EERSTE BLAD. DE C.S.A.R. ONTMASKERD Dinsdag 11 Januari 1938 90ste Jaargang. No. 21759 Tol. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 693Q0 f3 lijnen). Postrekemnq No. 5311. BUITENLAND De Fransche minister van binnenlandsche zaken beschuldigd haar van organisatie van bomaanslagen. Gisteravond heeft de Fransche minister van hi'rmenlandsche zaken tegenover ver tegenwoordigers van de pers een verkla ring afgelegd over de zaak van de 'C.S.A.R. die thans, naar hij zeide, een nieuwe phase ingetreden is. De daders van den aanslag bij de Place de l'Etoile zijn bekend. Drie van de vier zijn gearresteerd. Zij zijn lid van een beruchte terroristische organisatie. De minister bracht de toedracht in her innering van den bedoelden aanslag, waar bij twee ontploffingen ontstonden, oen in Rue Presbourg in het gebouw van de organisatie van Fransche werkgevers en de' tweede in de Rue Boissiere, in den zetel van de grpep der metaalindustrieën in het Parijsche gebied. Beide gebouwen werden gedeeltelijk vernield, er vielen twee dooden. De aanslag, die nauwelijks vier maanden geledon gepleegd werd, verwekte grooto beroering in het land. Nauwelijks -bemantelde beschuldigingen werden uitgesproken tegen de arbeiders, die de werkgevers zouden willen terrori- seeren. Terstond heeft de minister instruc ties gegeven betreffende het onderzoek. Do minister was er echter van overtuigd, dat de arbeidersklasse niet in staat was tot individueelo daden van terrorisme ter verkrijging van haar doel. Het anarchis me is trouwens steeds door de militante arbeiders en socialisten verworpen. liet onderzoek was uiterst moeilijk. De over tuiging van den minister stond echter vast, toen een wapendepot ontdekt werd in dé Rue Ribera, waar men een bom vond, die van een tijdmechaniek was voorzien. Men moest zooken in de richting van de man nen van de C.S.A.R De minister pleegde overleg met de regeering en deelde Cliau- femps zijn overwegingen mede. Chautemps legde toen in do Kamer de verklaring af, die zooveel opzien baarde en nieuwsgierig heid wekte. „Wij hadden ons niet vergist. De man nen, die paramilitaire organisaties voor een burgeroorlog hadden opgericht, die wapendepots gesticht hadden, waar o.a. mitrailleurs werden bewaard en machine geweren en munitie, waren ook de open bare boosdoeners, die, om hun afschuwe lijke doeleinden te bereiken, niet aarzel den gebouwen in de lucht te laten vliegen en ongelukkige en fatsoenlijke vertegen woordigers der wel en der orde te dooden. Het bewijs is thans in onze handen. Het is zoo juist geleverd door een van de daders van den aanslag zelf. De minister kon niet mededeelen op welke wijze deze zaak gerechtelijk zal worden behandeld. Wel zeide hij, dat de daders en degenen, die achter hen stonden, geen ander doel hadden dan in Frankrijk een burgeroorlog uit le lokken, die wellicht een builenland- schcn oorlog tengevolge zou hebben gehad. „Zoo zijn de feiten, zoo is de waar heid. Tot dusverre heb ik gezwegen. Maar laat men niet meer verontschuldigingen zoeken en niet meer trachten deze wa pens fe rechtvaardigen, die schijnbaar be stemd waren tot de bescherming van goede burgers tegen een z.g. communistischen putsch. Een verontschuldiging lieeft geen waarde, is kinderachtig. Bovendien heeft niemand het recht in de plaats van de wc! te treden, die voldoende is voor de bescherming van alle burgers." Aan deze mededeelingen voegde de mi nister nog slechts toe, dat de misdadigers geen hekleren blik hebben gehad. De republiek is krachtig. Zij is verankerd in hel hart der Franschcn, die morgen eens gezind zouden zijn om haar te verdedigen op alle gebieden, Dc arrestatie van een dader van de bomaanslagen. De Sftrelé Nationale heeft gisteravond bekend gemaakt, dat een daler van den aanslag bij de Place de l'Etoile gearres teerd is te Clermont Ferrand, waar hij op het oogenblik gehoord woidt door de mo biele brigade. liet is een chemisch ingeni eur, reserve-officier, die werkt bij een groo- te bandenfabriek. Zijn naam is Picire Jules Loeuty, oud' 28 jaar. De man heeft erkend, dat hij op instructie van de Osar het ge deelte van het gebouw de Confederatie van Fransche werkgevers in de Rue Presbourg olp 11 September j.l. heeft in de lucht laten vliegen. Ztij medeplichtige, die bekend staat an der den naam Leon en die de springstof naar de Rue Boissiere bracht, waar de tweede ordploffing geschiedde, is er, zooals weet, in geslaagd met zijn vrouw naar het rechtsche Spanje te vluchten. Zijn iden titeit is eveneens vastgesteld1: het is Jean Alfred1 Macon, oud dertig jaar, concierge van het pand Rue Ampère 64. De strijd inSpanje De gevechten om Tcrucl. De officieele correspondent van liet recht sche hoofdkwartier aan het front van Te- ruel deelt o.m. mede: De slag wordt ia den geheelen sector voortgezet. In de .stad zijn nog rechtsche centra van weerstand, die alle aanvallen der tegenstanders af slaan. De rechtsche artillerie Bombardeert onophoudelijk de regeeringsstellingen. De re gecrings troepen vallen aan. Verscheidene aanvallen der regeerings- troepen in de nabijheid van het station van Teruel zijn»afgeslagen. De rechtschen ten Zuiden van La Muela hebben eveneens den vijand teruggeslagen, die tusschen de rechtsche linies wilde doordringen. De strijd in China Nantsjang opnieuw aangevallen. De Japansciie luchtmacht heeft gisteren opnieuw het Vliegveld' Nantsjang aangeval len om te pogen de Chineesche luchtmacht te vernietigen, zooals thans dagelijks het geval is. Als antwoord pogen de Chineesche bom bardementsvliegtuigen de Japansciie vlieg velden bij Nanking, Woehoe, Hangtsjau en Sjanghai te vernielen. Hoewel het aantal Japansche vliegtuigen grooter is, beweren de Cliineczen dat bun toestellen van beter lype zijn. De Chineesche bombardements vliegtuigen bereiken een snelheid van vier honderd kilometer per uur, terwijl naar verluidt, de motoren geruis ebloos zijn. Dc strijd bij Tsining. In de omgeving van Tsining is verwoed gestreden. De troepen van Japan dreig den den. spoorweg ten Westen van Soetsjau door te snijden en de Chineezen doen tegenaanvallen. Het Tsining slation is in de laatste dagen twee keer in andere han den overgegaan en nog steeds wordt om liet bezit van het slatten gestreden. Frankrijk Fransche werkgevers bereid te onderhandelen. De bond van Fiansclie werkgevers heeft den brief van minister-president Chau temps aan zijn voorzitter Giguoux bespro ken inzake de uitnoodigiag om onder lei ding van de regeering met de werknemers organisaties te spieken over een nieuwe regeling van arbeids-problemen. De bond heeft den minister-president geantwoord, dat bij bereid is tot liet voeren van onder handelingen. Noorwegen Geen samenwerking tusschen socialisten en communisten. De nationale raid van de Noorsche ar beiders partij heeft een resolutie aange nomen, waarin zij verklaart, dal de on derhandelingen tusschen de Noorsche ar beiders partij en de Noorsche communis tische partij aangaande do oprichting eau een enkele partij, gebaseerd op de begin selen der arbeideispartij, mislukt '.iin Polen Kolonel Koe vervangen door generaal Skwarczinski. Generaal Stanislas Skwarczinski is be noemd tot opvolger van kolonel Koe als leider van het kamp der Nationale Unie, dat in Februari 1037 werd gesticht. Gister avond is dienaangaande eea communiqué gepubliceerd. De keuze van generaal Skwarczinski tot leider van het kamp schijnt te wijzen op een nieuwe oriëntatie, aangezien bij een persoonlijke vriend is van maarschalk Smigly Rydz. Men schijnt terug te willen naar den ouden geest van de aanhangers van Pilsoedski, waarvan een deel zich tegen kolonel Koe verzette. Italië Het bezoek van Hitler aan Roine. Voor de feestelijke ontvangst van u-lotf Hitier ter gelegenheid van zijn tegenbe zoek in Mei aan de Italiaansche hoofdstad worden reeds druk voorbereidingen ge troffen. Zoo is men begonnen met <h-n bouw van een groot station in plaats van het oude station Ostiense in tiet Zuiden der stad. Het twintigduizend1 vierkante me ter groote stationsplein krijgt een nieuw aanzien, en er wordt van hieruit een nieu we veertig meter breede straat als ver- -bindingsweg met de Via Trumphalis aan gelegd. Volgens een bericht in de Giornale d'ltalia zal Hitler tijdens zijn verblijf te Rome zijn intrek nemen in liet proch'ï/e I-alazzo Doria. Palestina De terreur duurt voort. Een onbekende heeft ip de oude stad1 van Jeruzalem een JooJsch koopman ern stig gewond; de dader wist te ontkomen. Gisternacht zijn de telefoonlijnen ius- sehen Bethlehem en Hebron vernield. De politie volgde do sporen, welke de boos doeners hadden achtergelaten en kwam bij een Dedosïnenkamp en in een Ara bisch dorp. Veertien personen werlen ge arresteerd, een hoeveelheid' buskruit is in beslag genomen. Bij een roofoverval op den weg bi: He- bron is de leider van een Britsche archeo logische expeditie, Starkey, vermoord. Vereenigde Staten De Amerikaansche neutraliteit Geen volksstemming over een oorlogsverklaring. liet Amerikaansche Congres zou giste ren een amendement-Ludlow in behande ling nemen, beoogende een referendum voor een oorlogsverklaring. Roosevelt had echter een brief aan het Congres gezon den, waarin hij het amendement afraadde. De brief van president Roosevelt werd in het Huis van Afgevaardigden voorgele zen, juist voordat de leden zich zouden uitspreken voor de motie, waarin werd voorgesteld het amendement-Ludlow te be handelen. „Ik begrijp zeer wel," zoo schrijft de president, „dat de voorstanders van het amendement meenen, hiermede de Vter- eenigde Staten buiten een oorlog te hou den. Ik ben evenwel overtuigd van het tegendeel. Een dergelijke maatregel zou anderen doen gelooven, dat zij ongestraft de rechten van de Vcreenigde Staten kun nen schenden." Het Huis van Afgevaardigden heeft ver volgens met 208 tegen 188 stemmen be sloten het amendement-Ludlow, strekkende tol het instellen van een volksstemming voor het deelnemen aan een oorlog door de Vcreenigde Staten, niet in behandeling te nemen. Int. Samenwerking Dc conferentie te Boedapest. De bijeenkomst van de ver egen ivoor dl gers der mogendheden, welke de pro tocollen van Rome hebben o.rderteekend. die om vijf uur gistermiddag te Roeda pest was aangevangen,en waaraan werd deelgenomen door Scliuc-cl.uigg, Schmbh, Ciano, Daranyi en Katiya, ij om acht uur geëindigd. Vandaag worden de be sprekingen voorlgezet. In welingelichte politieke kringen \ei luidt, dat het uitgangspunt der Besprekin gen gevormd wordl door de as Rome— Berlijn en haar verhouding lot de drie staten van het pact van Rome. Van Itaiiaansclien kant wordt de nadruk gelegd op de Roemeensehe regimewisse ling als een nieuw element in de betrek kingen der Donaulanden en daarmede ats begin van een nieuwe ontwikkeling van het Donaugebied. De besprekingen van Miccscu (c Praag. Gisteren is de Roemeensehe minister van huitenlandsclre zaken Micescu weer uit Praag vertrokken. Dx Tsjechische politieke kringen is men zeer tevreden over het resultaat van de besprekingen. Naar verluidt heeft Micescu verzekerd, dal de houding van Roemenië ten aanzien van do internationale vraagstukken, in het bizonder ten aanzien van Duilschland, ge leid zullen worden door de houding van de kleine Entente. Te Gexrèvo zal Micescu de politiek van zijn voorganger, Anlonescu, volgen. Ook is Roemenië niet voornemens over te gaan tot de erkenning van de verovering var, Abessinië door Italië. BINNENLAND De werkloosheid Iu de week van 20 tot en met 25 December. In de week van 20 tm. 25 December 1937 waren bij gesubsidieerde vereenigrn gen met werldoozenkas aangesloten 546.800 personen (waarvan 73.700 landarbeiders). Voor de 473.000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 29,9 (Ln de vorige verslagwoek, G t.m. 11 December 193?, was dit percen tage 28,8). Voor de 546.800 verzekerden met in begrip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 32,2 (in de vorige ver- slagweek was het 2S,3). In de tweede verslagiveek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren (tus schen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschou wing worden gelaten): 1934 33,8 (32,4), 1935 39,5 (36,7), 193G 33,7 (32,3), 1937 32,2 (29,9). Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 25 Deceml>er 1937 in totaal 449.615 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 425.264 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 429.983 werk loos, onder wie 411.828 mannen. 'igmsafe In zijn nieuwe auto maakte Z. K. n. Prins Bcrnliard gisteren een tochtje in de omgeving van Socsidijk. De wagen bij het eriaten van den paleistuin. Terug tot het peil van 1932. Over de jaren 1930 t.m. 1937, waarbij zrj, die een gedeelte van de week werk loos waren, voor een derde zijn mede ge rekend, bedroeg het gemiddelde werkloos heidspercentage In 1930 7,7, 1931 14,8, 1932 2G,7, 1933 27,7, 1934 27.3, 1935 31.6. 1936 32.2. 1937 26,7. Deze cijfers doen zion, dat de werkloos heid, na gedurende vier jaren hooger te zijn geweest dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 is gedaald. Gemengd Nieuws Door bakfiets omvergeworpen Oude heer levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag reed do 32.jar.ge hakker Valk op zijn driewielige motor bakfiets langs dei. Eeblersingel te Groningen. Rij bel in slaan van een zijstraat ging hij op twee wipten door de bocht, waarbij hij liet even wicht verloor en van de bakfiets geslingerd weid. Door de groote snelheid schoot he< voertuig nog twin lig meter door en kwam toen op liet lro[(oir teroclrt. Uier slond de 71-jai'ïge ho.r A. Dijk voor een etalage tc kijken De oude heer kieeg de fieis tegen hel lichaam cn steeg vervol gens door den schok met het hoofd door dc spiegelruit van den winkel. Met zwnie verwondingen werd de heer van D„ na ter plaatse te zijn verbonden, naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. Men vr.est voor zijn leven. De hakker kreeg bij zijn val slechts lichte verwondingen. Onregelmatigheden te Middelburg Het buitengewoon verlof van den directeur van den reini gingsdienst verlengd. B. cn W. van Middelburg hebben be sloten het buitengewoon verlof, dat voor den lijd van een week aan den directeur wi» den gemeente-reinigingsdienst, den Ins-' I F. Vermeulen was verleend, te verlengen tot nadat dc rechtbank uilspcuk /il hebben gedaan in de zaak, die tegen den heer Vermeulen aanhangig is wegens onregelmatigheden in zijn dienstbetrek king liet is namelijk thans zeker, dat, nu de instructie is geëindigd, de officier van jnM'tie een strafvervolging tegen V. zal in-tellen wegens ontoelaatbare handelingen door hem in het nadeel der gemeente gepleegd. Naalden cn schroefjes in een taart. Door de politie te Sydney wordt ie mud1 gezocht, die anoniem taarten en pil ldin- gur ten geschenke zond aan vijf 'eden \an de staf van een ra li os tal ion te Svd'iey daar deze schroefjes, naalden en andere gevaarlijke voorwerpen bleken te bevit ten. in aantrekkelijke verpakking waren deze geschenken afgeleverd aan het Savoy fforse het oinroepgebouw te Sydne, door oen dame van ongeveer 33 jaar, kort gebouwd en met een rood gelaat. Mej. G. Reeve, die van de vijf geadresseerden do eenige aanwezige was, ontkwam maar termuwer- rmnl aan ernstige verwondingen„Daar ik nog niet geluncht had" verklaarde zij in een onderhoud, „nam Ik direct oren flwken hap van de taart, daarbij slikte ik haast een groote schroef in". Naar mej. Reeve nog verklaarde, had eenige dagen tevoren een vrouw opgebeld en ge dreigd haar dood1 te schieten. Iu een van de andere taarten werd een kleine leege retrkflesch gevonden. Onder de andere leden van Je staf, <lje de „gelukkige" ontvangers van geschen ken waren, bevond zich mevrouw Stel- zer, presidente van de „geluksclub" en do in radioprogramma's bekende „Oom Si" en „Oom George". Misstanden in Amsterdamsche gevangenis Gevangenbewaarder en werk- meester gearresteerd. Zij krachten tegen een gelde lijke helooning de gedetineer den met elkaar in contact. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen in de strafgevangenis aan den Am- stelveenscheweg te Amsterdam, een gevangenbewaarder en een werkmees ter gearresteerd. 1 Zij worden er van verdacht tegen gel delijke belooning gedetineerden in de ge legenheid te hebben gesteld met elkander in verbinding te komen, hetgeen door middel van mondelinge correspondentie dan wel met kleine briefjes zou zijn ge schied. Daar het onderzoek in deze zaak zich nog in een beginstadium bevindt, is het niet mogelijk thans reeds nadere gïge- \ens 1e publiceeren. Wel staat het vast, dat de beide te> Irokkcnen zich reeds gedurende anderhalf h twee jaar aan dit misdrijf hebben schul dig gemaakt. De ju-ditie onderzoekt nog -of ook an- tlere bewaarders medeplicht'g zijn aan het roniact van de gedetineerden. Hel gevat is aan het licht gekomen bij het verhoor van een aantal inbrekers, die mededeelden, dat zij in de gevangenis m de gelegenheid waren gesteld met elkaar te correspondeeren. Vaischheid in geschrifte en verduistering Directeur van het Zuider had" te Zanilvoorfc in arrest gesteld. Een week geleden werd bij do justitie te Haar'em oen klacht ingediend betreffende knoeierijen in de boeken van liet „Zuider had" te Zandvoort. Op grond daarvan zijn alle boeken van de badinrichting in be- slag genomen. Het onderzoek heeft tot resullaat gehad, dal de directeur van het „Zuiderbad", de heer C. L B. Jr. ,door de politie te Zand voort in arrest is gesteld. Hij wendt verdacht van vaischheid in geschrifte en verduister.ng van geld. Nader wordt gemeld, dat de vaischheid in geschrifte en verduistering gepleegd door den directeur van het „Zuiderbad" zijn komen vast te staan. Er was namelijk in 1936 hout besteld voor liet „Zuiderbad", doch dc diiectcur wist zich slechts gedeel telijk te herinneren, op welke wijze dit was verwelkt Bij ecu nader onderzoek is ge- hleken, dat in dcnxelfdcm tijd doelpalen wa ren gemaakt voor de Znndvoortsche hockey club, waarvan de directeur levens secrela- ris-peuuingmeester was. 11 heeft, hes -wel het hout toebehoorde aan liet „Zuiderbad", kans gezien zijn club de kosten van do doelpalen in rekening te brengvn. Verschillen die aangelegenheden zijn nog in onderzoek, de directeur zal binnenkort voor den officier van justitie te Haarlem worden geleid. Vliegtuiglanding bij licht van een houtvuur. Toen voor ceu vrouw te Moeja (Zweten) die lijdende was aan blindedarmontsteking, een dringende oproep was gedaan ea m ambulancevliegtuig ter beantwoording word afgezonden naar het dorpje, bleek hel den piloot niet mogelijk te zijn op het meer te landen, gezien de duisternis on de onbe kendheid met do landingsmogelijkhoJea. Dit bemerkende, verzamelden de Joroe'in- gen zoo snel mogelijk een groote hoeveel heid hout en ontstaken een vuur aan den oever van het meer. De vlammen ver lichtten het watervlak zoodanig, dat da vliegtuigbesluurder in staat was een per fecte landing te verrichten. Direct werd de vrouw aan boord ge bracht, en vijf kwartier later lag zij in het ziekenhuis te Hagernaes, terwijl het ver voer over land zeker een dag in beslag genomen zou hebben. Deze c cm rant Terscliijnt dagelijks, metmt- zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlij fce nummers 4 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zate.'dags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHOM1SCHE COURANT Prijs der Advertentlën: van 1—5 regels f 155; Iedere regel meer f0.30, m Let Za ter dagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fU.75 per regel, lncassokosten5cts.; postk\utanties15 ets. Iane\en \an ndvertemien by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen \ooruitbetaling kleine Ad vei tentien opgenomen t 0.50 t/m. 15 w oor den, f 0.75 t/m. '25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden. *s \Voensd3gs: Kleine Advertentien tot 25 w oor den f 0/25, mits \óór Dinsdagavond t) uur aan Let Bureau bezorgd, 's Zaterdags- Khune Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. vv..v zi*?

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1