bon Zijlstra voor 'n KWART IE I H 1 2-5' il 2 Een dansende duivel TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Onze Koninklijke paleizen. Kunst en Wetenschap a .gaal Rechtszaken Radionieuws Uit de Pers t/m volgende week Donderdag 4 3 3 3 3 pond grove rijst pond grove Java-rijst pond havermout pond tarwebloem pakken beste maizena 24 bouillonblokjes 1 grote flacon aroma 4 tabletten soepen (12 borden) 1 literblik erwtensoep Twü" 3 blikjes soepgroenten 2\ pond capucijners 3 pond spliterwten 5 pond groene erwten 2 flacons tafelzuren naar kou** 1 blik doperwten 4 ons abrikozen 1-j pond tutti frutti 2 pakken Custardpoeder 4 pakken pudding 2 flessen bessensap 10 chocolade-repen 2 dozen choc. Napolitains 3 ons vanille toffees 1 pond Brusselse kermis 2 blikken sardines pond zout busjes Specerijen naar keuze pakken lucifers pakken huishoudzeep stukken toiletzeep 7' 6 2 4 4 3 *n goede zet: spaart Zijlstra-zégèlr; SCHIEDAM, Hoogstraat 37, telef. 68994 L>ER DONDERDAG 10 MAART 1938. No. 21809 Ecu stem voor verbetering van den toestand. Hot hoofdartikel van liet ilaart-nummer van hot maandblad „Hot Nederlandscte Volk" is gewijd aan onze Koninklijke pa leizen. De schrijver geeft daarin oen kort overzicht van den bouw in de historie van de paleizen in Amsterdam, Den Haag, Apeldoorn en Soestdijk en maakt een ver- gelijking met de paleizen, welke in am dere landen voor de regeeiendei vorston werden gebouwd. Walmeer we deze paleizen de revue laten passeer en, dringt zich wel de over tuiging op, dat de toestand in de residen tie het minst bevredigend' is. De -vraag moet gesteld' worden Moet dat zoo blijven? Mag het Nederlandsche volk tevreden zijn met een huisvesting va'n zijn Koningin, zooals we deze in Den Haag vinden? Bn zoo niet, wat moet er dan gelieu- ren? De mooiste en gaafste oplossing zou te vinden zijn in de stichting van oen nieuw paleis, op een ongerept stuk terrein, waar in grootsche mogcJijkheden zouden schui len. Zoowel in- als uitwendig zou dan aan de hoogste eischen kunnen worden vol daan. Toegangspleinen en oprijlanen, van breede allure zouden naar de hoofdloe- gangrn kunnen leiden. -Wachtgebouw, wo ningen, stallen en garages, zouden deze wegen kunnen flankecren, zooals we dat in do trotsche 18e ceuwsche buitenver blijven op kleine schaal reeds aantreffen. Ruime entrees zonden leiden naar de Vorstelijke vertrekken, gioolscli van allure. Meer intiem zouden de particuliere ver trekken zich daarbij kunnen aansluiten. Goede accomodatic voor liet ontvangen van gasten, goede huisvesting voor hofhouding KSn personeel prettige ruimten in de dienstafdeelingen kortom, alles wat tot een goed paleis behoort, zou verwezenlijkt kunnen worden. Voor het geval men niet komt lot de stichting van een nieuw paleis, liggen er i'n het Huis ten Bosch misschien de meest grootsche mogelijkheden. Wij denken daar bij aa'n de stichting van een ruim afge sloten voorplein, hetgeen door afstand vaig een hoekje van. het Haagsch© Bosch, be reikt zou kunnen worden. Prachtige op gang naar het paleis zou" hier dan gevon den worden. Restauratie van het bestaande gebouw, restauratie der voorgebouwen, zoo noodïg bet aanbouwen van nieuw© vleugels lijkt mogelijk. Grootsche tuinaanleg, stich ting van dienstgebouwen, logeergebouwen, alles is hier denkbaar, slechts een uitvoe rige studie zou den juisten weg kunnen wijzen. Ite gedachte alleen, dat een dergelijk© opzet hetzij voor een geheel nieuw pa leis hetzij voor een dergelijke belang rijke verbouwing, mogelijk zou zijn, doet den kunstenaar watertanden. Weïnig gevallen doen zich voor, waar in den kunstenaar, den kunstnijveraar en don knappen handwerkman, zulk een schit terende reeks van objecten geboden wor den. Hier zou zich een unieke gelegenheid voordoen te toonen, wat liet Nederlandsche volk presteeren kan. Slechts in weinige gevallen wordt tot het allerlaatste detail, een verzorging ge vraagd, als hier op zijn plaats zou zijn. Het zou voor velen ©en uitkomst zijn, weer eens een waarachtig goed werkstuk te mogen uitvoeren. Het gaat d-iarbij om een cultureel be lang van de eerste orde. Bn wanneer men voor de hier ontvouw de gedachten iets zou voelen, dan is daar veel voor noodig, veel goede wil ©n veel arbeidskracht, om de voorbereidingen tot eon goed1 einde te brengen. lm do eerste plaats gaan daarbij onze gedachten uit naar H.M. de Koningin, Wier hooge medewerking zou moeten worden verzocht, om tol het doel te geraken. Daarnaast denken we aan onze regee ring, die hierin wegbereidend werk zal moetan verrichten en die ons de richting zal moeten wijzen om aan dezen wensch te kunnen voldoen. De regeeiing zou zich tot tolk kunnen maken van de wenschen van liet Neder landsche volk en de rncening kunnen uil- spreken, dat men in zijn verplichting, te zorgen voor goede en waardige huisvesting van zijn Vorstenhuis i'n de residentie, te kort is geschoten en dat men thans gaar ne de schuld', die het Nolerlandscho volk op dit punt heeft tegenover het Oranjehuis, zou willen inlossen. Een schooner gelegenheid' daarvoor dan bij het 40-jarig jubileum van 1I.M. is wel moeilijk denkbaar. Laat men dit vraagstuk op zeer korten temiijn in studie nemen met den vasten wil uit de resultaten van die studie, het -v'w.v tijdens zijn verblijf te Londen begaf Z. K. H. Prins Bernhard zich de stad in tot het doen van eenige inkoopen beste tot uitvoering te doen brengen. Wij meenen, dat daarnaast een duide lijke en krachtige uitspraak noodig is, en eindigen daarom met den oproep: Vergeet voor dit sohoono doel eens even de verschillen sluit u aan, schouder aan schouder en getuigt van ons aller mecming, dat wij een schuld tegenover ons Vorstenhuis hebben in te lossen en dat wij moeten streven naar een waardige en grootsche huisvesting in de re-idSlio voor onze geëerbiedigde Koningin en Haar Huis. Elk onderstaand artikel' Voorhistorische vondsten in Bengalen. In hel dorpje Nahida in de Bcngaalscbe provincie Asanol heeft men een aantal vondsten gedaan van groot arrbaeologisch belang. Benige jaren geleden werden bij opgra\ingcn in Nahida verscheidene slee- neii werktuigen gevonden, welke kort ge leden onderzocht zijn door een hoofdop ziener van archeologisch onderzoek. On der zijn leiding zijn thans nog meer op gravingen verricht, waarbij oude steeneer beelden, pijlspitsen, sleencn mie>--en, stee- men koppen en scherven van potten ont dekt zijn. Naar men meent, is bet dorp gelegen op de plaats van een nederzetling uit een van de latere voorhistorische ne derzettingen. Puolfilm teruggevonden. Na gedurende bijna 25" jaar 'Verloren te zijn geweest heeft men thans in de archie ven van hot Noordpool-tnuSeiim te Le ningrad do 19 doozon teruggevonden, waar in de films geborgen waren, welke tijdons do Noonlpool-e.xpedilie van den Russ sclien ontdekkingsreiziger M. G. Sedof van 1912 tot 1914 zijn opgenomen. Do films geven de voornaamste phasen weer van deze eerste Russische expeditie naar het Poolgebied, zooals de overwinte ring op Nova Zeinbla, het oponthoud iu de Tikhaya-baai en het leven in hel alge meen van de Poolreizigers. De film die bijna 2300 meter lang b, bleek goed be waard te zijn gebleven en nog zeer wel bruikbaar. kCENTV ZULSTRm Commandant Rouwe Vlas van het Leger des HciLs, vertrok gisteren met zijn cchtgcnootc per Ma mix van Si. Aldegondc naar Indiv. liet afscheid aan boord. Oorspronkelijke detective roman door John Sirnson 28) Do agent salueerde on stak do sigaar in. zijn zak. Het d'riotal vorvolgdo loon weer zijn weg langs don andoren zijkant yan het kasteel. Do wind' blies hen nu juist in het gezicht. Alle drie zetten hun kraag op en zetten er stevig den pas in. In de verte zagen ze reeds den weerschijn van de voordeur-lamp. Het zou niet lang duren, of ze stonden weer voor de slotbrug. ,,Zoo, zei de commissaris, „de burcht is in ieder gevai goed bewaakt: daar kan geen -nensch ongemerkt in of uit." „Mag ik even opmerken," zei" Daddy laconiek, „dat we niet niet een mer.sch, waar met een spook te doen hebben. En dat hot gevaarte, dat daar in het water ligt. hiet bepaald' een gewoon huis is, maar een zeer oude burcht uit een lang ven-logen tijdperk. In de dagen van toen bouwde men heel anders: met allerlei ge heimenissen, onderaardsche kelders, ho len, qrotten, verborgen .trappen, gangen, en zoo meer. .Men had' toen een voorliefde voor onzichtbare, onderaardsche verbindin gen mol andere kasteelen, kerken en der- gelijken, om bij gevaar en belegering als bet u-.'iro onder den vijand te kunnen d'oorJuiken. Een nuchter metiseh kan daar bij mogelijk wel eens zijl verstand' ver liezen, maar een spook weet d'aarin zeer zeker nog wel den weg." „Zou je denkeu, Daddy?" „Ik acht het lang niet onwaarschijnlijk, beste, dat de oude burcht in deze ook een woordje meespreekt. Vergeet niet, dat de bevolking door de familie Messing haar geenszins moet toegelachen hebben, en dat, toen deze familie daar haar intrek nam, minstens een koude rilling door Gothehorgh moet zijn heengegaan. Niet onmogelijk, dat zij toen naar een middel gezocht heeft, om het juk van zich af te 'schudden en nu eindelijk dat middel heeft gevonden. In ieder geval is het al wel duidelijk geworden, d!at we niet direct met een gewoon mensch te doen hebben, maar meer bepaaldelijk met een schim, een spook." Daddy zwaaide eens met den gevonden degen. Bovendien is dit ook niet het wapen van cm gewonen moordenaar, maar veel eer van een mythische figuur, als waar over ik zoo juist sprak." „Dus, Daddv, jij ziet in dat spook min of meer de mystieke personificatie van de oude burcht, die niet tevreden is met haar regenwoord'ige bewoners?" De detective knikte bevestigend. „Nu nog mooier," bromde Feldslag. „Noemt u mij slechts den aardschen naam van die mystieke personificatie, mijn heer Diepland, en ik zal die personi- Veroordceld uegejis bigamie. Een boekhandelaar Ie Haarlem is «i-ste- xen door het gerechtshof te Amsleidam tot negen maand.n gèvangsö?s«tia£ veroor. leelu wegens bigamie Do man was met zijn viomv overevnge- kemen te gaan scheiden, hij had een ver- bonding met een inindcijarïg meisje. Om niet met den stiafrecbU'r in aanraking Ie komen ging hij met haar een huwelijk ficatie e-en paar moderne handboeien aan passen en iu een dood-gewone aardschc cel opsluiten. Wat drommel. Het is mo gelijk- dat de oude burcht door haar bizonderen bouw en ligging aan den moordenaar de gelegenheid geboden heeft en misschien nog biedt om telkens op ongedachte wijze weg te komen maar aan mystieke personificaties geloof ik niet." Daddy knikte hem vriendelijk toe. „Ilct is goed, commissaris," zei hij dan. „Laten wij er in ieder geval geen ruzie om krijgen: dat is die personificatie niet waard. En als we nu eens een stukje gingen eten. Het is al hij achten. Ik heb honger gekregen. Kijk, diaar komt de auto al aan.' XVI. Woensdagavond half tien. Daddy was van oordeel, dat in dez© zaak de grootst, mogelijke spoed geboden was. Dus lieten ze er geen gras over groeien en trokken hij en de commissaris aa rijp beraad', er nog den zelfden avond' weder om op uit Hun eerste bezoek gold' David Geerts, den man, die eens wijn smokkelde in leeg© koeienhuiden, en deswege een s'te- vigen wrok koesterde tegen den verdwe nen Karl Messing Hij woonde uitstekend, David Geerls, in een prachtige villa. Toch, hij den veel en veel rijkeren Karl Messing vergeleken, uiterst nescheidon, vooral wat het ïnte- aan te Landen. Hij verkevrue öf.ite"mee ning, dat dit tweede huwelijk in Engeland gesleten, hier te lande niet geldig was, tte rechtbank te Ilaarlcm veroordeelde hem tot een jaar gevaiigemssliaf. De-procurenr- geneiaal had bevestiging van liet vonnis gercquireeul. listige aanrijding bij Ilcincnoord. Ilot gerechtshof te 's-G ra ven ha ge beves tigde in ItoGger beroep het voninis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij de 22- jaiige J. K. te Niunansdorp wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk leisel vas veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. K. bad met zijn viacbtauto een linker bocht op den weg Rotterdamlleinenocml afgesneden en was op deze wijze in bot sing gekomen met eon hem tegemoetko mend™ motoirijdi r. II eibij word de motor rijder zco zwaar gewond, dat hij voer zijn leven invalide zal 1.lijve.i. De prc< ureur-genciaal had bevestiging van het Doidtscbe \oniii- gevoteerd. Ouderwijzer wegens mishandeling veroordeeld. De Amstetdam-clic rcehlbnnk veroordeel de gisteren het hoofd van de openbare school te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, wegens mishandeling van ©en zijner leerlingen tot f 10 boete. Do officier van justitie had £25 boete gevorderd. - 'lil peur van de villa betrof. Dat was maar heel eenvoudig. liet luc'tal werd in een ietwat stoffige werkkamer gelaten, waar Divid, klein als hij was, bijna wegzonk achter een groot bureau. Hij was met de jaren groothan delaar in wijnen geworden, en dacht niet anders, oi daar wat en een paar hoeren, die tn den laten avond nog even een flinke bestelling kwamen doen. Daar verheugde hij zich altijd' in. Doch toen hij Daddy herkende, was die pret gauw uit. „Gaat u zitten," zei hij eenvoudig. Daddy stelde den commissaris voor. „U weef, waarschijnlijk, mijnheer Geerts," zei hij dan, „dat er ernstige on regelmatigheden hebben plaats gehad op kasteel Gothehorgh „Ik heb zooiels gehoord', ja." „Leo en Guus werden beiden ver moord." „Guus ook?" stoof de groot-handelaar in wijnen op. „Wanneer is dat gebeurd?" „Vanmiddag, mijnheer Geerts. Hij werd doodgestoken net als zijn broer. En nu kwamen wij u vragen, omd'at u de fami lie keni, wat voor soort jongen d'ie Guus was." „Daar weet ik geeu snars van af. Zoo kende ik hem niet." „Maar u kwam toch wel in de speel zaal?" Geerts rolde met zijn oogen. Hij gluur de van Daddy naar den commissaris. Don beet hij eens op zijn lip. „Ja, wat zou dal?" „Dat zal ik u dadelijk eens vertellen. Ons ter oore gekomen, dat u vroeger Een nieuwe sterke kortegnlfzemler. Het aantal Europecscho kortegolfstations is met een nieuwen 10Ü K.W. krachtzender uitgebreid. De proefuitzendhigen van dezen zender, welke in Essarts-le-Roi nabij Pa- ijs is opgesteld, kunnen reeds op een golf lengte van 16 M„ IS M„ 25 M. of 41 Ml beluisterd' worden. De Fransdie vakpers is vol "lof over dezen zender en noemt hem den modern- ton korlegolf/euder van de wereld. De proefuitzendingen vinden dagelijks plaats tusschen 11.30 en 14.30 West-Euro peeschen tijd. Na beëindiging der proef uitzendingen zal de nieuwe korlegolfzen- der het volledige programma van Radio Colonial relayeoreu. Tenens vernemen wij, dal ook Radio Wien met den bouw van een nieuwen kortegolf kracht/ouder een aanvang heeft gemaakt. Waarschijnlijk zullen reeds bin nenkort de eerste proefuitzendingen te hoor on zijn. eenige onaangenaamheden gehad hebt met den heer Karl Messing naar aanleiding van een opgezette koe, die deze m zijn etalage plaatste..." „Ja, ja," viel Geerts in de rede. „Wat wilde u daarmee zeggen?" „Dai het ons ten zeerste verbaast, dat u, nietlecenstaande dat feit, toch nog hij hem aan huis komt, en dat nog wel op zulke bizondere conferenties." De groot-wijnhandelaar schuifelde eens op zijn stoel. Dan snuffelde hij wat m zijn papieren, klaarblijkelijk om een of fensief 1e openen. „Kijkt u eens," zei hij, „d'ie twist van toen hebben we bijgelegd' terwillc van Karl's vrouw..." „En mogelijk ook van den heer Trom?" waagde Daddy te vragen. „Klaas Trom heeft ons weer tot elkaar gebraclil. Dat is zoo," knikte de kiein© David, .maar Anna was degeen, die dat gewild, heeft. En wei om zeer begrijpelijk© redenenzij wilde graag, dat ik een oogj© in het zeil hield, in die speelzaal, be grijpt n?" „O juist. Dat oogje hield' u natuurlijk vanzelf wel?" „Precies. Karl is iemand, dien men al tijd' goed in de galen moet houden. Ik heb gelezen, dat men vreest dat hij een ongeluk gekregen heeft Niét gelooven, hoor," zei Geerts vertrouwelijk. „Daar is Karl veel te leep voor. Gaat u zijn parti culiere zaken maar eens na, d'an zult a er wei achter komen," (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5