BERVOETS Srmrf «sM ïwmn DE „NIEUW AMSTERDAM 4im$U"êdm/J TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT f» Terug van den teehnischen proeftocht. Het schip heeft aan alle verwachtingen voldaan. Uitstekend bestuurbaar. 21.5 in plaats van 20.5 mijl per uur. Een verantwoordelijke functie. Een harmonisch geheel BINNENLAND De Koningin te Amsterdam Nederlands grootste schip, de Nieuw Amsterdam, is gistermiddag omstreeks half zes van haar teehnischen proeftocht in het Kanaal en omgeving teruggekeerd aan haar ligplaats bij de Rotterdamsche Droog dok Maal schappij, waar de laatste werk zaamheden zuÜen worden beëindigd', al vorens bet schip zijn officieele proefvaart op 23 April a.s. zal gaan aanvangen. Naar wij ran de hoeren D. C. En- dert Jr. en W. IJ. de Monchy, directeu ren resp. van d'e Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en de Holland Amerikalijn ver namen, is deze technische proeftocht over de geheele linie volkomen geslaagd; het schip heeft in alle opzichten beantwoord aan de gestelde eiscben en hooggespan nen verwachtingen en het is dan ook met groot vertrouwen, dat de eerste offi cieele reis van Nedorland's vlaggeschip wordt tegemoet gezien. Hoewel het schip door den mist eenigen tijd vertraging had gekregen, bleek het publiek toch steeds op zijn hoede te zijn gebleven; toerr de „Nieuw Amsterdam" eenmaal ere pieren van Hoek van Holland was binnen gekomen, scheen het, alsof er een loopend vuurtje langs den Nieuwen Waterweg ging overal waar het schip pas seerde waren de menschen uilgeloopen -om 't to zien voorbij komen, in alle plaat sen en plaatsjes, op de aanlegsteigers en langs den wal stonden de belangstellen den rijen dik en allerwegen uitte men zijn bewondering over het prachtig schip. Ook bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij hadden tal van personen zich verza meld! om de „Nieuw Amsterdam", die tegcu vijl uur werd' verwacht, te zien me ren. Het werd' half zes, maar het had bij dezen kolos, die weer op solide wijze moest worden vastgelegd, omdat er nog eemge weken gewerkt moet worden vóór het schip heelemaal gereed is, nog wat voeten in de aarde voor het goed en wel zoo ver was. Omslreeks half zeven begon men met de ontscheping, een deel van de opvarenden werd met bootjes af gehaald, een ander deel kwam via de loopbruggen op de werf van de R.D.M. En toen werd1 de geheimzinnige sluier, die zoo langen tijd rond de „Neuw Am sterdam' heeft gehangen, opgelicht, want de heer D. C. Endert Jr. gaf daarop in cen^ persbijeenkomst op het schip de verklaring, waarom er zoo weinig bizon- derhedtn over inrichting en bouw van d'e „Nieuw Amsterdamzij a. belcencL. ge maakt. De „Niétm~^msteiMamr','*""z5b zelcte' hij, heeft steeds in de belangstelling van, heel hec Nederlandsche volkgestaan. Er waren plannen gemaakt en uitgewerkt, maar men bad zelf nog niet de overtuiging, dat die ontwerpen en werkelijkheid geworden plannen oolc inderdaad goed waren. Daar om, om Jat er nog gewikt en gewogen, gepast en gemeten móest'worden, zijn voor- loopige dingen maar niet aan de open baarheid prijsgegeven. Thans is echter gebleken, dat de theo rie in alle opzichten door de praktijk wordt gedekt; de ontwerpen zijn aan de prak tijk getoest en het resultaat is geweest, dat er tevredenheid heersc-ht, allerwegen, bij opdrachtgevers, bij ontwerpers en bij bouwers. De technische proefvaart. Het is eert tijd van groote spanning ge neest, de proeftocht heeft echter bewe zen, dat alles perfect in orde is. Men heeft alle technische onderdeêlen, individueel en collectief aan een nauwgezette proef on derworpen en alles klopte uitstekend. Aan alle indertijd gestelde eiscben is voldaan. Toen het schip in den nacht van Zondag op Maandag in alle stil.te, in het bloeke maanlicht uitvoer, toon wist men praktisch nog niets. Er was nog niet gemanoeuvreerd. Maai' Ui ara weet men, dat het schip voor treffelijk bestuurbaar is, "zoo zelfs, dat de zee-loods, die verschillende malen ook de ..Staleivam" heeft binnengebracht, ver klaarde, da' hij met de .„Nieuw Amster dam" kunstjes zou durven uithalen, die hij met geen - ander-schip zou kunnen. Het K'Sullaat is nóg mooier dan men had ge dacht en de reederij is "dan ook enthou siast over het -schip. ,Op zee, toen men de bestuurbaarheid van het schip voldoende had getoetst, is men eens met het anker gaan werken. Te Boulogne heeft men eens in lengte en breedte gecontroleerd1 of het schip in de haven paste on het ging. Tijdens den terugtocht langs Landsend zijn do ketels beproefd; er zijn verschei dene tochten over den mijl gemaakt; de indertijd uit Wageningeu verkregen gege vens zijn geverifieerd en zonder uitzon dering is alles met een positieven uilslag bekroond geworden. liet frnppanste is evenwel, dat het schip, waarvan men had verwacht, dat het on geveer 20.5 mijl zou loopen, heel gemakke lijk 21.5 mijl liep, zootlat, naast het feit, dal. alles bizonder goed is uitgevallen, er nog een extra voordeclige omstandigheid een woordje is komen meespreken. Van trillingen, die altijd eon gewichtige rol spelen bij een nieuw schip, heeft men in het geheel geen last gehad, de tech nische proefvaart is een succes geworden, hoe men het ook bekijkt. mist, die het schip ongeveer twaalf uur vertraging heeft bezorgd', is op deze reis m zekeren zin nog niet eens onwelkom "jpnwest ook. want nu had men alle gele genheid om de manoeuvreervaardigheid' van het schip, die hij mist van het aller grootste belang is, te beproeven. Hard werken. Het is voor allen, die dezen teehnischen proefvaart hebben meegemaakt, hard wer ken geweest." Behalve de direct bij don bouw van de „Nieuw Amsterdam," betrok kenen, waaronder de hoofdingenieurs, de ingenieurs, de hoofdbazen, bazen en werk lieden, bet technische personeel, de archi tecten en de kunstenaars waren liet voor namelijk belanghebbenden in technische za ken, die den tocht hebben meegemaakt. Ook praktijkmenschen als oud-kapiteins en oud-machinisten van do H.A.L. zijn maei- gegaan, zoodat er, behalve het personeel van het schip zelf, ongeveer 700 menschen aan boord waren voor den nautischon, dön teehnischen en den cimelen dienst. Voor hen allen zijn het zware dagen geweest, maar dat telt niet, nu het resultaat zóó goed' is gebleken. Het is toch immers zóó, dat de „Nieuw Amsterdam,", waaraan mm nu twee jaren heeft gewerkt nog kan wor- den afgeleverd vóór den dag, waarop liet schip uiterlijk aan de H.A.L. moest wor den .overgedragen: -den löen April- 1938. Zwaar werk is het ook geweest "voor kapitein Bijl, voor wien 'er alles op heb spel stond1. Het is een verantwoordelijk iets als commandant op de brug te staan op een schip van deze grootte, waarvan men betrekkelijk nog weinig weet. En toen kwam die mist nog. Het was eerst prachtig weer geweest en het was een gelukkige omstandigheid, dat alle proe ven reeds waren genomen. Toen de mist kwam was het dubbel op- oppassen. „Kapitein Bijl heelt echter zijn taak voortreffelijk verricht", was het een parig oordeel van de directeuren van de R.D.M. en H.A.L. Hoe .ieder besefte, dat deze proefvaart allesbehalve een plezier tochtje was, mag nog blijken uit de woor den van beide directeuren: „Niemanddurf de op de brug, we wisten maar al le goed, wat er op het spel stond". De oersto Amerikaansehe reis van do „Nieuw Amsterdam" zal aanvangen op 11 Mei a.s., een datum, die al bijna twee en «en half jaar geieden is vastgesteld. Op een vraag, of het schip voor deze reis Be Monchy, dat hier ook de ifoilandsciie degelijkheid voorop stond. De eerste reis van de „Nieuw Amsterdam" moet geen reclame-stunt worden. Het is voel beter, dat hel personeel clat toch ook een beetje wegwijs moet worden op het schip, eerst wat geacclimatiseerd wordt. Het zal dan in het hoog-seizoen, des te parater kunnen zijn. Deze degelijkheid van Hollandscben oorsprong komt ook in den geheelen opzet van de „Nieuw Am sterdam" tot uiting. Do eerste klasse zoo goed als de twee de en derde zijn bewonderenswaardige staaltjes van moderne bin n en-scheeps-ar chitect uur, de dancing, de bioscoopzaal, de winkelgalerij, de bars, de trappenhuizen, de zalen en de. hutten, alles is ontwor pen met een universaliteit en een scha keering, dat men er door wordt overrom peld, maar toch is nergens "do degelijkheid, de rust op zijn tijd, het comfort voor den passagier vergeten. De speelzaal en de bibliotheek, de groote zaal een sympho- nie in grijs, zooals een der architecten het zelf uitdrukte en de van alle kleine, maar den reiziger aangename details voor ziene cabins zijn daar, voorheelden van. Een groot aantal menschen hoeft samen gewerkt om iets harmonisch op te bouwen. de Koningin ontvangen daar den stations chef, den hear W. Jongstra. Per auto' ging het langs den Nieuwe Zijds Voorburgwal en door de Leidscbestraat aiaair het Leidscheplein, waar zich een groote menigte verzameld had, die door een kleine politie.alzetting op ©enigen af stand werd gehouden, die de Koningin bij aankomst luide en hartelijk toejuichte. Te ruim acht uur hadden alle bezoekers van dein Stadsschouwburg hun plaatsen ingenomen. De zaal met de vele dames in avondtoilet en de wit en zwarte dracht der beeren, bood een feestelijken aanblik. Als één man rees Oen ieder overeind toen de Koningin te kwart over acht Haar loge betrad, waar een groote ruiker paarse or chideeën bij Haar zetel lag. Ilaro Majesteit was gekleed in eer wo'nd- loilet van paarlgrijs satijn cn droeg een ju woelen diadeem in het haar. Zij dankte het publiek met een buiging voor den eerbiedigen greet. II. M. zag er bizcnider goed uit. Aangezien de Koningin als belangstel- al "vóIgeBó^rt *"w^^"mifwpSïrW'e»:::tlè-";-heiar-- -leftefr-j/VI- van' dé Wagner* veraaaiging -de Bezoek van de Koningin aan de voorstelling van de Wagner vereeniging. Gisteravond heeft de Wagner vereeniging in dein Amstmlamschei.n Stadsschoixwburg een voorstelling gegeven, die werd opge luisterd door de aanwezigheid vair H. M. de Koningin. Deze uitvoering van de Wagner vereeniging, waarvan o.a. deel uit maakte de première van een Nederlandsche compositie, is voor de eerste maa.1 geheel uitgevoerd' door Nederlandsche kunstenaars en de aanwezigheid van H. M. de Koningin heeft aan dezen avomd wel een zeer bizon- der cachet verleend, waardoor men mag hopen, dat dit de inzet zal zijn van een herleving van de Nederlandsche opera kunst. Per trein is H. M. de Koningin gister avond' in de hoofdstad gearriveerd. Aan den gewonen electrischen trein van Rot terdam, die te 19.44 aan het Centraal Station te Amsterdam aankomt, was in Dien IJaa.g het Koninklijk: salanrijtuig gekoppeld. De trein stopte aan d'ein Westelijken kant van het eerste perron, waar die reizigers go. legc-nheid' kregen uit te stappein, terwijl het Koninklijk salanrijtuig werd' losgekop peld' en werd opgeduwd tot aam de Ko ninklijke wachtkamer. Hier werd' H. M. voorstelling bijwoonde en, betUier g©en officieel bezoek gold, bleef bet spelen van hot volkslied achterwege. De voorstelling werd geopend me! de uit één ,'acte bestaande opera van Ravel, ,,1' Heure Espagnol", en na d'e pauze ward voor de eerste maal de komische opera van Guillaume Landré „Do' Snoek", op gevoerd. Aan het einde van elke acte gaf de Koningin het sein'.tot het applaus, dat aan het slot een ware ovatie werd'. Vele bloe. men werden aangedragen, zoowel voor de uitvoerenden als voor den componist. Te ie wart voor elf was de voorstelling geëindigd. De heeron, die de Koningin hadden ont vangen, deden Haar tevens uitgeleide. Per auto is H. M. naar Den Haag teruggekeerd'. Wederom werd Zij bij het vertrek toege juicht d'oor de menigte die zich o;p het Leidscheplein verzameld had. De voorstelling werd o.a. voorts bijge woond' door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. d'r. J. R Slotemaker de Bruïne en den vice.presi- dent van den Raad van State, jlir. rnr. F. Beelaerts van Blokland'. Regeling vrouwenarbeid ia fabrieken. Door den minister van sociale zaken is bij don Iloogen Raad' van Arbeid inge diend een voorontwerp van een algemoenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de wet inzake do verdeeling van den beschikbaren arbeid. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: In artikelen 3 tot 8 zijn krachtens het bepaalde in art. 2 der wet inzake de ver- deeling van den beschikbaren arbeid 1937 verbodsbepalingen vastgesteld voor vrou wen en meisjc-s ten aanzien van een. aan tal werkzaamheden, welke en tegen stelling met don buidigen toestand vóór 1 Januaii 1934 ni fabrieken of werk plaatsen in hef. algemeen niet door vrou welijk personeel werden verricht. Daar naast zijn eenige werkzaamheden verbo den, welke op het oogenblik nog slechts hier en daar door vrouwen en meisjes werden verricht, maar waarvan het niet mogelijk is, dat in de naaste toekomst de neiging zal opkomni om hiervoor in meer belangrijke mate van vrouwenarbeid ge bruik te maken. Als voorbeelden van zoodanige werk zaamheden kunnen worden genoemd: het werken in draad- en klinknagelfabrieken, het kloppen van zakken, het aanvochten en mengen van tabak en werkzaamheden in de natappreteerderij in fabrieken van wollen sloffen, alsmede werkzaamheden aan d'e assortimenten en de Solfactors in s trij kgarensp i nn erij en. Een Prinselijk sportsman en amateur-fotograaf. Z.K.H. Prins Bcrnliard, die gistere* de cross country der Kon. Militaire Sport vereeniging te Ede bijwoonde, maakte bij deze gelegenheid verschillende opnamen. De leden der Papanin-expcditie tijdens de ontvangst door „vadertje Stalin" in bei Kremlin te Moskou. Geheel rechts Papanin, derde van rechts Stalin. De nieuwe doopvont, welke dienst zal doen bij den doop van H.K.H. Prinses Beatrix in de Groote Kerk in Den Haag. Het ont werp is van den binnen huis-architect Cor Alons. Deze doopvont is een geschenk van het col lege van collectanten aan de kerkvoogden ter gelegenheid van. het 125-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente. Het Prinselijk Paar te Ede. Gistermiddag om drie uur zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Rernhard per auto te Ede aangekomen voor het bij wonen van een door een ofticierenver- eeniging reorganiseerden jachtrit in de Maanderöuurt. Met groote belangstelling volgde bof Prinselijk Paar de verrichtingen der 93 deelnemers. Eerst om half vijf gin gen H.KTI. en Z.KTI. naar Soestdijk terug. Onze Jantjes te Tanger. Op dc vragen van het Tweede Kamerlid Albania, in verband met het aan de sche pelingen van Ilr. Ms. „Java" opgelegde verbod', te Tanger bepaalde café's te be zoeken, heeft de minister van buitenland- sche zaken mede namens den minister van defensie, het volgende geantwoord. Op grond van de door den commandant van Hr. Ms .„Java" van Hr. Ms. gezant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschillende café's aldaar gezagondennij- nend'e propaganda werd gevoerd, heeft ge noemde commandant bij het verblijf van zijn ouderhebbenden bodem in die haven plaats gedurende enkele dagen in de maand Februari j.l. te recht maatregelen getroffen om het bezoek van de schepelingen aan die café's te verbieden. Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den commandeerenden officier, d'e daaromtrent uiteraard' overleg pleegt met den plaatse lijken dipiomatieken, c.q. consulairen ver tegenwoordiger der Nederlandsche regee ring. Aangezien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van bet doea blijken van eenige voorkeur ten aanzien van een dér strijdende partijen in de vijandelijkheden in Spanje, vereischen de overige vragen geen beantwoording. KEK VRIJDAG 23 MAART 1938. No. 21S22.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5