u EERSTE BLAD. Dinsdag 25 Januari 1938 De a.s. Volkenbondsvergadering 90sie Jaargang. No. 21771 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Voorbereidingen. De brandende kwesties zijn reeds onderhanden genomen. Het te Antwerpen, verschijnende blad „La Mébopole" bespreekt naar aanleiding vin de komende zitling van den Volkenbonds raad de Abessijnsche kwestie, en wijst er in dit verband op, dat de kleine staten in steeds grooler getale geneigd zijn, de ver overing van Abessinië door Italië de facto te erkennen, zender tot erkenning de jure te willen gaan. Men weet, aldus de Métro-polo, dat Neder land vast besloten, is, dien kant uit te gaan. Roemenië is niet minder vastbe sloten. Zuid-Slavië geeft in zijn geloofs-. brieven van den koning van Italië den titel van keizer. Van zijn kant is Zweden even eens geneigd, den feitelijken toestand, die door de bezetting van het Abessijnsche grondgebied geschapen is, te erkennen. Wat België betreft, maken redenen van politiöken, evenals van oconomischen aard. het eveneens noodzakelijk, niet langer het maken van een zuiver beleef dl tei u sgeb aar te weigeren, door erin te volharden,, don koning van Italië een titel te onthouden, die die grondwet van dit land hem 'toe kent. Do regeelingen te Londen en Parijs motgen hun adhaesie afhankelijk willen ma ken van de regeling ai hunner moeilijkhe den met Italië, wij hebben niet dezelfde re denen om in een afwachtende houding te blijven volharden. De Abessijnsche kwestie is een afgewikkelde zaak, en de openbare meening in België wensdht ho danger hoe meer, dat niet langer blijk gegeven wordt van een formalisme, dat even nutteloos is als schadelijk voor onzelevenaixdangen. Noorsche voorstellen tot her vorming van den Volkenhond. In een interview met „Arbeidersbladet" heeft d e Noorsche minister van buiten land- sche zaken Koht verklaard, dat hij den s.e- cretaris-generxal van den Volkenbond eeni- gen tijd geleden eenige voorstellen heeft doen toekomen met betrekking lot de plan nen inzake de hervorming van het Volken bondspact, Noorwegen is van meening, dat eenstem migheid niet noodig dient te zijn, wanneer het gaat om gewone bemiddeling of kwes ties van internationale conflicten. Het zal voorts de noodzakelijkheid onderstaeejien, het universeel karakter -van den Volken bond to versterken. Met betrekking tot de buitenlandsche pers berichten, volgens welke verscheidene lan- don hun diplomatieke betrekkingen met Italië huiten don Volkenbond om zuilen gaan regelen, zei de Koht, dat hij zelden zulk een opeenstapeling van toomelooze fantasie had' gezien.. Vereen igde Staten volharden bij hun standpunt. Naar aanleiding van gemchten, volgens welke de regeering der Veroenigdo Stilten bereid zou zijn de verovering van Abes sinië door Italië onder zekere voorwanden te erkennen, heeft minister Huil verklaard, dat liet Amerikaansche standpunt in deze kwestie in het geheel niet veranderd is. In welingelichte kringen ziet men in deze vciklaring een nieuwe verzekering, dat de regeering der Vereenigde Slaten niol voornemens is de verovering van Abe-sinië to erkennen en wenscht trouw te b'ij ven aan de leer van Stimson, volgons v.i Ike gewelddadige veroveringen niet erkend die nen te worden. De vergadering van het Brltsrhe kabinet. De vergadering van het Brilsche kabi net heeft gisteravond bijna een uur ge duurd. Naar Reuier verneemt is alleen gesproken over buitenlandsche aangelegen heden, meer in hel bizonder over de agen da van de vergadering van den Vol ten- bondsraad, alsook over het onderhoud, dat Eden vandaag met den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken, Delhos, zal hebben op zijn doorreis naar Geneve. Naar vernomen wordt is overeenstemming be reikt over de algemecne lijnen van de le volgen politiek. Verder wordt vernomen, dat het niet waarschijnlijk is, dat een gemeenschappe lijke Fransch-Brilsche verklaring zal wor den gepubliceerd inzake de toekomst van don Volkenbond. De hervorming van den hond wordt nog steeds door de desbetref fende commissie van den bond bestudeerd «ft voorstellen dienaangaande zullen eerst sfen deze commissie worden voorgelegd. Verder is ook gesproken over het Spaan- sche conflict, Alexandrette, Abessinië en de erkenning van deal koning van Italië als keizer van Ethiopië, alsmede over liet geschil in het Verre Oosten. Engelsclio persstemmen over de aanstaande raadszitting. De Daily Telegraph and Morning Post schrijft „Indien de honderdste zitting van dein Volkenbondsraad gewijd zou zijn aan het constateeren van de volkomen onmacht of zelfs don döod van den bond, zouden de staten, die zich afzijdig houden, dat zeker toejuichen. Onder de staten, die nog in den bond vertegenwoordigd zijn, kun nen stemmen opgaan, welke „isolement" vragen. Niettemin is het de meening van Engeland en de dominions, dat, om eon uitdrukking van Eden te gebruiken, d bond noch dood noch stervend is, hoe wel een tcere behandeling voor het her stel noodig is. Een radicale en inderhaast uitgevoerde operatie zou niet zonder ge vaar zijn: Het zou geenszins vaststaan, dat de patiënt, indien hij al in het leven bleef, er verlichting van zou ondervinden. De „Times" schrijft: „Met al zijn gebre ken blijft de Volkenbond een nuttige plaats voor het onderhouden van vriend schappelijke hetrekknigen. Het handvest moge éen onvolkomen werktuig zijn, het instituut heeft duidelijke fouten begaan en beeft op het oogenblik evenveel te lijden van de zorgen zijner al te ijverige vrien den als van do aanvallen zijner vijanden: Het belichaamt daarom niet minder het beginsel van internationale samenwerking. Zoolang de Volkenbond- leeft, kan men inog hopen, dat het mechanisme voor vreed zame regeling der conflicten voldoende ver sterkt zal worden om van het Briand- Keioggpact een werkelijkheid voor de ge- heele wereld te maken". Volgens de „Daily Mail" moet de eerste werkelijke verandering bestaan in een wij ziging van-het handvest, zoodat het auto matische karakter der sancties vervalt. De „News Chronicle" acht het mogelijk, dat Frankrijk en Engeland getuigenis van hun geloof in den Volkenbond afleggen. „Dit zou aldus schrijft het blad een bevestiging zijn, waaraan veel behoef te bestaat en die een stimulans zou kun nen zijn voor de kleine mogendheden, wel ke ongerust zijn over de toekomst van den bond. Doch dat is nauwelijks voldoen de. Met het oog op de gebeurtenissen in China is een positief optreden noodig, waaruit blijkt, dat de voornaamste leden van den bond een werkelijkheid willen maken". De strijd in Spanje De toestand bij Teruel. Ifet rechtsche hoofdkwartier deelt o.m, mede, dat do rechtschen aan liet front bij Teru- een nieuwe vijandelijke stel ling hebben bezet. Zij vonden daar dertig dooden en talrijke wapenen en munitie. Zeven rogoeringsvliegluigen werden neer geschoten. „Dadio-Nacional" berekent, dat sedert hel begin van den strijd om Teruel 1-17 vliegtuigen der regeering in dezen sector zijp. neergehaald. De luchtbombardementen. Volgens een Ilavas-bericht uit Barce lona hebben zestien vliegtuigen der op standelingen Enlaudeltc in de provincie Cu en ca gebombardeerd, waarbij zeven hui zen werden vernield en verscheidene slachtoffers onder de burgerbevolking wer den gemaakt. Do stad Reus is tweemaal ge bombardeerd. Hier werden 22 menschcn gedood en 30 gewond. Bomaanval op Franschen tor pedojager. Tenvij! de Fransche torpedojager „La Poursuivante" gistermiddag op een kilo nieter uit de kust in de Fransche wateren kruiste, verschenen op een zeker oogenblik vier rechlscbe oorlogsschepen, die zich in de richting der Spaauscbo kust bewogen. Kort daarop vloog een vliegtuig over de schepen en liet boven de „La Poursuivan- le", die liet ongetwijfeld voor een rechf- schen oorlogsbodem hield, twee bommen vullen, die evenwel geen doel troffen. l)e oorlogsschepen van Franco verwijderden zich met volle kracht, onder dekking van een rookgordijn, vurend op drie vliegtui gen, die over het smaldeel vlogen. De toestand in het Verre Oosten De Japansche ministers zullen voortaan voorzichtiger zijn in hun uitlatingen. loenzo Kozaka heeft gisterochtend in het Japansche Iloogerhuis een interpella tie gericht tot de regeering over de vijan delijkheden in China. Na de regeering te hebben uitgenoodigd te luisteren naar de stem der natie en een nationale politiek te leiden, verklaarde Kozaka, dat naar zijn meening, alle mi nisters, behalve de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken, zich er van moeten onthouden commentaar te leveren op zaken van diplomatieken aard. Daar Kozaka een toespeling had- ge maakt op het interview van Soetsoegoe, dat .in het tijdschrift Kaizo is verschenen, gal minister-president Konoye do verze kering, dat de leder, der regeering voortaan een voorzichtiger houding zouden in acht nemen. Generaal Han Foe Tsjoe geftisïl" erd. Generaal Han Foe Tsjoe is gisteravond door een vuurpeleton te Hankau terecht gesteld. De "voornaamste hem ten laste gelegde beschuldiging was voortgezette niet "op volging van militaire bevelen, hetgeen China op het verlies van Sjantoeng was komen te staan. Vaui het oorlogstooncel. Reutor meldt uit Sjanghai: De Cliineesche troepen hebben gepoogd de Japansche troepen te Tsining te om singelen en de versterkingen, welke uit Jen Tsjau op weg waren tegen te houden. De Japansche achterhoede wordt door de Cliineesche troepen bestookt. Do Chince- ztn passim hierbij een guerilla toe. Het schijnt dat de Japansche versterkingen moeite hebben om de opening van 240 ki lometer langs den TientsinPoekau spoor- weg op te vullen. De woordvoerder van het Japansche le ger hc-eft gezegd,- dat de toestand statio nair Llijft. Japansche vliegtuigen hebben groc-te Chineescho troepenconcentraties ont dekt bij Pengofe, het eerste object van de Japansche troepen in Zuidelijke richting. Men verwacht, dat de Japansche troepen eerst versterking af zullen wachten al vorens liet offensief in deze richting op groote schaal- in te zetten. De Chineezen beweren*'flat gisteren, bij een aanval op Woehoe door Cliineesche vliegtuig».., acht Japansche toestellen wer den vernield. Militaire toebereidselen der Sovjets? Concentratie van vliegtuigen en duikbooten. In de „China Mail" te Hongkong be schrijft een vreemdeling, die' juist is terug gekeerd van een tocht door Sovjet-Rus- 11 isell gebied in het Verre Oosten, de mili taire toebereidselen der Sovjets aldaar. Ge zien do v. nieuwe basis voor vliegtuigen en duikbooten welke in aanbouw zijn, zoo schrijft hij, bevinden deze gebieden zich eigenhjk in een oorlogstoestand1. In Wladi- wostock alleen zijn reeds ruim 100 duik booten in dienst gesteld, terwijl onder deden van duikbooten per spoor worden aangevoerd en gereed gehouden worden. Tc- zelfder tijd wordt de kust versterkt cn worden bases voor vliegtuigen en duik booten op afgelegen plekken aangelegd, F.lke basis heeft honderden vliegtuigen ter beschikking, alsmede 2 D duikbooten en andere vaartuigen. Spionnen doen bun werk als in Europa tijdens den wereld- ooilog. en eeuige personen, die ervan ver dacht werden Japansche agenten te zijn, zijn terechtgesteld. Alle vreemde schepen worden ter dege onderzocht en hun radio- installatie verzegeld lot hun vertrek. Vreem de zeelieden mogen onder geen voorwend sel het land inlrckken. Vreemdelingen wor den met achterdocht gadegeslagen. £:3m Mis Y W Frasikrijk De arbridvwellen. Gistermiddag zijn de ministers Frossard en Hamadier met de hooge functionarissen van het uiinistor-pierithum en het ministe rie van arbeid bijeen gekomen om de nieuwe arbeidswetten te bespreken. De besprekingen zullen morgen worden voort gezet. OudertUs-chen zullen Fro-s ird en Hamadier de vertegenwoordigers van C G. f. en van den algemeencn bond van Fran sche weikgevers ontvangen. Waarschijnlijk zullen morgenavond de definitieve teksten van de wetten worden opgesteld. Het bestrijden van liet verspreiden van onware geruchten. Op het oogenblik valt hel verspreiden van valsche geruchten ten aanzien van de wisselmarkt niet onder de strafwet. Do minister van financiën is thans voor nemens om te/.amen met zijn collega's van de betrokken departementen, te voorzien in deze lacune in de Fransche wetgeving, door het verspieiden van valsche berichten inzake do wisselmarkt of de munt straf baar te stellen. DuitschEand De bijeenkomst van dpn rijksdag. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berlijn word! vernomen, dat rijkskanselier Hitler de rijksdag hijeen heeft geroepen op 30 Januari, den vijfden verjaardag van hel derde rijk. I - Men venvacht, dat de rede, welke Hitter zal houden,"voornamelijk" zal handelen over vraagstukken van hinnenlandsch politiek helang. Men herinnert eraan, dat de vorige bij eenkomst van den rijksdag werd gehouden op 30 Januari 1937. Twee kloosterscholen gesloten. De autoriteiten hebben bevel gegeven tot het sluiten van twee kloosterscholen ie Landshut in Beieren, ui. de middelbare meisjesschool van de zusters Ursulinen en een meisjesschool der zusters Cistercion- s*n. 'fan gemeentewege heeft men reeds de noodigc maatregelen getroffen om de scholen met leeken-persorieel over te ne men Vereenigde Staten Tegen de speculatie. De commissie voor het toezicht op de Iteurzea heeft een nieuwe regeling aan genomen, dat ten doel heeft te beletten, dat ongedekte verkoopen verricht worden, wanneer de markt een dalende tendens >ersoont Deze regeling, die 8 Februari van kracht wordt, verbiedt ongedekte ver koopen. wanneer ze niet tot stand komen tegen een koers, die minstens een acht ste punt hooger is dan de koers bij den origen vcikoop. Ambtenaren van genoem de commissie verklaren, dat deze maat regel ongedekte verkoopen op een dalende markt volkomen onmogelijk maakt. De re geling is niet van toepassing op een stij vende markt. Gemengd Nieuws Ontploffing in nikkeloven Tnce arbeiders ernstig gewond. Gisteravond zijn twee arbeiders, rc-p. 18 en 55 jaar oud, tijdens den arbeid in bet bedrijf van de N.V. Xederiandsche Xik- ke'fabrick aan den Distclweg te Amster dam, ernstig gewond. Tijdens het smetten van nikkel, terwijl deze arbeiders vóór den vuurhaard ston den, kwam er een ontploffing m den oven, tengevolge waarvan beide een ge deelte van de gloeiende masra over het lichaam kregen en ernstige brandwonden optiepen op hoofd en horst, waarbij ook bun Ideederen verbrandden. De G.D. heeft beide slachtolfcrs naar het Binnengasthuis overgebracht. Trap van een paard gekregen. De 45 jarig paardenkoopman L. Luyen- u'ijk kree„ gistermiddag bij het vervoeren van een paard van Rozenburg naar tiet aba. oil te Rotterdam, een trap van het dier nuhet gevolg, dat de man zeer ernstig we. I gewond. Hij is naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Lijk aangespoeld. Te Heyui, onder de gemeente Bergen (L.) is gisteren een lijk aangespoeld, waar van de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. De gemeentepolitie heeft de zaaköin on derzoek. De Lindbergh-affaire De echtgenoot® van Haupt- maan wil lieht in de zaak. fn een onderhoud heeft Anna rtaupt- mami, de echtgenoote van Bruno Haupt- mann, die op den electrischen stoel is terecht gesteld onder beschuldiging van moord op het kind van Lindbergh, ver klaard, dat zij de hulp in zal roepen van den procureur Thomas Dewey om een nader onderzoek in te stellen naar de ont voering van Lindbergh's baby. „Ik zal mijn pogingen niet staken alvo rens de geheeie zaak is opgehelderd," aldus verldaarde zij, „en elke cent, die ik verdien, zal daaraan uitgegeven wor den." Mevrouw Hauptmann voorziet in haar levensonderhoud door den verkoop van koffie. Haar spaargelden offert zij voor de opvoeding van haar vierjarig zoontje, Manfried, en bovendien staat zij een groot deel hiervan af voor het ge rechtelijk onderzoek, waardoor de naam van haar man gezuiverd moet worden. Brand in een rijwielhandel. Gisteravond te ruim zes uur is brand uilgebroken in een rijwielhandel, gevestigd' in het perceel Haarlemmerweg 25, hoek van Hogendorpstraat te Amsterdam. De rijwielhandelaar, de heer H. Noort, verldaarde eensklaps voor zich een vlam te hebben gezien, die zoo suel om zich heen greep, dat hij de winkel niet meer door de deur aan den Haarlemmerweg kou verlaten, zoodat hij naar achteren snelde en door een der ramen aan de Van Hogen- dorpstraat naar buiten moest klimmen. Eeuige aanwijzing omtrent de oorzaak van het vuur kon hij niet geven. De brandweer was spoedig aanwezig en had weinig moeite om den brand met twee straten te blussehen. De winkelruim te was toen echter vrijwel uitgebrand en eenige in do étalage staande rijwielen als mede een voorraad rijwiclonderdoelen en bandon waren of door het vuur vernield of door water en vuur beschadigd. Een rijwielstalling bevond zich niet in het pand. Het onderzoek van de brandweer naar de oorzaak leverde niet terstond resultaat OP- Om tweehonderd francs. In l et Fransche gehucht l.a Poree, ge meente Lr. Fleche, heeft een boerengezin, bectaaifte uit een weduwe en twee zoons, geweigerd toegang tot de woning te ver- !ecren ar- een deurwaarder, die beslag kwam leggen op den inboedel, omdat een belastingschuld ten belragc van 200 francs sinds een jaar al niet beta üd werd. De deurwaarder liet daarop een slotenmaker komen on. de deur open te breken. Eender beide zoon ontstak daarop in woede, greep zijn geweer en scho >t den sloten- rraker neer. De man werd door een kogel' in het har, getroffen en was op slag dood. Hel hui-, is thans omsingeld. De bewoners weigeren zich over te geven. Deze courant verschijnt degelijks, mot ui t- aondering van Zon- ca Feestdagen. Prija per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHlEDAiSCHE COURANT Prijs der Advertentiën: van 15 regel9 11 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere reg# meer fö.35 Reclames f0,75 per regel. Incassokostenócts.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van ndvertemien bij abonnement zijn aan liet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleme Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien H.OO, indien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. teèVyA - fvfi-. ->• vV X If gSfe""*.JrJr.f az M'teri A-.yxW:r De huwelijksplechtigheid van den jongen Koning f arouk van Egypte met de 17-jarige Farida ZuHicar had te Cairo met groot ceremonieel plaats. - Het vorstelijk bruidspae-

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1