b Electriciteitskwestie in België e® Filmglinsters Radioprogramma's Politiek in den strijd. In 95 gemeenten wordt een iichtstaking voorbereid. Scherpe reglementeering en beperking van de winst (Van onzen correspondent). Brussel, 18 Februari 1938 Er is op het oogenblik, in België een scherpe strijd gaande in verband met de levering van electriciteit. De socialisten hebben het reeds herhaaldelijk betoogd, dat de verschillende moeilijkheden, welke eerst aan Van Zeeland, en onlangs aan Janson, werden berokkend, ingegeven zijn door elementen, welke belang hebben bij een nieuwe politieke combinatie, die, op een politieke ideologie steunende, de voor standers van socialen en economïschen vooruitgang ten bate van de gemeenschap zou uitsluiten. Volgens de socialistische opvatting boh oor en degenen die electrici- teitsbelangen hebben tot deze groep. Want de regeering heeft ook een plan op zak tot hervorming van het electriciteitsre- giem. Dit plan wordt in het grootste ge heim bestudeerd en dc regeering heeft zoo pas nog een communiqué laten ver schijnen, luidende dat alle geruchten die worden verspreid over de bedoelingen in verhand met deze kwestie alle voorbehoud verdienen. Wat niet belet dat meneenigs- zins ingelicht is over de voorstudie en de oplossing welke ongeveer zal worden be oogd van overheidswege. Bij de bevolking is er een groote mis- nr <>gdheid waar te nemen in verband met de electriciieitslarieven en in een stad als Aarschot is voor en na nieuwjaar een Iichtstaking gehouden door de inwoners, welke algemeene deelneming heeft gekend en die nu binnonkort nog zal worden hei ba aid, met deelneming van niet minder dan 95 andere gemeenten welke ook ge bonden 2ijn aan dezelfde electriciteitsmaat- schappi] en verplicht zijn hooge tarieven te betalen. Het is een feit dat deze mis noegdheid uitgroeit, geleidelijk tot een al gemeene beweging, welke van socialis tische zijde met voldoening wordt ge volgd, vermits het koren is op hun mo tel. Do plaatselijke kwesties houden alle verband met het groote probleem van de organisatie van de electriciteitsnijverkeid cn de verdeeling van electrischen stroom. De bevolking, die voor een KWü een prijs moet betalen die gaat tot 5,23 fr. op som mige afgelegen plaatsen, constateert slechts één feit, namelijk dat de electriciteits- maatschapprjen groote winsten verwezen lijken, terwijl zij genieten van een mono- polium. Ieder verbruiker is van oordeel dat dergelijke monopoliumdiensten onder geschikt moeten worden gemaakt aan het algemeen belang, dat goedkoope tarieven veronderstelt. Nationalisatie van de elee- t rieiteits-industrie? liet Belgische electriciteitsprobleem stelt zich overigens niet op een verschillende wijze dan in andere landen. Het gaat er dan ook slechts over of de electriciteits- industrïe al dan niet zal worden genatio naliseerd. De leiders van de industrie zien in dat zij aan reglementeerende maat regelen niet kunnen ontsnappen en al hun invloed wordt dan ook aangewend) om een evontueeio nationalisatie af te wenden. De voorzitter van de Union des Exploi tations Electrïque de Belgiqne, de heer Van Cauwenberghe heeft in een studie er kend dat in de allereerste plaats het be lang var. de verbruikers moet worden in gezien en dat er te hunnen gunste maat regelen zijn te nemen. Deze maatregelen gaan overigens gepaard met het belang van. de industrie, waarvan de ontwikkeling op meer verbruik moet ingesteld zijn. Dat gaat evenwel niet verder dan een platonische verklaring, en aan de bevolking die door Iichtstaking protesteert wordt niets toe gegeven. Dit vindt ongetwijfeld zijn oor zaak in de omstandigheid dat de indu strie-leiders een algemeene regeling af wachten van het probleem en geen frag mentarische, plaatselijke oplossingen wen- silien na te streven. liet huidige systeem. In het huidige systeem is hel dc gemeen te welke de basis vormt omdat de wet van 1925, die de electriciteitskwestie re gelt, aan de gemeente het recht toekent elecaiciteit voort te brengen en verJeelen op haar gebied. Zij kan dit recht ook bij contract; afstam aan derden, of zich met particulieren of andere gemeenten verstaan om samen te werken. Dit gemeentelijk rno- no-polium wordt echter beperkt in dien zin dat do levering van meer dan 1000 KWU niet tot de bevoegdheid behoort van de gemeente, die zich ook niet mag verzetten tegen het aanbrengen, van de noodigo lij nen en kabels op haar grondgebied voor het transport van den stroom. Het komt er op aan te weten door welk systeem de regeering het huidige regiem zal v i wangen. De meeste gemeenten heb ben hun rechten bij contract afgestaan aan de maatschappijen en zij die zelf in regie zorgen voor de levering van. electrischen stroom beschouwen de tarieven als een middel om de veelal ledige kas te vullen. Ent maakt duidelijk dat het publiek zich ook nog over andere organisaties heeft te beklagen dan over de maatschappijen. Op het oogenblik schijnt het plan te bestaan de gemeenten in hun rechten te bevestigen tot levering van -100 KW, ter wijl vooi de andere leveringen de staat of do provincie zou optreden. Do staat zou in ai les een recht van toezicht be houden. I\* maatschappijen zouden ge durende vijf jaar gelegenheid krijgen om zich heelemaal aan het nieuwe regiem aan te passen en als dit niet zou gebeurd zijn, dan zou de staat het recht hebben do inrichtingen te onteigenen, mits beta ling van een vergoeding, die zou loopen over dertig jaar, dus met annuïteiten. De winst van de etectriciteitsondernemingen zou, in elk geval beperkt blijven tot 5 ten honderd. Voor de winst boven de 5 per cent zou 50 percent aan de verbruikers moeten terugbetaald worden. Men schijnt dus to streven naar een strengere reglementecring en alleszins naar een beperking van de winst. Men moet deze gegevens slechts beschouwen als richtlijnen, want niets staat minder vast dan de juiste besluiten of plannen van de regeering. "Wetsvoorstel ingediend. Van soeialislischo zijde is, in afwach ting, dat do regeering met haar plannen voor den dag komt, een wetsvoorstel in gediend, waarvan het hoofdkenmerk is dat een dienst voor rationalisatie der electriciteilsiudustrie zou worden opge richt met vrijwel dictatoriale volmacht, ook om de bestaande fabrieken af te koo- pen. Dit ontwerp voorziet samenwerking met de industrie, met de bedreiging van nationalisatie indien de besluiten van den dienst niet zouden nageleefd worden. Vol gens dit plan zou de waarde van een on derneming worden geschat, maar een be paald criterium en de winsten zouden niet hooger mogen bedragen dan een percent dat -dooi den ministerraad' zou worden vastgesteld De nationalisatie zou echter geleidelijk worden doorgedreven door de omstandigheden dat de winsten, die bo ven het vastgestelde percent zouden wor den verwezenlijkt zouden besteed worden aan nieuwe organisaties. Deze kapitalen zouden in titels worden omgezet, die eigen dom zouden worden van den dienst, maar geen intreri zouden opleveren. Deze win sten zouden ook gebruikt worden voor terugbetaling van de aandeelhoudeis, voor verlaging van de tarieven, voor subsidies aan -ie nationale economie en voor ver goedingen aan het personeel. Ele socialisten zeggen dus wel duidelijk waar zij heen willen en de beweging an der het volk voor lagere tarieven weten zij zeer handig uit te buiten om er politiek v oordeel uit te halen. De derde industrie van België. De clectriciteitsindustrie is in België de derde industrie van het laad1, maar de belangrijkheid vertegenwoordigt een kapi taal van in totaal 6 miliard frank. Men zal begrijpen dat, wanneer in do Kamer het plan ter sprake zal komen, dat het huidige regiem moet vervangen, het woord vooral zal zijn aan de politieke ideologie en dat de leider van de regeering al zijn energie zal hebben te gebruiken om een weg te vicchn waarlangs hij een oplossing zou kunnen tot stand brengen, die de belangen van de verbruikers zou dienen zonder deze van de induslrieelen te scha den, en mei eerbiediging van de begin selen van eigendom. Het zal naar aan leiding van deze kwestie ongetwijfeld ko men lot een meting van wetlerzijdsche krachten welke niet zonder incidenten kan ver! oo pen. De mui zonder horloge. S April. Een ongetrouwde vriend van mij heeft zóó iets geks beleefd. Moet u hooren,,. Hij zat in den trein, op weg van Schie dam naar Groningen. Hij zat in een coupé met een menieor, een ouderen meneer, met oen langen, grij zen baard. Even voorbij Utrecht vraagt mijn vriend aan den meneer: „Kunt u mij ook zeggen hoe laat het is? Do meneer antwoordde niet. Alen vriend denkt: misschien is-t-ie een beetje liardhoorend. En hij vraagt een beetje luider: „Kunt u mij ook zeggen hoe laat het is?" Do meneer antwoordt wéér niet. Enfin, mijn vriend' zegt niets meer. Ze komen aan in Groningen. Mijn vriend stapt uit. En de rare ouwe meneer stapt uit. En ze gaan ieder een anderen kant uit en mijn vriend is die meneer vergeten, tot-dut-lie 's avonds op een feest komt en daar dien ouden heer ziet zitten, als mid delpunt van een groot gezelschap, druk pratend en lachend. Kortom: de vxoolijke Frans van den avond. U begrijpt dat m'n vriend) zich erg ver baast en wanneer hij wordt voorgesteld aan den baard, zegt hij: „U moet me dal toch eens uitleggen, daar begrijp ik nou niks van; vanmiddag in den trein heb ik u gevraagd hoe laat het is en ik heb u nog eens gevraagd hoe laat het is en u hebt mot geen stom woord geantwoord; en nu zit u hier als de vroolijko Frans cn u bent niet doof en niet stom... hoe komt dat?" Kijk eens, zei de oude heer met den baard, dat zal ik u nou 's haarfijn uit leggen: wanneer ik op uw vraag geant woord had en gezegd had: vier uur; dan had u gezegd: „vervelend nog zoo lang in den trein". Dan had ik gezegd: „waar gaat u dan naar toe?" Dan had u gezegd: „uaar Groningen". Dan had ik gezegd: „ik óók naar Gro ningen". Dan had u gevraagd: „wat bent u van uw beroep?" Ban had ik gezegd: „handelaar in ma nufacturen". Dan had u gezegd: „da's toevallig dat ben ik ook". Dan waren we óver het vak gaan spre ken. Dan hadden .we zoo geanimeerd ge praat, dat ik u had moeten vragen om bij mij te komen eten, hier in Groningen. Dan was u met'mij mee-gegaan. Dan had u bij ,'mij thuis mijn dochter ontmoet, die een heel knap meisje is. Dan was u verlliefd geworden op mijn dochter. En daar u er ook niet onaardig uitziet was mijn dochter'ook verliefd op u ge worden. Dun was u mij de hand van mijn doch ter komen vragen... nou... en een schoon zoon die niet eens een horloge bezit... nee meneer... di's' niks... ZATERDAG, 9 April 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 AL KRO-uitzending. 8,009.15 en 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuur. 1200 Berichten. 12.50 KRO-AIelodisten en solist. (100 1.20 Gramofoon). 2.00 Foor do rij'pore jeugd. 2 30 Gramofoon. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. (4.455.00 Gramofoon) 5.EÜ Gramoioon. 5.45 Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon, 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Be richten. S.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 Het KRO-orkest, de KRO-Melodisten, solisten en gramofoon. 10.30 Berichten 10.40 Filmjxraatje 10.55 12.00 Gramofoon. Hilversum II, 301,5 M, VARA-uiizending. 1000010.20 v.m. 7.30—800 VPRO. 8.00 Gramoioon 1000 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoon. 1.15 —1.45 „Fantasia". 2.00 Filmpraatje. 2.15 Volksliederen. 2.45 Orgel. 3.15 Schaahies 3.30 Residentie-orkest. 4.30 Causerie. 4 50 Concert. 5.30" Gramofoon. 5.40 Literaire causerie. 6.05 Orgel. 6.30 Twentscho uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelrertelüngen. S.OO Berichten. 8.15 VARA-orkest m.m.v. soliste. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten. 10.35 Coinmunïtysïnging. 11.00-12 00 Gramo foon Droitwkü, 1500 M. 11.20 Gramoioon. 1150 Piano 12.20 Or gel. 12.50 Gramofoon. 1.20 Orkest. 2.20 Gramofoon 2.45 Sportreportage. 5 25 Harry Roy's Band. 6 20 Berichten. 6.50 Sportpraalje 7 03 Orkest m m.v soliste. 7 50 Radio-journaal. 8.20 Music-hall pro gramma. 9 20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Amerika 9 35 Viool en piano. 10.35 Theater-orkest m.m.v. solisten. 11.20 Jack Harris' Band. 11 50 Orgel 1210 12.20 Berichien. Radio Paris, 1548 AL 6.50—8.30 en 9.Ö0 Gramoioon. 11.35 Or kest. (Om 12.50 Zang) 2 20, 3 05 en 7.35 Zang 7 50 Radiotooneel8.30 Va riété programma. 9.25 Symphonieconcert 10.2012.20 Bansorkest. Keulen, 456 AI. 5 30 Gramofoon 6 30 Amusementsorkest leest 9 20 Populair concert. 11.20 Con ceit. 130 Rijksz,jnding 2 20 Militair pro gramma 4 20 Vroolijk concert 5 20 Po pulair concert. 6 30 Concert 7 20—2.20 Zie DeutschlanJsender Brussel, 322 en 484 AL 322 AI (Vlaamseh). 11 20 Gramofoon. 11.50 Kleinorkest 12.50 Gramofoon. 1.20 Piano 1.50 Gramofoon. 2.20 Orkest rnrnv solist 3 50 Gramofoon. 4.20 Klein-orkest 5.35 Dito 6.20 Piano. 7.20 Cabaret. 8.20 Orkest 9 30 Donsorkest. 10.20 11.20 Populair concert. 484 AI. (Fransch). 11,20 Gramofoon. 11.50 Orkest. 12.501.20 Gramofoon. 2.20 Orkest en solist 350 Radiotooneel. 4.50 Gramofoon. 5.35 Salonorkest. 6.35 en 7.20 Gramofoon. 7.30 Reportage. 7.45 Gramofoon. 7.50 Symphonïe-orkest. (Om 8.50 Gramofoon). 10.00 Salonorkest. 10.35—11.20 Oikest. Dentschlandsender, 1571 M. 7.20 Orkest 9.200 Berichten. 9.40 Pa- pulair concert 11.20 Volksmuziek en dansmuziek. 1.20—2.20 Dansmuziek en populair concert SCH1EDAMSCHE RADIO CENTRALE Zaterdag, 9 April 1938. Programma 3. I Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20, Regional 11.05, Brussel (Vlaainsch) 12 20, Londen Regional 1.20, Brussel (Vlaamseh) 2.20, Regional 3.50, Brussel (Fransch) 5.00, Regional 6.20, Pauze 7.40, Brussel (Fransch) 7.45, Boedapest 9 05, Parijs Radio 10.20. Programma 4. 1 Brussel (Vlaamseh) 8.00, Diversen 8 20, Droitvvich 10 35. Programma 5. Luxemburg 8.20 Concert, Diversen 10.50 Brussel (Fransch) 11.20 Gramofoon, Luxemburg 2 55 Concert, Diversen 6.20, Brussel (Vlaamseh) 7.200. Diversen 11.20 zuiden van liet schip, het z.g. „diohters- chip", rusten grootheden als Shakespea re, Thackeray, Diickens, Handel, Longfellow, Bums en Tennyson. Dit is het verhaal van mijn ongeLrouw- den vriend, in den trein van Schiedam naar Groningen, met den meneer met den baard. Vindt u bet niet gek? Gemengd Nieuws Bosch en heidebrand Een schade van f 1000. Gi-lermiddag heeft een bosch- en heide brand gewoed op de Bult onder de ge meente Someren. Spoedig na het uitbre ken van den brand waren inwoners van Someren en arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing op ongeveer een kwar tier afstand, aanwezig. Zij wisten met ve-rende krachten te voorkomen dat het vuur zich mededeelde aan de uitgestrekte dennt-nbosschen vau de gemeente Some ren. Het verbrande bosch behoorde in eigendom toe aan verschillende particulie ren. Een oppervlakte van origereer vier ÏÏ.A. dennenbosch, vliegdennen en Jieide is verbrand'. De schade bedraagt naar schatting (luizend gulden. Een gro te opper vlakte natuurschoon is door dezen brand verloren gegaan. Omfrent de oorzaak van den brand is nic-ts bekend). Internationale specialiteit in winkel diefstallen. Do vorige week werd door de Haagsche politie een Russin aangehouden, toen zij op heeterdaad werd betrapt bij den diefstal van vijf zilvervossen uit een bonthandel aan het Noordeinde. - Het onderzoek, dat naar deze dame is ingesteld, heeft aan het Jicht gebracht, dat zij op het gebied van winkeldiefstallen een internationale vermaardheid geniet, waaruit men mag af leiden, dat de politie- een alleszins goede vangst, heeft gedaan. Uit de gegevens, die het Centraal Bureau voor falsificafiën en internationale misda digers te Amsterdam omtrent deze 41-jarige vrouw in den loop der jaren heeft weten te verzamelen, blijkt dat zij reeds veroor deelingen achter den rug heeft in Parijs, Antwerpen en Berlijn, terwijl haar hoofd domicilie te Brussel is. Z,ij is in het huis van bewaring te s-Gravenhage opgesloten en verschillende malen aan een verhoor onderworpen, doch zij weigert bet geven van welke inlichtingen ook. Alen heeft haar handlangster, die haar behulpzaam was bij den diefstal, waarbij ztij gearresteerd werd, dan ook nog niet kunnen vinden. Groote schoonmaak in Westminster Abbey. In liet hart van Londen, tusschen de Theems en het schoone Buckingliampalace het Londensclie vorstenhuis, ligt het im posante bouwweik van vroeg-Engelsche go- thiek, de Westminster Kathedraal. Hier wer den do Brilsche koningen gekroond en hij- gezet, maar naast hen ook de meest be roemde mannen en vrouwen van Engeland. Aan de muren lusschön de diepe nissen hangen gcdeaikstcenen van beroemde staats lieden als Pitt, Fox en Palmeiston. Doch ook geleerden als Newton, Heischel, Alac Auley en Darwin rusten binnen deze door eeuwenoude traditie eghoiügde muren. Ten WANT ÉÉN IS GÉÉN Vóór de kroning van Koning George VI (12 Alei 1937) plaats vond, moest de kathe draal een, grondige schoonmaak ondergaan. Het was bij die gelegenheid, dat de Lon- densche hoeren van den stadsraad het feit bespraken, dat vele menschen in de West- minster Kathedraal een rustplaats hebben gekregen, terwijl zij in hum leven toch feitelijk niets noemenswaardigs hebben ge daan of zeker niet zooveel hebben gepres teerd, dat zij een graf in de kathedraal u aardig waren .De drukke weken vóór de kroning namen evenwel iedereen im beslag; men zou de zaak later nog eens bespreken. En dit is thans geschied. Alle graven van menschen die eeuwen geleden f eerden en cue zien niet door een m zon et ere daad of een zeer noemenswaardige uiting vam kunsten hebben onderscheiden, zullen uit Westminster Abbey moeten ver dwijnen; en dat zijn er heel wat. Vooreerst vindt men in den „dic'utcrs- lioék" van de kathedraal het graf van een man, van wien Engeland beweert dat hij de oudste man van geheel het land werd. Hij zou 152 jaar oud' zij'n geworden en tien hegeeringem hebben meegemaakt. Thomas Pair, zoo heet de beroemdheid, werd in zijn laatste jaren op reizende kennissen tentoongesteld' tegen betaling van een pen ny. Het Engeland van heden kan zich maar niet begrijpen, waarom zijn voorvaderen dezen ouden baas in de kathedraal durfden bijzetten. Een ander graf is voor den vechters baas John Bourghton, wieas begrafenis zeer pompeus geschiedde. TegenoveT hem rust 'Thomas Tyimes die zich verdienstelijk maakte alsprijsvechter en bokser. Hij woonde tijdens zijn leven boven een slagerij in Pall Mall, een Londensche stadswijk en overleed na een herige worsteling, in No vember 1632. Geheel Londen moet hebben uilgeloopen, om den prijsvechter te be graven. Alphira Berm de decider van een kleiner baibier in Londen, werd eveneens in de Abbey bijgezet, omdat zij zich tijdens de regeering van Ivaxel II verdiensten had verworven in het schrijven van aanstoo- telijko tooneelstnkken. Naast haar graf is dat van de roemruchte tooneelspeelsler, An ne Oldfiekl. Haar grafsteen werpt een ty pisch licht op de verschillende meenimgem van haar trjdgemootem omtrent Aliss Old- field en liaar „kunst". Heel bescheiden on deraan staat n.l. een bijna onleesbare re gel, geschreven door een geestelijke, in Oldfield's tijd aan de Abbey verbonden. „Wij hebben haar graag begraven Bet is begrijpelijk, dat wij niuet alle doo- den kunnen vermelden, die, na jarenlang in de kathedraal te hebben gerust, plaats zullen moeten maken voor anderen, die wel teen graf in deze beroemde kerk waard zijn. Hoe het ook zijEngeland is blij, dat de Abbey een „groote schoonmaak" op dit gebied ondergaat en in de toekomst zal Londen wel beter waken over de dooden wier tijd1- en geestgenooten, vrienden of verwanten pogen voor hen een plaats te krijgen in het schoone, oude kerkgebouw van Londen Burgerlijke Stand VLAAKDINGEN. Geboren: 30 Alaart: Rudi, z. van W. A. Angenont en W. R. v. d'. Kroon, Röntgenstraal 60. Tieter, van J. Pruijt en H v. A Zwam, Weteringstraat 2. Carnelis, z, van C. Kornaat en J. L. D. Rotnijn, Park weg B. I 31 Maart: Gijslert, z. van Al. de Zwart en P. Lucardie, Groen van Prinsterer- slraat 108. Elisabeth, d. van J. H. Hoek stra en I. Klink. Baljuwstraat 25. 1 April: Leendert, z. vann II. Noordsjf cn D de Jong, Waalstraat 47. Abra ham Huihert, z. van M Brons en J. 0, de Reuver, AlarLgraaflaan 9. 2 April: Camelia, d, van AI. Bagchus on J. Vink, Groen van Prinstererstraat 14. Gretba, d. van R. Leurs en P. Laas, Schied. weg 57/2. Ondertrouwd: 1 Arend Bagchus, 24 jaar, Dwarsstoeg 4 en Nceltje van Leeuwen, 21 jaar, Karn. Speel- manstraat 1. Hendrik Schruijer, 24 jaar, Emmastraat 95 en Aletta Christina van der Pijl, 23 jaar, Röntgenstraal 7. Jam van Oosten, 27 jaar, le Van Legden Gael- straat 106 en Alartijntje Katharina Riedrjk, 24 jaar, Twee Vriendenstraat 5. Dirk van den Heuvel, 31 jaar, Delft, "Paortlandi- laan 46 en Alachtcld Poot, 29 jaar, Korte- dijk 122. Overleden: 30 Maart: Adriana Verkade, 99 jaar, wed', van J. Post, Am. Hoogvlietstr. 55. Arendje van Dorp, 79 jaar, echtgen, van P. van den Berg, Stationstraat 6. VLAARDINGEB-AMRACHT. Geboren: 26 Maart: Petionella Johanna en Jo hanna Petroneila Agatha, dochters vaini W. P. v. d. Akker en A de Bruyn, Emaua 3. Adriana, d. van J. Zonneveld en A. J. van der Velden, Holyweg 27. 27 Alaart: Alargje Alaria, d. van J. Riet veld en J van Vliet, Nachtegaallaan 11. 28 Alaart: Adriana Johanna, d. van H. A. II. W. Aleijer en C. J den Boogert, Rozenlaan 20. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam. Gedurende de maand Maart werden bjj de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 153 crediteurenlijsten met öeöi totaal passief van £5.604.094.32'/2, waar van pref. f 1.335.881.99. Vanaf 1 Januari 1938 weiden in totaal gedeponeerd 331' crediteurenlijsten, met een totaal passief van £8.958.293.78, waarvan preferent f 1.643.105.90 Noord-Holland (excl. Amsterdam) 43; Amsterdam 30; Zuid-Holland (excl. De® Haag en Rotterdam) 38; Den Haag 15J Rotterdam 11; Utrecht 14; Gelderland 31; Noord-Brabant 24; Limburg 13; Zeeland 4; Friesland 6; Groningen 6; Drenthe 4; Overijssel 9. Totaal 248 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 718 fail lissementen. "Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 8-19 fail lissementen. Daarom eischt de wet, dat uw fiets een rood achterlicht moet voeren, dat efevens als re flector dienst doet. Ziet toe, dat er een officieel goedgekeurd achterlicht op uw witte spatbord wordt gemonteerd (niet hooger dan 60 cm boven den grond!).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6