DE RICHTPUNTEN IN SOESTDUK TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT binnenland H Niet voldoende uitgeweken Het gevaar van den bisamrat Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Verhouding rijk en gemeenten Men wenscht iets te weten De spanning stijgt en daar door de behoefte zeker heid te hebben De handhaving van de Zondagswet Gemengd Nieuws Automobiel- en motorrijpark DER DINSDAG 25 Jaaiuari 1938. No. 21771. Bespreking van waterstaat kundigen. Onder leiding van ir. N. Foeteren van den plantenzieklenküad'igen dienst ie Wagen in gen i s gisteren te 's-Hjer togen boseh een ver- gadeiring geliouden van de hooftten van den waterstaat in de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, zulks in verband met het vangen van ee!n bisamrat in Budel. De vergadering wel'kje een huishoudelijk ka rakter droeg, was voornamelijk gewijd aan het bezien van het gevaar voor de water- welken, welke in deze provincies gelegen zijn. Bjij informatie deelde men .ons mede, dat er geen reden is zich ongerust temaken over het vangen van een enkel exemplaar, doch men wil slechts .op zijn hoede zijn en maatregelen beramen en treffan, welke noodzakelijk zijn, om den schadelijken in dringer van onzen bodem en uit de pol ders geweord te houden. Gegevens over de week van 3 tot en met 8 Januari. De directeur van den rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat jta de week vati 3 tot en met 8 Januari 1938 bij gesubsidi eerde veneen igingan met werfdoozenkas wa ren aangesloten 546.500 personen (waar van 73.800 landarbeiders). YToor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders was bet werkloosheidspercen tage 32.5 (in de vorige verslag week, 20 tot en met 25 December 1937, was dit per. centage 29.9). Voor de 546.500 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 35.3 (in de vorige ver- slagwoek was het 32.2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusstihon haakjes zijn vernield de peroeh. tages indien de landarbeiders huiten be schouwing worden gelaten): 1935 35.7 (34.7) 1936 38.0. (36:6) 1937 35;7 (32.9) 1938 35.3 (32.5). Uit de bij den .rijksdienst bekende'voo-r- loopige cijfers kan worden uitgemaakt, dat in 1937 de weridoozeiikassen bij ©en ge middeld aantal leden van 539.000 in het totaal aan bijdragen van de leden 'ontvingen 7.600.000 gulden. Ten laste van het rijk en dte gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan sub sidie 11.700.000 gulden- Aan baar weiklooze leden keerden de kassen in totaal, uit ^14.000.000 gulden. Do som der reserves der werklozenkas sen, die op het einde van 1936 6.700.000 gulden bedroeg, steeg tot 12,000.000 gulden op het einde van 1937. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden 8 Januari 1938, In het totaal 466.59S werkzoekenden ingeschreven, onder wie 442.525 mannen. Van de werk zoekenden waren er 448.277 werkloos, on der wiet, 429.965 mannen. Aan het cultureel weifc voor werkloozeu namen blijkens mededeeling van den direo. teur-generaal van werkverschaffing en steun verleening einde September en October 1937 deel a. cursussen 13.010 b. werkiobjecten (gem.) 1.369 o. centrale werkplaatsen 2.0S9 d'. kampen voor jeugdi ge woikloozen 1.717 21.281 1.467 2.521 I 1.873 regeling, die op haar gebied vrede brengt, maar ook, tijdens dezen groei uitwassen, die hier of daar ontstaan, af te snijden, eenige leiding te geven en het besef bij to brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwikkeling, die zich niet verdraagt, eenerzijds met hetgeen sociale eisch is, anderzijds met hetgeen als diep ste overtuiging in de harten van ons volk leeft. Den leden, in het voorloopig verslag aan he! woord, zal het duidelijk zijn, dat de regeering geen strikte uniforme toepas sing van de wet zou willen bevorderen in den zin, zooals zij dat vreesden. Ook aan de we rise hen van fanatieke volks groepen zal de regeering het oor niet leenen, reeds hierom niet, omdat het be wust extreme in een teere materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een oplossing kan brengen. Het standpunt der regeering. De minister, aldus de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffende binnenlandsclie zaken, hctoft de positie van financieele afhankelijkheid bezien geheel los van de beoordeeling van het gemeente» lijkje beleid en ook los van gedachten aan meer of mindere schuld aan die zijde Gaar ne onderschrijft hij de opmerking, -dat er zeker onder de noodlijdende gemeenten ver schillende zijn, die in zuinig beheer tal van niet noodlijdende overtreffen. Ein even zeer juist is de bewering, dat de toestand van noodlijdendheid in het algemeen ligt aan het feit, dat men er niet in geslaagd is, aan de overmacht van dalende inkom sten en stijgende lasten het hoofd te bieden. In de memorie wordt als bijlage een lijst overlegd1 van de gemeenten, die ever bet jaar 1937 in aanmerking komen voor steun uit 's rijks kas. Indien ,o,oh de bizondere bijdragen uit het WerkloosheidSsubsidiefoncls ten volle fonds perdu zouden worden beschikbaar gesteld;; zou daarmede nog een bedrag van f8.550.000 zijn gemoeid', dat bij handhaving van een sluitende fandshegroofing uit de rijksmiddelen zou moeten worden geput, die dit echter niet toelaten. Het Is bij groole gemeenten als Amster dam en Rotterdam niet mogelijk, zooals bij andere geschiedt, van regeeringswege aan te geven, welke bezuinigingsmaatregelen zouden kunnen worden ingevoerd om met de bedragen, welke ter beschikking kunnen Een tweetal Interieurtoto's van het paleis Soestdijk, dat thans inwendig verbouwd is. Links de kinder kamer; op den achtergrond naast de wieg de aankleedtatel. Rechts: het trappenhuis met de Laiiquo» tamp, een deel van het geschenk van het Nederlandsche Corps Diplomatique worden gesteld, een sluitende begrooting te verkrijgen. Het treffen dfer noodige voor zieningen moet hier voor een groot deel aan het gemeenlebestuur worden over gelaten. Inderdaad kan de uitkeexing uit bet ge meentefonds niet meer brengen dan eenige nivelleering der kosten van armenzorg. De autonomie. Op de korte vraag, hoe de regeering voornemens is, de gemeentelijke autonomie te herstellen, worde dit korte antwoord gegeven: niemand kan de autonomie der gemeenten herstellen, die kan alleen zich zelf herstellen; de regeering heeft van den aanvang er voor gezorgd-, dat de mogelijk heden tot dat herstel ook 'in crisistijd open hieven. (Van onzen /'i redacteur J Baarn, 24 Januari. De rcgeeiing leent het oor- niet aan fanatieke volks groepen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroo-dng van binnenlandsche zaken, zegt de regeering o.a. Wat de handhaving van de Zondagswet bel reft is er in ons land oen bonte ver scheidenheid van toepassing. Met hel op ruimen dezer wet alleen is men er niet. Kaast het inzicht, dat door bevordering van de Zondagsrust omstandigheden kun nen worden geschapen, waardoor do heili ging van den Zondag zal worden bevor derd ^is er een uitermate levendig en wijd vertakt verlangen naar verzekering van zondagsrust als algemeen socialen maat regel. Wat staat nu den wetgever le doen? ïl'"Oft hij thans reeds voldoende aanwijzin gen. om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten mot een poging tot registratie daarvan? De "e- sch kalen is zal hem niet hoopvol stemmen en de tegenwoordige loestand is verre van eenvoudig, ook niet geschikt om een ©enigszins synthetisch element te ontdek ken. Maar tevens ziet hij niet voor zich wa.t velen m-eenen te mogen verkondigen: een doode stof, een verstarring. Integen- deej, er valt actie en reactie" waar te nemen, beweging, groei. En het gaat er nu maar om deze niet alleen nauwkeu rig gade te slaan om-, allengs datgene te ziep worden, wat te eenigerlijd een Het dagelijksch verschijnen van het communiqué betreffende het uitrijden van en wandelen door de Prinses moge tot velen gesproken hebben als ear althans voorloopig uitstel van de geboorte, het is volgons vele lieden niet Let eenige teeken. Ook aangaande kenteekenen van uitstel wenscht men variatie I Niet in het minst neemt men daarom de lampjes die in een grillgien kring aan <jo boomen op de wegen rondom het paleis hangen als „lichtsnoer" in het duister der onzekerheid.- Immers zij zullen ontstoken worden als een rustige omgeving een absolute ver- eischte wordt voor do Prinses. Tot dus verre Leeft men weinig aandacht geschon ken aan do zeer eenvoudige lampjes die in den wind heen en weer bungelen en !e blauwe borden, waarop meteen wide pijl oe richtin-, is aangewezen die bet ver keer zal dienen te nemen tot op vandaag onverlicht hebben gelaten. Maar een maal lic-bbc een paar lichtjes gebrand en een journalist heeft het gemerkt... De geel-wit brandende lichtjes aan de twee boomen in do contreien van hot Lyceum hebben zijn hart aanzienlijk sneller doen kloppen en zijn snelle gang richtte zich naar het paleis waar tot verhooging van zijii emoties het licht intenser straalde dan anders het geval was op hetzelfde uur op den avond. Was het daarom een wonder dat zijn gevolgtrekkingen voor de hand lagen. En was het evenzeer een wonder dat oven later nog meer „in-rep-en-roer" kranten- mensohc-n paleiswaarts togen waar zij nog net op tijd kwamen om langzaam maar ze ker de lichten to zien dooven. Ook de lichtpunten hij1 liet Lyceum waren scliij- nensmoe geworden. En de rust koerde weder in de gemoe deren... De omleggingslampjes hebben alzoo ge faald- bovendien zijn zij slechts in de ,1 O •"-!i «v.wuiui Aijll 4.IJ BieOUlS IJl UB ctecuaelijk© basis kan vormen voor een donkere uren van nutte voor mcnschelijke dedneaties - en combinaties maar het wanhopige brein bleef zich inspannen en zocht naar nieuwe richtpunten en men slaagde Tenminste dat hoopt men. Men redeneerde dat ais liet verkeer om gelegd moest worden, een dergelijk besluit toch tijdig moest medegedeeld1 worden aan de busondernemingen uit den omtrek wier reisi'oute langs het paleis loopt. Thans rin kelt in diverse Soestdijksche garages de telefoon- vaker dan tot dusverre misschien wel het geval was. Maar het zal niet im mer i-en aanvrage voor een taxi zijn. Tot op eer, huidigon dag snorren de bussen nog steeds langs Iwt palcis. j Vermoedelijk zal het toch de telex zijn die den verlangenden menscli het zoo zeer begeerde bericht zal geven. Met een hardnekkigheid voortkomend uit vaderlandslievende harten wordt uit vrijwel alle deelen vau Nederland getele foneerd met het Badhotel en het lijkt vrij wel overbodig liier te vertollen wat de vraag behelst. Ttekeningen, naar liet journalistenkamp gestuurd, zullen in den toekomst een aar dige plaats in het Persmuseum vinden. Thans prijken bekroonde exemplaren aan de wanden van de perskamer naast dich terlijke uitzendingen die de droge telex- pro'.-von van het soort „Proefuitzending Baarnsch net om..." op aangename wijze vervangen Met de regelmaat van een klok spreken do EnsTelschen met hun redacties en steeds moeilijker wordt het zelfs voor hen die alles schrijven wat hun maar even belangrijk voorkomt hoe onbelangrijk het in feite ook is om „nieuws" do-ar te geven. Oo' het fotografenkruit is vrijwel verschoten. Do telex zwijgt. Dat is het belangrijkste van wat er niet geschiedt De wandelrit van de Prinses. 1 In aansluiting op een Lerielit van gis teren vernemen wij nog, dat II. K. II. Prinses Juliana bij baar middagwandeling vorgezc-kl werd door II. M. de Koningin. Na een korten afstand je voet t-o hebben af gelegd, zijn de beide Vorstelijke personen in een hofauto- langs hel Reigerslnantje ge reden en aldus op den weg naar Hilversum gekomen, waarna zij een rit in d© omgeving hebben gemaakt. Te ongeveer vfer uur keerden zij terug in het park van het paleis. 1 De rijtoer van den Prins. Wij vernamen, dat Z. K. II. Prins Bern- hard zijn autorit gistermorgen verder dan vorige dagen heeft uitgestrekt, waarschijn lijk olm de nieuwe Gord in te rijden. De Prins reed, gezeten naast den chauffeur, die den wagen bestuurde, over Amersfoort, de Leusder Ileid© en Maam naar Arnhem en vandaar lamgs dezelfde -route terug. Hij was te een uur weder te Soestdijk. Het Duitsche ss. «Wolfram», -dat-op de Noordzee-ter hoogte van het Maas-"" lichtschip in aanvaring kwam met het Deensche s.s. «Mercur», is in de Amster- damsche haven binnengelopen De schade aan bakboordzijde in het achterschip In den Dierentuin te "s-Gravenliagc werd gisteren de jaarvergadering gehouden van de Algcmeenc Nederlandsche Vcrkeersfederalic. Een foto tijdens de koffietafel. Rechts: de eommissaris der Koningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan. Vrouw met twee kinderen aangereden. Gistermorgen te halt twaalf is op de Amsterdam 13 een ernstig Weslermarkt te ongeval gebeurd. Een vrouw niet een baby op haar arm en een kind aan de hand stak zonder uit to kijken van de da.ir liggende vlucht heuvel de rails over. Op hetzelfde mo ment kwam een auto aanrijden. Gen aan rijding was niet meer te voorkomen, met het noodlottige gevolg dat de vrouw met haar kinderen viel. De baby kwam er gelukkig goed af, de moeder en de kleine jongm dopen beiden verwondingen op en werden naar het Wilheliniiiagastlniis vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Goede oefengelegcuhcid oor a.s. automobilisten en niotorfietsrijders. Op het parkeerterrein nabij de Bosch- baan te Amsterdam zrhet automobiel en motorrijpark „Ë.Cr.A (Ben Goed Auto mobilist) gevestigd worden, waar aanslaan de automobilisten en molorfietsrijders een uitstekende gelegenheid zullen hebben om zich te bekwamen in liet besturen van hun voertuigen. In dit oetenpark, dat een oppervlakte van 20.000 M2. heeft, zullen de begin nelingen lessen kunnen nemen, welke door een aantal bekwame K.N.A.C -instructeurs zulten worden gegeven- Op het terrein is aanwezig een brugge tje, een draaihelling enz., zoodat de toe komstige bestuurders met de meest voor komende moeilijkheden bekend geraken ©n na een poosje „wegldaar" zijn. Dan be hoeft nog slechts eenige practijk in d© drukste gedeelten van Amsterdam te wor den opgedaan om mot goede kans van sla gen het examen voor het rijbewijs af te leggen. Vooral ook voor de motorfietsrijders is deze gelegenheid ideaal, daar zij elders niet kuunea oefencn. YVaarschijniijk zal voor hen een speciaal „motoirail" geplaatst worden, dat bij oefe ningen van de Praagsche motorpolitie goed voldaan schijnt te hebben. Het ligt in de bedoeling om samenwer king te zoeken met bonafide rij schoten, welke door toetreding tot de E.G.A, van dit oefenpark gebruik kunnen maken. Ook zal men voeling houden met do K.N.A.'C., de K.N.M.V en den Op Woensdag- en Zaterdagmiddagen zal er door bevoegde personen verkeersonder- wijs worden gegeven voor de schooljeugd. Als leider van het oetenpark is een der initiatiefnemers, de heer G. Voorn, be noemd. Voorloopig zal deze oetengetegenhoid al leen overdag geopend zijn. Het E.G.A.-oefenpark zal in Maart as. in gebruik worden genomen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5