Curasao: Regeering en machtsmiddelen m SCHIEDAMSCHE COURANT lilt door B. W. TH. VAN SLOBBE Het regeeringsreglement en staatsrege ling van 1865. Curasao iets minder af hankelijk van de regeering. Gevaren van onrustige buren. De aanwezige machtsmiddelen ii Tot voor zeer korten tijd was voor het gebiedsdeel Curasao liet regeerings-regle- xnent van 1865 van kracht, dat nu door leen nieuwe staatsregeling is vervangen. De wetgever van 1865 is er zeer zeker van uitgegaan, dat Curasao" grootendeeds in en door Curasao zou worden bestuurd. Dat sloot echter niet in zich een grooten invloed van het €ura?aosclie volk in zijn breede geledingen op, den gang van za ken. De eigenlijke bevolking had zeer wei nig te zeggen. In naam m als vertegenwoordiger van den koning bestuurde de gouverneur het gebiedsdeel, natuurlijk met inachtneming van de voorschriften van het regeerings reglement. Hij was met de uitvoerende macht bekleed'. Naast hem stond een raad van bestuur, waarvan de gouverneur voor zitter was. Deze raad van bestuur werd door den gouverneur gehoord, wanneer het ging over het nemen van besluiten tot algemeeinie verordeningen, bij plaatselijke keuren, wanneer er sprake was van aan gelegenheden, waaromtrent dit was voor- geischreven, of als hij het gevoelen van den raad wemschte te leeren kennen. In bestuursgeschillem kon de raad van be- "stuux bij verordening rechtsmacht verkrij gen. De wetgevende macht deelde de gouver neur met een kolonialen raad van dertien leden. De raad had het recht van amen dement en initiatief. De gouverneur kon bezwaar maken tegen een door den kolo nialen raad goedgekeurde verordening, waarvan, hij dan zoowel den koning als dein raad- in- kennis...stélde. De -gouverneur-kon- echter ook- een" ra-" geling noodig achten, waarvoor hij niet de medewerking van den kolonialen raad kon verkrijgen. Veelal lokte hij dan een Koninklijk Besluit uit. Een bestuur dat echter dikwijls zijn toevlucht tot de re- geerimg in het moederland zou hebben ge nomen voor het treffen van een regeling bij Koninklijk Besluit, zou begrijpelijker- wijze niet de sympathie van het gebieds deel hebben genoten. Even zoo kon de gouverneur vaststelling vande begrooting bij de wet vragen, in geval hij zich niet vereenigen kon met een door den kolonialen raad veranderde begrooting. Dit jaar is het uiteengezette regeerings reglement vervangen door de nieuwe staats regeling. De bepalingen ervan stemmen in groote lijnen overeen met die van het regeeringsreglement. Van de veranderingen volgen de voornaamste hieronder. De nieuwe regeling maakt Curasao eenigszins minder afhankelijk van de re- geering in Nederland, vooral wat betreft het maken van wetten. De gouverneur kan geen Koninklijk Bei- sluit moer uitlokkeu. Een verordening kan wel door den koning, op voorstel van den. gouverneur, worden geschorst, maar verdere regeling bij de wet is dan noo- dig. De koloniale raad is vervangen door de staten, die zijn samengesteld uit vijf tien leden, van welke er vijf door den gou verneur benoemd1 worden en tien door kiezers gekozen. Verkiezing 'voor het vertegenwoordigend lichaam is voor het gebiedsdeel, waarvan de.bevolking politiek weinig geschoold is, iets geheel nieuws. Er zijn kiezers naar eischem van verstandelijke ontwikkeling en naar zekere eischen van welstand. Van de eigenlijke bevolking komen betrekkelijk wei nigen voor plaatsing op de kiezerslijsten in aanmerking. Reeds vóór de nieuwe staatsregeling op Curasao werd ingevoerd, begonnen zich al politieke partijen te vor men. Het zal zeesr moeilijk zijn de op dat gebied niet geschoolde bewoners van het gebiedsdeel in afzienbaren tijd zoodanig op te voeden, dat invloed op het bestuur aan een groot gedeelte van de bevolking kan worden gegeven. Curasao is niet ver verwijderd van de Groote Antillen met republieken, die TWEEDE BLAD DER DONDERDAG 10 Februari 1938 No. 21785 die, iu verband met de omstandigheden (groot aantal vreemdelingen, diensten voor anderen te verrichten enz.), op Cura<;ao ruim honderd', pp Aruba ruim dertig man bedraagt. Men lean op de militaire politie niet rekenen voof gewone of buitengewone land machtdiensten, daar zij geheel benoodïgd is voor dein politiedienst. De mariniers, zijn betrekkelijk gering in getal. Hun militaire waarde kan echter hoog worden aangeslagen. Van de zijde dor bevolking is een vrij willigerscorps opgericht. Om de veiligheid te vergrootein is .leen inlichtingendienst in gesteld en zijn de vreemdelingen- en ha vendienst in deskundige handen gelegd. Men kan thans, mits men zorg draagt, dat de troepen actief blijven, vertrouwen stellen in de aanwezige machtsmiddelen. (Nadruk verboden). Kunst en Wetenschap Begraafplaats van 2000 jaar geleden. Tijdens den aanleg van een nieuwen weg in het Joódsche kustplaatsje Nathanya, ten Noorden van Jaffa, is men op over blijfselen gesiooten van een vroegere be graafplaats, die, naar men veronderstelt, tweeduizend jaar oud is eu dus dateert uit het begin van het christelijk tijdperk. Het grafgewelf, dat uitgegraven zal warden door den veld-archeoloog van de Jood- sche universiteit; is vermoedelijk ingegra ven gpweest in de klippen tijdens het be wind van de koningen van Israël. De kolonie Nathanya is genoemd naar den inmiddels overleden Joodschen mil- liomnair Nathan Straus, die de eerste was, die een plan voor gratis melk voor arme kinderen invoerde. Eenige jaren geleden is het dorp gesticht in de duinenrij langs de kust. Het. drijvende Poolstalion. Noel Leder, lid van het Noorsclie bureau voor Poolonderzoek," heeft verklaard', dat do vier Russen van het drijvende Pool station mot een snelheid' van 111 K.M, in 48 uur voortgedreven zijn. Zij bevin den zich te ver Zuidelijk om het moge lijk te maken, dat Noorsche stations op Oost-Groenland hulpexpedities organise©- Namens geheel Zccuwscli-YIaanderen heeft gisteren een groep kinderen uit Hulst, ten palcize Socsldijk een bloemenhulde gebracht aan het Prinselijk Paar. Op weg naar het palcis. De Zuiderzeewerken bij TTrk, die in December werden stopgezet, zijn thans weer hervat. Een overzicht van den dijk tussehen Urk en Schokland, waarvan het vorige seizoen het eerste gedeelte werd uitgevoerd. Do leden van don kolonialen raad wer den door don koning benoemd, do raad zelf dietndo een aanbeveling van personen in, waarbij de gouverneur een advies voeg de. Do samenstelling van don raad was in de praktijk eenzijdig geworden. Op do eerste plaats woonden alle leden op het eiland Curasao. Feitelijk kon geen van hen beschouwd worden als direct vertegenwoordiger van een der andere eilanden. Bovendien waren de zetels lan gen tijd' verdeeld naar de religie en wer den zij bezet door handelslieden, ver tegenwoordigers van scheepvaart en bank wezen, plantagebezitters, meestal één lid van de rechterlijke macht, soms een lid van de directie der oliemaatschappij en gewezen ambtenaren. Deze samenstelling was ongetwijfeld zeer geschikt ter behar tiging van bepaalde, voor het gebiedsdeel groote belangen, doch "maakte ook, dat do raad voor andere gewichtige aangele genheden minder oog had. De eilanden buiten .Curasao en in het algemeen ook do lagere bevolking meen den, dat deze samenstelling hun niet ten goede kwam. Bijna vanzelfsprekend is het, dat de raad oen voordracht' opmaakte van per sonen uit dezelfde kringen, als waartoe zijn leden behoorden: De gouverneur kon bij zijn aanbeveling de voordracht wel voorbijgaan, dit leidde echter gemakkelijk tot wrijving. De verschillend® eilanden buiten Cu rasao werden bestuurd.döor gezaghebbers bijgestaan in het dagelijksch bewind door twee landraden. - De rechtsspraak was in handen van Itet Hof van Justitie, waarvan 'do leden tevens dienst deden als ommegaand rech ter. het is uit de geschiedenis van de laatsteren. Het zal ook irioeilrjk zijn tijdig ©xp©- janen bekend' geenszins rustig kun-jdities te - zenden 'naar het -Defönsche dorp men worden - genoemd. De bevolking van' deze landen--moet mot-oen andeixm, maat staf "wórden gemeten dan die van West- Europoesch© rijken. Ook de bewoners van hot Noorden van lik. Zuid-Amerika hechten niet in dezelfde mate j Gistermiddag om' vier uur Greenwich als wij, Nederlanders, aan orde en rust, tijd- hebben.de Russische geleerden van Hebben dikwerf van de wijze, waarop een de"'expeditie van Papanin door tusschen- Scorosby Soipii Wanneer de Russen er niet in slagen.^it dofp'te bereiken," blijft er weinig kans hen van landzij te redden. Hun laatste kans is misschien Angmagsa- land' moet worden bestuurd, een opvat ting, die van de onze afwijkt. Willemstad', de hoofdhaven- van Cura sao, is een internationaal centrum en herbergt voor langer of korter tijd' per sonen uit verschillende, het eiland om- komst van het draadloos station op het Jan Mayeneiland' hun positie opgegeven 72 graden zes minuten Noorderbreedte, 19 graden 38 minuten Westerlengte. Gis teren, Dinsdag, was de tent beschadigd tijdens een storm. De schade kon echter ringende ianden. Hetzelfde geldt, zij het hersteld worden. Het weer is thans beter, in mindere mate, van de havens van er staat een lichte Noordenwind. De Rus Aruba. Deze vreemdelingen zijn menig- ;jj. I in ons blad van Vrijdag, Februari maal gedwongen buiten hun eigen land te verblijven, omdat hun staatkundig'© denk beelden hen ongewensebt maken voor hun legeeringen. Het gevaar, dat deze uitgewekenen de gastvrijheid van het gebiedsdeel niet vol doende op prijs stellen en zich aan het maken van complotten overgeven, is niet denkbeeldig. Curasao heeft den plicht te voorkomen, dat op zijn gebied samenzweringen tegen de veiligheid van een bevrienden staat worden gesmeed1. Bovendien moet liet ver hinderen, dat het zelf bij de pogingen tot omverwerping van het gezag in een na buurstaat wordt betrokken, welke eisch, vooral met het oog op de groote belan gen, die de Nederiandsche oliemaatschap pijen op de eilanden Curacao eu Aruba hebben, sterk naar voren komt. Tenslotte moet hot nauwlettend' toe zien, dat do eigen bevolking niet wordt besmet met denkbeelden, die voor een rustige, economische ontwikkeling nadee- lig zijn. Ofschoon de verhouding van Neder land met de staten,' die de Nederland1- sche Antillen omringen, goed' kan wor den genoemd', is groote waakzaamheid ge boden tengevolge van de activiteit, die personen, uit die staten afkomstig, op de Nederiandsche eilanden kunnen ontwik kelen. De overval, die Urbina in 1929 tegen Curasao ondernam, heeft ons te dien aanzien een harde les gegeven.''On middellijk zijn toen maatregelen genomen om voor het vervolg dergelijk» verrassin gen te voorkomen. De organisatie van de machtsmiddelen is thans in groote lijnen als volgt: Aan scheepsmacht is steeds minstens één oorlogsschip aanwezig. Aan landmacht zijn op Curasao on Aru ba mariniers. Op Curasao (behalve op het platteland') en op Aruba is de politie ia handen, vaa militairen. Dn militaire politio heeft een sterkte, sische geleerden kunnen duidelijk de kust van Groenland waarnemen. Rechtszaken ;$eleediging ofi plagerij Tong tegen hoofdinspecteur uitgestoken. Een Haarlemmer had' zonder eenige reden „iets" tegen een hoofdinspecteur van politie te Haarlem. Om zijn misnoe gen tegenover den politieman kenbaar te maken slak hij op zekeren dag, toen de inspecteur hem een aanmerking maakte, zijn tong tegen hem* uit. De inspecteur had hem aangeboden geen proces-verbaal op te maken als hij excuses aanbood, wat hij weigerde. Wegens beteediging veroordeelde de po lilierochter den man tot zeven dagen ge vangenisstraf. Gisteren vorderde de procureur-generaal bij de behandeling in hooger beroep voor het Amsterdamsche hof bevestiging van hef vonnis. De Haarlemmer is reeds eenige malen veroordeeld wegens mishandeling van een ambtenaar in functie. De verdediger, inr. De Leeuw, meende, dat hier geen beleediging is gepleegd. De inspecteur is door verd.'s handeling uiet in eer en goeden naam aangetast. Het tong uitsteken is eerder te beschouwen als een onaangename wijze van plagen. Het hof zal op 23 Februari beslissen of hier beieedigd of geplaagd is. Luchtvaart Nieuwei vinding op vliegtuiggebied. Na vele proefnemingen is de Russische vliegtuigbouwer Pisjtsjoetsjef er thans de finitief in geslaagd een zweefvliegtuig met beweegbare vleugels te construeeren. Bij de talrijke en langdurige proefvluchten, welke hij in den afgeloopen winter heeft gehou den, is gebleken, dat het toestel van goede constructie is en voortreffelijke vl iegeigénschappen bezit.. Het ligt zeer vast in de lucht, toont geen afwijkingen en is uiterst 'geschikt voor lange afstaadsvluch- ten. Sport Zwaluwen Voetbal Roode Duivels 0-2 De gasten waren iet» sterker en wonnen verdiend. In het Olympisch Stadion te Amster dam werd gisteravond een lichtwedstrijd gespeeld' tussehen de Zwaluwen en de Roode Duivels, welk© ontmoeting op vol komen" "verdiend© "ü'ijze oor -de "Belgen- met 20 gewonnen - werd'. Zoowel voor als na de rust waren de gasten iets sterkerinhet veld', dank zij betere techniek," terwijl het ploegverband' der bezoekers goed' verzorgd was, hetgeen ten aanzien van het Zwaluwen-elftal zeker niet mocht worden gezegd. Vooral het ver band tussehen middeniinie en aanval liet bij de gastheeren veel te wenschen over. Pienter speelde als stopperspil en de voor hoede had zich bij dit systeem moeten aanpassen. De opbouw van hot spel is, het spreekt wel haast vanzelf, bij een 'stopper-spiltac tiek een geheel andere dan indien de mid- lialf een positie inneemt, welke meer op den aanval is ingesteld'. Vooral de binnenspelers van de voor hoede hebben in het genoemde systeem een bepaalde taak te vervullen. Overigens kan van Pienter gezegd wor den, dat hij niet uitblonk, maar dat hij toch ook niet tegenviel. Het was maar goed', dat Caldenhove in de eerste helft er zoo uitstekend in was, terwijl ook Paauwe opviel door keurig spel, zoowel in verdedigend als in aan vallend opzicht. De P.S.V.-cr Peters kon niet boven het middelmatige uitkomen. Van der Linden van N.A.C. wisselde uitsteken de met zeer zwakke momenten af. Doelman Michel viel op door zijn rustig keepen, de beide doelpunten kou hij niet houden. Do voorhoede was wel het zwakste ge deelte van de Zwaluvenploeg. Door het falen van Hunting (P.S.V.) en Timmermans (E.D.O.) was het verband' zoek, zoodat alles van de beide buitenspelers Draeger en van Beek, alsmede van den midvoor van Dijk, de N.A.O.-er op het laatste moment ingevallen voor Ven te moest komen. Maar geen dezer drie spelers wist van de kansen, welke in ruime mate ge boden werden, te profiteeren. Het schot der voorhoedespelers was zCer zwak, ter wijl het tempo bij het afwerken van den aanval zeer veel te wenschen overliet. Het eenige goede, dat van dezen wed strijd gezegd kan worden, is, dat verschei dene spelers weer ©en ervaring meer heb ben gekregen waarvan zij, naar wij hopen, profijt zullen trekken. In de tweede helft viel Van der Linden door een blessure uit en werd vervangen door Wilders. Vlak voor het einde verliet ook Hunting het veld1, zijn. plaats werd ingenomen door Ooms. Voor de rust zagen de Belgen gelen kans tot doelpunten. Na de rust duurde het een half uur, alvorens Isenborghs met een kopbal de eerstel goal voor de Roode Duivels maakte, welk doelpunt onmiddel lijk gevolgd! -werd- door een tweed© van den voet van Moudele. (02). Gemengd Nieuws De Belgische Weidmann Een vierde moord bekend. Edouard Bru, die reeds bekend heeft drie vrouwen te hebben vermoord', wordt er thans van verdacht te Luik het dienst meisje Madeleiae Lardinois, oud 22 jaar, te hebben omgebracht. 'Het dijk van" het".slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar kamer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had gebracht. Evenals Amelie Godts, het Brussels che slachtoffer, was Madeleiae Lardinois met een kous geworgd. Botsing tussehen zigeuners en politie. Volgens de „Soir" heeft gisteren een groep rondtrekkende zigeuners, toen de politie hen verzocht van de groentenmarkt te Jrussel te vertrekken, geweigerd hier aan gevolg te geven. Een dezer zigeuners, die zijn domicilie te Maastricht heeft, verzette zich tegen de agenten, die hem wilden arresteeren. Plotseling kwamen uit de woonwagens een vijftigtal mannen en vrouwen hun makker te hulp. De politie moest een beroep doen op de gendarmerie en deze zag zich ge dwongen met de blanke wapens op te treden. Een ernstige vechtpartij volgde, waarbij een tiental zigeuners gewond werd. De zi geuner, die de aanleiding tot de vechtpartij gevormd had, is in arrest gesteld. Kasteel van Rohan door brand verwoest. Een hevige brand heeft in den afgeioo- pen nacht het kasteel van Bohan, bij Na men, geheel verwoest De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaars van het kasteel zijn op. reis, terwijl het personeel met vacantie is. Het parket van Dinant is van het ge beurde in kennis gesteld. 6 <Jv t* oud-g ouverneur van Curasao. '«i: "fi Prof. dr. B. J. O. Schneke, die den heer j. C. Lamster zal opvolgen als diracteur van de aldeeltng Volkenkunde van het Koloniaal Instituut te Amsterdam

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5