STADSNIEUWS pE APR£SSEN Oranje Garde. Evang. Luthersche gemeente. Tentoonstelling. LUXE VERHUUR „UNIQUE" Ru Wed. G. v. d. MOST Sgh Ml- ia Mgrt Aftetraar Mjai Personeele belasting op motor rijtuigen. Vakonderwijs. Oranje Vereeniging „Het Nieuwe Westen". De proeven van Veraart. T.H.O.R. VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Dr. P. D. TJALSMA Omliggende Gemeenten BINNENLAND Overzicht Tweede Kamer Projiaganda-avond Ter nabetrachting van de feestelijkheden op 31 Januari j.I en. d'e eerste Februari dagen is "gisteren in het Vereeuigmgdo- kaaJ door de Oranje Garde een propa- ganda-avond gehouden, met ook nog een leestelijk karakter. De zaal was met vlag gen, oranje en de wapenschilden der pro vincies versierd. Een signaal idonk, de gordijnen van het toon eel gingen open en leden van de Oranje Garde marcheerden het po dium op. De voorzitter van den Raad van Toe zicht, de heer N. Scheurkogel, heette, na gebeden te hebben, o.a. den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haa- ren, en leden van het Januari-Oranje Co mité welkom en schetste in het kort de groote beteekenis van de geboorte van Prinses Beatrix voor ons volk. Spr. her innerde aan de geslaagde feesten en sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst het Januari-Oranje Comité ten volle zal medewerken bij het organiseeren van fees ten in verband met gebeurtenissen in het Koninklijk Huis. Daar de Garde-commandant, de heer M. H. L. Weststrate, te Rotterdam, door ziekte in zijn gezin verhinderd was aan wezig te zijn, nam de heer Scheurkogel de belofte af van den hopman van de Oranje Garde, den heer J. v. d. Plas. De heer Scheurkogel sprak de hoop uit. dat de belofte, afgelegd door den hopman, zal leiden tot opbloei en verster king van wat leeft in de 0. G. Nummer één bij de 0. G. is: Eert God en eert de(rt; koning(in). Als dat bij de Gardisten wordt aangekweekt, zullen zij daarvan in hun la tere "leven de vruchten plukken. Vervolgens legden 9 nieuwe Gardisten d'e belofte af: „Ik beloof trouw aan het Huis van Oranje en het vaderland; ik beloof mij als een waardig lid der 0. G. te gedagen." De hopman, de heer J. v. d. PI a s. wees op de groote beteekenis van de belofte, wekte op alle moeilijkheden, groote en kleine, te overwinnen en trouw te blijven aan de 0. G. De burgemeester, mr. dar. F. L .J. van Haarea, herinnerde ook aan de fees telijkheden in heel Nederland, hier en over zee gevierd! en in vele steden in Europa en daarbuiten, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, die het hart van de nuchtere Nederlanders in vlam heeft gezet, omdat zij begrepen wat een derge lijke gebeurtenis in ons Koninklijk Huis beteekent. Wij "Nederlanders zijn om ons Oranje Huis te benijden en de geboorte van een Prinses is een waarborg voor de besten diging van de sfeer van vrede en recht, dü'è "in groot-Nederland heerscht. Aan de feesten is een einde gekomen, maar de ondergrond voor den jubel is cehleven. Spr. hoopt, dat .de afgelegde belofte geen ijdele klank zal zijn geweest voor de pas toegetredenen tot de Oranje Garde, maar dat aeze daad' zal leiden tot een steeds sterker worden van den band met het Oranje Huis. Schiedam heeft, wat het organiseeren van feesten betreft, in de voorste rij gestaan en wat betreft het uiting geven van liefde en trouw voor (fes Vorstenhuis de eerste plaats ingenomen. Spr. hoopt, dat ook de 0. G. trouw zal blijven aan va derland en vorstenhuis. De heer F. Kroon uit Rotterdam, droeg een 3-tal stukjes voor en daarna werd de film door den heer F. W. H. Heggelman van de Sehredamsche feesten gemaakt, vertoond. De Oranje Garde neemt in deze film een belangrijke plaats in en telkens als leden van de 0. G. op het doek verschenen, werd daarop in de zaal harte lijk gereageerd'. Dit gedeelte van het program- werd be- s'ofea met het staande zingen van het Wilhelmus. Na d'e pauze werd door het tamboers- en hoombiazerscorps een taptoe geslagen en geblazen en een film vertoond, door oen heer Heggelman brj een tocht door de bergen van Zuid-Duitschland en Oos tenrijk opgenomen. Voorts werden nog eenige tooneelstukjes opgevoerd, een lintendams uitgevoerd en een kampvuur gehouden. De heer D. Korvinus heeft de bijeen komst met dankgebed gesloten. De rekening over 1937 Van werk van Jan Itoelants. In de kanstzalen van Uager en Mens, Etndrachtswe» 27b, te Rotterdam, trekt de tentoonstelling van onzen oud-sladge- noot, den heer Jan Roel an Is, de aan- dach'; speciaal van de kunstkenners. Er worden een 40-tal schilderijen geëxpo seerd, die meerend-eels op het eiland Ca pri zijn ontstaan en waarvan vooral de kleurschakeeringen opvallen. Ook wordt een ongeveer even groot aantal teekeningcn tentoongesteld'. Deze week blijft de tentoonstelling nog gehandhaafd. Burgem. Knappertlaan 2i, Telefoon 68817. TAXI'S SPECIAAL ADRES VOOR TROUW- EN BEGRAFENIS-AUTO'S 21EKENVERV0ER Broerfreld (bk. Heerenpad) Teh 68US B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken op het ver zoek van de K. N. A. C. tot verlaging. Naar aanleiding van het om praendvies in handen van B. -en W. gestelde verzoek schrift van de K. N. A. G., houdende ver zoek to-t verlaging van de personeele belas ting op motorrijtuigen, deelen B. en W. aan dm gemeenteraad mede, dat naar hun inzicht zoowél als dat der financi-eele com missie, tegenover het verzoek een afwij zend standpunt moet worden ingenomen. Niet, omdat niet wordt erkend, dat de personeele belasting; voor motorrijtuigen zwaar is, maar omdat verlaging vain het tarief, over het algemeen tot gevolg zal hebben, dat daarvoor compensatie moet worden gezocht in de verhooging van het aantal opcenten, zoodat wat alsdan aan den ©enen kant zou worden gewonnen, aan den anderen kant weer verloren gaat. R. en W. berichten de K. N. A. C. op een aan het college gericht verzoekschrift van gelijke strekking van 13 October 1936 reeds, dat het tarief voor de heffing van peisoneele belasting naar den grondslag motorrijtuigen is vastgesteld in 1931 en dat nadien het tarief niet is gewijzigd. Roven Blijkens een overzicht in „Mededeelin gen" opgenomen sluit de rekening van de Evang. Luthersche gemeente over 1937 met een tekort van f 620.06. De inkom- "sten bedroegen: uit fondsen en eigendom men flCÓ."j43; zitplaatsen f1002 63; col lecten f 1737.94; vrijwillige Ljjdragen 1853.10; samen f5925.40. De uitgaan be liepen 16554.70. Dv diaconie ontving £1270.03 (f91.75 minder dan in 1936) en gaf uit f 1200 98. Het kapitaal bedraagt f 6.884.53. De diaconessenarbeid had een tekort van fl82.29, dat echter door subsidie's van fcjifefkas, Weezenfonds, diaconie en de afdcelmg van het Genootschap kon wordc-n omgezet in een voordeelig saldo van f 17.75. De totale uitgaven bedroegen f 1625.63. ..Maarten Lnther". Morgenavond1 houdt ds. V. Schmidt voor „Maarten Lnther" een lezing over: Zon dagsheiliging; 18 Maart behandelt de heer C- J- Klamer: Het vraagstuk der werk loosheid en 1 April houdt de heei F. A. C Lechner. een causerie over; Oranje t-n Nederland. Vaststelling bedrag per leer ling uitgegeven over 1937. Voorschot bizondere school besturen. Tot dusverre werd voor de berekening van de vergoeding der kosten van dé vak onderwijzers, welke aan de besturen van bizondere lagere scholen van gemeente wege werd toegekend, tot grondslag geno men het bedrag, dat aan de openbare scholen voor gewoon en uitgebreid' lager onderwijs in het jaar, waarover de ver goeding werd toegekend, voor de vak onderwijzers gemiddeld per lesuur was uitgegeven. Aan de schoolbesturen werd, indien zij dit verzochten, op deze vergoe ding een voorschot verleend ten bedrage ran t'en hoogste 80 pet. vair hetgeen de gemeente voor d'e overeenkomstige open- hare lagere scholen ter zake had uit gegeven. Bij artikel lOlbis der Lager Onderu ijs- wet 1920, ingevoegd' bij de wet van 22 Mei 1937, S. no. 323, is in d'it systeem wijziging gebracht. Ln den vervolge moet ni., te beginnen met het jaar 1938, oor de berekening van meergenoemde vergoe ding als maatstaf worden genomen liet bedrag, dat de gemeente in het vooraf gaande kalenderjaar per leerling aan be looning voor de vakonderwijzers der oren bare lagere schoten ten koste hoeft ge legd De betooning imet worden berekend met inbegrip van de niet op de vakonder wijzers verhaalbare pensioensbijdragen, ter wijl d'e berekening van het gemiddelde aantal leerlingen meet geschieden op deu grondslag van de aantallen op de teldata, genoemd in artikel 28 der wet. Op ver zoek van de schoolbesturen verleent de gemeenteraad;, onder voldoende borgstel ling, een voorschot op de toe te kennen vergoeding ten bedrage van de som, waar op deze besture ingevolge de bereke ning naar het gemiddelde bedrag per leer ling als bovenbedoeld aanspraak kunnen maken. De vaststelling van dit gemiddelde be drag moet, ingevolge het le lid van bo venbedoeld artikel lOlbis der Lager On derwijswet 1920, jaarlijks vóór 1 April door den gemeenteraad geschieden, zulks afzonderlijk voor de schoten voor gewoon en voor uitgebreid' lager onderwijs. Het totaal-bedrag, hetwelk de gemeente in 1937 voor beloon in g van vakond'er- wijzers(essen) heeft uitgegeven, bedroeg voor de openbare scheden voor gewoon lager onderwijs f8.894.59 en voor die voor uitgebreid lager onderwijs f2.428.07. Deze uitkomsten zijn verkregen door het totaal bedrag der wedden te vermeerderen met het totaal bedrag der door de gemeente aan het rijk verschuldigde pensioensbij dragen voor het betrokken personeel en het gezamenlijk bedrag te verminderen met dat van de op het personeel ver haalde pensioenpremies. Het gemiddelde van de aantallen leerlingen op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December 1937 bedroeg voor de openbare scholen voor G.L.O. en U.L.O., aan welke vak onderwijs werd gegeven, resp. 2968 en 438V2- Het gemiddeld bedrag per leerling is mitsdien voor 1937 te stellen op f2.9968 voor het gewoon lager onderwijs en f5.5372 voor het uitgebreid lager on derwijs. Op grond van het bovenstaande stellen B en W. den gemeenteraad voor, het ge middelde bedrag, hetwelk in 1937 aan belooning voor vakonderwijzers per leer ling nagegeven, voor het gewoon lager onderwijl vast te stellen op f2.9968 en voor het uitgebreid lager onderwijs op f 5 5372, en aan de hand van deze cij fers het voorschot voor de bizondere schoolbe-turen te bepalen. Volgens deze berekening ontvangt dan de Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs voor 1938 een voorschot van £8383.27; de Vereen, tot bevordering van Chr. Onder- wij-: f.5444.44 en de St. Vilhbrordu-.riich- ting f 10.191.97. Kam ermnzïeka vond. De afdeeling Toonkunst organiseert Dins dag a s. in Musis Sacuim oen kamermuziek-" avend. Als uitvoerenden wciken daaraan mee mevr. Alice DadcBatten, klavier; Marius Dado, viool; "Willem de .Tong, cl.a en Johan Versloot, fluit. Da ian'sle drie zijn leeraren aan de mu/tetei ol van Toonkunst alhier, L'itgc-vrerd uouien voor de pauze Sonate in G-rrioll van J. S. Bach ffiuit en piano); Concert in E-moll van Nardmi (viool en piano) en Trio in B-moll van Lo-iitet (fluit cello en piano): na de pauze Romanze van Jos Bado (viool en piano); Gesangscene van Hugo Kaun (cello «n piano) en „Dum- ky'"-tiio van Dvoiak (vind, cello en piano). Schoorsteenbrand. Gistermiddag ontstond een schoorsteen brand in een perceel aan den Parallel weg, bewoond door de familie B. S. Het vuur werd' door de brandiweer met een rarnmonneur verwijderd. Bedankt. De heer C. Manneken heeft bedankt als diaken van de Ned. He no gemeente. lij kan verminderen. dien is toen gebleken dat het Schiedamsche tarief -over het algemeen niet hooger is, dan dat in omlgigemde gemeenten, zoodat er geen aanleiding was tot een herziening over te gaan. Voortgezette jaarvergadering. Gisteravond vond in Corner House de voortzetting plaats van de jaarvergadering der Oranje Vereen. „Het Nieuwe Westen", die de vorige week werd geschorst. In de bestuurs-vaeatures werd voorzien; het bestuur bestaat uit; F. v. d. Touw, voorzitter; mej. J. L. Brouwer, secreta resse, Frans Halsplein 16; A. Zonne, pen ningmeester, Frans Halsplein 10; F. C. v. d. Velden, bode-propagandist; W. A. Fi- lius, algemeen plaatsvervanger; W. van Santen en J. S. Martens, commissarissen. De vereeniging werd verrijkt met een reglement, dat binnenkort aan de leden tegeu betaling van een kleine vergoeding zal worden aangeboden. Het kinderfeest op 30 April a.s. wordt gehouden in het -City Theater. Het pro gramma bevat o.m. kinderzang en optreden van het kinder-orkest, onder leiding van den heer L. J. IRberink; en öranjefiim en een groote sprookjes-film zullen wor den vertoond. Ter voorbereiding van de viering van het regeerings-jubileum van H.M. de Ko ningin zal binnen eenige maanden een pro paganda-feestavond worden georganiseerd. Twee vnren tegelijk, Het weerbericht van hedenmorgen luid de „Meest matige W. tot Z.W. wind mistig tot betrokken of zwaar bewolkt." De Bilt voorspelde dus een zon-loozen dag! De heer A. Veraart heeft een poging «laan om die voorspelling niet te deen uitkomen t Hedenmorgen heeft hij twee vu ren laten aanleggen: één in het Volks park aan het eind! der Penninglaan en één op het gros van de Wilheirminnhaven, nan.-! het S.V.V.-terrein. Zijn bedoeling was om door opstijgende warme luchtstroomen, verzadigd met waterdamp, een gat in het wolkendek le boren en op deze wijze de zon gelegenheid te geren hier het aardrijk te bereiken. Een oogenblik scheen het te gelukken; rr.asr tegen 2 uur was het een egaal grijze massa, die boven onze stad en omgeving lang Ha ar de heer Veraart Iaat zich niet ontmoedigen, als een proef niet dadelijk het gewenschte resultaat oplevert. In het stoken van groote vuren om daar mee invloed' uit te oefenen op de weers- gt-rieldheid, blijkt men ook elders wat [f zien. De Belgische bladen spreken nl, van een uitvinding, door staatsambtenaren gedaan, om mist te verdrijven, wat van groot belang wordt geacht speciaal voor hel .Maasdal, vaar eenige jaren geleden ten 36-tal personen stierven, vergiftigd' door chemische stoffen, die door den mist waren geabsorbeerd. Men neemt nu ook proeven in het Maasdal om door middel van groote vnren dien gevaarlijken mist te verdrijven en blijkbaar met succes i Maar niet aardig is het 't voor te stellen, of men hier te doen heeft met een uitvin ding van Belgische staatsambtenaren, want wat deze doen, past de heer Veraart reeds geruimen tijd' toel Men veronderstelt in België, dat men door het aanleggen van groote varen dus door het veroorzaken van een opstij genden luchtstroom ook in oorlogstijd gasaanvallen hun effect kan ontnemen of althans de schadelijke uitwerking aanzien- Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer A. v all Sohie is gisteravond' in de boven zaal van Musis Sacrum de jaarvergadering gehouden van de Schied. Vereen, voor Lichamelijke Opvoeding T.1I.0.R. In zijn openingswoord1 stelde de voor zitter vast, dat de positie van de vereeni ging bizomder krachtig is; de adspirantea- afdoding behoort niet alleen tot de groot ste, maar ook tot de meest stabiele afdee- lingem in het K.N.G.V. Do jaarverslagen van secretaris, penning meester etn hand bal secret ari s werden on veranderd1 goedgekeurd. Tot lid van liet bestuur werd bij enkele candidaatsteiling benoemd' de heer J. WL A. RabeiJier, tot leden van de kascommissie de heer en Kiaassen en Bakker, tot banierdrager de heer M. van Veen. m verband' met het 35-jarig bestaan in Februari 1939 zal 'een bizondere uit voering worden gegeven, die veel voor bereiding eisclit. Daarom zal dit seizoen geen zaaluitvoering meer worden gegeven. Eenige mededeelingen werden gedaan omtrent het Zigeunerhai van a.s. Zaterdag in het Corner House. De voorzitter wees er op, ö'at de leden zelf om dit bal hebben gevraagd' en dat het bestuur een uitstekend' programma heeft samengesteld In verband' met de deelname van de damesafdeeüng aan de wed'strijden en de monstraties op 18, 19 en 20 Juni a.s. te Oostende, heeft de voorzitter een be zoek aan deze plaats gebracht en de noo dige voorbereidingen getroffen. Da 24 deel neemsters vertrekken Zaterdagmorgen 18 Juni per autobus naar Oostende. D.en zelfden avond wordt nog deelgenomen aan wed'strijden, den volgenden dag aan wed'strij den en demonstraties en de 20ste Juni is gereserveerd' voor het maken van een tour langs de Belgische kustplaatsen. Aan de wedstrijden door de gymnastiek- vereeniging Sparta te Dordrecht op Hemel vaartsdag georganiseerd, zullen veteramen, heeren en dames van THOR deelnemen. Meisjes- en jongensadspiranten zullen in schrijven voor de kampioenswedstrijden K. N. G. V., die in Juni te Koog-Zaandijk worden geh-ouuen. Besloten werd voorts deel te nemen aan den bondswandeldag, waaraan eenige trainingsmarsehen zullen voorafgaan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het boekenbezit van de Openbare Lees zaal m. Bibliotheek is met de volgende werken vermeerderd H. Kraemer, De wortelen van het syn cretisme. II. Poschma, Het wonderland der ziel. H. Lan.an Tripde Beaufort, Narisen. K. Heiden, Europaisches Schicksal. \V. J. Ringer en J. L. Sanders, Eenv. Sjxumsehe Handelscorresp. cteenhoÖ, Losse zinnen te vertalen in het Fpaansch. M. Ninnaert, De natuurkunde van het vrije veld. M. Euwe, Toll, liandl. voor het-schaakspel. J. F,. Williamsen, Mijn avonturen op de bodem van den Oceaan. C. F. Ph. D. v. d. Techt, Hot „teekem" in Egvpteland'. S. O. Los, Karaktervorming bij jeugdigen. J. C. Koningsberger, De jeugd vraagt... \V. Gohxels, Muziek in opvoeding en on derwijs. L. Lébmann, Anfaag und Aufstieg. A. votn Graefe, Iran, das neue Persien. G. Sonlié de Morant, Hïstoire de Part chinch. L. C'erf, Lettres de Napoléon Josephine J. J. Moerman, De prinsen uit ons Vorstenhuis. 11. Belloc, Economie voor iedereen. 11. Th-gsten, De nationale dictaturen. T, Gorhardt, Laagland. .1. C. Bloem, De nederiaag. A. Donker, De draad van Ariadne. H. VerwerfJonker, De vrouw en het na- toinaal socialisme. A. J. Nossent, De electrische uitrusting van lei motorrijwiel. II. G. Hamaker, Karakter en karakter vorming II. A. v d. Hoven van Genderen, Kin derbijbel. D. Uans. De Oranje-Dynastie. II. de Balzac, Napoléon. J. J. Brousson, Jeanne d'Arc. D. .Tacomet, Le roi de Rome. M, F. Lichtendahl, Diplomatenschool II. J. Pos, De zin der wetenschap. L. Trotzki, Stalins Verbrechen. M. Aubert, Vitraux des cathédrales de France. J. Vriends, In riet- cn waterland. Voorls een werk over Cézanne en het gedenkboek „Van koningskind tot moe der". Kerk Ned, Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 13 MAART, hail elf v.m. REM. ROTTERDAM 10 Maart. Irene 8 uur. Letleuvcrganin.tg D. o. k, 10 Maart. Geref. Jeugdhuis, 7—half 11. Bazar. Juliana kleuterschool 10 Maart. Gebouw R. K. Volksbond, 8 15 uur. Ned'. Vereen, voor Luchli)». schenning. Luehtbcschermiugs. avond. BOTTERDAM. Heden e. v d. 215 en 8.30 uur Arena. 10 Maart Tiv-oli Schouwburg, 8.30 u. De Rotterdammers. Kwatta«o'da en. 10 en 11 Maart. Groote Schouwburg, 8.15 u. Fritz Hirsch-operette. Wa- ruin liigst du, Chérie? 12 Maart Doelenzaal, 3 urn-. Concert llotl. Philh. Orkest Soliste Coba lïij- neke (piano). Philh. Oikest. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. .8.15 u. Koningin Vio toria. Centraal. 2 u 7 u. 9.15 u. Bedreigde levens. City. 2.15 u 7 u. 9-30 u. Brandende dol lars. Corso. Van 11 u. af doorl. Sherlock Hol mes. Grand-. 2 u. 7 u. 9.15 u De weg terug, Lumière. 2.15 u 7 u. 9 15 u. Het mo nument eener groote liefde. Olympia. 7 u. 9.15 u. Het vlammende woud. De wraak van den half bloed. Fïinses. 2.15 a S15 u. De zanger van Hare Hoogheid; Ivreutzer Sonate. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. De mijnen van Koning Salomo; Wat heb je "non gedaan? Studoï '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. Beetho ven's groote liefde. Thaiia. 2.15 u. 7 u 9.15 u. Een offer uit liefde VL AAJKDIN GEN. Tooneelvoorstelling voor leerlingen O.L.S, Volksonderwijs heeft voor de leerlingen van d'e hoogere leerjaren der openbare scholen een matinee in d'e zaal Harmonie georganiseerd!, waaraan de leden van dé Schied. Önd. TooneeJvereeniging (S.O.Tj hun medewerking verleenden. Opgevoerd werd het sprookje Virgonda en Leonto, van W. Bauer. Met groote spanning en genoegen hebben de kinderen geluisterd naar het boeiende en vlot gespeelde sprookje. Zij hebben zich ook verlustigd aan de mooie decors en costumeering. Na afloop maakte de voorzitter van Volksonderwijs, de heer L. v. d. Tempel, zich tot tolk d'er 500 aanwezigen en bracht dank aan de S.O.T.-leden. Ook dankte hij den heer C. Bogerman, die door ont stentenis van de S.O.M. wegens ziekte van vele leden voor pianomuziek zorgde tij dens de pauze. De kinderen hebben vele vaderlandsche en schoolliederen gezongen. Ook de vele begeleidende onderwijzers werden bedankt. De voorzitter van de S.O.T., de heer A. Hubshom, heeft vóór elk bedrijf een korte inhoudsopgave gegeven. 17 Maart vindt een reprise van „De ebbenhouten olifant" d'oor de S.O.T. plaats. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Leden van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen hrerigcin 17 Maart a.s. een bezoek aan de Kcin. Ned. Tapijtfebriekon te Rot terdam; pp 31 Mei wordt een Gooitoclit ondernomen met bezoek aan de A\'RO- studiio; op 21 April wordt de bloementen- toonstel"*ig te Boskoop bezocht. De L tavond' tot sluiting van het sei zoen is <ap 7 Mei vastgesteld'. Op de Dinsdagen 22 en 29 Maart en 5 April a.s. wordt weer een kookcursus in de Huishoud- en Industrieschool gegeven. De bedrijfsverguuningenuef. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp behandeld, dat dein langen naam draagt: regeling betreffende het be- peiken van de vestiging en van de uitbrei ding van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid' wordt uitgeoefend, ook wel ge. noemdbedrijfsvergunningenwet. De heer Vos (s.d1.) heeft betoogd dit wetsontwerp wél te kunnen steuinen, al gaat het zijns inziens niet ver genoeg. Deze spreker -verwachtte dm steun van katho lieke zijde voor de toekenning aan d© Le- drijfsraden van de bevoegdheid, om een aanvraag in te dienen tot do in werking stelling van do wet. lévens wilde deze spreker de mogelijkheid openen, van oen overheidsinitiatief zonder een verzoek van ondernemerszijde. De %voordvoerder van de liberale fractie, de lieer Biercma, vrees de van de toepassing van de aanhangige wet de behartiging van groepsl^elaingen bo ven Let algemeen belang. Beter ware hot zijns inzietus een regeling te treffen, als voor de conlingeintooringeri geldt: oprich ting en uitbreiding van bedrijven te ver bieden bij koninklijk© besluiten, welke ach teraf bij de wet behooran te worden be krachtigd. Mevrouw MackayKatz (c.h.) verzet te zich tegen het wetsontwerp dat «aar haair meening te groote macht aan dö regeering geeft en tot verstarring van liet bedrijfs leven zou leiden. Niet zoo ver ging haar partijgenoot de heer Bakker, die wc-1 met het ontwerp meeging, doch er ean tijueljjk! karakter aan wilde zien toegekend. De heer Schilt huis (v.d.) et kende het nut van hel wetsontwerp, doch vroeg don minister, of de uitvoering niet tot buitong/ wom-e moeilijkheden zou kunnen leiden. Hoewel' niet enthousiast, gi'ng ook de heer Bot ter weg (a.r.) met het ontwerp med'e. De heer Van d'er Goes van Nat'ers (s.d.) AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Ten wes ten van Shanghai. 2. De mijnen van koning Salomo. City Theater, 8.15 uur. 1. Swing time. 2. De privé secretaresse getrouwd', bepleitte een verder gaande inschakeling

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2