Nationaal-Socialisme en Kerk in Duitschland ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Filmnieuws TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT Door' drs C» VAN LIERE HET NATIONAAL-SOCIALISME ALS RELIGIE. DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEM komt sijn hand weer goed in orde AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Gemengd Nieuws Capitol Lumière Vio3gens de berichten in de dagbladen zal 'ds. Martin Niemöller te Bexlijn-Dahlem, be-, k'end' als een der actiefste voormannen, der Belijdenisbeweging La Duitsdhlamd in den loop van Februari na een hechtenis van meer dan een half jaar voor de rechtbank! verschijnen. Hij -wordt beschuldigd van ach- torbaksch© aanvallen op den staat, misbruik van den kansel voor politieke doeleinden pn van nog veel moer. De oog©a der ge- hcele wereld zullen op hem gericht zijn. In zijn. persoon zal de Christelijke kerk Ier Verantwoording worden geroepen door den nati anaal-socialistisch en staat. Dat deze Staat hier spreekt van politiek en van eten politiek misdrijf en de belijdend© kerk be schuldigt van staatsvijandige politiek, waar door zij haar terrein als kerk zou hebban (Overschreden, wijst er op, dat binnen deze staat de begrippen politiek en keik funda menteel verschillen van de opvatting, die wij in ons land daarvan hebben. Het getuigt wel van een ontstellend gebrek van onder, solieidmgsvermogen, wanneer men in ker kelijk qonservaheve klingen soms hoort be treuren, dat Niemöller ,,aaa politiek doet", We kunnen er in iet genoeg den nadruk op leggen dat Niemöller niet aan politiek' doet in de lieteekeriis, die wij in ons land aan dat Wiotond geven. Niemöller wenscht niets anders dan vrijheid voor de evangelie» prediking huiten en hoven alle politiek, maar hij maakt er den Duitschen staat oen verwijt van, dat deze staat een - poli tiek voert, die met de allereerste grond slagen van het Christendom on vereenig- baar is en voor het Christendom geen ruimte laat .Volgens Niemöller is het Evan gelie een kracht tien leven niet slechts in do binnenkamer, maar ook Ln de wereld. En daarom heeft de Christelijke kerk als zoodanig een opdracht en een boodschap van Godswege ook aan. den staat. Welkte taak en roeping heeft d© Christelijke kerk, als de organen van den staat zich uitdruk kelijk tegen het Evangelie van Christus keeren en de staat met zijn totaliteits eisch Op de heele mensch en de beele kerk be» slag legt? Is dan de opvatting aanvaardbaar die in Duitschland in groofe kringen van de belijdeniskert heerscht en het als plicht van den onderdaan beschouwt (Rom. 13) als christen ook deze overheid te gehoorzamen? Moot de kerk" zich* dan in een hoekje terugtrekken met haar belij denis, met Rom. 13 en „Heil Hitler" of moet ze belijdende kerk zijn en haar Woerd1 durven sperken ook tegen de Over heid Het manifest. Dit laatste deed Niemöller. In een mani fest aan Hitier (Augustus 1936) lezen wie b.v.„Als Ras, Bloed',-„Velkstum" en Eer do rang van eeuwigheidswaarden krij gen, dan wordt de christen door het eerste gebod' gedwongen deze waardeering af te wijzen. Als den christen binnen bet kader der nationaal-sooialistische wereldbeschou wing oen anti-semilismo opgedrongen wo ut, dat hem tot Jodenhaat verplicht, dan staat voor jbem daartegenover 'toclhristelijk gebod der naastenliefde". En wanneer bij in dat zelfde-manifest uiting geeft aan de gewe tensbezwaren van don christen tegen maat regelen van den staat, die hij als volkomen onchristelijk liesdwuwt (concentratiekam pen, knoeien bij de stembus, Hitlervergo- ding, macht in plaats van recht enz.), dan zijn dat in het Derde Rijk even zoovele uitingen van staatsgevaarlijken aard, regel ïec-ht gericht tegen de grondslagen van het nieuwe rijk en dus politieke misdrijven in Duitsölien jsin. Van Duilsdh-natioa aal..sociaIis tisdh standpunt uit bekeken, doet Nie- möllor d'us aan politiek, van d h r i s t e- lijk standpunt uit gezien, belijdt hij het Evangelie van Christus tegenover het hei. dendom van Ras, Bloed en Bodem. Niemöller wenscht een christelijke kerk onafhankelijk van den slaat en de staats- moraal, de slaat daarentegen wenscht vain individu en kerk onvoorwaardelijk onder werping aan zijn staatsmoraal en politiek. Christelijke kerk en nationaal-socialisti- sche Staat vormen dus een absolute en on overbrugbare tegenstelling, Christendom en nationaal-socialisme sluiten elkaar volko men uit. Het Christendom impliceert wel iswaar niet een bepaalde regeeringsvotrm; een regeeringsvomi echter, die de natio nale eer tot maat aller dingen maaikt en zijn volmachten ontleent aan de goden van ras, bloed en bodem, is in zijn wezieu anti-Christelijk. En wanneer er in Duitschland' (en mis schien ook in Nederland) nog christenen zijn die „Hitier gelooven, als hij zegt het Duïtsche volk niet te willen ontkerstenen, als liij zegt het christendom als een posi tieve en onmisbare factor in het volksle ven te beschouwen, als hij zegt de kerk op haar eigen terrein vrijheid van bewe ging te garandeeren" (zie Eltbeta Decem ber 1937) dan zullen, wij eerlijkheidshalve eens nuchter ea zakelijk deze-illusie moe ten toetsen mm de feiten der laatste jaren -etfrder laatste maanden. De kerk met blindheid ge slagen. E«n uitstekende orienteering omtrent de id' Ciogipën van de nationaal socialistische Staat geeft Arthur Frey in zijn werk: Der Kampf der evangelisch en Kïrche in Beutschland. Frey beschrijft opkomst en groei van het nationalisme in den loop van do 19e eeuw, waarbij tenslotte het volk in het middelpunt der beschouwing komt te staan en wel het volk, dat door bodem, bloed en ras bepaald is. Het Christendom wordt voorgesteld als een plant van uitlieem- schen bodem, dus geheel „arifremd" (vreemd aan het wezen des volks). Daarom werd het Christendom bestreden als niet- overeenkomend© met den germaanscben volksaard, het was veeleer door Ka.rel den Groote met geweld aan het volk op gelegd (Löns!) Na den oorlog werd aan dit nationalisme nieuw leven ingeblazen; vanaf de opkomst van het nationaal-socia lisme tot aan het jaar 1933 toe, zien we de nationalistische beweging zich steeds sterker verbinden met de germaansclie le vens- en wereldbeschouwing en met de germaansclie religie. Een groot deel der Protestanten liet zich meesleepen door de nieuwe golf van nationalsime. Het gevaar, dat dit nationalisme in anti-christelijk vaarwater zou verzeilen, achtte men in 1933 in zijn oplaaiend en enthousiasme geweken. De scheiding van staat en kerk die in 1919 door de grondwet van Weimar was tot stand gebracht, had de4 kerk niet als een bevrijding gevoeld. Zij verwachtte integendeel haar heil van een nieuwe verbinding van staat en kerk en gaf in 1933 haar zegen aan het nieuwe bewind. De kerk was met blindheid® geslagen voor hel wezen en de doelstelling van het na- ticmaal-socialisme, dat tocli in 1930 reeds een vaste vorm luid aangenomen. De bijbel van het nat. socialisme. Immers, in 1930 was het boek van Rosenberg verschenenDer Mythus des 20 Jahrbunderts (de mythe van de 20e leeuw), waarin de religie en de wereld beschouwing van het nationaal socialisme volkomen openlijk en zonder eemige terug houding als absoluut anti-christelijk werd aangekondigd. Hoogste autoriteit wordt de eervmrras" en 'natie. Daarnaar heeft zich alles te richten: politiek, etliiek, welen- schap, kunst, strafrecht, maar ook de kerk. Dit hoek van Rosenberg werd naast Hit- Iers „Mein Kampf" de bijbel van hot na tionaal-socialisme. Op de mythe van ras, bloed en bodem, de bronnen waaruit een pantheïslisch-materialistisch godsbegrip op welt, is het Derde Rijk gegrondvest. Er moet een nieuwe volksreligie worden ge zocht: een Duitsch-religieuse beweg'ng, die volkskerk wil zijn, moet echter het ideaal der naastenliefde ondergeschikt achten aan dat der nationale ©er, zegt Rosenberg. En daarmee lieeft de cliristelijke ethiek afgedaan. Steeds sterker wordt de Mythe van de 20e eeuw belichaamd gezien in den persoon van. den Führer, die de Wek ker en "Wachter is van de nationale eer, en die als do Messias een duizendjarig rijk aankondigt. Het Fuhrer-principe treedt in de plaats van Christus, de staat wordt cultus-gemeonschap, d. w. z. kerk, reli gie en politiek vallen samen. Deze ideeën zijn niet slechts particulier eigendom van Rosenberg, zooals men in 1930 nog meen de, maar zijn gemeengoed geworden. Pre cies hetzelfde zeggen Hitier en Goebbels, Ley en Baldur von Sehiraeh. Rosenberg weet zich ten nauwste met den Fuhror verbonden. Reeds lang is hij de leider van de „weltanschauliche Schuimig" der par tij, het is zijn taak de aanstaande leiders der beweging en ambtsdragers dei' partij te scholen in de wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme. Op de laatste par tijdag van 1937 heeft Hitler hem de eer ste Staatsprijs verleend voor kunst en wetenschap met de uitdrukkelijke motive©- ring, „dat Rosenberg in zijn werken in zeer bizondere mate de wereldbeschouwing van het nat. soc. wetenschappelijk en in tuïtief heeft gemotiveerd' en vastgelegd." „Het Christendom als wereldbe schouwing heeft afgedaan". Dat het nat.-socialismo met ijzeren con sequentie dezen weg is blijven volgen, be wijzen do belangrijke gebeurtenissen van dit najaar. In de eerste plaats het ver schijnen van een nieuw werk van Rosen berg: „Frotestantische Rompilger", afge sloten in Augustus 1937 (begin November needs 6o druk). In zeer felle ©a vaak grove bewoordingen hekelt de schrijver het, dat niet alleen de Roomsche kerk, maar ook het belijdend deel der Protestantsch© kerk zich nog steeds niet wil onderwerpen aan de „Völkische" wereldbeschouwing. „Ons diep religieus geloof aan Duitsch land wordt gesmaad. Jahwe, de Joodsche woestijngod, die met den God der Duït- schers niets te maken, heeft, wordt weer op den. troon gezet. Het oude Jodenhoek, het Oude Testament met zijn ellendige Joodsch-kmechtelijke geesteshouding, be schouwt men nota bene als bron van Godsopenbaring. En wat hét ergste ïs men kweekt door de prediking van zonde en genade een minderwaardigheids gevoel, dat ons tegen de borst stuit: De strijd' van Roomsch ea Protestant gaat tegen de nationaal-socialisiische gedachtea- wereld ea dus tegen de Duitsche wederge boorte. „Da nat. soc. wereldbeschouwing rust onvoorwaardelijk (Kompromiszlos) op het zelfrespect van den Duitschen measch, op de natuurlijke, voor ons allen edele waarden: wij zijn er vast van overtuigd, dat het Duilsche volk niet erfzondig, maar erf adel! ijk is". In zijn laatste hoofdstuk concludeert hij, dat het christendom als wereldbeschouwing afgedaan heeft. Zijn duizend jaren in de wereldgeschiedenis zijn om; vereerenswaar- dige kathedralen en beeldhouwwerken blij ven als artistieke herinneringen achter, evenals do tempels val. Zeus en de ge zangen van Thor, maar de Germaansclie waarden, niet de christelijke, "dienen ons bij den opbouw van ons volk. Het christen dom is ten slotte een schadelijke antiqui teit en als pioduct van vreemd ras en vreemde bodem volkomen verwerpelijk. De nationaal-socialisiische relgie van ras, bloed en bodem, de god binnen in den mensch, is uitgangspunt van alle denken, willen en handelen: de eeuw van deze re ligie is thans aangebroken, het tijdperk van volk en ras. Duidelijker kan het moeilijk worden ge zegd. ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. Ukunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Meof H {g Onovertroffen by brand-en snljwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bfj Kheumatiélfj splt en pUnHJJre. spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Gevechtswagens voor Ned. Indie. Met de „Balo-cran" zijn wederom pantserauto's te Tandjong Priok aangebracht voor bet het Indische leger. Een der wagens wordt uitgeladen» Twee geraamten gevonden. Bij de werkzaamheden aan de rioleering te Strabeek, onder do gemeente Ho-uthein, Dij Valkenburg, zijn gistermiddag op een diepte van pl m. 160 cM. gevonden twee naast elkaar liggende geraamten. De opzich ter waarschuwde den burgemeester, die den bekenden oudheidkundige dr. Beckers uit Beek (Ltelefonisch verwittigde van de gedane vondst- Deze deskundige was spoedig ter plaatse, waar onder zijn lei ding de geraamten uitgegraven en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen wer den. Bij de geraamten zijn eenige scher ven gevonden, welke van zeer groot be lang zijn, daar men uit deze vondst het tijdperk kan vaststellen, waarin de men- schen, wier geraamten thans gevonden zijn, begraven weiden. Vooralsnog kon men geen nadere mededeelingen hieromtrent doen. Brand in een gesticht voor ouden van dagen. Het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen te Ylaene (Finland) is door brand' geheel vernield. Tien personen zijn om het leven geko men, twee werden gewond. „Een stad op stelten". De film „Een stad' op stelten", waarin Star Laurel en Oliver Hardy voor de zooveelste maal op onweerstaanbare wijze Je Lachlust opwekken, is in Capitol theater geprolongeerd'. I'll take romance. „I'U take romance" heeft haar titel ie danken aan de song van dien naam, waarin de geschiedenis van Elsa Terry en James Guthrie culmineert. Voor Neder land is de titel onvertaald gelaten. Hoe zou men hem ook bunnen vertalenI Met: Ik kies de romantiek? Romantisch is deze Grace Moore-film well Elsa Terry (Grace Moore J is een beroemde jonge operazangeres in New- York, die een contract heeft geteekend voor Buenos Aires, maar daarna ook een Een bekoorlijke groep bruidsnicsjes ca bruidsjonkertjes ter gelegenheid van het soeicty-huwelijk tusschen Lady Patricia Douglas en graaf John de Benders te Londen. De Monto Carlo Ballyc. De Engelschman majoor S. E. M. Douglas Morris bij hef passecrean van den controlepost te Yenlo. DER r ZATERDAG 29 Jastfari 1938. No. 21775. voor Parijs. James Guthrie, de directeur van de opera in Buenos Aires (Melvyn Douglas), komt naar New-York om Elsa Terry te bewegen haar contract na te komen. Liefde zoekt list, maar ook bij zakendoen komt de list soms te pas en in dit geval is de liefde de list. Guthrie gaat met Elsa fuiven, vraagt haar mee te gaan naar Buenos Aires, en meent haar zelfs te ontvoeren op de „Orinoco", maar zij heeft dat spelletje wel doorzien. Een telegram aan boord brengt de ont nuchtering en verwijdering tusschen Elsa en Guthrie; in Zuid Amerika wordt zij „echt" ontvoerd, inaar later weer, vol gens „Pancho" (Staart Erwin), de ,,ko- meike knecht" van Gunthrie, on-ontvoerd. Van de liefde als list is bij Gunthrie echte liefde gekomen en als alles mis schijnt te loopen, wordt Gunthrie ontvoerd en komt Elsa bij hein „I'll take romance" nog eens weer zingen. Het is een film met verscheidene opera fragmenten; met humor en met romantiek 1 Zondagochtend voorstelling. Morgenochtend om 12 uur wordt in Lu mière de film „Bibayak" vertoond, waarbij1 dr. Julien een toelichting zal geven. Al vorens tot de vertooning van deze film, die het leven van de pygmeeën van equa toriaal Afrika in beeld' brengt, wordt over gegaan, wordt een serie lichtbeelden ge projecteerd, waardoor de toeschouwers een duidelijk inzicht krijgen van de gewoonten en levensomstandigheden dezer dwergvol ken. i De pygmeeën vormen een zwervend volk dat zich hoofdzakelijk in het oerwoud op houdt. Het is ondergeschikt aan do ne gerstammen; in het meest gunstige geval is de pygmee enderhoorig jager van den neger, doch het komt ook vaak voor, dat er van slavernij gesproken kan worden. Voornamelijk bestaan zij van de jacht* en speciaal die op olifanten. Hebben zij een olifant neergelegd', dan komen de negers het vletscl. halen en meestentijds moeten de pygmeeën zich tevreden stellen met een klein deel der ingewanden 1 Aangezien! de vrouwen gekocht worden komt poly gamie wel voor; waar het niet het geval is, vindt dit zijn oorzaak in slechte eco nomische toestanden. Het kleinste volk ter wereld is dat der Efé-pygmeeen, waar een gemiddelde grootte ïs geconstateerd van 1.445 meter. De pygmeeën leven in korfvormige bladerhutten, die naar gelang van den duur van een kamp, dat soms slechts één dag duurt, meer of minder solide gebouwd worden D© film „Dibayak" neemt den toeschou wer mee op een voettocht van ruim 1000 KM., welke door dr. Paul Julien is afge legd Op ons maakten de dansen der pyg meeën in uiterste perfectie uitgevoerd en" dikwijls kostelijk van imitatie den meesten indruk Doch daarnaast zijn er gedeelten: te over in deze mooie natuurfilm, did door hun soberheid een prachtig beeld geven van de gebruiken bij deze weinig bekende volken

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5