at r. EERSTE BLAD. AKKERTJES STADSNIEUWS Zaterdag 9 April 1938 Het kabinet-Blum afgetreden Zenuwpijnen overal? 91ste Jaargang. No. 21835 Tel. Ho. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Na verwerping van de financieele voorstellen door den Senaat. Daladier kabinetsformateur. De toestand in het Verre Oosten H JW.VAN DER VLERK De strijd in Spanje MM AKKER.CACHETS Engeland Mexico Vereenigde - Staten int. Samenwerking De Engelsch-ltaiiaansche overeenkomst BINNENLAND Overeenkomst in de sigaren- industrie Belangstelling voor de „Nieuw Amsterdam" Ontgassingsboeien B»«s coar&nt verachynt dagelyks, a etui t- ioudering van Zon- en FeeBtdagen, Pigs per kwartaal f 2.franco per post f 2,50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke turn :ra i eta. Afconnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiui voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Buieau bezorgd zyn, *s Zaterdags vóór t> uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der AdvertentiËn: van 15 regels 11 65j Iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnuramer 15 regels f 1.80, iedere regel meer I 035 Reclames fü.75 per regel Incassokoster^ ets Êostkwitanties 15 ets. faneven van advertentien ij abonnement zyn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adveitentien opgenomen 10.50 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Lik woord meer 5 cent tot een maximum van dO woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25woor* den f 025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. '■s Zaterdags- Kleine Adv ei teutien 1100, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Da Fr arische Senaat heeft de finan cieele voorstellen van de regeering- Blum gistermiddag verworpen met 223 tegen 49 stemmen. Na een kabinets raad' heeft Blum in den* loop van den i f avond besloten den president der Fran- «che republiek .het ontslag van zijn regeering aan te bieden. Dit 'werd aan vaard' en Daladier werd verzocht- een x ~-\ f 1 - i» nieuwe regeering samen te. stellen. De zitting van den Senaat' begon" met de voorlezing van het vernietigende rapport van den rapporteur Abal Gardey, Na een exposé van de fouten, welke Volgens de financieele Senaatscommissie aan de ont werpen kleven, zegt het rapport: „Kortom, men beschrijdt hièrinede pro gressief den weg naar economisch isole ment". Een andere karaktertrek van het ontwerp is volgens Gardey: Inflatie in alle vormen en bij alle gelegenheden,. Tenslot te wijst Gardey nog op een espentieele karaktertrek: Het ontwerp, behelst een reeks controlemaatregelen, strenge voogdij op het particulier optreden, en een toe nemende etatiseerlng. Dank zij deze maat regelen, die op zichzelf beschouwd mis schien niet alleen verwerpelijk zouden zijn komt men tot ean veralgemeend eollecti- viseeringsproees in het land'. Voortgaande zet Gaidey de voornaam ste 'redenen uiteen, waarom do Senaats commissie het ontwerp niet kan aanvaar den. Het bepleitte systeem is doot drenkt van een geest van gemakkelijkheid' de fnndamenteele ciitiek die wij uitspreken is, dat de inflatie de drijfkracht wordt van de regeermgsaciie...in een autar kisch regiem evenals in een liberaal re giem moet inflatie terstond bestreden en geneutraliseerd worden door toeneming der productie, door discipline en opofferingen, door krachtsinspanningen van het geheele volk in de richting van de noodzakelijke aanpassing van zijn behoeften aan zijn hulpbronnende gedachte van algemee- iuo opoffering wordt niet uitgedrukt in tot ontwerp, men vindt er integendeel een ken toeken in van ongelijkheid in de opof fering, cn dit vormt onze tweede belang rijke crittók. Aan den cenen kant de van die bezittenden gevraagde off ere, offers die inderdaad onvermijdelijk zijn, men moet den moed hebben dit te zeggen, aan den ondieren kant een waarlijk overmatige be dieesdtoid, wanneer het gaat om arbeids toestanden Tenslotte legt Abel Gardey er den nadruk op dat het ontwerp zoaals het ter tafel ligt niet in overeenstemming is in som mige opzichten met don geest der Fransche democratie. Het verontrust den Fiansch- man m zijn aangeboren gevoel voor vrij heid1 en initiatief. Voorts maakt hot geen gebruik van zijn geschiktheid tot het die men van het algemeen belang in de ure des gevaars. Do conclusies van het rapport lokten langdurig, bijna algemeen applaus uit. De socialisten waren vrijwel de eenigen, die lu et aan niet deelnamen. Blum verdedigt liet ontwerp. Blum zeido in zijn verdediging eerst te willen anlwooiden op zekere tegenwer pingen. Men hec-ft gesproken van 80 tot 100 milliard schatkistbiljetten. Men heeft toen ontstellend beeld van hypothecaire inflatie opgehangen. Blum verklaaide er prijs op te stellen, de critiek van tech'ni- sclnen aard op het regeeringsonhverp te weerleggen. Ten aanzien van de heffing van liet ka pitaal, 'zeide hij bereid te zijn het maximum te verhoogen van 150.000 tot 250.000 francs hetgeen de kleine boeren zou ontlasten. De minister-president sneed vervolgens tot eigenlijke probleem aan: Gij gaat dit iontwerp verwerpen, aldus zeide hij. Maar iwat zult ge daarna doen? Er moet een oplossing gevonden worden, welke zult gij tegenover de onze plaatsen? De uitgaven der schatkist beloopen in het geheel 50 milliard, waarvan 35 milliard nog betaald moet worden. Sedcit twee jaar zijn de leeningen niet meer toereikend! om aan de behoeften der schatkist te voldoen. De regeeringen kun nen niet steeds voor dezelfde moeilijk heden blijven staan. Wat is de oplossing? liet wekken van vertrouwen door veran dering der politieke oriëntatie? In geen geval 5s dat een voldoende en blijvende oplossing. De oplossing, die ik aan de hand doe, zal morgen ongetwijfeld door Kamer en Senaat worden overgenomen en met groote moerderheid goedgekeurd. Blum besprak daarop de politieke zijde van het vraagstuk en herinnerde aan zijn pogingen tot het vormen eener regeering van nationale eenheid'. Hij zeide,' dat hét ruet zijn schuld! was, indien hij een. re geering gevormd' had, die steunt o*p een grondwel'igen regel van de meerderheid. Toen dat gebeurd was, moest hij regeéren. De 'regeering vatte het financieele vraag stuk' aan; m het verlangen een nuttig en'ernstig' wérk te" doen, 'De Kamer keurde het ontwerp goéd1, daarna' moest' de'regee ring 'het aan den "Senaat Voorleggen. Gij hebt onze regeering «nooit- gewild; --aldus Blum. Gij -ïiebt daarvan nooit een - ge heim-gemaakt en thans gaai gij haar- het leven onmogelijk maken. Wat "zult 'ge daar na dóen?^ Wilt ge een verplaatsing of een omverwerping der meerderheid? Naar mijn meening zon dat zeer ge vaarlijk zijn. De omstandigheden zijn met meer zooals in 1926 of ia *1934,-zoomin op financieel als*op politiek gebied.De arbeidersklasse is zich haar rechten be- wust geworden. Laat- mij u zeggen, dat gij niet het recht" hebt te beslissen. Dat recht behoort toe aan de' wetgevende ver gadering, voortgesproten uit'liet algemeene kiesrecht. Op dit oogenblik onderbrak Jeanne- ney, de voorzitter van den Senaat, Blum -onder luid applaus. Jeanneney zeide, dat het volgens de grondwet het recht van den Senaat is in alio onafhankelijkheid zijn besluiten te ne men. De minister-president zal daar uit de consequenties hebben te trek ken. Blum antwoordde, dat men hem niel beeft laten uitspreken. Naar zijn meening moet een dergelijke beslis sing genomen worden door het alge meene kiesiecht zelf. Hij eischle bo vendien voor het hoofd der regeeiing het recht op, zijn gedachten op liet spreekgestoelte van den Senaat uiteen te kunnen zetten als ieder spreker. Hij verklaarde geen inbreuk te willen ma ken -op de sonvereiniteït van den Se naat en herinnerde er aan, dat geen grondwet een Hoogerhuis zoo uitge strekte volmachten geeft als de Senaat geniet. De Senaat staat op het punt, voor don tweeden koer een beslissend© uitspraak tegen do moerderheid der Kamer te doen. Het was do plicht van den clief der ie- geering, aldus besloot Blum, op doze din gen te wijzen. De Senaat zal thans tot de grens der bevoegdheden, die- do grond wet hem toekent, gaan. Hij zal zich ver zetten tegen don wil van de Kamer. Hij zal zich uitspreken tegen een regeering, die hij nooit erkend heeft, zelfs niet do facto. Ik ben lepublikcin: Uit naam van hot belang der republiek doe ik een laat ste beroep op don Senaat. Blum verliet daarop het spreekgestoelte, terwijl de socialisten en eeuige senatoren van do dcmociatische linkerzijde applaudi- seerden. Na bespreking der voorstellen, waaraan Caillaux het voornaamste deel voor zijn rekening nam heeft de Senaat met 223 tegen 49 stemmen het voorstel tol bespre king der artikelen van het regeeringsont- werp verworpen. Bium biedt zijn ontslag aau. Te kwart over zeven is een kabinetsraad gehouden. Tevoicn hadden Blum en Auiiol zich naar do Kamer begeven, waar zij door de socialistische fractie werden aangehoord. Vervolgens begaven zij zich naar don kabinetsraad. Na een half uur verlieten de leden van het kabinet hotel Matignon om president Lebrun het ontslag der regeering aan te bieden. Daladier kabinetsformateur. President Lebrun heeft achtereenvolgens gesproken met Jeanneney, den voorzitter van don Senaat, en Herriot, voorzitter der Kamer. Om tien uur werd- Daladier naar hot Elyseo ontboden om door den president belast te worden met do vorming eöaer nieuwo regeering. In parlementaire kringen ziet men in Daladier den geschiksten man voor do op lossing dor crisis omdat hij zich sedert het begin der wetgevende periode buiten den politieken strijd gehouden heeft ©u zijn kraclilon gewijd heeft aan de defensie. Men beschouwt hem dan ook als den aange wezen man om een regeering te leiden, die aan buitenlandsche moeilijkheden het hoofd moeten bieden en tegelijkertijd in het binnenland een kalmeering moet bren gen, welke noodig is voor het nationale herstel. De Chincezen in liet offensief. De Cliineesche ambassade te Londen heeft van het Chineesolie ministerie van buitenlandschte zaken een telegram ont vangen, dat de Japansch© troepen uit Tai- ertsjwang vluchten en door de Chineezen die Yi-Hsien hebben bereikt, ziju inge sloten. j E-en ander bericht meldt, dat de Japa'n- scto troepen Yi-Hsien in brand hebben gestoken. GEDIPLOMEERD U mWE RKWSASgR Rotterdamse- -dijk 209 Telefoon 67593 De bdteekenis van de Inne ming van Tremp, De inneming van Tremp stelt de recht- scho 'troepen in staat, den opinarseh over al nan, tot--fr-ont jvan- Lesrida te hervatten. De 700 miilioen kub. meter water voor den stuwdam, te Tremp ..vormden, .name lijk een 'ernstige bedreiging voor do troe pen van Franco, voor het geval do re- geeringstroepen den stuwdam in do lucht zouden hebben laten vliegen. Een derge lijke watermassa zon do geheele linie der rechtschen met alle manschappen en ma teriaal hebben weggevaagd. Na een pauze, tijdens welko do rechtschen gewacht heb ben tot alle stuwdammen ten Noorden van hun linies in hun handen zonden zijn, is er aan Let front van Lerida, dat thans over een rechte lijn loopt, niets meer, dat zich tegen een opinarseh naar het Oosten verzet. De opstandelingen hebben voorts Cama- rasa, waar eveneens een belangrijke elec- trischo centrale is ingericht, bezet. De rechlscbe divisie is nu ton Zuiden van de Ebro m»er dan halverwege tussclien MoTclla en de zee. Regeeringsoffensief aan liet Madrileensche front. De regeeringsbatterijeu hebben gistermor gen, een hevig vuur-geopend- op""de recht- sche stellingen ten Westen der hoofdstad. Op dit front werd voorts een levendig geweei vuur uitgewisseld. In Eslremadura is het regeer mgsoffen- sief dat uitgegaan was van de grenzen der provincie Toledo, uitgebreid. Het ontwik kelt zich over een front van veertig kilo meter. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die i Volgens recept van Apotheker Dumont Chamberlain gelooft niet aan een na derenden oorlog. Do e-erslie minister heeft gisteren oen redevoering uitgesproken, waarin hij o a gezegd heeft, dat het noodig is, dat de bevolking haar deel hoeft in de defensieve organisatie van het land, doch hij vroeg haar toch de gedachte indien zij he stond uit het hoofd te zetten, dat het zeer spoedig tot een oorlog zou komen. Juist het tegengestelde is het geval, aldus Chamberlain, maar wij zijn er van overtuigd, dat een der middelen om den vred'o te vei zekeren, is, oms gereed te maken voor den oo-rlog. Het Britsche protest. De Britsche nota, waarin wordt gevraagd do eigendommen van de Mexican Eagl© Company terug te geven, staat in scherp contrast met de politiek van Roosevelt, dat alles in oide is, wanneer betaald wordt. Men venvacht, dat het antwoord op de Britsche nota eerst over eenige dagen zal woiden gegeven. Hel vloolprograinina. Admiraal Leahy, de chef der vlootope- raties en de onderstaatssecretaris van ma rine hebbebn met president Roosevelt ge- spioken over het vlootbouw-programma. Zij hebben de pers medegedeeld, dat vóór het einde van dit jaar twee slagschepen van iels meer dan 35.000 ton en de krui sers, waai in de begroeting voor 1939 voor ziet, op stapel zullen worden gezet. Van d'en bouw van twee slagschepen van 45 000 ton is op liot oogenblik geen sprake. Do marine beschikt over voldoende cre- dieten voor liet op stapel zetten der nieuwe schepen, zoodat geen nieuwe credieten overwogen zijn. Weenen aan den vooravond van de volksstemming. Alle openbare gebouwen zijn in dienst der propaganda gesteld. i Zal tegen Paschen worden ge parafeerd. Gisteravond, aldus meldde Reuter uit Rome, werd vernomen, dat de Engelsch- Italiaanséhe overeenkomst tegen Paschen zal worden geparafeerd. Gistert-n lot stand gekomen. Gisteren kwamen de pat tijen in de sigaren-industrie te Utrecht in verga dering bijeen. Na langdurige besprekingen, welke omstreeks des avonds half twaalf ein digdon, weid overeenstemming be- Teikf tusschen de vertegenwoordigers van do velschillende organisaties over oen program, dat aan de leden ter goedkeuring zal u-orden voorgelegd. Reeds 150.000 aam rageu om hel schip te bezichtigen. Do „Nieuw Amsteidam" zal de 14e van deze maand van zijn ligplaats aan de bouw- kade van de R D. M vonten verhaald naar do Wilhelmïnakade. Het zal daar eenigen tijd voor het publiek ter bez.chli ging woiden gesteld. Aan alle aanvingen voor bezichtiging zal wel niet kunnen voldaan worden, aan gezien het aantal van deze aanvragen reeds 150 000 beloopt. Een bcdrijfscommissie voor het bakkersbedrijf. In tegenwoordigheid van het bureau van de werkcommissie lot bestrijding der werk loosheid t.w. de lieerea ir. R. A. Venvey, voorzitter; Meyer de Vlies, secretaris, en mej. mr. Th M II Ilackstroh, adj secre taresse, is gisteren op 't departement van sociaie zaken overgegaan tot instelling van een bcdrijfscommissie voor hot bakkersbe drijf. In deze commissie werken samen: de Ned. Bond van Prot. Chr. Werkgevers in de voedingsbixirijven, de Ned. Bakkers- band, de R.K. Bakkerspatroonsband, de bond van Chr. Bakkcrepalroons, de Cen trale Bond van Ned. Verbruikscoöperaties, de Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en genot middelen, de Neutraio Bond van personeel in de voedingsbedrijven, de Alg. Ned. Bond van aibeiders(sters) in het bakkers-, cho colade- en suikerbewerkingbedrijf, de Nod. R.K. Bond van brood-, koek-, banketbak kers en cacao-, chocolade- en suikerwer kers. Als voorzitter der commissie treedt op de heer C. Kuypers, vertegenwoordiger van den Ned. Bakkersband en als secretaris de heer A. Hillebregt, van den Alg Bond van aibeiders in het bakkersbedrijf Namens de werkcommissie zullen als vertegenwoordigers in de bodrijLcomm ssie zitting nemen de lieeren A. Borst Pzn., G \V F. van Iloei on en drs H. TV. Plei ter. Vrijwillige bijdragen voor productieve veria erschaffing. De minister van financiën maakt bekend', dat met de bedoeling om te worden aan gewend voor productieve werkverschaffing, de volgende vrijwillige bijdragen ia rijks schatkist zijn gestort: Deventer ouderpaar f100, een Nederlan der f 100, M. T K. te D. f 25, E. B. te A. f 500, J. ten AI te G f 100, een wer kende vrouw f 10, een 82-jarige weduwe f2,50. Een regeling tussehen Schie dam cn Rotterdam. De gemeentie exploiteert twee stellen meei'hoeien op de rivier gelegen, welke jn hoofdzaak bestemd zijn tot ligplaats voor te ontgassen tankschepen. Het aantal dier schepen is de laatste ja ren sterk toegenomen, zoodat het aantal der daarvoor bestemde boeien ontoerei kend is geworden. Bovendien wordt van deze z.g. ontgassingsboeion meermalen ge bruik gemaakt door voor Rotterdam be stemde vaartuigen, wanneer in die ge meente voor dat doel een ligplaats tijdelijk niet aanwezig is; dit g<"sc''i"dt wettel - keerig. Aangezien door den rijkswaterstaat een afwijzend standpunt wordt ingenomen ten opzichte van mogelijke uitbreiding van be doelde boeien, is door beide gemeenten in onderling overleg nagegaan, hoe op andere wijze tot een verbetering van den bestaanden toestand kan worden gekomen. B. en TV. mec-ner, gehoord het advies van den havenmeester en dat van de commissie van den havendienst, dat zulks kan worden bereikt door een gezamenlijke exploitatie van de twee stellen ontgas singsboeien van onze gemeente en de drie stellen boeien, welke aan de gemeente Rotteidam toebehooren. Daatdoor kan elk der beide gemeenten de volle bevoegdheid over haar boeien behouden en toch een meer economisch© exploitatie van het geheel der 5 stellen boeic-n worden verkregen. De o\ crecnkoinst Niet Rotterdam is overeenstemming op, den volgenden gioudslag verkregen. 1. De aanvragen om een ligplaats op de genoemde boeien woiden door den Havenmeester, bij wïeil de aanvraag bin nenkomt, beoordeeld onafhankelijk van de vraag of het vaartuig, waarvoor de aan vraag gedaan wordt, na gebiuik van de

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1