EERSTE BLAD. Maandag 28 Februari 1938 Belangrijke Fransche verklaringen Roemenië Hongarije Vereenigde Staten 90ste Jaargang. No. 21300 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVF.M 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Delbos eit Chautemps doen in de Fransche Kamer mededeelingen over de politiek. Toenadering, in Engeland en Italië een goeden indruk verwekt. In de Fransche Kamer heeft Zaterdag, nadat nog verscheidene afgev aardigdem over de buitenlandsche politiek hadden gespro ken, de minister van buitenlandsche zaken, Delhos, het woord genomen. Hij verklaar de dat de regeering zeker is van de goed keuring van het gelieele parlement voor het ontwerp tot versterking der defensie. Als Frankrijk in gevaar zou komen, zou het oog-enhlikkelij'k het Yooideel van een algeheel© nationale solidariteit hebben: Dan zou er slechts één partij zijn: Frankrijk. Het is niet juist te zeggen, dat Frankrijk geïsoleerd' is en dat een oorlog onvermij delijk is, zoo lokt men een catastrofe uit. Frankrijk blijft trouw aan al zijn vrien den, in het bizonder aan Engeland, en zal zijn geheele bezit verdedigen. Het land heeft zijn arbeid1 ten behoeve van den vrede beperkt tot het spelen van een doel treffende rol. Wanneer men echter inmen ging in Spanje en China vraagl, moet men denken aan het gevaar, dat een der gelijke inmenging zou kunnen meebrengen. Delbos zeide niet aan de onvermijdelijkheid vain een oorlog te gelooven. Door gezamen lijke inspanning van alle krachten kan men dat gevaar bezweren. Het bondgenootschap tusscben Frankrijk en Engeland beheerscht de wisselvalligheden der politiek. Delbos herinncide aan de bespreking'ia tusscben bem en Chautemps eenerzijds en Eden en Chamheilain anderzijds, hij zette uiteen, onder welke omstandigheden m'in do kwesties van de haudhav ing van den status quo in de Middellandscho Zee en de algeheelc liquidatie van het verleden mei erkenning van het Italiaansche keizer rijk in studie heelt genomen. Frankrijk heeft gioot belang bij de Engelsche be sprekingen: Hel blijft met Engeland nauw verbonden door do gemeenschap van het parlementaire stelsel en door het streven naar recht en vrede. De Fransch-Britsehe vriendschap is de veiligste barrière tegen do gevaren, die den vrede bedreigen. Frankrijk zal het verdrag met Rusland eerlijk nakomen en het buiten de politieke propaganda plaatsen. Het is en blijft in de voorste rijen voor den Volkenbond strij den. De groote democratieën twijfelen wat al tei zeer aan haar kracht. Europa blijft afglijden op do gevaarlijke helling der be wapening, als men niet tot beperking komt, loopt het gevaar onder te gaan. Frankrijk zal er voor waken, dat de onafhankelijk heid van Spanje geëerbiedigd wordt, om dat ieder volk liet recht heeft zelf over zijn lot te beslissen en omdat de veilig beid1 der Fransche grenzen bet eisclit. Delbos verklaarde vervolgens, dat de on afhankelijkheid van Oostenrijk een vitaal onderdeel van den vrede in Europa is De aanwezigheid van een minderheid kan geen buitenlandsche inmenging rechtvaar digen. Ik moet, aldus de minister, bovendien nog eens verklaren, dat de Fransche ver pJichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slo- uakije zoo noodig trouw nagekomen zul len worden. Do regeering zal haar kalmte bewaren. Delbos eindigde met de woorden: „Frank rijk heeft den vrede lief, docli niet den vrodo tot eiken prijs." Zijn rede werd luide toegejuicht. Nadat verscheidene afgevaardigden liet woord hadden gevoerd, hield de minister president Chautemps een rede, waarin hij o.a. verklaardo evenals do geheide regce- geering, solidair te zijn met Delbos. De regeering wil trouw blijven aan de Lradiiioneele politiek van de republiek, zon der m iets de vriendschap met Engeland te schaden Wel heeft de Volkenbond des illusies crebracht, doelx heeft n cl de Brit- sche minister-president gezegd, dat hij aan geen enkel artikel van den" Bond wil ra ken in do hoop, dat deze eens zijn rol zal terug vinden? De Volkenbond is vol gens Chautemps nog de beste garantie voor den vrede in de beschaving. Vooral de kleine naties moeten het nut van den Bond' voor hun veiligheid begrijpen. Alle verdragen zijn hier ingeschreven en zonder twijfel baseert men de veiligheid niet op hel handvest, doch op de verdragen tus scben de mogendheden. Chautemps wensclit Engeland' on Italië succes bij d'c besprekingen. Frankrijk staat sympathiek tegenover het Italiaansche volk en het zou gaarne nieuwe banden aanknoo- pen. Er zijn conflicten gerezen, welke Frankrijk gaarne uit den weg zou rui men, d'al kan geschieden, wanneer het voldoende garanties krijgt voor de niet- inmenging in Spanje en inzake zijn posi tie in de Middellandschc Zee. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duilichland' herinnerde Chautemps aan de besprekingen van 31um en Schacht. Spre ker betreurde verder do gebeurtenissen en verklaringen van den laafsfen tijd en hij zeide evenals Delbos, dat Frankrijk zijn plicht, de mogendheden van Midden-Europa tc beschermen, niet zal verzaken. Hij hoopt evenwel dat onderhandelingen tot stand zullen komen tot een toenadering tussehen Frankrijk en Duitschiand'. De Kamer heeft na deze rede met 439 tegen 2 stemmen een motie van vertrou wen in d'e regeering aangcaiomen. Engeland is voldaan over de rede van Delbos. Hoewel nog niet officieel commentaar is verschenen op de rede van Delbos in de Fransche Kamer, verneemt mcin toch, dat de woorden van Delbos over de sterke vriendschap tussclien Engeland en Frank rijk door competente waarnemers te Lcinden gunstig ontvangen zijn. Men is erover vol daan, dat Delbos op gelijke wijze denkt als Chamberlain. Ook het verzet van Delbos tegen liet denkbeeld van oorlog is daar goed ontvar.gon. In ecu hoofdartikel schrijft de Daily Tel graph o.iii.Daar de Britsche regeering baar tot dusver gevolgde politiek handhaaft, is de overeenstemming tusscben liet Britsche en liet Fransche kabinet nog even vol ledig. De |s|tcmming van Zateidag in de Fransche Kamer heeft de wereld laten zien, dat tegenover hel gevaar liet Fransche volk niet slechts in een Volksfront, doch ook in een nationaal front veiccnigd is. lil En geland zal men er zicli over verheugen te kunnen zien, dat de Fransche politiek de vriendschap met Engeland in de eerste plaats stelt. liet wedeikeerige is ook waar. Chautemps beeft van Chamberlain oen per soonlijk schrijven ontvangen, waarin hij nog eens verklaart, prijs te stelten op de Fiansch-Britsdre samenwerking en belooft, Parijs -op de hoogte te houden van de vor deringen der eerste onderhandelingen met Italië en Duilschlaml. Chautemps is geens zins door deze onderhandelingen verent- rust en nenscht, dal zij slagen. De indruk in Italië. De debatten in do Fransche Kamer zijn in Italië met zeer levendige belangstel.ing gevolgd en over het algemeen, te oordeolen naar do wijze waarop de Rotneiuscho bla den er verslag va'n uitbrengen, worden zij zonder parti pris opgenomen en zelfs in 'n geest van sympathie-. Do steeds vijandige commentaren, waarmede den laat sten tijd de Italiaansche pers verslag uitbracht van de gebeurtenissen in Frankrijk, hebben plaats gemaakt voor objectieve verslagen, die vaak een gunstigen tcon hebben. De bladen wijzen er op, dat Chautemps in zijn rede den Brilsch-Ilaliaansehe bespre kingen succes lieeft toegcuenscht evenals de toenadering tot Duitschland. Ook laat men licht vallen op het feit, dat de Fran sche premier gezegd heeft, dat geheel Frank rijk jegens het Italiaansche volk gevoelens van vriendschap en sympathie koestert. Wat de veiklaringon van Delbos betreft stelt men in het licht, dal hij de mogelijk heid uitgesproken heeft van hel tot stand brengen van een accoord met de mogend heden, die geen lid meer zijn van don Volkenbond. In een bericht uit Rome aan de Jour wordt gezegd: Indien overeenstemming be- ïeikt wordt over de terugtrekking der vrij willigers, zou er niets zijn tegen borstel van een aanvaarden van een Frauseh-Ila- liaansclie modus vivendi Jn do Middelland scho Zee, echter op voorwaarde, dat de kwestie van het Italiaansche keizerrijk wordt geregeld. Te Rome schijnt hef, dat een weinig go-e. de wil van beide zijden voldoende zou zijn om de koelheid in de Franscli-Itali- aansche betrekkingen, waarvan Mussolini gespreken heeft, te d'oou verdwijnen. En van Italiaansche zijde doet men uitkomen, dat deze goede wil beslaat. Engeland Communistische belonging (c Londen. Gistermiddag trokken tienduizend perso nen van het hoofdkwartier van de com munistische partij naar de Italiaansche am bassade. Bereden politie verhinderde even wel het gebouw te naderen. Een delegatie van de betoogers overhandigde een schrij ven voor Mussolini waarin wordt gepro testeerd' tegen de Italiaansche politiek van Chamberlain. DiiitschLinci Het proces tegen ds. Niemoelier Eén jaar en tien maanden ge vangenisstraf gei-ischt. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dal tegen ds. Niemoelier een gevangenisstraf van een jaar en tien maanden is geëlscht. Deze eiscli berust niet op landverraad, doch op overtreding van het „Ileimlücke- gesetz" (de z.g. kanselparagraaf) en op ongehoorzaamheid aan s laaibverorden in ge n De uil.-pi'jak zal waarschijnlijk heden vallen. Schrijven van Zwilscrsche stu denten ,aan ds. Niemoelier. Meei dan tweehonderd studenten van de universiteit van Bazel en professoren van verscheidene faculteiten hebben ds. Niemoelier in de gevangenis te Berlijn een schrijven gezonden, waarn zij zich solidair vei klaren met den strijd, welke hij voert voor het recht "en de vrijheid van het geloof. Zij verklaarden verder te betreu ren, dat de openbare meeniug niet op de hoogte wordt gesteld met het verloop van het proces. De kerkvervolging. Op het oogenblik bevinden zich nog twin tig predikanten van de Confessioneele Evan gelische kerk in voorarrest, in afwachting van bun verschijnen voor den rechter, een predikant zit zijn gevangenisstraf uit en een ander bevindt zich nog in een concentratiekamp. Eerder zijn 56 predi kanten uit hun ambt ontzet, 69 is verboden te sproken, 73 zijn uit hun parochies ver kannen en vier mogen Berlijn niet ver laten. Negen en twintig studenten van de uni versiteit van Berlijn en elf van de uni- versiloil van Halle zijn d'tsciplina.r ge straft. KeJiteeken voor Arisch fabrikaat". De „Völkischo Beobaehter" meldt, dat ton einde de mogelijkheid te scheppen dui delijk hot verschil te zien tussehen Jood- sche confectie en de door Duitse!)e be drijven vervaardigde kleeding voorzien do leden der Adefa, de arbeidsgemeenschap van Duitsch-Arische fabrikanten der con fectie-induslrie hun producten van het eti het, waarop vermeld staat „product van Arische handen". frankrijk Cliaulemps iii <lcu Cliaufemps heeft in den Senaat het wets ontwerp inzake de procedures van arbi trage on verzoening vcidedigd en lit eft veiklaard, dat, indien de rienaat de tek sten van de Kamer zou wijzigen, een ver zoening tussehen de beide Kamers onmo gelijk zou worden en de regeering dan in de onmogelijkheid zou komen te \er- keeren aan het bewind te blijven. Volgens Chautemps zal een staking wet tig zijn, ind'.en de meerderheid der arbei ders haar wensclit. Aan het einde van zijn rede werd Chautemps door de linker zijde en afgevaardigden van liet Centrum toegejuicht. Oostenrijk Spanning in Stiermarken, Ia Stiermaiken hebben de nat.-soeialisten groote onrust verwekt. Er was sprake van een soort putsch, maar do Oostenrijksche regeering greep krachtig in en Zaterdag en Zondag leek de stad Graz wel in staat van verdediging gebracht; artillerie en machinegeweren waren in de omgeving der stad in stelliug gebracht. Over het algemeen hebben de genomen voorzorgsmaatregelen hiui doel bereikt. In Graz is het kalm gebleven en de pogingen van zekere extremistische nationaal so cialisten oin te Graz een toestand te schep pen, welke zou kunnen dienen als voor wendsel voor Duilsciie inmenging, is voor komen. llc-t feit, dat het leger in volle dis cipline de gegeven bevelen heeft opgevolgd is een goed tecken voor den huidigen toe stand in Oostenrijk. Verplicht kerkbezoek. De Rocme-ensche regeering heeft een actie ontketend om de mcnschen naar de kerk te brengen. Alle staatsambtenaren zijn verplicht op Zon- en Feestdagen een kerk dienst bij te wonen. De prefecten hebben opdracht gekregen op de naleving van deze verplichting te letten. Voorts mag op Zon dag niet gewerkt worden en moeten de café's gesloten blijven. Maatregelen tegen Joodsclic journalisten. De Bond van Rocmcensche Journalisten heeft besloten zijn leden, die van Jood- scho afkomst zijn en naar wiens burger schap een onderzoek wordt ingesteld, voor- loopig te Toyceien. Cuba Samenzwering ontdekt. De militaire aulorife-ten hebben 27 Cu banen en Spanjaarden gearresteerd in ver band met het ontdekken van een samen zwering tot het omverwerpen van de re geering door middel van een revolutio naire staking. De poluie hoeft wapenen en pamflet ten ontdekt, waarin de bevolking werd aangespoord zich tegen de regeering van kolonel Batista te verzetten. De samen zweerders waren voornemens een Cu- baansch volksfront te vormen. De politie zoekt thans naar 500 personen, die bij de zaak betrokken zijn. Tijdens het afscheid, dat het gemeentebestuur Vrijdag van den gemeente-secretaris, me. A, F. V. Siekenga nam, overhandigde de burgemeester, mr. dr. F. L. J, van Haaren, den scheidende een bord van Delftseh blauw. Het bord vertoont op den voorkant een afbeelding van het stadhuis; op do achterzijde is een opdracht aange bracht. Van L n. r.: mevr. SiekengaMeycringh, ir. Richter (schoonzoon) mr, Siekenga en de burgemeester. Nationaal-socialisten gearresteerd. Dte politie heeft vijftien nationaal-socia listen goairesteerd, die beschuldigd wor den politieke pamfletten tegen Ilongaarsche regceiingspersoneu te hebben verspreid. Majoor Szalassy en zijn 71 luitenants, dio 22 Februari werden gearresteerd, zijn vooiloopig in vrijheid gesteld. Zij moeten onder politiebewaking blijven. De herbewapening. Binnenkort zal een bmnenlandsclie tee ming worden uitgeschreven, ter grootte van 600 millioen pengoe. Deze leening zou voornamelijk bestemd zijn voor de lands verdediging. Sovjet Rusland Groot proces aangekondigd. 2 Maart a.s. zal voor den oppersten krijgsraad tc Moskou het proces beginnen tegen Boecharin, Rykof, Jagoda, Krestin&ky, Bakovski, Bosi-nliolz, Ivanof en anderen. Zij worden beschuldigd van terrorisme, ver nieling en van pog ngen do Oekraïne, Con- traal-Azië, Georgië, Azerberdsjan, Armen ie ien Wladiwostok van de Sovjet Unie te hebben willen afscheiden. Verder worden vier medische profes soren, beschuldigd Maxim Goiki te heb ben vergiftigd. Alle beklaagden worden beschuldigd van Trolskiïsme, Doocharinisnie en Meiisjewis- me. Het totaal aantal beklaagden bedraagt ©en en twintig. Verre Oosten Duitscher mishandeld. De Duitsche con»ul-generaal Fischer lieeft bij de Japansche autoriteiten een krachtig piotest ingediend naar aanleiding van den aanval op den Duitscher dr. Bilt, die door een Japanschon soldaat te Sjanghai, is aangevallen en met een dolk in het ge laat is verwond, tengevolge waarvan dr. Birt waarschijnlijk een oog zal moeten missen. Voor het protest was ingediend had Fischer bezoek ontvangen van dm Japan- sclien consul Kamoto, die zijn leedwezen betuigde en do verzekering gaf, dat na be ëindiging van het onderzoek de noodige stappen zouden vorderr ondernomen. Verteld wordt, dat de Japansche soldaat in dronkenschap heeft gehandeld Int. Samenwerking Bijeenkomst van de Balkan-entente Erkenning van Abessinië. D© raad der Balkan entente heeft ©eu communiqué gepubliceerd, waarin gewezen wordt op solidariteit, die Roemenië, Zuid- Slavië, Turkije en Griekenland vereenigt, en de trouw dezer staten aan dea Volken bond bevestigd wordt. Voorts wordt verklaard, dat voor de Bal kan-entente een Abcssijn-che kwestie niet meer bestaat en dat bijgevolg, na Zuid- Slavië, ook Roemenië het Italiaansche kei zerrijk erkent, terwijl Turkije en Grieken land zich binnenkort bij deze houding zul len aansluiten. Tenslotte deelen de leden van de entente mede, dat zij, voor het tot stand brengen van contact met de regeering van Franco om zoodoende hun economische belangen te beschermen, agenten zullen kunnen af vaardigen en ontvangen De Britscii-Italiaansehe besprekingen. Be Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, zal nog ongeveer een week te Lon den blijven. Men verwacht, dat hij gedu rende dezen tijd voortdurend met het mi nisterie van buitenlandsche zaken in ver binding zal blijven om instructies te ont vangen voor de komende Britsch-Italiaan- sche besprekingen to Londen. Geen erkenning van Franco. De consul van de Vereenigde Staten tel Bilbao, William Chapman, is benoemd' tot consul te Gibraltar. Generaal Franco bad geëischt, als tegen prestatie voor zijn toestemming Chapman te Bilbao te handhaven, dat de Vereenig de Staten zouden toestemmen in zekere voorwaarden, welke in feite zouden neer komen op een erkenning van Franco. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten geen nieuwen ambassadeur te Bil bao to benoemen. Spionnage. 1 D© politie lieeft drie personen gearres teerd, die worden beschuldigd geheimen fan leger en vloot der Vereenigde Staten te hebben willen verkoopen. De drie ar restanten zijn Johanna Hoffmann, uit Dres den, kapster aan boord van de „Europa", Girnther Rumrich, oud' sergeant van het leger der Vereenigde Stalen. Volgens de politie is door deze arresta tie een complot mislukt tegen een offi cier, commandant van een belangrijke mi litaire post te New York, die met be langrijke documenten in een hotelkamer moest worden gelokt en vermoord zou worden. Fascisten en communisten. 1 Mevrouw Roosevelt heeft ia een giste ren gehouden bijeenkomst als haar meo wing te kennen gegeven, dat er in de Ver eenigde Staten evenveel fascisten als com munisten zijn, maar dat geen van beide groepen op het oogenblik een werkelijks) bedreiging vormt. Gemengd Nieuws Sneltrein Amsterdam-Parijs ontspoord - Geen slachtoffers. De trein ver nielt een auto. Gisteravond is op den Antwerpscbett Steenweg te Kapelle een personenauto, be stuurd door mr. Du Croo, advocaat en procureur te Zierikzeo door den afsluit boom van de spoorwegovergang gereden, juist op liet oogenblik, dat de sneltrein AmsterdamParijs, welke te 18.31 uur uit Roosendaal was vertrokken, passeerde. In den trein zaten talrijke bezoekers van den voetbalwedstiijd NedeilandBelgië. Do afsluitboom knapte doormidden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer Du Cioo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. Do auto werd gegrepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilometer per uur na derde. De schok was zoo hevig, dat de kleine voorste wielen van de locomotief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stil stand kon worden gebracht. Over dezen geheelen afstand zijn de dwarsliggers ver nield. Do auto lag als een vormloozo mas sa metaal onder de locomotief. Do reizigers van den trein stapten uit etn werden met autobussen naar Antwer pen gebracht, anderen konden met «ten hulptrein hun reis vervolgen. Het verkeer kon langs één spoor gehand1- haafd blijven. Dsxe courant remliynt d&gelijks, met ait- landering ran Zon- en Feestdagen. PrijjB per kwartaal f- 2.—; franco per post f 2.50. Prgs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf unr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór t» uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMS 3HE COURANT Pr'js der Advertentlën: van l5 regels 11 55; Iedere regef meer f0.30; in bet Zaterdagnummcr 15 regels f 1.80, ieder© regel meer f 0,35 Reclames f0.75 per regeL IncassokostenScK; postkwitanties 15 ets. 'Janeren \an advertentien by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klem© Advertentien opgenomen tü.50 t/m. 15 «rooi den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden. s Woensdags:Kleine Adtertentien tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1