- - Een studiereis door Ned. Indië. „Ons heerlijke Indië". Gemengd Nieuws De aanslagen te Lienden TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT Georganiseerd door de Vereeniging Jan Pietersz. Coen. Een reis over Java en Sumatra. Een korte samenvatting door drs. C. J. J. van der Maas. Vrouw met mes gestoken Buskruit in brand gestoken Vechtpartij tusschen scholieren ri riri-ri -- ri-'riri'-ri.' (Foto. K.N.I.L.M.) Een luchtfoto van de Preanger met de spoorlijn BataviaBandoeng en een kijkje op de fraai aangelegde sawalis en enkele dessa's, verscholen in het groen van bam boe en palmen. De Vereeniging Jan Pietersz Coen te Amsterdam beeft zich tot doel gesteld de kennis van Nederland om den evenaar in het moederland te vermeerderen. Daartoe stelt zij zoo mogelijk elk jaar eenige leeraren, werkzaam aan ÏIBS, gym nasium en lycium, in de gelegenheid, een reis naar Indië te maken, om dit mooie land uit eigen aanschou wing te leeren kennen, met de be doeling dat zij hun indrukken en ervaringen zullen uitdragen in hun omgeving. Tot degenen, die aa.n de matste studiereis deelnamen, behoorde ook onze stadgenoot, de heer C. J. J. van der Maas, leeraar in plant- en dierkunde aan de RH3S en het gymnasium: de overige vier deel nemers waren collega's van den heer Van der Maas uit andere doe len van het land. In den regel worden alleen biologen, botanici en geografen in de gelegenheid gesteld den tocht te maken. De reis duurde precies uit en thuis 5 maanden, In dien tijd werden Java en Sumatra l>ezocht, omdat dit de twee eilanden zijn, waar de Nederlandsche invloed op cultureel gebied het meest op den voorgrond treedt. Het is de bedoeling, dat de heer Van der Maas lezingen zal houden over zijn reis en zijn -reisindruk- ken, waarbij hij de beschikking heeft over een 250-tal, grootendeeis gekleurde- lantaarnplaatjes. Kort na zijn terugkeer in' het vaderland werd de'heer Van der Maas ziek; hij is thans echter vol ledig hersteld en zal a.s.Maandag zjjn werk aan RHBS en gymnasium hervatten. ri We vonden den lieer Van 'der Maas bereid een kort overzicht te geven van;' zijn reis en reisindruk ken hn laten dit hieronder volgen. Ik acht het een groot voorrecht, door de Vereeniging Jan Pietersz. Coen in de gelegenheid gesteld .te ;zijn geworden,, op zoo'n schitterende wijze een> reis door Ne derlandse]) Oost Indië te hebben kunnen' maken en in de eerste plaats "wil rik- daar voor mijn oprechten dank uitspreken. Ook het rijk én de gemeente Schiedam .hen ik zeer erkentelijk voor do volle mede werking, die zij verleenden, om voor mij deelname aan deze reis mogelijk te maken. In het bizonder van onze gemeente kan ik dit niet genoeg waardeuren, daar ik weet dat van andere gemeenten deze mede werking niet altijd werd ondervonden. Aankomst op Sumatra. In groote trekken had -de reis het vol gende verloop. Op 14 Augustuskwamen we in Belawan aan en daar began onze schitterende tocht dwars doer Sumatra, via Medan, het Tobameer, Sibolga, Fort de Koek naar Padang. De eerste indruk ken, die we op dezeti tocht van land en volk, flora en fauna opdeden, zijn voor mij onvergetelijk. Wanneer ik mijn dagboek er op nasla, zie ik dien heélen tocht vanruim 1000 k.m. tot in alle détails wóer voor me. Ondbrtusschen bezochten we nog een goud mijn en enkele fabrieken. Tc Batavia. Van Padang vertrokken we per K.P.M. naar Java, waar we op 23 Augustus te Tand jong Priok ontscheepten. In Batavia ble ven we 12 dagen. Hier bezochten we ver schillende departementen, musea, gemeen te-instellingen, scholen, de dienst der volks gezondheid, groote bedrijven, enz. .enz. Vanaf Batavia zijn we tóen verdér. 'Java ingetrokken. We reisden, dank zij het uit stekende wegennet, meestal per auto, een enkelen keer per vliegtuig of met den trein. Speciaal voor groote afstanden is liet rei zen per vliegtuig in Indië een genot. Geen last van warmte en stof en het- niooiste uitzicht, dat men zich maar denken kan op de borgen en over de dessa's, onrsloten door het groen van bamboe en palmen, omringd door het sierlijke terraswerk der sawah's. Op onze reis door Java van West naar Oost v.v., maakten we kennis met nage noeg alle cultures, zooals koffie, thee, ta bak, cacao, suiker, katoen, kapok, vezel, rubber gutta perdia, kina, tapioca, We be zochten proefstations, krachtcentrales, be vloeiingswerken, scholen, ziekenhuizen, op voedingsgestichten, fabrieken, havenwerken militaire en politioneele instellingen, enz. Groote eerbied wekte het werk voor de medische en sociale verzorging van dé In- heernsche bevolking en van zending en missie. In de Vorstenlanden. In het bizonder in de Vorstenlanden kre gen we contact met de Javaansdie kunst cm kunstnijverheid. We waren aanwezig op de huwelijksreceptie van familie van een der vorsten en maakten kennis meL.de gratie-en beheerschtheid van den beschaaf den Javaan, met de Oostersclie pracht van het I) of leven en zagen de wajang wong, begeleid door de gamelan, uitgevoerd door van hun prille jeugd in de kunst opge voede hof-artisten. Van de oude godsdienstige monumenten zagen we op het Diëngplateau de sierlijke Ardjoenatempeltjes, bij Prambanan (ten O. van.Djocja) het grandiooze Brahmanisti- sche tertipelcomplex en tenslotte het groot ste Boeddhistische heiligdom van de we reld; de Boroboedoer, met zijn honderden, Boeddhabeelden en duizenden reliefs. Het Javaansche landschap is van een bi?.andere charme, niettegenstaande elk 'plekje grond, dat maar eenigszins bruik baar is, in cultuur is genomen. Oorspron kelijk, natuurschoon vindt men bijna al leen nog maar op de bergen en ook daar van "hebben we veel gezien on genoten. Avontuurlijke dagen h'cbben we beleefd op de' vulkanen en onder deskundige lei ding van 'den vulkanologischen dienst, die in hét belang van de veiligheid der be volking op gevaarlijke punten waarnemings posten heeft en. een uitstekenden waar schuwingsdienst organiseerde, is ons de kennismaking 'mét werkende kraters niet bespaard geblevenEn ofschoon liet niet op 1 hel programma stond, hebben we op Java'ook een" aardbeving meegemaakt. Ik kan echter niet zeggen, dat dat een erg prettige belevenis was. Terug naar Sumatra, Op 30 October ver! rokken we per K.P.M.- sloomer naar Banka, waar we vier dagen bleven on ook alweer, dank zij de bui tengewoon hartelijke medewerking,' die we als overal elders in Indië van deskundigen ondervonden, een duidelijken indruk kre gen van bet interessante tinbedrijf en do daarmede samenhangenden boschbouw. Óp 31 October zaten we 's avonds in 't kleine hotelletje van Pangkalpinang rondom dé radio te luisteren met spanning naar het enthousiaste verslag van Han Hollander over den voetbalwedstrijd Nederland- Frankrijk, die op dat zelfde moment in Amsterdam werd gespoeld. Hot was een erg warme avond. Op 4 November vertrokken we weer van dit eilandje, waar we in die paar dagen nog een 550 K.M. atreisden en kwamen den volgenden morgen in do interessante waterstad Palembang aan. Daar tegenover, aan den rechter oever van de breede Moossi-rivicr, ligt Pladjoe, met de meest moderne pctroleumfabriek van de 3.P.M., waar de ruwe olie, die door pijpleidingen van de diverse boorterreinen wordt aan gevoerd, tot een groot aantal eindproduc ten wordt verwerkt, llior bleven we eenige dagen, om vervolgens onze reis voort te zétten., naar de olievelden in 'de buurt van Djambi. We réden" o.a. den 265 K.M. langen weg langs' de'groote pijpleidingen, dwars door het oerwoud, naar Tempino. Van Djambi reisden we via Singapore naar Beiawan en bleven eenige dagen in Medan, van waar uit weer verscheidene' ondernemingen en proefstations, vooral van tabak, werden bezocht. Het bekende va- camtieoord Brastagi bracht in ons drukke programma wat verandering. Van daar uit bezochten we o.a. de lepiv- serie Lao Si Momo en enkele Karobatak- sche dessa's. Via Pematang Siantar reis den we naar Piapat aan het Tobameer en brachten een Zondag door op bet eiland Samosir, waar we in het kleine zendmgs- fcerkje te Pangoeroean, de hoofdplaats, een godsdienstoefening bijwoonden. In AtJeli. Nogmaals keerden we terug naar Medan en trokken toen Noordwaarts Atjeh in. Vanuit Takengon, aan liet prachtige Laoet l'awar gelegen, maakten we diép het ge bergte in onvergetelijke tochten en be zochten o.a. een oliepalmondarneming en liet gou vernemen ts hars- en terpeiijnbe- drijf. Op 30 November bereikten we na da gen vol emolies Kota Radja, de hoofd plaats van Atjeh. Hier bezochten we o.a. het beroemde kerkhof Peutjoet, vol van herinneringen aan jaren van harden én wreeden strijd, van sluipmoord ie>n van hejdénmoed. Thans is het rustig in Atjeh, al blijft men op zijn hoede. Een enkelen beer -wordt er nog wel eens verzet gepleegd. Men kan ook haast niet anders verwachten, want de. laatste krijgsgebeurfcenissan liggen bij de bevolking nog te versch iii het geheugen en eon kleinigheid is voldoende om het licht ontvlambare gemoed van dit fana AVcrkloos man kon de uit gangetjes van zijc vrouw niet bekostigen. Tijdens een twist in do echtelijke wo ning aan de Ba jouets traat 62b te Bot terdam, heeft gistermiddag de 26-jarige 1. 11. S. zijn 25-jarige echlgenoote XV. C. S., geb. R., met een zakmes eenige won den aan rug en hals toegebracht. De man liep na het plegen van zijn daad met zijn beide kinderen liet huis uit en begaf zich naar kennissen in de dan van Vughtslrant. Door liet lawaai van de ruzie bemerkten do buren, wat er gaande was. Zij waarschuwden den genees kundigen dienst en de politie, die de vrouw hevig bloedend in do woning aantrof. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar haar wonden met van ernsligen aard bloken te zijn. De man is later door de politie in tie woning a.an de Jan van' Flight straat ge arresteerd en naar'het bureau'Oostervant- straat overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd en verkeerde zeer onder den indruk j van bet gebeurde. De twist vond zijn oorzaak in het, feit, dat de man, die werkloos is, financieel niet in staat is om de uilgangetjes, waar op zijn vrouw prijs stélt, te bekostigen. De beide kinderen zijn aan de kinder politie toevertrouwd. Dader bekent één aanslag. In verband met de beide moordaanslagen DEK VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938. No. 21780 tiek Mohammedaansche olk in opstand j p. Lienden heeft het parket uit Arnhem te brengen. Maar het rustige en kalm)?-;een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het optreden der altijd door nog in het woesteparket werd bijgestaan door den poiitie- Atjehland patrouilleerende brigades en dodeskundige dr. Hesselink uit Arnhem, die bescherming, die de Atjelier aelf hiervan o.m. verschillende fotos maakte. Ondervindt tegen kwaadwillende elementen, - 0011 langdurig verhoor, dat de offi- wekben vertrouwen en verzekeren ons van Cl€i -vlari. juftnie, mr. 0. s. graa de medewerking van bet besté en grootste deel van dit krachtige volk. „Het zijn tenslotte prachlkeréls", zri ons een kolonel der marechaussee, ofschoon hij zelf jaren geleden ternauwernood ontkwam aan een moorddadiger! aanslag, waarvan zijn gelaat nog de vreosclijke sporen draagt. Veel zagen we van dit. militaire leven in Atjeh en groote bewondering kregen we voor het taaie uithoudingsvermogen, dat de soldaten aan den dag leggen op hun zware, dagenlange tochten door de rimboe, in het bizonder door het zoo moeilijk' toe. gankelijke kalksteengebc-rglo van de XVest- kust. Niet minder respect krégon we voor don jongen Nederlandschen officier, die reeds 19 maanden met 4- brigades inheem- sche soldaten in een afgelegen bivak zat. Naar het vaderland. Tal van historische bezienswaardigheden werden ons dn do omgeving waa-ICofa Radja nog getoond1, tot het tijdstip van vertrek was aangebroken. Op d'eu morgen van den 4den December staken we over naar Sa- bang en den volgenden morgen scheepten Ave in op de Si ba jak voor de thuisreis. Wel was er een blijde stemming onder ons om het nu spoedig weerzien van-eigen fa miliekring in Nederland, maar daar naast voélden we toch alle vijf ook ©en bijna pijnlijk verdriet om dit afscheid van ons heerlijke Indië, dat we naar mcnschelijke berekening wel nooit meer zulten terug zien. Tk heb in bovenslaande slechts ean zeer beknopt en onvolledig beeld v.an mijn reis kunnen geven. Heel veel heb ik niet kunnen noemen, nog minder een indruk kunnen geven van velerlei vr.'iagsluk'k-c-n, waarmede wij in Indië in aanraking kwamen. Ik denk rib.v. aan de cultuurbeteekenis van ons bewind voor de inheemsche bevol kingsgroepen, aan de z.g. verindianiscoring van het onderwijs, aan politieke en econo mische kwesties enz. Wel degelijk hebben we ook daaromtrent veel kennis en indrukken opgedaan, maar de bespreking daarvan zou verre uitgaan boven de bedoeling van dit artikel. C .J. Ji VAN DER MAAS. van Limburg Stirum, uit Arnhem, en de rechter-commissaris, mr. H. Hannetna, den Dinsdagmorgen gearresteerden 30-jurigen D. F. uit Ingea, afnamen, heeft deze be- kena schuldig te zijn aan den Maandag nacht gepleegden aanslag op den 3t-jarigen landbouwer Leyser. Hij ontkent echter be slist schuldig te zijn aan den Zaterdag nacht geplecgden aanslag op den l8-jar:gen kruidenier Fan \ressem. Donderdag is F. van liet arrestantenlo kaal te Lienden overgebracht naar liet huis van bewaring te Arnhem. Alhoewel men aanneemt in F. reeds den dader te hebben, volxL liet onderzoek, in verband met den aanslag op Fan Fes som, voortgezet. Vijf kinderen gewond. Te Hengelo vond een vijf-tal jongens van zes tol tien jaar, dat gistermiddag van school huiswaarts keerde, een hoe veelheid buskruit, dat was overgebleven, van do donderbussen, die bij do saluut schoten van Maandag dienst hadden ge daan. Zij deden het kruit in eon cylinder, waarna zij de springstof in brand staken. De ontploffing, die hierop volgde, was zoo lievig, dat do cylinder met oen lievi- gon knal, die kilometers ver te hooren was, uiteensprong. De vijf kinderen liepen allo verwondingen 'op. Drie van hen, t.w. het 9-jarig zoontje van de familie Harmscn, het 6-jarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolg kre gen ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Waarschijnlijk zal de 6-jarige XV. een oog moeten missen. De drie kinderen zijn naar liet algemeen ziekenhuis te Zutfen overgebracht. De andere twee kinderen bekwamen lich tere verwondingen en zijn naar de ouder lijke woning vervoerd. Jongen gevallen en overleden. Gistermiddag tegen half vijf kregen eeni ge schooljongens te ïegelen het met ei kaar te kwaad. Er ontstond een vechtpar tij waarbij gebruik werd gemaakt van leeren riemen. Do 11-jarige van Wijliek werd door twee jongens achterna gezeten. Plotseling viel van W. en bleef op den grond liggen, \roorbijgangeis waarschuwden een genees heer, die slechts den dood kon vaststel len. De typhuscpidemic in Somerset. De typhusipidemie, die sedert 20 Januari in Somerset woedt, en die tot dusver be perkt bleek tot de streek van Bridgewater, breidt zich uit. Het aantal ziektegevallen, dat gisteren 14 bedroeg, was vanmorgen tot'2-1'gestegen. Briefkaart na elf jaar terugontvangen. In Britsch-Indië heeft een briefkaart meer dan elf jaar noodig gehad om oen afstand van ongeveer 110 kilometer af te leggen. Op 15 Augustus 1926 werd de kaart gepost in Bina, Centraal-Indiö, inet be stemming voor Lilitpoer, 55 kilometer van daar verwijderd. Kort geleden is do kaart bij den afzender terugbezorgd, met de mededeeling, dat de geadresseerde gewei gerd had haar in ontvangst te nemen. De posterijen hebben echter niet ver geten den afzender strafport te bereke nen, aangezien de posttarieven sinds bet versturen der kaart- met vijftig procent omhoog gegaan zijn! Nederland verbetert zijn wegennet. De nieuwe weg voor snelverkeer tus schen I)en Ilaagen Ulrcchi maakt groo te vorderingen. Een kijkje op den stand der werkzaamheden bij Voorburg. De Mrrie deur-voor Europe's grootst» binnenstuif te Wijk bij Duurstede is binnen de stuk gebracht, om opgezongen te worden. De drie deuren zijn thans op de plaats van bestemming aangekoman

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5