D EERSTE BLAD De toestand in het Verre Oosten Donderdag 3 Februari 1938 Erg verkenden! FiSmgBiiisters 90ste Jaargang. No. 21779 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De ontwikkeling der krijgsverrichtingen. Japan tracht een verbinding tusschen Peïpïng en Nanking tot stand te brengen. De strijd in Spanje Engeland Disitschiand Sfftpo daar tucht Je van op I Oostenrijk Italië Volkenbond Palestina Sovjet Rusland BINNENLAND De schrijfwijze van Nederiandsehe plaatsnamen De geboorte van Prinses Beatrix Gemengd Nieuws De gouddiefstal te Utrecht Moordaanslag te Warmenhuizen Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prys per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiên voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SCHI ïDAl II CHE COURANT Prijs der A d\ er ten tien: van 15 regels 1153; Iedere regel meer f0.30, in het Zaterdrgnummer 15 regels f 1 «O, iedere redcel meer I (135 Reclames f0.75 per regel Incassokosteno ets.; Eostk\wtanties15 ets. (arieven \an ad\ertcntleu ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks-worden tegen vooruitbetaling Kit ine Advcitentien opgenomen I0.5öt/m 15 -w oor- de u, f 0.75 t/m. 25 woorden. Lik woord meer 5 cent tot een miximuni van 30 woorden. 's Woensdags: Kieme Advertenticn lot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond Guur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags- Kleine Adveitentien LOO.mdien met vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Militaire waarnemers te Nantau zijn ran meening, dat het tot stand brengen ran een Japansche verbindingslinie tusschen Peiping en Sjanghai het doel is ran den Japanschen opmarscli langs de spoorlijn Tientsin—Poekau, Japan maakt daarbij gebruik van de strategische positie van Nanking voor de controle over de streken ten Noorden ran den benedenloop van de Jangtse in Kiang- soe en Anhwei en rukt intusschen in Noordelijke richting op langs het Zuidelijk deel ran den TientsinPoekau spoorweg. De Japanneezen beoogen hiermede; 1. De organisatie en politieke macht van de regeering van stroomannen te Pei- ping te versterken. 2. De Chineesche nationale regeering en de Kwomintang omver te^ werpen. 3. Een wijziging te brengen in den toe stand in het Verre Oosten door afkondi ging ran een absolute „Aziatische Mon- •oeleer". .Wanneer verbinding tusschen Peiping en -j.mghai tet stand zou zijn gebracht, zou den de Japanneezen op grooter schaal kunnen overgaan tot operaties tegen de Chineezen en daardoor den Chineeschen weerstand neerslaan en China dwingen zich in het kortst mogelijk tijdsbestek to onderwerpen. Tc oordeelen naar de huidige ontwikke ling trachten de Japanneezen het toe zicht te krijgen op de geheele spoorlijn Tientsin—Poekau en de Loenghaispoorlijn al te snijden door de bezetting van het verbindingsstuk der twee lijnen in Soet sjau, terwijl zij intusschen trachten de TientsinPoekau spoorlijn le beschermen door het Oostelijke en Zuidelijke deel van Anhwei ten Westen van da spoorlijnzone te bezetten. - Ten einde dit Japansche plan !c ont wrichten. ontketenen de Chineezen een al gemeen tegenoffeasie in hel, geheele Zui den van het front langs den spoorweg TientsinPoekau. Voorts zetten de Chineezen tegenaan vallen in uit het Noordoosten en Zuid westen, gericht op do Japansche troepen langs het Zuidelijk deel van den spoor weg, terwijl zij voortdurend de Japansche aandacht afleiden door aanvallen op Woe- hoe, de commercieele hoofdstad van Anh wei, op 50 mijl ten Noorden van Nan king Teruggedreven door de Chineezen, trek ken de Japanneezen thans in Westelijke richting op met Tingjoean en Tsausien, in het centrum van Anhwei als onmid dellijk doel. Ten Noorden van het front langs do spoorlijn TientsinPoekau is alles rustig. Intusschen stroomen de Japansche ver sterkingen Tsingtau binnen als vooberrei- ding .voor een aanval in Zuidelijke rich ting op het Oostelijke deel van den Loeng- hai spoorweg en op den Chineeschen rech tervleugel. Pengfoc en Tsjcfoe door de Japanneezen bezet. Domei meldt, dat de Japansche troepen Pengfoe bezet hebben na een krachtig bom bardement, waarhij de Chineezen zware verliezen leden. Reuter meldt nog: Japansche troepen, die uit Tsingtau op gerukt waren, hebben gisterochtend de stad Tsjefoe zonder bloedvergieten bezet. Tevoren hadden vliegtuigen vlugschriften laten vallen, waarin den burgers werd aan geraden geen tegenstand te bieden. De onhandige" Japansche propaganda. Ilatojama, een vooraanstaand lid der Seijoekaiportij, heeft bij zijn terugkeer to Tokio van een propaganda-reis in de Ver- eemigde Staten tegenover journalisten ver klaard: „Gedurende mijn reis is de on handigheid der Japansche propaganda mij opgevallen. In plaats van te zeggen „Ja pan wensclit het incident te localiseeren" of „Japan heeft geen territoriale bedoelin gen in China" zou het verstandiger zijn, indien men het buitenland beter uiteenzette wat Japan werkelijk wil. Een verklaring van generaal Matsoei en een Chinersch commentaar. „Een openhartige uiteenzetting van de Japansche ambities ten opzichte van toe komstige veroveringen", aldus kenmerkt het oudste Chineesche dagblad Sjoenpau de verklaring, die generaal Matsoei heeft afgelegd aan het Engelsche maandblad „Oriental Affairs", waarin hij zeide: „Het gebrek aan waardeering van den kant van Engeland voor de Japansche positie kan leiden tot een conflict tusschen de beide landen". De Sjoenpau schrijft, dat wat Matsoei in werkelijkheid bedoelde is, dat Engeland zijn rechten op de douane-inkom sten in China moet opgeven. De valuta betrekkingen met China moet laten varen en do betrekkingen met de nationale re geering moet verbreken, omdat anders En geland beter Japan op het slagveld kan ontmoeten. Engeland biedt zijn goede diensten aan. De Britsche regeering heeft haar goe de diensten aangeboden aan de regee ring van. Barcelona en de rechtsche autoriteiten .om een. overeenkomst tus schen beide partijen tot stand te bren gen, zoodat een einde wordt gemaakt aan het bombardeeren van de burger- bevolking. De Britsche regeering is het geheel eens met de Fransche, dat zoo spoedig mogelijk hieraan een einde moet Komen. Eden heeft medegedeeld, dat een over eenkomst tot stand is gekomen op bijna allo punten, van het ontwerp, dat moot woiden voorge-legd aan de niet-inmengings-. commissie. Het ontwerp handelt over het zenden van een neutrale commissie naar Spanje om een onderzoek in te stellen naar hot terugtrekken van de vrijwilligers, ten einde een vertraging te voorkomen, is de commissie gemachtigd zijn som, niet grooter dan vijftigduizend pond sterling te besteden, voor de eerste uitgaven tot het ten uitvoer brengen van bet plan. Negrin wil het bombardeeren van do burgerbevolking staken. De Spaausche minister-president Negri'n heeft in antwoord op een vraag inzake liet staken van het bombardeeren van ^p:"n steden in Spanje verklaard. Onze houding j blijft ongewijzigd, wij zullen deze bombar dementen staken wanneer wij tot een over eenkomst zullen geraken. Hiervoor zijn ver- j sclieideno redenen. Wij welen te goed, dat wanneer wij een van de s Led on dor recht- schen bombardeeren een groot aantal der onzen worden gelroffon. Zelfs indien zich onder de getroffenen vijanden bevinden, dan hebben we hierbij nog geen belang, want wij hebben hen later noodig. De Nantucket wordt losgelaten. Het Amerikaanscho s taatsdepartement maakt bekend, dat Franco er in heeft toe gestemd' het Amerikaansche tankschip Nan tucket los te laten, zulks na Ameiikaansche protesten. Het is reeds van Palma vertrok ken, waar liet werd' vastgehouden. Bespreking van Engeland, Frankrijk en ItaKï. Gistermiddag heeft minister Eden de am bassadeurs van Frankrijk en Italië ontvan gen, om met hen te spreken over de maat regelen tot patrouille in de Midddiandsche Zee naar aanleiding van het torpedeeren van de Fndymion. De bespreking duurde ongeveer een half uur. Een communiqué weid' niet verstrekt. Succes voor sir Arcltibald Sinclair. De leider- van de liberale oppositie in het Lagerhuis, sir Archibald1 Sinclair heeft gisteren in het Lagerhuis een petitie doen. indienen, waarin maatregelen werden ge vraagd1 tot het verlagen van de kosten van het levensonderhoud. Op deze petitie waren a ch tlx on dc-rd vierd uizend namen ver zameld en op een teeken van sir Archi bald' werd de petitie door twea en twintig deurwaarders op de tafel van den secre taris gelegd onder luid applaus van het huis. Voorgesteld wordt, dat de belastingen en beperkingen op den binnenlandschen handel worden afgeschaft, opdat de ver bruikers voordeel kunnen hebben van de open markt. Sir Archibald- heeft een motie ingediend in gelijken zin, hij heeft gevraagd deze motie spoedig in behandeling te nemen. Bezoek van den koning aan Britseh-Indië? Men meent te welen, dat de mogelijk heid. van een bezoek van den koning aan Britsch-lndië in den loop van het jaar naast andere onderwerpen in de kabinets- bijeenkomst van gisterochtend besproken is. Zetland, de staatssecretaris voor Indië, die door den koning ontvangen is, zou den kabinetsraad' van het onderhoud in ken nis gesteld hebben- Men verwacht, dat zeer binnenkort een beslissing in deze kwestie zal worden genomen. Een speciale frein voor Hitler's bezoek aan Italië. Op zijn reis door Oostenrijk naar Italië zal rijkskanselier Hitier gezeten zijn in een specialaa trein, beschermd tegen kogels en bomscherven, die nog weelderiger zal zijn ingericht dan de trein, waarin Musso lini naar Duitscliiand is gereisd. In spoorwegkringen verklaart men, dat Hitler's trein de nieuwste vinding der Duit- sche wetenschap is. Men gelooft, dat ambtenaren van do Duitsche geheime politie binnenkort naar Rome zullen vertrekken om van te voren regelingen te treffen, en dat Hitiers be zoek verwacht kan worden tegen het eind van Maart of in het begin van April. Von Blomberg met pensioen? Tc Berlijn gaat het gerucht, dat de mi nister van oorlog, Von Blomberg, in de gelegenheid- zal worden gesteld om, zoo dra hij in September den GO jarigen leef tijd heeft bereikt, met pensioen te gaan. Van Blomberg is een speciale vriend van Hitier. Hij is kortgeleden gehuwd en vol gens sommige kringen zal dat beneden zijn stand geweest zijn. Men staat voor groote moeilijkheden wat betreft zijn op volger. Dan Dampo inwrijven en inademen. Pot ^0. Doos 30 ct- Bij Apoch. ea Drogisten. Het optreden tegen de nationaal-sncialisten. Onder voorzitterschap van staatssecreta ris Zcrnatlo zijn gisteren te Weenen de functionarissen van het Vad-erlandsclie front uit alle bondslanden bijeengekomen voor een beraadslaging o.m. over pro blemen in verband' met de arrestatie van dr. Tavs. Graziani vit Abessinië naar Italië terug. Maarschalk Giazïani, de afgetreden on derkoning van Itaüaansch Oost-Afrika, is le .Mogadiscio aan boord' gegaan van het mailschip „Francesco Ciispi" om naar Italië terug te koeren. De bijeenkomst van de commissie van acht en twintig. De commissie van acht en twintig tot hervorming van het Volkenbondshandvest, leeft gistermiddag het door den voorzitter Bourquin opgesteldo rapport aangenomen. Het rapport beperkt zich tot een historisch overzicht en het procesverbaal van do be sprekingen, dat naar de vergadering van den Volkenbond wordt verwezen. Daarna werd de commissie sine die verdaagd. Meer dan twintig Arabieren gedood. Bij de zuiveringsactie in het gebied tus schen Jenin, Nabloes en Toelkarem zijn meer dan twintig opstandelingen gedood. De Britsche soldaten hebben een twaalf tal dorpen bezet. Do dorpshoofden zijn gewaarschuwd, dat hun huizen verwoest zullen worden, indien zij vluchtende op standelingen helpen of herbergen. Ter dood veroordeeld. Te Novosibirsk en in Turkmenistan zijn negen personen ter dood veroordeeld we gens sabotage. Zes hunner zijn reeds terechtgesteld. Circulaire van den minister van binnenlandsche zaken. Vanwege den minister van binnenland sche zaken is een circulaire verschenen, waarin wordt medegedeeld', dat voortaan door alle regeeringsinsfanties een uniforme schrijfwijze van de Nederiandsehe plaats namen zal worden toegepast. Door het Kon. Aardrijkskundig Instituut is daartoe een lijst samengesteld, welke aan wetenschappelijke eischen voldoet. Zoo zal voortaan geschreven worden Zuiuholiand, Noordholland' en Noordbra bant. Vele plaatsnamen wij laten hier enkele volgen hebben wijziging onder gaan Allen aan den Rijn, Ammersooien, Bla- rikum, Boksmeer, Bokstel, Borkeloo, Bor- sele, Deutekom, Dingsperloo, Sint-Filips- land', Friezenveen, Giesendam, Gorkum, Hardingsveld, IJselmonde, Kuilenburg, Maassluis, Nederweerd, Nieuw-Beierland, Ooltjensplaats, Oud-Beierland, Onwerschie, Poortugaal, Prinsenhage, Reewijk, Renen, Rokkanje, Roon, Roz endaal, Rukten, Ter- heide, Tessel, Tolen, Velzen, Venendaal, Vere, Waddings veen, Westkapelle, Zuid- beierland, Zuidscharwonde, Zutfen. Dr. Colijn met verlof. De minister-president, dr. H. Colijn, ver trekt hedenavond voor den dUur van on geveer twee weken met verlof naar het buitenland. s De minister-president os er de jonge Prinses. In zijn rede, gisteravond in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden voor de Ge reformeerde jeugd, ter herdenking van den band' tusschen Oranje en het Nederiandsehe volk, heeft dr. II. Colijn, de minister-presi dent o.m. het volgende gezegd: En nu moet ik tot jets inliems over gaan. Ik heb gehoord', dat vele moe ders in Nederland jalocrsch op mij zijn geweest, omdat ik gisteren hei voorrecht heb gehad, zelf dc jonge Prinses te mogen zien. Eia ik moet zeggen: Zij zag er prachtig uit f Iedere jonge moeder in ons land zou tiotsch op haar zijn. 1 De minister-president vermeldde tevens, dat hij niet alleen van zooveel landgenoo ten in het buitenland, doch ook van zoo- voel vreemden uit het buitenland tele grammen van gelukwewsch liad ontvangen. En hij gewaagde van het merkwaardig feit, dat zooveel bnitenlaindsche bladen zich we kenlang in Baarn hebben laten vertegen woordigen en hun medewerkers niet terug riepen, voordat het geboorlebericlit kon worden geseind. Vreugdefeest in dc Ncnijto-hal le Rotterdam. Ongeveer GOOO menschcn zijn gisteravond in dc Nenijlolial te Rotterdam bijeengeko men om een vreugdefeest lo vieren ter ge- legenheid' van de geboorte van Prinses Beatrix. In deze bijeenkomst, welke door tal van burgerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond, heeft in do eerste plaats mr. W. A. C. van Dam, reserve luitenant-kolo nel der grenadiers het woord gevoerd. Spr. schelste de vreugde, die ieder Ne derlander moet voelen, nu er geluk lieerscht in een zoo dierbaar gezin. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemakcr de Bruine uitte woorden van dankbaarheid over het feit, dat onze dynastie verder bloeit. Ons Voislenhuis heeft uit eigen aain- drang zich gegeven en geofferd voor ons jvo'k, Oranje is het middelpunt waarom ■l het volk zich reeds eeuwen schaart. Dr. I. II. J. Vos, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, gewaagde van de saamhoorigheid van volk en Vorsten huis, die men nergens zoo sterk en innig vindt als in oms land. Do Oranjes, zoowel de mannen als de vrouwen,' zijn stuk voer stuk persoonlijk heden. Het kleine Prinsesje is een nieuw symbool van onze eenheid'. Rector H. J. Drost uit Amsterdam sprak zijn vreugde uit over de geboorte van Beatrix, de geluksprinses. Oranje leeft en zoolang Oranje leeft, leeft Nederland, aldus spreker. Dr. M. H. A. van der Valk zeide, dat mede door den invloed van Koningin en Prinses onze Oranjeliefde zeer is versterkt. Do vorstelijke personen zijn niet alleen hot symbool, maar ook de werkelijke dra gers van onze saamhoorigheid. Moge Beatrix zijn, wat haar naam inhoudt, een gelukhrengster. De bijeenkomst, waaraan een vijflal mu ziekkorpsen medewerking verleenden, ver liep in de beste orde Jacob Hamel leidde den gemeenschappelijken zang Pamfletten in beslag genomen. Naar wij vernemen was bet ter kennis van de Haarlemsche politie gekomen, dat vanwege het orgaan De Vrije Socialist on- J middellijk na de blijde gebeurlenis pam fletten zouden worden verspreid, waarvan de inhoud ontoelaatbaar geacht moest worden. Daarom werd Maandagmorgen een inval gedaan in de drukkerij Renova in de Bur gemeester RampstTaat te Haarlem, waar De Vrije Socialist wordt gedrukt en inder daad trof men daar een partij van ongeveer vierduizend pamfletten ara, welke voorver- zending gereed lagen. Een ongeveer gelijk aantal was echter reeds verzonden en toon niet meer worden achterhaald. De nog aan wezige partijen alsmede het zetsel zijn in beslag genomen. Van een en ander js proces-verbaal op gemaakt. Ontdekkingen. 3 Febi uari ik heb alleilei ontdek kingen gedaan. Een mensch is nooit te oud om te leercn. Ontdekking no. 1Dat do meneer bij mij uit de straat die zoo deftig is dat h'ij mo niet kent ofschoon we vier keer per dag naast elkaar in de bus zitten en die zal er nooit aan denken mij te kennen zoolang ik niet volgens alle re. gelen en comme il faut aan hem bon voor gesteld, plotseling alle goede manieren heeft laten varen door mij zóó maar, zonder voor bereiding, aan te spreken en mij te gaan mededeelen, dat hij het heelemaal niet erg vindt dat het geen Prinsje is. Ontdekking no. 2; Dat die andere meneer bij mij uit de straat, die 31 jaar een zwarte bolhoed gedragen hoeft en die nog stellig van plan leek nog 41 jaar een zwaite bolhoed te uragen, plotseling al zijn hoed-vastheid luchthartig en liehthandig oveiboord gegooid heeft en een wonderlijk! knal-oranje petje bad opgezet, waarmee bij zonder blikken of blozen en daarentegen lachend cwc-r straat (door onze nétte straat) fietste. Ontdekking no. 3: Dat mijn tante overigens een reuzenaard ige vr raw, daar niet van maar die altijd in het somber gekleed is en haar tante-neus ploegt op te trekken voor alle nuffigheid, w«- reldscliheid, coquetheid van al liaar nichtjes, een oianje-bocdje op had, dat liaar tien. jaar jonger maakte en zoowaar en dit op haar G3ste jaar lachte tegen een dood- vreemden man, die 'tover Soestdijk had. Ontdekking no. 4Dat ik, die het altijd heeilijk vorul stukjes-voor_.de krant te mogen schrijven, dat op dezen dag beslist niet heerlijk vind omdat ik een dof gO- voel in mijn achterhoofd heb, een licht ge voel in mijn voorhoofd', een zwaar gevoel in mijn knieschijven en een duizelig ge voel in mijn maag. I Ontdekki ng no. 5; Bat oranjebitter, oranjemuisjes, oranjemarmelade en oranjo- jescbilletje, een combinalie is, die den mensch den volgenden dag zwaar op het middenrif en bet geweien komt te liggen. Ontdekking mo. G: Dat het eigen lijk nonsens is om iederem avond om elf uur naar bed te gaan, want dat het eigen lijk héél gezellig is om ied'eren avond tot in den nacht met alleilei vreemde lieden te zitten te zingen. 1 Ontdekkingen no. 7 plus 8: Dat ik véél beter zing dan ik dacht te kunnen zingen, en dat vreemde mensclien vaak lang zoo griezelig-vervelend niet zijn als ze er uilzien. I Ontdekking mo. 9: Diat ik beken der ben dan ik dacht. Dat allerlei mem- schen waaraan ik dacht dat ze mij absoluut niet kenden, „ha de Film- glinsleraar" of „bonjour, meneer de Film- glinsteraar", tegen mo zeiden. Em glirn- lachend. Em hartelijk. En genoeglijk. Zoo dal ik zélfs tot de ontdekking ben ge komen maar dat is ontdekking num mertje tien, dat de menschen nog zoo kwaad niet zijn als ze er uit zien. Ein mijn verdere ontdekkingen die houd ik voor mo zélfi De laatste dader gearresteerd Nog steeds zocht de Utrechtscbe recher che naar een van de daders van den goud diefstal in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht. Terwijl alle andere verdachten zich reeds in arrest bevonden, zag deze man, de typograaf De G„ kans zich te Am sterdam schuil te houden. Gisterochtend evenwel werd hij in de hoofdstad op straat door de politie herkend en onmiddellijk gearresteerd. In den loop van den middag werd hij overgebracht naar Utrecht, waar hij na verhoor in het Huis van Bewaring werd' ingesloten. Wraakneming waarschijnlijk de drijfveer. In don nacht op Woensdag is te Warmen huizen een moordaanslag gepleegd op de 62-jarige mevrouw Meijer, wonende aldaar. Vermoedelijk hoeft man hier te doen met een wraakneming, omdat de vermoedelijke dader, die vrij spoedig gearresteerd werd1, gedurende anderhalf jaar omgang had met de dochter des huizes en deze verkeering onlangs verbroken werd. Het slachtoffer, dat met een mes in de halsstreek werd bewerkt is in den loop van den nacht naar het ziekenhuis te Alk maar overgebracht, haar toestand is niet levensgevaarlijk. De familie Meijer had ter gelegenheid van de feestelijkheden een paar loge's en wegens gebrek aan slaapruimte was de lieer Meijer naar do zolder getrokken om daar den nacht door te brengen, terwijl mevrouw Meijer met een der logeetjes in een der bedsteden beneden sliep. In een tweede bedstede sliepen de dochter en een tweede loge. Plotseling werd de kamerdeur geopend en een onbekende man ging rechtstreeks naar de eerste bedstede en stak met een mes naar mevr. M. Op het hulpgeroep van. de anderen in de kamer nam de dader de vlucht. Toevallig kwam een der zoons juist thuis en hij waarschuwde di rect een dokter en de politie. Deze laat ste arresteerde daarop in een der café's te Warmemhuizen den vroegeren vriend van de dochter, zekeren 0. S. uit Warmenhui zen. Hoewel deze S. bleef ontkennen acht te de burgemeester van Warmenhuizen, do heer H. Nolet, die het onderzoek leidde, vanmorgen toen hij S. aan een langdurig verhoor onderwierp, genoeg termen aanwe zig om hem in arrest te houden. S. is vanmiddag naar het Huis van Be waring te Alkmaar overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1