Nationaal-socialistische verrassingen Een dansende. duivel Radioprogramma's Een sensationeel regeeringsbeleid. De positie van den journalist. De overrompeling van Oostenrijk Instinct en geluk bij Hitier. On ver an der lijk partijprogramma Gemengd Nieuws SCHIEOAMSCHE RADIO CENTRALE Burgerlijke Stand (Eigen correspondentie). Berlijn, Maart. Toen dezer dagen de perschef der Duit- Bche rijksxegeering, de nog jeugdige staats secretaris dr. Otto Dietrich, voor de te Berlijn geaccrediteerde vreemde diplomaten «n journalisten een lange rede over jour nalistieke plichten hield', zei hij o.a. ook: „Ik vreet heusch wel, dat de journalistiek het niet altijd zonder sensaties stellen kan. Maar biedt het nationaal-socialistische Der de Rijk den journalisten soms niet sensaties genoeg?" Nu, daar was niet veel tegen in te bren gen. De afgdoopen dagen hebben het nog eens op zeer drastische wijze bevestigd. Sedert 1933 is er voor een buitenlaudsche journalist in de Duitsche hoofdstad zoo veel te schrijven, dat een 24-urige werkdag vaak nog veel te kort schijnt. Eu vooral de jongste dagen (en nachten!) zullen ons bog lang heugen! Verzot op verrassingen. Er is nu eenmaal geen meer sensatio neel regeeringsbeleid denkbaar dan dat, hetwelk zijn kracht zoekt in het schep pen van voldongen feiten. De heeren, die tegenwoordig in Duitschland de lakens uit- deelen, zijn verzot op verrassingen. Een beiging, die voor den beroepsjoumalist een zware aanval op de zenuwen beleekent. Hoe gemakkelijk hebban het, daarmee ver geleken, de collega's-dagbladschrijvers in democrat isch-parlemen la Lr geregeerde sta ten! Daar zijn politieke partijen, die er haar eigen bladen op na houden en die er het grootste belang bij hebben, de geheime plannen van tegenstanders op te sporen, desnoods met groobe financieele offers en onder inzet van machtige informatietroepen. Daar heeft de journalist slechts zijn ver bindingen te zoeken, die meestal al te gaarne bereid zijn, door publicaties den tegenstander in verlegenheid te brengen. En wat men hem niet mondeling mee deelt, verklappen de partijbladen. De ge braden duiven plegen den nieuwsgierigen publicist in zulke landen bereidwillig in geopend© monden te vliegen. in autoritair-geregeerde staten is het een beetje anders'. ^Vijand des volks". Daar is de buitenlaudsche journalist, als bij niet toevallig tot een bevreemde fascis tische natie of volksgroep in den vreem de behoort, a priori de vijand, een ver tegenwoordiger van het verachte demo-li- bexalisme of conservatisme of marxisme, een tegenstander van de levensbeschou wing, een muggenzifter, een hatelijke zoe ker van spijkers op laag water. Heeft het eenig doel, hem in te lichten? Of is bet niet een veel waardiger politiek, hem als „vijand1 des volks" te beschouwen, die van wat hij boort toch tegen het gastland mis bruik maakt? Men is in autoritaire staten geen vriend van de journalistiek, gelijk die in andere landen thans nog gehandhaafd wordt. Men heeft in eigen staten deze dames en heeren van „de pers" tot een soort ambtenaren gemaakt en hen tot troost op het hart gedrukt, dat zij beroepsmenschen van hoo ge orde geworden zijn. Maar daarmee is tevens geproclameerd1, dat de buitenland- scfrc journalisten, behalve dan in de „broe- derstaten", op een belangrijk lager peil zrjn blijven staan en dat in bet algemeen „de Oorspronkelijke detective roman door John Simson pers" er alleen ;s om de daden der eigen regoering to onuc-rsteunen en do eu<m re goerders in het volle zonnetje ceiten maar om 's hemels wil niet, om die daden critisch te beoordeelen. Het gevolg van -een en ander is, dat bijv. do regoering in Berlijn er steeds in slaagt de wereld met haar besluiten te verrassen, en ooi. de journalistieke waar nemers in haar onmiddellijke omgeving vooï ozn voldongen feit to stellen. Dat is dezer dagen weer zeer typisch met de overrompeling van Oostenrijk het geval geweest. Slechts weinigen onder ons hebben van deze plannen, do Oostenrijk- sciie xegeering door een militair-'.i op- marsch op vreemd gebied to verrassen en to verjagen, iets geweten, al hebben velen vermoed, dat het er wel eens toe zou kunnen komen. Wij buitculandsche bciichlgever-- in Ber lijn, maar vooral onze collega's in Weenen krijgen nu weer van Duitsche zijde te hooien, dat we onze lezers steeds verkeerd ingelicht hebben, dat we uit onwetendheid, uit haat of uit mg 'kankerde eenzijdigheid der wereld steeds verteld hebben, dat de groote meerderheid van het volk in Oosten rijk van Duitschland niets hebben moest en dat slechts van Berlijn uit de Oosten rijk scho meerderheid bedreigd werd. Broeders van een huis. Het is mogelijk, dat enkele bericht gevers in Berlijn en ia Weenen de dingen verkeerd gezien of althans onjuist voor gesteld hebben. De pogingen Duitschland en Oostenrijk weer lot elkaar te brengen, zijn intusschen geen uitvinding van Adolf Hitler en zijn nationaal-socialislen Er was ook tusschen 19IS en 1933 een Duilsch- Oosfeniijksche Volksbond, die de be roemde „Ansdiluss" in zijn vaandel geschreven had en de voorzitter van die beweging was de sociaal-democratische pre sident van tien Duitschen Rijksdag Paul Löbe. Het streven, de Duitschers in het rijk en de Duitschers in Oostenrijk onder één hoed te brengen, is zoo oud als de geschiedenis dezer volksgroepen Zij waren één onder Karei V, en slechts de huis- politiek der Habsburgers bracht hen steeds verder uit elkaar. Broeders zijn zij door alle tijden geble ven. De Duitsch-Oostenrijksehe oorlogen waxen broedertwisten. Do Duitsch Oosten- rijksche conflicten na 1918 waren kunst matig door de vredesverdragen van Ver sailles en van St. Germain gekweekt. Dat beide groepen toch weer tot elkaar zou den komen, daaraan heeft nooit een bui- tenlandscb waarnemer in Berlijn of Weenen getwijfeld, zoolang hij de mogelijkheid had, de dingen onbevooroordeeld te zien en te beschrijven. Na 1918 waren het de marxisten in beide landen, die de lei ding hadden bij „Anschluss"-acties; na 1933 waren het de nationaal-socialisten, die zich geroepen voelden „Mehrer des Reichs" te worden, en die zeker niet zul len rusten, totdat zij er in geslaagd- zijn hun Groot-Duitschland ten koste van an dere staten te perfectionaeeren. Er mag niet aan getwijfeld worden, dat men in Berlijn het eerlijke streven heeft, dit programma binnen wettelijke grenzen en zoo mogelijk ook zonder bloedvergieten af te werken. Het moet erkend- worden, dat het geluk daarbij wel zeer opvallend aan hun zijde is. Bismarck-Hitler. Wij hebben op deze plaats steeds ge waarsehuwd tegen onderschatting en ver keerde beoordeeiing van de Duitsclio na tionaal-socialisten. Men was er zoovele tien tallen jaren aan gewend geraakt (na Bis marck) de Duitschers als siechte diploma ten en politici te beschouwen. Misschien waren zo dat ook. En er zijn heden nog vele Duitsche diplomaten en politici van do oude school in leven, die sedert 1933 met de wijze hoofden schudden en de nieu we politiek van de Willielmstrassc- „ca- tastrophaal" noemen. Zo vergelen echter één ding: dat de werkelijke leider der politiek in deze 5 jaren Adolf Hiücr heet, en dat deze HiUer zich ontpopt heeft als een staatsman, die meer er. meer blijk geeft, een waardige opvolger van den groo- ten Bismarck te zijn. Hiücr heeft nu al zoovele malen bewezen, over een verba zingwekkend instinct te beschikken en het geluk aan zijn zijde te hebben. Daarmee is hij tot een internationale politie..© factor van den allereersten rang geworden. Het is struisvogelpolitiek dat niet te willen zien, aJleon omdat men hem en zijn po litiek om welke reden dan ook onsympa thiek vindt. g Men leze er zijn boek „Mein Kaïnpf" nog eens op na, en ook zijn „onverander lijk partijprogramma", en men zal tot de ietwat verbijsterende ontdekking komen, dat hij met ijzeren wil en grooto koelbloe digheid alles doorzet, wat hij zich voor genomen heeft. j - Dat hebben de meeste buitenianJsche journalisten in Berlijn waarlijk vel z.en aankomen, ook als do regecring in de Wil- heiinsLrasse geen neiging toonde, hen in te lichten. Ook de nog niet in daden om gezette idealen van de Ratiou.ial-socialis- tische beweging zullen na korter of langer tijd werkelijkheden geworden zijn; zeker, zoolang in stalen, die aan andere, tegen gestelde idealen vasthouden, gemeend wordt, dat men met protesten en perscam- pagne's al zijn plicht gedaan heeft. De menschen, die sedert 1933 in Ber lijn regeeien, zijn uit een hard materiaal emaakt en weten zeer nauwkeurig wat zij willen en op vveïke momenten ze hun wil kunnen doorzetten. Dr. Otto Dietrich heeft gelijk: bij zulke menschen is voor een journalist aan sen- satie's geen gebrek Verlangen naar zijn vaderland. Een twaalfjarig Dutlschertje, dat thans met zijn ouders in de Nederlandsche hoofd stad woont, hau zoo prettige herinnerin gen aan zijn geboorteplaats, de speelgoed- stad Neurenl«erg. dat hij besloot terug te keeren. Geld had hij wel niet om een spoor- kaartjo te bekostigen, maar: nood breekt wet, redeneerde het voortvarende jog, e.i hij nam een fiets, die de voorzienigheid daar wel zonder slot cn onbewaakt langs den weg leek te hebben geplaatst om hem naar zijn vaderland terug te brengen. In- plaats dus van naar school te gaan, trapt© hij lustig Oostwaarts, voorloopig tot Utrecht. Deze eerste vreemde stad bracht hem tot bezinning en hij begon te rekenen. De som was gauw af. Geen geld en Neuren berg nog heel ver af; een en ander kon alleen maar vee! moeilijkheden en narig heid opleveren. Hij besloot van zijn reisplannen voor loopig af te zien en reed naar Amsterdam terug. «Intusschen hadden zijn ouders de ver missing van hun zoon reeds bij de politie aangegeven en eenmaal weer binneu de muren van zijn tegenwoordige woonplaats werd bij al gauw door de politie opge pikt en naar hot bureau P. Aertszstraat overgebracht. Hier verklaarde hij zijn es capade kort en bondig met het feit, dat het hem hier niet beviel en dat uitslui tend zijn verlangen naar Neurenberg hem had' gedreven tot het wegnemen van de fiets. 39; Daddy stond een oogenblik sprakeloos. „Past het niet in uw theorie?" vroeg de dokter belangstellend. „Sorry hoor. Een hersenschudding is heusch eeu hersen schudding." „Ontvangt ze al?" informeerde Land- hof opeens. „Zeker. Als u haar spreken wilt, gaat n dan gerust naar haar toe. Die hersen schudding komt ze wel van bovenop. Het ergste is al geleden. Alleeneen beetie kalm aan, als 't u blieft. En niet le lang." „Dat komt in orde," verzekerde de offi cier en bedankte den dokter voor zijn in lichtingen, De andere twee deden insgelijks. Dan klommen ze gedrieën de trap op naar boven. Landbof klopte op de deur van de erker kamer. „Binnen." Achter eikaar betraden ze het vertrek. Klaas Trom zat klein en gluiperig op een stoeltje naast het ziekbed1. Hij stond even op en ging dan dadelijk weer zitten, ter wijl de drie anderen konden blijven staan. De patiënte zelve zat rechtop in haar bed. Ze zag haar bezoekers strak aan e., gaf hen een stijf knikje. „Wij willen u vragen, mevrouw Mes sing," begon Landhof zoo vriendelijk als hem mogelijk was, wat hier eigenlijk precies gebeurd is." „Da: dacht ik wel, dat u vragen zou," zei Je kasteelvrouwe sarcastisch. „Nou: ze hebben mij natuurlijk ook te pakken willen Demen, maar dat is ze met ge lukt 0 wee, als ze hot nog eens pro- be-er-n. Dan zal ik ze van katoen geven," Do officier twijfelde daar geen oogen blik aan. De anderen trouwens ook niet. „Wie zijn die „ze"?" vroeg hij dan. „Dat zou ik u niet kunnen zeggen. Ik heb hem niet gezien, maar ik geloof vast dat het een vont was." „E bent dan waarschijnlijk van achte ren aangevallen „Ja precies, dat was het 'm juist. Ik voelde opeens twee schroevende duimen om mijn keel, en toen ik me wilde om draaien, kreeg ik opeens een harden tik op mijn kop, zood'at ik bewusteloos was. Hef zal wel dezelfde geweest zijn, die Leo en Guus vermoord heeft Ik beloof u, dat ik hem een volgenden keer zijn oog en zal uitkrabben." Hard en koud werd alles gezegd1. De officier keek even een anderen kant uit, om dat akelige gevoel, dat over hem ge komen was, van z»'ch af te schudden. Klaas Trom scheen er echter anders over te denken. Hem beviel dergelijke taai wel. Met bewondering loenschte hij naar de patiënte, terwijl zijn smachtende blikken geen twijfel lieten omtrent zijn innerlijke gevoelens. „Waar gebeurde dat allemaal, mevrouw Messing?" vroeg Daddy verder. „Vlak voor do huiskamerdeur. Ik was juist even naar boven geweest en wilde net ae kamer ingaan, toen de ellendeling mij van achteren aangreep." „En waar was u op d'at oogenblik, mijn heer Trom?" net paard van Troje schrok plotseling op, terwijl een venijnig lachje zich om zijn mond plooide, net, alsof hij gekie teld werd. „In de huiskamer," zei hij dan. „En hoorde u daar misschien ook iels?" „Nou, en of. fk hoorde Anna gillen en vlak daarop een zware bons, net alsof er iemand vied. Ik wist niet, hoe gauw ik zou gaan kijken, en in mijn ijver .struikelde ik bijna over haar boenen. Ze lag vlak voor de deur." „En zag u toen niemand anders? Geen vluchtende spoken of zoo?" De arijns op Trom's gezicht werd al breeder en breeder. Dan opeens danste hij zoo'n beetje op en neer: het paard1 van Troje lachte. „Laat maar," suste de lieftallige Anna, als wilde ze zeggen: hij weet toch niet beier. „Neen," zei ze dan. „Hij heeft geen spook gezien. En ook niet de ellendeling, die mij trachtte aan te randen. Anders DONDERDAG, 24 Maart 1938. Hilversum I, 1873 en 415.5 M. AVRO uitzending. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Giamoloon. 10.30 Jcmny Kroon, 11 Knip- les. 11.30 Jenny Kroon. 12.30 AYR0- Dansorkest. 1 Orgel en piano en gramo- foon. 1.45 Gramofoom. 2 Voor de vrouw 2.30 Zang met piano. 3 Kniplcs. 3.45 Gramofoon. 4 Voor zieken en thuiszit- lenden. 4.30 Orgel. 4.50 Voor de kin. deren. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sport- praaije. 7 Voor de kinderen. 7,05 Zang. klas der vereeniging Zanglust. 7.30 En. gelsche les. 8 Berichten. S.15 De Twil- ligbt Serenaders. 9 Moderne zangdecla. matie. 9.20 Omroeporkest m.m v. soliste. 10 Gramofoon. 10.15 Omroeporkest. 11 Berichten hierna,: het AVRO.Dnnsmlrest. 11.4012 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. S—9.15 KRO. 10 NCRV. 11 KRO. 2— 12 NCRV. 8—9.15 en 10 Gramofoon. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gramofoon. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12 Berichten. 12.15 KRO ■oikest en gramofoon. 2 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoon. 3 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoon. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gra mofoon. 5 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianoduo en gramofoon. 6.30 Cau serie. 7 Berichten. 7.15 Journalistiek: weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8 Berich ten. S.15 Gramofoon. 9 Lijdensmeditatie. 9.30 Christ. Koor Toewijding en gra mofoon. (Om 10 Berichten). 10.35 Gra mofoon. 10.45 Gymnastiekles. 11 Gra mofoon. Ca. 11.5012 Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.2511.45 Gramofoon. 1203 Kwintet. 12.50 Radiotoonee], 1.20 Gramofoon. 1.50 2,20 Trio. 3.10 Causerie. 320 Gramo foon. 3.35 Oikest en soliste. 505 Voor de vrouw. 5.20 Gramofoon. 5.40 Savoy hotel Orphui .s. G.20 Berichten. 6.40 Can. serie. 7 Ori.cM 7.50 Variété. 8.50 Cau serie. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie. 9.45 Joe Marsala's Band. 10.20 Korte kerk dienst. 1040 Theater Orkest m.m.v. so liste. 11.35 Bert Firman en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.50, 9.159.-10 en 10.40 Gramofoon. 12.40 Oikest. (Om 1.50 Zang). 3.05 Piano! 3.20 Zang. 4.20 Giamofoon, 5.20 Radio, tconeel. 8.35 Zang. 8 50—11.15 Uit Mi lana: De Baibier van Sevilla, opera. Keulen, 456 M. 5.50 Orkest. 7.50 Schrammelcnsemblc. 8.50 Piano. 9.20 Volksliederen. 11.20 0r. kest. 12.35 Orkest. 3.20 Amusements, orkest. 4.35 Kamermuziekvereen. 6.30 Mandoline, en citherconeert. 7.30 Orkest S. 2011.15 De Baibier van Sevilla, opera. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamsch). 12.20 Gramofoon. 12.50 Cabaret. 1 Orkest. 1.50 Cabaret. 2—2.20 Gramofoon. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gramofoon. 8.20 Orkest. 10.30 11.20 Gramofoon. 484 M. (Fransch). 12.20 Gramofoon. 1.30 Dansoikest. 1.50—2.20 en 5.20 Gra mofoon, 6.35 Dansorkest. 7.35 Gramo foon. 8.20 Les Mousquetaires au couvent, operette. (In de pauze's gramofoon.) 10 3011.20 Kwartet m.m v. solist. Deutschlaudsender, 1571 M. .35 Oikest. Hierna: Muzikale causerie. 8.2011.15 De Barbier van Sevilla, opera (In de pause's: Berichten). Donderdag 24 Maart. Programma 3. Keulen 8. Parijs Radio 10.35. Radio P.T.T. 12.05. Parijs Radio. 12.20. Brus sel fVl.J 1.20. Radio P.T.T. 2.20. Parijs Radio 3.05. Regional 3.35. Keulen 4.50. Brussel (VI.) 5.20. Keulen 6.30. Radio P.T.T. 7.20. Keulen 7.30. Milaan 8.20. Danmarks Radio 11.20. Programma 4. Brussel (VI.8. Diversen 9.20. Regio- na! 10.35. Keulen 12.35. Droitwich 1.20. Regional 2.10. Droitwich 3.35. D versen 6.40 Droitwich 7. Programma 5. Luxemburg 8.20 Concert. Diversen 1.15. Luxemburg 3.50 Concert. Diversen 550. Luxemburg S.50 Concert. Brussel (VI.; 8.20. Luxemburg 11.20 Dansmuziek, Medegesleurd door een vallenden boom. Gisteren varen eenige arbeiders nabij het kiuispnnt Stadhouderskade—r.C. Ilooftstraat bezig een boom te rooien. Zooals bierbij gebruikelijk is, werd' in den top van den boom een touw bevestigd;, hetwelk dient om den boom in een be paalde richting te laten vallen. Toen het gekaarte op het punt stond neer te smak ken, ging een der werklieden aan het touw trekken. Hiervoor liad hij het om zijn middel gebonden, hetgeen hem noodL lottig werd, want de boom viel door een samenloop van omstandigheden juist den tegenovergestelden kant op. De arbeider, die zich niet van liet touw kon bevrijden, werd meegesleurd en zeer ernstig gewond In bewusteloozen toe stand is hij naar het Wilhelmïnagasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opge nomen. Scheepsb(Using op het IJ. Gisteravond is het uitgaande motor schip „IJslroom", van de Hoiiandsche Stoomboot Maatschappij, op het IJ in dich ten mist in aanvaring gekomen met de motorboot „Koophandel 1", van de firma Koppe, Dc „IJslroom" liep schade aan de voor- piek op waardoor het water maakte. Het schip is naar de Handelshaven terugge keerd. De „Koophandel 1" kreeg een groot gat boven de waterlijn. Het heeft gemeerd aan steiger 8 aan de De Ruyterkade. Slowaaksek dorp door brand geteisterd. In de Slowaaksche gemeente Nizna, in de buurt van de Poolsche grens, heeft gis teren een brand gewoed', welke het halve dorp in de asch heeft gelegd. 65 huizen en schuren zijn een prooi der vlammen geworden. Een kind is in de vlammen om het leven gekomen, oen tweede kind heeft levensgevaarlijke brandwonden opge- loopen. Gasvergiftiging in Japansthe staalfabriek. Tengevolge van een lek in een gaslei ding zijn in do Japansche staalfabriek to Kawasaki vier arbeiders om het leven ge komen, terwijl twintig werklieden een ern stige gasvergiftiging hebben opgeloopen. had' hij hem heusch wel nagezet. Is het zoo niet?" „la, ja," beaamde Trom vlug. „Natuur lijk haa ik hem dan nagezet. Dat spreekt wd vanzelf." Het drietal zweeg. En toen begon de wind te waaien uit den verkeerden hoek. Klaas Trom, klein en dik als hij was, blijkbaar aangemoedigd door het heldhaf tige vertrouwen, dat Anna Messing in hem gesteld1 had, schoot uit zijn slof. „U hebt mij nu weer uitgehoord," zeide hij snijdend. „U hebt weer alle moeite gedaan, van mij het noodige te weten te komen. U dicteert maar, u neemt ons allemaal een verhoor af en doet, alsof u hier heer en meester bent en wij niets in te brengen hebben. Maar nu heb ik u toch ook eens wat te zeggen. Waf beet u bereikt, met uw dapper en geleerd op treden? Sinds u hier bent, zijn achter elkaar Leo en Guus vermoord', terwijl Anna bijna wera doodgeslagen Ik begrijp niet goed, ,wat u hier eigenlijk doet." Sprakeloos van verbazing staarden ze het paard van Troje aan. Een oogenblik heerschte er doodsche stilte. Dan ging Trom op den zelfden scherpen toon ver der: „U doet wel heel flink en wijs, maar wat hebt u nu eigenlijk verricht? U hebt het geheele kasteel laten omsingelen; u hebt van Gotheborgh een soort vesting gemaakt, waar niemand in of uit kan, zonder dat hij als een kleine jongen op de bon komt. En telkens, als er weer een nieuwe moord of moord-aanslag ge- VL AARD IN G EN. G eb oren: 14 Maart. Margaretha, dochter van R. Boon en J. van dér Zwan, Am. Hoogvliet, straat 93. Helena Maria Wilhelmina, dochter van N. L. van Adrichem en A. M. van Vliet, Oranjestraat 1. 15 Maart. Jolianna Elisabeth Coriieli-a, dochter van P. Bedijn en E, G. van Marks, veldt, Am. Hoogvlietstraat 14. Jan, zoofn van A. den Draak en P. de Ligt, Van Rio- beekstraat 59. Barbera, dochter van D. Hoek en K. de Bruijne, Markgraaf laan 33, Geertruida Helena, dochter van J. van Minnen en I. S. Mostért, Huijgensstraat 12. 16 Maart. Adriana, dochter van NL 0. Ommering en A. Bosngers, Jac. van Heems kerks traat 22. 1 .Ondertrouwd: Jan van Bellen, 25 jaar en Francina Zwarts, 23 jaar. Nicolaas van Rijn, 26 jaar en Hermina Vogel, 25 jaar. G ehu wd: Jacob Dijkshoorn, 47 jaar en Johanna Ja- coba van Muijein, 44 jaar. Arij de Heer, 23 jaar en Dirkje Sas, 21 jaar. Leonar- dus Polderman, 26 jaar en Klazina Mar- garetha Simons, 26 jaar. plecgd is, komt u zelf eens even kijken. Wat"hebben wij er aan of u al kijkt, zoo lang er dagelijks dooden vallen. We heb- btn hulp en bescherming noodig iegen het monster, dat hier aan het moorden is. Ik ben bang, heel erg bang voor bet leven van Anna. Het heeft maar een haartje gescheeld', of ook zij was vermoord. Daar- om wil ik u wel zeggen, dat ik «r ©rn- stig over denk, om eens een goede detec tive te raadplegen." „Dat lijkt me een heal goed plan, zei Daddy, dadelijk. „Wil ik u een paar adres sen geven?" Lonk u. Die heb sk van u niet noo dig." '„We zouden ook zoo hier en daar een paar schildwachten binnenshuis kunnen plaatsen," opperde Daddy. „Dat heb ik trouwens al eerder voorgesteld." Toen opeens richtte de zieke zich hoog op in haar bed'. Zij zag den detective strak aan. „Politie in mijn kasteel," zolde ze bits. „Komt niets van in. Ik zal me zelf wel verdedigen." „Laten we gaan," -fluisterde Landhof zijn vriend in het oor. „Vergeet niet, dat de dokfer ons gevraagd heeft „kalm aan" te doen en vooral niet te lang." Daddy keerde zich half om. „Goed," zei hij dan. „Dag mevrouw Messing, dag mijnheer Trom." Toen, met gezwjnden pas, verlieten alle drie achter elkaar de ziekenkamer. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6