EERSTE BLAD. Donderdag 7 April 1938 Innitzer moet inbinden S 91ste Jaargang. No. 21833 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53!!. BUITENLAND De verklaring der Oostenrijksche bis schoppen niet dienstig als politiek propaganda-middel. Kardinaal Innitzer heeft zich gistermor gen opnieuw naar het Vaticaan begeven, waar hij een tweede onderhoud had met jUiatsseciéians PaceUi, Het onderhoud duurde drie kwartier. Om 11 uur werd de kardinaal aartsbisschop vervolgens door den paus ontvangen. Dit onderhoud duurde tot kwart over twaalf. Onmiddellijk daar op werd' Innitzer weer door kardinaal staatssecretaris Pacelli ontvangen, met wien hij wederom langdurige besprekingen voerde. Toen kardinaal Innitzer het aparlement van 'den paus verliet, glimlachte 'hij en maakte hij een vold'anen indruk. - Voor zijn vertrek naar Weenen heeft kardinaal Innitzer een verklaring van den volgenden inhoud verstrekt aan de 'Osservatore Romano „De 'Oostenrijksche bisschoppen heb ben met hun verklarag niet het voor nemen gehad) op eenigerlei wijze de rechten van de kerk op te offeren. Deze verklaring is afgelegd! met het doel te komen tot een opheldering der denkbeelden, hetgeen altijd noodig is om een wederzijdsch begrip mogelijk te maken." Kardinaal Innitzer per vlieg tuig vertrokken. Kardinaal Innitzer heeft na zijn audiën tie bij den. paus nog een derde onder houd' gehad met kardinaal staatssecretaris Pacelli. 'Om twee uur is Innitzer per vlieg tuig naar Weenen vertrokken. De verklaring van den kardi naal aanmerkelijk verzacht. De 'Osservatore Romano publiceert den DuUschen tekst van een verklaring, welke kardinaal Innitzer, de aartsbisschop van Weenen, mede uit naam van het Oosten rijksche episcopaat, noodig heeft geacht te publtceeren, ten einde de tweeslachtigheid wtg te nemen, welke in de openbare meening is ontstaan na zijn jongste ma nifestaties. In de verklaring wordt gezegd: 1. De plechtige verklaring der Oosten rijksche bisschoppen van 18 Maart j.l. wilde natuurlijk op geen enkele wijze een goed keuring tot uiting brengen mei hetgeen onverc-en igbaar was of is met de wet van God, met° de vrijheid en met de rechten der katholieke kerk. Voorts kan deze ver klaring niet worden uitgelegd noch ge bezigd' voor propagandadoeleinden door staat of partij als een. druk op het ge weten der geloovigen. 2. Ten aanzien van de toekomst ebchen de .Oostenrijksche bisschoppen: a. Gee'n enkele wijziging van om het even welke kwestie betreffende het Oos tenrijksche concordaat zonder voorafgaande overeenstemming met den Heiligen Stoel. b. In het bizonder een behandeling van alle school- en ond'orwijsaangelegenlieden, zoomede iedere leiding van de jeugd on der waarborging der rechten van de ouders en d'er grondslagen van het katholieke geloof. c. Een verbod van om het even welke propaganda, welke vijandig is aan gods dienst en kerk. d. Het recht der katholieken het katho lieke geloof en de christelijke beginselen te raanife-steeren, te verdedigen en opentijk te belijden op ieder gebied van het leven en met alle middelen, welke door de mo derne, beschaving worden ter beschikking gesteld. Een aansporing van een Weeuseli r.k, orgaan. Het roomsch katholieke orgaan „Wiener Kirchenblatt" heeft zijn lezers aangespoord Zondag met ja te stemmen. Het blad merkt op, dat dit insluit: Ten eerste: Gehoorzaamheid' aan de ge vestigde autoriteit. Ten tweede: Samenwerking tot vooruit gang van het groofe Daitsche vaderland. Ten derde: Beveiliging van het katholi cisme in de nieuwe omstandigheden. Ten vierde: Dagelijkseh gebed voor het rijk en den Fiihrer. Do Beicrscbe bisschoppen en «e stemming. Het bisschoppelijke ordinariaat deelt me de, dat de Beiersche bisschoppen den pa- to chics hebben opgc-dragen, na afloop van de groole demonstratie ie Weenen op 9 April de klokken te doen luiden. Daarmede, aldus het ordinariaat, erkennen de Beier sche bisschoppen, de beteekenis van den tienden April voor de wereldgeschiedenis on roepen zij het roonisch-katholieke volk op zijn vaderlandschen plicht te vervullen en te bidden voor Üe welvaart van het Groot-Du itsche rijk en van zijn Führer en yvoor een vreedzame samenwerking tus- ischen staat en kerk. De strijd in Spanje Communiqué van Salamanca. In het communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco wordt o.m. gezegd, dat de brigade van Navarre over de rivier de Ribagorzana is getrokken en het dorp Corsa bereikt heeft. Een andere afdeeli'ng, die evéneeus aan den linkeroever dezer ri vier opereert, heeft de lijn Monte de Polo, Alberola en San Salvador bereikt. Meer naar het Zuiden bezetten de recht- sche troepen Castello de Farfane etn Ba- laguer. Verder werd Forcalli genomen en den berg Garumba, waardoor de weg van Ortélla naar Morella volkomen bevrijd werd. De legioensoldaten bereikten k'ilometer- paal 22 van den weg naai' Tortosa en het punt waar de Chalamera in de Ebro uit stroomt. i Aan hef Guadalajarafront schoven wij onze linies vooruit en zetten wij den vijand na, hem zware verliezen toebrengend. Balaguer in redifsclie banden. Reuter meldt uit Saragossa: De troepen van grineraal Mo-caido heb ben Balaguer bezet. Ralaguer ligt 25 K.M. (en Noorden van Lerida en is een knooppunt van de elec- trische kabels van do electrischo kraciht- statiens, welke Catalonië van energie voor zien. Vijftig kilometer Noordelijker zijn de recliiscbo troepen tot vijf kilometer van Tremp genaderd, waar hot grootste elec trischo kraclitstaticn van Catalonië is ge vestigd. i Vooraanstaande Spanjaarden naar Frankrijk gevlucht. Verscheidene vooraanstaande Catalanen en familie van offïcicelo pciso-nen zijn gistermiddag te Cerbere aangekomen. Ook een twintigtal Russische deskundi gen beeft de grens overschreden. Zij ver klaarden met vacantia naar Rusland te vertrekken. 1 Te Toulouse werd' gisteravond verno men, dal zicli op het oogenblik vijf of zesduizend Spaanscbe vluchtelingen to Va- laran bevinden. Zij zouden zich gereed maken do grens bij Fos te overschrijdon. Men hoeft reeds maatregelen, genomen om hen to ontvangen ea naar liet kamp te Mcrlgnac te brongen. De toestand in het Verre Oosten De Japansrhe verliezen. De Japanscbe verliezen in dan tijd van Juli tot Maart worden geraamd op ruim 300.000 man, aldus schattingen van CUi meesche militairen, die door de Chinecscho ambassade te Londen telegrafisch van öf- ficieele zijde te Hankau zijn ontvangen. Vrouwelijke soldaten in het Clii- necseko leger. Te Hankau zijn op doorreis naar het ge vechtsterrein uit de provincie Kwangsï aan gekomen 150 Chineesche amazonen in do uniform van gewoon soldaat. Onder deze meisjes bevindt zich geen enkele, die ouder is dan 23 jaar en dein afstand' van Kweilin, do hoofdstad van Kwangsï, naar Hankau, in rechte lijn 800 K.M., hebben zij goheeJ (e voet afgelegd. Ieder draagt een gewicht van 50 pond en is gewapend met een revolver. Dit „meis- jesleger van Kwangsi" is het keurcorps van de provincie. In de hoofdstad Kweilin zijn zij na een vergelijkend examen ge kozen uit 2000 sollicitanten. De meisjes hebben een jaar militaire opleiding ge noten, waarbij zij goed' hebben loeien schieten, terwijl zij, die hiertoe aanleg ver toonden, opgeleid werden in het spion- j nagewerk. Tijdens hun marsch van Kwangsi i hebben de „vrouwelijke soldaten" verschei- dene malen redevoeringen gehouden en de vaderlandsliefde onder de massa opgewekt. Duitschiand Het bezoek van Hitier aan Italië. Het vertrek van Adolf Hitler naar Italië is vastgesteld op 2 Mei a.s. Zweden Regecring vraagt volmachten voor mogelijke crisis. Do Zweedsche regeering heeft bij den Rijksdag een speciale ontwerp-begrooting ingediend, waarbij volmachten worden ge vraagd deze ten uitvoer {e leggen ingeval van een mogelijke verergering van den eco- nomischen toestand des lands of op een ander gebied. ,.rtjel- .totale begrootingsbedrag bedraagt 257 miilioen kronen, waarvan 75 miilioen gedekt zullen worden door leening en de rest uit gewone staatsinkomsten. Frankrijk Bium in de meerderheid Het finaneieele wetsontwerp met 311 tegen 250 stemmen aangenomen. De Fransche Kamer heeft gisteren het financieele wetsontwerp in zijn geheel goed gekeurd' met 311 tegen 250 stemmen. Om. vijf minuten over half drie hervatte de Kamer de beraadslagingen. Uit de om standigheid, dat zoowel de publieke tribu nes als de banken der afgevaardigden slecht bezet waren blijkt, dat de belangstelling in d'e financieele debatten groetendeels uitgeput is. Het woord voerden Pietri en' vervolgens Reynaud. Na de rede van Rey- naud ging de Kamer over tot stemming over het wetsontwerp in zijn geheel. Artikelen ©en en twee waren aangeno men. Na het uitbrengen der stemmen over het geheel van het ontwerp word de ver gadering gcschcrst tot kwart over vier. Besprekingen van de ministers. Do socialistische ministers hebben gis teravond in hotel Matignon een bespreking gehouden -over het wetsontwerp der finan cieele volmachten. In de omgeving van Blum verluidt, dat de minister-president zou aarzelen het -ont werp in den Senaat te behandelen, aan gezien in de Kamer' een sterke radicale minderheid zich tegen het ontwerp verzette. De socialistische ministers verlangden evenwel, d'at het ontwerp morgen m den Senaat zal worden besproken. Na de be spreking weigerden de ministers iets te zeggen. Oostenrijk J)e bewaking van .Schnscknigg. De bewaking van den vrobgeren Oosten- iijkschen bondskanselier, Schuschnigg, is opnieuw verzacht. Inof voor zijn huis bevinden zïcli ilians geen geüniformeerde beambten meer: van een oud gebouw bij .liet huis uit verzorgen eenige politie ambtenaren de bewaking op onopvallende wijze. Men kan hoorêri, dat Schuschnigg vaak zijn radio-toestel 'inschakelt; hij ont vangt nl zijn post, waaronder buitenland <--ü:c bladen. Zijn zoon verblijft te Kalksburg in een pensioner-f van de ordo der Jezuïten., Aan genomen mag worden, dat hij in de va cantie zijn vad'cr lo Weenen zal bezoeken. Officieel wordt medegedeeld, dat de uit het buitenland afkomstige jood Cohen be vel heeft gekregen, binnen twaalf uur het land' te verlaten. Hij had eenige dagen ge leden do Paris Scir onder het pseudoniem Yvos C. Franck een bericht doen toeko men," dat Schuschnigg krankzinnig gewor den was en in een gesticht was opgeno men. Geen woord' van dit bericht, aldus wordt van bevoegde zijde medegedeeld, is waar. Tsjech© Ssowaksjë Sudeten-Duitsclicrs niet tevreden. Het persbureau der Sudeten-Duitsehe par tij deelt mede, dat onder voorzitterschap van lïenlein een vergadering van de poli tieke commissie der Sudeten-Duitsehe par tij gehouden is. Vastgesteld werd, dat de laatste besprekingen (usschen minister-pre sident llodza en de Sudetm-Dniische ver tegenwoordigers niet beschouwd kunnen worden als onderhandelingen over do op lossing van het nationaliteiten vraagstuk. Er zijn geen aanwijzingen voor een veran dering van het stelsel en men kan niet waarnemen, aldus de commissie, dat de openbare meening aan Tsjechische zijde zich Dacht aan te passen aan de nieuwe situatie. Voor de Sudetcn-Duitsche partij bestaat dan ook op het oogenblik noch aanleiding noch de mogelijkheid, haar po litiek to wijzigen. Yereercigde Staten De inlijving van Oostenrijk erkend. Do Vereenigde Staten hebben do inlij ving van Oostenrijk dcor Duitschiand- er kend'. In de nota, welke de ambassadeur van de Vereenigde Stalen t'a Berlijn, Wilson, heeft overhandigd dienaangaande, wordt Duiiüclilancl uitgeuoodigd de Oostenrijksche schulden te betalen. Wilson heeft tevens medegedeeld, dat de Amerikaansche legatie te Women ge sloten was en dat hiervoor in de plaats ■oen consulaat-generaal was ingesteld. Anderhalf milliard voor stimuleering van het bedrijfsleven. President Roosevelt zal, naar do coi res pondent van do New-York Daily News te Washington meldt, binnenkort het Con gres om machtiging verzoeken, 1500 mii lioen dollar te besteden aan oen campagne om bet Amerikaansche bedrijfsleven nieuwe kracht te geven. Het geld' zou ter beschikking gesteld worden van de staten en sleden in den vorm van rentelooz© leeningen, die ge bruikt dienen te worden voor woningbouw en openbare werken. Het is de bedoeling dal het programma nog voor eind Juli ge heel in werking getreden is. België De bcgrootlng van buitenlandsche zaken. In d'en Senaat is do behandeling van de begrooling van buitenlandsche zaken voortgezet. Godding sprak over de handelsbetrekkin gen met Nederland, terwijl Vanderstegea zich bezig hield' met de sluis van het ka naal van Terneuzen. Nothomb droag aan op spo-edigen aanleg van de tweede sluis, dia Nederland, aldus zeide hij, krachtens het vcidrag van 1895 voor ons moet bou wen. In antwoord op de verschillende opmer kingen verklaarde Spaak, do minister van buitenlandsclie zaken, dat de gezant In Don Haag Ylaamsck kent, verstaat en spreekt, liet is echter niet noodig, dat hij Vlaamsch gezind is, evenmin als de vertegenwoordi gers van België to Parijs Franseligezind be hoeven to zijn. Zij moot en Belgen zijn (ap plaus). Wij hebben, aldus Spaak, in Bel gië twee beschavingen. Iemand- naar Den Haag to zenden, die geen Nedeilandsch zou kennen, zou mij even ongerijmd lijken ais het benoemen van een gezant te Parijs, die geen Fransch verstaat. Spaak sprak vervolgens over de betrek kingen met Nederland en zeide, dat hij de bijna tegengestelde belangen van Gent, Antwerpen en Luik 'niet uit het oog wilde of kon verliezen. Hij zal zich met deze kwfestie. ernstig moeten bezighouden. Jehiuli Menuhin tijdens dc repetitie met het Concert-gebouw orkest te Amsterdam onder Do algemeene bespreking werd daarna va„ llPOf. dr. Willem Mengelberg, gesloten. Vier roomscli-katliolieke en twee liberale senatoren hebben eoa amendement op de begrooling ingediend, strekkende lot het opnemen van een post voor het zen den van een handelsagent naar Burgos. Daarover zal vandaag woiden gestemd. BINNENLAND voor de eerste uitvoering in Nederland van Schumann's vioolconcert. omdat de opbrengsten hiervan niet kun nen worden gemist. Aan de verhooging van de personeele-belasting zijn meer be zwaren verbonden. Maar aan welk ander dekkingsmiddel zijn geen bezwaren ver bonden? De minister somde dan een aan tal bezwaren op, welke aan de door de Kamer geopperde denkbeelden kleven. De heffing ineens op de vermogens zou zeer ongelijk werken en zou met oen extra hef fing op de inkomens gepaard moeten gaan. Een rentelooze leening zou niet genoeg opbrengen. De. minister wilde deze dek- kingsmiddelen niet verwerpen, ook niet 'een verhooging der successiebelasting, hij meende alleen, dat aan de middelen, wel ke de regeering heelt aangegeven, minder bezwaren zijn verbonden dan aan andere. Overzicht Tweede Kamer Belasting verhosging ten bate van de defensie. Twee aanvragen voor eon interpellatie zijn gistermiddag bij den aanvang van de Tweede Kamer-vergadering ingediend. De beer Drop (S.D.) vroeg te mogen inbei'pelleeren over de beslissingen van den minister van justitie in de bekende zaak Oss. Deze interpellatie wordt vandaag ge- lioud-en. Zijn partijgenoot prof. Fan Gei- d'eren vroeg oen interpellatie aan over bet beleid van de regocring ton opzichte,'Een verhooging der vermogensbelasting is van de werkloosheid. Over deze interpol- wel liet laatste, vaar de minister van latic zal nader worden beslist, Do middag werd besteed aan de behan deling van het wetsontwerp [ot tijdelijke versterking van dle opbrengst van de in komstenbelasting en van do d.videtnd- en tantième-belasting ter gedeeltelijke bestrij ding van de defensie-uitgaven. De lieer Van den Tempel (S.D.), hooien wil. Er zijn nu al personen, die meer dan 110 procent van het inkomedr, dat zij uit hun vermogen trekken, aan be lasting moeten betalen. Er werd niet gerepliceerd. De belasting- verhooging werd aangenomen zond-er hoof delijke stemming. Do nationaal-socialistön, de communisten en de staatkundig gere- die verklaarde, dat zijn fractie voor hetformeerden lieten aantóekendn, dat zij ontwerp zou stemmen, drong er op aan, dat de door do regeering aangekondigde verhoog ing van de omzetbelasting ovi van de personeele belasting zou worden ver vangen door een verhooging van de suc cessiebelasting. De christelijk democratische heer Van Ilouten, die zich verwonderde dat er voor defensie wel on voor andere belan gen geen geld aanwezig wordt geacht, zei de voor liet denkbeeld eener rentelooze defensioleening te voelen. De heer Bierema (Lib.) ging met het aanhangige wetsontwerp- mee, doch ont wikkelde bezwaren tegen de venschten geacht te worden te tegengestemd. hebban Psychotherapeutische werkinrichting te Rotterdam geopend. In tegenwoordigheid van tal van voor aanstaande personen op medisch gebied en and-ore autoriteiten is gistermiddag aan de Vierambachtstraat te Rotterdam een psycho-tlierapeutisclie werkinrichting van do „Rotterdamsche Vereeniging ter beharti ging van de Maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken", geopend'. De heer M. van Walsem, voorzitter der vereeniging, zeide, dat bij den voor- en. verhoogmg ^zorgdienst voor krankzinnigen vooral do van personeele- en omzetbelasting. Hij drong gelegd moet worden op het aan een aan op beperking der staatsuitgaven ©a j werkinrichting tem grondslag liggend© stre- bestreed het denkbeeld van verhooging der ven^ om jn ,j,e vrjje maatschappij -een zoo vermogensbelasting. [wel psychischen als moreelen steun te Dé heer W a g e n a a r, de financieele z;jn roo.r ,n;C[ geheel evenwichtige specialiteit der anti-revolutionaire fractie,1 personen. Dit geldt zoowel voor hen, wier stond huiverig tegenover de instelling van psychisch zijn nog niet geheel werd ge- een dcfensicfonds en behield zich zijn oor deel over de verhooging van de perso neele- en van de omzetbelasting voor tot het bcgrootingsdebat in het najaar. Do stoord, als voor diegenen, die eenmaal in een inrichting geweest zijnde gedeel telijk hersteld zijn. i Het is nu onze taak, aldus spr,, om vexliooging der personeele-belasting vornd met (]i0 psychiaters te trachten, voor deze in den heer De Geer een bestrijder. D; leider der C.II. fractie waarschuwde even eens tegen verhooging dor omzetbelasting en tegen een heffing ineens. Een rente looze leening zou de moeilijkheden niet opheffen, meende hij. De heer Kersten, Staatkundig Gerefor meerd, kon met het ontwerp niet moegaan. Do lieer Oud (Y.D.) kon dit wel. Hij ontwikkelde bezwaren tegen do instelling van een afzonderlijk defensiefonds On vroeg do regeering een volledig financieringsplan. De heer De Visser (Comm.) kon zich niet vereenigen met wat hij aanzag als een reactionaire wijze van belastingheffing. Do minister van financiën, de heer De Wilde zeide, dat een afzonderlijk defen siefonds noodig is, opdat het volk woto, waar liet geld, voor de defensie opgebracht, blijft. Als do Kamer om een plan vraagt, wel nu, de regeering heeft er eou gegeven door naast do aanhangige belastingverhooging ©en vorhoogïng in het uitzicht te stellen van de omzetbelasting en van do perso- groep van personen de velerlei onvermij delijke botsingen met het gewone leven, welke zij nog niet zonder stoornis kunnen ondergaan, op te vangen. Deze inrichting kan, goed aangewend, door den nazorg-arts, voor menigen patiënt een middel worden, waardoor het hem mogelijk wordt te blijven verkeeren in de vrije maatschappij. Niet de arbeid op zich zelf, is nummer een en niet de winst, op den arbeid ge maakt. De patiënt behoort altijd nummer één te blijven. Hierna was het woord aan mr. E. J. SI. H. Rolsius, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die de officieel© ope ningsrede uitsprak. Daarna spraken nog de wethouder der sociale aangelegenheden, de heer R. J. Dijk dr., J. II. Pameijer, inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigen- wezen en prof. Baart de Lafaille overhan digde den heer van Walsem met een vrien delijk woord namens den raad van be stuur van het Antonia Wilhelminafonds een noelc belasting. De omzetbelasting voorop, enveloppe met f1000. Deze courant verschijnt dagelijks, u et uit- touderiag van Zon- en ïeestdagen. Prijs per kwartaal i 2.—; franco per poet f 2.50. Prijja per week: 16 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf aur aan het Bureau bezorgd zy'n, 'a Zaterdaga vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd scum unscH ecouri n rr Prijs der Advertentiën: van 15 regels ft 55; Iedere regel meer 10.30; in het Z/iterdagnummer 15 regels fl.80, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. IncassokostenScta.; postkwitantles 15 ets. Tarieven van advertentiën o(j abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 4 t 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eec maximum van 80 woorden. *a Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mita vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Het bericht o ver tlil vcrmeeiwle krank zinnigheid van Schuschnigg.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1