Twee spoorwegongevallen bij Amsterdam TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT éyu Kip-Wiïptó t^ BINNENLAND Rijwielachterlichten Zijn filmadvertenties ook aan keuring onderworpen? De Leipziger Messe Kunst en Wetenschap Se. w Locomotieven op stilstaande goederentreinen ge loopen. Ernstige stagnatie 'in het verkeer. Geen persoonlijke ongelukken Groote schade aan de rails. Het tweede ongeval Autobusdienst ingesteld Rechtszaken Filmnieuws DEK DONDERDAG 24 Februari 1038. No. 21797 Bij onklaar raken, moeten zij als reflector dienen. In de pers zijn. in den laatsten tijd klachten geuit ten aanzien van de ij wiel. achterlichten die, hoewel zij van het rijks, keur voorzien zijn, toch gebreken zouden vertoon enzij zouden defect raken, los. trillen en onvoldoende contact makon. Ge. vraagd werd, waarom het achtexhcht juist op het achterspatbord' moest, zijn beves. tigd, en waarom b.v. niet aan de bagagedra. ger, waar het minder aan trilling onder, hevig zou zijn. Wij ai nemen hieromtrent van officieel© zijde, uat het achterlicht als het onklaar mocht raken, als reflector moet dienen, daartoe moet het laag en ook overigens gemakkelijk zichtbaar zijn aangebracht, ten einde voor achteroprijdende automobilist, ten ook bij gedimd licht zichtbaar te zijn. Het lostiilien kan in vele gevallen voor. komen volden, indien men zorg draagt, dat het lampje stevig in den lainmphouder wordt bevestigd. Tevens zorge men dat de leiding uit deugdelijk materiaal bestaat. Door controle van overheidswege zal zoo. veel mogelijk ervoor gewaakt worden, dat deugdelijke lampjes in den handel worden gebracht. Principieel» kwestie voor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland' hebben zich gisteren bozig gehouden met de vraag, o£ op grond van de bepa'ingen der Bioscoopwet afbeeldingen in f.lmad- vertenties 'tevoren door de centrale film keuringscommissie moeten zijn goedge keurd De zaak, waarin deze kwestie ter sprake kwam, betrof een beroep, ingesteld' door het comité voor Katholieke Sociale Ac.tx te Beverwijk, tegen ©en besluit van 8 en W van deze gemeente, waarbij de aan dat comité verleende vergunning tot het geven van bioscoopvoorstehingen voor den tijd van een week was geschorst. De schorsing was geschied, omdat de ex ploitant van de bioscoop in het r.-k. ver- eenigingslokaal het verbod inzake de toe- laling van personen beneden een bepaalde leeftijdsgrens 'had overschreden. De Bioscoopwet bepaalt, dat een schor sing der vergunnnmg alleen mogelijk is, wanneer tevoren binnen een termijn van vijf jaren de exploitant reeds wegens eem- ge overtreding een waarschuwing heeft gehad. Dit was inderdaad het geval ge weest, want in November 1935 zou hij het derde lid van art. 7 der Bioscoopwet hebben overtreden, waarin bepaald is, dat geen andere reclame voor fihns wordt vertoona dan die, welke vooraf door de centrale commissie voor de filmkeuring zijn toegelaten. In een plaatselijk blac' had de exploitant toen een advertentie doen plaatsen voor de film „The Kid of Spain", waarbij een afbeelding was opge nomen, welke niet gereproduceerd was naar een toto, welke door de centrale keu 'ringscomimissie was goedgekeurd. De appellant was nu tegen het schor singsbesluit in beroep gekomen, omdat "dit gebaseerd was op de in 1935 ge geven waarschuwing. Z.i. was deze waar schuwing echter niet van kracht geweest, daar naar zijn meening advertentie-illus traties niet vielen onder het bepaalde in ark 7 derde lid der Bioscoopwet. Als gemachtigde van den exploitant trad op de beer A. de Hoop, directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond. Als vertegenwoordiger van B. en W. van Beverwijk sprak mr. J. Kale. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, 23 Februari. Aandeelenkoersen 96.1. Goederen grooihandelsprijzen 76.8. 'Jan van Kempen, de bekende Zesdagen- renner, is gisteren in Den Haag in het huwelijk getreden met mej. Dina Rila. Veel bezoek verwacht. De Leipziger Messe blijkt de gevolgen van de wereldcrisis weer geheel te boven te zijn. liet navolgende overzicht, ontleend aan de statistische cijfers van de Voor jaar Meso-n sedert 1934, laat hieromtrent geen twijfel: Deeln. Be-, ook. Omzetten in mill oen on R.M. 1934 740G 158 924 150 1D35 7527 196 346 300 1936 8106 238 447 390 1937 8873 263136 495 Er zijn gegronde redenen voor de ver onderstelling, dat de opgaande lijn zich ook nu zal voortzetten. Yteor deze Me»se hestaai veel belangstelling, ook in het buitenland. Gerekend naar den stand van de aanmeldingen op dit oogenbhk, «ordt het getal der bezoekers ditmaal grooter dan verleden jaar. Er zijn reeds 5900 deelnemers geboekt, dus 627 meer dan in 1937. De bouw van twee nieuwe hallen op het terrein van de Technische Messe is noodzakelijk ge bleken, afgezien nog van verschillende andere uitbreidingen. Van de 500 zijn ongeveer 1000 expo santen uit het buitenland, dus rond 10 pCt. Ten deele zullen zij zich in de resp. branche-groepen bevinden, o.a de Ver- eenigdo Staten, Engeland, Frankrijk. Dene marken, Zweden, Zwitserland en Turkije. Een ander en zeer belangrijk gedeelte wordt gevormd door collectieve inzendin gen en onder deze zal de sedert de vorige maal vergrootte Nedeilandsche afdeeiing georganiseerd door den Economisclien Voorlichtingsdienst, van veel heteekenis zijn. Naast landbouw- en nijverheidspro ducten van eigen bodem, omvat zij den rijkdom van koloniale voortbrengselen. Te zamen met het materiaal van verschillende diensten vormt dit een uiterst represen tatief geheel, ook door de wijze waarop de stand wordt ingericht. De groep komt in het„Rinsr-Messhaus". Bovendien zijn er enkele Nederlandsche deelnemers, die elders op de Leipziger Messe exposeeren. Voor Nederlanders, die Duitsche goederen in Leipzig willen koopen, zijn voor do meeste geeontingenteerde artikelen tot een bepaald percentage bizondere jaarbeurs- contingenten verkrijgbaar, volgens een hier voor tusschen de beide landen getroffen overeenkomst. Niettegenstaande de soms belangrijk go- stegen materiaalprij/en hebben de prijzen \an de artikelen over het geheel geen, of althans geen verhooging van heteekenis ondergaan. De periode van lange leverings termijnen, die tevoren nogal moeilijkheden ophoorde, kan als afgedaan woiden be- sthouvul. Er is voor gezoigd, dat de oxpo-anten xoldoende grondstoven en aibeidskiach- ten tot hun beschikking hebben, om de bestellingen naar wensch to kunnen uit- oeren. Alles is dus in het werk gesteld voor een goed verloop van de as Leipziger Messe, waarvan de openingsdatum is he paald op 6 Maart. De dirigentenkwestie bij het Residentie orkest. Naar Het Vad. verneemt lieeft de ver- eanigmg van orkestleden van liet Residen tie-orkest mot algemeene stemmen beslo ten in een brief aan het bestuur op do benoeming van Georg Szell tot vasten di rigent aan te dringen. Herleving na duizenden jaren. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft mem op bet eiland W ran gel de overblijfselen van een mammoeth ontdekt, en is thans een expeditie van de universiteit van kun sten en wetenschappen onderweg om het geraamte over te brengen naar Wiadiwo. stock. Aldaar zal prof. Kapteief trachten de bac teriën en parasieten, die gevonden werden in den hek, maag en ingewanden van het bevroren geraamte, weer tot liet leven te brengen. In de afgeloopen drie jaren heeft prof. Kapteref met succes ta'lco/e soorten zee wier, microscopische rivi ïkreeft, zwammen mossen en hactericon doen herleven, die duizenden jaren geleden leefden en thans in bevroren streken teruggevonden zijn. De geleerde is van meenmg, dat hij ok dRmaal zal slagen met de paras ie'en Ln de over. biijfselcn van don mammoeth. Mocht hij slagen dan zal zijn experiment licht werpen op liet organische leven van hel ijstydpe.k Tit c-"" vlll vuu. Orttujü-tbusfaw, Trnije/Vu» w>pe -"Sricjbrlehf, ies&str <feu, «tv Va» Sippe (M&Ot v yjïr oaj«2!vi[CV0,e51 jjiaS De oorkonde, welke ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. Prinses Beatrix Woensdag op Waalsdorp te Den Haag aan het regiment grenadiers is uitgereikt Twee spoonvegongevallen, een ten Oosten en eon ten Westen van het Centraal Station te Amsterdam, heb ben het spoorwegverkeer met de hoofd stad ernstig gestagneerd'. Hoewel ge lukkig geen persoonlijke ongevallen hebben plaats gehad, is de schade be langrijk. Het eerst© ongeval geschiedde van nacht om kwart over twee. Tengevolge van het. rijden door een onveilig sein is op dat tijdstip op het spoorwegem placement in Oud-Watergraafsmeer een tweetal losse locomotieven op een rij denden goederentrein ingereden, waar door zeven wagons uit de rails wer den gelicht en de spoorbaan voor een groot gedeelte werd vernield. Volgens de dienstregeling reed eeu lange goederentrein, doorgaans bestaande uit vijf tig tot zestig wagons, van 't Centraal Sta tion over het emplacement Watergraafs meer naar Weesp, terwijl ongeveer tegelij kertijd, ook volgens vaste dienstregeling, een tweetal aan elkander gekoppelde los se locomotieven van het station Muider- poort over het opgaande hoofdspoor naar Hilversum ging. Klaarblijkelijk heeft de machinist van de alteen-Tijdende locomotieven het op on veilig staande signaal over het hoofd ge zien en niet gelet op den schuin voor hem rijdenden goederentrein; do mogelijk heid' bestaat ook dat hij wegens den dik ken mist, die op dat oogenbiik zwaar over de polders hing, het roode licht van het sein niet heeft kunnen onderscheiden. Hoe het ook zij, nog voor dat de -laat ste vier a vijf wagons van don goederen trein de wissel, waarover de trein van het zijspoor van het emplacement op het hoofdspoor terecht komt, waren gepasseerd, reden heide locomotieven mot flinke vaart een zwaar geladen wagon van den trein in den fiank aan. De gevolgen waren ruïneus Da aangere den wagon wipte uit d'e raiis en door den schok vielen vier daar voor rijdende wa gons over het afgaande spoor, dat daar door geheel werd versperd en gedeeltelijk ontwricht. Bovendien werd eon in den goederentrein tussebengevoegde B-teinwa- gon schuin over de beide sporen gewor pen, waarvan de onderstellen zich diep in den kruin van den spoordijk drongen, De bo'de aanrijdende locomotieven ble ven door hun grooter gewicht nog in de rails staan. De schade die zij opliepen is betrekke lijk gering. Erger is het daarentegen met do uit do rails geschoven geladen goederenwagons en het doorgaande rijtuig, waarvan do asstellen werden afgerukt en de voor- en achterzijde gedeeltelijk ingedrukt. De belangrijkste schade, die den meestem tijd voor herstel vraagt, is aan de rails toegebracht. Op ongeveer vier plaatsen zijn de hoofdsporen, zoo wel het opgaande als het afgaande, uit liun voegen gerukt en verbogen, terwijl de wissel, waar het ongeluk geschiedde, geheel is vernield. Onmiddellijk nadat de botsing op het Centraal Station te Amsterdam was be kend geworden is de technische dienst der N.S. te Utrecht gewaarschuwd, waarvan ©enige deskundigen korten tijd later op de-plaats van het ongeluk waren. Uiter aard begon men onmiddellijk met de op ruimingswerkzaamheden. Do verwachting werd uilgesproken, dat mem niet voor laat in den avond gereed zou zijn met hot leggen van ongeveer 20 nieter nieuwe rails, waarvan vooral het werk aan den veiw oosten wissel een moei lijk kanvei is. Het grootste gedeelte van den goederen trein is, met een vertraging van ongeveer twee uur naar Weesp doorgereden. Het is waarschijnlijk, dat het vernielde personenrijtuig ter plaatse gedemonteerd zal moeten worden, aangezien dit volkomen onbruikbaar is geworden. Merkwaardig is, vooral wanneer men de groote verwoesting in oogenschouw neemt en waaruit men de lievigheid' van de botsing kan afleiden, dat er in het geheel geen persoonlijke ongeluk- hen zijn vooigevallen. Noch de ma chinisten, noch do treingelcider, die in hot hokje van den laatsten wagon zat en de ramp dus wel van zeer na bij moet hebben aanschouwd', hebben ©enig letsel opgeloopen. Ontsporing van een werkfrcln 1 bij Halfweg. Nog grooter moeilijkheden zouden de spoorwegen ondervinden, doordat ook in andere richting een groote stagnatie in het verkeer met de hoofdstad ontstond, toen leg-n vijf uur, dus kort voordat de norn ale halfuurdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam begon, tengevolge \an den ■lichten mist nabij Halfweg twee werktrei non op elkaar reden, waardoor een mori- fagewag-m voor de electrische tractie ver uield werd en ontspoorde, en het afgaan de spoor van Amsterdam versperde. Op dit spooi. waarlangs dus de uit Am sterdam komende treinen passeeion, stond een werk trein, bestaande uit eeu locomo tief en een aantal met dwarsliggers en ander ^po^rhout geladen wagons, in ver hand met ter plaatse to verrichten werk zaamheden. Ruim een halve kilometer voor hel thans gesloten stationnetje van Half weg. Op hetzelfde spoor naderde uit de richting Haailem een locomotief, die een montagewagen voor de electrische tractie voortduwde, om eveneens op dezelfde plaats to werken De machinist wist dat de werktrein reeds op het spoor stond en reed dus vrij langzaam. Aan den dichten mist en de nog heerschende duisternis moet het geweien worden, dat hij de lichten van de locomotief van den werk trein niet zag zoodat de montagewagen, een kh-in rijtuig op eon tweeassig on derslei, tegen de locomotief van den werk trein werd geschoven. De wagen werd gedeeltelijk vernield en uit de rails ge licht. Dank zij de geringe snelheid hepen de beide locomotieven en de wagons van den werktrein geen schade op, terwijl ook in dit eeval niemand ook maar eenig let sel kreeg, zoodat ook deze botsing zon der persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Inmiddels was echter het afgaande spoor versperd t-n moesten tegen zes uur de eerste treinen tusschen Amsterdam en Haarlem Je plaats van de botsing pas- sceren. Hoewel hel verkeer in de richting Haar lem groote vertraging ondervond en slechts onregelmatig kon geschieden, kon het al thans gehandhaafd blijven, zoodat de ver- hinding tusichen Amsterdam en Rotter dam geen oogenbiik verbroken is geweest. Te ruim zeven uur kwam bij Halfweg een werktrein uit Amsterdam, die via het rangeer-pooi op de versperde lijn. werd gebracht om den ontspoorden wagon op te ruimen Do spoorwegautoriteiten hebben om vangrijke maatregelen genomen voor het ervoer van passagiers van en «laar de hoofdstad Dit ervoer is vooral in de ochtenduren, wanneer du'zenden forensen uit het Gooi naar de hoofdstad moeten om daar hun w erkzaamlieden te verrichten, zeer intens. De reizigers naar en van Amsterdam, van en naar Bussum. en Hilversum ivor- dcn voorloopig via Utrecht geleid. De spoorwegen adviseeren echter de reizigers uit Bussum en Hilversum bij voorkeur per Gooische stoomtram naar de hoofd stad' te gaan. Foor de reizigers van en naar Amster dam, naar en van Weesp, wordt een auto busdienst tusschen het Centraalstation te Amsterdam en Weesp. onderhouden. Tv cc ilie\ en veroordeeld. De Rollerdamsthe rechtbank heeft uit- spiaak gedaan in de zaak tegen den 26 ja rigen chauffeur M. van S., wonende te Hilkgersberg en don 30-jarigen los-werk- man J S„ wonende te Rotterdam, loeiden gedetineerd Zij hebben in den nacht van 10 op 11 December van het vorige jaar ingebroken hij de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „Vooruitgang" aan den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam en een brandkasl, inhoudende negenduizend gul den aan contanten, weggenomen en naar een garage aan de Spangenschekade ver voerd. Daar hebben zij de kast geforceerd en de negenduizend gulden er uit gehaald. De dieven werden nog tijdig gearresteerd, zoodat het geld vrijwel geheel werd terug gevonden. De rechtbank veroordeelde ieder tot 2l/i jaar gevangenisstraf. De eerste eisch luid de drip jaar voor ieder. Walt Disney's Sneeuwwitje. Voor het eerst in de filmgeschiedenis zal een „Feature", een avond' vullend© film, van Walt Disney in het Nederlandsch wor. den uitgebracht. De R. K O. Radio Film. maatschappij beeft namelijk het plan opge. vat om in Walt Disney's Studio's te Hollywood een Nedeilandscb© versie te maken van de gekleurde teekenfilm „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", weL ke volgens het z.g. Multiplane Teclmicoior. systeem is opgenomen. Prins Harald, hel zoontje van het Noorsche kroonprinsenpaar is dezer dagen 1 jaar geworden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5