De veiligheid in de Middellandsche Zee EERSTE BLAD. Vrijdag 4 Februari 1938 90ste Jaargang. No. 21780 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Een nieuw Britsch voorstel. Het overleg tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. De toestand in het Verre Oosten Duitschland De positie van Von Blomberg België Roemenië Italië Vereenigde Staten Albanië Frankrijk Nieuwe kazerne te. Soest BINNENLAND Eerste-Kamer overzicht Gemengd Nieuws C.A.O. voor de bouwbedrijven Belastingfraudes te Schagen Hollende paarden in de residentie Dez® courant -ersrhijnt dagelijks, mei nit- londering van Zon- en feestdagen. Prgs per kwartaal f 2.franco per post f 2.60. Pr|)3 per week: 15 ets. AfsonT derlyke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moe tos. vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur, Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMCfiE CO IRA! Prijs der Ad verten tién: van i5 regels f 155; iedere regel meer 10.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer t 0.33 Reclames f0.75 per regel. IncassohostenD ets,; postkwitanties 15 ets. laneven \an advertenlien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen tü.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk wooid meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Adverlentien tot 23 woor den f 0.25, mits viór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags- Kleine Advertentièn i 100,indien met vóór Vrydaga\ond 6 uur bezorgd. De diplomatieke redacteur vau de „Daily Telegraph And Morning Post" verneemt, dat de Britsche regeering een nieuwe voorstel heeft gedaan voor de onderdrukking der zeerooverij in de Middellandsche Zee. Volgens dit voor stel, zou, onmiddellijk nadat een schip tol zinken zou zijn gebracht en de na tionaliteit van den aanvaller zou zijn vastgesteld, een commissie uit de stap ten van Nyon bijeenkomen en mach tiging geven voor beslaglegging op eigendommen van den aanvallenden staal voor het volle bedrag van de schade. Minister Eden zal, hetzij vandaag, het zij in het begin der volgende week, iu het lagerhuis een verklaring afleggen over do maatregelen, die de Britsche regeering zich voorstelt te nemen om een einde te maken aan het bedrijf der zeeroovers in de Middellandsche Zee. Attlee zal Eden een. desbetreffende vraag stellen. Het Fransclie ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede dat als gevolg van de besprekingen, welke te Londen gevoerd zijn tusschen den Britschen minister van builenlandscho zaken en de ambassadeurs van Frankrijk en Italië met het oog op do verf forking van de bescherming der koop vaardij in de Middellandsche Zee tegen zceschuimerij, de Fransclie regeering maat regelen onder oogen heeft gezien, welke ge nomen zullen worden in onderling ver hand met de maatregelen, waartoe besloten ïs door de Britsche admiraliteit. To dien einde is de Fransche regc-ering bereid de volgende schikkingen te treffen: de Fran sche oorlogsschepen, die overeenkomstig het accoord der Britsche, Frauscho en Ita- liaansche viootdeskundigen zorgen voor de controle, voorzien in de overeenkomst van Nyon zullen hevel krijgen in den aan hun toezicht toevertrouwden sector iederen on derzeeër aan te vallen en zoo mogelijk te vernietigen, die onder water varend aan- gelroifen wordt buiten de Spaansche ter ritoriale wateren op de scheepvaartroutes ten Westen van den Meridiaan van Bec de b'Aiele nahiï Ciotat. I)e houding der Italia ansche pers. De behandeling in het Lagerhuis valn de zaak der Endymion en do pogingen, die ondernomen worden om den burgeroorlog in Spanje te humaniseeren, worden door Öe Italiaansche pers voorgesteld als be stemd om Fransch-Britsche hulp aan Bar_ celona. Do correspondenten der bladen te Rome verwonderen er zich over en zijn zelfs verontwaardigd, dat Fiden niet met meer eneigi© geantwoord' heeft op de vra gen, die hem gesteld zijn over de samenwer king tusschen Italië en generaal Franco. „Parijs is wel een mis waard", schrijft La Tri bona. Het roede Spanje, dat volko men tot het uiterste is gebracht door den steeds heviger en 'beslissender druk der rechtschen, is wel een Eiuropeesch oor logje waard. j Machtige vlootconcentraties in (le Mid dellandsche Zee worden te Parijs en Lolnden min of meer aangekondigd. Ernstige be. sluiten schijnen op handen. Wapengekletter moet gehoord' worden en aan de klassieke atmosfeer voor een incident moet warden geschapen, welnu, de heeron vergissen zich, dat alles laat ons volkomen onverschillig. Het ontwerp, strekkende tot humanisee ring van den oorlog, wordt beschouwd als een „Fransch-Britsche vondst ten gunste van het bolsjewistische Spanje". La Tribuna schrijft: Het is het meest recente aspect van de uitgebreide Fransch-Britsch-Russi. sche intrige, die niet alleen gericht is tegen de wedergeboorte van het Spaansche volk, maar ook tegen den Furopeeschen vrede. De Messagero schrijft: Zij, die de con trole over do gebeurtenissen uit hun han den voelen glijden, doen een 'beroep op zedelijke beginselen, die zij anderhalf jaar geleden verwaarloosden, eenvoudig om Franco te berooven van de meerderheid in de lucht, waarin zij het begin van het einde zien. Luchtbombardementen. Diie rechlschc vliegtuigen hebben twin tig bommen neergeworpen op Figueras, ten gevolge waarvan negen personen wer den gedood en vijftig gewond. Op het dorp Solana del Pino is een bom gewor pen. Negen personen werden hierdoor ge dood, oen vijftigtal werd gewond. Dc krijgsverrichtingen. Ilavas «meldt uit Madrid: De rechtsche troepen, die aan het Ma- drileensche front strijden, hebben getracht ©enige stelliugen te bezetten in dón sec tor van Carabanchel. Zij deKtea hun be wegingen met een hevig geschutvuur op Madrid. Het geschutvuur werd beantwoord'. De regeeringstroepen hebben verkennings- operaües ondernomen in het Noorden van de provincie Guadalajara, waar de recht schen tevergeefsch trachtten de twee da gen geleden door de regeeringstroepen ver overde stelliugen van Villavieja del Lo- zaya. te heroveren. Het aantal granaten, dat in het centrum van Madrid is neer gekomen, kan worden geraamd op dertig. Tien dezer granaten kwamen neer op een afstand van niet meer dan 100 meter van de Fransche ambassade. Een granaat drong door het dak der ambassade heen, maar kwam niet tot ontploffing. De strijd bij - Teruel. Men raamt, dat de rechtschen tijdens de operaties van de vorige week in den sector van Singra zeven divisies, zijnde 11.000 man, in den strijd hebben gewor pen, zonder er in te stagen het verloren terrem te heroveren. Gedurende twee dagen is eeuigo strijd geleverd aan het front van Estramadu- ra. De rechtschen moesten tot tweemaal toe tot een tegenaanval overgaan om den aanval der regeeringstroepen, die geen om vang had en bestemd was tot verkenning van het terrein, te keeren. Auiomobiclkaravaan gebom bardeerd. t Havas meldt uit Perpignan: Een veertigtal groote vrachtauto's, wel ke beladen met levensmiddelen uit Parijs waren gekomen en deel uitmaken vau de hulpverleening aan Spanje eener interna tionale organisatie, bevond zich gistermor gen te Figueras, toen, deze stad door vliegtuigen van Franco' werd gebombar deerd. De karavan werd getroffen. Er zou den drie dooden en talrijke gewonden zijn. De niet getroffen auto's koeren naar Frankrijk terug. luval der Japanneczcn in Zuid- China? Tijdelijke staat van be leg te Kanton. Te Kanton is tijdelijk de staat van be leg afgekondigd in verband met de om standigheid, dat wilde geruchten de ron de doen, o.a. dat elk oogenblik een in val der Japanneezen in Zuid-China ver wacht moet worden. Verscheidene buiten landers zijn van de woonwijken, naar de buitenlandsche concessie op het eiiand Sja- mien getrokken, in verband met de zenuw achtigheid hunner Chineesche bedienden, die weigerden, in de huizen De blijven. In de kringen der buitenlanders neemt men de zaak kalm op, en is men van meening, dat de vrees, die tot den gespannen toe stand heeft geleid, ongegrond is. Kanton ontwaakte vanochtend in een sfeer van spanning en onzekerheid. Sol daten patrouilleerden door do straten, de bajonet op het geweer. In de geheele stad zijn de telefonische verbindingen verbro ken. Uit Hongkong wordt gemeld, dat volgens onbevestigde berichten te Kanton de staat van beleg is afgekondigd in verband met 'een poging tot omverwerping der provin ciale regeering van Kwangtoeng. Bij deze poging zouden volgelingen van Tsjen Tsji Tang, die in den zomer van 1936 tegen ïsjang Kai Sjek in verzet kwam, betrokken z jn. Japansche oorlogsschepen voor Kanton? Een Britsch schip meldt, dat vanochtend ia den mond van de Parelrivier vijf Ja- pansche oorlogsschepen gezien zijn. Later werd kanonvuur gehoord uit de richting van de forten aan de Bocca ligris. Men vermoedt, dat de forten en de oorlogs schepen elkaar beschoten. De scheepvaart te Kanton ligt thans ge heel stil, doordat de Parelrivier met een boom is afgesloten. Onder de opgesloten schepen bevinden zich vier Britsche ka- inonneerbooten en een Amerikaansche. Chineesche frontberichten. Langs hot Zuidelijk deel van den spoor weg TientsinPoekau, in het Noorden der provincie Anhwei, wordt fel gestreden. De Japanneezen rukken langs twee we gen op naar Pengpoe, een stad van meer dan 100 000 inwoners en een knooppunt van de verbindingen met do sledien in Noord Anhwei. Voorts zijn eergisteren Japansche oor logsschepen de Z.W. kust van Sjantoeng genaderd ten einde onder diekking van hun kanonnen de ontscheping van Japan sche troepen te vergemakkelijken. Do Ja pansche troepen, die aan land waren ge gaan, -werden gisteravond genoodzaakt, dit gebied weder te verlaten. Goering minister van defensie? Hoewel de beslissing bij rijkskanse lier Ilitler Êexust, gaf men gister avond algemeen toe, dat de functies van opperbevelhebber van het Duitsche leger en rijksweerminister, die door Von Blomberg bekleed werden, geschei den zuilen worden. Goering zou benoemd worden tot minister van defensie ©n Von Reiche- nau fot chef van den generalen staf. Let landleger, de vloot en de lucht macht zou Jen elk een eigen comman dant krijgen. Von Blomberg is thans op zijn huwe lijksreis naar Italië. Verwacht wordt, dat hij zijn werkzaamheden üa zijn terugkeer niet zal hervatten. Wat den toestand nog gecompliceerder gemaakt heeft, is dat generaal Von Fritsch, de opperbevelhebber van het leger en nog eeinige generaals, wellicht zullen aftreden. Do roden voor de ontevredenheid zou liggen in het huwelijk, dat generaal Von Blomberg onlangs met zijn 29-jarige secre taresse gesloten heeft, zekere Fraulein Gruhn, di-Q dochter zou zijn van een met selaar. Wegens de in het leger heerschen- de gedragsopvatting acht men dit bezwaar onoverkomelijk. Hitler zou hiermede voor een dilemma geplaatst zijn. Hij heeft Von Blomherg hooggeschat als vriend en loyaal aanhanger van het natio- naal-socialistische bewind. Hitler was bovendien tezamen met Goe ring gotuigei bij het huwelijk. Zou Von Blomberg tot aftreden genoopt worden, dan treedt hiermede terstond het vraagstuk van zijn opvolger op den voor- giona. Men acht het, zooals boven reeds gemeld, niet uitgesloten, dat in dat ge val generaal Goering zijn ambt van rijks minister van oorlog zal overnemen. Een tweede oplossing zou zijn, aldus wordt overwogen, dat Hitier zelf het mi nisterie van oorlog onder zijn hoede neemt niet ieen bekwamen onderstaatssecretaris naast zich. De „Times" zoekt de oneenigheid in de Duitsche legerleiding eerder in gods dienstige verschillen. In het kerkelijk con flict, zoo sclirijft dit biiilij staaft vete Duit-* sche officieren aam do zijde der christe lijke kerk. Voorts schrijft de „Times", dat ds. Nie- moeller, wiens proces aanstaande is, den steun geniet van vele Duitsche officieren, en dat hij hierom en om andere redenen -wellicht zal worden vrijgesproken. Ook de „Times" acht het mogelijk, dat Von Blomberg zal worden opgeofferd en dat Goering, wiens beteekenïs nog steeds toeneemt, zijn ambt zal overnemen. Be volkingsc ij fe rs. Het Centrale Bureau voor de Statistiek heeft de volgende gegevens verstrekt over de geboorte- cn sterftecijfers van de Bel gische bevolking. Van 1 Januari 1936 tot en met 30 November 1936 bedroeg het aan tal geboorten 116.915, terwijl in dezelfde periode van 1937 het aantal aangiften 115.948 bedroeg. In vergelijking met 1936 was de geboorte in de maanden October, en November wel grooter, maar ook het aantal sterfgevallen was toegenomen. Zoo werden in November 1937 10.760 geboor ten aangegeven, waartegenover 8750 sterf gevallen geconstateerd werden, terwijl het aantal huwelijken 4110 bedroeg. Wijziging van de kieswet? Volgens sommige bladen zou de regee ring overwegen, de kieswet zoodanig te wijzigen, dat het niet meer noodig zou zijn, veertig procent der stemmen le be halen om te kunnen profiteeren van de „premie", die de absolute meerderheid' in de Kamer verzekert Voortaan zou de premie ten voordeeie komen aan de par tij, die het grootst aantal stemmen op zich vcreenigt In dit geval zou de re- geeringspartij bij de algemeene verkiezin gen op 2 Blaart grootere kans hebben te winnen. Wat Ilaliaansch Oosl-Afrika tot dusverre kostte. Volgens de cijfers, die prof. Gino Arias in de Popolo d'itaüa geeft, heeft Ita- liaansch Oost-Afrika tot dusver aan Italië iets minder dan dertig milliard lire ge kost. Roosevelt in moeilijkheden. President Roosevelt heeft kort geleden een nationaal fonds opgericht Ier bestrij ding van de kinderverlamming. Dezer da gen is op het Witte Huis een korte plech tigheid voltrokken, waarbij de president de eerste storting zou verrichten en boven aan do lijst zou prijken als „stichter nummer een". Toen echter de geneesheer- directeur van den openbaren gezondheids dienst dor Vereenigde Staten den presi dent het eerste stortingsbewijs overhan digde, bleek, dat Roosevelt in het geheel geen geld op zak had. Een secretaris kwam den president echter spoedig te hulp en de gift van een dollar kon naar regel gestort worden. Het huwelijk van koning Zogoe. Graaf Karei Apponyi, de oom eri voogd van de verloofde van koning Zogoe van Albanië, heeft verklaard, dat koning Zo goe zich, in tegenstelling met de dezer da gen verspreide berichten, niet naar Boe dapest kan begeven en dat gravin Geral- dine evenmin binnenkort naar de hoofd stad zal komen. Hij deelde voorts mede, dai het huwelijk voltrokken zal worden mei toestemming van den paus. Wederom een arrestatie in dc C.S.A.R.- affaire. Etc Süreté nationale heeft gistermorgen in opdracht van den rechter van instruc tie, belast met het onderzoek in de CSAR- atfaire, den secretaris generaal van den Bond van comité's voor zelfverdediging, graaf Robert de Jurquet de La Salie, ge arresteerd. Aankoop van grond door de gemeente. Gistermiddag heeft de raad der gemeentel Soest met 12 stemmen voor en 2 stemmen tegen besloten tot aankoop van 50.000 vierkante meter grond aan den rijksweg Soeslerberg-Amersfoort, voor den prijs van 45.964 gulden en dezen grond te schenken aan het rijk voor het stichten van een ka zerne voor genie-troepen. Er zal gevestigd worden een bataljon van de compagnie, genie, Ier vredessterkto van zeshonderd! man. Binnenlandschc zaken. Bij de voortgezette behandeling van do begroeting van binnenlandsclie zaken heeft de heer Br nine man (r.k.) gisteren nog eens op de moeilijkheden gewezen, waarin zoovele gemeenten verkeeren als gevolg van de massale werkloosheid en daarbij aangedrongen op verlichting van lasten der kleine gemeenten. De luchtbescherming dient als een nationaal probleem, niet in de eerste plaats als een zorg voor de ge meenten te worden beschouw d. De heer Re in al da (s.d.) bepleitte be vordering van den volkswoningbouw en opruiming van krotten en ondeugdelij ice woonwagens en woonschepen. Prof. Diepenhorst (a.r.) nam het voor clen particulieren woningbouw en voor verlichting van rentelasten van de beu wers. De erfpacht drukt vrijwel overal waar men dit systeem kent, te zwaar, hetgeen tot depreciatie van de huizen leidt. Spr. riep de medewerking van den minister In om tot verlaging van den canon in bestaan de erfpachtscontracten le geraken in die gemeenten en dat zijn er vele waar deze tot nu toe niet is geschied. De heef lu 'tVeld (s.d.) noemde verbe tering van sociale toestanden in het alge meen de beste method© om het zedelijk peil der bevolking te verhoogen. Voorts drong spr. aan op meer tegemoetkomend heid' van het rijk tegenover noodlijdend© gemeenten. In denzelfden geest sprak de heer Silckes (s.d.). Voor de bescherming van de Zondagsrust pleitte de heer Van Citters (a.r.). De heer De Rijke (n.s.b.) achtte de democra tische regeermethoden voor een groot deel de schuld van de ontreddering der gemeen- te-financièn en drong voorts aan op sa-, menvoeging van kleine gemeenten. De heer Ni vard (r.k.) bepleitte een tegemoetkoming aan Rotterdam, dat door de internationale crisis op te hoog© rente lasten zit. De heer Van Vessem (N.S.B.) vroeg een wetswijziging, waardoor komt vast te staan dat Kamerleden te allen tijde him ontslag kunnen nemen, daarbij herinnerend aan li et gevat-Van Duyl. Vandaag komt de minister aan het woord. Ambtenarenreglement voor de Kamers van Koophandel. Het Tweede Kamerlid de heer Van Braambeek hoeft aan den minister van eco nomische zaken gevraagd: Is do minister bereid mede te deelen, hoe het thans staat met de totstandkoming van een ambtenarenreglement voor het per soneel van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, waartoe de toenmalige minister van arbeid handel en 'nijverheid, blijkens do op 25 Februari 1932 ingezonden beantwoor ding der desbetreffende op 25 Januari 1932 door steller dezes ingezonden vragen, zijn medewerking wensclit© te verleenen? Kan inwerkingtreding nu spoedig worden ver wacht? De Zuiderzeewerken bij Urk zullen weer beginnen. De Zuiderzeewerken bij Urk, welke De cember werden stopg©zet, zullen thans wor den hervat. Daartoe heeft gisteren de eer ste groote baggermolen, na grondig te zijn gerepareerd, de haven verlaten en is het baggerwerk weer begonnen. Indien het weer gunstig is, zullen dei werkzaamheden in snel tempo worden voortgezet. Dit l>ctreft den dijk tusschen Urk en Schokland, waarvan verleden jaar het eerste gedeelte iverd uitgevoerd. De „Java" te Gibraltar. Iir. Ms. kruiser „.lava", onder bevel van den kap.-luitenant ter zee L. F. Klats- sen is gisteren te Gibraltar aangekomen. Volgende week beslissing dcc arbeidersorganisaties. Do Ned. R. K. Bond van Bouwpa- troons heeft in een gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering met 122 tegen 39 stemmen hot Landelijk collectief arbeidscontract voor de bouw bedrijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werkge- vershonden zich met de nieuw© C.A.O. vereenigd. De arbeidersorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uilgesproken. I Jhr. mr, dr. H. A. van Karnebeek naar het buitenland. Ie minister van staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, is gisteren voor eonigc weken naar het buitenland vertrok ken. Twee nieuwe gevallen. Hel onderzoek, dat te Schagen door den rijksaccountantsdienst, in samenwerking met de rijksveldwacht, wordt ingesteld inzake de reeds gemelde malversaties, waarvoor de oud-wethouder S in vooiarrest zit, le i-eren ook voor anderen bezwarende feiten op- Zoo is tegen den heer B een winkelier te Schagen, het vermoeden gerezen van valschheid in geschrifte bij belastingaan gifte. Het gaat hier om een bedrag van £15.000.gepleegd over een tijdsverloop van tien jaren. In verband met de zaak S. is tegen den heer A. S. te Schagen rechtsingang ver leend, op grond van meineed bij de aan gifte voor de successie-belasting. Een der dieren na botsing niet tram afgemaakt. Ongeveer half tien gisterochtend stond op de Turfmarkt te 's-Gravenhage een groo te vleeschwagen, bespannen met twee paar den. Do voerman, een 19-jarig© jongeman, was aan de achterzijde van den wagen h©zig vleesch te lossen, toen d© paarden plotseling schrokken van een draaiorgel, dat begon te spelen." De beesten sloegen op hol, ron den het drukke Spui op, juist op het mo ment, dat ter plaatse een tramwagen vau lijn 4 passeerde. Alhoewel de wagen voerder nog moeite deed den tramwagen tiot stilstand te brengen1 om zoodoende te trachten de aanstormende paarden te ontwijken, bom hij toch niet verhinderen, dat een der dieren met den.' tramwagen in botsing kwam. Het arme beest werd' tusschen het voorbalcon van de tram en den zwaren vleeschwagen gekraakt. Welisivaar was hot dier niet onmiddellijk dood, doch de verwondingen waren van! dien aard, dat men het nog ter plaats© heeft afgemaakt. Het andere paard kreeg geen letsel. Da tram werd aan de voorzijde beschadigd, ook enkele ruiten werden vernield. Een dame, die op het voorbalcon stond, kreeg aart aan der beenem een onbeleekenende wond!. Het cadaver van het paard is naar het abattoir overgebracht. Wie bracht den doodelijken beet toe? Op het bureau Overtoom te Amsterdam bevinden zich sinds gistermorgen twee ar restanten, verdacht van doodslag in ver een i ging. Het zijn twee honden, die zich zouden hebban schuldig gemaakt aan het dooden van ©en schaap in plan West, middels, doodelijke beten. Zij zullen op het bureau worden vast gehouden tot is uitgemaakt welk dier den doodelijken beet heeft toegebracht. Een scheikundig onderzoek van het speeksel der verdachten is gelast, en wanneer dan nog geen oordeel zal kunnen worden uit gesproken of de honden al dan niet in vrijheid kunnen worden gesteld, zal dei zaak aan de justitie worden voorgesteld. De rechter zal dan beoordeeien of dediareta schuldig zijn. In dat laatste geval worden zij verbeurd verklaard en ter dood gebracht. Meisje door vrachtauto aangereden cn gedood. Gistermiddag is het zes-jarig dochtertje van de familie E- Stoppels te Spijk (Gro ningen) door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur, die van het ongeval niets bemerkte, Teed door.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1