ZATERDAGSCHE POST In Onze Zaak BRIEVEN Rondom een PARIJS minister crisis EéB m de voorfleelen Ce Ossche Zaak LET OP De Internationale Toestand oss Nieuwe Uitgaven Rechtszaken Gemengd Nieuws Keider- en winkelbrand BUIT ELLA ND STADSNIEUWS Paasch Oss PIET SLAGER KUNST EN KUNSTJES Een interview met een ingewijde. Parijs 7,, 8 April. Parijs heeft geen cen trum. Parijs bezit centra. Niet alleen ple- ziereentia, ais Montmartre en in min lere Tnate Montparnasse, ook haadelscentr t en kunstcentra en ^clfs politieke cemra. Een vreemdeling in de kun^ten.uirsu'e r< hi komt stoer ast terecht op ?iIontpai- nasse, eeu vreemdeling in het poht.eke Jeruzalem loopt door de afgevaardigden- centra zonder iets bizonders te benidla.i Voel in tie wereld is maar een weet en vaker nog een toevalligheid. Men kan in den omtrek van het oude Palais Bourion een restaurant binnenst .p- pen en. er een paar vooraanstaanden Ka merleden tegen komen of een minister, zoo op z'n eentje in een hoek aan een ta feltje. Men ban dagenlang in zoo'n restau rant duur eten en nimmer een mensch van beteeken is treffen. Flair of voorzienigheid? 't Is puur ge luk of hei is pech. Want ofschoon de Chambre des Députés rustig op haar plaats blijft, do politieke eentra verplaatsen zich: Niemand weet Let waarom en het vvair- too Maar het is een feit, plotseling De patron" knikt. Dat zijn radicale „gedeputeerden" uit de buitendepartemen- tec. Uitsluitend lieden van het land hou den heden ten dage nog van rekenen. Cij fers kunnen leerzaam zijn. De meerderheid van den huidigen premier is van 384 stem men op 6 Juni 1936 teruggeloopen tot 311 stemmen op 6 April 1938 Wat deden de radicalen? Op 16 Juni 1937 stemden 78 vóór de volmachten; op 6 April 1938 waren het er nog slechts 57. Dat verklaart niet het geheeie vers.-hll in het stemmenaantai 311 tegen 250 waarmede Léon Blum juist met de hakken over de sloot is ge komen. Het verschil ontstond gedeeltelijk ook door de onthoudingen. Op den zesden April telde men 44 onthoudingen en -le helft daarvan was van radicalen. En in de Kamergroep? Een paar dagen geleden namen de Valoisiens de financieele anhverpen-Blum aan met 28 stemmen voor waaronder die van acht ministers en 22 stemmen tegen. Dertig afgevaardig den onthielden zich van stemming en niet minder dan 34 waren absent. Radicale Kamerleden cijferen en eten. Wij, journalisten, hebben onbescheiden vragen gesteld Men heeft even vriendelijke als nietszeggende antwoorden gegeven. Wat valt er ooi: eigenlijk te vertellen? ÖjJ ca «nk»e plaats zijn het in meer- dahekt socialisten. Er zijn vertegenwoor digers ook ui andere linkscho groepen, cr zit zcr. een verdwaalde communist Mi i r ,i-o niet. men vraagt: hoe loopt dit oi Doe staat het er voor bij do radi coif.i Ma: Wiet ie van de slaking der 1'_sc!h m 'ailhewerLere i'r .ai cm: >:>oa:.ir.o tvicog.ng kome-i cv do; ui; do - „issi, voorspellen de e\;rv> miMen He. Vo.vsirout is met Jood Wat doe' Rlura, vragen de meer gematigden .Ut-a voorziet, dat de slag in den Senaat il worden geleverd. En de beslissing siaat bij voorbaat vast. Of zal Blum eerder aftreden? Of alleen de radicale ministers van het ka'unet? Men praat na over de stormachtige Ka merzitting. 't Is au fond een beetje dwaas le twisten over de vraag of men oen goed Franschmaii is. Zijn wij geen Franschen misschien, vraagt do communist. Dat meu ons niet wil in een nationaal kabinet. Het zijn de fas cisten, die den boel in de soep hebben gereden. Met Flandin aan het hoofd En men eet en men praat. Men zit tusschen de reehtsche gioepoa. De oppositie in de Kamer is groeiende, zegt iemand, met onverholen plezier, doch niemand' antwoordt. In den Senaat zal het morgen hoogstwaarschijnlijk de victorie zijn. Misschien komt Blum wel eerder met zijn demissie op de proppen. De radicalen zit ten in een lastig parket. Victorie? Op wie, op wat. Men kan zichzelf moeilijk gelukwensehen. De tijden zijn ernstig en de tegenstellingen scherper dan ooit. Wat doet men er aan. Is het land rijp voor een demonstratie van eendracht? Het Volksfront kraakt aan alle kanten. Toen Blum zijn i.uiiisterie van vandaag ternau wernood gereed had praatte men in cou loirs der Kamer al over het kabinet van morgen, Blum leidt niet meer, hij wordt voort getrokken, zegt men. In de richting van Aioskou. Achttien maanden Volksfronfregee- ring heeft een rijk land' aan den rand var. den ondergang gebracht. Zes-en-dertig ministère en geen gezag. Waar halen we de staatslieden, vandaan, die boven en buiten de partijen staan. Men eet en men zwijgt. - Er groepen menschen samen bij den ach teringang van het Kamergebouw. Auto's van radioposten wachten. Taxi's rijden af en aan. Gisteren was er nauwelijks een taxi te bezetten en de garde mobile stond bij de garages. De laatste edities dor bladen waren uit verkocht vanavond. Deze spanning heb ben we nu driemaal in ruim drie maan den doorleefd. Is er veel veranderd? Alle mecningen schijnen mogelijk en reden van bestaan te hebben op dit ondermaaiische. .Men hoort praten en debatteeren. Zou do radio nog nieuws doorgeven? Komen er nog extra edities van kranten? De hemel boven Parijs staat in brand. Boulov ards baden in licht. Het is hoogtij in de pleziercentra. Wij bestellen nog maar een eafé-noir over de toonbank. Interessante doch zorgvolle tijden. Men wacht en men denkt: wat mor gen? Gedachten, die dwalen rondom een ministercrisis En de nacht valt moe en zwaar os er Parijs. T. 0. tXa, het vel werpen van de fiuaiicioolo voorstellen door den Senaat is inmiddels het kabinet Blum afgetreden. Red. Schicd. Crt.) Van groate menschen, historisch to on cel spel in 3 bedrijven. Dooi J. Btuna te Axel is 'n historisch too- necispel in 3 bedrijven met slotapotheose, uh de eerste jar-n van den 80 jarigen oor log geschreven onder den titel: Van groote Picnschen. Het eeiste bedrijf speelt op den Dillenburg 1568, waar Willem van Oranje een conferentie Leeft met zijn broeders en ecnige NederlanJsche edelen; besloten wordt lot den veldtocht, het tweede be- drijt speelt in een legerkamp bij Wraveren, vaar de Prins van Oranje voor liet eerst zijn lateir- gemalin Charlotte de Bourbon ontmoet en een Nederlandsche predikant hem eenig geld komt brengen; het derde bedrijf speelt weer op den Dillenburg 1572, waar de predikant Willem van Oranje komt vragen naar de Nederlanden te komen, die in ojistand zür gekomen na de inneming \an den Briel. Bij het 40-jarig regeerings- jufiileum ran IT.M. de Ko ningin. In combinatie- met „Van groote men- schen" stelt .1 Buma zich voor, dat een zangspel: „Bij het 40-jarig regeeringsju- bileum van H.il. Koningin Wilhelmina" kan norden opgevoerd, waarin o.a. een zeemanslied, lied van den boer, lied- van den arbeid en zang van Hollands jeugd mei een Mo.' re '•oorkome.i. l'oging tol berooving met geweld pleging. Voor de icclitbank te Assen stond gis teren terecht Cathainius B„ vrocgeie bak kersknecht te Emmen, thans gedeanuerd, omdat hij op 5 Februari des avonds den zoon van zijn vioegeren baas, getuige E. J. lleise, te Oranjedorp had getracht te berooven. eed, wist, dat 1X| omstreeks den tijd, dat het misdrijf werd gepleegd, geregeld do plaats passeerde met ©on behoorlijk be drag aan geld. In dit geval bleek het on geveer f50 te zijn. Hij had hem dus opgewacht, nadat hij een Hinken knuppel had opgezocht. Toen H, voorbij was gegaan, gaf hij hem van van achten een klap mot dem knuppel op het hoofd en bleef toen op een afstand le uitwerking van den slag aanschouwen. II. was inderdaad bedwelmd door den slag en viel op den grond, doch al heel spoedig herstelde hij zich. Toen verd. dit zag, sloeg hij op de vlucht. Verd. bekende en zeide er in wanhoop toe gekomen te zijn. Do officier van justitie kon niet mee gaan met het advies van hot niet ongun stige reelasseermgsrapport, waaim een ge deeltelijke voorwaardelijke straf weTd ge adviseerd. Daarvoor was het feit z.i. te ernstig. Hij vorderde dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maan den. Uitspraak over veertien dagen. Aannemen van steekpenningen. Voor de rechtbank to Middelburg is gis teren 3 maanden gevangenisstraf geèischt tegen den 53-jarigen J. F. V., directeur van den gemeentelijken reinigings- en ont- smettingsdienst te Middelburg thans met buitengewoon verlof wegens het in de jaren 1926 tot 1929 aannemen van steekpenningen vcor de levering van voe- deibie'cn vcor de paarden. Verd. ontkende pertinent zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdedigc-r, mr. A. H. Kui- peis uit Middelburg drong zoowel op feite lijke als op juridische gronden op vrij spraak aan. Do uitspraak werd bepaald op Vrijdag 22 April, of zoo mogelijk eerder, zooais de verdediger bad verzocht. De braad ia dc zeepfabriek bij Dresden. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de ontploffing in de zeepfabriek te Doe- Le-bi bij Dresden is thans tot zes gestegen. Brandweer in don winkel op gesloten, bedreigd door den rook. Gisteravond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in het pand SteenMrdat 4, tc Arnhem, waarin de kantoorboekhandel van do finna Lorjé is gevestigd Door nog niet bekende oorzaak was brand ontstaan in den kelder, welke on der het geheele pand doorloopt en die geheel gevuld was mol papierwaicti Hel brandend mate.iaal leverde een sterke roek ontwikkeling op De brandweer sload aan vankelijk voor groote moeilijkheden, daar zij den winkel, waar het vuur onder den vloer woedde, niet kon «treden. liet werd niet eenvoudiger, toen op velschillende plaatsen de uoer doorbrandde, doch na ecnige huren hard werken kreeg men den brand toch onder dc knie. De kelder brand de geheel, de winkel gedeeltelijk uit. Dc winkelinventaris ging, voor zoover zij niet door de vlammen was vernield, dooi bluschwatcr verloren. Tijdens het blusschingswei k werd om diielal brandweerlieden licht gewond. Kort na het ontdekken van den braad waren de mannen den winkel, die vot rook stond, binnengedrongen. Op oen gegeven oogcnblik viei een hoage wandkast, ge vuld met kantoorboeken, omver en irof Je mannen in den rug. fn haar val wierp zij tevens de winkeldeur dicht, waardoor deze meteen versperd was. De brandweer lieden moesten zich door het inslaan van een ruit in vedigheid stellen. Een van hen had' pcu bioedende hoofdwonde opge- loopen, welke hij in het ziekenhuis liet erbinden, waarna hij naar het terrein van den brand terugkeerde. Overigens be kwamen de mannen verwondingen aan de handen, welke den beiden anderen ter- plaatse werden verbonden. Do schade, welke de brand heelt aange richt, wordt door verzekering gedekt. Ernstig ongeval. Gistemiorgen is in de Haarlemmerstraat bij de Heerenmarkt te Amsterdam een ern stig ongeval geschied, waarvan drie per sonen het slachtoffer zijn geworden. Op het moment dat een groote vrachtauto van de linoloumfabriei „Krommenie" door de bocht ging, schoot een zware rol zeil los en raakte in zijn val twee voetgang sters en een wielrijdster. De eerste beide jongemeisjes werden ern stig gewond en moesten met een hersen schudding en verschillende verwondingen in het Binnen Gasthuis worden opgenomen. Het derde slachtoffer was er minder ern stig aan toe. Zij bekwam enkele kleine kneuzingen en klaagde voorts over inwen dige pijn. Zij is naar huis overgebracht. De fiets weru geheel vernield. Vrachtschip bij Hamburg; gezonken. Een vrachtschip van 865 bruto ton, De Morsala, welke eigendom is van een Ham- burgsche reederij, is na een botsing met het Engelsche stoomschip Tafna gezonken. De bemanning werd gered. 7e JAARGANG ZATERDAG 9 APRIL No.25 ENGELAND Interventie. Chamberlain heeft aan den Duce verzocht het vraagstuk van de inter ventie te helpen oplossen. Mussolini heeft zich laartoe welwillend bereid verklaard, doch verklaard op het oogen- blik. in verband met Spanje, geen tijd te hebben. Zoodra het Spaansche pro bleem uit de wereld is, zal Italië al zijn krachten aanwenden, om het interven tie vraagstuk op te helderen. FRANKRIJK Naar wij van onzen Aetuaiis verne men, zal het Volksfrontbloempje bin nenkort uitgebloeid zijn. Er is de laatste dagen overigens zeer weinig belangstel ling voor geweest. Het ziet er echter naar uit, dat een nieuwe nachtcactus weldra in knop zai komen. GROOT GERMANNIE Weenen bereidt zich voor op een ver rassenden uitslag van de volksstem ming. IM HET BINNENLAND DE OSSCHE ZAAK Bevredigend opgelost Br is geen twijfel aan, onze bewinds man heeft gelijk Hij heef' allen wind uit de hoog opgestoken zeilen der sen- VAN EEN ABONNEMENT OP DE ZJ?. OPENBAAR ONDER WIJS IN BESCHEIDEN HEID ES HETE E WAAR DE SLAGEN VALLEN. satiepers genomen en de mareehaussaie zaak* van het plaatsje Oss zoodanig uit de doeken gedaan, dat men de heele kwestie als bevredigend opgelost kan beschouwen. Zijne Exeilentie heeft welwillend een interview toegestaan aan onzen Lam penist. Het vraaggesprek, waarvan wij hieronder een gedeelte willen weerge ven, geschiedde na afloop van de Drop- interpellatie. De minister was onmid dellijk bereid onzen bekenden scribent te woord te staan en offreerde hem, voordat zij gmgen zitten, een dropje. Het was zoutedrop Excellentie, zoo ving onze Lampenist het gesprek aan, hoe stond het eigenlijk met de kwestie, die de interpellant aan roerde, toen Oh. ik begrijp wat u bedoelt. Laat ik u zeggen, dal zulks eigenlijk niet ter sprake is gebracht. Dat zou de zaak van eer mug, bij wijze van spreken, tot een Oss opgeblazen zijn Nu kan de Veehouderijcent rale zich niet overal mee bemoeien en vooral niet me! din gen, die niet onder haar ressorteeren Dat de Ossenzaak toch nog behandeld is, moet geweten worden aan de om- standgiheïd, dat het vee voor een groot gedeelte verwerkt wordt in de conser- ven-industne Nu ben ik er persoonlijk geen voorstander van om iets te con- serveeren. Daar komt maar conver satie van ea daar voel ik niet vee! voor. Zoodoende heb ik het ten zeerste toe gejuicht, dat ik volop in de gelegenheid was dit varkentje te wasschen. En het is nu schoon, zooals u gezien hebt. Wilt u nog een dropje Zeer vereerd, Excellentie Vervolgens noodigde Zijne Excel lentie onzen Lampenist aan en intiem dineetje, waarbij een heerlijk stukje ossenhaas ter tafel erscheen. Ook de soep was verrukkelijk. En u bekent? Het woord is aan mijnheer de ambtenaar van het openbaar ministerie hebt hel gehoord. Dan veroordeel ik U tot een boe- tetje van f25.bij niet betaling te vervangen door tien daagjes hechtenis. Veldwachter, wilt u mijnheer even uitlaten? Dag, mijnheer. MET ONZE Z.P.-REISCLUB NAAR DE BLOEMBOLLEN Onder leiding van onzen Postbode zal volgende week een reisje gemaakt worden naar de bloemboUenvetden. Vertrek 's morgens om half vijf. Boter hammen in vetvrij papier meebrengen, inleggeld vijf een?, ter bestrijdig van de kosten van slijtage aan dei:. Post bode. De wandeling gaat via Nootdorp ovei Den Deijl jaar der? Wassenaar- sche Slag, waar gelegenheid is voor het inslaan van een kopje thee. Dan weer verder naar Heemstede, waar gelegen heid wordt gegeven tot het koopen van prentbriefkaarten Op den terugtocht onder Noordwijk Binnen gezellige open lucht-maaltijd in de duinen. Na ïen genotvollen dag komt het gezelschap 's avonds om half twaalf weer thuis. Meldt u zoo spoedig mogelijk. Invullen s.v.p. of u ook aan de regen- en bloem- bollenbloeiverzekering wenscht deel te nemen. Binnenkorl gaan we ook naar de maan. VAN HET KANTONGERECHT Strafzitting. Komt u binnen, mijnheer. U bent Bartje Pummel, nietwaar? gaat ons niet aan. weet men wat voor vleesch men in de kuip heeft. De volgende week wordt de aangesneden. Aanbevelend: MODEPRAATJE Door Mile. Madelief. Nu de shows achter den rug zijn wat waren er toch alierbeeldigste cos- toompjes bij wil ik hier nog ever. wat van de allernieuwste snufje:, vertellen, die ik van mijn Parijsche en Hollywood- sche vriendinnen ontvangen heb. Zoo hoort er bij Uw nieuwe deox-pièces, dat u met de Paschen toch wel zult laneee- ren, een klein hondje van veredeld ras, namelijk een Ossingkeesje, een snoes van beestje en zoo mak en zoo trouw! U moet er beslist een aanschaffen. En dan natuurlijk ook een vossenbont, dat tegenwoordig gedragen wordt 4 la marechaussé. Uw tinnenkast heeft beslist eenige aanvulling noodig, nu de lachtere dagen komen. Ook hierin kan ik u met een aoviteits-snufje van dienst zijn. Behalve veel kant en andere trara rietjes, wordt de combination uiteraard nog veel gedragen, maar eigenlijk moet ij nu eens beginnen met cle nieuwste damesdracht, de interpellation. Dit is een zeer soepele dracht, een soort m- krujpertje, maar u kunt er aan alle kanten weer uit, als het soms locht gaan knellen. En het is heel goedkoop, wat toch wel een van de voornaamste factoren is. Nu, dames, succes hoor. Tot den vol genden keer. BELASTING-LASTEN Onze vischkale medewerker ver zoekt ons, om vele afzonderlijke ant woorden te voorkomen, te willen mede- deelen, dat 1°. ieder, die zijn aanslag in de Personeele Belasting nog niet ont vangen mocht hebben, zich niet on gerust hoeft te maken. Het komt in ieder geval; 2°. aan het eind van deze maand iedereen zijn inkomsten aan den ontvanger moet betalen, om dwang bevelen te voorkomen. A. G., te Sch. Inderdaad, Uw aan slag is juist, tenzij U meer dan 2 minderwaardige kinderen heeft, en deze niet het vruchtgenot genieten van alluviale frunctuales. W. D., te Sch. Bij een inkomen van f 74.en een uitgaven van f 75. betaalt U f 891,31$ inkomsten-, f2.17 vermogens- en f 19.10 diverse-belas- tingen. Tusschen twee haakjes, is dat per week? H. F., te Sch. U kunt nu het beste de deurwaarder afwachten, en hem dan mededeelen, dat U zich als be talend lid laat schrappen. Dan kunt u alsnog zien wat hij doet. Wat Willem Er Fan Denkl Omdat het voor een Postbode zoo moeilijk is tegenwoordig aan een be hoorlijk hoofdartikel te komen cle gewone berichten krijgen we ten slotte net als alle andere meer gewone kranten zijn wij met hem blij, dat hij nu een nieuwe, nimmer-falende bron van informaties heeft gevonden in den portier van onze Tijdingzaal, welke onlangs geopend is. Willem heeft een geioofwaardigen leeftijd en is vroeger zeeman geweest. Verdere aanbevelingen hoeven wij wel niet te geven. „Mogge, Willem, en vertel nu 'ns, wat denk je er van?" „Ook goeiedag, meester, 't Wor heiig." „Nee, niet 't weer! Ik bedoel van Spanje en Hitier en zoo!" „Krek wak zij, meester." „Nou, en?" „Ja, wassakzeggeNadenkend plukte hij eens aan zijn bakkebaarden. En omdat hij blijkbaar op zijn praatstoel zat, heb ik ook het Ja- pansch-Chineesche conflict in het ge sprek gehaald. „Nee, meester, daar mot je bij mijn niet mee ankomme. Kep deris een trip van zeuve maande gemaakt, om de Oost, met niks a- 'an dat gele gebroed op de plaat. Buitengaats tremden ze mekaar coffip><.-1 over de railing. En azzie mijn „Ja, maar de huidige aspecten?" „Spek? Nou, met bruine boonen. Snelvuurders heete die an boord." „En wat zeg je van Centraal- Europa?" „Ja, wassakzeggeNou, azzik zoo vrij mag weze En genietend kauwde hij het puntje van zijn welverdiende ochtendsigaar. NIEUWE GRAMOFOONPLAATJES Van onzen Muziek-Am.) Ons gramofoontje is vandaag warm geloopen, zóóveel nieuwe plaatjes wa ren er te „verslaan". Bovendien was de oogst van bizonder hooge kwaliteit, wat voor vele huismoeders een gerust stellend idee zal zijn, zoo met de Paaschvacantie voor den boeg, niet? Allereerst hebben we dan de „An- schlussmarsch", gespeeld door het orkest Tsjieng Bum, o. 1. v. Herr S. Eis, in quartsmaat voor het eerst ten gehoore gebracht op de bekende Festspiele. Deze dirigent is een nieuwe Toscanini- ersatz. Het is een formidabel stuk, werk; op hel eerste gehoor een zéér vroolijk en vriendelijk muziekje, maas de geroutineerde muziekkenner hoort soms de sombere en droefgeestige mineur-tegen-melodie duideiijk, tegeil de maat in, er boven uit. Het nummer van dit plaatje is S. A 1938 {Op de achterzijde vindt U een oude bekende, n.l. de Strausswais ,,Wten Wren, nu verder zien!") Een ander gezellig plaatje i=> ,Jk hauw van lauw, memauja/nsterdar, een draaiorgel-solo met aan den slinger de bekende doordraaier Sidny Koorts. Een sentimenteele ballade, waarin het Rotterdamsch stadsschoon wordt be zongen. Ook de andere zijde geeft een orgelmonoloog, van een onbeken den raddraaier van internationale grootte. De titel is „Hef centebakkie" en bet nummer A. O. 4711. Als derde plaat, en we zouden bijna zeggen: lest best, hebben we een bi- zonder plaatje voor u uitgezocht. Het nummer van de plaat is onbekend, In ieder geval wordt het gespeeld door een Spaansch orkest (met onbe kende medewerking). De muziek is nu eens langzaam, bijna gedragen, dan weer is 't een galop. Voortdurend veel tromgeroffel en pauken-werk. Ook de titel is niet duide ijk. U hoort zoo wel van links als van rechts Viva Leridamaar nooit goed hoorbaar. Op de achterkant „I'm Pop-eye,de de groote prijsvraag welke wij votgende week op deze plaats zullen publiceeren. Puzzelaars, houdt dien avond vrij.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6