AMERIKA EN JAPAN GESPRONGEN HANDEN en UPPEN KLOOSTERBALSEM SCHiEDAMSCHE COURANT De Amerikaan stelt de souvereiniteit van zijn iand en vlag hoog. Altijd wrijving geweest met Japan, jlet bombardement ran de Panay ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSrH heeft zij die nu nooit meer! „Geen goud zoo goed" Gemengd Nieuws Ernstige autobotsing Tasch met wissels gestolen Verzekeringsmaatschappij opgelicht TWEEDE BLAD M (Van onzen correspondent.) New-York, Januari 193S. Amerika is in het afgeloopon paar door rampen geteisterd, die niet nagelaten heb ben grooten indruk op do bevolking le maken, de reusachtige overstroomingen in de buurt van Pittsburgh en het vergaan van do Zeppelin bij Lakehurst, terwiil de stakingen niet alleen een gevaarlijken om vang aannamen, maar bij de bijkomstige relletjes op oen enkelen dag iien dooien veroorzaakten. Maar ik twijfel er sterk aan of er één zooveel indruk maakte als die van eenige weken geleden, toen Japansehe vliegtuigen oen Amcrikaansclie kanonneer boot en drie Amerikaansche tankschepen naar den bodem van de Janglse ronden. Om zich dit goed te kunnen voorstel len, moet men eenig idee hebben hoe hoog de gemiddelde Amerikaan de souvereiniteit van zijn land en zijn vlag stelt, flet is nog niet zoo heel lang geleden laten wij zeggen vóór 1914 dat Amerikaansche toeristen dreigden een oorlogsschip te la ten komen, om hoel Port Said1 te laten platschieten, wanneer zij door een siuwen koopman bij hun neus genomen werden, of de hotelrekening allo grenzen van af zet te.'ij' overschreed. De lezer mag er om glim lachen, maar de verholgen Amerikaan meende het in allen ernst en van die over tuiging is nog een massa overgebleven. Hij gelooft nog altijd, dat er geen heter land bestaat dan God's Own Country", God's eigen land, dat in alle opzichten alle an dere overtreft. En wanneer hij daar heen moet of zijn zaken zijn er gevestigd, dan zijn er, goddank, ambassadeurs, consuls en vice-consuls, om nog maar te zwijgen van oorlogsschepen, die voor bescherming van hem, do zijnen en zijn zaken zorgen, waardoor hij absoluut veilig is in al die vreemde streken. Aan deze overtuiging, dat ieder en al les onder bescherming van de Sterren en Strepen in het buitenland even veilig was als thuis, is nog niets veranderd. En naast die overtuiging heeft er altijd hij de Ame rikanen maar één enkele vrees bestaan: indien zij ooit een verdedigingsoorlog zou den moeten voeren, dan zou het tegen Ja pan zijn. Niet alleen doet Amerika zijn uiterste best om met zijn beide huren Canada en Mexico in» vrede te leven, maar het zou ondenkbaar zijn, dat' een der heide landen het in zijn hoofd zou halen een aanvalsoorlog te beginnen. Gevaar van over den Atlantischcn Oceaan heeft nooit gedreigd en dreigt nog niet. De eenige zijde, waar het dreigt, is in den Stillen Oceaan via de Philippijncn en Ilonoloeloe n zelfs m Alaska al Cahfomie Japansehe immigratie. Amerika heeft met goed gevolg een eind gemaakt aan do zeer vredelievende en hoogst gevaarlijke Japansehe annexatie van Californië door de vestiging van Japan sehe immigranten te verbieden onder liet hoofd „asiatic labor", een aantal jaren ge leden. De Japanners hebben dat destijds en nog altijd als een schrijnende beleedi- ging beschouwd, maar de geschiedenis zal het misschien later uitwijzen, dat deze maatregel net op het nippertje genomen is. De vele tienduizende Japanners, die nu nog in Californië en in het overige Ame rika wonen, zouden heden ten dage hon derdduizenden geweest zijn, indien die wet niet aangenomen was. En zoowel Japan ners als als Cbineezen hebben nu eenmaal de loffelijke eigenschap veel harder te wer ken, veel spaarzamer te zijn, met lager loonen tevreden te zijn en er geweldig vruchtbaarder families op na te houden dan de Amerikanen zelf. Zoodat z;j zich niet met oen bescheiden plaats in do ge meenschap blijven tevreden stellen, maar die langzamerhand gaan overheerschen. En dat gaat togen alle logica van Amerika in, waar men een samensmelten van na ties en volkeren verlangt, maar geen do- minecren van de een of andere groep. Er is dus altijd wrijving geweest tus- schen Japan en Amerika, niettegenstaande alle verzekeringen van vriendschap en we- dcrzijdscli vertrouwen. Nog sterker, in beide landen zijn er altijd groote groepen geweest, die beweerden dat uiteindelijk Japan en Amerika het zullen moeten uit rechten. Hetgeen de sclirijvers van sen- Ra11pvgrhalflQ ïïT5,criïi3.!'£n. Iiosif v^rltiid lot •het schrijven va,n die heerlijke gruwelro- ,mans, waar de zonen van den Mikado heer en meester in San Francisco en Los An geles waren om er natuurlijk ten slotte triomfantelijk uitgegooid te worden. Be halve de wrijving betreffende immigratie *is het grootste contact tusschen Amerika en Japan tijdens den Russisch-Japanschen oorlog geweest, toen president Théodoro Roosevelt er ten slotte in slaagde beide paitijen bij elkaar te krijgen tot het slui ten van de vrede van Portsmouth. Amerikaansche belangen ge schaad. Na 1930 werd Japan's houding agres sief, op een terrein, waar Amerikaan sche belangen voor vele tientaUen millioenen vertegenwoordigd waren, Mandsjoerijo bijv. Do toenmalige mi nister van buitenlandsche zaken Stiin- son trachtte tevergeefs de hulp van En-^ geland to krijgen om Japan tegen ie houden, maai- Londen voelde daar in die dagen niet voor. Hetl incident van de Panay" heeft grooten indruk iu Amerika gemaakt, zoowel in officieel Washington ais hij den gemiddelden Yankee. Toen de kranten het in extra dikke letters mededeelden en er waren er bij die over de hoele front pagina uitschreeuwden ,,Japs sink U 3. warship" (Japanners zenden Ameri- kaansch oorlogsschip naar den bodem) moeten vele millioenen een rilling over den rug geloopen hebben cn in hun hart gedacht hebben: „Daar komt het eindelijk!" Zoover is het nog niet, maar de eerste stap op het pad, dat leidt uit het Ame rikaansche isolement is gezet en zoo krachtdadig, dat er aan terugtreden niet te denken valt. Of de Japanners met oj> zet dan wel per ongeluk de „Panay" en de drie tankers hebben gebombardeerd, zal misschien nooit opgehelderd worden zeker is, dat het gebeurd is. Een Ame- rikaansch oorlogsschip is met wapperende vlag in den grond geboord door een zoo genaamd bevriende natie er zijn op varenden bij omgekomen, er zijn de noo- dige gewonden bij' geweest. Alle getuige nissen van personen, die er bij geweest zijn ten spijt blijft het voornaamste punt nog onopgehelderd; was deze aanval een vergissing, gelijk Japan beweert, of was het een opzel'elrjke, zooals de meeste op varenden van de Panay volhouden. Een dergelijk incident heeft zich in de annalen der Amerikaansche geschiedenis nog niet voor gedaan en het meedoen aan den wereldoorlog kwam eindelijk tot stand door het torpedeeren van de F.ngelsehe Lusitania, waarbij de nooclige Amerikanen het leven verloren. Was het geval met de Panay ook twintig jaar geleden gebeurd dan zou waarschijnlijk do ramp niet te overzien zijn geweest nu bleef het be perkt tot een uitwisseling van nota's die aan duidelijkheid niets te wenschen over lieten. „Take it easy!" Een der groote New-Yorksehe kranten bevattte een typische dagelijksche plaat in die spannende dagen. Oom Gam legt kal- mcerend zijn hand op den schouder van Mister. Yankee, die in een fauteuil gedo ken het nieuws leest, zijn vuist halt en somher voor zich uit staart. „Take it easyl", zegt Oom Sam, hou je bed.iard! Eu dat hebben de Amerikanen inderdaad ge daan, maar het is zeer do vraag of een herhaling even bedaard zou aanvaard wor den. Eiken morgen begint de school elke school in eiken uithoek van het land met een saluut aan do vlag. De kin deren salueeren staande het dundoek en zeggen unisono oen belofte van trouw aan land en vlag op. De vlag wordt op het schoolplein geheschen bij'den aanvang der lessen en 's middags weer omlaag ge haald. Op alle openbare gebouwen wap pert van .zonsop- tot zonsondergang de vlag en op een massa particuliere Jaar- hij. Er bestaat een apart voorschriften- boek wat wel en wat niet met de vlag ge daan mag worden. De Amerikaansche vlag was do eenige, die in het Olympische Sta ff ion te Amsterdam niet grootend boog en daarom is het tienmaal harder, dat ,.01d' Glory" in de wateren van een Chineesche rivier verdween ten gevolge van Japan sehe hommen. W. fïïfriX v A-ii :»'Wav De minister van binnenlandsehe zaken, de heer H. van Boeijcn, had gisteren op zijn departement een bespreking met de commis sarissen van U. M. de Koningin in de cll Nederlandsclte provincies. Na afloop wandelde het gezelschap naar het hotelj waar de lunch gebruikt werd. ,'tWas een gruwelijke laat en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, hei beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. M^ar nu heb ik geen last meer ervan. Au wrijf ik eiken ochtenden avond Klooster- balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." j tt H. de J. te s-H. flflf If ED'C ORIGINEEL TER INZAG! Onovertroffen bij brand-en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 et. Potten: 62'/i et. en f 1.04 Ontijdig vreugdevuur. Op den hoogsten heuvel van de Wa- randabergen op de Erfgooiersmeent te Huizen (N.H.), was een huizenhooge sta pel brandbaar materiaal opgetast. Inwoners van de gemeente Huizen hadden op ver zoek van de Oranjevereeniging het mate riaal bijeengebracht en enkele fabrieken standen haar brandbaren afval af. D.v.e stapel was bestemd op den nationalen feestdag tot vreugdevuur te worden ge promoveerd. Een baldadige jongenshand stak er echter gisteravond om negen uur al den brand in. Do geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel tot een dra einde te brengen. De politie heeft in verband met liet on tijdig oplaaien van het vreugdevuur den jeugdigen C. B. in arrest gesteld. Ernstig mijnongeluk te Luik. Gisteravond heeft zicli in de Bonne Fin mijnen te Luik een ernstig ongeluk voor gedaan. Een liftkooi, waarmede oen vijftiental mijnwerkers in de schacht afdaalde, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de geleiderails geschoten. De kooi daalde met zware schokken verder, ten gevolge waarvan een der mijnwerkers uit de kooi geslingerd werd en op den bodem der schacht neerkwam. Tien andere mijn werkers werden min of meer zwaar ge wond. Dame zwaar gewond. Gisteravond om half tien is op den rijksstraatweg HeerlenSittard, nabij den Winterraker Berg, een uit de richting van Sittard komende vierporsoonsauto, waarin achter het stuur gezeten was de ruim veertigjarige mevrouw Van de Wujer, uit Heerlen, van voren aangereden door oen tegemoet komende zware vrachtauto, die op het linker gedeelte van den weg geraakte. De personenauto werd groolcn- deels vernield en mevr. Van de \V. werd zeer ernstig gewond. Nadat dooreen genees heer de eerste hulp was verleend, is zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Josefziekenhuis te Sittard vervoerd. Het slachtoffer is de cclilgeuoote van ir. Van de Weijer van den staatsmijn Hendrik. De marechaussee to S ttard heeft het on derzoek in handen. Het auto-ongeluk is veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtauto verblind werd door een tegenligger, welke voor den wagen van mevr. Van de Weijer reed. Mevr. v. d, W. brak beide becnen cn kreeg een ernstige hoofdwonde. De vrachtauto werd eveneens ernstig bescha digd. Me\ r. v. d. \Y ï-, afkomstig uit Heerlen. Opgepast bij aanbiedingen. Gistermiddag tusschen half vijf <n vijf uur is op de Keizersgracht van een rj- wiel een tasch gestolen, welke een aan tal wissels op naam van de rijwielfabriek Simplex bevatte en die door timenen- komst van do Incassobank bij particulie ren, ballen Amsterdam wonende, moesten worden aangeboden. De wissels zijn niet grooter dan 100 gulden. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de dief zal trachten do wissels te innen en zicli daarbij als incasseerder van de Incassobank zal voordoen, waarschuwt de Amsterdamseho politie do betrokkenen ter dege toe te zien, dat het geld in goede handen komt. Belgisch dorp onder water. Ten gevolge der zware regens, die gis ternacht gevallen zijn, is een gedeelte van ■den dijk van de Haiue to St. Yaast' be zweken, ten gevolge waarvan het water verscheidene straten van liet plaatsje is binnengestroomd. In talrijke huizen drong het slijk en allerlei vuil binnen. Aanrijding met doodclijk gevolg. Gisteren is in de Sint Annalaan te Nij megen de 65-jarige wielrijder A. B. Meulle- man' aangereden door een auto, bestuurd door den heer B. uit Scliijudel. Hij brak een been en kreeg een zware hersenschud ding. Gisteravond is het slachtoffer in het Sint Canisiusziekenhuis overleden. Onder de spoorbaan te Bussum wordt tusschen de N&ssaulaan en den Meerweg een verkeerstunnel gebouwd. Het ijzervlechtwerk voor het gewapend beton. Een groote menigte was getuige van dc teraardebestelling der slachtoffers van de jongste onlusten in Tunis, waar bij botsingen tusschen demonstranten en politie vijf personen gedood werden. Een agent met 25 mille er vandoor. De directie van de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeu warden heeft gisteravond hij de politie aangifte gedaan, dat zij door een barer Haarlems'che agenten, zekeren V. voor on geveer vijf en twintig duizend gulden is benadeeld. V. liet het voorkomen alsof verschillende personen, die hij de Maatschappij een ver zekering hadden loopon, geldon wilden op nemen ojj> hun polis, liet hoofdkantoor zond V. de bedragen toe, om deze aan de heirokkenen uit te keeren. V. stak do geldon echter in zijn zak en zond aan de Maat schappij do kwitanties, waarop hij vaische handtcokcningcn plaatste. De zaak is dezer dagen uitgekomen, doordat oen polishouder, die inderdaad gelden wilde opnemen, van de maatschappij bericht .ontving, dat hij reeds driehonderd gulden had geleend. De betrokkene schreef hierop terug, dat dit op een vergissing moest berusten en toen men naar aanleiding hiervan een onder zoek instelde, kwam het bedrog aan het licht. V., die zich in het nauw gedreven zag, had den polishouder een bedrag aangebo den, als hij geen werk van de zaak wilde maken, doch dit aanbod werd afgewezen. De man, die reeds vele jaren bij de Maat schappij in dienst was, is onmiddellijk ont slagen. Toen de politie gisteravond, nadat de aangifte geschied was, tol zijn arrestatie wilde overgaan, bleek hij voortvluchtig te zijn. Jongen in waschwatcr verdronken. Gistermiddag viel het 2-jarig zoontje van de familie Yaik, wonende aan de Kerk steeg te Drunen in een onbewaakt oogen- blik voorover in het waschwater. De ouders waren slechts een oogenblik afwezig ge weest toen zij het treurige geval ontdek ten. Een geneesheer heeft langen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Hoog water ia Noord-Frankrijk. De regenval in het Noorden van Frank rijk heeft verscheidene rivieren een zo» hoog peil doen hereiken, dat overstroomin- gen ontstaan zijn. Bij de Belgische grens, nabij Roubaix, is do Espierre buiten de oevers getreden. Het water stroomde de plaatsen Herseaux en Wattrelos binnen en drong door in do huizen. Op som nige plaatsen staat het water tusschen de 30 en 80 c.M. hoog. DKK ZATERDAG 15 Jaaiuari 193S. No. 21763. ti»

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5