f EERSTE BLAD. De cpmarsch van Franco Vrijdag 8 April 1938 Oostenrijk 91ste Jaargang, No. 21834 Tel No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK. KOSTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). E Postrekening No. 5311. BUITENLAND De stad Tremp, electricïteïtscentrale van Barcelona, in handen der rechtsche troepen. De strijdkrachten van generaal Sol- chaga hebben den opmarsch naar Tremp voortgezet en zijn omstreeks den middag voor de stad aangeko men. Nog in den ioop van den dag werd. de plaats ingenomen. De inname van Tremp is voor de Franco- troepen daarom zoo belangrijk, omdat zich daar bevindt de electrieiteitscentrale, wel ke een groot deel van do industrie van Barcelona van stroom voorziet. Na de inname is dan ook onmiddellijk de stroom levering stopgezet waardoor o.a. de wa penfabrieken werden stilgelegd. De stad Barcelona moet het voor een deel zonder licht stellen. De troepen van generaal Aloruo hebben hun opmarsch voortgezet. Zij daalden van de toppen van de Sierra del Monte Tur- mcl af en bereikten tegen den middag vlak terrein. De recbtscken omsingelen thans het bergland;, waarin de regeerings- troc-pen zich verzamelen om den rechter vleugel der legionnaires te bedreigen. De republikeinen bevinden zich in een ge vaarlijke situatie en beginnen in verschil lende sectoren in Oostelijke richting te wijken. De rechtsche troepen, die Balaguer heb ben bezet, rukken thans op langs de ri vier Segre. Zij naderen San Lorenzo en Caramassa, waar twee electricitoitsstations zijn. In den sector van Tortosa blijven de opstandelingen, zij het langzaam, vooruit komen. De tegenstand! der regeeringstroe- pen is hardnekkig. De linies van de regeeringstroepen, moe ten volgens mededeelingen van deskundi gen,. d'ie gisteren van het front te Barce lona zijn teruggekeerd1, op drie punten be langrijk worden geacht. Deze punten zijn: 1 boven Clierta op 11 k.m. van Tortosa op don weg naar Gandesa; 2 te Mora la Nueva, op 40 k.m. ten Westen van Reus en 3 te Balaguer. De berichten, dat Tortosa gevallen zou zijn, worden onjuist genoemd. In het tijdvak tusschen 18 Maart en 6 April hebben de rechtsche troepen 289 dor pen met 313.000 inwoners en een opper vlakte van 20.000 vierkanten kilometer veroverd. De republikeinen zijn nog mees ter in een Cataiaansch gebied' van 22.000 vierkanten kilometer. De Spaansche minister van buitenland^ sche zaken, Alvarez del Vayo, heeft de vertegenwoordigers van de pers ontvangen en tegenover hen den wil der regeering bevestigd om den oorlog tot de overwin ning voort to zetten. „Wanneer men deze regeering zou willen kwalificoercn, zon men haar dc regeering der heilige een heid kunnen noemen. De persoonlijkheid1 van Negrin en zijn houding vormen de zekerste waarborgen voor den vastbera den wil tot uitersten weerstand. Zelfs, wanneer wij den oorlog zouden moeten verliezen, zouden wij tot het einde blij ven strijden". Voortgaande gaf do minister een uiteen zelling van de redenen, weshalve liet ma- gelijk is een dergelijke houding aan te ne men. „Het voorbeeld der 4000 soldaten, al dus zeide hij, die na de Fransche grens te zijn overgegaan, wildon terugkeeren, om den strijd voort te zetten, bewijst voldoende den wil van het Spaanscho v.olk niet de buitenlandsche invasie te aanvaarden. De weerstand, die langs-de MiddellandscLe Zeekust geboden wordt door het vijfde legercorps tegenover den opmarsch der Italiaancho divisies, stelt verder in staat alles te hopen. - Verder stelde de minister „de monster lijke nict-inmengingspolitiek" aan de kaak, welke uitlooptop - een eenzijdige inmen ging, die de flagrants te schending hetce- kent, die h"t internationale recht ooit heeft ondergaan. SVij weigeren het Spaansclic volk dat striken wilj uil te leveren aan den wensch van hen, „die het zouden willen zién in eenstorten en 'capituleeren om een eind te maken aan den burgeroorlog in Spanje" Vluchtelingen passecren dc 1 Fransche grens. Sinds Woensdagavond passeeren -vluch telingen, Spaansche burgers uit de hoog vlakte van Gin ca en de dorpen Parsan en Bielsa, de Fransche grens. Gistermor en waren reeds 750 uitgewekenen in Frankrijk aangekomen. De toestand in het Verre Oosten Chinecsche tegenaanval. De Chineezen melden, dat zij aan het front langs den spoorweg Tientsin.Poe- kuu een hevigen tegenaanval hebben inge zet, Zevenduizend Japanneezen zijn ge sneuveld1. Do Japansche troepen trekken in wanorde terug. De Chincesch© overwinning bij Taicrtsjwang. Volgens een officieel communiqué trek ken de Japansche troepen bij Taicrtsjwang in Noordwestelijke richting terug. Ecu of ficieel woordvoerder verklaarde, dat de zeer zware nederlaag bij Taicrtsjwang het den Japanneezen voor goed onmogelijk beeft gemaakt een verbinding tot stand te brengen tusschen do beide uiteinden van den spoorweg I.entsinPoefcau. Gedurende de laatste zes maanden hebben (le Japan sche troepen niet zoo zware verliezen ge leden als thans. In de laatste week zijn 10.000 Japanneezen bij Taiertsjwang ge sneuveld'. Tien Japausclie vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Itsjang. Op den terugweg werden zij boven Tasjongkwan aangevallen door Chincescho toestellen, die zes Ja pansche vliegtuigen neerhaalden. Omtrent de groote Chineeschc overwin ning hij Taiertsjwang wordt nog gemeld, dat de commandanten van twee Clilnee- sclie divisies voor den slag een document hebben geteekend, waarin zij verzochten te rechtgesteld' te woxden, indien zij er niet in zouden slagen, de Japanneezen le ver slaan. Volgens de officieele Chineeschc berich ten werden de Japansche troepen door een reusachtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn <000 tot 8000 Jaapu'neezeu ge sneuveld: Twee Japansche divisies, aldus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machine geweren en ander oorlogstuig vielen den Chineezen in handen. Te Hankau heerscht een uitbundige vreugde. Niettemin verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat het nog geen tijd is om te juichen, omdat China's toekomst nog door vele hinderpalen belemmerd wordt. Het leger zal, nog menig offer moeten brengen en ook dc burgers zullen het nog vaak moeilijk hebben. Men moet blijven wor stelen tot dc eindoverwinning behaald is. Engeland Dc situaiic bij Gibraltar. In het Hoogerhuis heeft Lord Favïng- don do aandacht gevestigd op de jongste versterking en opstelling van kanonnen aan beide zijden van de Straat van Gi braltar. Hij gaf oen opsomming van de plaatsing van het geschut en zeide, dat daarloo vele Duitsche kanonnen van hoog kaliber beliooren, in sommige gevallen is het zelfs geschut van 31,5 c.M. De onderstaatssecretaris van hot ministe rie van oorlog, Lord Strathcona, herin nerde in zijn antwoord: aan de verklaring van Inskip ter zake afgelegd, op 27 Juli J.I., waarin hij zeide geen reden tot be- zorgheid te zien en aan de verklaring van Eden op 19 Juli, Strathcona voegde hieraan toe: Ik ten mij niet bewust van eenige wij ziging in den toestand', welke een ver andering in de houding der Britsche re geering zou kunnen rechtvaardigen, maar ik zou wel zeer dankbaar zijn, indien Lord Farïngdon mij in het bezit zou stellen van de berichten, waaraan hij zijn inlichtingen ontleent. Gandhi's gezondheidstoestand slecht. Reuter meldt uit Calcutta: De gezondheidstoestand van Gandhi is opnieuw zeer achteruitgegaan. De Mahat- ma was gisterochtend zeer zwak. Later op den dag is een uilgesproken verbetering in zijn toestand' ingetreden. Voor een machtige keuze HEREN- en KINDERKLEDING behoeft U niet naar eiders; evenmin voor de PRijSi Moderne Heren Sportcostuums vanaf f6.95 tot de fijnste tweeds f 19,50 Heren Fantasie Costuums vanaf f 7.75 tot de beste kamgarens f 37.50 Jongens Sport- en Plusfour-Pakjes - Dames- en Heren Gabardine Jassen Ook voor 3.E.V.A. Bedrijfskleedlng slaagt U bij VAN DER VEER goedkoper KLEDINGMAGAZIJN VAN DER VEER - HOOGSTRAAT 174 (bij de Dam) Witter dan wit worden Uw tanden indien 0 poetst met Tube 61) en «0 et. Doos 2» ct 1VOROL Duitschland Dc verkiezingen. Bij de Zondag te houden verkiezingen voor den Rijksdag zal, op grond van de Kieswet, op iedere 60.000 uitgebrachte België Spaak in den Senaat in dc meerderheid. Do roomsch katholieke en liberale Se natoren hebben het amendement op de Belgische begrooting van buitenlandsche zaken, waarbij werd' voorgesteld eert han dels vertegenwoordiger te benoemen bij Franco, ingetrokken. Nadat minister Spaak verklaard liad, dat dit amendement nutteloos was, namen de rexisten het toch nog over. Het kwam in stemming en ward1 verwor pen mot 59 tegen, 17 stemmen, bij 58 ont houdingen. Minister Spaak had er nog op gewezen, dat de oppositie der rexisten en Vlaamsch- nationalisten een politieke manoeuvre uit voerde. Onder deze omstandigheden stelde hij de kwestie van vertrouwen. -De begi'ooting van buitenlandsche zaken werd' vervolgens aangenomen. Frankrijk De financieele voorstellen Financieel© Senaatscommissie vee- werpt regeeringsvoorstcl met 25 tegen G stemmen. De financieele commissie van den Senaat heeft gistermiddag bijna zon der debat de financieele ontwerpen dar regeering verworpen met 25 tegen 6 stemmen. De vergadering van de financieele Se naatscommissie hoeft slechts een half uur Italië og steeds verliezen in Abessinië. Bil een officieel bulletin blijkt, dat van lot 31 Maart tijdens verkenningen en politie-operaties in Dost Afrika zeven of ficieren, drie onderofficieren, twee soldaten en een zwarthemd gesneuveld zijn. Ten gevolge van in gevechten opgeloopeu ver wondingen zijn een otficier en twee onder officieren, benevens een zwarthemd' omge komen, Door verschillende diensioorzaken en ziekten zijn overleden in genoemd tijd perk vijt officieren, vijf onderofficieren, negentien soldaten en dertien zwarthem- den. In het geheel zijn sedert 1 Januari 1935 tot. 31 Maart j.l. 4300 personen om het leven gekomen. Vereenigde Staten Oostenrijk niet langer meest begun stigde natie. Hot Amerikaanschc ministerie van finan ciën zal eerlang instructies uitgeven aan de douane, Oostenrijk te schrappen van de lijst der naties, die behandeld worden op de basis van meesibegunsiiging. Dc- Oos- lenrijksclio handelsproducten zullen worden beschouwd als afkomstig uit Duïtscldand, welk land, wat de voordeden op handels gebied' betreft, op de zwarte lijst staat. Er wordt opnieuw de nadruk op gelegd, dat de Vereenigde SLalen do aansluiting niet de jure erkennen, doch genoodzaakt waren op te treden ten einde een overwel digen toevloed van DuiLche goederen via Oostenrijk tegen te gaan. Int. Samenwerking De Eflgelsch-Italiaansche overeenkomst. De Eugelscli-Unliaanschc overeenkomst, welke vermoedelijk korten tijd na Pasclien zal worden gesloten, zal worden gepubli ceerd in den vorm vau een witboek. Over den tekst der overeenkomst zal in het Lagerhuis, vermoedelijk op 2 Mei worden gedebatteerd. stemmen een afgevaardigde worden be- geduurd. noemd. Men verwacht, dat ongeveer deDe rapporteur, Abel Gardoy, las zijn ver- helfl der- gestelde candidatea zijn intrede slag voor, dat concludeerde tot onvoor- in den Rijksdag zal doen. De Rijksdag zal waardelijko verwerping van bet financieele dan uit ongeveer 800 leden bestaan. ontwerp. Het officieele orgaan van het bisdom Daar niemand het woord vroeg, ging Ween en, het Wienor Kirchenblatl, publi- men onmiddellijk tot stemming over. Van oeert een oproep aan alio Weonsche daag zal do Senaat zich uitspreken over roomsch-katholieken Zondag a.s. te stem- de conclusie der commissie, men. Volgens het blad is liet voor geen en kelen Oostenrijker een - vraag, doch veol- Betooging. Naar aanleiding van de door de socia listische partij aangekondigde en. door de eer, op grond van de instructies van den regeering verboden demonstratie wordt het door God gegeven kerkelijker leider, Oen natuurlijke zaak „ja" te stemmen. Reis van Von Ribbentrop uitgesteld. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat do reis van Von Ribbentrop naar Po len, welke in de eerste lielft van April zou worden gemaakt, is uitgesteld, aangezien de minister van buitenlandsche zaken on der dis gegeven omstandigheden Berlijn niet kan verlaten. De geruchten in de buitenlandsche pers. De Duitsche ambassade te. Parijs deelt mede, dat «m groot,Parijsch dagblad' se dert eenige dageii sènsationéele berichten uil Weenén publiceert,die van eiken grond ontbloot zijn1. Het' .blad! beweert bijvoor beeld, dat Sehuscbnigg -. in. een krankzin nigengesticht bij Weenen zou zijn opge nomen on dat de, Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije en de Tsjecho Slowaken var: Duitscli ras in 'Duitschland' en Oos tenrijk 'zouden deelnamen aan de stem ming. Bovendien zou Duitschland volgens het blad" agressieve voorhèmens jegens Tsjecho Slowakije hebben. De ambassade is gemachtigd te verkla ren, dat deze berichten gaieel verzonnen zijn. Schuschnigg verblijft met zijn gezin in zijn woning te Weenen en zijn toe stand! is uitstekend. Senaatsgebouw van vijf uur af bewaakt door politie te voet en te paard. De mo biele garde hoeft de Jardins de Luxem bourg doen ontruimen. Een breede zone rondom het Senaatsgebouw was afgezet. Op het tijdstip, waarop de aangekondig de betooging voor den Senaat zou begin nen, heeft do prefect van politie den orde dienst geïnspecteerd. Een vijftig-tal, betoo- gers, dat door do Rue Médicis kwam, werd verspreid1. Wat later kwam eon sterke groep uit de Rue Soufflot. Op den - hoek van de boulevard' St. Michel hielden koffiehuis- bezoekers een tegenbetooging, zoodat liiet tot een schermutseling kwam. Een paar stoelen werden door de ruiten geworpen. De groep befoogers werd' daarna door de politie tegengehouden, zonder dat geweld werd gebruikt. Tegen 18 uur '45 stonden ongeveer 1000 demonstranten op de boule vard St. Michel. Zij werden geleidelijk te ruggedreven, waarbij eenige personen schrammen opliepen. De kreet „Weg met den Senaat" word gehoord. De stakingen. Des namiddags zijn weer eenige fabrieken door stakers bezet, waardoor het aantal bezette fabrieken tot 29 ïs gestegeh. Vijftig duizend arbeiders zijn in stakiw BINNENLAND Het 350-jarig bestaan van den Raad van State Redevoeringen van H.M. de Koningin en jhr. mr. Bee- laerts van Blokland bij den feestmaaltijd ten paleize. Aan den maaltijd, gisteravond ten pa leize aan den Raad van State aangeboden, heeft H.M. de Koningin de volgende rede gehouden Mijne Ileeren, leien van den Raad van State, Waar op 12 April het intreden van den Raad van State in ons staatsbestel her dacht zal worden, wensch Ik aan den disck uiting te geven aan Mijne groote waardeering voor de wijze, waarop dit college de lielangen van den staat en van Ons volk heeft gediend. Drie honderd "vijftig jaar heeft dc Raad van State zich nmt volle toewijding van zijne taak gekweten en dit is Mij een waar borg, dat ook in de toekomst op de on partijdigheid en het doorzicht zijner le den to allen tijde staat zal kunnen wor den gemaakt. Ik acht Mij gelukkig, u, mijne hoeren, hedenavond om Mij vereenigd te zien ter herdenking van dit heugelijk feit cn Ik voeg hieraan toe den hartgrondigen wensch, dat het den llaaJ gegeven moge zijn nog in lengte van Jagen de belangen van bot rijk op dienovereenkomstige wijze to die nen. Ik stel u voor met Mij op de gezondheid te drinken van den Raad van State. De vice-president van don Raad van State heeft hierop als volgt geantwoord: Mevrouw, Met Uwer Majosteits vcilof inogo ik uiting geven aan dc gevoelens van warme erkentelijkheid, welke de leden van den Raad van State vervullen voor de ont- vangsl ons op holen door Uwe Majesteit bereid en voor uo woorden tot ons gericht. Wij zijn daardoor diep getroffen en het is ons een behoefte des harten Uwer Ma jesteit voor de groote welwillendheid, welke zoowel in die ontvangst als in die woorden tot uitdrukking is gekomen,zeer eerbiedig dank le zeggen. Wel nauwelijks behoef ik liieraau toe te voegen, dat do krachten welke ons gege ven zijn, bij voortduring gericht zullen blij ven op de zoo getrouw mogelijke vervul ling van do ons opgedragen taak. Alleen daardoor kunnen wij hopen voor onze personen iets van do waardoering te ver dienen, welke Uwe Majesteit voor don Raad van State heeft gelieven uit to spre ken. Met groote dan! baarheid zijn wij ook weder in deze dagen indachtig aan den bizonderen band, welke van den aanvang af heeft bestaan tusschen ons college dm Uwer Majestcits Huis. Krachtens de instructie van 1588 heb ben zoowel Prins Maurits als do Friesche stadhouder Graal Willem Lodewijk aan stonds in den Raad van State zitting ein stem gehad, in den loop dor eeuwen is dit met bijna alle vorston uit hot Huis vau Oranje het geval geweest. En sedert ons vaderland in den aanvang der vorige eeuw zijne onafhankelijkheid herwon, is bovendien bet voorzitterschap van den Raad aan oneen Souverein voorbehou den, ten gevolge waarvan wij in Uwo Ma jesteit ouzo hoogvereerde presidente mo gen zien. Het zij mij veroorloofd het glas op te heffen cn een dronk in te stellen op Uwe Majesteit en ons geliefd Koninklijk Huis. De Ned. Spoorwegen En de Paaschdruktc. Do Ned. Spoorwegen zullen een groot aantal extra treinen laten loepen op den Zaterdagmiddag voor Paschen en op den Tweeden Paasohdag, in verband met het te verwachten drukke reizigersvervoor. Men wijst er ons op, dat een aantal be langrijke extra sneltreinen ten deze werd ingelegd, loopende niet onmiddellijk voor of achter de sneltreinen van de gewone dienstregeling, die moeten ontlast worden. Interncering van Spanjaarden op Ameland. Naar wij vernemen zou het in de bedoe ling liggen de destijds ontvluchte en naar hier teruggekeerde Spanjaarden, die na aan komst te 's-Gravenhage in het huis va'n be waring aldaar zijn opgenomen, op bet eiland Ameland te interneeren. Burgemeester en wethouders vau Eindhoven arriveerden gisteren op Schiphol in vco- band met de heropening van de luchtlijn Amsterdam.Eindhoven en voor de bezich tiging van de op Schiphol aangebrachte verbeteringen. Burgemeester A. Verdijk ver laat het vliegtuig. Deze courant verschijnt dagelijks, uet nit- londering van Zon- en Feestdagen. Brjje p«* kwartaal f 2.franco per poet f 2.50. Prjjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voos' het eerstvolgend num mer moeten vóór elf anr aan iiet Bureau bezorgd zijn, *s Zaterdags vóó 9 uur. Hen bepaalde plaats van dvortentièa wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van t5 regels 11 55; Iedere regel meer f 0.30; in bet Znterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meet f 035 Reclames 10.75 per regel. Incassokosterö ets.; lostk» itantie» 15 ets. Tanet en van advertentién ij abonnement zi)n aan bet Bureau verkrijgbaar. 'Dagelijks «orden legen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 5 OüO t/m. 15 woor den, f 0.75 Urn. 25 «oorden. Elk «oord meer 5 cent tot een manman) van SO «oorden. Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, nuts vóór Dmsdagat ond 0 uur aan bet Bui eau bezorgd 's Zaterdags: Klcme Advertentien 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1