EERSTE BLAD. Dinsdag 29 Maart 1938 De opmarsch van Franco No. 21825 De toestand in het Verre Oosten 90ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Snelle vorderingen in Catalonië. Lerida nog niet gevallen. Gisterochtend zijn de troepen van Franco bij hun opmarscli in de richting van Ca talan ië Mequineza binnengerukt, dat gele gen is hij de samenvloeiing rail Ebro en Itio C-inca op ongeveer tien kilometer van de grens van Catalonië en 20 kilometer ten Zuiden van Fraga. Ilavas meldt hieromtrent nader: Het leger van Yague heeft in de Sierra Mezquita halt gehouden om de afdeelingen, die ter 'linker, en ter rechterzijde opmar- cheeren, do gelegenheid Ie geven gelijk te komen. De rechtervleugel hoeft gisteroch- tend Mequineza bezet, terwijl tie linker vleugel voor Baihastro is aangekomen. De ïechlscho troepen lichten dus op alle pun ten de Cinca bereikt. Fraga is gistermiddag door Spaanscke en Marokkaansche troepen bezet. Te. 11 uur begon de opmarscli over de pontonbrug. Liukscho vliegtuigen werden niet gezien, terwijl ook het geschut der regeeringstioe- pen zich niet liet hooran. Barbastro-, dat reeds verlaten was door de soldaten en vanwaar de be volhing even eens was geevacucerd, stond geheel in vlammen. Van de stad zal wel slechts een ruïne overblijven. Volgens Radio Nacional hebben weinig steden zoo geleden als Baihastro. Het radiostation heeft medegedeeld, dat vol gens verkregen inlichtingen op 26 Sep tember j.l. de burgemeester der stad en 37 nonnon vermoord zijn, terwijl in totaal 500 menschen om het leven zouden zijn gebracht. Rechtsclio vliegtuigen zijn over Lerida gevlogen en van verscheidene huizen blijkt daar de witte vlag te waaien. liet schijnt, dal botsingen hebben plaats gehad tus- schen de stedelijke politie en de arbeiders der fabrieken, die zich wildeti overgeven. De uit Barcelona gezonden internationale strijdkrachten hebben, alles volgens Radio Nacional, de beweging* onderdrukt. Lerida gevallen? Het moest verrassende bericht o\or de situalie in Catalonië werd door Reuter geseind. Het was namelijk de mededeeling dat door Salamanca en andere radiostations der opstandelin gen omgeroepen werd1 dat Lerida go nomen was. Do stad Lerida ligt tientallen kilometers van de grens in Catalonië. Indien de ïeclit- schen reeds daar aangekomen zijn, vor dert hun opmarsch met formidabele snel heid. Het radiobericht vindt echter geen bevestiging in het officinale legerbericht, waarin daarentegen wel deinname van Baibasti-o gemeld wordt. De snelle opmarsch van Franco welke den oorlog in Catalonië heeft verplaatst, bedreigt de verbindingsmiddelen van de regeering in de provincie Iluesca en in do Pyreneeën. Het lot van Spanje hangt thans af van de weerstandskracht van Ca talonië en de mogelijkheid om de ver bindingen met het Zuiden te handhaven. Barcelona is kalm, nog steeds zijn werk lieden bezig met het wegruimen van do puinen van het jongste bombardement en liet bergen van lijken. Op de muren zijn opschriften aangebracht om de bevolking aan te sporen tegenstand te bieden aan de rechtschen. Nog steeds doen geruchten over een mogelijke Fransche inmenging de ronde, doch het liaJf-officieelo blad Vanguardia ontkent, dat de 'Catalanen overwegen van Catalonië een Fransch protectoraat te ma ken. De kuststeden Tarragona, Castellon en San Vincente do Calders zijn gisteren op nieuw gebombardeerd. ■Officieel communiqué van de regeering. Het Spaansche ministerie van landsver dediging heeft in een officieel commu niqué medegedeeld, dat de regeeiingstroe- per. sedert gisterochtend bij Fraga den vijand uit Zijn stelling, welke de stad en do rivier beheerschlen, verdreven heb ben. Ten Zuiden van de Ebro heeft de vijand de Muela de Tolodeya bezet. Bij Caspe werden hevige aanvallen afgesla gen. In Andalusie, in den sector Alcau- ciele, werden krachtige aanvallen op Los Ciercos en Carnicabra afgeslagen. De troe pen van Franco hebben driehonderd ge sneuvelden op het slagveld achtergelaten. Over Ifaliaansche deelneming De beschuldiging, dat 5000 man IlalLaan- sehc troepen in de afgeloopen maand op het gebied de.r onslandelingen zijn aange komen, wordt in een gisteravond te Bar celona gepubliceerd officieel communiqué medegedeeld. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Bu-tsche en 250 Italiaan- sche vliegers op het rechtsche grondge- D<r situatie in Catalonië. Lerida ligt halverwege SaragossaBarce lona, do hoofdstad van Catalonië. welke laat ste juist op het hoven-einde van de kustlijn ligt. bied zijn aangekomen, zoomede 71 Ita- liaansche militaire, technici, 18 vliegtuigen en 15 tanks. Duitsche schapen, welke Duitscli oor logsmateriaal vervoerden, werden gewoon lijk geconvoyoerd door den Duüschen krui ser Emden. Men zegt, dat deze schepen te Bilbao zijn aangekomen. Twintig Iudiaansche snelvarende motor booten, die een snelheid van 55 mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zijn met twee torpedolanceerbuizen en twee met Dujtschers In-mande duikbootflottieljes, zijn bij Cadiz waargenomen. De Cliineesche successen. Groot was de vreugde in Ilankau on andere Chinccsclie steden, toen officieel bekend werd gemaakt, dat de Chiueesche troepen een groote overwinning haddon behaald in het Zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lint.-.jen en Tsimng. Door een uitstekende flankbeweging heb ben do troepen ook Tawenkoe, aan het Noordelijk gedeelte van den Tientsin Pekauspoorweg genomen, waarna zij in Zuidelijke richting oprukten om de Ja- pansche achterhoede aan to vallen. De Japansche troepen ten Zuiden van de rivier de Tawcn zijn geheel omsingeld men venvacht, dat zij vernietigd zullen worden. De Chineezen hebben stellingen betrokken langs de spoorweglijn ten Noor den van Linglsjen, om een Japanscben terugtocht te verhinderen. Bloedige ge- vechten, waarin de Japanneezen enorme verliezen leden, gingen aan de herove ring van Tsining vooraf. De Chtueezen achtervolgen thans de overblijfselen van het Japansche leger aan het front van Lini, die terugtrekken in de richting van Tsjoelisjen, 120 kilomeier ten Nooidoos- tc-n van Lini. Militaire deskundigen verklaren, dat de Japanneezen, nu de frontlijn 500 kilometer lang is geworden, minstens vijftig divisies noodig hebben voor bun krijgsvei richtin gen. Zij beschikken echter over slechts 16 divisies, aldus het Ch neesche persbureau. Generaal Pei Ken Hsoe heeft verklaard, dat de Japanneezen, door hun bases te Tsinan en Taian te verlaten en in hel heuvelachtige gebied van Zuid Sjantoeng door te dringen, den Chineezen een uit stekende gelegenheid gaven hun den terug tocht af te snijden. Hij schreef de groote Chiueesche overwinning toe aan den aan val op hel hoofdfront en de flankaanval- len op den linkervleugel. De strijd in Noord-Chiua. Ifavas meldt uit Peiping: Van officieel© Japansche zijde wordt medegedeeld, dat in het Noorden van China fel wordt gestreden. De Japansche troepen hebben con dt-el van de stad Taiking Kwang bezet,- het ge vecht duurt hier nog voort. De stad ligt aan de grens van Sjantoeng en Kiangsoe. Tot 22 Maart hebben de Chineezen tegen stand' geboden aan het front van Tsin Poe, zij telden 11.700 gesneuvelden. Sedertdien zijn verscheidene legercorpsen in Sjantocing, Honan en Sjansi ontbonden. Engeland Vier reizigers lit Palestina, doodgeschoten. Gisteuniddag beeft op den weg van Acre naar Safod een gewapende bende een aanval gedaan op een hum-auto, waar mede zes reizigers vervoerd werden. Vier inzittenden werden gedood, men weet niet, wat er van de beide andere reizigers en van den bestuurder geworden is. Een pa trouille achtervolgde de bende, waarvan drie leden doodgeschoten werden. Tsjecho Slowakije Instelling van minderhedeninstatuut Door minister-president Uodza aangekondigd, In een door minister-president Hodza uitgesproken en door de radio verspreide redevoering, heeft de regeering aangekon digd, dat een mïnderhedenstatuut zal wor den opgesteld voor de Duitsche spreken de bevolking van Tsjecho Slowakije. Alle bestaande wetten en maatregelen, welke van toepassing zijn op de Üuitsch spre kende minderheid zouden worden gecon solideerd in een nieuwen maatregel, welke de wettelijke basis zullen vormen voor de oplossing van het minderhedenvraag stuk. Hodza zeidewij tieden een nieuwe fase in van onze minderheden politiek. De regeering van Tsjecho Slowakije za! haar politiek de minderhedenkwestie te behan delen binnen het kader van de Tsjecho Slowqaksche grondwet voortzetten. Tsjecho Slowakije heeft altijd weerstand geboden aan allo pogingen van buitenaf haar birmenlatidsclie politiek te beïnvloe den. Zij zal in deze houding geen wijzi ging brengen. In het verdere deel van zijn redevoeiing zeide Hodza nog, dat de positie der re geering sterker was dan ooit voor de Europeesche crisis. Hodza besloot: Geen enkel internatio naal gevaar bedreigt ons, Er is geen go- vaar voor oen conflict in ouzo buurt De toestand veroorlooft ons en eischt voorts een vreedzaam bondgenootschap. Tsjecho Slowakije werkt er met andore landen aan mede. In het binnenland zullen wij voortgaan inet op rustige wijze te werken. Niemand zal zich met iels haasten. Wij zuilen de zaken in ons eigen belang rege len en in samenwerking met hen, die den vrede, orde bij ons en versterking van onzen staat wensclien. Duitschland Duitschland heeft dringend helium noodig. Het opschorten van de levering van he lium aan Duitschland door de Wrcenigde Stalen, irt verhand met de weigering van Buitseliland garanties te geven, dat dit gas niet voor militaire doeleinden zal worden gebruikt, heeft debetrokken Duit sche kringen Onaangenaam verrast. Over deze aangelegenheid wordt het grootste stilzwijgen betracht. Men gelooft, Jat po gingen iri het werk worden gesteld, dit in cident, dat de dienstregeling van do Zep pelins in de war dreigt te stuien, langs diplomatiek---!, weg te regelen. Frankrijk Do slaking in de metaalindustrie. Gistermiddag hebben ministe-r.president Leon Blum, Vincent Auriol on de ministers van latidsveidediging, luchtvaart en arbeid de conflicten in de fabriiken, welke voor de landsverdediging werken, besproken. Ver volgens hebben Blum en Auriol den secre taris.generaal van de C. G. T., Jouliaux en de leden van het bestuur der C. G. T. ent- vangen. Na dit laatste onderhoud mei de ver tegenwoordigers van de arbeiders werd oen communiqué gepubliceerd, waarin werd me. degedeeld, dat de afgevaardigden van de mctaalbcwcikcrs maatregelen hebben voor. gesteld tot vctgrooting van liet rendement van bet ueik en vergrooting van de pro ducüe dcor een technische reorganisatie van den arbeid. Deze maatregelen worden thans beslu deeid, om le komen tot een spoedige rege ling van liet co-nDict. Oostenrijk Meer da,u 600 personen op vrije voeten gesteld. Van de zijde der Wemsche politie wordt medegedeeld, dat in de laatste drie dagen wederom 686 personen uit de voorloo- pige hechtenis zijn ontslagen, nadat te voren reeds verscheidene personen op vrije voeten waren gesteld. De politie streeft cr naar, aldus zegt men, niemand langer vast te houden dan dringend noodig is. De op vrije voeten gestelde personen zullen overigens nog voor den gewonen rechter moeten ver schijnen, daar de motieven voor de ar restaties geenszins slechts op politiek ge bied' lagen, doch grootendeels van straf rechterlijken aard waren. Het betreft o.m. een groot aantal over treders der deviezenverordeningen, verder gevallen van pogingen kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corruptie, ambtsmisbruik en mishandeling van onder geschikten. Sovjet Rusland Zweedsch ingenieur gearresteerd. Men meldt de arrestatie in Sovjet-Rus land van den Zweodsclien ingenieur Kvelms en diens vrouw, eveneens een Zweedsche, die beschuldigd worden van contra-revo lutionaire activiteit. Zij werden gearresteerd', op het oogen- blik, dat zij zich voorbereidden voor bun terugkeer naar Zweden. Do Zweedsche minister van buitenland- scho zaken heeft dit bericht bevestigd'. De nieuwe flottieljcleider Hr. Ms. „Tromp" is gisteren uit de Amsterdamselie haven naar de Noordzee vertrokken voor de technische proefvaart. Het schip passeert de Heinhrug. BINNENLAND De toelating van oud-Oostenrijkers De maatregelen, van de regeering. Het Tweede Kamerlid Albania heeft aan den minister van algemeen© zaken, voor zitter van den raad van ministers de vol gende vragen gesteld Is de regeering niet van oordeel, dat aan do voorwaarden, die iu den brief san den minister van justitie aan de procu reur» generaal zijn bepaald s oor de toe lating iu Nederland van z g oud-Oosteux- i'ijbers, bijna nooit kan v out en voldaan door een Oostenrijker, die, wegens den jongsten staatkundigen omkeer, als vlucli teling zijn land heelt verlaten om elders asyl te zoeken? Iteult de regeering niet vernomen, dat menigmaal aan een Oostenrijker, die zijn land wilde verlaten, zijn paspoort is ont nomen, zoodat hij reeds daarom aan de Lovenbedoelde voorwaarden niet kan vol doen? Is de regeering niet van nou!cel, dat juist zij, die met beschikken over een eiklaring, dat zij „ongehinderd" naar Duitschland, resp. Oostenrijk, mogen terug- kecren, behoefte hebben aan asyl? Is het de regeering bekend, dat liet in het algemeen onmogelijk is, bij bet ver laten van Oostenrijk een bedrag van 500 schellingen of daarmee gelijkstaande mede te nemen en nog veel meer een bedrag gelijkstaande met 10 000 gulden over de grens te brengen, tenzij op sliaksclie en voor den vluchteling uiterst gevaarlijke wijze? Welke reden heeft tie regeering om te vreezen, dat uit Oostenrijk, dat niet aan Nederland grenst, vluchtelingen in zoo grooten gelaio zich naar Nedeiland zul len begeven, dal het aloude asyl recht zou moeten woideti opgeheven? Is de legr-cring niet van gevoelen, dal, ten einde op voor geen enkel laad te be zwaarlijke wijze asyl te kunnen verleenön aan lien, die wegens gevaren voor vrijheid of leven Oostenrijk vc-rlaten, ten spoedigste een internationale regeling moet tot stand komen en heeft zij ïeeds op do uilnoodi- ging van de regeering der Vereertigde Sta ten, om over zulk een regeling to beraad slagen, toestemmend geanlvvooid? Is de legeering bereid, iu afwachting van de totstandkoming van ©en zoodanige regeling, de in den brief aan de procureurs generaal bepaalde voorwaarden in een mil- den zin te herzien en een ruime toepas sing te geven aan liet sub 5e in dien brief bepaalde, waardoor het mogelijk is ge maakt, personen toe te laten, die aan de gestelde voorwaarden niet kunnen voldoen? Flottieljcleider Tromp" op proeftocht. Gistermiddag is de nieuwe flottieljeiei- der „Tromp" van de werf der Nederland- scho Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam naar de Noordzee verlrokken, voor het houden van een reeks technische proef tochten. Deze zullen niet minder dan veer tien dagen in beslag netnen. Boekcnweek. Ter gelegenheid van de boekenweek zal Woensdagmiddag 6 April jlir. Jan Feith op den daktuin van De Bijenkorf te Rotter dam voor meisjes en jongens van 12—16 jaar een voordracht houden over: Hoe ik mijn jongensboeken schrijf. Vrijdag S April d a.v. spreekt Herman de Man in Do Bijenkorf-lunchroom: ,,Over mijn stiel, dat ik liefheb". Hr. Ms. Java op de Noordzee Met de Vlootconimissic aan boord. Dc. bij Kon. Besluit van 21 Januari 1922 ingestelde vlootcommissie, waarvan dr. W. de Viugl, burgemeester van Amsterdam en lid van de Eerste Kamer, voorzitter is, maakte gisteren een oefentocht mee van Hr. Ms. kruiser „Java", welke het week eind in Amsterdam had doorgebracht en gistermorgen om half tien uit de hoofd stad vertrok, om op de Noordzee oefe ningen te houden. Hel gezelschap be stond, behalve burgemeester de Vlugt, uit de heeren Ch. van der Bilt, oud-lid' van do Tweede Kamer en oudste lid' van de vlootcommissie; de heer W. Drop, lid der Tweede Kamer; mr, A. G. A. Ridder van Bappaid', lid der Eerste Kamer; XV. II. Tilanus en mr. A. M. Joekes, beide leden der Tweede Kamer; voorls uit de odvisecrende leden, de kapt. ter zee C. E. L. lleltrich, de secretaris der vloot commissie, A. de Bruin, reserve-luit. kolo nel der infanterie en de beide secreta rissen, luit- ter zee der 1ste klasse C, Moolenburgek en luit. ter zee der 1ste klasse A. J. Bussemaker. ■Op de Noordzee liep het sehp met een 18-mijisvaarl on werden schietoefeningen gehouden met de hoofdbatterij op een gesleepte schijf, waarna met behulp van een tweetal watervliegtuigen, d'ie een scbijn-bomaanval" uitvoerden, het nieu we luchtdoelgeschut werd gedemonstreerd. 'Ook werd een nevclsclicriuoefening ge houden. Hei weer was bizonder gunstig en de leden der vlootcommissie toonden zich over dezen oefentocht met den kruiser „Java" hoogst voldaan. To vijf uur arriveerde de „Java" op dc reede van Den Helder, waar de leden der vlootcommissie zich van boord be gaven, om met een marine-sleepboot naar de haven van Niouuediep ie worden ge bracht. Na in de Maiineclub te heben gedineerd, begaf liet gezelschap zich per tiem lm is waai ts. l'riiimeboonicn iu Zeeland in bloei. Do K. N. A. C. bericht, dat de vroege pnmneboomen op Zuid-Beveland en Wal cheren thans in vollen bloei staan. De eerste kersenbloesem is ook a! ge zien, zoodat de verwachting is gerecht- vaaidigd, dat de Zeeuwsdie kersen- en peienboomen tegen Paschen zullen bloeien. De uitlevering van Olto Penlzck. De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Nederlandsche afdeeling beeft den volgenden brief gericht tot dm minister van justitie: „Met ontsteltenis hebben wij kennis ge nomen van het lot van Olto Peatzek, Duil sch vluchteling, die op 11 Januari 1933 le Enschedé aankwam en nu, na vijf jaar, is uitgeleverd aan de Duitsche overheid, die deze uitlevering eischto op grond van een op 13 Januari 1933 gepleegden aan slag. Behalve, dat wij deze uitlevering op zuiver menschelijke gronden onverdedig baar achten, betreuren wij ten sterkste, dat hiermede de Nederlandsche regeering een nieuwen slag toebracht aan Nederlandsch internationale repulatie als traditioneel land van vrijheid en asylreclit. Vooral in den tegen woord igen tijd, waar in wetsovertreding blijkbaar meer en meer als een gewone zaak beschouwd woTdt, zijn wij Nederlanders er dubbel op gesteld de eer van ons land ongerept tc zien handhaven. Wij gevoelen ons derhalve gedrongen, deze zaak, die gepaard ging met zulke tra gische incidenten, onder de bizondero aan dacht van Uwe Excellentie te brengen, en spreken de hoop uit, dat er althans nog pogingen in het werk gesteld zullen, worden, om haar ongedaan te maken". Deze courant verschijnt degelijks, a »t oit- sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSCHE COURANT JPrQs der Advertentfën: van 15 regels f 1 55; Iedere regel meer f0.30, in het Zaterdagnummer 45 regels fl.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosteo5cts.; pobtkwitóntiea 15 ets. Tarieven \an advertentien bu abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks \norden tegen vooruitbetaling Klune Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Adxertentiéc tot 25 wooi - den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond buur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 14.00, indien niet vóói Vrijdagavond 6 uur bezorgd. raus: HUESCA 8ENABARRF EAlMuo ARBASTQO ONzqn ARDlEN cerverA 1LLAMAYOR ^ÜALAOA ILL AF FRAGA VII^LA FRA CAL AN A LI AG A ALFA M BRA A MAT PÉNÏSCOLA ERUEL APUEB1.A TORREBLANCA LUCENA J Ifjvk SEGQRB ONDA' LMAzORA' VALENCI ChlVA

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1