwonen, werd afgewezen. Weer is de maatregel van de sectie door_ het parket toegepast om de openbare meening tegemoet te komen, die, wellicht, dit sterfgeval, van een zoo veelbesproken man als 3armat, in de gevangenis zelf, vooraleer hij over den grond van zijn zaak weid onder vraagd, vreemd kan vinden. Het parket heeft hierhij ook af te rekenen met het advies van degenen die denken of dach ten dat het plotselinge einde van Bar mat niet alleen aan zijn ziekte is te wijlen. Het wil beschikken 'over een rap port, steunende op de sectie zelf. Aldus is Barmat op ellendige wijze ge ëindigd. De omstandigheden en de juiste atmosfeer, waarin het zich heeft voorge daan, verdienen vermelding voor een man dei zooveel hartstochten heeft doen ont ketenen en die, volgens de woorden van oen openbaren aanklager, naar het voor beeld van een Stavisky, slechts ruïne op zijn weg heeft gezaaid. Samenwerking N. B. B.N. B. U. De stemming in kringen van den Neder landsehen Boks Bond, tón aanzien van een eventueele fusio met do Nederlandsche Boks Unie, is zoodanig, dat van een sa mensmelting wel niets zal komen. Uit de gehouden districtsbijeenkomsten van den N. B. B. is duidelijk, gebleken, dat het meerendeel der Leden van dezen bond van een fusie met de N. B, U. niet willen weten. I I i Intusschen zal, naar wij vernemen, morgen te Leiden een bijeenkomst worden gehouden, waarbij en bet bestuur van den N. B. B. en het bestuur van de N. B. U. aanwezig zullen zijn. Het ligt in de bedoeling de besprekingen in die rich ting te leiden, dat mocht er van fusie 'niets komen, toch althans van een samenwerking in de toekomst sprake zal zijn. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een. natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der sdemhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop; ,,"s Werelds béste Hoest-siroop". Ncd. Hcrv. Kerk. Aangenomen naar Utrecht, ds. B. van Ginkel, te Gouda; naar Alblasserdain, ds. H. J. Groene wegen, te Wateringen; naar Ellewoutsdijlc, G. H. van Willems- waaxd, cand. te Rhenen. Bedankt voor IJmuiden Oost, ds. IJ. Al- kema, te Aalsmeer. SchiedamConstant 2. Deze week speelde in het Ge bouw Eendracht de Damclub Schie dam" een competitiewedstrijd le klasse N.D.B. tegen de Damclub Constant 2", waarvan de gedetailleerde uitslag luidt: J. C. Onink 11 M. J. Jansen D. v. d. Heuvel 11 A. M. Olsen J. v. Tilborg 0—2 E. La. Rondelle J. de Wilde 0—2 J. Eekboiut A. Struik 11 W.Kais M. de Routing 0—2 J. Foorburgh J. P. v. tl. Wate ring 20 M.deJang D. v. d. Spek 0—2 A. v. Duin P. v NoorJennen 11 G. Molmans Tin Weber 11 A. Kars Totaal 7—13 Eerstgenoemde spelers zijn van Schie dam, Schiedam was volledig; Constant 2 met drie invallers. Hcrmes-D. - V. S. moet win nen. S. V. V. naar Sliedreeht. Als het veer een klein beetje mee wil weiken zullen morgen de wedstrijden wel doorgaan; de toestand van de terreinen is na de vorst vrij goed. In Afdeeling I heeft KFC Zondag een slechte beurt gemaakt door van Excelsior te verliezen. Thans treden de Koogers aan tegen ADO en nu is'de grtyjto vraag, of het falen tegen Excelsior het begin is van een inzinking of, dat bet slechts een kleine misstap is geweest. Is dit laatste het geval, dan behouden de Koogers, als zij morgen van ADO vinnen, mooie kansen op het kampioenschap. DWS en Ajax zulien beiden wel winnen van Excelsior en Sparta. De wedstrijd DEC—RFG zal waarschijn- d oor de Rotterdammers gewonnen worden, terwijl VSV tegen FUC ook een goede kans op winst heeft. In de tweede Afdeeling krijgt ILeimes- DVS bezoek van liaar concurrente, DI1C, dat thans vijf punten voorsprong heeft. Her- mes-DVS moet dezen wedstrijd winnen, wil zJj haar leans behouden ran de onderste plaats af te komen, oen kans die, aange zien jiog slechts zeven wedstrijden gespeeld moeten worden, tamelijk klein, maar toch aanwezig is. De blauw witten brengen het zelfde elftal in het veld als na de rus! tegen Haarlem. Zij spelen dus met Bob Janse als rechtsbuiten, Breitner als spil en Bos als linkshalf. Wordt hetzelfde spel toond als verleden weck gedurende de laat ste veertig minuten, dan geven wij onzen stad genoot en een zeer goede kans om de tweede overwinning van dit seizoen binnen te halen. Xerxes trekt naar Haarlem en heeft o.i. de beste papieren. Winnen do Rotteulam- mers dezen wedstrijd, dan staan zij nage noeg gelijk met de rooi broeken en kunnen bij een inzinking van Feijenoord nog oen kans naar liet kampioenschap maken. Voorioopig gelaoven wij ,dat Feijenooid nog wel in staat zal blijken deze week met IIBS af te rekenen en geducht re vanche te nemen. Stormvogels moet een overwinning kun nen behalen tegen 'tGooi, Blauw Wit en CVF zijn gelijkwaardig en verdoelen mo gelijk de punten. SFV heeft het niet zoo leuk morgen. In eigen, home behaalde zij destijds slechts een kleine overwinning op Sliedreeht en nu moet zij tiachten dez© dub in Slie dreeht te slaan. Met een gelijk spel mogen onze stadge- nooten zicli zelfs al niet tevreden stellen, villen zij hun kampioensaspiratios behou den. Makkelijk zal het niet vallen, maar gezien de goede resultaten der laatsje wed strijden, mogen wij todi aannemen, dat een kleine overwinning het resultaat van deze trip zal zijn. DER ZATERDAG* 8 JANUARI 1938 No. 21757 Een jeugdig bewonderaarster kwam gisteren ten paleizc Socstdijk een door haar zelf gebreid truitje aan H. K. H. Prinses Juliana aanbieden. De bekende Nederlandsche zangeres Jo "Vincent heeft, begeleid door Anton van der Horst, voor camera en microfoon van liet journaal haar filmdebuut gemaakt met bet lied ,,Nu juicht een volk", dat ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin gecomponeerd werd door Hans Kricg op woorden van Annie de Hoog-Nooij. De omroepprogramma's op den Nation alen Feestdag. Het. secretariaat van den Radioraad deelt ons mede; Ter voldoening aan den wenscli van den minister van biniieakmdsehe zaken, zal op den Na'.i malen Feestdag ter gelegen heid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis door de vier grobte om roeporganisaties (AFRO, KRO, NCRF en FARA) ©en in onderling overleg samen gesteld „nationaal programma" worden verzorgd. D© verzorging van dit nationaal pro gramma geschiedt aldus, dat over den zender Hilversum II (301,5 M.) de KRO en de NCRF gemeenschappelijk zullen uit zenden, terwijl de gemeenschappelijk© uit zending van de AFRO en de FARA over de zenders Hilversum I (Kootwijk 1875 M., Jaarsveld 415,5 M.) zal plaats vinden. Fait dit nationaal programma op ©en dag, dat de AFRO gewoonlijk uitzendt, dan geschiedt de programma-verzorging over Hilversum 1 van S—16 uur door de VARA en van 16—24 uur door de AFRO. Valt dit natio naal programma op ©en dag, waaiop de VARA gewoonlijk uitzendt, dan zendt de AVRO uit van 8 tot 16 uur en de FARA van 16 tot 24 uur. De tnakverdeeling tus- schen den KRO en de NCRV op Hilver sum II is op dezelfde wijze geregeld. Zes maanden in trance. Een jonge llmdoe van den Fogi eere dienst heeft zijn voornemen te kennen gegeven zes maanden in trance te gaan. Men verwacht, dat duizenden orthodoxe Hindoes, die in dergelijke zaken belang stellen, van dit verschijnsel getuigen zul len zijn. Foor eenigen tijd is dezelfde Yogi te Ilardwar, een heilige plaats aan de monding van de Ganges in trance ge gaan, welke 45 dagen geduurd zou neb ben. „.Mnssolini-broches". De laatste mode voor Italiuansche da mes is een broche met hel letterteeken „m" in liet karakteristieke handschrift van Mussolini. De winkels in Rome hebben aan deze nieuwe versierselen in huh étalages veel plaats ingeruimd. Scheepshol sing voor de Duiisrke kust. Ter hoogte van Brake is gistermorgen tij dens een dichten mist het Amerikoansche s.s. „Saccarappa" in botsing gekomen met de tankboot „Iamowinkel". Daar de „Sue carappa" in twee ruimen water maakte, moest zij op het strand gezet worden. Hot tankschip liep slechts lichte averij up. Gearresteerd In hotel waar hij niet betaalde. I De vreemdelingenpolitie heeft dezer da gen in ©en groot hotel to Amsterdam een man gearresteerd, die daar onder den naam Samuel Wickersham Schubert logeerde en die niet kon betalen. Op dezelfde wijze heeft hij in vele groote hotels in de hoofd steden van Europa gelogeerd. Hij wordt verdacht van z ivendelpraktrjken. Zoo had hij bijvoorbeeld bij een juwe liersfirma te Londen een ring gekocht voor 650 pond en zonder te betalen was hij vertrokken. Namens een firma is door mr. F. A. Kokosky beslag gelegd op een aantal kostbare Perzische kleeden, die door den man waren opgeslagen in een pak huis. Naar zijn zeggen had hij deze klee den reeds ten geschenke gegeven aan zijn verloofde, in wier gezelschap hij in dat hotel vertoefde en waar Wickersham haaT door liet gaan voor zijn secretaresse. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan vijf passen, waar onder een Duitsebe en Luxemburgsche en een Engelsche, benevens ©en inschrijvingsl» wijs van België. Het meerendeel was ver- loopen. Er weidt nu een onderzoek inge steld naar de echtheid van deze papieren. Wickersham is in 1884 te Münchea ge boren en heette toen Weickersham. Later verbleef hij langen tijd in Amerika en En geland. Toen veranderde hij zijn naam in Wickersham en voegde er Schubert bij. Er wordt door den vreemdelingendienst ondeizocht, of hij in Holland strafbare feiten hoeft gepleegd, behalve dan het zonder betalen logeeren in een hotel. Zoo niet, dan zal hij waarschijnlijk over da grens worden gezet als ongewenschte vreemdeling. Vrouw des huizes bewusteloos geraakt. Een felle brand heeft gistermorgen het woonhuis van de familie Meyerink aan den Rielerweg te Deventer geheel in asch ge legd. Het vuur is veroorzaakt door vonken uit de kachel, welke in de benedenwoonkamer stond. Bij het uitbreken van den brand', lagen de bewoners nog te bed. Zij moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen en zijn bij buren ondergebracht. De vrouw is, waarschijnlijk door den schrik, zoodra zij zich buiten de brandende woning be vond, bewusteloos neergevallen. De vlammen grepen fel om zich heen en weldra had het vuur zich aan de boven verdieping medegedeeld. De brandweer te Deventer rukte met al haar materiaal nit, doch kon niet ver hinderen, dat het woonhuis totaal werd verteerd. Een hond is in do vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5