EERSTE BLAD. SCHUSCHNIGG HOUDT VOL. Donderdag 1® Maart 1938 90ste Jaargang. No. 21809 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Zondag a.s. za! het Oostenrijksche volk zich voor of tegen het bewind van het Vader iandsche Front kunnen uitspreken. Overrompelendbesluit vcm groote Jcracht. België Minister De Man afgetreden. Frankrijk Chautemps afgetreden. De toestand in het Verre Oosten. het recht hebben over het lot van een re- De strijd in Spanje Engeland Int. Samenwerking Duitschland Zweden Hongarije De regeering Daranyi afgetreden BINNENLAND Het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan Londen. De staking te Losser. Sovjet Rusland Luchtvaart Twee Britsche toestellen ver ongelukt. De» oouraut verschijnt dagelijks, met lat tende-ring van Zon- «n. Feestdagen, Vrijs per kwartaal f franco par post 9.50. Prjjs per week: 16 cta. Afzon derlijke nnmmera 4 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bursa* beiorgd zjju, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 1—5 regels 1155; Iedere regel meer fö.30; In het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, Iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; gostkwitantieslö ets. Tarieven van advertentifcu U abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A J 0.50 t/m* i5 woor den, f 0,75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f1.00, indien niet vóór Vrijdagavond uur bezorgd. In zijn gisteravond1 te Innsbruck uit gesproken redo heeft de Oostenrijksche bondskanselier Scliusclmigg aangekon digd, dat Zondag a.s. een volksstem ming zal worden gehouden, waarbij de vraag gesteld wordt, of men do politiek der regeering al of niet goedkeurt. In een door Scliusclmigg gete.eken-" de proclamatie wordt medegedeeld, dat zal worden gestemd over de vraag, of men een ,,vrij Dtuitsch, onafhankelijk Oostenrijk" verlangt. In zijn rede deed bondskanselier Schusch- nigg een beroep op bet volk. Hij zeido met name: voor den eersten keer in de geschie denis van ons vaderland vraagt de regee ring van den Oostenrijksclien slaat een openlijke uitspraak voor het geboorteland. Gij allen, mannen en vrouwen van bet vrije Oostenrijk, welk beroep gij ook uit oefent en Lot welke klasse der maatschappij gij ook behoort, zijt geroepen u voor de ge- heele wereld uit te spreken. Gij moet zeggen of gij bereid zijt met ons den weg te vervolgen, dien wij zijn betreden en die beoogt een sociale eensge zindheid en rechtsgelijkheid, definitieve weg neming van alle partijgeschillen. Duilscban vrede naar hinnen en naar huilen., een po litiek van arbeid. De leuze is voor een vrij, Duitscli, onaf hankelijk, sociaal, christelijk eensgezind'Oos tenrijk, voor vrede en arbeid en rechtsge lijkheid' voor allen, die volk en vaderland liefhebben. Dat is het doel van mijn poli tiek, aldus Schusclmigg. Zij. die bevestigend zullen antwoorden, dienen de belangen van allen en in de eerste plaats den viiede. Toont dus, dat uuv wil een nieuw tijdvak van eensgezind heid in to leiden in liet belang van liet vadeerland, ernstig is. De wereld wil uw bereidheid te leven zien. Verheft u daar om als een man, volk van Oostenrijk en stemtJa. ,,Zu Manilla in Banden". De bctcekenis van de stemming. Het Oostenrijksche vólk zal zich Zon dag in feite uitspreken over1 bet voort bestaan van Oostenrijk als zelfstandi gen slaat. Indien de meerderheid van het volk voor het voort-bestaan van een onafhankelijk Oostenrijk blijkt te zijn, zal de positie van Schusclmigg onaantastbaar zijn en zal hij maatrege len kunnen nemen tegen de nationaal- socialisten. Indien hij evenwel minder dan zestig procent van het aantal slem- mem kan vereenigen, dan bestaat er weinig twijfel of Schuschtiigg zal af treden en worden opgevolgd door een inationaal-socialistische of lialf-natio- inaal-socïalislische regeering, waarop vroeger of later een aansluiting bij Duitschland zal volgen. Het Duilsclie volk onkundig. De Duitsche pers maakte vanochtend r.og geen melding van Schusclmigg's pro clamatie, waarin de volksstemming wordt aangekondigd, evenmin als van de rede van den bondskanselier. Protest der nazi's. De nationaal socialisten te Linz hebben gisteravond' geprotesteerd tegen de bepa lingen van de volksstemming. Vooral zijn Wegens gezondheidsredenen. Na afloop van d'en Belgischen minister raad van gisteren werd vernomen, dat de minister van financiën, De Man, was af getreden. In de vergadering va den minister raad deelde De Main mede, dat hij door zijn gezondheidstoestand verplicht was op aanraden van'zijn geneesheer een maand absolute rust te nemen, terwijl hij nog met kon zeggen, of hij na dien lijd in staat zou zijn zijn ininistötfunctie te her vatten. Hij bood derhalve den minister president zijn ontslag ban. Minister-president Jamon verklaarde, dat het hem onmogelijk scheen liet departe ment van financiën een maand' lang zon der leiding te laten. Een opvolger van De Man is nog niet aangewezen. Dc ministerraad! begoot vertegen-, aan bel parlement te verzoeken' te stemmen over het vierde voorloopig twaalfde van de begrooting voor 1938. Geen stemming in de Kamer over de gevraagde volmachten. De regeering Chautemps is heden morgen afgetreden. Dc minister-presi dent hield in ue Kamer een red» over de volmachten, die de regeering nood zakelijk achtte. Toen Chautemps zijn rede beëindigd had' en van het spreekgesoelte afdaal de, begaf hij zich niet naar de re- geeringsbank, maar verliet de zaal., waarbij hij zijn medeminister-, be duidde hem te volgen. Onmiddellijk verlieten alle ministers de regeerings- bank. De voorzitter der Kamer, Her- riot, bief toen de bijeenkomst op. De leden der regeering begaven zich van de Kamer rechtstreeks naar het Elysee, waar zij den president der republiek, Lebrun, he*, collectieve ont slag van het kabinet aanboden. Reeds gisteravond, toen de socialisten en communisten hun opvatting bekend had- T, den gemaakt, was men in politieke kringen Z. K. H. Prins Bernkard verlaat met Prins Aschwin het gebouw van de Ncderlandsche legatie Enton. Square te Londen, om zich naar Buckingham Palace te hegeven. zij van mecning, dat de leef.ijdsgrens voor stemgerechtigden te hoog l.gt en dat de tijd van voorbereiding te kort is. Het valn meenmg, dat het kalnnet zomler aar- kwam tot botsingen mot groepen patriot- KeJen zijn ontslag zou gaan aanbieden Tij ten, die de aankondiging van de stem- dons de besprekingen i'n den ministerraad ming vierden. De politie verspre dde de bleek, dat sommige ministers onmiddel- betoogers. De nazi's zouden bij het bestuur Jijlc het ontslag van lieR*kabinet wilden van Öpper-Oostenrijk gepioiesteeid hebben, aanbieden, terwijl anderen eerst de debat- GisLeravond nog werd vernomen, dat de [arl ;rl f]e Kamer wilden voeren. Chautemps vroegcre chns en-sommen, dte katho.ieken varh<3elde zijn medewcrlcer, niet, dat deze en de legitimisten zonder uitzondernig voor de politiek der regeering zouden stem- werkwijze de voorkeur liacl bij ver men. Schusclmigg is gisteravond' uit Inns- scheidone vooraanstaande personen in het brück naar Weenen teruggekeerd. j parlement, aangezien het de normale wijze j vaa haadeten js en omdat de fracties niet De strijd in Sjansi geëindigd. Domei meldt uit Peiping: De Japansche strafexpeditie in de pro- geering te beslissen. De minister-president wilde, in verband met deze tentoonstelling, den voorzitter vincie Sjansi is gisteren besloten met het vaitl ^'e Kamer, Harriot raadplegen. Dit innemen van Feng Ling Too door de Ja- onderhoud duurde een uur en zonder twij- De aankondiging van de volksstemming painscbo troepen. Deze stad neemt een sleu- drong Hemot erop aan, dat 'Chautemps werd met groot -enthousiasme door de ver- tedpositie in op den Noordelijken oever Kamer een verklaring af zou leggen. gadertng ontvangen. Allen verhieven zich van hun zetels en zongen den bondskan selier spontaan het Andreas Hoferlied („Zu Mantua in Banden") toe Deze volksstemming, aldus Schusclmigg, moet een machtige uiting van trouw zijn jegens Oostenrijk, zijn vrijheid' en onaf hankelijkheid- Een kwestie van zijn of niet zijn. Schusclmigg voegde liier aan toe, dat voor hem deze uitspraak zal zijn een kwestie van zijn of niet zijn. Do bondskanselier is er evenwel van overtuigd, dat alle Oostenrijksche lan den het parool zullen volgen en daL de afloop van liet plebisciet een groot succes voor Oostenrijk zal zijn. Schuschtiigg zcide verder nog: men moet een duidelijke scheidslijn Lekken tusschen legalen en illegalen. Bedreigingen der nationaal-socialislen zullen niet worden geduld. Hetgeen bij overeenkomst moet worden ten uitvoer ge legd, zal dat worden, doch geen streep verder. Schusclmigg protesteerde vervolgens te gen nationaai-socialislische beweringen. Sprekende over oen volksfront van holsjeviscorendo arbeiders verklaarde hij nogmaals categorisch geen enkele forma tie te zullen toestaan, welke het karakter van een partij zal dragen. Hij waarschuwde de bevolking voor in omloop zijnde geruchten en drong er op aan, dat zij zicli niet zou laten neerslaan. De vaderlanders moeten zich loyaal hou den aan de letter van don Duitschen vrede. Het moet niet de schuld zijn van de vader landers, indien de weg van dezen vrede 'liet naar succes leidt. Schusclmigg zeide in zijn redevoering nog, dat 30.000 jongelieden hun plaats ill het bedrijfsleven zullen krijgen. Er zal een verplichte arbeidsdienst woTden tot ontwikkeling gebracht en er zullen groote werken worden uitgevoerd. Sdiuschnigg verklaarde, dat 1938 in allo opzichten oen jaar van arbeid zal moeten zijn. van do Gele rivier, ten Zuiden van Hierdoor zouden de socialisten en commu Poetsjau. Ook Ping Loe Sien en Joeitsjeng, 11 is ten gedwongen worden openlijk voor hun die eveneens op den Noordelijken oever meen ing uit te komen, van de Gele rivier liggen, zijn ingenomen. I Gezien de afwijzende houding van de Bij den strijd in het Zuiden van Sjansi socialisten en communisten was het ver zijn tweehonderdduizend man Chineesdie *°°P van debat reeds tevoren te be troepen geheel vernietigd. Offensief der rechlsclie troe pen bij Saragossa. De Franco troepen zijn gisteren over ccn front van 100 kilometer bij Sara gossa lot een offensief overgegaan. De rochtsche infanterie, die oprukte, nadat do artillerie gedurende twee uren den aanval had voorbereid, heeft met steun van de luchtstrijdkrachten contact met de palen. Chautemps heeft het achteraf dan toch raadzamer geoordeeld het niet tot een stem ming te laten komen. Een verklaring van Chamberlain over het proces te Moskou. In het Lagerhuis zijn vragen ge dold betreffende de beschuldigingen tegen Giool Brittannië, die uitgesproken zijn in de getuigenverklaringen tijdens het pro ces, dat thans te Moskou wordt behan deld Chamberlain antwoordde hierop, dat hij gekregen met de regeeringstroepen, die zich el' van bewusl is, dat waarschijnlijk haru'r.-kkii stand hielden in hun versterk- jcc" nadecljge invloed zal worden uilge- - oefend ui het binnenland van de Sovjet te s.c .ingerUnie op de Britsch-llussische betrekkingen Sara-1 -i.i Iiava« meldde gisteravond uit 1 door do getuigenverklaringen in dit pro gossa: Hot rechlsclie offensief verloopt pj,e premier zcide echter ie betwij volgen.s liet plan van het opperbevel. Te |»]en, of aan de/e beweringen, d.e voi- halt twee in den middag werd liet front komen onwaar zijn, eenig geloot' geslagen van de regeeringstroepen over een lengte zal worden in Engeland, of in feite er van 92 kilometer doorbroken. Op sommige gens anders, waar ook, buiten do Sovjet plaatsen rukten do troepen van Franco Unie. De premier heeft den imlruk, dat In liet begin boJen j nauwelijks noodig is, dat hj] het Huis de verzekering geeft, dat de Br.tsclie re- aehttic-n kilometer op. de regeeringstroepen kraehtigen tegenstand doch later verzwakte dit. In wanorde trok ken 'te regeeringstroepen terug, een groote hoeveelheid materieel achterlatend. Ver scheidene honderden werden krijgsgevan gen gemaakt. In drie colonnes vielen do reclitsche Loepen in Aragon aan. De eerste afdeeling marcheerde in het Noorden langs den weg van Carinena naar Belchite, dé tweedo langs de weg van Camin Real naar Al- caniz. In de richting van den aanval lig gen geen belangrijke sleden, hetgeen erop wijst, dat Franco verlangt terrein te win nen en niet het regceringsleger wil ver pletteren. Bovendien beschikken dc regee ringstroepen in het genoemde gebied over weinig troepen, terwijl hun verbindingen, naar het achterland slecht zijn. Do aanval werd1 snel doorgevoerd en het optreden van do luchtmacht word be gun stied door het mooie weer. geering niet schuldig is geweest aan eeni- gen inbreuk op de overeenkomst met de Sovjet-regeering en dat zij geen gebruik heel! gemaakt van de diensten van ine ook dergonen, welker namen genoemd zijn als van mannen, die werkten voor den Britschen inlichtingendienst of vcnviik- keld waren in "eenigerlei ondermijnende activiteit tegen de Sovjct-regeering. Hel rapport-Van Zeeland. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter mededeelt, wordt de kwestie van het nemen van slappen op grond van liet rapport van Van Zeeland thans te Londen overwogen. Indien Engeland zou overwegen, in deze aangelegenheid het initiatief te nemen, zal, naar aangenomen kan worden, overleg wor den gepleegd met de andere betrokken, mogendheden, namelijk de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Duitschland' en Italië. Protest tegen de gevangenhouding van Niemoeller. De aartsbisschop van Canterbury, de primaat van de Zweedsche kerk, de Grieksch-ortliodoxe aartshisschap vanïliya- teira, de voorzitter van de Protestante Federatie van Frankrijk en de voorzitter van hec departement van buitenlandsche zaken van den federalen raad van de christelijke kerken van Amerika, hebben Adolf Hitler en de ministers van «eredienst en justitie van Duitschland een telegram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het gevangen houden van ds. Niemoeller. De holt-Making nadert haar einde. Na een uitsluiting, welke bijna 8 weken lieefd' geduurd, en waarbij ongevee-r 39.000 man peisoneel betrokken w&a, wordt mor gen het oinde ran de staking in het Zweed sche iioteJbednjf verwacht. Dies avonds om uur zullen de hotels, café's en restau rants hun deuren vermoedelijk weer open zetten. De patroons hebben reeds hun in stemming betuigd met o'e voorgestelde pun ten van regeling, en algemeen wordt ver wacht, dat het peisoneel voor het accocnd zal stemmen, waaneer dit de volgende week voor de arbitrage-commissie komt. Vele za ken hebben van den bedrijfsstilstamd ge bruik gemaakt om te verbouwen en te mo- demiseeren. Een der oorzaken der staking was de weigering van de patroons om de door he tpersoneel geëischte loens verhoo- gingen van 10 tot 20 pCt. toe te slaan. Dc afgetreden minister-president vormt een nieuwe regeering. Gedurende den gisteren gehouden mi nisterraad heeft minister-president Dara nyi verklaard, dat de regeering moest af treden, aleer zij wetsontwerpen inzake een program der regeering, waarmede een mil- liarl pengoes gemoeid is, aan het parle ment zon kunnen voorleggen. Faranyi heeft zich om zeven uur gis- lcra\ on.l naar den rijksbestuurder bege ven, di» het ontslag van de regeering aan vaardde en den ministers verzocht de loo- pende zaken te willen afwikkelen. Dc '■ijksbesluurder heeft voorts Daranyi opdrach' gegeven een nieuwe regeering te vormen. Prins Bernhard en zijn broer Prins Aschwin hebben gisteravond' te Lon den met vrienden gedineerd. Zij zullen morgenochtend uit dc Brit- sclie hoofdstad vertrekken. Alle Londensehc avondbladen besteden veel aandacht aan liet bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins i Aschwin. In de bladen staan de foto's van jhun vertrek van Buckingham Palace en van hun wandelingen in de stad. Do bezoekers zijn afgestapt op Eaton- square, do woning van den vroegerea ge zant der Nederlanden, jhr. De Maraes van S win deren, die Zaterdag voor zijn jaar- lij ksch bezoek naar de Vereanigde Staten is vertrokken. De dochter van jhr. Van Swindereui, mevrouw Hover Miller en haar echtgenoot traden als gastvrouw en gastheer op. Naar schatting bevonden zich gisteroch tend duizend personen bij het station Li- verpoolstreet, toen de beide Prinsen tic aankwamen. De beide broeners werden har telijk toegejuicht door de menigte. Hel proces te .Moskou. Gisteren heeft de opperste krijgsraad met gcMoleu deuren Rakofski, Gri-iko, Rosen- golz en Kreslinski gehoord over hun be trekkingen tot zekere vertegenwoordigers van buiteukuidsclie mogendheden. De per sonen waarvan hier sprake is, werden nauwkeurig vastgesteld. Jagoda heeft vervolgens bekend, dat hij Maxim en Pesjkof Gorki heeft vermoord. Hij voegde hieraan toe, dat hij behalve ter roristische doeleinden ook een persoonlijk doel hierbij nastreefde. De volgende openbare zitting van den krijgsraad zal morgen worden gehou den. Tegen elkaar gcbolsl. Drie mili tairen gedood, vijf gewond. Ten Oosten van het Suez-kanaal zijn twee toestellen van de Britsche militaire luchtmacht tegen elkaar gebotst. Beide toestellen stortten omlaag. Drie personen zijn hierbij cm het leven gekomen, vijf werden gekwetst. De arbeiders aanvaarden het voorstel van den rijksbe middelaar. Gistermiddag zijn de drie samenwerkende arbeidersorganisaties met de stakers van Van Heek te Losser, in vergadering bijeen gekomen ter bespreking van den toestand, wc-lke na het onderhoud van den rijks bemiddelaar met heide partijen is ontstaan. Er werd een schriftelijke stemming gehou den .over de voorstellen van den rijksbo- middelaar. Uitgebracht werden 17-1 stem men, waarvan 96 vcor en 73 tegen aanne ming en 5 blanco. De .organisaties zullen den rijkshemid- delaar .op de hoogte brengen va;n het aan nemen van het voorstel door de arbeiders, zoodat aiog slechts gewacht wordt op het antwoord der directie van Van Heek. Algemci-ut' l{ïjii-,riiij»pcrsboiicl veertig jaar. Gisteravond heeft de Algemeens Rijn- schippersbond haar veertig-jarig bestaan te Rotterdam herdacht met oen 'feestavond en oen souper. Aanwezig waren o.a. bur gemeester mr. P. Droogleever Fortuyn en do heer Gevalts, referendaris aan het de partement van economische zakeia. Nadat de voorzitter, de lieer J. Timmer mans, een redo had gehouden werden films vertoond, terwijl tevens een cabaret-pro gramma werd uitgevoerd. Velen hebben zich ten slotte aan een feestmaaltijd ver een igd. Audiëntie ten hove. II. M. do Koningin heeft gistermiddag audiëntie verleend aain verschillende civie le lieeren uit het geheele land, die aan Il.oogstderzelve werden voorgesteld. Dagelijksch indexcijfer. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-GravenLage, 9 Maart. Aandeelenkoersen: 96,1. Goederen groothandelsprijzen.74,3.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1