ft t rote rampen en catastrophen in de geschiedenis JÈ Henk spreekt r :z\ t TE LAAT! m r Een geschiedenis zonder woorden Poppetjes om op te plakken Aardbeving, schipbreuk, brand r. MFJNS. it:.. eflcH a door R. I. Zo nu en dan horen wij van vreselijke rampen, natuurverschijnselen of grote on gelukken, waar de kranten vol van staan. We denken met ontzetting aan de arme mensen, die daar onder lijden, die de dood hebben gevonden of die het verlies van ouders en kinderen, van familieleden, man nen en vrouwen te betreuren hebben. Maar meestal is het ver weg en het duurt niet lang, dan denken wij er niet meer aan. Er gebeurt zo veel, later horen wij er weer eens over en zeggen: „O, ja, dat herinner ik me nog, dat moet vreselijk zijn geweest. Ook uit de geschiedenis zijn verscmllen- de grote rampen bekend, waar we zo nu en dan nog eens over lezen of van horen vertellen. Een van de verschrikke'ijkste verhalen, die ons over aardbevingen bekend zijn, is al heel oud en gaat over de aardbeving op Jamaica in het jaar 1692. m In dat oude geschrift staat: .Honderden spleten kwamen plotseling in de aarde en sloten zich dadelijk daarop weer. Even la tei gingen er weer nieuwe spleten open. Overal waar men om zich heen keek, zag men mensen in de aarde verdwijnen. Maar sommige spleten openden zich daarna weer opnieuw en dezelfde mensen werden vrese lijk gewond, weer naar buiten geslingerd. Vele huizen werden door de grond opge slokt, stenen en bomen vlogen door de lucht. Duizenden mensen zijn hierbij ge dood." Dat was wat de geschiedenis over Jamai ca vertelt. Op een Zondag in November van het jaar 1775 waren de kerken in Lis sabon geheel gevuld. Plotseling werd een onderaards gedreun gehoord, dat tien mi nuten duurde. Ook hier verdwenen in een geweldig-grote aardspleet hele straten met huizen en mensen en al Een derde en e°n vierde schok volgden nog, pikzwarte rook wolken kwamen uit de grond en verduis terden de hemel. Duizenden gebouwen, prachtige kerken en paleizen stortten in, duizenden mensen verloren hierbij het le ven. En alsof dat nog niet genoeg was, kwam vlak daarop een reusachtige vloed golf uit de zee, die de stad nog verder ver woestte. Maar niet alleen Lissabon werd geteisterd, de hele Atlantische kust leed onder deze vreselijke natuurverschijnselen. Ook de steden Algeciras, Cadiz en Perez werden geheel ver woest. In Europa kon men zich geen ontzettender natuurramp voorstellen, dan toen in Spanje heeft ge woed. In April 1906 was het in Amerika, dot een hele stad ten offer viel aan een aard beving. Het prachtige San Francisco werd gedeeltelijk door aardschokken en verder voor een groot deel door branden ver woest. Nog twee jaar later vond in Europa de ramp van Messina plaats, waarbij deze stad en de hele omliggende streek werden ver woest. Vijftien jaar geleden had een he vige aardbeving in Japan plaats en een van de laatste ernstige gevallen van aard beving, waarbij ook vele mensen om het leven kwamen, was die van Formosa, vijf jaar geleden. Gloeiende wolken bedekken een stad Op het kleine Franse eilandje Martinique moest de stad St. Pierre een verschrikke lijk lot ondergaan. Vlak achter de stad ligt de berg Mont Pelée, die 1500 M. noog is Op Hemelvaartsdag in 1902 kwam er uit die vulkanische berg een wolk, die bestond uit een mengsel van waterdamp, gas en gloeiend stof. Tegelijk kwam er een gewel dig onweder opzetten met een heftige storm. De verzengende hitte die de dampen met zich mee brachten, verkoolden alles en iedereen, slechts weinig mensen, die m ge heel afgesloten kelders konden kruipen, behielden het leven. Uit de berg Kwamen stromen gloeiende lava, die alles meesleep ten. In hun angst om te stikken of te ver branden sprongen honderden mensen in de zee, waar zij verdronken of toch nog door de lavastroom achterhaald werden. Met 1500 mensen naar de diepte. Iedereen heeft wel haast gehoord van de endergang van de „Titanic". Het was in 1912, op de achtste April, dat het vreselij ke bericht verspreid werd, dat het Engelse stoomsenip de „Titanic", op zijn eerste reis naar Amerika, met 2300 mensen aan booi d, was vergaan. Voordat het schip klaar was, stonden de kranten er al vol over. Zo'n prachtige, luxueuze en goed-gebouwde boot was er nog nooit geweest. Vele bekende personen wilden de eerste reis met dat be roemde schip meemaken, ook de directeur van de stoomvaartlijn „White Star' fWitte De onverstoorbare lieer of Hoe stoute Bobbie zich zelf er tussen nam. Ster) was zelf aan boord Zes dagen had do reis al geduurd, iedere avond waren fees ten voor de passagiers, dit zou de laatste avond zijn, dus moest het een extra-af scheidsfeest worden Even voor midder nacht liep het schip op een ijsberg en... werd van voren en van achteren verplet terd. Voor zoveel mensen zijn de reddings boten nie* groot genoeg Een onbeschrijfe- hlke verwarring heerst op de dekken; zij die geen plaats in de boten hebben kunnen bemachtigen, weten dat hun leven verlo ren is. Door de ondergang van de „Titanic" is het Engelse lied „Nearer my God to Thee", „Nader mijn God tot U", zo bekend geworden, omdat de kapel dat gespeeld moet hebben en de mensen het meezongen, toen het schip begon te zinken en zij de dood tegemoet gingen. Op een Amerikaans plezierschip, de „Ge neral Slocum", dat van onder tot boven vol mensen was, brak in de zomer van 1904 brand uit in volle zee Hoewel midden in het water konden de vlammen niet wor den geblust en moesten bijna duizend mensen, waaronder veel kinderen, verbran den. De geschiedenis van China vertelt nog van een verschrikkelijke brand in Kanton, die in een schouwburg uitbrak. Ook daar waren de plaatsen tot de laatste toe bezet, zodat honderden mensen het leven verlo ren. Nog vaker is dat voorgekomen in Chi na. want we weten, dat er bij een theater- brand in Sjanghai in het jaar 1871 900 men -sen en een jaar later in Tientsin 700 men sen verbrandden. Vreselijke verhalen zijn het allemaal, maar hoe ontzettend dergelijke tonelen in v erkelijkheid zijn, kan alleen iemand, die het meegemaakt heeft zich voorstellen. door Iet Hoogers. door Iet Hoogers. rr>" Sv* /w Als het voorjaar is geworden, Komt het zelfde vogelpaar Altijd weer naar 't zelfde kastje Nu al zeker twee, drie jaar. Op een rustig, veilig plekje, In een kastje, aan een boom Met een vlieggat en een stokje Is 't een huisje als een droom. En daar bouwen ze hun nestje, Leggen ze hun eitjes neer, Zorgen later voor de kleintjes, Ied're lente, keer op keer. Dit jaar gingen z'op de terugreis Uit het Zuiden, o, zo moe Van het lange verre vliegen Daa'lijk naar hun plekje toe. Maar wat viel dat ditmaal tegen! Want wat zagen ze vol schrik? And'ren zaten in het huisje En die hadden wat een schik! „Sjiep, sjiep, sjiep, wij zijn de eersten, Jullie bent dit keer te laat! Wij gaan in dit huisje wonen, Al wordt jullie nog zo kwaad!" „Tjoe, tjoe, tjoe, je gaat er uit, hoor! 't Is altijd ons huis geweest. Wil je maken, dat je weg komt, Jij brutaal onhebb'lijk beest!" „Wiet, wiet, wiet, geen denken aan, hè?" „Nee, wij blijven lekker hier, Maak jullie maar niet zo'n drukte Want dat helpt je toch geen zier!" Woedend zijn de beide vogels En ze kwetren boos en luid Maar die and're twee brutalen Lachen hen gerust nog uit! Ze hadden afgesproken om na schooltijd nog een fijn partijtje te voetballen, op het grote onbebouwde stuk land, dat even bui ten het dorp lag. Sommigen moesten eerst nog even naar huis, schoenen halen, maar om kwart over vier zouden ze present zijn. En nu stonden de jongens te wachten op Gert en Cor. Waar die toch bleven' Ze hadden er al lang kunnen zijn. Nog even wachten 't was prettiger om direct met z'n allen te beginnen Eindelijk, ja hoor, daar kwamen ze aan. Maar ze liepen nog niet eens vlug. Heel langzaam kwamen ze aan lopen. Nu stonden ze nog stil ook en je kon uit de verte zien, dat ze een druk ge sprek hadden. Toen ze dichter bij kwamen hoorden de jongens al dat ze aan het rede neren waren en het niet eens konden wor den. Hun stemmen klonken steeds bozer en driftiger. Cor hield zijn hand tot een vuist gebald. „Het is van mij!" „Nietes, ik zag het 't eerst!" „Je krijgt het toch niet." In een oogwenk stonden de andere jon gens om Gert en Cor heen en hoorden, wat er aan de hand was Toen ze samen hier naar toe liepen, hadden ze op de markt een kwartje zien liggen. Gert zei, dat hij het 't eerst had gezien, maar Cor had zich da dehjk gebukt om het op te rapen en die had het nu in zijn hand Van wie was dat kwartje nu? Wie het verloren had was toch niet meer na te gaan, want er was juist die morgen markt geweest „Van mij!" riep Gert weer. „Van mij na tuurlijk". zei Cor. Bijna waren ze elkaar te lijf gegaan, maar Henk riep: „Kom jon gens, we zouden voetballen. En als Honk iets zei, dan gebeurde het meestal. Hij maakte niet veel drukte, hij was altijd rus tig, maar juist om die kalme manier van hem had hij altijd de leiding. Ze gingen voetballen, maar nauwelijks was het tijd om naar huis te gaan of Cor en Gert waren al weer aan de gang. En nu kwam Henk er j aan te pas. Hy vroeg precies, wat er was gebeurd en toen zei hij beslist: „Nou, va kunnen natuurlijk niet uitmaken, van wie dat kwartje is, want jullie beweren allebei dat je er evenveel recht op hebt en wij hebben niet gezien, hoe het is gebeurd. Dus jullie krijgen het geen van tweeën, maar we doen het in het busje van het crisisco mité, dan kunnen jullie er nooit ruzie over maken." Hier heb je weer van die aardige grap pige poppetjes, die je kunt plakken van een paar rechthoekjes en rondjes. Je knipt de figuurtjes uit gekleurd papier, zoals je ze hier ziet, een paar rechthoekjes, vier kantjes, driehoekjes en wat ronde figuur tjes, een trapvormig figuurtje en dan plak je ze op papier. Als je donkere figuurtjes hebt, staan ze het aardigst op wit papier, heb je licht gekleurde figuurtjes geknipt, dan moet je ze op donker papier plakken, daar komen ze leuk uit. Hier zie je een hengelaar, een lachend jongmens, dat vro lijk aan komt lopen en een luie meneer, die z'n krant ligt te lezen in een makke lijke stoel. Of wij die stoel ook zo makke- lyk vinden, weet ik nog niet! Maar hem bevalt het nogal, geloof ik. Ga maar eens aan de gang, de gezichten en de haren kun je er zelf bij tekenen en ook het water, waar de hengelaar juist een dikke vis uit ophaalt. Verbluft keken Cor en Gert elkaar aan en toen naar Henk. Ze hadden al plannen gemaakt om van alles te kopen voor het kwartje. Maar zoals Henk het nu zei. ja, dat was eigenlijk wel waar. En de andere jongens, die in spanning hadden geluisterd wat Henk hiervan zou zeggen, gaven hem ook gelijk. Ja, dat was het beste Op school hadden ze pas nog horen vertellen, hoa veel mensen arm zijn geworden en geld en kleren nodig hebben Daaraan moesten ze nu maar denken, bij de woorden van Henk. Ook Cor en Gert dachten eraan. „Goed, dat doen we", zei Cor „All right'1 zei Gert, die graag een woord gebruikte, dat hij van zijn ouderen broer hoorde De rechtspraak van Henk was goedge keurd. WE MAKEN VLUG EEN AARDIG PRULLEMANDJE. Dit is een werkje voor onze meisjes, want er moet bij genaaid worden, maar jongens kunnen het ook wel, hoor! En an ders doen broer en zus het samen, broer het plakken en snijden en zus het naaien! Van dik karton, goed stevig hoor, snij ja de bodem en vier zijkanten. De bodem wordt een vierkantje, met zijden van 20 cm. lengte. De zijkanten worden omgekeer de trapeziums, weten jullie al wat dat zijn? Dat leer je op school wel, hè? Hel wil zeggen, dat de bovenkant cder is dan de onderkant: de bovenkant wordt dus 26 cm., de onderkant 20 cm breed. De hoogte van de zijkanten is 30 cm. Nu knip je van een aardig lapje gebloemd cre tonnen of van een andere nogal stevigs stof vier lappen, die aan alle kanten 2 cm. groter zijn dan de zijstukken en de over stekende stof sla je naar binnen om en plak je aan de binnenkant vast. Nu de bin nenkant, die beplak je met papier, effen of gekleurd dat kun je kiezen. Die stukken papier knip je allemaal een halve centi meter kleiner aan alle kanten dan de kar tonnen stukken Ook de bovenkant van de bodem wordt met dat papier beplakt. Nu heb je dus vier kleurige zijstukken en een bodem. En dan komen de meisjes aan de beurt, want met dik garen en een grote diklce naald worden nu alle delen omgefes- tenneerd, in een kleur liefst, die bij de an dere kleuren past. En als dd< .tiaar is, naaien we alle vijf stukken aan elkaar, met overhandse steken. Je moet wel zor gen, dat alles goed droog "js voo: je gaat festonneren en naaien Als je mooie kleu ren hebt gekozen, is het een heel aardig prullemandje, waar je vast wel iemand pleizier mee kunt doen. Een offer. In New York vroeg een moeder, die een blind kindje had gekregen, of het kind ge holpen kon worden, als het haar eigen oog lens kreeg. Dan zouden ze tenminste alle bei met één oog kunnen zien. Men heeft het geprobeerd en het lijkt wel of de ope ratie is gelukt. De moeder heeft haar ge zonde oog geofferd, om tenminste één oog van haar kind te redden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8