EERSTE BLAD. RU 1CER IN HET LAGERHUIS Woensdag 23 Februari 1938 Frankrijk Gemengd Niéuws Te goedgeloovig FiEmglinsters 90ste Jaargang. No. 21796 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Incident over het Italiaansche telegram van Zondag. Motie van wantrouwen in de regeering verworpen. De toestand in het Verre Ooste De val van Teruel Dnitschlanc België Italië BINNENLAND Overzicht Tweede Kamer Auto tegen trein gebotst Dei® courant verschijnt dagelijks, met uit- londeriug ran Zon- en Feestdagen. per kwartaal f 2.—; franco par post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nunraers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentieu yoor hot eerstvolgend num mer moete vóór :lf nur aan het Bureau bezorgd zjjn, 8 Zaterdags vóór i» uur. Een bepaalde plaat; van advortentie'n wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prija der Advertenticm van t5 regels 1153; Iedere regel meer f0.3ü; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer 1 0.35 Reclames f0.75 per regeL Incassokostenocts.j Eostkv,itanties 15 ets. larieven van advertentien ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen ooi tut be taling KI ma Adveitentien opgenomen ft i 50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/in. 23 wooi den. Kik woord meer 5 cent 'tot een maximum ïan 30 woorden. 's Woensdairs: Kleine Ad\ertentientot25woor den t 025, mits vóór Dinsdagavond O uui aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleme Ad\eitentien 11.00, indien met vóór Vrijdagavond uur bezorgd. Gisteren heelt het Britsclio Lagerhuis debatten, over de buitenlandsche po litiek en het aftreden van Eden voort gezet. Daarbij vrorJon harde noten ge kraakt, vooral door Church;'.1 en Lloyd' George, Het Lagerhuis heeft tenslotte de door de Labourpartij ingediende motie van wantrouwen met 330 tegen 168 stemmen verworpen. Rede van Chamberlain. Reeds vrjj kort na 'het opened van het debat nam minister-president Chamberlain het woord. Ten aanzien van de bewering, dat bet aanknoopen van onderhandelingen met Italië vernedering beteekent voor Engeland, zeide Chamberlain, dat dergelijke praat jes hem met raakten (luide toejuichingen in de banken der regeering). Deze praat jes overtuigen spreker slechts van één ding, n.l. dat zij, die ze verkoopen zich niet be wust zijn van de grootheid van bun land (wederom toejuichingen en tegenwerpin gen bij de oppositie). Dit is een sterk land, waarvan vele millioanen leiding verwach ten omdat zij het hoogachten. Do Volkenbond is niet in staat col lectieve veiligheid te verschaffen en men moet niet trachten zichzelf en anderen een rad voor de oog en te draaien ai kleine mogendheden doen denken, dat zij door den Bond be schermd zullen worden tegen een aan val, wanneer men weet, dat iets der gelijks niet kan warden verwacht. SJreker wenscht lid van den Bond te blijven, omdat hij vertrouwen heeft, dat deze hervormd zal worden en omdat er waardevol werk door den Bond kan wor den gedaan. Hij twijfelt er evenwel aan of de Bond zijn beste werk zal doen zoo lang de leden verplicht zijn sancties toe te passen of geweld aan te wenden om dte beginselen van den Bond te steunen. Indien de Bond zijn vermomming af wildé werpen, welke een ieder kan zien en duidelijk uiteen zou zetten waartoe bij bereid is, dan zou zijn moreele kracht Asl samenvatting van de openbare meening sterk toenemen. Het zou misschien enke len, die het vertrouwen in den Bond heb ben verloren tot inkeer brengen en de toekomst van den Bond zou bewaard bblij- ven lot heil en welzijn van de menschheid. Spreker gelooft, dat de politiek van de labourpartij, wanneer deze blijft en poli tiek van het toesteken van de band of het toekeeren van de rug en het houden van redevoeringen zonder iets te doen, naar oorlog zal leiden. Een zware verant woordelijkheid ligt op den man, die, zoo als ik voel, dat indien wij niet handelend optreden, wij kunnen komen te staan voor het verschrikkelijke vraagstuk vaa een oor log en die voelt, dat door thans handelend op te treden, een oorlog kan worden voor komen. Waarom snelde Engeland den dictator te hulp? Na minister.president Chamberlain nam Chuxehill het woord ,liij schetste de moei lijkheden an Italië en zeide, dat achtver den mooien gevel aanduidingen waran, dat Mussolini in een zeer moeilijke positie is. Het is dikwijls verstandig, zoo zeide Cliur chili verdei', de zaken op hun natuurlijk beloop te laten en misdaden en dwaas, hgden met eigen munt te laten totalen. De interne aangelegenheden van Italië veroor zaakten den dictator zeker vrees. Hij had een succes in het buitenland noodig en daarom kreeg Grandi opdracht de bespre kingen met Fingeland aan te moedigen. liet is evenwel niet duidelijk, waarom Enge. land den dictator te hulp snelde (luide toejuichingen van de oppositie) was op zijn plaats geweest den tijd te laten werken. Sprekende over het aftreden van Eden, zeide Churchill te 'gelooven, dat deze zeer juist heeft gehandeld. Chmelull voegde hieraan toe, dat de afgeloopen weck de beste is geweest, welke do dictaLors ooit hebben gehad. Ten aanzien van de Brilscli.ItaHaainsche besprekingen zeide Churchill, dat Enge land zeker veel za.1 moeten geven en er kan weinig ontvangen worden, behalve dan het slaken van een langdurige onuitgelokte actie van Italië togen Engeland, indien het mogelijk zou zijn dat Italië tezamen met Engeland en Frankrijk do onafhanke lijkheid en onaantastbaarheid van Oosten rijk zou verdedigen, dan zou spreker zooi ver willen gaan in het doen van concessies als vu dan ook. Rede van Lloyd George. Vervolgens nam Lloyd' George het woerd, hij wenschte Eden en Cranborne geluk met hun zeer dappere houding. De regeering volgt een nieuwe politiek en de democratische landen zijn ontmoe digd en verschrikt, zij betreuren dit af treden, aan de andere zijde verbergen de dictatoren hun vreugde niet. Duidende op het telegram van Grandi, dat het antwoord van Italië bevatte op de vraag of de Britsclio formule zou worden aanvaard, zei. de Lloyd George, dat het telegram Zondagochtend is aangekomen, hl den middag was er een vergadering va.i het kabinet, doch daar was het tele, gram niet. Chamberlain viel den spreker in de rede en zeide, dat Grandi hem den inhoud1 van hot telegram had medegedeeld Zon dagochtend vioec. Hier stond Eden op en zeide: Tot mijn aftraden heb ik geen of- ficieele mededecling van do Italiaan sche regeering gehad', zooals de minis ter-president bedoelt. Chamberlain zei de mij, dat hij een dergelijke mededec ling had ontvangen, docli hij zeide niet van welke zijde. Op het Foreign Office is niets ont vangen zoolang ik minister van bui- tenlaadsehe zaken was, dit zou na tuurlijk geen wijziging hebben gebracht in mijn toestand. Voortgaande zeide Lfovd George, dat hij nog nooit zulk een gedrag heeft gehoord. Er was een belangrijk document, dat nooit in handen van een minister werd gegeven, die er zoo groot belang in stelde, dat hij aftrad. De minister-president stond en zeide, dat Lloyd George blijkbaar bedoelde, dat de minister-president "iets oneervols beeft ge daan. Lloyd George antwoordde: „Ja". Chamberlain stelde vervolgens vast, dat dit een aanval op zijn persoonlijke eer was. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de onderhandelingen op Vrijdag, hierbij in gesloten de beide gesprekken met Grandi. Hij voegde hieraan toe, dat hij Zondag ochtend van een vriend, die Grandi ken de, vernomen had, dat Grandi een gunstig antwoord had ontvangen uit Rome. De mi nister-president vertelde dit in de verga dering van het kabinet. Niettegenstaande werd geroepen „terug trekken" zeide Lloyd George, dat bij zijn woorden niet terugtrok. Het document werd den minister van buitenlandsche zaken niet getoond. Cham berlain zeide kwaad: „Lloyd George wil nauwelijks luisteren naar de verklaring, dat ik zelf het document niet heb gezien voordat Grandi het mij Maandag bracht en daarom kon ik het Zondag niemand overhandigen. Ik had gehoord, dat het antwoord van de Italiaansche regecring gunstig was en bevestigd. Dit was alles, wat ik het kabinet zeide. Een document was er niet". Opnieuw weigerde Lloyd George gevolg te geven aan de aansporingen zijn woor den terug te nemen. Hij verklaarde te ver onderstellen, dat dit belangrijke document met een verklaring over de politiek van do Italiaansche regeering werd achterge houden tot Maandagochtend, nadat Eden was afgetreden. Do minister-president werd woedend, stond op en vroeg: „Wat is de beschul diging tegen mij?" Lloyd' George anlwoordde: „Het docu ment had gehaald moeten worden en aan Edep overhandigd voor hij aftrad. De mi nister-president de"d geen moeite het do cument in handen te krijgen en Grandi deed geen moeite het te overhandigen, want hij wenschte den minister van bui tenlandsche zaken kwijt te raken". Lloyd George zeide ervan overtuigd te zijn, dat de dictators besloten hadden den minister van buitenlandsche zaken te ver drijven, omdat hij do eenige man in de regeering was, die hen kon weerstaan. Daarna weird het debat gesloten en over Tie motie gestemd. van het otirlogstooneel. Naar het Chineesche persbureau bericht, ligt het voornaamste gevechtsterrein thans in Sjansi, waarheen de Japansche troe pen in drie kol on nes oprukken. Wantmer de Japansche troepen eiin slagen zich meester te maken van Sjansi, dan kun nen zij een krachtige controle uitoefenen op Hopei. De Japannvezen pogen thans Pmgjoc-an, een oude stad, welke nog uit den tijd van keizer Yao, een van de eerste keizers van China stamt, to bezet ten. De Japansche troepen hebben gisteren Hai King Foe, ongeveer zestien kilometer ten Noorden van de Gele rivier, bereikt. Westelijk van den spoorweg Peking—Han- kaa. De Chineesche troepen verzamelen zich bij Ang Sien, ongeveer 23 kilometer ten Zuiden van Hai King Loe, om te trachten de Japansche Hoepen tegen te houden en te beletten, dat zij de Gele rivier bij Loyang overschrijden. De Japansche troepen hebben voorts Je stad Weiking op '20 mijl ten Noor den van do Gele rivier en ten Westen van den spoorweg Peiping—Hankau be reikt. De stad geheel in hnnden der rechlseheu. Gistermorgen om acht uur hebben de rechtscho tTcepen Teruel bezet. De straat gevechten varen spoedig ten einde. Om tien uur was de orde geheel hersteld. Om elf uur bedroeg het aantal hij Teruel gevangen genomen manschappen 2600. Tegen twaalf uur was de zuivering van Teruel voltooid. Een nur later deed gem raai Yarela zijn intrede in de stad, die volkomen vernield is. De straten lagen be. zaaid met kapotte meubelstukken en met vuil. Slechts een vijftigtal burgers was in de stad achtergebleven. De rechtsch.en achtervolgden de regeeringstroepen in de richting van den weg van Iluenca en de luchtstrijdkrachten bombardeerden hon zon. der ophouden. Reuter meldt, dat derechtsche troepen thans reeds vijf kilometer ten Zuide.i van de verlaten stad staan en den hoofdweg naar Valencia bedreigen. Gaering naar Polen. Minister-president Goering is gisteravond van Berlijn vertrokken, om op uitnosdi- ging van den Poolschen president doel te nemen aan een officieele jachtpartij te Bialowicza. Minister Spaak door socialistische Jonge Wachten" nitgejouwd. Zondag werd te La Louvière een socia. listsiclie 'betooging gehouden voor de 10 urenweek en het pensioen van 6ÜOO francs Toen de stoet het Maison du Peuplo had bereikt, verscheen, aldus meldt De Stan. daaTd, minister Spaak op het baJcon om bet woord te voeren. Maar bij het eerste woord ging uit de rijen der Jonge Wachten, socialisten en communisten een oorverdoo. vend gejouw op. Men hoorde hoofdzakelijk roepen: ,,Ilalië" on „Spanje". Nadat de betoogers met moeite tot bedaren waren gebracht, kon Spaak zijn rede houden over de rol van de socialisten in de regeering. Er deden zich nadien geen incidenten meer voor. Opheffing van parlementaire immuniteit? Ete speciale desbetreffende Kamercom missie heeft met 5 tegen 4 stemmen be sloten de Kamer voor te stellen de paile- it entaire immuniteit op to heffen van de afgevaardigden Marcel, Henri Jasper, La- haut en Delbroeck, die in Januari j 1. den afgevaardigde De Syndic geslagen hebben. Crcdiclen voor de landsverdediging. Do ministerraad beeft gisteren besloten nieuwe credieten ten bedrage van inner dan drie milliard tweehonderd millioen franc® to vragen voor do landsverdediging Een milliard achthonderd m'llioen francs is bestemd voor liet ministerie van lucht, vaart aangezien een krachtige luchtmacht moet worden opgebouwd. Achthonderd mil. Iioen is bestemd' voor het departemenL van marine voor uitvoeren van het vloot, program 1937 cn 1938, dat 58.000 ton om. vat. Bovendien is besloten twee slagsche. pen van 35.000 ton op stapel te zetten om te antwoorden op het op stapel zetten van gelijke schepen door Italië. Zeshonderd mil. li ecu voulen bestemd voor het ministerie van oorlog voor het aanschaffen van ma. terieel lot bescherming van aanvallen uit de lucht. De gelden moeten worden veikregc-n door middel van een leeninn, Dc .,Romeinsclie pas". Op last van den Ducc wordt de „Ro- meinsche paradepas" ingevoerd voor défi- lé's van alle scholen, academische instel lingen, legerafdeelingen, behalve de Alpen jagers, Bergsaglieri en grenswachten, ver der do vrijwillige militie van de zwart- hemden, dc douaniers en de politie, zoo wel in Balie zelf als in de koloniën. Evenredige vraclilverdceliug. Begroeting van Suriname. De eerste vergadering van do Tweede Kamer na het Kerstreces is gistermiddag gehoduen, als nieuwigheid kon een luid. sprekennstallatie worden begroet, welke wel een aanzienlijke technische verhete. ring toleekent. De eerste sprekers van gis. termiddag schuwden echter het spreekge. stoelte, zoodat het resultaat nog zeer on. volledig was. Een der eerste agendapunten vormde een ontwerpje, dat dc- geldigheidsduur van de wet van 1933 op de evenredige vracht verdeeling voor zes maanden verlengt. Deze wet bevat namelijk een bepaling, dat voor genoemden datum een nieuw ontweip moest zijn ingediend, tegelcndc den overgangnaar den „normalen toestand". Dit ontwerp was uitgebleven, cu ook het thans aanhangige oveibruggingsontwerp was te laat ingediend om voor Koistmis da er de Kamer belian. deld te kunnen worden. Van verschillende zijden er waren heel wat sprekers werd' deze gang van zaken gistermiddag in. de Kamer gelaakt. Do minister van waterstaat, de heer Van Buuren, die het ontwerp verdedigde en vóór Juli de indiening van een niem wet op de evenredige vrachtverdiaeling aankondigde, zag het -ovorbruggingsonlwexp na uitvoerig debat zonder hoofdelijke stem. ming aangenomen. Met de bespieking van de begrooting van s lands zorgenkind, Suriname, is een aan. vang gemaakt. De lieeien IJ z er mans (s.d.) en Joekes ((vd.) oefenden ciitiek uit op de houding van den gouverneur je. gens de koloniale staten. De heer Van Lidth do Jeude (lib.) zag, behalve de bauxietwinning, geen lichtpunten bij zijn beschouwing over den economischen toestand van dit gewest. Vandaag gaat de Kamer order, /.ij zal in liet begin van haar vergadering beslis, sen of de interpellatie zal worden toege. staan, we.ke de heer W ij nkoop (comm.) heeft aangevraagd over de eikeanmg de facto van den Italiaansclien koning als keizer van Abessinië"en over de buiten, landsche politiek in het algemeen. Bustes van Nolens, De Savornin Lobman ca De Sluers in de Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer deel de gistermiddag in de vergadering medo, dat de erven Toon Dupuis ter plaatsing in het Kamergebouw hebben aangeboden de bustes van Nolens, De Savornin Lob man en De Stuers. De commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden heeft dit geschenk in dank aanvaard. De hooi'dbodc, de heer 0. J. Duimel. las gistermiddag half 3 van het bordes van het stadhuis de wijziging van de Grond wet voor. De automatische beveiliging van den ou- bewaakten overweg. De minister van waterstaat heeft ont heffing van de verplichting tot afsluiting van den overweg in de spoorlijn Arnhem Zwolle aan den Laarweg te Velp verleend'. Behalve een automatisch waarschuwings- sein zullen bij dezen overweg voorwaar schuwingsborden worden aangebracht. Dr. Henri Polak zeventig jaar. Dr. Henri Polak, die gisteren zeventig jaar gevoidcn is, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Staatscommissie in zake woningwet- wijziging. De minister van bi'nnenlandsche zaken, de lieer Van Boeyen, heeft gisteren gein. stalleerd de staatscommissie ter voorbe. reiding van een herziening der woningwet (commissie.Frederiks). Haudigc zigeunerin lichtte dienstmeisje op. Een naief dienstmeisje uit Amsterdam- Zuid is dezer dagen het slachtoffer ge wonlen van haar goedgeloovigheid, uitge buit door een „zigeunerin", uit een woon wagenkamp te Haarlem. Behalve haar koopwaar bood' de vrouw ook een blik in de toekomst langs de hui zen aan. Ofschoon de meeste deuren bij liet zien van de zigeunerin weer haastig werden gesloten, had het meisje wel ooren naar hetgeen deze wijze vrouw in haar woordenvloed zegde van haar toekomst te kunnen onthullen. Daartoe moest het meisje dan op iedere hand een bank biljet van tien gulden leggen en met deze waardepapieren zou de vrouw zich dan ter meeulere concentratie «.enige da gen terugtrekken. Na korten tijd kwam de zigeunervrouw weer opdagen. Thans moest liet meisje nog eens op iedere hand een rijksdaalder leggen en dan zou zij zeer spoedig lieel veel te weten komen. Na een korte periode van geduldig vach ten kwam zij inderdaad iets te weten, namelijk dat zij voor haar gespaarde schat, te weten vijf en twintig gulden, was opgelicht. Gelukkig kon het meisje de vrouw aan de politie aanwijzen, waarop de zigeunerin op het bureau Overtoom is ingesloten. Ilooge politiek en voetbal. 23 Februari. Van huis-uit ik schaam mij wel een beetje om het te er kennen hen ik geen voelbalenlhou-iast. Ik erken, dat het een schandaal is. Maar tenslotte zijn er méér schandalen die men. de facto eikent, nietwaar? Daarom en dit wetende, lijkt het mij des ie treffender, dat ik heden ten dage de voetbalenthou siasten oprecht benijd'. Dat ik in mijn hart i en zeer diep heimwee gevoel naar de Etyscesche (voetbalvelden, waarop mijn medeburgers, de bru ine-m on s term a n i a le ken een heele week d'óórdraven, terwijl ik- zei-de-gek op mijn eilandje de krant zit te lezen en mij ziek maak met d'e zorge lijkheden der tnenschlieid. Ziet, terwijl ik Zond'ag drie uur l'ang als versteend en verbijsterd heb zitten te tuirieren naar het woord' uit het Oosten, heefi mijn buurman, die Elyseeër, naar S.V.V.A.D.O. zitten te kijken en voor zijn part kon heel Europa in puin stor ten, wanneer zijn lievelingsclftat maar écn goallje méér maakte d'an de tegen standers. En terwijl ik haastig eti met brandende blikken naar de krant van Maandag greep om de commentaren, de indrukken, de stemmen uit Weenen, Parijs, Londen, Pome en Praag te lezen, heeft mijn an dere buurman van a tot z de sporirubrie- ken gelezen, d'e commentaren op Haarlem B.Iï C. en AjaxV.U.G. Berlijn is zoo ver en de Kroll Opera is tenslotte geen. stadion en wat Hitier ook zeggen zou, je wist vooruit dat de stand van het voetballijstje er niet in het minste of ge ringste d'oor beïnvloed kom worden, ea Ls bet d'an eigenlijk wel de moeite waard? Ik heb nog wel eens een slapeloozen nacht d'oor het aftreden van Eden en, wal daar het gevolg van zou kunnen zijn, doch mijn overbuurman ziet lieve® Jan Poulus in het Rotterd'amsche elftal op het Spartaterrein d'an Eden in Dow- ningstreet en wanneer hij ook niet slaapt, dan is dat eerder om Vente dan om Chamberlain. En weet u wat nu het gekke van dit alles is? Dat de wereld en het lot van Europa en d'e inzichten van de groote Europeesche mannen er niet in het ge ringste anders om zullen worden, of ik mij nu wél of niet voor Europa's lot interesseer en dat Eden toch is afgetre den, al kan ik daar mijn goedkeuring niet aan hechten. Hij lieeft mij zelfs niet c-m mijn meening daaromtrent gevraagd. Zoodat het in ieder opzicht nuttiger ea verkieslijker moet zijn voor den mdivi- doeelcn mensch zich aan voetbal-geest drift te wijden dan zich ins Blauè ILL- nein met Europa te gaan bemoeien. Zoo dat ik dat nu dan ook maar ga doen. Moet u mij eens vertellen och nee... fcuropa kan me zoo veel niet schelen... maar denkt u dat Ilermes-D.V.S....? Of denkt n dat S.V.V....? V lit u wel gelooven, dat ik veel zorgen over liet kamptoenschap heb? Weet u wel dat ik er gewoon niet van slaap...? Bestuurder ongedeerd. Hedenmiddag is op den onbewaaktea overweg in den weg de Lichtmis—Nieuw- leusen, oen auto, bestuurd door den heer G. P. Biekart uit Zwolle legen den snel trein uit Groningen opgereden. Hoewel het uitzicht ter plaatse goed is, had de be stuurder to veel zijn aandacht aan het! verkeer van links van hem besteed, zoo dat hij den van rechts komenden trein! niet heeft opgemerkt. Het voertuig went van voren gehed in elkaar gedrukt. De bestuurder bleef ongedeerd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1