EERSTE BLAD. BESPREKINGEN TE BERLIJN Vrijdag 4 Maart 1938 No. Engeland België FëimgSénsters 90ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN).TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53 N. BUITENLAND Hitier heeft den Britschen ambassadeur ontvangen. Inleiding tot onderhandelingen? Reuier meldt, dat Hitler gisteren den Britschen ambassadeur heeft ont vangen voor een algemeen© bespre king van de onderwerpen, waarbij beide landen belang hebben. Gisteravond! waren nog geen bizon- derheden te verkrijgen over de be sprekingen tusschen Hitier en den Britschen ambassadeur. Vermoed! kan worden, dat tot de vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, kunnen worden ge rekend' de Duitsehe koloniale eiscben, Spanje, Oostenrijk, Midden-Europa en d'e mogelijkheid van algemeene ont spanning in de betrekkingen. Men kan echter niet nagaan, hoe diep men op al deze vraagstukken is ingegaan. Minister Von Ribbentrop was tegenwoor dig bij bet onderhoud tusschen Hitler en den Britschen ambassadeur, In diploma tieke kringen te Berlijn verneemt men, dat het onderhoud een vervolg is op Halifax' besprekingen te Berlijn. Men meent te weten, dat de ambassadeur reeds eerder een bezoek aan Hitier gebracht zou hebben, indien zekere onvoorzien© gebeur tenissen, zooals die van den vierden Fe bruari, zich niet hadden voorgedaan. De bespreking zou zich nog beperken lot het uitwisselen van inlichtingen.. Men zegt, dat die methode gekozen is, omdat de ervaring geleerd! heeft, dat het zeer moei lijk is de besprekingen te hervatten, wan neer een nauwkeurig omschreven aanbod door een der partijen was afgewezen. Het uiterste stilzwijgen wordt aan beide zijden in acht genomen omtrent den aard der besprekingen, doch niettemin kan men zeggen, d'at bet derste doel is elkander te polsen, zood'at geen beslissingen moeten worden verwacht Voorts wordt nog vernomen, dat Hitler veel aandacht zou hebben besteed aan de houding, door de Engelsche pers je gens Duitschland' in de laatste weken aan genomen. Het onderhoud van gisteren moet in ver band gebracht worden met Hitler's besluit tot terugkeer naar de normale wisseling van diplomatieke nota's, een methode, die volgens den rijkskanselier de voorkeur verdient boven groote conferenties, welke te vaak aanleiding geven tot misvormingen en tendentieuze uitlegging in de wereld pers. Men moet, aldus verklaart men te Berlijn, ia het onderhoud van gisteren de eerste toepassing van dit beginsel zien. Het onderhoud tusschen Hitler en den Britschen ambassadeur. Over het onderhoud, dat Hitler met den Britschen ambassadeur te Berlijn, Hender son, heeft gehad, schrijft de Londensche correspondent van de Parijsche „Figaro": D'e eiscben van Duitschland zijn in aan zienlijke mate toegenomen, en zij kunnen door beperkte concessies van Engeland niet bevredigd worden. Het schijnt om te be ginnen, dat Hitier eiseht, dal voor men begint, te onderhandelen, do oude Duitsehe koloniën in Afrika terug worden gegeven, waartegenover Hitler bereid is ©enige waar borg ten aanzien van Midden-Europa le geven. In de geestesgesteldheid, waarin Duitschland op het oogenblik verkeert, is het vdTgens de verklaring van een Engel sche persoonlijkheid, moeilijk, voel van deze nieuwe onderhandelingen I© verwach ten. Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": Wat betreft de vorming van het beroemd© _vier-mogendhedenpact, hieraan schijnt Duitschland' minder beteekenis te hechten dan voorheen, en de onderhandelingen hier over zou het willen laten afhangen van. de teruggave der koloniën binnen den korist mogelijketa tijd. De 'indruk was derhalve te Londen zeer slecht. Niemand ziet onder deze omstandigheden mogelijkheden voor een samengaan. De toestand in het Verre Oosteu De Chineezen in Zuid S]ansi bieden nog tegenstand. De Cluneesehe troepen, die volgens be richten uit Japansche bron reeds op 28 Februari in het Zuidwestelijk deel- van Sjansi waren omsingeld, bieden nog steeds tegenstand. Zij hebben de beschikking over geieorganiseerde gemechaniseerde, eenhe den. Japansche teleurstellingen. Het Cl ineesche blad „Sjoenpau" sclirijft v it het tot de grootste Japansche teleur- stell'ngvn behoort, dat de voorloopige re geering in Noord-China niet den steun van. het publiek heeft verworven. De Japaa- neezen zijn ook overgegaan tot het in stellen van een „onafhankelijke regeering van midden-China", maar sedert den val van Nanking zijin drie maanden verstreken en de zoogenaamde centrale Chineesche regeering is nog steeds een regeering op papier Daarbij komt nog het Japansche fiasco in Kwangtoeng. De Japanneezen nebben verscheidene maanden besteed aan het vooinereiden van een opstand in Kan ton, dcyh deze plannen werden in den kiem gesmoord. Kwangtoeng is nog on geschonden en de bombardementen op de spoorwegen hebben weinig schade aange richt. De strijd in Spanje Mcmve operaties verwacht. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat vermoedelijk de rust, welke sedert verschei dene dagen aan het front van Teruel ge- heerscht heeft, binnenkort een einde zal nemen. De rechtscbe troepen hebben door goed samenwerken van de legercorpsen be langrijke stellingen bezet. Het Zuidelijke leger heeft thans een stelling ingenomen, welke het mogelijk maakt een laatsten slag toe te brengen. Do luchtmacht was eveneens zeer actief. Palma de Majorca gebombardeerd. Gistermiddag hebben vijf regeeriogsv!i eg- tuigen de omgeving van Palma de Ma jorca gebombardeerd. De bommen wcr-, den geworpen op de haven en de neuirale zone, waar thans het Britsche slagschip Royal Oak en twee"Italiaansch"e Sorpedo- booten liggen. De vliegtuigen werden door de Iucht- doelarlilkr:-? verdreven. Er zijn geen slacht offers gevallen en de schade is gering. Duitsehe duikbooten voor de Spaansche kusten? De Spaansche minister van landsverdedi ging publiceert een medfedeeling, waarin verklaard wordt, dat sedert Februari 1937 de Spaansche autoriteiten het optreden aan de Spaansche kusten hebben kunnen waarnemen van de Duitsehe duikbooten II. 28, U. 29, U. 33, U. ,31 en U. 30. In de eerste maanden van 1937, zoo wordt in de mededeeling gezegd, traden eemge dezer duikbooten op voor deNoord- Spaansche kust. in samenwerking met het depotschip „Wallïn". Zij meerden ver scheidene malen te -Pasajes en El Ferrol. De tegenwoordige bases dezer Duitsehe duikbooten zijn Cadix, de omgeving van Ceuta en een punt op de Balearen. Verscheidene malen werden de Duit sehe onderzeebooten in volle ze© geravi tailleerd!. Geen leening aan .Italië. In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft sir John Simon verklaard', d'at de Italiaansche regeering geen lee ning heeft gevraagd', dat er geen reden is om aan te nemen, d'at zij een der gelijk verzoek zal d'oen en dat het ver strekken van een leening niet in het voornemen ligt. Defeusiebcgrooling in de Kamer aangenomen. De Kamer heeft de begrooting van de fensie met 134 tegen 19 stemmen en 2 onthoudingen aangenomen. Frankrijk De nieuwe arbeidswetgevng. De Kamer heeft het wetsontwerp betref fend© het statuut van den arbeid weer gewijzigd' aangenomen met 401 tegen 165 stemmen, Ook de Senaat heeft het wetsontwerp in vijfde lezing aangenomen, overeenkom stig het voorstel der commissie. Het ont werp is daarna weer naar de Kamer teruggezonden, die er een nachtzitting aan wijdde. Het ontwerp werd.' in - zijn geheel aange nomen met 424 tegen 134 stemmen. Om 3.20 uur werd' de" vergadering gesloten. Het ontwerp zal thans weer naar den Senaat gezonden worden, waarmede dan een eind' zal zijn gekomen dan het heen en" weer zenden van het ontwerp tus schen dè beide Kamers, dat thans reeds drie dagen -heeft geduürd'. De kas voer de landsverdediging goedge keurd. De Kanier heeft gisteravond met alge meene stómmen het oprichten van een autonome kas voor de landsverdediging gowïgekeurd!. Uitgebracht werdén 583 stemmen. ^4 w Wi - De doop van Prinses Beatrix. Naar wij vernemen, staat hel thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gia- venbage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gun stige jaargetijde, zal de doopplech tigheid echter niet eeuler dan be gin Mei geschieden. Duitschland Ds. Niemoeller in ISchutzhaft. Om hem tegeii' zichzelf to beschermen! 1 - Achteraf is gebleken, dat ds. Niemoeller door de geheime staatspolitie is gevan gen genomen, omdat lyj niet wilde be loven op te houden met preeken. Deze con clusie is duidelijk op te maken uit een door het Duitsehe Nieuwsbureau verspreid officieel bericht van den volgenden in houd: „A'aar :v;j in verband met het in Scliutz haft nemen van ds. Martin Niemoeller na der vernemen, moest deze maatregel niet alleen ten uitvoer worden gelegd ter be scherming van ds. Niemoeller, maar voor al ook omdat hij tijdens-'do behandeling van zijn proces duidelijk te kennen had gegeven, dai bij liet voornemen had zijn staalsvijanuigo en do openbare orde en rost in gevaar brengende agitatie voort te zetten. Hel was derhalve to vreezen, dat ds. Niemoeller binnenkort zich een nieu- wo aanklacht op den hals zou halen we gens dezelfde vergrijpen, waarvoor hij thans veroordeeld is. Naar wij vernemen hield men het voor doelmatig de cc neiu- we om verkwikkelijke gebeurtenissen te voorkomen door hem voorloopig om te beginne., in Scliutzhaft te nemen." Een autoriteit der nationaai-socialistisclie partij Imeft gisteravond- tegenover den cor respondent van Reuter verklaard,.\Yij hebben N'ernoeller in scliutzhaft genomen, omdat hij ons heeft gezegd voornemens te zijn dor.r te gaan met te prediken op een wijze, welke in strijd is met do wet". De nafionaal-socialist voegde hieraan toe, dal indien Niemoeller zou beloven zijn j.-red it a ties te beperken tot zuiver godsdienstige- onderwerpen en zich niet op het gebied van liet staatsbestuur zou begewn, men er zeker van zou kun uen zijn, Jat lij zou worden losgelaten. Niemoeller wordt ongetwijfeld naar een concentratiekamp overgebracht, doch voor het oogt-nH'.k bevindt hij zich nog in een gevangenis te Berlijn, De nationaal-socialist vergeleek vervol gens het /oval Niemoeller met het geval Gandhi. Niemoeller naar een gevan genis overgebracht, llavas heef' vernomen, dat ds. Nie- moelli-r naai een der gevangenissen te Berlijn is overgebracht. Uit goede bron wordt vernomen, dat er op het oogenblik geen sprake is van interneering ia een concentratiekamp. In officieele kringen wei gert men echter mededeelingen te doen over Jen datum van eventueels vrijlating. Sovjet Rusland Krestinski heeft m weer bekend. Bezwarende verklaringen van Rakofski, Tijdens de middagzitling vain het pro ces tegen de „rechtschen en Trotzkis. ten" heeft Krestinski zijn -volledige schuld' bekend aan allo hem teri lasle gelegde feiten. Zooals men wec-t was Krestinski Woens dag de eenige van alle -beklaagden^ die ten stelligste ontkende verraad te hebben gepleegd' én te hebben deelgenomen aan. het complot d-er.Trotzkisten. Krestinski heeft verklaaid: Het was in een smartelijk gevoel van schaamte en over. stelpt door mijn ziekelijken toestand, dat ik gisteren, bijna machinaal, in plaats vain te ei keren en schuldig te zijn, verklaarde onschuldig te zijn. Ik liekeai volledig en geheel schuldig te zijn aan alle tegen mij ingebrachte beschuldigingen. In de avondzitting richtte do officier van justitie Wvsjinski een aantal vragen tot Rakofski inzake de activiteit van Kres. tinski als Trotskist. Rakofski verklaarde ten aanzien van de mededeeling van Kres. tinski dat hij zich in 1928 van Trotzki heeft afgekoeld', dat Jiij voor do vijftiende partijdag van de communistische partij te Bellijn een -onderhoud beeft gehad met Trotskisten, waarbij ook Krestinski aam. v.ezig lias. Hier is niets gebleken van een alkeer van Trotzki. De brief van Kresiinski aan Trotzki waarin bij verklaarde met hom te blekt"-;: beschouwde Rakofski als een poging ecu alibi te vormen. Krestinski bevestigde dit. De officier vroeg vervolgens aan Kres. tinski of diens vei klaringen een Trolskis. Nieuwe wegen. 4 Maart. Er heeft zich onlangs een vreemd geval in onze rechtspraak voor gedaan. Onze lieftallige actrice Cissy van Bannekom heeft op een goeden dag een meneer, die „Brutaaltje" tegen haar had- gezegd, een klinkende pats in zijn gezicht gegeven. Het was geen toonoeldag, want hij klo-nk als ©en klok en het „Brutaaltje" van di-c-n meneer was geen wachtwoord, maar nèt als de slag oen gevolg van een botsing, of kans op een botsing, welke bij een tramhalte tusschen Cissy en hem was ontstaan. Cissy zag in die botsing iets op zettelijks en wreekte haar belaagde eer met evenbedoeld knaleff-ect. Een stoere liermandad-dienaar noteerde Cissy's nieuw ste scène in zijn boekje en enkele weken latex verscheen zij voor deu politierech ter, die haar applaus op het gezicht van dien meneer afstrafte met een boete, om dat hij in de botsing met geen mogelijk heid iels opzettelijks of gewilds kon vin den. Het recht had zijn loop genomen en tot zoover was alles gewoon. Maar Cissy pruilde. Zij vond, dat zij geen boel© had- verdiend en in deze pruil- stemming stapte zij naar de redactie van een groote krant, die wel van een beetje deining om niets houdt, en die redactie troostte de lieve, bijna ontroostbare Cissy door haar een stukje, van groote koppen voorzien, in de krant te laten schrijven. Geen vrouw in Nederland was nu meer veilig, zoo schreef Cissy, omdat de politie rechter haar veroordeeld had voor het af straffen van een meneer met opzettelijke- botsiiig-streekjes. Toen. kwam het unieke geval in de rechtspraak, dat de politierechter zich recht zette temidden van zijn officieel© stukken om een stukje voor de krant te schrijven, waarin hij Cissy terechtzette. Zoo in den geest van: „Stoute, stoute Cissy, wat heb jij mijn woorden verdraaid en nu zal ik eens even precies vertellen, waarom ik jou heb beboet." Deze brief prijkte in groote opmaak in de krant, portret van den politierechter er bij en met dikke letters er boven „Ne- derlandsche vrouwen kunnen gerust zijn!" Ik kan me dat begrijpen, want het is iets bizo-nders, wanneer een politierechter zich tische provocatie wairre. waarop Krestinski er aht tevreden mee stelt, dat jour- antwoordde, dal hij oreder dein invloed van een plotseling gevoel vare vnlscbe schaam, te, dat was ontstaan door de bi-klaagden, bank en de voorgelezen aanklacht en ver. sterkt was door zijn ziekelijken toestand, niet in staat was de waarheid te zeggen. Hij kon niet zeggen, dat liij schuldig was. In plaats van te zeggen ,,ja, ik beu schuldig", v.eide hij bijna automatisch, „nee, ik ben niet schuldig". Ilij durfde niet in a'le openbaarheid te bekennen dat hij steeds e oor hel TroUkismo heeft gestreden. De rechtbank ging vervolgens over tot het vei hoor van Rykof. Vereemgde Staten De vloütliüiiwplanneii. De vlcotcommïssie van het Huis van Afgevaardigden heeft hot wetsontwerp tot liet beschikbaar stellen van S0Q millioen dollar, voor de uitbreiding der vloot met 20 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Een amendement, waarin gezegd wordt, dat voor de Amerikaansche vloot een politiek van non-agressie geldt, werd eveneens aange nomen. Luchtvaart Gezagvoerder Frijns met arcbaeologen naar Pcrzië. De K. L. M..v]icger Frijns zal binnen kort met een gezelschap Amerikaansche archaeologen een groote rondvlucht ma. ken ever Iran en Perzië. Voor deze bizon, dere reis wordt op het oogenblik de Dou. glas D. C. 2 Oeverzwaluw in gereedheid gebracht. Het ligt in de -bedoeling, dat het gezel, schap ongeveer zes weken onderweg blijft. De eigenlijke vlucht begint te Cairo, waar het gezelschap zich aan boord' zal bege ven, vermoedelijk reeds 15 Maart a.s. De bemanning van de Oeverzwaluw is voor deze extra-vlucht als volgt samen gesteld-:' G. M. H. Frijns, gezagvoerder, P. Blok, werktuigkundige en G. Overweg, radiotelegrafist. Gedurende de vlucht over Iran zal de -bemanning .worden .ter. zijde gestaan door den Perzischen piloot Farsin. 'realisten van alle leuke dingen, die hij in zijn zittingen zegt, leuke stukjes in de krant gaan maken, maar besluit zelf schalkschheidjes te schrijven. Want het was sclialksch, dit terechtwij zende open briefje aan Cissy en haar Ne- derlandsche sexe-genootc-n. En toch schuilt er voor mij een ge'vaar in het systeem, dat een rechter in het openbaar gaat nakaarten over een eens gewezen vonnis. Dat is naar mijn smaak niet in overeenstemming met de indispu table wegen van Vrouwe Juslilïa. kien zou kunnen zeggen: „Nu ja, -Cissy is nu eenmaal Cissy." Goed, ik ben ook dol op -Cissy, in het kunstzinnige dan altijd. klaar waarom Cissy wel en Janus Handjegauw en alle anderen niet? Waarom zullen we nooit de kans heb ben, onder den daverenden kop „Janus Handjegauw verdedigt zijn eer" een stuk je te lezen van den volgenden inhoud: „Weledele Redaksio. Neem me niet van kwalik, alsdat ik effa uw hulp kom inrocpe, maar soo gemeen als ik vanwege de rechtbank nou bin be- behandeld, das toch wil kasjuweel. Gocfo ze me daar voor een kraakie, waaran ik part nog deel heb, effe zes maande. En dat terwijl de goochemerds verrot goed wete, asdat ik voor een poet fan onder de duizend pegels met warm bin te kraigo en dat heile kraakie nog geen heile hon derd kraakies heb opgebrocht en ik ©an alibio had', waarfan een ieder onderste bofe zou tuimelen. Heb-ie daar nou fan terug? Ik nie. Uw Janus Handjegauw." En stel, dat het Janus zou gelukken, tot de kolommen der openbaarheid door to dringen en- na Oissy's creatie als open bare aanklaagster en de politierechterlijke verdediging ben ik op alles voorbereid zou er dan één "president van de recht bank zijn, die hem voor het forum van Neerlands volk in drukletters de artikelen van het Wetboek van Strafrecht, waarop hij hing, Sn het gezicht zon slingeren? Maar waarom yoniLCissy .dan,wel .haar schrijfvaardigen politierechter? Deia courant rersckgnt dagelijks, met uit» ao&derïng ran 2on- cd Feestdagen. l'rjjs per kwartaal f 2.franeo per post i 2.59. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf our aan het Bureau bezorgd zjjn, 's Zaterdags vdór O uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. ilMïDAMSCHE COURANT 01 QO/i Pr5s der Adverlentiën: van l5 regels f 155; I OUnr Iedere regel meer f(X30; In het Zaterdagnummer nwMM l5 regels f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. - ïncassokostetó ets.; postkwitanties 15 ets. Taneven van advertenüen bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen is 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertenticn 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. .Moeder en kind Een pastel uit de collectie van wijlen Simon Maris, die door den heer M. H. W. E. Maris aan H. K. H. Prinses Juliana is aan geboden niiru*nrvr/lr n /int 111 nn'me /(.tin imrl/ual iron

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1