TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Bosch- en heidebranden BINNENLAND Het Nederlandsche padvindstersgifde Voorzichtigheid met emigranten Rechtszaken Het smokkelen van sigarettenpapie Boksen Van Klaveren - Simon M Gemengd Nieuws Sport Tafeltennis Boerderijbrand te Suawoude «Skr'iri --V U hebt géén voorrang DER DINSDAG 22 MAART 1938. No. 21819. De Koningin naar Toscanini. H. M. de Koningin heeft gisteravond een gedeelte bijgewoond van het concert van hef Residentie-orkest, onder leidiïi: van Toscanini, in het gebouw voor K. en \V. te 's-Grnvenbage. Jaarvergadering. Gisteren heeft het NedeiJandsche Pad vindstersgilde zijn 22»ie jaarvergadering in de voormalige Offieieren-societeii in hc Park te Rótteidam gehouden. Jn heer openingsiede deed de presidente mevr. E. van den BoschDe Jongli, uit komen, dal padvinderij op Ineede basis moet worden opgezet, zooals Lord Baden Powell dat steeds heeft bedoeld, zoodat allen er in kunnen worden opgenomen Vooral moet men vooruit zien in de toe komst, want trekt men de grenzen le eng dan zou er op den duur geen ruimte ge noeg zijn. Uit het jaarverslag der secretaresse, mej E. H. Piepers, bleek, dat liet werk zich uitbreidt en dat het aantal toeneemt. Het aantal steeg in 1937 in Nederland met over de 1200 meisjes, in Indië met ruim S00. Het verslag der penningmeesleressie, mevr. M. Boele van HensbroekWijnhoff,- vermeldde, dat de rekening sloot met een klein nadeelig saldo, de begrooting stelde echter een klein batig saldo voor het rol gende jaar in hot verschiet. Het werk met de „blauwe vogels" (do gebrekkigen) breidt zich uit. D(o twee periodiek aftredende hoofd bestuursleden, mevr. E. van den Bosch- De Jongh en mevr. M. van Hasselt- Hamaker werden bij acclamatie lierko/.en In de plaats van de secretaresse, die haar taak aan een ander wenschte over te dragen, werd gekozen mevr. T. van Meurs—Bueninck, mej. Pieper.- zal het in ieinationale secretariaat blijven behouden. De uitwijzing van een staat- looze. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Eionker, in verband met de uitwijzing van den slaatlooze J. Kwekzylber, heeft de mi nister van justitie ton vervolge op vroeger reeds gedane medcdcolingen, tlmus nog het volgende geantwoord. Juist is, dat Kwekzylber, toen tot zijn aanhouding overgegaan zou worden, een poging lot zelfmoord begaan hoeft. Of hij ternauwernood aan den door hem gozoeh- ten dood ontsnapt is, onttrekt zich aan het oordeel van den minister. Wel verblijft hij voor zooveel hekend op heden nog in een -Ier Amsterdainsche zieken huizen. De raadsman van Kwekzylber, mr. L. A. Donker, heeft den minister in een brief van 8 October 1.1. medegedeeld, dat de re den van vertrek uit Duilschland is ge weest, dal Kwekzylber en diens vrouw, die nimmer aan politiek gedaan hebben en ook bij geen partij zijn georganiseerd ge weest, herhaaldelijk door S.A.-mannen zijn lastig gevallen in verband met do vroe gere politieke werkzaamheden en de daar na (in April of Mei 1933) gevolgde vlucht van liun zoon Willy; dat hun steeds naar de verblijfplaats van hun zoon gevraagd werd, dat zij daarvoor eenige malen vor- liuisd waren, dat ten slotte den man, toen hij in Februari 1937 op het bureau der Gestapo ontboden werd, de schrik om bet hart is geslagen, waarna hij met zijn vrouw over ;le Nederlandsche grens ge vlucht is. Dit relaas komt in hoofdzaak overeen niet hetgeen den minister le voren gerap porteerd was. In dezo lcilen kon de minister onder do tegenwoordige omstandigheden geen vol doende reden vinden om aan do familie Kwekzylber vergunning tot voorloopig ver blijf hier le lande te vcrleenon. Het is voor de regoering oen harde nood zakelijkheid .ie nog steeds ononderbroken aoortdunndo onregelmatige binnenkomst liier te lande van vluchtelingen uit Duitsch- land zooveel mogelijk te beperken, als niet blijkt van een werkelijk dwingende reden, Duilschland te verlaten. Dezo laatste acht de minister hier niet aanwezig. Dat thans, vier jaren na het vertrek uit Duilschland v an den zoon. een bizonder dreigend ge- aaar voor de familie Kwekzylber zich zou hebben voorgedaan, blijkt uit niets. Ook heeit gewogc-n. dat aan den zoon indertijd1 fr'f'i na 'an?e aarzeling voorloopig ver mijt lner te lande is toegestaan geworden en dat tekens weder blijkt, dat bij vluch telingen, aan wie verblijfsvergunning hier te lande verkend is, zich verdere familie leden aansluiten; een toestand, waartegen m do tegenwoordige omstandigheden op- gt treden diini te worden. Bovendien is de familie Kwekzylber stalcnloos, niet van vroegere NvJc-rlandscho nationaliteit, zoo dat ook in di( opzicht geen reden aanwezig is tusschen dezen slaatloozen en ons land een band te leggen, met al do moeilijkhe den. daaraan verbonden. Het onderhavige geval zou voor den minister slechts in zooverre reden kunnen zijn de bestaande regels, als hier bedoeld, te herzien, als het belang van een scher pere grensbewaking daardoor nog eens r.aar voren is gekomen. Ook het geval Kwekzylber zonde, naar liet oordeel van den minister, èn voor deze familie èn voor ons land allicht oen rustiger oplossing gevonden hebben, als de onregelmatige grensoverschrijding voorkomen ware ge worden. Overigens houdt hij het geval, in ver band met hetgeen hem nader omtrent den gezondheidstoestand van een der fa milieleden gebleken is, nader in beraad. Een ingekankerd kwaad aan de Brabantsche grens. Niet minder dan 13J0Ü0 boekjes aangeslagen. Nieftegenslaaude de zwaie straffen, welke aan smokkelaars van sigarettenpapier door den Bredaschen politierechter wordt op gelegd, neemt deze smokkelhandel van dag tot dag toe. j Het smokkelen hééft een omvang aange nomen, welke aan het fabelachtige grenst Drommen steuntrekkers uit geheel Ne. deiland komen de Moerdijkbrug over om in België sigarettenpapier te koopen of te balen en dit frauduleus in Nederland in te voeren. Vroeger kwamen de verdachten zelf voor den politierechter doch den laatsteu tijd laten de heeren verstek gaan en zenden grooto papieren epistels aan den officier van justitie, waarin zij om een voorwaar delijke veroord eel in g vragen. Do politierechter gaat daar niet op in en steeds volgt een zware gevangenisstraf. In de zitting van den politierechter te Breda, weruen Maandag niet minder dan 85 zaken betreffende liet smokkelen van sigarettenpapier behandeld, met in totaal bijna 100 verdachten, w.a verscheidene vrouwen. In totaal wal en niet minder dan l.'JLOü'O boekjes sigarellenpaphr aangeslagen en veibemd veik'aanl, terwijl m.e.maten de auto of de motor, liet rijwiel enz., even eens werden verbeuid verklaard. Als men weet, dat de aaugf slagen b •rk. jes voldoende zijn voor de vervaardiging van 13 millionn sigaretten, dan kan men begrijpen, welken omvang dit smokkelen heeft aangenomen. In totaal zou het" i ijk, indien 'de smok kelaars niet waren betrapt, voor een be. drag van 116000 ii [20.000 benadeeld zijn. De rijksadvocaat, mr. E. van Ziniiieq Bergmaan uit D.m Bosch dce'de mede, dat in de sigarenwinkels bijna ge-rn gezegelde 1 Kiekjes sigarettenpapier moer lo krijgen zijn, wijl deze zoo goed als niet meer wor den gevraagd. Bleef vroeger het smokkelen van siga- ettenpapier bepeilct voornamelijk tot be woners van de grensstreek en Zuidelijk Noord.Brabant, thans komen de smok kelaars uit geheel ons land naar de grens streken afgezakt om te trachten eenige bijverdienste te verwerven. Wat echter in de meeste gevallen op «een zware gevange nisstraf uitloopt. Van de bijna 100 veulacliten, welke Maandag terecht stonden, waren niet min der dan 40 verdachten uit Rotterdam af. komstig, 12 uit Amsterdam. 7 uit Utrecht, uit Dordrecht, 2 uit Haarlem, 2 uit m Ilaag, 1 uit Alkmaar enz. enz. Oosterhout levert steeds een groot con tingent smokkelaars, maar thans is het euvel ,ook al doorgedrongen tot do Lang straat. Vlijmen en Druilen leverden op deze zitting ook eenige smokkelaars op, wat voor den rijksadvocaat aanleiding was om do bevolking van de Langstraat te waar. schuwen ywïjl do straffen met onverbidde lijke gestrengheid' zullen worden opgelegd en uitgevoerd. En dat deze straffen niet malsch zijn wordt wel bewezen door liet feit, dat deze varieerden tusschen 1 week en 4 maanden gevangenisstraf, terwijl de geldboeten va rieerden van f4 tot f600. In totaal werden niet minder dan 2650 dagen gevangenisstraf opgelegd, benevens een totaal van f 1955 boeten. Onze landgenoot wint op punten. In do Doelcnzaal le Rotterdam zijn gis teren internationale bokswedstrijden ge houden, waarvan de hoofdschotel wel was hel gevecht tusschen van Klaveren en den Belg Jean Simon over ilea ronden van drie minuten. Scheidsrechter was de lieer Ivourimsky. De 24-jarige Belg, die in zijn land als de c-oming-inan geldt, begin met zich van ©en goede zijde te laten kennen. Moedig viel hij aan en loonde zich een kundig boksc-r, waalbij de lange reach liem van veel nut was. In de tweede ronde zag men voel lijf aan lijtwerk, waarin beiden goede series plaatsten. Tegen het slot van deze ronde kwam van Klaveren sterk in de meerder heid. Eenige felle rechtschen en linkschan. troffen den Belg op het gezicht, maar de Rotterdammer kreeg een wonde boven liet linker oog. De wonde begon in do derde ronde nogal le bloeden, wat van Klaveren, belemmerde in het boksen. Hij gLng veel in de verdediging, maar wist toch nog eenige treffers te plaatsen. De stoot van den Belg bliek hard te zijn. Dl de vojgende ronde bad van Klave ren geen last, moer van do wonde. Na eenige hangen-werd de strijd heel vinnig. Do Nederlander plaatste oen paar maal zuivere rechtschen en linksciien, maar de Belg bleek goed te kunnen incasseeren. Do vijfde ronde weid snel en vinnig gebokst. Vinnig was ook de zesde ronde. Onze landgenoot vielveel aan, maar do Belg hield goed- stand. De meerdere routine van Van Klaveren kwam hem goed van pas. Een harde redrtsche van Van Klaveren raakte den kin van Simon ea vlak daarop plaatste de Rotterdammer een zeer góede serie. In de zevende ronde bleef van Klaveren steeds aanvallen en kweekte hierdoor de meeste punten. fn du achtste ronde word bet tempo van den strijd flauwer. Van Klaveren bleef in het voordeel. Jlei bleef ook.in de volgende ronde oen mooi gevecht. De Ru'terdannnor viel fel aan, maar Simon hield moedig stand. Hoe wel van Klaveren de mtv-lo slooten plaat ste, moest hij {Och ook enkele harde klap pen incasseeren. De laatste ronde was ook in het voor deel van Van Klaveren, die zijn geheel© slagenrc|)crtoiiv- afwrrk'e. Zijn punfmover winning was diiu ook ton volle verdiend Het 25-jarig bestaan van de Armenwet is gisteren in Den Haag herdacht. Z.Exe. minister H, van Boeyen tijdens zijn rede. Naast den minister dc heeren J. R. Snoeek Henkemans, voorzitter der Alg. Armencommissic, en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, commissaris der Koningin in Limburg. Wcener kampioensteam te Rotterdam. Het R.T.T.B.-besluur is er in geslaagd in samenwerking mot do Sportafdeeling van de K.L.M. on don N.T.T.B. oon demon stratie-avond te organiseoren op 29 Maart a.s. in Maison de Kok, Stationsweg 29b, Rotterdam, waaraan zal worden medege werkt door het Weener kampioensteam. Te moor vragen deze demonstraties de aigerneene belangstelling, daar het Wee ner team bestaat uit Praulein Pritzi (we reldkampioene 1938), en de heeren Kaspar, Liebster en Sehed'iwy. - Behalve enkele Rotterdamsche spelers, zooals R. Willemstein, H. Mostert en A. Zuidgeesl Jr., heeft de R.T.T.B. het Ne derlandsche kampioenspaar gemengd dub belspel, mej. Fernandez en de heer A. S. Dauner, uitgenoodigd aan de demon straties hun medewerking te willen ver kenen. Veertien stuks vee in dc vlam men omgekomen. Gisterochtend te ongeveer half t.en ont stond brand in dc schuur van de boer derij, bewoond door F. van der Meuten, gelegen aan de kom van hel dorp Sua woude. De vlammen grepen door de droogte van Lot houtwerk met grooto snelheid om rich heen, zoodat dc bewoners en dorps- g-uiGotcn geen kans zagen, al het vee uit dc stallen te redden. Een achttal koeien, vijf bekledingen, en een paard kwamen m de vlammen om. De brandweer uit Bergum wist het woon huis (e behouden. Verder brandde alles tot den grond toe ai. Een groote hoe veelheid hooi, dat op het erf opgeslagen was, werd eveneens een prooi der vlam men De oorzaak van den brand is te wij- en aan het feit, dat kinderen in de schuur met lucifers hebben gespoeld. Verzekering dekt de schade. Zware uitslaande brand te 's-Gravcnhagc. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een zware brand uitgebroken in de bovenwoning van een werklooze, A., aan d.. Hemstorhuisstraat 19S, te 's-Gravcn- luieo. De brand werd ontdekt door den buurman op no. 202, een winkelier in ij wieion derdeelen, die onmiddellijk de brandweer telefoneerde en maatregelen nam om de buren te waarschuwen, voor zoover deze niet reeds door den rook wakker waren geworden. In het brandende buis woont genoemde A. met vrouw en vijf kinderen, variecrend van twee tot elf jaar. A. had in!us»chen zelf reeds de kinderen, van wie er twee op de eerste en drie op de zolderverdieping sliepen, in vei- lighe-'o gebracht, terwijl zijn vrouw van emotie flauw viel en moest worden weg gedragen. Zij kwam spoedig weer bij kennis. De brandweer heeft met eenige stalen op de motorspuit uit de Prinsestxaat dc vuurzee gebluscht. Dc schade is vrij groot, doch zij wordt door verzekering gedekt. De strijd tegen de smokkelarij in Zweden. In "het Rigasche blad „Jautiakas Sinas" wordt een opwindende jacht in de Balti- scho zee beschreven tusschen Zweed'sdie aouanebaiiibtèn en Buigaarsche dranksmok kelaars, die met 'n lading van 37.000 liter zuivere alcohol aan boord schuil gegaan waren in de vrije haven Liepaja, waar de Zwcedsehe ambtenaren hen niet kon den benaderen. De Zweden bleven echter buiten de haven rondvaren in afwachting, dat de motorboot der smokkelaars t© voor schijn zou komen. Deze wist echter 's nachts te ontsnappen en haar lading af te leveren. Nog steed's zijn de Zweedsche autoriteiten op zoek naar het schip, dat volgens geruchten thans te Dan trig ligt om" opnieuw smokkelwaar in te Iaden. id*1 Ter herdenking van den sterfdag van wijlen H. M, de Koningin-Moeder is gis teren door dc verccniging „De Princevlag" een krans gelegd bij Haar monument in het Rosarium 's-Gravcnhage. Vcluwschc boschbrandweer in actie. Nauwelijks .is de eerste zomerzondag aan- gebroken, of hier en daar is hei en boseh in vlammen opgegaan. De Veluwsclie bosch. brandweer .is dien dag ook reeds tot actief optreden geroepen geworden, aangezien in Stroo een heidebrand werd gesignaleerd door de op de torens verblijvende brand, wachts. Onder leiding van den burgemees ter van Barneveld, den heer J. Westrik, tevens hoofdleider der Veluwsche bosch. brandweer, .is men er in geslaagd, de brand tot een vierde deel van een H.A. te be perken. Boschbrand te Sebinveld. Uit de bcssclien, welke gelegen zijn aan den Neutralen weg te Sebinveld steeg tegen één uur gistermiddag een dichte rookwalm op. In de afgevallen dennennaalden, welke daar rijk bezaaid over den bodem liggen, bleek een felle brand te zijn ontstaan, wel. ko spoedig zoodanige afmetingen aannam, dat voorloopig aan hlussclien niet te den keu viel. De brandweer uit Brunssum stond dan ook voor een uitermate zware (aak. Slechts zeer geleidelijk wist zij bet vuur meester te worden. Om zes uur eerst was de brand gebluscht. Negentig hectare bosch waren toen door het woedende element erlcerd. De verbrande bosschan zijn eigen dom van de Limpenssticliting. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in bet duister. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. De burge meester van Sebinveld heeft lxel blus- scliingswerk bijgewoond. Honderden H.A. hakhout en dennruboM'h verbrand. Gisteuniddag omstreeks twee uur is brand ontstaan jn de heide onder hot Broek te Netersel. De brand hrc-idde zich snol uit en sloeg over na/t|t' het Kwikbosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in erschillende richtingen verspreid langs randen hakhout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit, dat lallooze personen het blusschingsweik hadden aangevat, bleek dit «onbegonnen weik. De brand plantte zich over de Beorsl op het gebied van Westel. beers «en Casteren voort. Honderden H.A. gemeentelijke en parti culiere bosschen hakhout en jong dennen- bosch zijn door het vuur verteerd. Aange zien de brand gisteravond te zeven uur nog voort woedde, is de schade nog niet te overzien. Hij wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Ongeluk op spoorwegemplacement. Tijdens het overladen van houten bud dings is gistermorgen de 20-jarige werk man H, J. van P., wonende aan de Laak- kade te 's-Gravenhage op het goederen- emplacement van de Hollandsche Spoor wegen onder een van de zware houten bal ken gevallen. Hij kreeg de hadding op het lijf, tengevolge waarvan bij ernstige kneu zingen opliep. In zorgwekkender, toestand is hij door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Paard op hol geslagen. Terwijl de 83-jarige landbouwer J. Vis- seher uit Rouveea met paard en wagen huiswaarts keerde sloeg het paard' op hol. V. kwam onder de wielen terecht en werd zwaar inwendig gewond opgenomen. Me dische hulp heeft niet meer mogen baten. Aan de gevolgen van het ongeval is de oude man overleden. Oplichting. De rijkspolitie le Leiden heeft, als ver dacht van oplichting van een bedrag van elfhonderd gulden, ten nadeele van mej. N. aldaar, een 55-jarigen Leidschen inge zetene aangehouden. Ilij heeft mej. N. onder valsclie voor spiegelingen geld afhandig gemaakt, dat z.g. bestemd was voor het aankoopen van effecten. De verdachte zou het geld voor eigen doeleinden aangewend hebben. Brand aan boord van Japansch schip. Het van Koreao naar Tientsin op weg zijnde Japansch s.s. „Yeike Maro©'* (1.850 ton) heeft ter hoogte van Takoe noodsei nen uitgezonden aangezien aan boord- brand is uitgebroken. Het schip begeeft zich op volle kracht naar het dichtsbijzijnde strand om aan don grond te worden gezet. Er bevinden zich talrijke passagiers aan boord. n als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert m namelijk een voor- rangsweg ais u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5