N tfl TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De giften voor de defensie %wïï wmmnmmmu België Nederland IJshockey BINNENLAND De doopplechtigheid van Prinses Beatrix De regeeringsjubileum-film „Veertig jaren" Burgerwacht van Rotterdam Sport Voetbal Bondselftal - Crystal Palace 3-2 excursie 1>EE DONDERDAG 24 MAART 1938 No. 21821 Ons wordt verzocht te melden, dat de doopplechtigheid van Prinses Bea trix zal plaats vinden in de Groote Keik te 's.Gravenhage op Donderdag 12 Mei a.s, - i Er is nog geen uitnoodiging ge. richt tot den predikant, die de doop. plechtigheid zal verrichten. Hofbericht. H.M. de Koningin heeft gistermiddag ten Paleize Koordeinde to 's-Gravenhag'e ont vangen de aldaar geaccrediteerde hoofden van zending met hunne echtgonoolen, ter aanbieding van liun gelukvvenschea met de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix. De verpleging van Prinses Beatrix Naar wij vernemen zal binnenkort zuster Boon s tra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als ver pleegster in functie treden jkvr. S. C. (Feith te Hilversum. Op 19 April begint men met de .opnamen. De voorbereidingen voor de groote film, „Veertig jaren", welke het groot-Nede» landsche leven over hot tijdperk, waarin H. M. Koningin Wilhelmina regeert, zal uitbeelden, zijn thans achter den rug. Er is veel werk verricht en in Korten, tijd. Thans is men zoo ver dat binnenkort namelijk op 19 April aanstaande, oen aan vang kan worden gemaakt met de opna men. Zooals bekend' is het scenario ge schreven door Ben van Eijsselstein. Tot hoofdfiguren zijn uitverkoren Lilly Bouw meester en Johan Heesters. Regisseur van de film is Edmond Gro- ville, die wordt bijgestaan door Jolian de Moester. De naam van de film zal zijn „Veertig jaren". Ben van Eijsselstein heeft, bij de sa men stel ling van het scenario, zich in de eerste plaats voor oogen gesteld dat het nationale leven over de regeeringsperiode van Koningin Wilhelmina moest worden voorgesteld. Hij heeft dit nationale leven belichaamd in do geschiedenis on weder waardigheden van twee families, oen Am- sleidamsche •leeraarsfamilio en oc-n Bra- bantsche familie van zakenlieden. De hoofd personen van beide huisgezinnen zijn in liet jaar waarin de film aanvang), dus in 1898, dertig jaren oud. Langs de ontwikkelingsgang der beide stammen wordt dan liet leven van Neder land' uitgeheeld tot don dag van lieden. Indertijd is reeds aangekondigd dat ook oen ruime plaats aan do Overzeescli© Ge westen zou worden ingeruimd. Dit diende düs ook het geval te zijn in de scenario. Dit heeft Ben van Eijsselstein gevonden door een huwelijk tussclien een vrouwelijke telg van de Amstordamsche familie en die jonge Braba'ntsche zakenman, gesproten uit het andere geslacht. Deze zoon vertrekt naar Nederlandscb.I'ndië om daar als za kenman een taak te verrichten welke ook ampele gelegenheid biedt de wording va'n liet Indische leven op de film te volgen. Hij voert voor de uitoefening van die taak talrijke gespreken met ambtenaren en au toriteiten, hij maakt reizen door Java en Sumatra en men begrijpt dat die reizen een kijkje zullen geven op de schoonheid van de „Gordel van smaragd", tevens op hot grootsche werk, d!oor Nederland in Indie tot stand gebracht, de voorbeeldige uit werking van de „koloniale taak". Vrouwen vredesgang. Burgemeester en wethouders van 's-Gra- venhage hebben toestemming verleend, dat de vrouwen vredesgang op 18 Mei al daar gehouden zal worden. De duizenden vrouwen die uit alle oorden van het land verwacht wórden, zullen zich opstellen op d!e Prinscgraclü. Om half drie za! de zwij gende stoet zich in beweging stellen, die in de groote tentoonstellingshal op Hout- rust ontbonden zal worden. In een groot aantal plaatsen zijn reeds comité's gevormd, waar men alle mogelijke inlichtingen kan krijgen, die ook gaarne worden verschaft d'oor de administratie van den Vrouwen vredesgang 1938, het Centraal Vredesbu reau, Laan van Meerdervoort 19, Den Haag. Ook in het buitenland1 bestaat groote belangstelling. Permanente economische Nedcrlandsch- Belgiseh-Tjuxeinburgschc commissie. De Nederlandscbe Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg, te Brus sel, heeft de invitaties verzonden voor de plechtige zitting ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan en van de oprich ting van de permanente economische Neder- landsch-Belgisch-Luxemburgsche oommis sie, ui het Paleis der Academiën, te Brus sel, op 8 April a.s. Deze zitting zal worden bijgewoond door fle hoogste autoriteiten der drie landen, 's Avonds zal een banket worden gegeven, dat een manifestatie zal zijn van de Ne- derlandsch-Belgisch-Luxomburgsche vriend schap. De stroom wastl De minister van defensie deelt mede, dat wederom een aantal vrijNvillige hij- dragen bij het departement zijn ingekomen. f25.een sterk nationalistisch voe lende vrouw. i20.A. E. te 's-Gravenbage. f20.een dame uit Nijmegen, f 20.N.N. uil c-en ziekenhuis te Heerlen f500.van een Nederlander te 's-Gra- venhage. 1500.van een firma uit Rotterdam. f50.ik zal handhaven. 1100.(cheque) een bewijs van erken telijkheid jegens de dienstplichtigen, die onverwachts langer onder de wapenen moeten blijven ten dienste van ons ge- heele volk. N.N. f5.50 als vertegenwoordiger van een klas van een H.B.S. heb ik de eer u hierbij van onze Idas een kleine bijdrage te stu ren voor onze weermacht. Het is gegeven met een gioot hart, maar een kleine beurs. Wij hopen, dat ons voorbeeld doet vol gen, en dat u meer dan ooit overtuigd is, dat de jeugd in Nederland trouw is aan vaderland en Vorstenhuis. Leve de Ko ningin. flöOO.geschenk van een vaderlands lievende familie te Groningen. f250.„hou en trouw" aan 't vader land1 cn Oranjehuis. Een. Nederlandsche. f25.economisch drs. f25.een Nederlander te Den Haag. f0.52, 52 maal 1 cent van zijn steun, maar dit moet er maar af, een werkloos kan toorbed km de. f0.50 mijn weekgeld voor 't behoud van Nederland, jon." Nederlander. f0.25 (postz.) een werklooze. f25.ii. N. N. in Den Haag. f2000.in de overtuiging, ook hier mede te handelen in den geest van wijlen do gebroed ers-onricliters onzer vennoot schap, N.V. te Amsterdam. f100.zoolang wij hebben handen ziet, om te eten één, één om te vechten, zoo komen wij tot schande niet, Nederlander. 125.een 58-jarige te Amsterdam. f100.L. S. te 's-Gravenhage. f 100.wij zullen handhaven, een va derlander. f.50.(chèque) eenheid onder oranje- wit-blauw. f25.voor onze luchtvloot, van een professor. f0.25 van em II.B.S.'er, die er net een pakje cigareücn voor wilde lcoopen, maar toen geïnspireerl werd door een ouder paar uit Indië die f2000.zond en ver telde dat per jaar meer dan f 100.030,000. aan tabaksrook dc lucht ingeblazen werd. Leve de defensie. Voorts nog 15 giften van f 10.ein min der. De minister deelt hierbij mede, dat uiter aard slechts uit een enkele van de bege leidende brieven een deel van den inhoud kan worden medegedeeld in verband met de groote plaatsruimte die anders zou wor den vi-reischt. Volstaan moet worden met de toevoeging dat uit dc brieven op veelal treffende wijze een diep gevoel van vaderlandsliefde spreekt. Het feit dat naar den verkregen in druk in vele gevallen van een werkelijk „offer" kan worden gesproken, mag met groote dankbaarheid worden geconstateerd1. Afscheidsavond van kol. W. van der Merk. Gisteravond is ui „De Doelen" officieel afscheid- genomen van kolonel K. N. I. L. b.d. W. van der Vlerk als commandant van de burgerwacht van Rotterdam. De avond ving aan met ©en défilé der burgerwacht voor het stadhuis. Langs den geheelen weg, welken de deel nemers aan liet défilé aflegden, was do belangstelling groot. Op den Coolsing-el, tegenover het raadhuis en De Doelen had een grooto menigte oen plaats gezocht om het défilé te kunnen gadeslaan. Nadat de défileerende burgerwackters het stadhuis waren voorbijgetrokken, begaven zij zich naar De Doelen. Namens de huldigingscommissie sprak de heer II. G. J. de Mondiy een kort ope ningswoord, waarna burgemeester P. Droog- leever Fortuyn den scheidenden comman dant hartelijk toesprak. Kolonel W. Froger, inspecteur der Bur gerwachten, braclrt vervolgens kolonel Van der!.Vlerk hulde en dank voor z(jn vele werk. De hoer C. Kolff sprak als voorzitter van de veneeniging van Rolterdamsche bur gerwachten. De boer H. G. J. de Monchy overhan digde den scheidenden commandant een foto van een ameublement, dal kolonel Van der Vlerk ten geschenke werd aange boden, alsmede oen album- met de namen van de gevers. Kolonel Van der Vlerk dankte de spre kers voor de hartelijke woorden en stelde het vaandel aan don nieuwen commandant, overste Boellaard-, ter hand'. Enkele oefeningen werden nog getoond, en vervolgens werd een taptoe geblazen ©n geslagen door miige leden van de burgerwacht, waarvoor kol. v. d'. Merk persoonlijk dank zegde. Tot slot. namen, alle aanwezigen persoon lijk afscheid van den commandant. Dejlubbjde, schutsluis in Vreeswijk, de grootste van Europa, is gisteren voor de scheepvaart op i het eerste schutten waren de beide sluiskolken geheel met schepen gevuld i. Reeds bij Steiw san de vredesbeweging. Men meldt ons: Een dame, dio onbekend wensekt te blijven, heeft f500 doen toekomen aan het -Centraal Vredesbureau in Den Haag. De geefster hoopt, dat haar voorbeeld, even als dat het geval is met de giften voor onze defensie, navolging zal vindon. Dagclijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's Gravenbage, 23 Maart. Aandeelcnkoerseu99.G. Goederen groothandelspiij/en72,6. Enkele spelers getest, doch geen nieuwe gezichtspunten. In een vlotten wedstrijd hoeft het Bonds elftal gistermiddag op liet tSparlaterrein te Rotterdam een' verdiende 32 over winning op de Engebcli© derde diwsi-c- club Crystal Palace behaald'. Waren de oefern-, cMrijden van hei. Ne dorlandsch elftal de taaiste jaren wal in rniscred.'et komen te stinn door het feit, d'at er gewoonlijk s'echts enkele iii|i-mat;o nalr meespeelden, ditmaal was alleen Simt van de partij en Ixdioorden de andere spelers tot de categorie van reserves voor het oranjeteam en verder jongere spe lers, waar men wat in ziet, doch die de noodige routine op internationaal gebied nog volkomen mis-ten. De tegenstanders van de NederlairLche ploeg speelden een vlotte partij, waarbij vooral hel koppen opviel. E©n van de zwakke punten in hun spel, was hel schieten. Voorts was het opval lend-, hoe goed het spelinzicht van deze professionals was. Zij startten veel snel ler dan onz-e landgenootcn, on dat ondanks hel feit. dat hun gemiddelde leeftijd vete jaren boven die van de Nederlanders lag. Deze wedstrijd heeft overigens geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd, liet eenige nut van dergelijke ontmoetingen is, dat verscheidene spelers weer eens getest worden Doelman Michel bewees opnieuw uit het goede hout gesneden te zijn. Zijn stijl is aantrekkelijk, hij stelt zich geed op, is betrouwbaar op hooge en lage ballen. Wiliters heeft nog steeds zijn vonn van het vorig seizoen niet teruggevonden. Hij is moeilijk te passoeren, maar zijn weg trappen is stordig, zijn ingrijpen vaak onbesuisd, waardoor zijn spel ook een rommeligen indruk maakt. Been van Ajax kwam- er, naarmate de tijd verstreek, steeds beter in en zijn prestatie was alleszins voldoende. De drie niid denspelers, Loois, Gabriel en Bool, deden vaak voortreffe lijk werk, maar zij hadden toch ook perio des, dat zij „nergens" waren. Bool was A 4&v ef '•vlljl-z-y De Buuilvereeniging „Het Oosten" heeft dezer dagen een excursie gemaakt naar de Sunlight fabriek te Vlaaulingcn. Het uit 33 peisonen beslaande gezelschap arriveerde om ongeveer twee uur aan de fabriek, waar men namens de directie werd verwelkomd. Alleic-erst ging men naar den aanlegstei ger, waar men een prachtig gezicht op de Maas heeft en waar de grondstoffen vonten aangevoerd-. Hierna weid de fabriek van binnen bezichtigd. Alle afileclingen werden bezocht, zoodat de bezoekers zich een goed donkbeeld kond-cin vormen van liet ingewikkelde zecpbereïdingsproces. Vol be. wondering was men voor de groote z-eep- pamicn, waarin de verschillende zeepmeng- sels stond-en te kok-on. Ook de moderne drukmachines, welke zorgen voor het be drukken van de bultende doozen en bus sen, trokken zeer de aandacht. Na den rondgang werd in het gezelltige ontvangsfgehouw ©on kopje the-e romdge. diend, waarna de terugreis naar Schiedam weid aanvaard. Het door de kunstnaaidwerkster Joanna Wichmann geborduurde kleed, voor stellende .Moeder en Kind", dat aan H. K. H. Prinses Juliana zal worden aangeboden in de tweede helft veel beter dan daar voor, toen liet hij menigmaal staaltjes van goed technisch voetbal zien. In ue voorhoede vocihakle Smit vaak in zipi eentje. Hij was de Engelsche profs vrijwel steeds de baas, zwierf als van ouïte over hot geheel veld, maakte uit stekende openingen voor zijn medespelers. Die medespelers profiteerden weinig van het ui'stekende spel van Smit en dit baarde toch wel eenige verwondering, om dat er nog twee Haarlem-spelers in de voorhoede zaten, n.l. de Winter als rechts buiten en van der Hulst als midvoor. De laatste miste wie kansen door slecht scbielen. Van Beck van B.V.V. Hel op de links buitenplaats af en toe zien, dat hij een ras-voetballer is, maar aan zijn spel was toch wel te zien, dat hij zich in dit milieu nog niet thuis gevoelt. Van der Vegte an H.B.S. was matig en viel in het geheel niet op. Jn de eerste helft maakte van der Hulst vlak voor rust een goed doelpunt. Er werd in dc eerste drie kwartier aardig veldspel geleverd, zoodat het voor het publiek dit weinig (alrijk was opgekomen een aardige wedstrijd is geweest. In de tweede helft maakte van der Vegte er 20 en \an der Hulst na een soioren 30 van. Eerst toen kon Crystal Palace een twee- lal ocelpunten scoren, dank zij blunders van ons backs tel. Geen wijziging in het Nederland sche elftal. Het Ned-eriandsch elftal, dat op 3 April a.s. te Antwerpen tegen België zal spe len, is als volgt samengesteld1: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (AG0VV) en Caldenhove (DWS). Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiesetn (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Y'oorWels (Unitas), Van Spaend-onck (Ncptunus), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC). Als reserves zijn aangewezen Michel (VSV), Pienter (Be Quick), Kuppen (Feijen oord), Ooms (DWV) en De Winter (Haar- Zooals men ziet heeft de keuze-comtnis- si-e van den K.N.V.B. geen enkele wijzi ging aangebracht in het elftal, dat op 27 Februari j.l. te Rotterdam met 7—2 van de Belgen won. De aanstaande wedstrijd tegen België te Antwerpen geldt als voorwedstrijd voor h-ct wereldkampioenschap. Belangen staan hier evenwel niet meer op hot spel, daar zoowel Nederland als België zich reeds in de eindronde van het touruooi om dein wereldtitel hebben geplaatst. .Tcugdcll'talleji tegen elkaar. Evenals te Rotterdam het geval was, zal eip 3 April a.s. te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tussclien de Bel gische en Nederlandsche jeugddftaliein. De Nederlandsche ploeg is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: Doel: Krijger (Tubantia). Achter: Biemolt (Achilles) en Klok (A. G.O.V.V.). Voor: Colthof (H.V.V.), Van der V-egte (H.B.S-,), de Boer (K.F C.) Van der Veen (Heracles) en C. de Harder (V.U.C.). Reserves zijn Klokkemeijer (K.F.C.), Meu ring (Ensched-e), R. Pijpers (Roermond), Lenstra (Heerenveen) en Hogenbirk (Be Quick). De wedstrijd tussclien de beide jeugd, elftallen zal op hetzelfde terrein worden gespeeld als des middags do wedstrijd Bel giëNederland. Het aanvangsuur is op 1 uur bepaald. Oefenwedstrijd voor Tsjecho Slowakije. Op het terrc-ïn van de bekende club Sparta te Praag is gistermiddag in verband met de wereld kampioenschap pen, een oefenwedstrijd gespeeld lusschen een Tsje chisch elftal en de Hongaarsche profclub Ncmzeti. De wedstrijd had evenwel wei nig waarde, daar de Hongaren te zwak bleken. Met 80 won het Tsjechische elf tal, waarin vooral Biro een prachtige partij speelde. Voor de rust hadden de gastheeren reeds zes doelpunten gemaakt. Chr. Ned. Voetbalbond. Het programma voor Zaterdag luidt: Klasse I: 1IBSStormvogels. UnicumPro Palria. Res. KJ. 1: Stormvogels 2HBS 2. Vitesse 2Pro Palria 2. Den IlaagQueens Club (Londen) 95, De ongeveer 5000 toeschouwers, die de tribunes van de Haaqsche kunstijsbaan gis teravond geheel vulden, hebban van een •onvcrgetelrjken wintersport .avond genoten, zoowel door liet prachtige kun strijd en van hel kampioenspaar Maxie HerberErnst Baier als door den spauneuden, uiterst fair gespeelden ijshockey.wedstrijd, waarhij de H. H. IJ. C. met 9—5 (3—3, 4—2, 2—Oj op de Queens Club (Londen) de overwin, ning behaalde.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5