DE STRIJD IN SPANJE EEB&tMLH T lETlSKKEIK;" STADSNIEUWS Japan Engeiand BUITENLAND De regeeringstroepen hebben ten Zuidwesten van Madrid een offensief ontketend. Na voorbereidingen die versehe dene dagen geduurd hebben, hebben de re geeringstroepen ten Zuidwesten van Madrid hun linies opgeschoven in de richting van Villefranco de Los Bar ros, een der sterkste plaatsen welke de troepen der opstandelingen in dezen sector bezet houden, en waarvan Merida het centrum vormt. Merida is een der belangrijkste knooppunten tusschen het Noorden, midden en Zui den van het Spaansche schiereiland. De actie der regeeringstroepen wordt door de luchtmacht gesteund, welke Oropesa en Talavera bombardeerde. Het front van Estremadura strekt zich uit over een lengte van 300 kilometer en elke uitgevoerde beweging vindt over de geheele lengte van dit front haar weerklank. De opstandelingen, die sterk verschanst zijn in Medillin, Cas- tuera en Don Benito, nemen op dit verlaten plateau een positie in, welke vergeleken kan worden met die van Teruel. Door een goed gecombineer de actie willen de regeeringstroepen nu het Spanje van Franco in twee deelen snijden, zooals de tegenstander te Teruel de steden Valencia en Bar celona van elkaar kon scheiden. De regeeringstroepen richten hierop hun volle aandacht. Zij hebben een ver binding tot stand gebracht tusschen An- öalusie en Estremadura, hetgeen htm in staat stelt krijgsverrichtingen op grooten schaal te ondernemen. Van Franco's hoofdkwartier. Een communiqué van het groote hoofd kwartier houdt het volgende in: De krachtige aanvallen van den vijand aan het front van Teruel zijn overal met zware verliezen afgeslagen. Wij hebben zes Russische tanks in brand ges loken en 300 miliciens krijgsgevangen gemaakt De vijand liet 400 lijken bij onze linies achter. Talrijke slachtoffers. Gisteren is het centrum van Barce lona tot tweemaal toe door een zestal vliegtuigen van Franco gebombardeerd. In totaal kwamen ongeveer veertig bommen op de stad terecht. Naar schatting zijn twee- tot drie. honderd personen gedood en ook het aantal gewonden is gToot. Schoten gelost op een Britsehe patrouille. Van een schip, dat zich bij de Oostelijke kust van Gibraltar nabij de Spaansch-Bnt sche grens bevond, zijn schoten gelost op een Britsehe pa'rouille, niemand werd ge troffen. Het schip, een visschersvaartuig, was op weg naar Ceuta en de schoten wer den gelost toen het zich op ongeveer 200 meter van de kust bevond. Be autoriteiten van Gibraltar stellen een onderzoek in. Vermoedens omtrent een recht- sehe regeering. Er doen geruchten de ronde, volgens welke weldra een rechtsche Spaansche re geering tot stand zon komen. Minis ter-president zou Franco zijn. De toestand in het Verre Oosten Nieuws van de fronten. Naar van Chineesche zijde medege deeld wordt, bleef de strijd gedurende voorname ijk Tsjang Kai Sjek is gisteren te Hankau teruggekeerd van een inspectietocht langs het front van de Loenghaispoorlijn. De generalissimus heeft een conferentie van onderbevelhebbers bijeen geroepen, waar hij uitdrukking gaf aan zijn optimisme ter. aanzien van den militairen toestand. het weekeinde voorname ijk bejx rkt tot het front langs het Zuide.ijk gedeelte van den spoorweg Tientsin—Poekau, waar de Japanneezen vast bestolen schijnen, zch'de 100 miliioen yen, die de reeds bestaan Duitschiand De lustrum-viering Geen hizondere feestelijkheden. Het was gisteren de dag, dat bet ge heele Duitsche volk het eerste lustrum vierde der regeering van Adolf Hitler. Over al in het rijk wapperden de vlaggen van de huizen. Dr, Goebbels sprak 's morgens een rede voor de radio uit Duizenden bevonden zich gistermorgen op den Wilheimsplatz en verlangden in spreekkoren Hitler te zien. Deze verscheen ten slotte op hei'balcon en kreeg een ovatie in ontvangst te nemen, om later nog eens te verschijnen vergezeld van dr. Goebbels. In zijn werkkamer in de rijkskanselarij ontving Hitier de dragers van den door hem gestichten nationalen prijs voor kun sten en wetenschappen. Met woorden van dank en erkentelijkheid voor hun verrich tingen, overhandigde Hitier de aan den prijs verbonden gouden versierselen en de oorkonde aan mevrouw Troost, weduwe van professor Troost, alsmede aan Alfred Rosenberg, dr. Filchner, professor Bier en professor Sauerbruch. De feesten werden besloten met den traditioneelen fakkeloptocht langs de rijks kanselarij, waar op het balkon Hitier, Hess, Goebbels, Frick, Funk, Lammers en de commandant van Berlijn, generaal majoor Seiffert, de voorbij trekkend en gadesloegen. De stoet werd besloten door 4000 S.S.- mannen. De optocht volgde denzelfden weg als op 30 Januari 1933. Beriijnsche bisschop wekt ouders op kin deren naar roomsehe scholen te zenden. De r.k. bisschap van Berlijn, graaf Kon rad van Preysing, heeft gisteren in een preek er wederom bij de katholieke ouders op aangedrongen zich niet te laten inti- mideeivn en hun kindereu naar katholieke scholen te zenden. De bisschop zeiae, dat verscheidene schoolbesturen te Ber lijn getracht hebben de ouders af te bren gen van hun voornemen hun kinderen naar katholieke scholen te sturen, waarop de ouders zich tot de katholieke autori teiten hebben gewend. Deze autoriteiten en de bisschop zelve hebben de zaak toen ter hand genomen met het hoofd der ge- meonteautariteiten te Berlijn, Lippert. Hij, de bisschap, had de vraag gesteld1 of de clausule van het concordaat betreffende de opvoeding nog toegepast werd en Lip pert hooft daarop bevestigend geantwoord Derhalve wilde de bisschop de katholieke ouders nog eens aanmoedigen zich niet van hur. rechten volgens het concordaat te laten afleiden. Nieuwe arde! Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van de nationale omwenteling heeft de Fiihrer en rijkskanselier als beloon in g voor trouw en arbeid iu dienst van het Duitsche volk een eereteeken voor trou wen dienst ingesteld. Dit eereteeken zal worden verleend voor trouwen langdurigen arbeid van ambte naren, beambten en arbeiders in openba ren dienst, Opnieuw verhooging der belastingen. De Japansche minister van financien heeft nieuwe belastingvoorstellen aange kondigd, waarvan het doel is, de ja-ix- Irjksche belastingopbrengst op te voeren tot 300 millioen yen, hierbij inbegrepen Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 31 Januari, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand *7706 te Biar ritz Laagste barometerstand 716.6 te Vest- manör. erwachting Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk zwaar be wolkt tot betrokken met regen, later tij delijk opklarend, zachter. Het nationaal socialisme ia Zuid-Afrika. De minister van landsverdediging van Zuid-Afrika, Pirow, heeft verklaard, dui dende op de grirjshemden-organisatie, wel ke volgens nationaal-socialistisch voorbeeld is opgericht, dat hij overtuigd is, dat het nationaal-socïalisme het beste is voor het huidige Duitschiand, doch het invoeren van een dergelijk systeem in Zuid-Afrika zou binnen een maand leiden tot oen bur geroorlog. Het democratische systeem kan alleen worden verbeterd op Zuid-Afrikaan- sche wijze en niet volgens een buïlen- landsch systeem. Volkenbond Resolutie inzake het conflict tusschen China en Japan. Het Foolsche agentschap Iskra publi ceert een bericht uit Genève, volgens het welk Eden, Delbos, Litwinof en Welling ton ook een verklaring inzake het Chi- neesch-Japansche conflict hebben opgesteld, die den overigen leden van den Volken bond kant en klaar als resolutie zal wor den voorgelegd. Het genoemde agentscliap meent te weten, dat de permanente gede- legeerde van Polen te Genève, Komamicki, den 31 Januari in den Volkenbond een ver- Schïed. Drankweer Comité Jubileum-avond. ilct Schiedams ch Drankweer-Comité is in het najaar van 1912 opgericht door de plaatselijke drankbeslrijdings-vereenigingeo (afdcelingen van N.V., N.C.G.O.V. en I.O.G.T.. Toen later een afdceling van de A.N.G.O.B tot stand1 kwam, trad ook die tot het comité toe. Het 25-jarig bestaan is Zaterdag in het Vereenigingsgebouw aan de Nieuwe Ha ven gevierd met een propaganda-feestavond De vergadering, die matig bezocht was, werd geopend door den voorzitter, den heer F. v. d. Tempel, die reeds bij de oprichting bestuurslid werd en sindsdien met eenige onderbreking zitting bleef hou den. Spr. wees er op, dat in de drankbe strijding menschen van verschillende le vensrichting toch vruchtbaar kunnen sa menwerken; ter gelegenheid van het ju bileum is een jubileum-krant huis aan liuis verspreid. De mondaccordeonvereeniging „Bravo" gaf enkele bewijzen van haar vaardigheid, die bij het publiek zeer in den smaak vielen. Mevr. VroomSmith zong enkele ern stige levensliedjes, zichzelf op de gitaar begeleidend, en maakte daarmee een goe den indruk. De heer A. Bakker, voorzitter van de afdeelmg der N.V., die na de oprichting van het comité eenige jaren daarvan voor- zitter is geweest, sprak een propaganda^ rede uit. Hij schetste de drinkgewoonten, zooals die vóór en tijdens de oprichting van bet Drankweer-Comité bestonden, en vergeleek die met het tegenwoordig drank gebruik. Er is een groote verbetering te constateeren, maar toch moet nog van drankmisbruik warden gesproken, als men let op het groote bedrag, dat het Neder- landscho volk nog jaarlijks aan alcoholica uitgeeft (120 millioen), op het schrijnende van dit overbodig genotmiddel naast den nood' in zooveel gezinnen, en op de onge vallen door den drank veroorzaakt bij het snelverkeer Spr. hoopte, dat de besturen der drankbestrijders-organisaties wairdee- ring en steun voor hun arbeid zullen blij ven vinden omdat bij een werkelijke op leving in het economische leven, verhoogd drankgebruik te wachten staat. Enkele afgevaardigden brachten het be- AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Op glad ijs. L2. Drie handige meisjes. City Theater. 8.15 uur. 1. Het monster van Borneo. 2. Het meisje uit de nachtclub. our. Jaarvergadering klaring zal afleggen, waarin go-en twijfel zal worden gelaten omtrent de afkeerigheid derstuur van het comité gelukwenschen over, Poolsch-c regeering van de methode, den een weg naar het Noorden te oanen, doch op krachfigen tegenstand van de Chi neezen stuiten Heuler meldt nader: Aan den yooravond van het Chinee sche Nieuwjaar zijn de pogingen der Ja panneezen, de 240 k.m. lange gap.ng tus schen de strijdkrachten langs den spoor weg Tientsin—Poekau e overbrug,en, piac- tisch tot stilstand gekomen. Bisteren eindigde het jaar Os, en van daag zal het de eerste dag zijn van bet jaar Tijger. De Chineesche jaren loooen over een cyclus van twaaf jaar. als volgt: Rat. Os, Tijger, Konijn, Draak, Slang, Paard, Schaap, Aap, Kuiken. Varken en Hond. De Chineezen scheppen nieuwen moed bij de intrede van het jaar Tijger, dat beschouwd wordt als een o irteeken, da' zij zullen gaan vochten a's tijgere en den japanneezen zware ver iezen zullen toebrengen. Het n euwe jaar is overal in het land gevierd, hoewel de feestelijk heden in verband met den oorlog op sommige plaatsen acherwege bieren. De strijd ia het Zuiden. De woordvoerder van hel Japansche eger heeft toegegeven, dat resten van het Chi ncesche leger optreden tusschen Sjanghai en Nanking. De benden omvatten, naar hij verklaarde, tusschen de 500 en 1000 man. Nabij Soetsjau is met een dier ben den een gevecht geleverd, waarbij 900 Chineezen zouden zijn omsingeld en over den kling gejaagd. de speciale oorlogsbelastingen opbrengen. Prijs van tabak en sigaretten verhoogd. Het Japansche ministerie van financiën heeft gisteravond bekend gemaakt, dal met ingang van 31 Januari de prijs voor siga retten en pijp-tabak verhoogd zal worden. De regeering verwacht daardoor groote.re inkomsten ten bedrage van tien millioen yen, welke som gebruikt zal worden voor de uitgaven in China. De goedkoop© soor ten tabak zullen niet in prijs verhoogd worden. De betere kwaliteiten en de bui- teniandsche merken worden tien tot vijf en twintig procent duurder. Palestina Overval op hnlppolitiepost. Een bende Syrische rebellen heeft een overval gepleegd op de hulppolitiepost in het dorp Suhmalta bij Acre, dat bezet werd door een Arabischen korporaal en acht agenten. De politiemannen boden dapper weer stand aan de bandieten, doch werden ten slotte overweldigd. De rebellen dwongen de agenten hun wapens en uniformen af te geven en met hen mede te gaan. Den korporaal ontvoerden zij. Later schoten zij den korporaal dood en sloegen de agen ten, die zij dwongen in felle koude en regen, slechts gekleed in hun onderkleeren, naar het dorp terug te loopen. Volkenhond resoluties voor te leggen, aan de opstelling waarvan haar godelegeerden geen aandeel hebben gehad. Albanië De verloving van koning Zogoe. In hofkringen te Tirana wordt bevestigd, dat koning Zogoe zich binnenkort zal ver loven met gravin Geraldina Appony. Over eenkomstig de Grondwet is de officieel© mededeel in g hiervan gedaan in een buiten gewone zitting van het parlement, u-elke hedenochtend is bijeen gekomen. Reeds zijn een aantal familieleden van de gravin in Tirana aangekomen. Int. Samenwerking De vlootverhoudingen Japan en het vlootverdrag van 1936. Groot-Britfannië, de Vereen. Stoten en Frankrijk, blijven elkaar raadplegen ten aanzien van de toepassing der waarborg. clausule op het vlootverdrag van Londen ciën lieten dat niet toe. ïoch schijnt deze van 1936, in geval het zeker zou zijn, dat vereeniging een flink aantal ondersieu Japan tot den bouw van oorlogsbodems nende leden te hebben, want gisteravond Na de pauze speelde de prooaganda-too m-elclub der afd. van de N.C.G.O.V. uit Maassluis het stukje „Hotty", een drama, tisdic schets in 3 bedrijven. De inhoud is: Een jonge man laat zich door zijn vrienden te gemakkelijk tot drinkpartrjtjes verleiden, verwaar'oosl erzifn vrouw door, met wie het eindelijk tot ©en breuk komt, en vindt den dood', als hij aangeschoten onder een auto terecht komt. De spelers waren niet allen rol-vast en beschikten blikbaar nog niet over voldoende rou tine, maar brachten het er toch nog vrij goed af. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de mede werkers en aan de bezoekers. Arb. Muziekvereen. „Crescendo" Uitvoering. Het vorig jaar heeft de Arbeiders Muziekvereen, „Crescendo", directeur de heer D. van Seuren, geen uitvoering voor haar donateurs kunnen geven; de finan- overgaat welke den limiet van 35.000 ton, zooals in het verdrag is vastgesteld, over schrijden. was de zaal van Musis Sacrum geheel gevuld met belangstel lenden, zonder dat er gelegenheid was kaarten té koopen. De Sundav Times die dit bericht nnhli D® VCK>r<nter van „Crescendo', de heer Rlepy deelde in zijn openingswoord eeert voegt hieraan toe, dat het onderzoek Jd^t het lilans weer 10l3 beter gaat geleid door den Brilschen amliessadeur in en dat „Crescendo" activiteit wil gaan Tokio, nog geen enkele verzekering dien-ontplooien. Er zal, als het donateurs-aan- aangaande van de Japansche rege(Tilighs,eft| tal stijgt, ook wat meer van het niet- opgeleyerd. De gevoerde raadplegingen zul-1 nrazika e g-dee.te ve.wach: mogen wor- len zich thans waarschijnlijk uj.stre ken tot tien en dan in een grootere zaait Duitschiand en de Sovjet-Unie, welke door' activiteit naar bu.ten moge dan de bilaterale overeenkomsten zich bij het ver drag van 1936 hebben aangesloten. Handel en Bedrijf MAANDAG, 31 Januari, Of fin eelt •mteemi y i ■umissie up de Earner van Koophandel. Moimvrjii 116 - pm HL ad 46 pt't Zondei fu.»i m zonder belasting i p' off meel Spoelingf 1 40. Buituiilandhche spiritus f 15116 Binnenlandsche spiritus f23 - a 100 Zondw fusi i.» belasting Faillissementen. Uitgesproken: P. Brouwer, agent in assurantiën, Rotter dam, Erasmusstraat 5lb. Rc. mr M. Fran ken. Cur. mr. E. van Haersma Buma, Rot terdam. A. van de Nadort, expediteur, Rotter dam, Pijnackerplein 31b- R,c. mr. A. Dirk zwager. Cur. mr N J Blink, Rotterdam. Hoog water. 31 Jan. 4.05 uur, 16.12 uur. 1 Febr. 4.38 uur, 16.45 uur. Zon en Maan, Zdnsopg. 31 Jan. 7.47 u., ondg. 16.42 a Zonsopg. 1 Febr. 7.45 u., ondg. 15.44 a. 31 Januari N.M. 8 Februari E.K. la-uste jaren met groot zijn geweest, er blijkt bij „Cesceado" toch ive. rjverig ge- s udeerd en ook de wil aanwezig te zijn om iets meer te prestoeren, want na een marsen werd de „Unvol endetede acht-te Symphonic van Fr. Schubert, uitgevoerd, gearrangeerd voor harmonie. Dal is voor een d i let anten orkesi een heele onderne ming t Volmaakt was de uitvoering zeker niet bovendien kan eeri harmoniegezel si hap nooit de fijne nuances geven, die een orkes. tnel een goed bezet, uekvvaam strijkers-corps brengt. Individueel werden vel aardige passages geeverd, b.v door hobo, clarinet en saxophooa, maar het saruensjie. was nog niet volmaakt. Over het algemeen klonk alles ooi nog te bard. Toch moet het streven om «rens de plat getreden paden van marschen en dave rende ouvertures en zoo olijke fantasies te verlaten, gewaardeerd worden. liet tweede gedee.te van bet program bestond uil lichtere muziek: de ouverture Los saltimbanques, een fantasie door M. tl. Kessels gearrangeerd, naar aan ai ding van Cavr >'s Paljas en ten slotte hei ballet Egyptian van A. Luigiai. De heer Leen de Bruijn heeft -net zijn liedje® en conference de aanwezigen pret tig bezig gehouden vooral de imitatie van Peter Pech had succes en daarna was er gelegenheid tot dansen op muziek van The Ballrooms Stars, een band onder leiding van den trompettist M. van Leeu wen, bestaande uit één trompet, één trom bone, 3 saxophone's, piano en slagwerk. Dit was het eerste optieden var: deze Stars. 1 Febr. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest- avond O. O. V. St 1 Febr. Irene, 8 OD.O. 2 Febr. Passage Theater, 8 uur. Cabaret. avond. Coöp. D. E. S. 2 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond Buurt vereen. - Gusto, ('s Middags kinderfeest). 8 febr Passage Theater, 8.15 nur. Schied. Kunstkring. Een vrouw in haar bloei. Armst- Toooeelvereeaiging, 3 Febr. Volkskoifiehuis, 8 uur. Propaganda- avond „De Jolige Stappers" J. F. Smit: Alle wandelen 's teen wandelen. 3 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Oranje-hal Instituut Sitton. 4 Febr Gebouw Chr, Soc. Belangen 8 u. Ned. Vereen. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, Jaarvergade ring. 5 FeLr, Harmonie, 8 uur. Propagandafeest avond Schied, Wandelsportvereen. De Trekvogels. 9 Febr. Zaai R. K. Volksbond, 8.15 uur. Nederlandsche Vereen, voor Lucht bescherming. Luchtbesch-rmings- avond, 9 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Uitvoering Mandoline-geze'schap „Euphonia". 10 Febr. 8 uur. Tooneol veers telling Inst voor Arb. Ontwikkeling. 10 Febr. Passage Theater, 8 uur. Too- neelvoorslelling Inst. voor Arb. Ontwikkeling. 10 Febr. Musis Sacrum, "2 en 8 uur. Persil-demonslratie. 11 Febr. Luthersche leerkamer, 8 uur. Luth. Bond Cbr. Soc. Actie. W. A J Dalrnay&rHet probleem van' het lijden 12 Febr. Musis Sacrum, 8 uur Feest avond voetbalvereen. O.V. 13 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Feest avond Schied. Wandelaar. 14 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Uitvoe ring Orkestvereen. Eendracht. 14 Febr. Musis Sacrum, half 3. Jaarver gadering Ned. Vereen, van Huis vrouwen. 16 en 17 Febr. Musis Sacrum., Slagers- vaktentoonstelling. 17 Febr. Gebouw Eendracht, 8.15 uur, Soirée DubbolmannemkwartetPre ciess". 18 Febr. Musis Sacrum, Uitvoering dhr. Jeugdkoren „Asai" 19 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Feest avond S.G.B. 20 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Tooneel- avond K.J.M.V. 23 Febr. 8 uur Concert en film O. B. K. 24 Febr. 8 uur Tooneelvoorstelling Alg. Ned Metaatbew Bond. 25 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Ned. Blindenbond. 26 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Feest avond „Gemengd Koor". ROTTERDAM. Heden e v a 2.15 en 8.30 uur Arena. Heden e.vd. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouwmeester RevueNorlands Bloed. 31 Jan. Nut, 8.15 u. Pianoavand' Ties Ar. rites. Kitty Johns, Jan Gimters en Kees Stokvis. Bioscopen. Capitol 2.15 u. 8.16 u. Een stad op stelten Centraal. 2 u. 7 u. 9.15 u Helden Ier vloot; De wraak van Muley Kid'. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Een stad op stelten. Corso. Van 11 af dood. Vrijspraak... le venslang! Grand. 2 u 7 u. 9.15 u. Het leven van Emile Zola. Lumière. 215 u. 7 u. 9.15 u. I'll take romance. Olympia 7 u 9.15 u. Het geheimzinnige eiland. De dubbelganger. Prinses 2.16 u. 8.16 u. De engel der duisternis; De mooiste dag van niijr leven. 2 u, 7 u 9.30 u Do raadselachtige Mr Moto; Golddiggers. Stidio '33. 2 u. 7 u. 9.15 u. Puberteit. Thalia 2.16 u, 7 u. 9.15 u. Ten Westen' van Shanghai, Burgerlijke Stand SCHtElMM. Geboren: 28 Januari: Cornelia Wilhelmina, d. van T. Meijer en C. Gille, Prof. Kamcrlingh 0n- naslaan 179. Christina Maria Apolonia, d, van F. P. A. Elshof en J. M. C. Rens- man, Thomas a Kempisstraat 48, 29 Januari: Hermanus Albertua Johan nes, z. van J. J. A. Vermaas en C. Th. M. Bongm, Dr. Noletstraat 1. O verl eden: 28 Januari: E. Markus, 53 jaar, echt- genoote van Ch. L. Speel meijex, Dr. No letstraat 1, 'jU. ficilr» 4

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6